Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκοψε τον χαλινο ανω χειλους


Recommended Posts

Εψαξα στην αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι, οποιος ξερει ας μου απαντησει, please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ο μικρος ανεβηκε το απογευμα στον παγκο- τραπεζι κουζινας και δεν ξερω πως τα καταφερε χωρις να πεσει εσκισε το χαλινο ανω χειλους. Αυτο το πετσακι δηλαδη που ενωνει τα χειλη τα πανω με τα ουλα. Ετρεχε αιμα παρα πολυ ωρα και επαθα αμοκ. Πηρα τον παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται νοσοκομειο γιατι εκεινο το σημειο δεν ραυεται.

 

Εχω στενοχωρηθει παρα πολυ, ο μικρος μου ειναι 19 μηνων και ακομα λεει 5 λεξεις μονο, υπαρχει περιπτωση τωρα που κοπηκε το χαλινο να δυσκολευτει να μιλησει σωστα γιατι καπου διαβασα οτι παιζει ρολο.

 

Και αυτο το πραγμα ξανακολλαει??? Τι γινεται?? Ετσι θα μεινει, θα κρεμεται????

 

Το εχει παθει καποιος αλλος για να μου απαντησει??????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω πιστευω οτι αφου σου ειπε ο παιδιατρος να μην ανησυχεις ετσι θα ειναι.Σιγουρα ολα ξανακολανε και σιγα μην εμποδιστει απο αυτο η ομιλια του-δεν ειναι γλωσσα στην τελικη...Απλα φανταζομαι θα ποναει το ζοζουνι.Υπομονη και περαστικα σας

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκι μου τι λαχτάρα θα πήρες...το καημένο το μωρο!

Βασικά δεν ξέρω κάτι σχετικό, αλλά όλο και σε κάποιον άλλον θα έχει συμβεί, δε μπορεί!

Εγώ ήθελα να σου πω ότι ο δικός μου δεν έλεγε ούτε πέντε λέξεις μέχρι 26-27 μηνών περίπου...μετά τα είπε όλα μαζεμένα, οπότε μην ανησυχεις γι' αυτό τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ο χριστος κι αποστολος βρε μαρκοπουλακι!!!

 

αμαν μ αυτο το μωρακι και τα ατυχηματα!!!! μεχρι να παει στρατο, θα ναι σαν να χει τελειωσει τις ειδικες δυναμεις 10 φορες!!! μωρο στα ΟΥΚ!!!

 

περαστικα στο κουκλακι... και συ κοιτα να ηρεμησεις λιγο, ειμαι σιγουρη οτι τα χεις παιξει, δεν ειμαστε για τετοια τωρα, αφου σου ειπε ο γιατρος οτι ειναι οκ....

 

 

απλα, εχεις γιο ανταρτη...

τελος!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας! Είναι απίστευτο το τι μπορεί να συμβεί μέσα σε μια στιγμή!!! Για καλό και κακό δεν πας και από το νοσοκομείο; Μπορεί να μη ράβεται αλλά να σου δώσουν οι γιατροί κάποια άλλη συμβουλή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανησυχω γιατι δεν μιλαει που δεν μιλαει πολυ ακομα αμα παιζει και αυτο ρολο καηκαμε.

 

Τρεμω ακομα απο το σοκ. Πολυ αιμα βρε παιδια. Εγω ασπρισα απο τον φοβο μου ο Μαριος στον κοσμο του σαν να μην εγινε τιποτα. Ειναι πολυ ανθεκτικος στον πονο, φανταστειτε εμενα να προσπαθω να τον ακινητοποιησω για να σταματησω τα αιματα και αυτος τη μονη εννοια που ειχε ηταν να καβαλησει το ποδηλατο και να κανει βολτες ενω ταυτοχρονα αιμορραγουσε.

 

Ευχαριστω κοριτσια για τα περαστικα. Τι θα το κανω αυτο το πραγμα που κρεμεται ετσι???????

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι κομαντο βρε φυστικι μολις γυρισω την πλατη μου σκαρφαλωνει οπου βρει σε κλασματα δευτερολεπτου. Διπλα του ημουν εφτιαχνα την κρεμα του αλλα δεν τον προλαβα εκανε σαλτο μορταλε και πηδηξε πανω απο την καρεκλα.

 

Παει να σπασει το στομαχι μου, και εγω ηθελα να τον παω στο νοσοκομειο αλλα και ο παιδιατρος και ο αντρας μου μου ειπαν οτι τσαμπα θα ταλαιπωρηθει μιας και δεν παιρνει ραμματα το σημειο.

Link to comment
Share on other sites

το ειχε και ο δικος μου αυτο το πετσακι και μαλιστα η παιδιατρος μου ειχε πει οτι θα πρεπει να το κοψουμε γιατι θα τον δυσκολευει στην ομιλια. τελικα κοπηκε μετα απο μια τουμπα. τωρα ειναι 3,5 και μιλαει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για νοσοκομείο κι εγώ τζάμπα ταλαιπωρία το βρίσκω. Μήπως όμως να ρωτούσες και κανέναν άλλο γιατρό...κανέναν ωριλά πχ? Λέω εγώ τώρα...

Ο μικρός έχει ενόχληση? Πώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο. κι αντρας μου το εχει και δεν τον ενοχλει καθολου. η παιδιατρος μου ειχε πει οτι συνηθως αυτο χαλαρωνει αλλα επειδη δεν το εβλεπε να χαλαρωνει θα επρεπε να το κοψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω Ελενικ μου!!!!!!!!!!!

 

Μετανιωσα που τους ακουσα και δεν τον πηγα νοσοκομειο. Αυριο θα βρω γιατρο ειδικο να μου πει συγκεκριμενα πραγματα.

 

Ο μικρος μεσα στην τρελη χαρα ηταν. Αφου μετα απο 5 λεπτα ενω αιμορραγουσε ξαναπροσπαθησε να το κανει και επειδη τον εμποδισα σπαραξε γιαυτο. Το αιμα που ετρεχε του ηταν αδιαφορο. Τι θα κανω με αυτο το παιδι δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το έχει και η κόρη μου το χαλινό αυτό να φαίνεται (χωρίζει τα δόντια της) το έχει και ο άντρας μου λιγότερο - είναι κληρονομικό λένε,

μας είπαν ότι ίσως το κόψουμε πριν αλλάξει δόντια και για τα δόντια και για το "σιγμα" που μπορεί να μην το λέει καθαρά από αυτό. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ο καλύτερος τρόπος να σταματήσετε αιμορραγία στο στόμα είναι ζάχαρη!1κουταλιά ζάχαρη!!! και ο πόνος 8α "γλυκάνει" και το αίμα 8α σταματήσει στο δευτερόλεπτο.εγώ αυτό έκανα στον παιδικό που δούλευα αλλά και στα δικά μου ζουζούνια!είναι ότι πιο αποτελεσματικό.αχρείαστη να είναι βέβαια η συμβουλή μου...

 

περαστικά στο μωράκι σου ...κι εγώ νομίζω οτι πρέπει να ζητήσεις και δεύτερη γνώμη αν βλέπεις έχει ενοχλήσεις!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

Μονο να μην του δινω καυτα και αλμυρα φαγητα και λεμονατα μου ειπε και θα περασει μονο του.

 

Εχει πλακα τωρα που κοπηκε αυτο να παρει φορα και να μιλαει ξαφνικα.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα που δεν το ηξερα για την ζαχαρη πριν το παθουμε.

 

Εμας δεν εξειχε κανονικος ηταν βρε παιδια δεν ηθελε κοψιμο αλλα ο Μαριος ειχε αλλα σχεδια.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

ΧΑΛΙΝΟΣ ΑΝΩ ΧΕΙΛΟΥΣ

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω admin.

 

Εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι οσο πιο πολυ προσεχεις ενα παιδι τοσο πιο πολλα ατυχηματα του συμβαινουν. Ακριβως επειδη ειναι ζωηρος δεν παιρνω ποτε τα ματια μου απο πανω του και παντα ειμαι σε επιφυλακη και παρολαυτα χτυπησε παλι ρε γαμωτο.

Link to comment
Share on other sites

Α καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

Το το τούμπες, το τι καρούμπαλα είχα με τον μεγάλο δεν περιγράφεται...και τον ακολουθούσα κατά πόδας! Εκείνο το μικρό, που γυρνάει σαν τη σβούρα και κανένας δεν το προσέχει, τίποτα...μην το ματιάσω κιόλας το πουλάκι μου!

Περαστικά κι από μένα τη γαϊδούρα, ξέχασα να σου πω πριν!

Link to comment
Share on other sites

βρε το μαρκοπουλάκι τί έπαθε! άλλος ταρζάν από κει. (κι εμένα το 1ο! 16 μηνών κάναμε τα 1α μας ράμματα στο άνω χείλος)

 

αλλά ηρέμησε, δεν βλέπεις τον ίδιο τον παθώντα πώς το αντιμετωπίζει? χαχα

 

περαστικούλια σας.

 

νομίζω ότι θα το δείτε στην πορεία μεγαλώνοντας, αν θα χρειαστεί κόψιμο. η αδερφή μου είχε πάθει το ίδιο, αλλά δεν την ενόχλησε σε κάτι. τώρα δε θυμάμαι σε τί ηλικία ήταν ακριβώς αλλά μικρούλα.

 

φιλιά στον ταρζάν

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...