Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Παιχνίδια, δώρα, είδη ψυχαγωγίας & άθλησης

Notices

Παιχνίδια, δώρα, είδη ψυχαγωγίας & άθλησης Σπιτάκια, κούνιες κήπου, τρίκυκλα, τραμπολίνο, ποδήλατα, πατίνια, για παιδιά και ενήλικες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-11-10, 19:29   #1
arieta

Το avatar του χρήστη arieta

arieta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Παιχνίδι για δώρο Χριστουγέννων

Θέλω να πάρω για τη μικρή μου ένα εντυπωσιακό δώρο Χριστουγέννων ,
κάτι που να το ευχαριστηθεί τους επόμενους μήνες . Έχετε καμιά καλή ιδεα για κοριτσάκι δύο χρονών?

Σκεφτόμουν μια κουζινίτσα που είδαμε σε ένα φιλικό σπίτι και την είδα ότι ασχολήθηκε , αλλά σκέφτομαι μήπως ήταν προσωρινός ενθουσιασμός και τελικά απλά καταλήξει να μας πιάνει απλά χώρο...

Έχετε σκεφτεί, αλήθεια, τι δώρο θα πάρετε στα παιδιά σας για τα Χριστούγενννα? και ποιό κατάστημα παιχνιδιών προτιμάτε?
Ο χρήστης arieta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-10, 19:58   #2
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Περιοχή: Αθήνα
Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η κουζίνα είναι πολύ όμορφο δώρο και θα το ευχαριστηθεί και τα επόμενα χρόνια περισσότερο. Σε αυτή την ηλικία δεν ασχολούνται και παρα πολύ με κατι.
Επειτα ωραία είναι και τα ξύλινα κουκλόσπιτα.
Δες και εδώ: http://www.toys.gr/site.php?&file=pr...4&categoryid=7
Εχει και κουκλόσπιτα και διαφορες κουζίνες-μαγαζάκια με όλα τα αξεσουαρ τους
Να σου πω δεν εχω σκεφτεί τι δωρο θα της πάρουμε, θα κάνουμε μια ερευνα αγοράς να πάρουμε ιδέες. Από μαγαζιά πάμε Jumbo και για πιο ιδιαιτερα μου αρέσει Το Παιχνιδι http://www.the-toy.gr/ και το Γαϊτανάκι http://www.gaitanaki.gr/

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-10, 20:14   #3
arieta

Το avatar του χρήστη arieta

arieta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ωραία ιδέα το κουκλόσπιτο!

Με τα jumbo, έχω ένα θέμα , βλέπω ότι δεν έχει μόνο παιχνίδια, έχει ένα σωρό άλλα πράγματα, με αποπροσανατολίζει και με κουράζει. Αν βρω χρόνο,

σκέφτομαι να πεταχτώ μέχρι " το Παιχνίδι " και " το Γαιτανάκι" γιατί προσεγγίζουν πιο πολυ αυτό που θεωρώ κλασικο παχνιδάδικο.
Ο χρήστης arieta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-10, 09:09   #4
talou

talou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οταν ηταν δυο ετων της πηρα την κουζινα της tefal και μπορω να πω οτι επαιξε αρκετα. Για να καταλαβεις τωρα που ειναι 4 ετων της πηρα την κουζινα απο τα ΙΚΕΑ που ειναι μεγαλυτερη και καταλληλοτερη για το υψος της.
Με το κουκλοσπιτο δεν μπορω να πω οτι επαιξε ιδιαιτερα. Ισα που εστηνε τα πραγματα και μετα το παραταγε. ασε που με το κουκλοσπιτο ηταν δυσκολο να καθομαι μαζι της να παιζω , ενω με την κουζινα πηγαινε μονη της μαγειρευε και μου εφερνα τα φαγητα να δοκιμασω.
Επισης της αρεσαν πολυ οι ηλεκτρικες σκουπες (εχει βγαλει μια ωραια η playschool που μιλαει και δεν πιανει ιδιατερο χωρο)
Εκτος απο το μαγειρεμα αυτο που της αρεσει ειναι οι μαρκαδοροι , πλαστελινες , παζλ , παραμυθια.
Φετος λεω να της παρω και μια ταμειακη μηχανη που μου ζηταει απο περσι.
Επισης χρησιμοποιησε αρκετα και χρησιμοποιει ακομα τον υπολογιστη της fisher price.
Ενα αλλο παιχνιδι που της αρεσε σε αυτη την ηλικια και της αρεσει ακομα ειναι η φροντιδα μωρων. Εχουμε καροτσι και κρεββατακι , αλλα μου ζηταει το συστημα που πλενουν και αλλαζουν το μωρο , ομως δεν υπαρχει καθολου διαθεσιμος χωρος για να παρω αυτο το πραγμα.
Αυτα που θεωρω οτι δεν παιξανε ιδιατερα παρολο που τα ζητουσε ηταν τα προιοντα της dora.
Παλιά 21-11-10, 09:25   #5
marinaki181

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
marinaki181 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

είναι τέλειο δώρο η κουζίνα.
έχει δύο τέλειες στο elc, είχαμ επάει με τα μικρά μου και ξετρελάθηκαν. Αλλά δεν μπορώ να την πάρω (έχω δύο γιους), γιατί θα με κράξει όλος ο ντουνιάς.......
(αντίστοιχα είχα κράξει κ εγώ μία φίλη που πριν χρόνια είχε αγοράσει μία κουζίνα σε δίδυμα αγοράκια. Τώρα τα λούζομαι χαχα)
Ο χρήστης marinaki181 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-10, 15:13   #6
talou

talou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

που ξερεις μπορει να γινουν σεφ!!!!!!!!
Παλιά 21-11-10, 15:52   #7
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο talou Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης της αρεσαν πολυ οι ηλεκτρικες σκουπες (εχει βγαλει μια ωραια η playschool που μιλαει και δεν πιανει ιδιατερο χωρο)

Φετος λεω να της παρω και μια ταμειακη μηχανη που μου ζηταει απο περσι.

Επισης χρησιμοποιησε αρκετα και χρησιμοποιει ακομα τον υπολογιστη της fisher price.
Η ταμειακή μηχανή πρέπει να είναι must για τα πιτσιρίκια!! Πήγαμε πρόσφατα σε ένα παρτυ και η εορταζόμενη ειχε στο δωμάτιό της ένα καρο παιχνίδια, μεταξύ άλλων και την ταμειακή. Ε λοιπόν δεν υπήρχε παιδί που να μην "κόλλησε" με αυτήν!!
Πάντως μου έδωσες ιδέες τώρα και με την ταμειακή και με την ηλ.σκούπα!! Βλέπεις είμαστε και πολύ νοικοκυρές, έχουμε ένα κόλλημα με την καθαριότητα!!!!!
Εντάξει με τον υπολογιστή θα παθει την Ζ Η Μ Ι Α!!!!

Παλιά 21-11-10, 17:39   #8
zwza

zwza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ασυζητητι τον ηλεκτρονικό υπολογιστή της fisher price.
Η δικιά μου κόλλησε απιστευτα με αυτόν τον υπολογιστή εδώ και 2 χρόνια. Εκεί πρωτοέμαθε να γραφει και το ονομα της και είναι το μοναδικό της παιχνίδι απο τα παρα πολλά που έχει που το προσέχει πάρα πολύ.
Της τον είχα παρει τα Χριστούγεννα οταν ήταν 2μισι και ακόμα παίζει με αυτόν.
Παλιά 21-11-10, 20:19   #9
koukounaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
koukounaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω σκεφτομαι να παρω στην μεγαλη μου κορη υπολογιστη, δεν ξερω ποιον γιατι δεν εχω κανει ερευνα αγορας ακομα, αλλα την βλεπω πως κολλαει με τον δικο μας υπολογιστη και πιστευω να της αρεσει. Της ειπαμε οτι θα της το φερει ο Αγιος Βασιλης.
Ο χρήστης koukounaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-10, 21:12   #10
Dimitra-

Dimitra- ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχω κολησει κ εγω για τα δωρα τους.δεν ξερω τι να παρω.εχουν απολα την μεγαλη της εχουμε παρει 2 φορες κουζινα .διαφορετικες.παιδικο λαπτοπ.ποδηλατο,κουκλες που μιλανε,καμια 30 μπαρμπι,σπιτακι μπαρμπι,οτι σχεδιο θες μπαρμπι γκαστρωμενη μπαρμπι γοργονα μπαρμπι μπαρμπι μπαμπρι!!
κουζινικα,τοστιερες,πληντηριο ψυγειο,καροτσακια,παζλ,κ ενα σωρο αλλα!δε ξερω ρε κοριτσια τι να της παρω εχω κολλησει!για τον μικρο επισης ενα σωρο!εχει ολες τις εκδοσεις της αστυνομιας πια!ενα σωρο αυτοκινητα αστυνομιες πυροσβεστικες ασθενοφορα!τηλεκατευθυνομενα καμια 10αρια κ γενικα ενα σωρο!γιαυτον κατι σκεφτηκα.η κανενα γκαραζ η κανενα παγκο με εργαλεια!αλλα για την μεγαλη?εχουμε κολλησει απιστευτα!ειναι 5 ετων πειτε καμια προταση
Ο χρήστης Dimitra- δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-10, 10:22   #11
talou

talou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φωτογραφικη μηχανη
mp3 παιδικο
πατινια
Παλιά 22-11-10, 10:27   #12
tkanavou

tkanavou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια επειδη και εγώ σκέφτομαι να πάρω υπολογιστή. Η Μικρή μου είναι 26 μηνών. Ποιός είναι αυτός που λέτε;
Ο χρήστης tkanavou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 22-11-10, 10:31   #13
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tkanavou Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια επειδη και εγώ σκέφτομαι να πάρω υπολογιστή. Η Μικρή μου είναι 26 μηνών. Ποιός είναι αυτός που λέτε;
Εμείς έχουμε της Fisher Price και είναι πολύ καλός. Είναι εκπαιδευτικός αλλά και ψυχαγωγικός. Επειδή γινόταν πόλεμος με τα παιδιά ποιος θα πρωτοπαίξει πήραμε και έναν άλλον για αγόρι του Spiderman δεν θυμάμαι εταιρείας τώρα. Και αυτός έχει πολύ ενδιαφέρον και παιχνίδια που εξασκούν την λεπτομέρεια και την δεξιότητα.
Παλιά 22-11-10, 10:42   #14
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arieta Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να πάρω για τη μικρή μου ένα εντυπωσιακό δώρο Χριστουγέννων ,
κάτι που να το ευχαριστηθεί τους επόμενους μήνες . Έχετε καμιά καλή ιδεα για κοριτσάκι δύο χρονών?

Σκεφτόμουν μια κουζινίτσα που είδαμε σε ένα φιλικό σπίτι και την είδα ότι ασχολήθηκε , αλλά σκέφτομαι μήπως ήταν προσωρινός ενθουσιασμός και τελικά απλά καταλήξει να μας πιάνει απλά χώρο...

Έχετε σκεφτεί, αλήθεια, τι δώρο θα πάρετε στα παιδιά σας για τα Χριστούγενννα? και ποιό κατάστημα παιχνιδιών προτιμάτε?
κουζινα, σιδερωστρα, παζλ, κυβοι με εικονες
θρανιο (jumbo), πίνακα- καβαλετο, μαρκαδορους, πλαστελίνες

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-12-11, 00:21   #15
Anga

Το avatar του χρήστη Anga

Περιοχή: Πάτρα
Anga χωρίς αξιολόγηση
Smile

Να σας ρωτήσω κάτι... γιατί έχω μπερδευτεί... Η μικρή μου είναι 2 ετών και έχω αποφασίσει να της πάρω μία κουζίνα. Την τεφάλ μάλλον. Εχω όμως μπερδευτεί γιατί είδα στα jumbo πως βγαίονει σε διάφορα μεγέθη, μάλλον. Το ένα κουτί λέει μίνι, το άλλο μεσαία και το άλλο γίγας. Η γίγας λέει ότι είναι με 20 αξεσουάρ και έχει 50 ευρώ. Στο σαιτ του κουκου βρήκα μια γίγας που την εχει 160 ευρώ. Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η κατάλληλη να πάρουμε... Μέχρι 50-60 ευρώ μπορουμε να διαθέσουμε αλλά όχι πιο πάνω. Αυτή η ¨γίγας του jumbo τι παριλαμβάνει; Μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί εντός τον ημερών πρεπει να παει ο Αγ.Βασίλης να ψωνίσει...
Παλιά 28-12-11, 17:24   #16
Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Anga για την Tefal δε γνωρίζω, προσωπικά θα έπαιρνα την πιο φτηνή. Άλλωστε τα παιδιά δεν χρειάζονται το παιχνίδι-υπερπαραγωγή για να περάσουν ευχάριστα. Επίσης τρόφιμα/λαχανικά παίρνεις extra από Jumbo, ΙΚΕΑ και παιχνιδάδικα γενικά. Για ρίξε μια ματιά και σε αυτήν εδώ από το Imaginarium, πρόσφατα πήγαμε σε φιλικό σπίτι και το κοριτσάκι (2 ετών περίπου) ειχε αυτήν την κουζίνα και της άρεσε πολυ όπως άρεσε και στην κόρη μου που είναι σχεδόν 3 και παίζανε πολύ ώρα.
http://www.imaginarium.gr/53699/ecommerce_12/53699/343

Παλιά 28-12-11, 18:16   #17
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παιχνιδι σουπερ ειναι σαφως η κουζινα ... την ειχε η κορη μου απο 2 χρονων και ακομα και τωρα που ειναι 10 χρ η μεγαλη και 8 χρ οι μικρες ασχολιοντουσαν
Ειναι απ τα παιχνιδια που ειδα οτι πρεπει να υπαρχει σ ενα παιδικιο δωματιο ...ακομα και αγορια παιζαν με τις ωρες μ αυτην
Θα προσεξεις ομως το υψος ...να μην ειναι απ τις πολυ μικρες...γιατι να θυμασαι οτι θα παιζει για χροοονια...(μπορει να την αφηνει κατα διαστηματα ...αλλα παντα θα γυρναει εκει )
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-12-11, 22:31   #18
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το κουκου εχει 50% σε μερικα παιχνιδια..τρεξτε
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-12-11, 22:43   #19
Anga

Το avatar του χρήστη Anga

Περιοχή: Πάτρα
Anga χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Marigoula όμορφή είναι και αυτή που μου εστειλες, μένω όμως Πάτρα και πιθανόν θα πεταχτούμε στα γρήγορα κάπου εντός πόλης, αυριο ή μεθαυριο για τα ψώνια μας. Ούτε είμαι υπέρ των πολύ ακριβών παιχνιδιών...
Μέχρι 50-60 υπολογίζουμε. Πιστεύω όμως σε αυτό που λέει η Αφροδίτη ότι θα παίζει για πολύ καιρό, της αρέσουν πολύ όλα αυτά... κουζίνες, πλυντήρια κ.λ.π. Με προβληματίζει όμως το μέγεθος, καθώς δεν θα ήθελα να είναι πολύ μικρή αλλά ούτε και να πιάνει έναν τοίχο !!! Γι αυτό σας ρώτησα πιο πάνω σχετικά με τα μεγέθη που έχει το τζάμπο και τις διαφορές τους. Και φυσικά θα πάω από τα koukou... σ'ευχαριστούμε elachl !!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές