Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-11-10, 22:42   #1
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Σουβλακια για κρεας???

Εχω ξανααναφερε οτι ο μεγαλος μου δεν τρωει κρεας. Η γιατρος μας ειπε οτι πρεπει τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα να τρωει κρεας. Παρατηρησα οτι οταν παιρνουμε σουβλακια γαλοπουλας (μια φορα το μηνα) τρωει μια ικνοποιτικη ποσοτητα. Μιλαω για το ελληνικο αντιστοιχο του γυρου πιτα..
Πειραζει αν του δινω μια φορα την εβδομαδα μεχρι να το βαρεθει και αυτο??
Παλιά 21-11-10, 22:45   #2
mirantini

Το avatar του χρήστη mirantini

mirantini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mmdad Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ξανααναφερε οτι ο μεγαλος μου δεν τρωει κρεας. Η γιατρος μας ειπε οτι πρεπει τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα να τρωει κρεας. Παρατηρησα οτι οταν παιρνουμε σουβλακια γαλοπουλας (μια φορα το μηνα) τρωει μια ικνοποιτικη ποσοτητα. Μιλαω για το ελληνικο αντιστοιχο του γυρου πιτα..
Πειραζει αν του δινω μια φορα την εβδομαδα μεχρι να το βαρεθει και αυτο??
Γιατί να πειράζει ? Μήπως να έβρισκες και άλλους τρόπους μαγειρέματος μπας και αρχίσει το παιδάκι να τρώει ?
Πάντως, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, η γαλοπούλα αν και άσπρο κρέας είναι πλούσια σε σίδηρο!!!
Ο χρήστης mirantini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-10, 22:57   #3
UFO

Το avatar του χρήστη UFO

UFO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

έτσι πρόχειρα
Εκτός από το κρέας θεωρούνται πλούσιες πηγές σιδήρου οι ακόλουθες τροφές

δημητριακά
μούσλι
ψωμί ολικής άλεσης όσπρια
ρεβύθια
φασόλια
αρακάς
φακές (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)
λαχανικά
ραδίκια
σπανάκι (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)
αγκινάρα
αρακάς
γλυκοπατάτα
μανιτάρια
κόκκινο λάχανο
κολοκυθάκια
φοινόκιο
φρούτα
μούρα
Μεταξύ των ειδών και τεμαχίων των κρεάτων θεωρούνται καλύτερες πηγές σιδήρου οι ακόλουθες
όλα τα εντόσθια πχ συκώτι τα οποία όμως αποφεύγουμε

πουλερικά
μπούτι κοτόπουλου
χήνα, γαλοπούλα μπούτι
αρνί, κατσίκι
«φιλέτο»
μπριζόλα
στήθος
μπούτι
μοσχάρι
μπριζόλα
μπούτι
βοδινό
φιλέτο
γλώσσα
μπούτι
καθαρή μπριζόλα
χοιρινό
ψαρονέφρι
σνίτζελ
καπνιστή μπριζόλα
κυνήγι
κουνέλι, λαγός

(αυτο περι κρέατος και σιδηρου ειναι ενας πολύ παλίος μυθος ...τοσοι vegan με παιδια δεν επαθαν ποτε τιποτα )
Παλιά 21-11-10, 23:12   #4
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mirantini Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να πειράζει ? Μήπως να έβρισκες και άλλους τρόπους μαγειρέματος μπας και αρχίσει το παιδάκι να τρώει ?
Πάντως, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, η γαλοπούλα αν και άσπρο κρέας είναι πλούσια σε σίδηρο!!!
Για πες καμια ιδεα.. Εκτος απο κυμαδες γιατι δεν τους τρωει..
Παλιά 21-11-10, 23:13   #5
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aria146. Εμφάνιση μηνυμάτων
έτσι πρόχειρα
Εκτός από το κρέας θεωρούνται πλούσιες πηγές σιδήρου οι ακόλουθες τροφές

δημητριακά
μούσλι
ψωμί ολικής άλεσης όσπρια
ρεβύθια
φασόλια
αρακάς
φακές (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)
λαχανικά
ραδίκια
σπανάκι (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)
αγκινάρα
αρακάς
γλυκοπατάτα
μανιτάρια
κόκκινο λάχανο
κολοκυθάκια
φοινόκιο
φρούτα
μούρα
Μεταξύ των ειδών και τεμαχίων των κρεάτων θεωρούνται καλύτερες πηγές σιδήρου οι ακόλουθες
όλα τα εντόσθια πχ συκώτι τα οποία όμως αποφεύγουμε

πουλερικά
μπούτι κοτόπουλου
χήνα, γαλοπούλα μπούτι
αρνί, κατσίκι
«φιλέτο»
μπριζόλα
στήθος
μπούτι
μοσχάρι
μπριζόλα
μπούτι
βοδινό
φιλέτο
γλώσσα
μπούτι
καθαρή μπριζόλα
χοιρινό
ψαρονέφρι
σνίτζελ
καπνιστή μπριζόλα
κυνήγι
κουνέλι, λαγός

(αυτο περι κρέατος και σιδηρου ειναι ενας πολύ παλίος μυθος ...τοσοι vegan με παιδια δεν επαθαν ποτε τιποτα )
Δεν θα με πειραζε αν ετρωγε οσπρια ή λαχανικα αλλα τρωει μονο ρυζι πατατες και μακαρονια
Παλιά 21-11-10, 23:16   #6
UFO

Το avatar του χρήστη UFO

UFO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

το έχουν πολλες μανούλες αυτο το θέμα με τις τροφες
ειναι μεγαλο θεμα ...
καλή δυναμη ευχομαι !
ιδεες ήθελα να δωσω
Παλιά 21-11-10, 23:22   #7
goofy

Περιοχή: Kaluvia Thorikou-Greece
goofy ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην goofy Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην goofy
Προεπιλογή

Κι αν του τα φτιάξεις εσύ;
Παλιά 21-11-10, 23:29   #8
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
το έχουν πολλες μανούλες αυτο το θέμα με τις τροφες
ειναι μεγαλο θεμα ...
καλή δυναμη ευχομαι !
ιδεες ήθελα να δωσω
Σε ευχαριστω. και εγω ημουν (και ειμαι κακαφαγη) αλλα εχουμε και το στιγματακι και ειναι πολυ χλωμος...
Παλιά 21-11-10, 23:30   #9
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αρχικα για να ηρεμησεις να σου πω οτι ο Βασιλης δεν ειναι κρεατοφαγος (μπουκια με τον στανιο που λενε ) και εχει αιματοκριτη υψηλοτερο κι απο εμενα.
Επισης να τονισω οτι ειναι αμυλατοφαγος (νεα λεξη ) επισης.

Ενα καλο τρικακι ειναι να βραζεις μοσχαρι με κοκαλο και με το ζουμι να φτιαχνεις το ζυμαρικο . Χαμπαρι δεν επαιρνε

Παντως για τα σουβλακια γαλοπουλας κι εγω θα επελεγα να τα φτιαξω μονη μου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-10, 23:31   #10
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο goofy Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αν του τα φτιάξεις εσύ;
Δηλαδη να παρω γαλοπουλα? Δεν το τρωει... Το εχω δοκιμασει.. Και πιττες πειρα και εβαλα κρεας και humbuger του εφτιαξα.. Με τιποτα.
Παλιά 21-11-10, 23:44   #11
UFO

Το avatar του χρήστη UFO

UFO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ο σουβλατζής ( ή απο όπου τα παιρνεται )
πιθανών να προμηθευτικέ ή ο ιδιος να βάζει ζάχαρη στο κρεας
ρωτα τον απο που τα παίρνει
να μαθουμε ...
(συγγένεια με τεχνολόγους τροφίμων εχω οπου θα πετύχυμε την συνταγη και να γινει σπιτικη
γιατι η λαδήλα απ εξω ... δεν ειναι οτι καλυτερο , πιστεψε με )
Παλιά 21-11-10, 23:49   #12
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ο σουβλατζής ( ή απο όπου τα παιρνεται )
πιθανών να προμηθευτικέ ή ο ιδιος να βάζει ζάχαρη στο κρεας
ρωτα τον απο που τα παίρνει
να μαθουμε ...
(συγγένεια με τεχνολόγους τροφίμων εχω οπου θα πετύχυμε την συνταγη και να γινει σπιτικη
γιατι η λαδήλα απ εξω ... δεν ειναι οτι καλυτερο , πιστεψε με )
Δεν φτανουν τα γαλλικα μου μεχρι εκει (ισως ουτε και του σουβλατζη- τουρκοι αυτοι και εμεις ρωμιοι). Σκεφτικα τα μπαχαρικα αλλα σημερα που ειχαμε χοιρινο ρολο πικαντικο και πεντανοστιμο (απο το χοιροστασιο του μπατζανακι μου) δεν ηθελε καν να το δοκιμασει..
Παλιά 21-11-10, 23:50   #13
goofy

goofy ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην goofy Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην goofy
Προεπιλογή

Άλλη σκέψη, αν το λιώσεις μέσα σε καμιά σάλτσα ζυμαρικών π.χ.;
Και αυτό με το ζουμί πολύ καλό, θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις παντού.
Παλιά 21-11-10, 23:52   #14
goofy

goofy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως, μην απελπίζεσαι και μην τον πιέζεις. Κάτι θα ξέρει το παιδάκι για να μην το τρώει πρώτον και δεύτερον κάποια στιγμή θα αλλάξει κι αυτό (όπως και τόσα άλλα σχετικά με τα παιδάκια μας).
Παλιά 21-11-10, 23:52   #15
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να συμπληρωσω στη λιστα της αριας οτι επισης στις φακες και γενικοτερα εκτος απο λεμονι βοηθαει για καλυτερη απορροφηση σιδηρου τοκαροτο....

τωρα εγω που το κρεας δε το ηθελα με τιποτα απο μικρη ετρωγα πατατες μακαρονια φακες φασολαδα και σουπες...

σουπες σου τρωει??αν ναι τοτε φτιαχνε σουπα μη λες οτι εινια κοτοσουπ κρεατοσουπα και λυωνε με το μουλτι αυτο που βαζεις στη κατσαρολακαι τα κανει βελουτε κρεας και τα λαχανικα και δινε του τα με ρυζι ή μακαρονακι τι τρωει...δηλ να του λες α ειναι σουπα μακαρονι,,δε ξερω αν με καταλαβαινεις...εμενα ετσι μου κανανε και ετσι κανω τωρα στη μεγαλη που δε θελει να τα βλεπει κομματακια...θελει να τρωει λεει σκετο ζουμι
Παλιά 21-11-10, 23:53   #16
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Άλλη σκέψη, αν το λιώσεις μέσα σε καμιά σάλτσα ζυμαρικών π.χ.;
Και αυτό με το ζουμί πολύ καλό, θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις παντού.
Δεν τρωει ουτε σαλτσες! σκετα! καμια φορα δεν θελει ουτε τυρι στα μακαρονια.
Παλιά 21-11-10, 23:54   #17
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πάντως, μην απελπίζεσαι και μην τον πιέζεις. Κάτι θα ξέρει το παιδάκι για να μην το τρώει πρώτον και δεύτερον κάποια στιγμή θα αλλάξει κι αυτό (όπως και τόσα άλλα σχετικά με τα παιδάκια μας).
Βασικα μαλλον βαριεται να μασισει (τα τελαιυται 2 χρονια περιπου) μεχρι 20 μηνων ετρωγε απο ολα!
Παλιά 21-11-10, 23:57   #18
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yasemi Εμφάνιση μηνυμάτων
να συμπληρωσω στη λιστα της αριας οτι επισης στις φακες και γενικοτερα εκτος απο λεμονι βοηθαει για καλυτερη απορροφηση σιδηρου τοκαροτο....

τωρα εγω που το κρεας δε το ηθελα με τιποτα απο μικρη ετρωγα πατατες μακαρονια φακες φασολαδα και σουπες...

σουπες σου τρωει??αν ναι τοτε φτιαχνε σουπα μη λες οτι εινια κοτοσουπ κρεατοσουπα και λυωνε με το μουλτι αυτο που βαζεις στη κατσαρολακαι τα κανει βελουτε κρεας και τα λαχανικα και δινε του τα με ρυζι ή μακαρονακι τι τρωει...δηλ να του λες α ειναι σουπα μακαρονι,,δε ξερω αν με καταλαβαινεις...εμενα ετσι μου κανανε και ετσι κανω τωρα στη μεγαλη που δε θελει να τα βλεπει κομματακια...θελει να τρωει λεει σκετο ζουμι
Δοκιμασα και τις κρεατοχορτοσουπες παλιοτερα και πιο προσφτα με τον μικρο αλλα δεν τις θελει! Και το ζουμακι απο το φαγητο του μικρου να χρησιμοποιησω αν εχει εστω και ενα ιχνος απο κρεας δεν τρωει ουτε τα μακαρονια..
Παλιά 22-11-10, 00:02   #19
mirantini

Το avatar του χρήστη mirantini

mirantini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Φτιάξε τα σουβλάκια γαλοπούλας μόνη σου αλλά σε εμφάνιση όπως περίπου τα κάνει ο σουβλατζής σας.... λίγο πριν του βάλεις να φάει πήγαινε χτύπα το κουδούνι σας και κάνε και καλά ότι τα σουβλάκια τα έφερε ο σουβλακάκιας σας
Μήπως ξεγελαστεί έτσι και τα φάει..... και μετά πεστου πως ο κύριος σου είπε την "μυστική" συνταγή για να φτιάχνεις μόνο για το μικρούλι σου.
Ο χρήστης mirantini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-10, 00:03   #20
goofy

goofy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ, τι να σου πω τότε. Αν το σουβλάκι σε κάνει πιο ήρεμη αναφορικά με το θέμα, ε δε νομίζω να πάθει τίποτα. Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά ας μην τρελαινόμαστε κι όλας.
Αυτό πώς το μασάει όμως; Γιατί το τρώει; Μήπως κάποιος συνδυασμός; Μήπως το ότι το τρώει με τα χέρια; Ψάξε να βρεις άκρη καμιά φορά με τα ζουζούνια.
Βρες τρόπους να γίνει δελεαστικό το φαγητό του. Χρησιμοποιεί μαχαιροπήρουνο; Αν όχι, καιρός ν'αρχίσει. Έτσι εμένα τρώει τα μπιφτέκια (που είναι εύκολα στο κόψιμο), γιατί δεν της αρέσουν οι κυμάδες ιδιαίτερα.
Σάλτσες (κόκκινες) δεν τρώει ούτε η δικιά μου και γενικά αν και τρώει σχεδόν τα πάντα, θέλει απλές και καθαρές γεύσεις και ποτέ πολλά τρόφιμα στο πιάτο της. Π.χ. αν έχουμε μακαρόνια με κυμά, θα της βάλω τον κυμά σε άλλο πιάτο και θα φάει λίγο. Άσπρες σάλτσες τρώει, θα μπορούσες να κάνεις π.χ. λεμονάτο (με το γνωστό λιώσιμο) πάνω σε πατάτες ή ρύζι ή σε πουρέ;
Ελπίζω να σου έδωσα ιδέες.

Πάντως μην απελπίζεσαι και μην τον πιέσεις, κάτι θα ξέρει για να μην το τρώει. Άλλωστε μπορεί ξαφνικά να αλλάξει γνώμη.
Ως τότε, υπομονή.
Παλιά 22-11-10, 00:11   #21
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οκ....τοχω τοχω....καταλαβα,,,σαν και εμενα ειναι που ξερναγα καιμονο στην ιδεα....ειδικα με το μοσχαρι...και ακομη το εχω...πολυ απλα νομιζω οτι δε θελει και δεν το σηκωνει το κρεας...και μικρος εκανε τα ιδια....?αν το βαλεις μαζι στη διαδικασια μαγειρεματος να δοκιμασει γευσεις γενικα???και ας μην ειναι κρεας...ας ειναι για αρχη λεω εγω τωρα κολοκυθοκεφτεδες...ρεβιθοκεφτεδες....διαφορα τετοια...εχω προσεξει οτι η μεγαλη αν κατσει και φτιαξουμε μαζι κατι τρωει με μεγαλυτερη ορεξη.....παντως θυμαμαι οτι οσομε πιεχανε να το φαω τοσο πιο πολυ αρνιομουνα...δε μου αρεσε μου μυριζε....να ριξεις ματια σε βεγκαν συνταγες??
Παλιά 22-11-10, 00:19   #22
gavramid

Το avatar του χρήστη gavramid

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
gavramid χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σκεψου επισης καιτο καμουφλαζ!Η δικια μου δεν τρωει με τιποτα λαχανικα αλλα λατρευει τις σουπες.Οτι λοιπον θελω να φαει το τριβω μεσα στις σουπες της
Εγω επισης σιχαινομουνα το κρεας(μου μυριζει) και μου το τυλιγε ο μπαμπακας μου σε πολυ μικρα κομματακια μεσα σε πατατες ή ψωμι.Τωρα για να φαω πρεπει να το παστωσω με μαγιονεζες και σως φαντασου.
αφου τρωεθ ρυζι κοψε πολυ πολυ μικρα κοματακια(του νυχιου δηλαδη) και ανακατεψε το με το ρυζι που οτυ αρεσει.Θα του αρεσει αφου βαριεται να μασησει δεν θα τον κουρασει το πολυ μικρο κοματι

Ο χρήστης gavramid δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-10, 23:24   #23
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mirantini Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτιάξε τα σουβλάκια γαλοπούλας μόνη σου αλλά σε εμφάνιση όπως περίπου τα κάνει ο σουβλατζής σας.... λίγο πριν του βάλεις να φάει πήγαινε χτύπα το κουδούνι σας και κάνε και καλά ότι τα σουβλάκια τα έφερε ο σουβλακάκιας σας
Μήπως ξεγελαστεί έτσι και τα φάει..... και μετά πεστου πως ο κύριος σου είπε την "μυστική" συνταγή για να φτιάχνεις μόνο για το μικρούλι σου.
Μπορει να ειναι η ολη διαδικασια του οτι πηγαινουμε και τα περνουμε ή οτι ξεποδαριαζεται μεχρι να παμε και μετα πιναει. Ισως επισης να τα τρωει επιδη δεν περνουμε συχνα (και αν του δινω μια φορα την εβδομαδα να τα βαρεθει0
Παλιά 22-11-10, 23:27   #24
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αχ, τι να σου πω τότε. Αν το σουβλάκι σε κάνει πιο ήρεμη αναφορικά με το θέμα, ε δε νομίζω να πάθει τίποτα. Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά ας μην τρελαινόμαστε κι όλας.
Αυτό πώς το μασάει όμως; Γιατί το τρώει; Μήπως κάποιος συνδυασμός; Μήπως το ότι το τρώει με τα χέρια; Ψάξε να βρεις άκρη καμιά φορά με τα ζουζούνια.
Βρες τρόπους να γίνει δελεαστικό το φαγητό του. Χρησιμοποιεί μαχαιροπήρουνο; Αν όχι, καιρός ν'αρχίσει. Έτσι εμένα τρώει τα μπιφτέκια (που είναι εύκολα στο κόψιμο), γιατί δεν της αρέσουν οι κυμάδες ιδιαίτερα.
Σάλτσες (κόκκινες) δεν τρώει ούτε η δικιά μου και γενικά αν και τρώει σχεδόν τα πάντα, θέλει απλές και καθαρές γεύσεις και ποτέ πολλά τρόφιμα στο πιάτο της. Π.χ. αν έχουμε μακαρόνια με κυμά, θα της βάλω τον κυμά σε άλλο πιάτο και θα φάει λίγο. Άσπρες σάλτσες τρώει, θα μπορούσες να κάνεις π.χ. λεμονάτο (με το γνωστό λιώσιμο) πάνω σε πατάτες ή ρύζι ή σε πουρέ;
Ελπίζω να σου έδωσα ιδέες.

Πάντως μην απελπίζεσαι και μην τον πιέσεις, κάτι θα ξέρει για να μην το τρώει. Άλλωστε μπορεί ξαφνικά να αλλάξει γνώμη.
Ως τότε, υπομονή.
Και μαχαιροπηρουνα της αρεσκειας του εχουμε και με τα χερια τον αφηνουμε να φαει. Πιατο εχουμε απο αυτα τα εκδρομικα και τα χωριζουμε τα φαγητα για να μην τσακωθουν...
Παλιά 22-11-10, 23:29   #25
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yasemi Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ....τοχω τοχω....καταλαβα,,,σαν και εμενα ειναι που ξερναγα καιμονο στην ιδεα....ειδικα με το μοσχαρι...και ακομη το εχω...πολυ απλα νομιζω οτι δε θελει και δεν το σηκωνει το κρεας...και μικρος εκανε τα ιδια....?αν το βαλεις μαζι στη διαδικασια μαγειρεματος να δοκιμασει γευσεις γενικα???και ας μην ειναι κρεας...ας ειναι για αρχη λεω εγω τωρα κολοκυθοκεφτεδες...ρεβιθοκεφτεδες....διαφορα τετοια...εχω προσεξει οτι η μεγαλη αν κατσει και φτιαξουμε μαζι κατι τρωει με μεγαλυτερη ορεξη.....παντως θυμαμαι οτι οσομε πιεχανε να το φαω τοσο πιο πολυ αρνιομουνα...δε μου αρεσε μου μυριζε....να ριξεις ματια σε βεγκαν συνταγες??
Ειμαι απο τις τυχερες που δεν μαγειρευουν (μαγειρευει η μαμα μου) και οταν γυρανει απο το σχολειο το φαγητο ειναι ετοιμο. Ομως αν και ενθουσιαζεται με το να βοηθησει δεν τρωει μετα.
Βασικα δεν ειναι οτι δεν θελει κρεατικα (ειπαμε τρωει σουβλακια, πιτσα και λουκανικα (και αυτα σπιτικα))

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mmdad : 22-11-10 στις 23:30 Αιτία: Προσθηκη
Ο χρήστης mmdad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-10, 23:32   #26
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gavramid Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεψου επισης καιτο καμουφλαζ!Η δικια μου δεν τρωει με τιποτα λαχανικα αλλα λατρευει τις σουπες.Οτι λοιπον θελω να φαει το τριβω μεσα στις σουπες της
Εγω επισης σιχαινομουνα το κρεας(μου μυριζει) και μου το τυλιγε ο μπαμπακας μου σε πολυ μικρα κομματακια μεσα σε πατατες ή ψωμι.Τωρα για να φαω πρεπει να το παστωσω με μαγιονεζες και σως φαντασου.
αφου τρωεθ ρυζι κοψε πολυ πολυ μικρα κοματακια(του νυχιου δηλαδη) και ανακατεψε το με το ρυζι που οτυ αρεσει.Θα του αρεσει αφου βαριεται να μασησει δεν θα τον κουρασει το πολυ μικρο κοματι
Χτες ειχαμε κρεας με μανιταρια με το διο σχεδον χρωμα. Κι ομως το εβλαπε ο κρεας αν ακουμπαγε στα μανιταρια και αδειαζε το πηρουνι.
Παλιά 22-11-10, 23:39   #27
smilymama

Περιοχή: Αθηνα
smilymama χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

mmdad ομοιοπαθουσα μαμα εδω! εχω κ εγω προβλημα με τον μικρο και για σουβλακι εαν εννοεις το καλαμακι δοκιμασα το εξης και επιασε. το καλοκαιρι εφαγε χοιρινο σουβλακι καλαμακι και ξετρελλαθηκε!!! το χοιρινο δεν το θελω καθολου σας κρεας τελος παντων δοκιμασα το εξης ... αγορασα μοσχαρι και ζητησα απο τον χασαπη να μου το κοψει μικρα κομματακια οπως κανουμε τηγανια. λοιπον εβρασα το μοσχαρι καλα να μαλακωσει και μετα το περασα απο το τηγανι με λαδακι λεμονι αλατι και ριγανη. τα περασα στο ξυλακι και το θαυμα εγινε!!!
εφαγε 3 σουβλακια!
καλη επιτυχια!
δοκιμασε το με ολα τα κρεατα νομιζω πως τους αρεσει και η διαδικασια παντως που παλευουν με το ξυλακι απο το σουβλακι
Ο χρήστης smilymama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-10, 00:02   #28
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Liana tra Εμφάνιση μηνυμάτων
mmdad ομοιοπαθουσα μαμα εδω! εχω κ εγω προβλημα με τον μικρο και για σουβλακι εαν εννοεις το καλαμακι δοκιμασα το εξης και επιασε. το καλοκαιρι εφαγε χοιρινο σουβλακι καλαμακι και ξετρελλαθηκε!!! το χοιρινο δεν το θελω καθολου σας κρεας τελος παντων δοκιμασα το εξης ... αγορασα μοσχαρι και ζητησα απο τον χασαπη να μου το κοψει μικρα κομματακια οπως κανουμε τηγανια. λοιπον εβρασα το μοσχαρι καλα να μαλακωσει και μετα το περασα απο το τηγανι με λαδακι λεμονι αλατι και ριγανη. τα περασα στο ξυλακι και το θαυμα εγινε!!!
εφαγε 3 σουβλακια!
καλη επιτυχια!
δοκιμασε το με ολα τα κρεατα νομιζω πως τους αρεσει και η διαδικασια παντως που παλευουν με το ξυλακι απο το σουβλακι
Καλαμακι δεν του εχω δωσει αλλα σαν καλη ιδεα μου ακουγετε. Αν βρω ξυλαρακια θα το δοκιμασω
Παλιά 01-12-10, 12:50   #29
mamaroma

Το avatar του χρήστη mamaroma

Περιοχή: athens
mamaroma χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επίσης -δεν ξέρω αν το είπατε- μπορείς να αλέθεις το κρέας (όπως όταν ήταν μωρό) και να το ανακατευεις με μακαρόνια ή ρύζι.

Εμείς πάντως επειδή το κρέας το τρώμε μόνο σε σουβλάκι, του τα φτιάχνω πια μόνη μου. Εχω πάρει ξυλάκια και όοοολα τα κρεάτα τα περνάω έτσι -τελευταία φορά του έκανα και συκώτι!!!
Κάποια απ'αυτά τα αλευρώνω και τα τηγανίζω ώστε να αλοιώνεται λίγο η "κρεατίλα"

Αλλη λύση είναι αν τρώει τα κεφτεδοειδή να του βάζεις στον κεφτε ότι δεν τρώει κανονικά. Εχω φτιάξει ρεβιθοκεφτέδες, φακοκεφτέδες και λαχανοκεφτέδες (με μπροκολα, καρότα, σέλινο) και τα έφαγε μια χαρά.

Α! τελευταίο για το κρεας : κροκέτες μπορείς να του κάνεις αν τις τρώει!
Ο χρήστης mamaroma δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-12-10, 19:09   #30
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον δοκιμασα τα καλαμακια με το σχετικο ψησιμο απο το δρομο: Θα παμε να φαμε σουβλακια.. Πολυ ενθουσιασμος στην κουβεντα - ουτε να τα δοκιμασει...
Ο χρήστης mmdad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές