Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-11-10, 15:19   #1
kiriaki76

kiriaki76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή φοβατε να κανει κακα στο γιογιο/τουαλετα

τη να κανω?ειναι 3 χρονων.και 3μηνων.εχει κοψει την πανα και το βραδυ..τσισα ολα οκ..τα κακα του τα εκανε στην πανα πριν 1μηνα τον ειπα δεν εχουμε αλλες πανες,να δοκιμασουμε τουαλετα.το αποτελεσμα?πρεπει να φτασει στο απροχωρητο...με κλαματα και στο τελος τα κανει και ολα οκ.
αλλα χτεσ ελεγε ολο κακα κακα,αλλα φοβοτανε να τα κανειεκλαιγε τοσο πολυ...πηγα γρηγορα και πηρα πανες...τον λυπηθηκα τοσο πολυ
τελικα δεν προλαβα τα εκανε στο βρακακι του..
τη να κανω απο σημερα?να τον βαζω πανα?και οσο παει??
να πω οτι εδω και 9 μηνεσ δεν φοραει πανα.μονο οταν ηθελε κακα τον εβαζα.
Ο χρήστης kiriaki76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-10, 01:50   #2
RAFIA

RAFIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ARETIAGELOS γεια σου,και εμενα η κορη μου αρνιοταν να τα κανει στο γιο-γιο ενω τα ελεγε,ωσπου μια μερα της ειπα να κατσει στην λεκανη σαν μεγαληηηηηηηη(αυτο τους αρεσει,οπως ομπαμπας και η μαμα)την κρατουσα αγκαλια μου εσφιγγε το χερι και της εταξα καποιο μικρο δωρακι εαν τα καταφερει (η επιβραβευσει)πηγαμε δυο φορες χωρις αποτελεσμα την τριτη το καταφεραμε(με δυσκολια ).Ειχα συμβουλευτει μια βρεφονηπιοκομο,και προσοχη μην ξαναγυριζεις πισω στις πανες ειναι λαθος οταν θα παιρνεις μια αποφαση για κατι καινουργιο (πιπιλα,πανα,μπιμπερο)καλο ειναι να αφοπλιζεσαι με κουραγιο αυτο μας ειχε συμβουλεψει παιδοψυχολογος του σταθμου,εγω την πατησα ετσι με τη νυχτερινη ενουρηση.Θα πρεπει ομως να εξετασεις και το ενδεχομενο μηπως το παιδι εχει μια δυσκοιλιοτητα γιατι τοτε τα πραγματα αλλαζουν μπορει πραγματι να ποναει..............
Ο χρήστης RAFIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-10, 11:09   #3
PatPan

Το avatar του χρήστη PatPan

PatPan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Την περάσαμε και εμείς αυτήν τη φάση όταν κόψαμε τις πάνες. Για 3 εβδομάδες μόνο με υπόθετα όταν φτάναμε στο απροχώρητο κι ας είχα αυξήσει τις φυτικές ίνες στην διατροφή του. Όλο αυτό το διάστημα του μιλούσα και προσπαθούσα να του δώσω να καταλαβει ότι ειναι κατι φυσιολογικό.
Με βοήθησε πολύ η υιοθετηση συγκεκριμένης ώρας να πάμε στην τουαλέτα με τα αγαπημένα του παιχνίδια και να καθόμαστε τουλάχιστον μισή ώρα. Ε, αυτό του έμεινε συνηθειο
Παλιά 14-11-10, 11:38   #4
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ίσως να πηγαίνατε μαζί σε κάποιο κατάστημα να διαλέξει μόνος το γιογιό που του αρέσει να κολλήσει πάνω του τα αυτοκόλλητα που του αρέσουν, ίσως έτσι να του φύγει και το άγχος.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-10, 14:32   #5
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βρε συ, μήπως φοβάται μην πέσει μέσα;
Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τη RAFIA.
Παλιά 14-11-10, 15:06   #6
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εμενα δεν θελει με τιποτα να κανει κακα στη λεκανη..λεει οτι δεν μπορει να σφιχτει! προκειμενου να μην παθει τιποτα (ειναι ικανος να τα κραταει μερες) αναγκαστικα του φοραω την πανα οποτε μου πει οτι θελει κακα...αλλα ως ποτε??

το τι του εχω υποσχεθει αν τα κανει στη λεκανη...δεν λεγεται, αλλα τιποτα!

Ο χρήστης Eve δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-10, 15:17   #7
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γτ τοσο πιεση γι αυτο το θεμα.ο 1ος μου γιος αργησε να κοψει το παμπερς 3μιση χρονων.η κορη μου 2χρ.παρα κατι το κοψε ο τελευταιος ειναι τωρα 3μιση και ενω ειχε κοψει απο πριν το καλοκαιρι τα τσισα δεν εκανε με τπτ κακα στο γιογιο και δεν καθοταν στην τουαλετα οταν ηθελε να κανει μου το λεγε του φορουσα πανα βρακακι και εκανε εκει.εχουμε ενα 2μηνο καθαροι πλεον θελει κακα μου το λεει και παμε στην τουαλετα το γιογιο το χρησιμοποιησαμε 1 φορα ολο και ολο.και δεν στεναχωρισα το παιδι μου ποτε ουτε το πιεσα.νομιζω καλο θα ειναι να δεις το παιδι πως και με ποιο τροπο θα θελει να κανει κακα και να εχεις λιγο υπομονη.
Παλιά 14-11-10, 15:18   #8
candygirl

Το avatar του χρήστη candygirl

Περιοχή: πειραιάς
candygirl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς είμαστε στα 3μισυ, τσίσα στη λεκάνη οκ, κακά στην πάνα και έχουμε και πρόβλημα δυσκοιλιότητας...Τη λυπάμαι να την πιέσω αλλά πάει ήδη σε σταθμό και έχουμε πρόβλημα...
Παλιά 14-11-10, 15:20   #9
koufetaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eve Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εμενα δεν θελει με τιποτα να κανει κακα στη λεκανη..λεει οτι δεν μπορει να σφιχτει! προκειμενου να μην παθει τιποτα (ειναι ικανος να τα κραταει μερες) αναγκαστικα του φοραω την πανα οποτε μου πει οτι θελει κακα...αλλα ως ποτε??

το τι του εχω υποσχεθει αν τα κανει στη λεκανη...δεν λεγεται, αλλα τιποτα!
εγω του λεγα οταν του εβαζα την πανα οτι οταν νιωσει οτι ειναι μεγαλο παιδι θα κανουμε κακα στην τουαλετα και εγω θα τον κραταω αγκαλια,θα του δωσω ενα μεγαλο φιλακι και θα πατησουμε μαζι το καζανακι να φυγουν τα κακακια.(ξερεις με χειροκροτηματα και πανυγηρισμους)
Παλιά 14-11-10, 15:33   #10
ultraviolet

Το avatar του χρήστη ultraviolet

ultraviolet χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αχ, aretiangelos, τι να σου πω καλη μου.. τα τσισα τα κοψαμε σε 2 μερες και με τα κακα παιδευομαστε ενα εξαμηνο κοντα..
και αυτοκολλητα δοκιμασαμε.. τζιφος
και μαλωματα..τζιφος
και συζητηση.. και τα παραμυθια και τα παιχνιδια μεσα στη τουαλετα..τζιφος
και να τον κανω να ντρεπεται.. τζιφος
εφτασα στο σημειο να κλαιω στ'αληθεια, επειδη ειχα ναυτιες(3μηνων εγκυος) και μονο που μυριζα τα κακα του ετρεχα να κανω εμετο, να κλαιει κι αυτος και να λεει.. αυριο τουαλετα μαμα, αληθεια λεω..
ασε.. τωρα περναμε τη φαση που τον βαζω τη ρημαδοπανα, δε μιλαω..κουραστηκα. θα την ξαναρχισω την προσπαθεια σε λιγο καιρο παλι

σορυ, αν σε απογοητευσα..
Παλιά 14-11-10, 15:40   #11
koufetaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ultraviolet Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ, aretiangelos, τι να σου πω καλη μου.. τα τσισα τα κοψαμε σε 2 μερες και με τα κακα παιδευομαστε ενα εξαμηνο κοντα..
και αυτοκολλητα δοκιμασαμε.. τζιφος
και μαλωματα..τζιφος
και συζητηση.. και τα παραμυθια και τα παιχνιδια μεσα στη τουαλετα..τζιφος
και να τον κανω να ντρεπεται.. τζιφος
εφτασα στο σημειο να κλαιω στ'αληθεια, επειδη ειχα ναυτιες(3μηνων εγκυος) και μονο που μυριζα τα κακα του ετρεχα να κανω εμετο, να κλαιει κι αυτος και να λεει.. αυριο τουαλετα μαμα, αληθεια λεω..
ασε.. τωρα περναμε τη φαση που τον βαζω τη ρημαδοπανα, δε μιλαω..κουραστηκα. θα την ξαναρχισω την προσπαθεια σε λιγο καιρο παλι

σορυ, αν σε απογοητευσα..
αχ!καλη μου πραγματικα με στεναχωρισες!!!και εσυ παιδευεσε τζαμπα και το παιδι το κανες....το πουλακι μου.ρε ακουστε με μην τα πιεζετε!οταν ειναι ετοιμα με λιγα χαζα απο την πλευρα μας θα την κοψουν ο μεγαλος μου τωρα ειναι 17χρονων δεν επαθε τπτ που την εκοψε 3μισηχρ.
δεν ξαναμιλαω!!!!σορι!την ειπα την αποψη μου.μην γινω φορτικη!!
Παλιά 14-11-10, 15:57   #12
ultraviolet

Προεπιλογή

κουφετακι μου εχεις απολυτο δικιο, αλλα και μονο στη σκεψη πως θα ρθει και η τσαπερδονα σε 4 μηνες και αυτον θα τον εχω ακομη με τις πανες τρελαινομαι.. αλλα ειπα κανουμε ενα διαλλειμα απο την προσπαθεια να ηρεμησουμε, δεν παει αλλο.. ειναι τοσο καλο παιδακι κατα τ' αλλα..
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-11-10, 16:06   #13
koufetaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
κουφετακι μου εχεις απολυτο δικιο, αλλα και μονο στη σκεψη πως θα ρθει και η τσαπερδονα σε 4 μηνες και αυτον θα τον εχω ακομη με τις πανες τρελαινομαι.. αλλα ειπα κανουμε ενα διαλλειμα απο την προσπαθεια να ηρεμησουμε, δεν παει αλλο.. ειναι τοσο καλο παιδακι κατα τ' αλλα..
εχεις δικιο το χω περασει κι εγω το διπλες πανες και τοτε δεν ειχε τις 800σιες μαρκες και η παμπερσ ηταν η καλυτερη και η ακριβοτερη με διαφορα,τωρα εχει και το λιντιλ και το ντια ωραιοτατες πανες.φαση ειναι θα περασει ομως.ελα προς τα δω τωρα που εχω δυο εφηβακια και η πανα εγινε χαντζηλικη για καφε,εδω να δεις γλεντια και η φτηνομπαρμπι μπλουζα σιρκα 75ε ή γουεσκ.ασε καλα ειναι τα παμπερσ και ας ειναι διπλα.βαστα λεφτα στην ακρη για την εφηβιαααα!και ο μικρος μας δεν τις κοψε γρηγορα αχ!γερα να ναι μωρε!
Παλιά 14-11-10, 19:39   #14
MARIAEVA

Το avatar του χρήστη MARIAEVA

Περιοχή: Νεα Μακρη
MARIAEVA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ, ένα θέμα που πονάει....
στα 2 ξεκινήσαμε τσίσα στο γιογιό, μια χαρά για μια εβδομάδα, μετά όμως μετά από ίωση με πυρετό κ (δυστυχώς) χρήση υποθέτων αφού το αντιπυρετικό το έκανε εμετό, του δημιουργήθηκε δυσκοιλιότητα.

