Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ και ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

Ο γιοκας μου ειναι τριων μηνών. Οταν ηταν δυο μηνων εβγαλε εκζεμα εντονο σε ολο το προσωπο, τα αυτια και το σωμα μετα απο αποτομη αυξηση στο ξένο γάλα. Πλεον πινει υποαλλεργικο 150 μλ περιπου τη μερα και κυριως θηλαζει. Εκοψα τα αγελαδινα γαλακτοκομικα και το εκζεμα σχεδον εξαφανιστηκε.

 

Ενα δευτερο προβλημα που εχει ο μικρουλης μου ειναι οι εντονοι κολικοι. Εχω κοψει εντελως τα οσπρια και σχεδον ολα τα λαχανικα αφου παρατηρησα οτι τα μονα που δεν τον επηρρεαζουν ειναι το σπανακι, το μαρουλι και η ντοματα.

 

Τελευταια ομως ξαναεβγαλε εκζεμα και αυτη τη φορα ειχα καταναλωσει αυγο και ψαρι και κανα δυο προτοκαλια.

 

Ακομη δεν εχει κανει ειδικες εξετάσεις, δεν ξερω τι θα μου πει ηγιατρος, αλλα αν εχει καποια παρομοια εμπειρια ας μου πει τι έκανε με τη διατροφή της; ΒΑρεθηκα να τρωω ρυζι κοτοπουλο μακαρονια κλπ. Αναρωτιεμαι τι θρεπτικες ουσιες παιρνει το παιδι...Υπαρχει περιπτωση να μου προτεινουν να κοψω τον θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα και Χρονια Πολλα!!! να σου ζησει το μωρακι σου και με το καλο ολα να καλυτερεψουν. Δεν ειμαι "ειδικη" στις αλλεργιες για αυτο μπες εδω που το κοριτσια το εχουν ψαξει πολυ το θεμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21508&page=111

 

εμας ο μικρουλης μας (σημερα 10μηνων) εχει δυσανεξια στα γαλακτομικα και στο αυγο, εξετασεις δεν του εχουμε κανει ακομα διοτι απλα απεχω απο ολα τα ειδη που εχω τσεκαρει οτι τον ενοχλουν. ΥΠΟΜΟΝΗ .....ειναι η λιγοτερη θυσια που μπορουμε να κανουμε για τα ζουζουνια μας...φαντασου οτι το μωρο ποναει και δεν μπορει να κανει και τιποτα...

Αυτα που γραφεις: αυγο, ψαρι και πορτοκαλια για το δικο μας το ζουζουνι ειναι οτι χειροτερο γιατι περα απο την δυσανεξια εχουμε και ευαισθητο εντερακι-στομαχι αρα μου φαινετε λογικο να αντιδραει το μωρο σε αυτο.

Κολικους ειχαμε και εμεις και μαλιστα πολυ ζορικους για 3μηνες και δεν σου κρυβω οτι πιστευω οτι εχουμε ακομα...

 

ΕΡΩΤΗΣΗ? γιατι δινεις συμπληρωμα? απλα το γαλατακι της μαμας σε περιπτωση αλλεργιας ειναι οτι καλυτερο!

ευχομαι καλο βραδι

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...