Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κνίδωση στο ψύχος


Recommended Posts

Γνωρίζει καμιά τι είναι κ πως αντιμετωπίζετε γιατι συμβαίνει από τι προκαλείτε ?

 

 

Κάθε φορά που βγαίνω στο κρύο γεμίζω σπυριά :(:(:(

Όταν μπαίνω στην θάλασσα επίσης

 

Πόσο επικίνδυνο είναι?

 

 

ευχαριστω

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν νομίζω οτι είναι επικύνδυνο κι εγώ υποφέρω από κνίδωση και όχι μόνο στο ψύχος αλλά για έναν ολόκληρο χρόνο γέμιζα καθημερινά σπυριά αν δεν έπαιρνα αντισταμινικά. Θέλει υπομονή και πολλά αντισταμινικά και φυσικά να αποφεύγεις τους παράγοντες που την προκαλούν έτσι ώστε να μην ταλαιπωρείσαι άσκοπα. Πάντως κι εγώ έκανα αμέτρητε εξετάσεις μέχρι να αποκλείσω διάφορες άλλες πιθανές αιτίες αλλά τελικά όλα καλά και τελικά μου έκανε την χάρη να με αφήσει ήσυχη από το καλοκαίρι και μετά οπότε ηρέμησα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα έχει μια συνάδελφος μου. Λίγο να πέσει η θερμοκρασία "πετάει" σπυριά. Απο όσο ξέρω δεν κάνει κάτι. Μετά απο πολύ ψάξιμο της είπαν πως είναι αλλεργική .... στο κρύο :roll: κι έτσι το παλεύει με το να ντύνεται καλά.... Θα ρωτήσω μήπως μου πει και κάτι παραπάνω.

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites

THEODOSI αντισταμινικα …….? Εγώ θηλάζω επιτρέπονται /?δεν έχω όλοι την ημέρα σπυράκια μόνο όταν κρυώνω.

Σου έλειπε κόπια βιταμίνη ? τι σου είπαν ? τι εξετάσεις έκανες ?

xazomanoula ρωτά σε παρακαλώ κ εμένα έτσι μου είπαν ότι είμαι ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΣΤΟ ΚΡΥΟ :shock::shock:το καταλαβαίνω κ εγώ βγάζω σπιθουράκια άμα ντυθώ καλά δεν έχω θέμα

ρώτα την έκανε εξετάσεις ?

τι της είπαν ? παίρνει αγωγή ?

 

 

υ.γ.σας ευχαριστώ που απαντήσατε

οποία άλλη γνωρίζει ας γράψει

.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα. Η κοπέλα ταλαιπωρείται απο 3η γυμνασίου κι είναι 26 τώρα!!!

Στην αρχή έπαιρνε συνέχεια αντισταμινικά. Εξετάσεις φουλ αλλά δεν έβρησκαν τίποτα (είχε πάει σε πολλούς αλλεργιολογους) Στη συνέχεια ακολούθησε εναλακτική θεραπεία (κυρίως για να αποτοξινωθεί ο οργανισμός της απο την κορτιζόνη) τώρα πια δεν κάνει τίποτα πέραν του να ντύνεται καλά και να είναι σχετικά προσεχτική. Φάρμακα δεν παίρνει παρά μόνο όταν είναι πολύ άσχημα. Πάντως είπε πως το πρόβλημα στην αρχή ήταν πολύ πιο έντονο κι οτι όσο περνάνε τα χρόνια μάλλον είναι σχετικά καλύτερα "εκτός κι αν το έχω συνηθίσει και μου φαίνεται καλύτερα" είπε χαρακτηριστικά.

Εσένα τώρα σου εμφανίστηκε?

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν ρώτησα. Η κοπέλα ταλαιπωρείται απο 3η γυμνασίου κι είναι 26 τώρα!!!

Στην αρχή έπαιρνε συνέχεια αντισταμινικά. Εξετάσεις φουλ αλλά δεν έβρησκαν τίποτα (είχε πάει σε πολλούς αλλεργιολογους) Στη συνέχεια ακολούθησε εναλακτική θεραπεία (κυρίως για να αποτοξινωθεί ο οργανισμός της απο την κορτιζόνη) τώρα πια δεν κάνει τίποτα πέραν του να ντύνεται καλά και να είναι σχετικά προσεχτική. Φάρμακα δεν παίρνει παρά μόνο όταν είναι πολύ άσχημα. Πάντως είπε πως το πρόβλημα στην αρχή ήταν πολύ πιο έντονο κι οτι όσο περνάνε τα χρόνια μάλλον είναι σχετικά καλύτερα "εκτός κι αν το έχω συνηθίσει και μου φαίνεται καλύτερα" είπε χαρακτηριστικά.

Εσένα τώρα σου εμφανίστηκε?

πρισ δυο χρονια στην θαλασα πρωτη φωρα ειναι επικινδηνο ? τι μπορει να παθω γνωριζει απο τι προκαλητε ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως αν δεν το προσέξει ίσως φτάσει σε αλλεργικό σοκ. Μην αγχώνεσαι όμως. Τουλάχιστον η συνάδελφός μου την έχει δει αλλιώς. Ταλαιπωρείται βέβαια (κι εμείς μαζί της το καλοκαίρι που δεν αντέχει το κλιματιστικό),αλλά το προσέχει-προφυλάσει κι όλα οκ. Νομίζω πως είναι καλύτερα να σε δει κάποιος αλλεργιολόγος. Μπορεί η δική σου περίπτωση να είναι κάτι άλλο. Δεν νομίζω πως είναι κάτι επικίνδυνο. Λίγο πολύ όλοι έχουμε τις αλλεργίες μας απλά προφανώς αυτό το είδος είναι πιο σπάνιο. (Πραγματικά είστε τα μοναδικά 2 άτομα που εχω ακούσει με τέτοια αλλεργία...)

Κοίταξέ το όμως για να είσαι κι εσύ σίγουρη...

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Η κνίδωση δεν οδηγεί σε αλλεργικό σόκ η αλήθεια είναι οτι είναι μια επίμονη μορφή αλλεργίας που καταντάει κουραστική αλλά τουλάχιστον δεν είναι επικίνδυνη. Τώρα όσον αφορά τις εξετάσεις είναι πολλές και εξετάζουν εκτός από τις γενικές αιματολογικές και βιοχημικές, τον θυρεοειδή και τα αντισώματα του, επισης και δίάφορα άλλα αυτοάνοσα νοσήματα όπως ερυθυματώδης λύκος μέχρι και πολύ τραβηγμένα πράγματα όπως μία μορφή αιματολόγικου καρκίνου. Τουλάχιστον εγώ αυτά έκανα αλλά τελικά φυσικά δεν βρέθηκε τίποτε από αυτά. Απλά η κνίδωση που με ταλαιπωρούσε καθημερινά για ένα χρόνο σταμάτησε να με ενοχλεί. Βέβαια ακόμη και τώρα αν τύχει και ξυστώ αμεσως το δέρμα μου φουσκώνει επίσης και όταν ασκείται πίεση στο δέρμα μου από κάποιο ρούχο εσώρουχο ή παπούτσι κάποιες φορές το συγκεκριμένο σημείο πρήζεται και έχω φρικτή φαγουρα, αλλά και αυτό με το κρύο το παθαίνω κάποιες φορές αλλά πρέπει να παγώσω πάρα πολύ για να το πάθω. Δηλαδή όπως κατάλαβες έχω σχεδόν όλες τις μορφές της κνίδωσης αλλά επιζώ.

Το μ'ονο που χρειάζεται είναι αντισταμινικά αλλά φυσικά εσύ τώρα με το θηλασμό δεν νομίζω οτι κάνει να παίρνεις και σε περίπτωση που υπάρχει έξαρση μπορεί για κάποιες λίγες μέρες να πάρεις κορτιζόνη, αυτό εγώ το έχω αποφύγει παρότι υπέφερα πολύ και έπινα πολλά αντιστανμινικα την ημέρα κορτιζόνη δεν επαιρνα, επίσης ο γιατρός μου σύστησε να μην παιρνω εύκολα παυσίπονα και αντιφλεγμονώδη γιατί επιβαρύνουν την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να συνεισφέρω στο θέμα σου, πέρα από το ότι συμπάσχω...... αλλά από τον ήλιο(!!)

 

Έχω αλλεργία στον ήλιο το καλοκαίρι. Όπου με "βλέπει" ο ήλιος.... βγάζω σπυριά, με τρελή φαγούρα. Αυτό το αντιμετώπισα με αντηλιακό (ακόμα και για να πάω π.χ. στο φούνο για ψωμί).

 

Καλό κουράγιο!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τουλαχιστον δεν ειναι επικινδηνη

δεν μεαπασχολη η φαγουρα

στανταρ δεν οδηγη σε αλεργικο σοκ?

 

 

Θα πρότινα να σε δει κάποιος αλλεργιολόγος και να σου δώσει οδηγίες. Καλά αποτελέσματα

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Οτι πρέπει να δείς αλλεργιολόγο είναι δεδομένο, τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία γιατί είχα κι εγώ αυτό τον φόβο για το αλλεργικό σόκ ο γιατρός με διαβεβαίωσε οτι δεν κιδυνεύω από κάτι τέτοιο γιατί με μένα κιόλας δεν ήταν κάτι συγκεκριμένο όπως τι κρύο που με πείραζε μόνο αλλά ήταν συνεχές το θέμα ο΄ποτε είχα φοβηθεί αλλά μου είχε πει χαρακτηριστικά οτι αν ήταν να με πειράζει μια συγκεκριμένη ουσία όπως φαγητό άρωμα ή απορρυπαντικό την πρώτη φορά θα πάθαινα άπλά αλλεργία αλλά το σίγουρο ήταν οτι κάποια στιγμή και εφόσον συνέχιζα να έρχομαι σε επαφή με τον παράγοντα που δημιουργούσε την αλλεργία δεν θα το γλίτωνα το σόκ. Με την κνίδωση δεν είναι το ίδιο γιατί ειναι κατα κανόνα αυτοάνοση και δε συνδέεται με την ευαισθησία σε κάποια ουσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αγαπητές φίλες επισκέπτομαι αρκετά συχνά το forum και αυτή είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω.Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου πάνω στο θέμα της κνίδωσης εκ ψύχους.Δυστυχώς το θέμα είναι παλιό και έτσι δεν ξέρω αν θα μπορούσα να βοηθήσω κάποια πλέον.

Η κνίδωση ξεκίνησε σε εμένα όταν πήγαινα στο δημοτικό δηλαδή πριν 25 χρόνια. Τότε μου είχε εμφανιστεί με την μορφή δερματογραφισμού. Δηλαδή όταν γρατζουνούσα το δέρμα μου, πρηζόμουν σε εκείνο το σημείο.

Τα χρόνια περνούσαν και το πρόβλημα αυτό άρχισε να γίνεται πιο έντονο.Έτρωγα παγωτό και πρήζονταν τα χείλια μου!Με τα χρόνια, κάθε φορά που έμπαινα στην θάλασσα αυτό χειροτέρευε.Έπαιρνα κορτιζόνη και αντιισταμινικά πολλά χρόνια. Υπήρχαν φορές που έβγαινα απο την θάλασσα και το δέρμα μου απο τους πομφούς που έβγαζε γίνονταν διπλάσιο στο μέγεθος. Όταν ζεσταινόμουν αυτοί οι πομφοί έφευγαν.

Το είχα ως παιχνίδι.Ώσπου κάποια χρονιά βγαίνοντας απο την θάλασσα έπαθα αλλεργικό σοκ. Συνέβη πιθανόν γιατί είχα μπει 2 συνεχόμενες φορές στη θάλασσα. Είχα βάλει ως στόχο ζωής να βρώ τί έχω.Άρχισα να φοβάμαι γιατί δεν ήξερα τί γίνοταν στο ίδιο μου το σώμα.

Μετά απο σειρά εξετάσεων και επισκέψεις στους καλύτερους γιατρούς όλων των ειδικοτήτων επισκέφτηκα έναν Ρευματολόγο.Το είχα υποσχεθεί στο σύζυγό μου τον οποίο τον είχα τρελλάνει.Ήταν η τελευταία ειδικότητα που θα επισκεπτόμουν.Και το πρόβλημα ήταν ρευματολογικό. Πάσχω απο ένα σπάνιο σύνδρομο που λέγεται CAPS. Ευτυχώς στο πρώτο στάδιο που λέγεται FCAS. Eίναι πολύ σπάνιο το έχει 1 στο 1.000.000. Εκτός απο την αλλεργεία στο κρύο πρέπει κάποιος να έχει και κάποια άλλα συμπτώματα όπως για παράδειγμα αρθρίτιδα. Το σύνδρομο αυτό είναι απόλυτα ιάσιμο.Ο γιατρός μου μου είπε οτι και άλλοι άνθρωποι το έχουν αλλά επειδή η εξέταση που απαιτείται είναι τόσο εξειδικευμένη, όσοι το έχουν σταματούν να το ψάχνουν πολύ νωρίτερα. Δεν λέω οτι όσοι έχουν αλλεργεία στο κρύο έχουν ότι έχω εγώ απλά αν δεν σας βρίσκουν τί σας το προκαλεί πηγαίνετε και σε έναν ρευματολόγο. Ο γιατρός πριν καταλήξει στην διάγνωση μου έγραψε κάποιες ακόμα εξετάσεις για να αποκλείσουμε κάποια αυτοάνοσα νοσήματα. Όποιος θέλει να του δώσω λεπτομέρειες ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Μοιράζομαι την εμπειρία μου γιατί μπορεί να βοηθηθεί κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον δεν ειναι επικινδηνη

δεν μεαπασχολη η φαγουρα

στανταρ δεν οδηγη σε αλεργικο σοκ?

 

η αδερφη μ το εχει κ πιο μικρη ειχαμε παει θαλασσα κ ηταν πολυκρυα, γεμισε κοκκινιλες κ πρηστηκε πολυ σε σημειο να παθει δυσπνοια..θα σου ελεγα να το ψαξεις λιγο παραπανω!εκτοτεεπαιρνε ατισταμινικο πριν τη θαλασσα.τωρα πια δεν εχει θεμα!παντως πριν πας για μπανιο να μην καθεσαι πολυ ωρα στον ηλιο κ ανεβαζεις πολυ τη θερμοκρασια σου.

κληρονομικο απο τον μπαμπα μας ειναι.ο αδερφος μ το εχει στη ζεστη.εγω γλυτωσα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας, πρωτη φορα γραφω σε φορουμ, γραφτικα συγγεκριμενα για αυτο.

Ειμαι 29 χρονων και ειχα την αλεργεια απο 17-18.

δοκιμασα τα παντα και δεν γινοταν τιποτα ουσιαστικο, ολα ηταν για καταστολη και οχι για ιαση! Στη πραγματικοτητα πιστευω πως ολο αυτο με ευθηρε περισοτερο απο την ιδια την αλεργεια.

Το μονο πραγμα που δουλεψε πραγματικα με αποτελεσματα ειναι το ΤΑΙ CHI

και μαλιστα σε μικρο χρονικο διαστημα!

επιστιμονικα το tai chi σου βελτιωνει κατα πολυ την κυκλοφορια του αιματος και η συγεκριμενη αλεργεια εχει αμεση σχεση με αυτο. Επισης σου δινει μια τρομερη ευεξεια στιν καθημερινοτητα σου, οποτε ακομα και να μην δουλεψει για την αλεργεια σας, σιγουρα θα εχετε μεγαλα ωφελη και δεν θα εχετε γεμισει με ασχημα φαρμακα τυπου κορτιζονης.

Πραγματηκα εμενα με εσωσε και αξιζει να το δοκιμασετε!!! (ειναι λιγο βαρετο στην αρχη, μετα ειναι πολυ ωραιο)

Σας ευχαριστω, επιζω να βοηθησα καποιον

Link to comment
Share on other sites

και ομως υπαρχει αλλεργια και στο ..κρυο!! ειναι οντως μια παραξενη αλλεργια, αλλα αλλεργια αυτο ειναι ενας λαθος συναργεμος και ο οργανισμος επιτιθεται παντου!!! θελει σιγουρα διερευνηση αλλα με τα βιοενεργειακα μηχανηματα μπορει να ενισχυθει σημαντικα ο οργανισμος και να το αντιμετωπισει. αν απο την αλλη ειναι απλα μια αλλεργια σε διαφορα αλλεργιογονα τοτε η ιαση ειναι ακομα πιο ευκολη!!!

Μπορει να ειναι καποιο υλικο, καποιο τροφιμο, καποια τοξινη , καποιο απο τα βαρεα μεταλλα τα οποια τα βρισκουμε με αυτα τα μηχανηματα λογω της υψηλης ευαισθησιας που εχουν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...