Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι άραγε υπερτονία


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες σας. Η μικρή μου είναι οκτώμιση μηνών και είναι ένα πανέξυπνο κοριτσάκι. Με ανησυχεί όμως κάτι. όταν κάθεται κυρίως αλλά πολλές φορές και όταν είνα ξαπλωμένη ανάσκελα σφίγγει τα δάκτυλα των ποδιών της.Εννοώ πως κάνει κάτι αντίστοιχο με τις γροθιές που κάνουμε στα χέρια, μόνο που αυτή το κάνει στα πόδια. Δεν είναι κάτι συνεχόμενο αλλά τα σφίγγει και τα ξεσφίγγει συνέχεια. Έχω διαβάσει τόσα εδώ για την υπερτονία που φοβάμαι μήπως αυτό δείχνει υπερτονία στα κάτω άκρα της. Αν ξέρει καμιά από εσάς ας μου απαντήσει. Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Ανησυχώ γιατί γενικά το παιδί άργησε να κάνει κάποια πράγματα, για παράδειγμα το κεφάλι το έστησε 4 μηνών. Επίσης παρατηρώ ότι όταν σηκώνεται στην κούνια της και πατάει τα ποδαράκια της δεν έχει και πολυ σταθερότητα στη μέση της και μερικές φορές πατάει στις μύτες των ποδιών της. Όχι πάντα όμως και το κάνει για λίγο. Λες να σημαίνουν κάτι όλα αυτά. Η παιδίατρος δεν ανησυχεό είναι όμως γενικά χαλαρή και εγώ αγχώνομαι.

Link to comment
Share on other sites

στην υπερτονια συνηθοσ τα παιδια δεν καθονται καθολου μπρουμητα και δεν ακουμπανε το σωμα με τα χερια τουσ[/QUOTΤι

 

Τι εννοείς δεν καθονται καθόλου μπρούμυτα, ούτε εμένα της αρέσει το μπρουμυτα αλλά τη βάζω με το ζόρι και κάνει κύκλους με την κοιλιά της γύρω από τον εαυτό της κλαίγοντας να τη σηκώσω. Να ανησυχήσω και για αυτό άραγε. Το σώμα της το ακουμπάει με τα χέρια της, κυρίως πιάνει τα πόδια της και τα βάζει στο στόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφου πιανει τα ποδια και τα βαζει στο στομα δεν εχει υπερτονια!!!μην ανχονεσαι!!!στο λεω τοσο σιγουρα γιατι και μεισ το ψαχναμε για υπερτονια και δεν εχει απολυτοσ τιποτα!!!για να αισθανεσαι ομωσ πιο σιγουρη πανε και δει το μωρο και ενασ ακομα γιατροσ ετσι για να σου φυγει η ιδεα!!!

Link to comment
Share on other sites

αφου πιανει τα ποδια και τα βαζει στο στομα δεν εχει υπερτονια!!!μην ανχονεσαι!!!στο λεω τοσο σιγουρα γιατι και μεισ το ψαχναμε για υπερτονια και δεν εχει απολυτοσ τιποτα!!!για να αισθανεσαι ομωσ πιο σιγουρη πανε και δει το μωρο και ενασ ακομα γιατροσ ετσι για να σου φυγει η ιδεα!!!

 

Εσείς γιατί το ψάχνατε για υπερτονία, και τι συμπτώματα είχε το δικό σας μωράκι. Πες μου σε παρακαλώ αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

εμασ ι γιατροσ μασ το ελεγε γιατι οταν την βαζαμε να στοιριχτει ειχε τισ πατουσεσ τησ ορθιες σαν μπαλαρινα....επειδη τρομαξαμε πολυ πηγαμε σε πολλουσ γιατρουσ να τη δουνε και ολοι ειπαν οτι εφοσον το μωρο πιανει τα ποδια του δεν ειναι υπερτονια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας. Η μικρή μου είναι οκτώμιση μηνών και είναι ένα πανέξυπνο κοριτσάκι. Με ανησυχεί όμως κάτι. όταν κάθεται κυρίως αλλά πολλές φορές και όταν είνα ξαπλωμένη ανάσκελα σφίγγει τα δάκτυλα των ποδιών της.Εννοώ πως κάνει κάτι αντίστοιχο με τις γροθιές που κάνουμε στα χέρια, μόνο που αυτή το κάνει στα πόδια. Δεν είναι κάτι συνεχόμενο αλλά τα σφίγγει και τα ξεσφίγγει συνέχεια. Έχω διαβάσει τόσα εδώ για την υπερτονία που φοβάμαι μήπως αυτό δείχνει υπερτονία στα κάτω άκρα της. Αν ξέρει καμιά από εσάς ας μου απαντήσει. Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

το καλύτερο που εχεις να κάνεις ειανι να παρεις το μωρο και να το πας σε γιατρό. θα συ πρότεινα τον φιλιόπουλο (ορθοπεδικός) στο παιδων πεντελης.

οτι και να σου πούμε εμείς... ψεμματα θα 'ναι. το καθε παιδί είναι διαφορετικο. η καθε παθηση διαφορετική, ακομη και ιδια να 'ναι τα συμπτωματα μπορει να είναι διαφορετικά!

 

αν ανησυχεις τοσο, πήγαινέ τη στο νοσοκομείο. μη χανεις χρονο ρωτώντας μας! μονο ετσι θα καθυσηχάσεις!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι απιθανο να εχει υπερτονια ΑΛΛΑ για να σου φυγει το αγχος πανε το παιδι να το δουνε.

θεσσαλονικη εισαι?

 

 

Αθήνα είμαι. Να σε ρωτήσω κάτι demi. Ξέρεις να μου πεις ποια είναι τα συμπτώματα της υπερτονίας στα πόδια, για να δω μήπως το παιδί κάνει και κάτι άλλο και μου διαφέυγει.

Link to comment
Share on other sites

Το σφίξιμο στα δάχτυλα των ποδιών το έκανε και η κόρη μου. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, μέχρι που κάποιες φορές δεν μπορούσα να της φορέσω παπούτσια. Μάζευε τα δάχτυλά της, σαν να θέλει να χωρέσει το πόδι της σε ένα μικρό παπούτσι. Περπάτησε 14 μηνών, και ο ορθοπεδικός που την είδε τότε και ο παιδίατρος μου είπαν ότι από τη στιγμή που περπατάει, και όταν περπατάει δεν το σφίγγει το πόδι της, δεν μας ανησυχεί.

Τώρα είναι 22 μηνών. Το σφίγγει ακόμα, αλλά όχι τόσο. Την είδε φυσιοθεραπευτής και μου έδειξε κάποιες ασκήσεις να της κάνω, και μου είπε ότι αν μέχρι τα Χριστούγεννα δεν έχει "περάσει", θα χρειαστεί φυσιοθεραπείες.

Link to comment
Share on other sites

Το σφίξιμο στα δάχτυλα των ποδιών το έκανε και η κόρη μου. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, μέχρι που κάποιες φορές δεν μπορούσα να της φορέσω παπούτσια. Μάζευε τα δάχτυλά της, σαν να θέλει να χωρέσει το πόδι της σε ένα μικρό παπούτσι. Περπάτησε 14 μηνών, και ο ορθοπεδικός που την είδε τότε και ο παιδίατρος μου είπαν ότι από τη στιγμή που περπατάει, και όταν περπατάει δεν το σφίγγει το πόδι της, δεν μας ανησυχεί.

Τώρα είναι 22 μηνών. Το σφίγγει ακόμα, αλλά όχι τόσο. Την είδε φυσιοθεραπευτής και μου έδειξε κάποιες ασκήσεις να της κάνω, και μου είπε ότι αν μέχρι τα Χριστούγεννα δεν έχει "περάσει", θα χρειαστεί φυσιοθεραπείες.

 

Και η δική μου κάνει ακριβώς αυτό, λες και θέλει να χωρέσει τα ποδαράκια της σε μικ΄ρα παπουτσάκια. Παρατήρησα σήμερα ότι το έκανε και όταν στεκόταν αλλά όχι πολυ έντονα. Μηπως μπορείς να μου πεις τι είδους ασκήσεις σας ε'ιπε να κάνετε προκειμένου να τις κάνω και γω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας. Η μικρή μου είναι οκτώμιση μηνών και είναι ένα πανέξυπνο κοριτσάκι. Με ανησυχεί όμως κάτι. όταν κάθεται κυρίως αλλά πολλές φορές και όταν είνα ξαπλωμένη ανάσκελα σφίγγει τα δάκτυλα των ποδιών της.Εννοώ πως κάνει κάτι αντίστοιχο με τις γροθιές που κάνουμε στα χέρια, μόνο που αυτή το κάνει στα πόδια. Δεν είναι κάτι συνεχόμενο αλλά τα σφίγγει και τα ξεσφίγγει συνέχεια. Έχω διαβάσει τόσα εδώ για την υπερτονία που φοβάμαι μήπως αυτό δείχνει υπερτονία στα κάτω άκρα της. Αν ξέρει καμιά από εσάς ας μου απαντήσει. Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

marilou θα ήθελα να σε ρωτήσω, το παιδάκι σου το κάνει ακόμα και όταν είναι όρθιο ή μόνο στην καθιστη θεση

Link to comment
Share on other sites

marilou θα ήθελα να σε ρωτήσω, το παιδάκι σου το κάνει ακόμα και όταν είναι όρθιο ή μόνο στην καθιστη θεση

 

ίσως μερικές φορές να το κάνει και όρθια. Δεν έχω παρατηρήσει ακριβώς ι΄δίως τώρα που χειμωνιασε και της φοράω συνέχεια καλτσάκια. Θα δω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η άσκηση είναι η εξής:

Ξαπλώνεις το παιδί κάτω, του κρατάς το γόνατο τεντωμένο (όχι λυγισμένο) και σπρώχνεις το πέλμα του προς τα πάνω, έτσι ώστε να κάνει γωνία μικρότερη από 90 μοίρες. Αρκετές επαναλήψεις. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή. Είναι σαν την άσκηση που κάνουν στους αθλητές όταν τους πιάνει κράμπα. Ο άντρας σου θα ξέρει.

 

ΥΓ. Θα κλάψει η μικρή, οπότε φρόντισε να την απασχολείς με παιχνίδια εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σε όλες σας. Η μικρή μου είναι οκτώμιση μηνών και είναι ένα πανέξυπνο κοριτσάκι. Με ανησυχεί όμως κάτι. όταν κάθεται κυρίως αλλά πολλές φορές και όταν είνα ξαπλωμένη ανάσκελα σφίγγει τα δάκτυλα των ποδιών της.Εννοώ πως κάνει κάτι αντίστοιχο με τις γροθιές που κάνουμε στα χέρια, μόνο που αυτή το κάνει στα πόδια. Δεν είναι κάτι συνεχόμενο αλλά τα σφίγγει και τα ξεσφίγγει συνέχεια. Έχω διαβάσει τόσα εδώ για την υπερτονία που φοβάμαι μήπως αυτό δείχνει υπερτονία στα κάτω άκρα της. Αν ξέρει καμιά από εσάς ας μου απαντήσει. Ευχαριστω εκ των προτέρων

προφανώς εννοείς το λεγόμενο grasping. κάθεται καλά το παιδί και στους πόσους μήνες κάθισε?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς εννοείς το λεγόμενο grasping. κάθεται καλά το παιδί και στους πόσους μήνες κάθισε?

 

Ξεκίνησε να κάθεται στους 7 μήνες και τελειοποίησε το κάθισμά της περίπου στουσ 9. Τώρα είναι εννιάμησι μηνών κάθεται πολύ καλά αν και μερικές φορές πέφτει προς τα πίσω. Σπάνια βέβαια. Γενικά όμως άργησε να τα κάνει όλα. Το κεφάλι το έστησε στους 4μησι μήνες. Ναι μάλλον το grasping εννοώ. Πες μου όμως σε παρακαλώ πως μπορεί να συνδέεται το grasping με το πως κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σου μιλάω εκ πείρας καθότι είμαι καμμένη με όλα αυτά...το παιδί πάνω κάτω στους 6 μήνες πρέπει να μπορεί να κάθεται μόνο του κανονικά. είναι ο πρώτος σταθμός. σε περίπτωση που αντιληφθείς ότι κάτι δεν πάει καλά με το κάθισμά του αρχίζεις και ψαχνεσαι.. εφόσον εσένα κάθεται καλά (εννοώ χωρίς στήριγμα στερεώνει τη μέση του) μην ανησυχείς. τώρα αν σου κάνει grasping και αν κατάλαβα καλά κάνει και γροθιές.. θα σου πρότεινα να πάρεις μια γνώμη από παιδονευρολόγο έτσι απλά για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα πάνε καλά. καλά κάνεις πάντως και το ψάχνεις

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σου μιλάω εκ πείρας καθότι είμαι καμμένη με όλα αυτά...το παιδί πάνω κάτω στους 6 μήνες πρέπει να μπορεί να κάθεται μόνο του κανονικά. είναι ο πρώτος σταθμός. σε περίπτωση που αντιληφθείς ότι κάτι δεν πάει καλά με το κάθισμά του αρχίζεις και ψαχνεσαι.. εφόσον εσένα κάθεται καλά (εννοώ χωρίς στήριγμα στερεώνει τη μέση του) μην ανησυχείς. τώρα αν σου κάνει grasping και αν κατάλαβα καλά κάνει και γροθιές.. θα σου πρότεινα να πάρεις μια γνώμη από παιδονευρολόγο έτσι απλά για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα πάνε καλά. καλά κάνεις πάντως και το ψάχνεις

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Διαβασα την ιστορία σου και ειλικρινά έχω συγκλονιστεί. Πες μου σε παρακαλώ πως πάει το παιδάκι σου και αν είναι όλα καλά. Σε ότι αφορά τώρα το δικό μου κάνει μόνο το grasping στα πόδια και όχι γροθιές στα χέρια. Επίσης μπουσουλάει, κάθεται άνετα και σηκώνεται στην κούνια από 8μησι μηνών αλλά ακόμα δεν έχει καθόλου μα καθόλου ισορροπία. Θα χαρώ πολύ να μάθω ότι όλα είναι καλά με τον μικρό σου και ειλικρινά το εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μανούλες ζητάω για άλλη μια φορά την εμπειρία σας .

Η μικρούλα μου ξεκίνησε να μπουσουλά στους 5,5 μηνες και να σηκώνεται στους 6 . Δεν θυμάμαι ακριβως αλλα νωρις σχετικά αρχισε να κάνει και βηματάκια ενω πιάνεται .

Τώρα πλέον αφήνει και τα χέρια και μπορεί να περπατήσει μια απόσταση 3 μέτρα κάποιες φορές , καποιες φορές πέφτει στη μέση της διαδρομής .

Ολα καλά μεχρι εδώ .

Ομως τα ποδαράκια της είναι ακομα πολυ πολυ σφιχτά και σκληρά . Δεν περπατάει στις μύτες πια αλλα μαζεύει τα δαχτυλα της προς τα μεσα , λες και είναι γεράκι . Επίσης το ποδαράκι το τεντώνει συνέχεια και δεν το εχω βρει ούτε μια στιγμή χαλαρό . Σαν να βάζει συνέχεια δύναμη στα πατουσάκια της και στα δάχτυλα των ποδιών της .

Μετα απο τόσους μήνες προσπαθιων να περπατήσει , μου κάνει εντύπωση που ακόμα δεν εχει χαλαρώσει . Μήπως έχει υπερτονία και χρειάζεται να δούμε ειδικό ? :confused:

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αναφέρομαι και στη marilou και στην Κλειώ. Αφού είστε υποψιασμένες και βλέπετε αυτά τα "σημάδια", το καλύτερο απ'όλα είναι να μην χάνετε χρόνο και να πάτε τα μωράκια σας σε κάποιον ειδικό να τα εξετάσει. Μπορεί να μην είναι τίποτα. Αλλά αν είναι όντως υπερτονία, με φυσιοθεραπεία θα διορθωθεί και όσο νωρίτερα αρχίσετε, τόσο το καλύτερο. :D

Έχω στο περιβάλλον μου 2 διδυμάκια προωράκια που είχαν υπερτονία και με φυσιοθεραπείες έκαναν μεγάλη πρόοδο.;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες ζητάω για άλλη μια φορά την εμπειρία σας .

Η μικρούλα μου ξεκίνησε να μπουσουλά στους 5,5 μηνες και να σηκώνεται στους 6 . Δεν θυμάμαι ακριβως αλλα νωρις σχετικά αρχισε να κάνει και βηματάκια ενω πιάνεται .

Τώρα πλέον αφήνει και τα χέρια και μπορεί να περπατήσει μια απόσταση 3 μέτρα κάποιες φορές , καποιες φορές πέφτει στη μέση της διαδρομής .

Ολα καλά μεχρι εδώ .

Ομως τα ποδαράκια της είναι ακομα πολυ πολυ σφιχτά και σκληρά . Δεν περπατάει στις μύτες πια αλλα μαζεύει τα δαχτυλα της προς τα μεσα , λες και είναι γεράκι . Επίσης το ποδαράκι το τεντώνει συνέχεια και δεν το εχω βρει ούτε μια στιγμή χαλαρό . Σαν να βάζει συνέχεια δύναμη στα πατουσάκια της και στα δάχτυλα των ποδιών της .

Μετα απο τόσους μήνες προσπαθιων να περπατήσει , μου κάνει εντύπωση που ακόμα δεν εχει χαλαρώσει . Μήπως έχει υπερτονία και χρειάζεται να δούμε ειδικό ? :confused:

Λοιπόν Κλειώ. Η κόρη μου είναι τώρα 11 μηνών παρά μία εβδομάδα. Εξακολουθεί να σφίγγει τα δακτυλάκια των ποδιών και να παρουσιάζει μια αστάθεια όταν στέκεται όρθια χωρίς να κρατιέται από πουθενά. Το αγχος μου με έκανε να επισκεφτώ παιδονευρολόγο, η οποία εξέτασε το παιδί και μου είπε ότι δεν έχει υπερτονία και ότι τα δακτυλάκια θα ανοίξουν όσο περισσότερο πατάει. Αντιθέτως παρουσιάχει μια μικρή υποτονία στο σωματάκι της η οποία δεν είναι παθολογική και μπορεί να παρουσιαστεί σε πολλά παιδάκια. Είναι με λίγα λόγια έτσι το σκαρί της που λέμε. Καλό θα είναι να επισκεφτείς κάποιον ειδικό για να ηρεμήσεις. Για το ότι σφίγγει εκτός από τα δάκτυλα και ολόκληρο το πόδι, αν κάτάλαβα καλά, αυτό δεν ξέρω να σου το απαντήσω. Εμένα σφίγγει μόνο τα δακτυλάκια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Κλειώ. Η κόρη μου είναι τώρα 11 μηνών παρά μία εβδομάδα. Εξακολουθεί να σφίγγει τα δακτυλάκια των ποδιών και να παρουσιάζει μια αστάθεια όταν στέκεται όρθια χωρίς να κρατιέται από πουθενά. Το αγχος μου με έκανε να επισκεφτώ παιδονευρολόγο, η οποία εξέτασε το παιδί και μου είπε ότι δεν έχει υπερτονία και ότι τα δακτυλάκια θα ανοίξουν όσο περισσότερο πατάει. Αντιθέτως παρουσιάχει μια μικρή υποτονία στο σωματάκι της η οποία δεν είναι παθολογική και μπορεί να παρουσιαστεί σε πολλά παιδάκια. Είναι με λίγα λόγια έτσι το σκαρί της που λέμε. Καλό θα είναι να επισκεφτείς κάποιον ειδικό για να ηρεμήσεις. Για το ότι σφίγγει εκτός από τα δάκτυλα και ολόκληρο το πόδι, αν κάτάλαβα καλά, αυτό δεν ξέρω να σου το απαντήσω. Εμένα σφίγγει μόνο τα δακτυλάκια.

 

Το πέλμα σφίγγει , οχι ολο το πόδι . Με ηρέμησες λίγο , αλλα σίγουρα είναι καλύτερα να ρωτήσω και ειδικό . Την Τετάρτη θα παμε στην παιδίατρο ετσι και αλλιως και θα ρωτήσω και την γνώμη της και βλέπουμε για μετά .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πέλμα σφίγγει , οχι ολο το πόδι . Με ηρέμησες λίγο , αλλα σίγουρα είναι καλύτερα να ρωτήσω και ειδικό . Την Τετάρτη θα παμε στην παιδίατρο ετσι και αλλιως και θα ρωτήσω και την γνώμη της και βλέπουμε για μετά .

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως σφίγγει όλο το πέλμα. Το κάνει δηλαδή προς τα κάτω σαν την μπαλαρίνα ή μήπως το μαζεύει προς τα μέσα σαν γεράκι. Εξήγησε μου λίγο γιατί η δικιά μου κάνει το δεύτερο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...