6 μήνες μετά η δυσκοιλιότητα πέρασε μεν, αλλά γιογιο και λεκάνη μπααααααα.
Από χτες΄καθόματσε στο γιογιο κανά μισάωρο, μετά ο κλασικός τρόπος. Μας κρατάει η μανούλα αγκαλιά και δεν ας αφήνει μέχρι να τα κάνουμε.
Παλιά 14-11-10, 21:31   #15
kiriaki76

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RAFIA Εμφάνιση μηνυμάτων
ARETIAGELOS γεια σου,και εμενα η κορη μου αρνιοταν να τα κανει στο γιο-γιο ενω τα ελεγε,ωσπου μια μερα της ειπα να κατσει στην λεκανη σαν μεγαληηηηηηηη(αυτο τους αρεσει,οπως ομπαμπας και η μαμα)την κρατουσα αγκαλια μου εσφιγγε το χερι και της εταξα καποιο μικρο δωρακι εαν τα καταφερει (η επιβραβευσει)πηγαμε δυο φορες χωρις αποτελεσμα την τριτη το καταφεραμε(με δυσκολια ).Ειχα συμβουλευτει μια βρεφονηπιοκομο,και προσοχη μην ξαναγυριζεις πισω στις πανες ειναι λαθος οταν θα παιρνεις μια αποφαση για κατι καινουργιο (πιπιλα,πανα,μπιμπερο)καλο ειναι να αφοπλιζεσαι με κουραγιο αυτο μας ειχε συμβουλεψει παιδοψυχολογος του σταθμου,εγω την πατησα ετσι με τη νυχτερινη ενουρηση.Θα πρεπει ομως να εξετασεις και το ενδεχομενο μηπως το παιδι εχει μια δυσκοιλιοτητα γιατι τοτε τα πραγματα αλλαζουν μπορει πραγματι να ποναει..............
aaχχχ εμεισ εδο και αρκετους μηνες κοψαμε την πανα...αλλα τη να κανω φοβατε πολυ να πει τουαλετα...ξερω δεν ειναι καλο να τον ξαναβαλω πανα.,αλλα τον βλεπω να κλαιει και τον λυπαμε
να π.χ απο προχτεσ που τα εκανε και τσιριζε..δεν τα ξαναεκανε...
τα εχω δοκιμασει ολα...
Παλιά 14-11-10, 21:33   #16
kiriaki76

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ilonka19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως να πηγαίνατε μαζί σε κάποιο κατάστημα να διαλέξει μόνος το γιογιό που του αρέσει να κολλήσει πάνω του τα αυτοκόλλητα που του αρέσουν, ίσως έτσι να του φύγει και το άγχος.
το εχουμε κανει και αυτο...
το παραξενο ειναι οτι τσισα τα κανει τουαλετα δεν φοβατε...και βραδυ παλι παει μονοσ του.
Παλιά 14-11-10, 21:36   #17
kiriaki76

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο koufetaki Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γτ τοσο πιεση γι αυτο το θεμα.ο 1ος μου γιος αργησε να κοψει το παμπερς 3μιση χρονων.η κορη μου 2χρ.παρα κατι το κοψε ο τελευταιος ειναι τωρα 3μιση και ενω ειχε κοψει απο πριν το καλοκαιρι τα τσισα δεν εκανε με τπτ κακα στο γιογιο και δεν καθοταν στην τουαλετα οταν ηθελε να κανει μου το λεγε του φορουσα πανα βρακακι και εκανε εκει.εχουμε ενα 2μηνο καθαροι πλεον θελει κακα μου το λεει και παμε στην τουαλετα το γιογιο το χρησιμοποιησαμε 1 φορα ολο και ολο.και δεν στεναχωρισα το παιδι μου ποτε ουτε το πιεσα.νομιζω καλο θα ειναι να δεις το παιδι πως και με ποιο τροπο θα θελει να κανει κακα και να εχεις λιγο υπομονη.
πια πιεση???μονο του ηθελε να μην φορα πανα...εβλεπε την αδερφη του και ηθελε και αυτος...δεν τον πιεσα...σκεφτικα αφφου δεν θελει πανα την μερα και βραδυ,ειπα να κανουμε και κακα τουαλετα...αλλα αφου βλεπω οτι ζοριζετε μαλλον θα τον βαζω πανα..
Παλιά 14-11-10, 21:37   #18
kiriaki76

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thaumataki Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε συ, μήπως φοβάται μην πέσει μέσα;
Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τη RAFIA.
μπα δεν νομιζω..αφου παει και κανει τσισα εκει...
Παλιά 14-11-10, 21:41   #19
kiriaki76

Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω του λεγα οταν του εβαζα την πανα οτι οταν νιωσει οτι ειναι μεγαλο παιδι θα κανουμε κακα στην τουαλετα και εγω θα τον κραταω αγκαλια,θα του δωσω ενα μεγαλο φιλακι και θα πατησουμε μαζι το καζανακι να φυγουν τα κακακια.(ξερεις με χειροκροτηματα και πανυγηρισμους)
μαλλον κουφετακι αυτο θα κανω και εγω..και οσο παει
5χρονια αλλαζω πανεσ!!στους λιγους μημες θα κολλησω!!!!??
Παλιά 14-11-10, 23:30   #20
ultraviolet

Προεπιλογή

βρε παιδια ομως το θεμα ειναι το γιατι? δηλαδη αν ξεραμε τι παθαινουν και δεν θελουν οκ, αλλα μου φαινεται ανεξηγητο.. εγω απλα εχω καταληξει στο οτι βολευεται ορθιος με την πανα και δε θελει καθιστος, δεν ξερω τι να πω.. εσενα αρετηαγγελος, σου χει πει γιατι δε θελει?
Παλιά 14-11-10, 23:33   #21
MARIAEVA

Το avatar του χρήστη MARIAEVA

Περιοχή: Νεα Μακρη
MARIAEVA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απίστευτοοοοοοοο!
σήμερα έκανε κακά στην τουαλέτα!!!!!!!!!!!!!!!
άντε, με το καλό να κόψουμε τις ρημαδοπάνες!
Παλιά 15-11-10, 00:12   #22
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aretiagelos Εμφάνιση μηνυμάτων
μπα δεν νομιζω..αφου παει και κανει τσισα εκει...
Ξέρω κι εγώ.... Μήπως επειδή κάθεται παραπάνω ώρα...
Άβυσσος η ψυχή των μικρών τυράννων μας!!!
Παλιά 15-11-10, 09:34   #23
Iride

Το avatar του χρήστη Iride

Iride ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι ο μικρός μου τα ίδια! Τον ερχόμενο μήνα γίνεται 2,5 και ενώ τα τσίσα τα έχουμε κόψει ΠΡΙΝ τα δύο (μόνος του, χωρίς καμία πίεση) και τα κάνει καθιστός στο καθισματάκι τουαλέτας, τα κακά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Στην αρχή του έδειξα να καθίσει λίγο στο γιογιό όταν τον έβλεπα για κακά, αλλά τίποτα! Λέει κακά, πάει τουαλέτα, κάθεται, δεν κάνει. Δεν έχω ασχοληθεί άλλο προς το παρόν, βλέπω ότι πολλά παιδάκια έχουν το ίδιο θέμα με την τουαλέτα. Και ίσως όσο τα πιέζεις, τόσο χειρότερα... Πάντως, όπως έλεγε μία μανούλα πριν, αποκλείεται να μεγαλώσουν και να αποφεύγουν ακόμη την τουαλέτα!

Ο χρήστης Iride δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-10, 09:35   #24
kiriaki76

Προεπιλογή

Παράθεση:
βρε παιδια ομως το θεμα ειναι το γιατι? δηλαδη αν ξεραμε τι παθαινουν και δεν θελουν οκ, αλλα μου φαινεται ανεξηγητο.. εγω απλα εχω καταληξει στο οτι βολευεται ορθιος με την πανα και δε θελει καθιστος, δεν ξερω τι να πω.. εσενα αρετηαγγελος, σου χει πει γιατι δε θελει?
οχι...απλοσ λεει...οχι οχι....αφου να φαντααστεις οταν τον περνω αγκαλια και καταλαβενει οτι τον παω τουαλετα.τσιριζει!!!
αλλα πως το εξηγεις,οτι τα τσιτα τα κανει εκει δεν δεν φοβαται καθολου.!απο μονος του παει...
Παλιά 15-11-10, 09:57   #25
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

Περιοχή: PATRASSO
rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βάλτε και εμένα στο club. Και εμένα η μία μου κόρη, ενώ τσίσα κάνει κανονικά στην τουαλέτα, έχει κόψει και τα νυχτερινά, κακά με τίποτα. Με τίποτα λέμε. Την πήρα με το καλό, με το άγριο (που λέει ο λόγος), της έδινα αυτοκόλλητα, τέλος πάντων δοκίμασα τα πάντα. Τίποτα. Θέλει στην πάνα. Ε, πλέον δεν ασχολούμε. Θα έρθει η ώρα που θα είναι έτοιμη και τότε θα πάει. Ούτε εγώ ξέρω το γιατί. Απλά δεν θέλει.
Η άλλη δε, ακόμα στην πάνα. Και τα τσίσα. Μόνο πριν πέσει για ύπνο το βράδυ πάει τουαλέτα!! Α, και εννοείται και στον παιδικό. Στο σπίτι, ποτέ Αλλά επειδή βασικά συμφωνω με το κουφετάκι, τις αφήνω. Οταν θα είναι έτοιμες, θα τις κόψουν. Δεν αγχώνομαι.

Ο χρήστης rkt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-10, 12:25   #26
Niki_

Περιοχή: Αθήνα
Niki_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια με μπερδέψατε!
Λάθος κάνω που προσπαθώ να του κόψω πρώτα τα κακά;
Είναι 2 και κάτι και ενώ μιλάμε και "συμφωνούμε" ότι την επόμενη φορά θα το πει στη μανούλα και θα πάμε στο γιο γιο, όταν έρχεται η ώρα πάει και κρύβεται στα πιο απίστευτα σημεία!

Έπρεπε να τον αρχίσω με τα τσίσα;
Παλιά 15-11-10, 13:41   #27
koufetaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARIAEVA Εμφάνιση μηνυμάτων
Απίστευτοοοοοοοο!
σήμερα έκανε κακά στην τουαλέτα!!!!!!!!!!!!!!!
άντε, με το καλό να κόψουμε τις ρημαδοπάνες!
ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aretiagelos Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι...απλοσ λεει...οχι οχι....αφου να φαντααστεις οταν τον περνω αγκαλια και καταλαβενει οτι τον παω τουαλετα.τσιριζει!!!
αλλα πως το εξηγεις,οτι τα τσιτα τα κανει εκει δεν δεν φοβαται καθολου.!απο μονος του παει...
εγω το καταλαβαινω ως εξης αυτο.επειδη εχουμε καρεκλακι-σκαλοπατακι που ανεβαινει πανω και για τα τσισα και για να πλενει χερακια δοντακια,στα τσισα δεν καθοταν σηκωναμε το καπακι και καναμε τα τσισα για τα κακα ομως ελεγε θα πεσσωωω μεσααα και τωρα που κανουμε κακα αγκαλια τον εχω και μετραω τα κουραδακια που πεφτουν και μιλαμε και μπραβο,και καπως ετσι κανουμε κακα.το γιογιο δεν εχω καταλαβει ακομη γτ δεν το θελε,η κορη μου οπου και να πηγαιναμε ειχαμε και το γιογιο και σαν κοριτσακι ημουν ησυχη.εσυ τον δοκιμασες σε γιογιο?
Παλιά 21-11-10, 15:46   #28
kiriaki76

Προεπιλογή

Παράθεση:
ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!

εγω το καταλαβαινω ως εξης αυτο.επειδη εχουμε καρεκλακι-σκαλοπατακι που ανεβαινει πανω και για τα τσισα και για να πλενει χερακια δοντακια,στα τσισα δεν καθοταν σηκωναμε το καπακι και καναμε τα τσισα για τα κακα ομως ελεγε θα πεσσωωω μεσααα και τωρα που κανουμε κακα αγκαλια τον εχω και μετραω τα κουραδακια που πεφτουν και μιλαμε και μπραβο,και καπως ετσι κανουμε κακα.το γιογιο δεν εχω καταλαβει ακομη γτ δεν το θελε,η κορη μου οπου και να πηγαιναμε ειχαμε και το γιογιο και σαν κοριτσακι ημουν ησυχη.εσυ τον δοκιμασες σε γιογιο?
τελικα τα καταφεραμε!μεν εβαλα 2 μερεσ παλι πανα,,αλλα προχτες ειχαμε παει σε μια κοπελα στο σπιτι κε ετιχε να θελει κακα...δεν ειχαμε πανες,η κοπελα ειχαι οπως εσυ αυτο με τα σκαλοπατακια,..με τα πολλα καθησε και τον εδωσα και παιχνιδακια,και εκανε!!
στο σπιτι τον εβαλα χτες στο γιογιο του..η κορη μου τον εδωσε παιχνιδακια τον ελεγε να μην φοβατεκαι εκανε χωρις κλαματα!!οπως και πριν λιγο...ειπε θελω γιογιο και με τα παιχνιδακια του,τα εκανε αμεσως!
σασ ευχαριστω
Παλιά 06-12-10, 23:32   #29
ultraviolet

Προεπιλογή

aretiagelos, Πως παει? συνεχισε ο μικρος στην τουαλετα? εμεις παντως ακομη..
Παλιά 09-12-10, 20:48   #30
kiriaki76

Προεπιλογή

Παράθεση:
aretiagelos, Πως παει? συνεχισε ο μικρος στην τουαλετα? εμεις παντως ακομη..
γεια!! μπα....γιογιο θελει...μην δει τουαλετα....κανει στο γιογιο αλλα και εκει δεν τρελενεται...εχει γενικοσ εναν φοβο....τα αφηνω οσο πει...
εσεισ?
Παλιά 10-12-10, 13:16   #31
elenita

elenita χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εμείς έχουμε πρόβλημα με τα κακάκια... ο γιός μου είναι 3 χρ και 7 μηνών και όταν θέλει κακάκια... μου φέρνει την πάνα για να του την φορέσω
και εγώ τον προσπάθησα στην τουαλέτα αλλά τζίφος!!
κουράστηκα να πλένω κωλαράκια και να πιάνω κακάκια!!!!!
(γιατί έχω και τα αδελφάκια του που είναι 12 μηνών!!)
όλη μέρα ξεσκάτωμα
ΟΥΦ ΠΙΑ!!!
Παλιά 10-12-10, 13:39   #32
christina

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
christina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το ίδιο προβλημα αντιμετωπισα με τη μικρή μου. για καλή μου τύχη, κάποια στιγμή το Lidl έβγαλε σε προσφορα, καπάκι τουαλέτας με δυο καθισματα, ενα για μικρά παιδια κ ενα για τους μεγαλους..2 σε 1 δηλαδή..εκτοτε παει στην τουαλέτα χωρις να φοβαται οτι θα πεσει κ φυσικα κ στην τουαλετα της γιαγιας, παρ ολο που ειναι η κανονικη, δε φοβάται πλεον..
Παλιά 13-12-10, 16:08   #33
ultraviolet

Προεπιλογή

μια απο τα ιδια εμεις.. ενω τα 'χει ετοιμα... τρεχει μεσα στο σπιτι και φωναζει.. παμπεςςς!!!
τι να πω.. ειπα να τον φοβερισω λιγο και του λεω τα κακα εχουν σκουληκακια και τρωνε την κοιλιτσα σου και κλαει ελα να τα βγαλουμε.... μπα.. σημασια..
Παλιά 13-12-10, 16:51   #34
ivet

Το avatar του χρήστη ivet

Περιοχή: Αθήνα
ivet χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
αχ!καλη μου πραγματικα με στεναχωρισες!!!και εσυ παιδευεσε τζαμπα και το παιδι το κανες....το πουλακι μου.ρε ακουστε με μην τα πιεζετε!οταν ειναι ετοιμα με λιγα χαζα απο την πλευρα μας θα την κοψουν ο μεγαλος μου τωρα ειναι 17χρονων δεν επαθε τπτ που την εκοψε 3μισηχρ.
δεν ξαναμιλαω!!!!σορι!την ειπα την αποψη μου.μην γινω φορτικη!!

Πες μου και εμενα τι κανω ομως που ειναι τεσσάρων και ενα μήνα και κανει ακομα τα κακα του στο παμπερς και τα τσισα το βράδυ δεν τον πιεζω αλλα μεχρι που θα πάει???

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!
Ο χρήστης ivet δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-10, 17:22   #35
matilda77

matilda77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ivet Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μου και εμενα τι κανω ομως που ειναι τεσσάρων και ενα μήνα και κανει ακομα τα κακα του στο παμπερς και τα τσισα το βράδυ δεν τον πιεζω αλλα μεχρι που θα πάει???
Συγχαρητηριά για την υπομονή που έχεις.
Η κόρη μου ήταν κάπως έτσι , δεν πήγαινε στην τουαλέτα κ έκανε τα κακά πάνω της. Μου ερχόταν τρέλα... Το βράδυ το είχε κόψει κοιμόταν χωρίς πανα κ με τα κακά πολλή προβλήμα.
Διάβασα διαφορά βιβλία ψυχολογίας που μου έδωσε η υπεύθυνη του παιδικού σταθμού και με συνεργασία μαζί της τώρα που είναι τρια χρονώνκαι τρείς μήνες είμαστε μια χαρα. Η υπεύθυνη μου είχε προτείνει , για την κόρη μου, να αδιαφορώ....
δυσκολευόμουν πολύ ν' αδιαφορήσω.... ΑχΧΧΧΧΧΧΧΧ τι τραβάμε εμείς οι μάνες κ είμαστε ακόμα στην αρχή............
Παλιά 14-12-10, 16:35   #36
ultraviolet

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilda77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η υπεύθυνη μου είχε προτείνει , για την κόρη μου, να αδιαφορώ....
δυσκολευόμουν πολύ ν' αδιαφορήσω.... ΑχΧΧΧΧΧΧΧΧ τι τραβάμε εμείς οι μάνες κ είμαστε ακόμα στην αρχή............
εννοεις να αδιαφορησεις και να μη το κανεις τοσο μεγαλο θεμα? αν ναι κι εμενα νομιζω το λαθος μου κ του αντρα μου ηταν αυτο.. το παρακαναμε με την πιεση κι ετσι κι ο μικρος αντεδρασε..
παντως εχθες καναμε ενα πρωτο βημα.. κατσαμε μιση ωρα(!!!!!) πανω στη λεκανη διαβαζαμε παραμυθια και τελικα τα κανε.. μακαρι να γινε η αρχη..
Παλιά 14-12-10, 21:37   #37
matilda77

matilda77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εννοεις να αδιαφορησεις και να μη το κανεις τοσο μεγαλο θεμα? αν ναι κι εμενα νομιζω το λαθος μου κ του αντρα μου ηταν αυτο.. το παρακαναμε με την πιεση κι ετσι κι ο μικρος αντεδρασε..
παντως εχθες καναμε ενα πρωτο βημα.. κατσαμε μιση ωρα(!!!!!) πανω στη λεκανη διαβαζαμε παραμυθια και τελικα τα κανε.. μακαρι να γινε η αρχη..
Ακριβώς. Αδιαφορώ σημαίνει δεν φωνάζουμε για το που τα έκανε , δεν μαλώνουμε κ αν τελικά τα κάνει στην τουαλέτα δεν επιβραβεύουμαι τρελά. Ύστερα στο βιβλίο έλεγε δεν κάνουμε διαπραγματεύσεις δηλ αν τα κάνεις στην τουαλέτα θα σου πάρω ... ή θα σου δώσω..... όχι τέτοια.
Εγώ απλά περίμενα πότε θα ωριμάσει το μυαλό της κ να καταλάβει ότι το σωστό είναι να κάνουμε κακά στην τουαλέτα. Επίσης διαβάσα ότι τα κακά τα θεωρούν κάτι δικό τους κ δεν μπορούν να τ' αποχωριστούν Σόκινγ ε?
επίσης δεν συγκρίνουμε το ένα παιδί που πάει στην τουαλέτα κ αυτό δεν πάει.
Απλά έλεγα όταν τα έκανε πάνω της : Την επόμενη φορά θα πάμε στην τουαλέτα,καλά κορίτσι μου; Να μη λερώνουμε το βρακάκι μας, κ το σπίτι , καλά;; (έκανε κακά κ μετά έβγαζε το βρακί κ πήγαινε στην τουαλέτα κ αυτά πέφτανε στην διαδρομή στα χαλιά, στο πάτωμα κλπ. Φυσικά όταν της τα'λεγα αυτά είμουν από μέσα μου εκτός εαυτού)
Είναι δύσκολο να είσαι μάνα!!! Χρειαζόμαστε τους ειδικούς για να μας ενημερώνουν για το πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε!! Δεν πρέπει να καλουπώνουμε τα παιδιά με τα δικά μας δεδομένα αλλά εμείς να καλουπωθούμε στα δικά τους.
Αυτά νομίζω....

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές