Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

εχω διαβασει ολα τα τοπικς και σχολια για τους παιδικους... εχω συζητησει και με πολυ κοσμο...

 

ειμαι ενα βημα πριν καταληξω σε παιδικο, και ξεκινησω την μικρη μου λιγο μετα το πασχα φετος..

 

ομως,

εκτος του θεματος των ιωσεων που μου λενε ολοι.. και δεδομενου του οτι εγω πρωι δεν δουλευω, αρα δεν μου ειναι απολυτως απαραιτητο να παει η μικρη παιδικο σταθμο..

 

τι θα κανατε στη θεση μου?

θα στελνατε το παιδι σας, (ηλικια λιγο πριν τα 3, οταν θα την παω) σε παιδικο, χωρις να συντρεχει λογος δουλειας?

 

η κορη μου ειναι πολυ κοινωνικο παιδι, ευκολο στις παρεες, που η αληθεια ειναι οτι βαριεται στο σπιτι...

ταυτοχρονα ομως, ειναι και κακοφαγη... θα τρωει εκει?

 

να την παω, ή να την κρατησω σπιτι, να κλεισει τουλαχιστον και τα 4?

 

σημειωτεον, δεν εχει βγαλει πανα (και χλωμο το βλεπω να γινεται αυτο στο κοντινο μελλον)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχω διαβασει ολα τα τοπικς και σχολια για τους παιδικους... εχω συζητησει και με πολυ κοσμο...

 

ειμαι ενα βημα πριν καταληξω σε παιδικο, και ξεκινησω την μικρη μου λιγο μετα το πασχα φετος..

 

ομως,

εκτος του θεματος των ιωσεων που μου λενε ολοι.. και δεδομενου του οτι εγω πρωι δεν δουλευω, αρα δεν μου ειναι απολυτως απαραιτητο να παει η μικρη παιδικο σταθμο..

 

τι θα κανατε στη θεση μου?

θα στελνατε το παιδι σας, (ηλικια λιγο πριν τα 3, οταν θα την παω) σε παιδικο, χωρις να συντρεχει λογος δουλειας?

 

η κορη μου ειναι πολυ κοινωνικο παιδι, ευκολο στις παρεες, που η αληθεια ειναι οτι βαριεται στο σπιτι...

ταυτοχρονα ομως, ειναι και κακοφαγη... θα τρωει εκει?

 

να την παω, ή να την κρατησω σπιτι, να κλεισει τουλαχιστον και τα 4?

 

σημειωτεον, δεν εχει βγαλει πανα (και χλωμο το βλεπω να γινεται αυτο στο κοντινο μελλον)

Θα σου απαντήσω με βάση τη δική μου εμπειρία. Και ο δικός μου γιος όχι απλά ήταν κακόφαγος, έτρωγε αλεσμένα (εντελώς όμως), σαλάτες γιοκ, πολύυυυ μικρές μπουκιές, με λίγα λόγια ήταν δοκιμασία για μένα το τάισμα του. Εκεί μου είπαν και το βλέπω άλλωστε από το βάρος του ότι τρώει περισότερο απ'όλα! Δεν πίστευα οτι θα το ακούσω ποτέ αυτό για το παιδί μου. Τώρα τρωει μόνος του, πράγμα που μου γλιτώνει πολύ χρόνο, μαθαίνει να κρατάει καθαρό το χώρο του στο τραπέζι (αν θες το πιστεύεις), τελειώνει το δικό του πιάτο και προσπαθεί να πάρει από τα άλλα παιδακια:lol: και χθες μου είπαν χαρακτηριστικά ότι κόντεψε να φάει και το πιάτο! Γι'αυτους τους λόγους και μόνο (πέρα από κοινωνικότητα κλπ) θεωρώ ότι ήταν πολύ σωστη η απόφασή μας. Α! Και φυσικά μαθαίνει (έστω και αργά ο δικός μου) να αυτοεξυπηρετείται στην τουαλέτα. Δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί αυτό...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

να την στειλεις δεν υπαρχει κανενας λογος να μην παει..

για αρρωστειες και τετοια θα αποκτησει γρηγορα ανοσια..

ετσι εκανα και εγω και δεν τον εστειλα και στα προνηπια εχουμε μεγα προβλημα διοτι δεν εχει μαθει σε προγραμμα και ειναι κουκουρουκου ο τυπος..

να την στειλεις και μαζι με τα υπολοιπα παιδια θα ξεγελιεται και θα τρωει...

στην τελικη πηγαινε την ως τις 12.30.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω διαβασει ολα τα τοπικς και σχολια για τους παιδικους... εχω συζητησει και με πολυ κοσμο...

 

ειμαι ενα βημα πριν καταληξω σε παιδικο, και ξεκινησω την μικρη μου λιγο μετα το πασχα φετος..

 

ομως,

εκτος του θεματος των ιωσεων που μου λενε ολοι.. και δεδομενου του οτι εγω πρωι δεν δουλευω, αρα δεν μου ειναι απολυτως απαραιτητο να παει η μικρη παιδικο σταθμο..

 

τι θα κανατε στη θεση μου?

θα στελνατε το παιδι σας, (ηλικια λιγο πριν τα 3, οταν θα την παω) σε παιδικο, χωρις να συντρεχει λογος δουλειας?

 

η κορη μου ειναι πολυ κοινωνικο παιδι, ευκολο στις παρεες, που η αληθεια ειναι οτι βαριεται στο σπιτι...

ταυτοχρονα ομως, ειναι και κακοφαγη... θα τρωει εκει?

 

να την παω, ή να την κρατησω σπιτι, να κλεισει τουλαχιστον και τα 4?

 

σημειωτεον, δεν εχει βγαλει πανα (και χλωμο το βλεπω να γινεται αυτο στο κοντινο μελλον)

 

εμενα ειναι 3 και κατι,δεν δουλευω και δεν τον στελνω πουθενα,,,,,δικια μου αποφασει ειναι.δεν τον κραταω σπιτι,για να μην μου αρρωσταινει.απλος καλο ειναι,αποψη μου,να ειναι τα πρωτα χρονια με την μαμα.

θα χει πολλαααα χρονια ακομα να πηγαινει παιδικο..

απο τα 4 θα τον στειλω προνηποια.

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω μόνο στο θέμα του φαγητού. Η δικιά μου αν και σχετικά εύκολη στο φαγητό, στην αρχή έκανε απεργία πείνας σε ενδειξη διαμαρτυρίας που πήγε στο σχολείο! Σε δύο εβδομάδες άρχισε να τρώει τα πάντα.

Κι επίσης παρόλο που εγώ δυσκολεύομαι να την βάλω για ύπνο το μεσημέρι, εκεί μετά την πρώτη εβδομάδα κοιμάται αμέσως.

Κατά τη γνώμη μου, δύσκολα μπορείς να προδικάσεις την συμπεριφορά της σε τέτοια θέματα πριν πάει.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ προτιμώ να την έχω σπίτι,μαζί μου,να ξέρω τι τρώει και να την προσέχω.

για τις ιώσεις είναι σχετικό ότι θα πάθει ανοσία και θα αρρωσταίνει μόνο στην αρχή...

υπάρχουν παιδιά που αρρωσταίνουν συνέχεια,κι άλλα όχι.

η πάνα είναι σημαντικό,θα την αλλάζουν ή θα είναι με συγκάματα?

το οικονομικό είναι ένας λόγος!

προτιμώ να πάει προνήπιο κατευθείαν,εκεί αρχίζουν οι ευθύνες,και μπαίνουν στο κλίμα του σχολείου.

έχω ακούσει πολλά για τους παιδικούς...δεν τους βλέπω με καλό μάτι.

κι εμείς κάθε μέρα είμαστε σπίτι,φροντίζω μια φορά την εβδομάδα να πηγαίνουμε παιδότοπο,κάθε σάββατο πάμε σε μάθημα μουσικοκινητικό,1-2 φορές παιδική χαρά, 1-2 συναντήσεις με άλλα παιδάκια φίλων ή της αδερφής μου.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού λες ότι βαριέται στο σπίτι -εγώ εκεί θα σταθώ- μπορείς να τη στείλεις δοκιμαστικά για λίγους μήνες να δεις πως θα της φανεί. Αλλωστε μετά μεσολαβεί το καλοκαίρι και από Σεπτέμβριο βλέπετε.

Επίσης μετά το Πάσχα υποτίθεται ότι λιγοστεύουν οι ιώσεις.

Εγώ γενικα είμαι κατά του παιδικού σε μικρή ηλικία αλλα σκεφτομαι όταν παει με το καλό 3 να τη στείλω, έτσι λεω τουλάχιστον, μέχρι τότε βλεπουμε ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

να σου απαντησω κι εγω απο την πλευρα του παιδιου;:):):)

τα χρονια στον παιδικο σταθμο ηταν απο τα ομορφοτερα της ζωης μου!!!εχω εντονες αναμνησεις μεχρι και σημερα!!!

μονο και μονο γι'αυτο,κι επειδη κι εγω οπως κι εσυ δεν δουλευω πρωι και δεν "πρεπει" να τον στειλω παιδικο,θα ηθελα παρα πολυ να παει!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τον Σόζω τον έστειλα μικρούλη και η αλήθεια είναι ότι δεν το μετάνιωσα, του αρέσει πολύ και εκτονώνεται τρελα. Για τα κινητικά παιδάκια είναι πολύ καλή λύση ο παιδικός, γιατί καλοκαίρι άντε και είσαι όλη μέρα κουνιες, τον χειμώνα μια βδομάδα να σου κάνει βροχές θα φάει το πιτσιρίκι τα πατώματα!

Η περίοδος που σκέφτεσαι να την στείλεις είναι η καλύτερη (τότε έστειλα τον θοδωρή και εκεί περίπου θα στείλω και τον νικόλα) γιατί είναι πιο καλά απο ιώσεις... αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα αρρωσταίνει συνέχεια αλλά σιγουρα κάπως καλύτερα από άμα πήγαινε σεπτέμβρη. Επίσης εκείνη την περίοδο θα είναι το μοναδικό παιδάκι που θα κάνει προσαρμογή άρα η δασκάλα θα δώσει βάρος και θα ασχολείται πολύ. Φαντάσου Σεπτέμβρη που κλαίνε όλα μαζί.

Για το θέμα του φαγητού, όλα τα παιδάκια τρώνε καλύτερα όταν είναι μαζί... την πρώτη βδομάδα μπορεί να μην τρώει τίποτα γιατί θα είναι η προσαρμογή αλλά μετά που θα μάθει τα πιτσιρικάκια θα είναι σαν παιχνίδι.

Το ότι δεν δουλεύεις είναι καλό γιατί δεν θα χρειάζεται να την αφήνεις πολλές ώρες, άμα την παίρνεις γύρω στις 1.30 θα είναι ιδανικά.

εντιτ: και στην πάνα μπορεί να βοηθησει, γιατί θα βλέπει τα άλλα παιδιά να πηγαίνουν στις μικρές τουαλέτες.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυστίκι μου,

 

Εγώ θα σου πω τα εξής:

 

1-Σχετικά με το θέμα του φαγητού η μικρή σου το θεματάκι της το έχει, οπότε δεν αλλάζει κάτι. Ίσως, λέω ίσως, να δει και τα άλλα παιδάκια και να "ζηλέψει". Σε διαφορετική περίπτωση πολύ απλά θα την ταίζεις το απόγευμα εσύ. Αυτό πάντως είναι θέμα παιδιού: ο Νικόλας τρώει τα πάντα και η Σεμίνα είναι πολύ πιο "επιλεκτική" ας πούμε

 

2-Για τις ασθένειες τα ξέρεις, κι εγώ είμαι παθούσα, αλλά, και πάλι, πιστεύω πως κι αυτό σχετικό είναι. Υπάρχει και η "θετική" πλευρά ότι κάνουν αντισώματα τώρα που είναι μικρά και δεν θα τα έχεις αυτά μετά με το προνήπιο

 

3-Να μου έλεγες πως έχεις ένα παιδί πολύ μικρό σε ηλικία, από την στιγμή που είσαι σπίτι το πρωί, να πω βεβαίως και να παραμείνει έτσι η κατάσταση. Πιστεύω όμως πως η ηλικία που αναφέρεις ότι σκέφτεσαι να την στείλεις είναι "ιδανική".

 

4-Το παιδί θα περνάει όμορφα την ημέρα του γεμίζοντας ευχάριστα τον χρόνο του και μαθαίνοντας πράγματα... φαίνεται από την συμπεριφορά τους ότι περνάνε καλά.

Όλες οι μαμάδες έχουμε το εσωτερικό μας καμπανάκι που λειτουργεί όταν υπάρχει κάτι αρνητικό...

 

5-Θα έχεις κι εσύ λίγο χρόνο για το σπίτι, για εσένα . Αυτό θεωρώ πιο πολύ πως πρέπει να "παλέψεις": τις τύψεις σου !

 

6-Σχετικά με την πάνα, πού ξέρεις μέχρι τότε μπορεί να την έχετε βγάλει. Εάν πάλι όχι, αυτό είναι πρόβλημα στους Δημόσιους σταθμούς. Δες το.

 

Συμπέρασμα: μετά από προσεκτική έρευνα αγοράς που, φαντάζομαι θα έχεις κάνει, να πάει το παιδί, να πάει !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω κανένα λόγο να μην την στείλεις παιδικό τέτοιο παιδί :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε ενας δημοσιος βρεφονηπιακος στην περιοχη μου... κανουργιος.. προς το παρον, μονο θετικα ακουω απο φιλες μαμαδες... κτηριο, εξοπλισμος, νηπιαγωγοι... ολα καλα....

 

 

αυτο που με προβληματιζει κυριως ειναι αυτο...

 

που ειπε η aretiagelos λιγο πιο πανω

εμενα ειναι 3 και κατι,δεν δουλευω και δεν τον στελνω πουθενα,,,,,δικια μου αποφασει ειναι.δεν τον κραταω σπιτι,για να μην μου αρρωσταινει.απλος καλο ειναι,αποψη μου,να ειναι τα πρωτα χρονια με την μαμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eίναι τόσο γλυκά αυτά τα πρώτα χρόνια των παιδιών. Εγώ δεν εργάζομαι οπότε δεν υπήρχε λόγος να πάνε παιδικό σταθμό. Πήγαν κατευθείαν προνήπιο και ήταν μια χαρά. Κοινωνικότατα και δεν χρειάστηκε να παραμείνω μαζί τους για να συνηθίσουν το προνήπιο.

 

Παρόλο που έχουν έννοια και κούραση άξιζε για μένα να περάσουμε αυτά τα χρόνια μαζί. Μέχρι τα πέντε έχουν φτιάξει τον χαρακτήρα τους.... πως θα μπορούσα να εμπιστευτώ κάποιους άλλους για να περάσουν τις πιο δημιουργικές ώρες μαζί τους????? Όσο και καλή διάθεση να έχουν δεν νομίζω ότι μπορούν να αντικαταστήσουν την μάνα.

 

Τώρα βέβαια θα ήταν ευκολότερο για μένα να έχω κάποιες ελεύθερες ώρες είτε να τις αφιερώσω στον εαυτό μου, είτε να κάνω δουλειές χρήσιμες........ όμως ποιά δουλειά είναι ανώτερη από το ρόλο της μητέρας???

 

Αν δεν δουλεύει κανείς είναι μονόδρομος....... αν όμως έχει τη δυνατότητα να παίζει με το ζουζουνάκι της και να πηγαίνει βόλτες και να το βλέπει να γνωρίζει τον κόσμο για πρώτη φορά πως να αντισταθεί??? Εγώ πάντως ούτε τώρα μπορώ να αντισταθώ.!!

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο για μενα στο να παει ενα παιδι παιδικο (οταν ειναι θεμα επιλογης) ειναι να μιλαει και να μαθαινω τι γινεται εκει μεσα και πως περναει.

Ιωσεις κλπ ... θα τα πιασει οπου και αν ειναι.

 

Παντως αν πεσεις σε σωστους ανθρωπους γινεται μια ευχαριστη εμπειρια και πολυ καλη απασχοληση για τα παιδια.:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Φυστικάκι επειδή το έχω πει και αλλού ότι το δύσκολο ειναι να προσαρμοστεί η μαμά και όχι το παιδί αν δεν νιώθεις έτοιμη να την αποχωριστείς μην το κανεις. Ή κάντο για λίγες ώρες την ημέρα στην αρχή να δεις πως θα πάει. Το ιδανικό θα ήταν να αποχωριζόμαστε τα ζουζούνια μας ένα 4ωρο. Και αυτά θέλουν αποσυμπίεση από το σπίτι και τη μαμά. Σκέψου μόνο πόσο ευτυχισμένη είναι με τους από πάνω! Φαντάσου το αυτό πολλαπλάσιο γιατί θα έχει ακόμα περισσότερα της ηλικίας της να παίζει και να ασχολείται και σίγουρα έχουν να της προσφέρουν εμπειρίες στον παιδικό ;)

 

Το σημαντικό νομίζω είναι να προετοιμαστείς εσύ και να είσαι εσύ έτοιμη να την αποχωριστείς. Το τι είναι σημαντικό για το κάθε παιδί το ξέρει η μαμά του :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει ολα τα τοπικς και σχολια για τους παιδικους... εχω συζητησει και με πολυ κοσμο...

 

ειμαι ενα βημα πριν καταληξω σε παιδικο, και ξεκινησω την μικρη μου λιγο μετα το πασχα φετος..

 

ομως,

εκτος του θεματος των ιωσεων που μου λενε ολοι.. και δεδομενου του οτι εγω πρωι δεν δουλευω, αρα δεν μου ειναι απολυτως απαραιτητο να παει η μικρη παιδικο σταθμο..

πηγαινε την απο το πρωι μέχρι το μεσημέρι ρε φιστικι εκει κολλάς...πως θα μάθει το παιδι να είναι υπευθυνο....

επίσης ειτε την πας 3 ειτε 53....τις ιώσεις τον 1το χρόνο θα τις φας στη μαπα θες δεν θες.....δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου αρρωστήσει....

 

τι θα κανατε στη θεση μου?

θα στελνατε το παιδι σας, (ηλικια λιγο πριν τα 3, οταν θα την παω) σε παιδικο, χωρις να συντρεχει λογος δουλειας?

ναι με τα 4........

 

η κορη μου ειναι πολυ κοινωνικο παιδι, ευκολο στις παρεες, που η αληθεια ειναι οτι βαριεται στο σπιτι...άσχετο...δεν παιζει ρολο αν είναι κοινωνική ισα ισα θα την βοηθησει...δεν θα έχει προβλημα προσαρμογής

ταυτοχρονα ομως, ειναι και κακοφαγη... θα τρωει εκει?

ξέρεις την φράση να τανε η ζήλεια ψόρα?επειδη τρώνε όλα τα παιδακια το ίδιο θα μάθει να τρώει....τα πάντα

να την παω, ή να την κρατησω σπιτι, να κλεισει τουλαχιστον και τα 4?

ρε φιστικι....γενικά είσαι τόσο απευλευθερομένο άτομο δεν καταλαβαίνω το λόγο που κολλάς? κατα την άποψη μου αυτά είναι δικαιολογίες........

 

σημειωτεον, δεν εχει βγαλει πανα (και χλωμο το βλεπω να γινεται αυτο στο κοντινο μελλον)

αν δεν πάει σχολειο θα παιδευεσαι....θα την πάνε τουαλετα με τα άλλα παιδιά μαζι θα δει πως το κάνουν και τα άλλα παιδιά και θα είναι και πιο ευκολο και για σενα....

 

σου έχω όλες τις απαντήσεις.............στα λέω πολυ φιλικά όχι γιατι είμαι ευχαριστημένη αλλά γιατι θέλω να βλέπω λιγο πιο πέρα απο τον εγωισμό μας ως μάνες....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ανοιξε ενας δημοσιος βρεφονηπιακος στην περιοχη μου... κανουργιος.. προς το παρον, μονο θετικα ακουω απο φιλες μαμαδες... κτηριο, εξοπλισμος, νηπιαγωγοι... ολα καλα....

 

 

αυτο που με προβληματιζει κυριως ειναι αυτο...

 

που ειπε η aretiagelos λιγο πιο πανω

εμενα ειναι 3 και κατι,δεν δουλευω και δεν τον στελνω πουθενα,,,,,δικια μου αποφασει ειναι.δεν τον κραταω σπιτι,για να μην μου αρρωσταινει.απλος καλο ειναι,αποψη μου,να ειναι τα πρωτα χρονια με την μαμα.

 

ναι οκ να είναι με την μαμά.....μην βγάζεις τα αποθημένα σου με την καλή έννοια στο λέω στο παιδι σου....ξέρω πως σου λειπει......πολυ..... αλλά αν έχει την ανάγκη να επικοινωνήσει με άλλα παιδιά άστη να χαράξει τον δρόμο της.......

απο την άλλη δοκιμάζεις και δεν σε βολευει σταματας....ετσι και αλλιως θα ειναι για λιγο καιρο....μεχρι το καλοκαιρι.........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ανοιξε ενας δημοσιος βρεφονηπιακος στην περιοχη μου... κανουργιος.. προς το παρον, μονο θετικα ακουω απο φιλες μαμαδες... κτηριο, εξοπλισμος, νηπιαγωγοι... ολα καλα....

 

 

αυτο που με προβληματιζει κυριως ειναι αυτο...

 

που ειπε η aretiagelos λιγο πιο πανω

εμενα ειναι 3 και κατι,δεν δουλευω και δεν τον στελνω πουθενα,,,,,δικια μου αποφασει ειναι.δεν τον κραταω σπιτι,για να μην μου αρρωσταινει.απλος καλο ειναι,αποψη μου,να ειναι τα πρωτα χρονια με την μαμα.

ναι όταν το παιδί είναι ενός, δύο, ναι συμφωνώ και μακάρι να είχα την ευχέρεια να μπορώ να μένω σπίτι και να είμαι μαζί της (η κόρη μου πάει βρεφικό από 10 μηνών) :(:(

Στην ηλικία όμως που θα είναι το φιστίκο κόριτσο νομίζω ότι υπάρχουν λόγοι να πάει ένα παιδί στον σταθμό μαθαίνουν εκεί πολλά πράγματα κοινωνικοποιούνται, σιγά σιγά αρχίζουν και λειτουργούν ως ομάδα και μαθαίνουν να παίζουν με άλλα παιδιά (στην ηλικία που είναι τώρα δεν το κάνουν απλά παίζουν "δίπλα" σε άλλα παιδιά) :) και κάνουν δραστηριότητες που κακά τα ψέματα όσο και όμορφα να περνάμε μαζί είναι διαφορετικά να τις κάνεις με άλλα 10-15 παιδάκια

 

Από την νέα χρονιά θα είμαι σπιτάκι μου πλέον δεν σκεφτικά στιγμή να σταματήσω την μικρή από τον σταθμό σίγουρα θα μειώσω τις ώρες της και θα κάνουμε περισσότερες "κοπάνες" αλλά θεωρώ ότι ο σταθμός μας έχει βοηθήσει παααααρα πολύ σε θέματα όπως το φαγητό την συμπεριφορά και μετά τον νέο χρόνο μας είπαν ότι θα ξεκινήσουν να βγάλουμε και την πάνα

 

Η ανιψιά μου από την άλλη που την κρατούσε η μητέρα μου ξεκίνησε προνήπιο κατευθείαν και της ήρθε πολύ δύσκολη η μετάβαση.

 

Δεν ξέρω η κάθε μητέρα αποφασίζει τι είναι καλλίτερο για το παιδί της άλλωστε δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια ...........

Link to comment
Share on other sites

εγω τον δικο μου δεν θα τον παω πριν τα 4 παιδικο. δεν εχω καποιο λογο να το κανω. εχει τοσα χρονια μπροστα του σε σχολεια κλπ. το μονο που θελω ειναι να εχει επαφη με αλλα παιδακια της ηλικιας του. αφου εχουμε βρει ομως απ τη γειτονια ή τα ξαδερφακια του, δεν τον στελνω. θα τον παω προνηπιο. κ μεις που πηγαμε κατ ευθεαν νηπιαγωγειο παθαμε τιποτα??εχω εγω αυτη την αποψη, μου λεει κ ο παιδιατρος μου που τον εμπισευτομαι, οτι το παιδι πριν τα 4 περισσοτερο παθαινει παρα μαθαινει απ το παιδικο κ ηρθε κ εδεσε :)

απλα φετος τον ξεκινησα baby swimming για να εχει απλα μια δημιουργικη απασχοληση κ να μην βαριεται κι αυτος.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Pasoumi εμείς είχαμε και άλλα παιδάκια να παίζουμε είτε στο δρόμο της γειτονιάς είτε σε σπίτια. Ο σύγχρονος τρόπος ζωής στον οποίο μεγαλώνουν τα παιδάκια μας δεν το προσφέρουν αυτό.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...