Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-01-11, 20:07   #41
aggelikaki

aggelikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή περιποιηση σωματος και προσωπου

καλησέρα κορίτσια,
εσεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης κανατε χρήση εκτός απο τις κρέμες για τισ ραγάδες και για το στήθος, κάποια άλλη κρέμα. π.χ αδυνατίσματος ή κατα της κυτταρίτιδας? είδατε αποτέλεσμα? και αν με ποια εταιρέα μείνατε ευχαριστημένη?
Για το προσωπό σας χρησιμοποιούσατε κρέμες χημικές ή αποκλειστικά φυτικές?
είδατε αλλαγές στο σώμα και πρόσωπο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνής? π.χ καφε κηλίδες που μένουν και δεν φεύγουν λόγω της αυξησης τησ μελανινης στον οργανισμό?
κάνατε κάποιου είδους γυμναστική ή διατροφή?

είμαι σχεδόν στο δευτρο μήνα, κάνω διατροφή και σκέφτομαι να πάτω καμια κρέμα για την κυταρίτιδα γιατι απο την κατακράτηση υγρών δεν ανγνωρίζω τα μπουτάκια μου.
Ο χρήστης aggelikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-01-11, 12:14   #42
maria ampelokipi

Το avatar του χρήστη maria ampelokipi

maria ampelokipi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κρέμα για την κυτταρίτιδα μην πάρεις, θα φύγει (η κυτταρίτιδα) μόλις γεννήσεις ως δια μαγείας! εγώ είχα απίστευτα πολλή στα πόδια και μετά εξαφανίστηκε, είναι καθαρά ορμονική. Για την κατακράτηση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, δυστυχώς, μόνο να γεννήσεις!!!
Καφέ κηλίδες δυστυχώς έβγαλα, δεν φορούσα (κακώς) αντηλιακή κρέμα, και αυτές όμως κοντεύουν να εξαφανιστούν (έχω γεννήσει εδώ και 20 μήνες, αλλά αν πρόσεχα και έβαζα αντηλιακή θα ήταν καλύτερο τώρα το δέρμα μου, όμως δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα)
Αν και ξεκίνησα σε καλή κατάσταση και δεν ήθελα να παχύνω, γυμναστική και διατροφή δεν έκανα, απλά δεν έκανα και υπερβολές, έβαλα 14 κιλά που έφυγαν και αυτά σχετικά εύκολα (προβλέπει η φύση και δεν μένουν, εκτός αν γουρουνιάσεις μετά τη γέννα)
Κρέμες προσώπου είχα πάρει από το φαρμακείο και έβαζα τις πιο ελαφριές (γίνεται ούτως ή άλλως πιο καλό και λιπαρό και λαμπερό το δέρμα λόγω ορμονών και δεν χρειάζεσαι ισχυρές κρέμες, άσε που απαγορεύονται όσες έχουν ρετινόλη), στην κοιλιά έβαζα κάθε μέρα κρέμα για να μην κάνω ραγάδες και βοήθησε πολύ μπορώ να πω.
Γενικά να ξέρεις ότι όπως ήσουν πριν μείνεις έγκυος, έτσι και ξαναγίνεσαι, δεν είναι μόνιμες οι αλλαγές στο πρόσωπο και το σώμα.
Με το καλό η εγκυμοσύνη και το μωράκι σου!
Ο χρήστης maria ampelokipi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-11, 11:43   #43
kxristina

kxristina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aggelikaki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησέρα κορίτσια,
εσεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης κανατε χρήση εκτός απο τις κρέμες για τισ ραγάδες και για το στήθος, κάποια άλλη κρέμα. π.χ αδυνατίσματος ή κατα της κυτταρίτιδας? είδατε αποτέλεσμα? και αν με ποια εταιρέα μείνατε ευχαριστημένη?
Για το προσωπό σας χρησιμοποιούσατε κρέμες χημικές ή αποκλειστικά φυτικές?
είδατε αλλαγές στο σώμα και πρόσωπο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνής? π.χ καφε κηλίδες που μένουν και δεν φεύγουν λόγω της αυξησης τησ μελανινης στον οργανισμό?
κάνατε κάποιου είδους γυμναστική ή διατροφή?
είμαι σχεδόν στο δευτρο μήνα, κάνω διατροφή και σκέφτομαι να πάτω καμια κρέμα για την κυταρίτιδα γιατι απο την κατακράτηση υγρών δεν ανγνωρίζω τα μπουτάκια μου.
καλημέρα Αγγελική, καλύτερα να συμβουλευτείς το γιατρό σου πριν βάλεις οποιαδήποτε κρέμα για κυτταρίτιδα / σύσφιξη. Εγώ τον ειχα ρωτήσει και μου είπε οτι δεν επιτρέπονται καλυντικά τα οποία παρεμβαίνουν στη δομή του δέρματος, ή κάνουν ανάπλαση, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Γενικά, ότι πάρεις, να προσέχεις στις οδηγιες να γράφει ότι επιτρέπεταιι για χρήση από εγκύους. Εγώ για το πρόσωπο χρησιμοποιώ ενυδατικές από το φαρμακείο. Τις φυτικές δεν τις συμπαθώ γενικά. όπως λέει η κοπέλα πιο πάνω, το δέρμα γίνεται πολύ ομορφο και λαμπερό λογω των ορμονών. Εγώ είχα μαύρους κύκλους που εχουν εξαφανιστεί! Αλλαγές στο σώμα φυσικά και θα δεις, αλλά μη στεναχωριέσαι. αν δεν κάνεις υπερβολές με το φαγητό, όλα καλά θα πάνε. Καφέ κηλίδες που αναφέρεις, εγώ δεν απόκτησα καθόλου. Να προσέχεις το καλοκαίρι, να φοράς συνέχεια αντηλιακό στο πρόσωπο με πολύ μεγάλο δείκτη προστασίας. όχι μόνο στη θάλασσα, κάθε μέρα. Εγώ αυτό έκανα. Και να μην κάνεις αποτριχώσεις στο πρόσωπο το καλοκαίρι. Για γυμναστική που ρωτάς, εγώ δεν έκανα τίποτα, παρόλο που είμαι πολύ της γυμναστικής. Αρχικά ο γιατρός μου είπε ότι είναι κατά (το 1ο 3μηνο είναι και επικίνδυνο) και μετά δεν είχα κουράγιο, πολλή κούραση και νύστα! αργότερα υποχώρησαν αυτά, αλλά οι αντοχες δεν είναι ιδιες. όποτε μπορώ βγαίνω για περπάτημα. Διατροφή πάντα έκανα καλή σε γενικές γραμμές, και εξακολουθώ. Έκοψα τα αναψυκτικά και από αλκοολ εχω πιει μόνο λιγες φορές (5-6) από ένα ποτήρι κρασί. Αύξησα και το γάλα και το γιαούρτι. αποφεύγω αλμυρά και πικάντικα. Κατά τα άλλα, τα ίδια. Για την κατακράτηση υγρών, προσπάθησε να περιορίσεις το αλάτι και πιες πολύ νερό, σε καθημερινή βάση. κάνε και κανένα σκραμπ που και που στο μπάνιο, ή τρίψε την εριοχή με την κυταρίτιδα με σκληρό σφουγγάρι.
Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο! καλή αρχή με την εγκυμοσύνη σου και μην αγχώνεσαι!
Ο χρήστης kxristina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-11, 15:53   #44
T.S.

T.S. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ακμή?

Γεια σας, δεν ξέρω αν κάνω καλά που το γράφω στο συγκεκριμένο τόπικ, απλά επειδή μιλάει για περιποίηση προσώπου..

ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε ταλαιπωρηθεί από ακμή (προ εγκυμοσύνης) έφτιαξε το προσωπό σας στην εγκυμοσύνη???

Εμένα πάντως φούντωσε!! έχω ακμή τα τελευταία χρόνια (όχι τραγική αλλά ούτε και λίγη) και είχα ακούσει ότι στην εγκυμοσύνη το πρόσωπο καθαριζει και λοιπά αλλά μόνο αυτό δε βλέπω!! έχω φουντώσει!!!
Φυσικά δεν βάζω τίποτα από προϊόντα (μόνο σαπούνι καθαριστικό και ενυδατική).
Και σκέφτομαι ή μύθος είναι ή εγώ είμαι εξαίρεση!!

Τώρα, για το ερώτημα σου aggelikaki, κι εγώ έχω αρχίσει να κάνω πολλή κυτταρίτιδα αλλά θα φοβόμουν να βάλω κρέμα για κυτταρίτιδα. Δεν νομίζω να είναι ότι καλύτερο ( ο δικός μου γιατρος μου είπε να αποφύγω ότι περισσότερο μπορώ από καλλυντικά!). Πίνε πολλά νερά, αν μπορείς περπάτα και υπομονή! Είναι σπαστικό πάντως κι εγώ έχω ξενερώσει πολ'υ και σκεφτόμουν πως θα είμαι το καλοκαίρι! αλλά ας είναι καλά τα μωρά μας και χαλάλι τους!
Από καλλυντικά και εγώ του φαρμακείου βάζω ενυδατική κλπ, κάνω τα στοιχειώδη αλλά αυτά δεν τα κόβω (πχ, ενυδατική). Μακιγιάζ ελαφρύ, λίγο μάτια, concealer και τέτοια!

Αυτά!
Καλή εγκυμοσύνη σε όλες!!!!!!!!!
Ο χρήστης T.S. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-11, 15:54   #45
aurorina

aurorina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΚΡΕΜΑ ΣΩΜΑΤΟΣ

καλημερα κορίτσια!!
Να σας ρωτησω?η κρεμα σωματος που βαζουμε,αυτες του εμποριου,επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη??
Παλιά 04-02-11, 16:08   #46
Ντανιέλλα

Περιοχή: Αθήνα, κέντρο
Ντανιέλλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πάντως εγώ κάποτε που είχα ένα θέμα, ο γιατρός μου είπε να μη βάζω. Γενικά, τα περισσότερα προϊόντα είναι γεμάτα χημικά. Αν θες παραπάνω πληροφορίες, σου δίνω.
Ο χρήστης Ντανιέλλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-11, 18:07   #47
Melina22

Melina22 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το baby oil είναι καλό; Έχω δει μεγάλη βελτίωση στο δέρμα μου εδώ κ λίγους μήνες που το ανακάλυψα. Βάζω όταν κάνω μπάνιο κ ρίχνω κ νερό αφού βάλω.. Μετά μπουρνουζάκι κ χαλάρωση...
Πριν το χρησιμοποιήσω πίστευα ότι θα είναι πολύ λιπαρό αλλά είχα άδικο. Ενυδατώνει πολύ καλά κ μου αρέσει αλλά είναι καλό για εγκυμοσύνη; Σκέφτομαι ότι αφού είναι για μωρά ότι ίσως να μην έχει τόσο πολλά χημικά όσο άλλα...Θα ρωτήσω κ το γιατρό αλλά όποια κοπέλα έχει γνώσεις ας καταθέσει την πολύτιμη άποψή της...

Κάπου έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή....
Παλιά 05-02-11, 20:07   #48
chris83

Το avatar του χρήστη chris83

Περιοχή: Χανιά
chris83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια απ' οσο ξερω δεν κανει να χρησιμοποιουμε κατα την περίοδο της εγκυμοσύνης κρεμες αδυνατίσματος-κυτταρίτιδας. Επίσης για το πρόσωπο δεν κανουν οι κρεμες που περιεχουν ρετινόλη, οι αντιρυτιδικες δηλαδη.

Μια απλή ενυδατική για το πρόσωπο και κατι το αντίστοιχο για το σωμα δεν βλαπτουν. Καλό ειναι βεβαια αν κατι δεν το χρησιμοποιούσατε ως τωρα, να μην κανετε πειραματα αυτη την περιοδο!

Ο χρήστης chris83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-11, 00:54   #49
Zuzunaki

Zuzunaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Καλλυντικά και εγκυμοσύνη

Κορίτσια , σε σχέση με τον καλωπισμό μας και τα καλλυντικά τι κάνετε;
Εγώ χρησιμοποιώ μια κρέμα προσώπου βιολογική ( υποτίθεται) και μια κρέμα σώματας κι αυτή βιολογική.
Από αντηλιακή τι σας έχει πει ο γιατρός;
Αποσμητικό;
Χρησιμοποιήσατε κάποια ειδική κρέμμα για τις ραγάδες στην κοιλιά; Η μαμά μου μου λέει να πάρω βαζελίνη για την κοιλιά αλλά δεν ξέρω αν κάνει ( τότε στην εποχή της αυτό βάζανε λέει).
Ο χρήστης Zuzunaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-11, 10:07   #50
κλειώ αθ.

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
κλειώ αθ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να προσέχεις και να αποφεύγεις όσες κρέμες έχουν βιταμίνες και parabens. Ιδιαίτερα αυτές που είναι τύπου αντιγηραντικές. Εγώ να σου πω την αλήθεια στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έβαζα μόνο μια απλή ενυδατική (φυτική) και δεν έβαλα αντιλιακό, με αποτέλεσμα στο πρόσωπο να γεμίσω πανάδες, τους περισσότερους από τους οποίους έχω ακόμη και τώρα. Τώρα δεν την ξαναπατάω. Ήδη αγόρασα αντιλιακή κρεμούλα και βάζω ανελλιπώς.
Όσον αφορά στην κοιλίτσα, στην αρχή έβαζα (για καμιά βδομάδα μόνο) βαζελίνη, αλλά επειδή δεν απορροφόταν καλά είχα καταλερώσει όλα μου τα ρούχα. Μετά έμαθα από μερικά κορίτσια εδώ στο φόρουμ (να΄ναι καλά) ότι είναι παράγωγο πετρελαίου και έτσι φοβήθηκα και την πέταξα. Πήρα μια φαρμακευτική (είναι οικονομική, σε μπλε σωληνάριο, αν σε βοηθάει να καταλάβεις ποια) και δεν έκανα ούτε μια ραγάδα. Την ίδια βάζω και τώρα.
Ο χρήστης κλειώ αθ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-11, 13:04   #51
SMARA

Το avatar του χρήστη SMARA

Περιοχή: κως
SMARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα φιλη μου. εγω θα σου προτεινω να χρησιμοποιείς οποσδήποτε αντιλιακη προσωπου 50+, και εννοειται παντα καπελο και γυαλιά. εγω διανυω την 26η εβδομάδα, και δεν κανω βημα χωρις αντιλιακή και καπελο. Επισης οταν φοραω πουχα εξωπλατα ή ραντάκι παντα εχω στην τσαντα μου αντιλική σωματος. το βραδυ και το μασημερι μετά το ντους βαζω σε ολο το σωμα κρεμα σωματος fissan mama για ενυδάτωση και προστασια απο τις ραγαδες. δεν ειναι ακριβή περιπου 8 ευρω, και πολυ πολυ καλη. οσο για την βαζελινη οι γιατροι την εχουν ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ως παράγωγο του πετρελαίου. δεν χρειαζεται να δωσεις ια περιουσια. στα φαρμακεια εχει μεγαλη ποικιλία σε κρέμες και μαλιστα σε πολυ καλες τιμέ. καλή συνεχεις))
Ο χρήστης SMARA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 23:04   #52
elenι83

elenι83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή καλλυντικα και εγκυμοσυνη

κοριτσια καλησπερα!

ειμαι νεο μελος και στον τριτο μηνα της εγκυμοσυνης!!! και εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με τις κρεμες προσωπου! δεν εχω ρωτησει ακομα τον γιατρο μου και ειχα απορια σχετικα με το αν μπορουμε να φοραμε οτι καλλυντικα χρησιμοποιουσαμε πριν ή πρεπει να το γυρισουμε σε φυτικα μονο! και αν ναι εχετε καποια μαρκα που να ειναι 100% φυτικα να προτεινετε γιατι δεν ξερω καμια να μην εχει καθολου χημικα συστατικα!

ευχαριστω!!!!!!
Ο χρήστης elenι83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 23:09   #53
sogni d'oro

Περιοχή: athens
sogni d'oro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

100% φυτικά είναι τα weleda. Γερμανικά με όλες τις πιστοποιήσεις. Τα βρίσκεις μόνο σε βιολογικά μαζαγιά και είναι ακριβούτσικα. Εγώ τα είχα πάρει απο σάιτ του εξωτερικού.
Μια θεωρία που είχα ακούσει. Ότι ξεπλένεται (σαμπουάν, αφρόλουτρο κτλ.) ας είναι οτι εταιρεία θέλουμε. Οτι μένει (κρέμα σώματος, προσώπου κτλ) το περιορίζουμε όσο μπορούμε και χρησιμοποιούμε βιολογικά, φυτικά κτλ
Όχι στα αιθέρια έλαια!! Όταν πήγα να πάρω αντιλιακή ο φαρμακοποιός μπου πρότεινε τις γαλλικές εταιρείες. Η Apivita χρησιμοποιεί πολλά αιθέρια έλαια. Ελπίζω να βοήθησα!!
Ο χρήστης sogni d'oro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 23:13   #54
mirtoula4

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mirtoula4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Από ότι ξέρω πρέπει να αποφύγεις ό,τι έχει μέσα ρετινόλη και σακυλικικό οξύ. Δηλαδή όχι αντιγηραντικά και κατά της ακμής. Εμένα η γυναικολόγος μου είχε πει ότι όλες οι απλές ενυδατικές επιτρέπονται. Φυτική είναι η Lavera. Με το καλό!
Ο χρήστης mirtoula4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 23:17   #55
maroutsos

Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
maroutsos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ ξεκίνησα και φτιάχνω μόνη κρέμα για τις ραγάδες, την παλιά γνωστή κηραλοιφή, με κερί αγνό μέλισσας και ελαιόλαδο. Αν θές μπορώ να σου δώσω την συνταγή, κάνει τρομερή δουλειά,στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έβαζα βαζελίνη... Είναι πανεύκολη. Και με βάση αυτή την συνταγή, έκανα πριν λίγες μέρες κρέμα προσώπου με κερί και αμυγδαλέλαιο. Είναι πολύ ενυδατικές, αλλά δεν μυρίζουν ωραία όπως αυτές του εμπορίου.
Ο χρήστης maroutsos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 23:35   #56
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η βαζελινη δεν κανει γιατι σχετιζεται με το πετρελαιο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-12, 00:30   #57
mariata

Περιοχή: ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
mariata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όσον αφορά τις ραγάδες: κι εγώ το έψαχνα πάρα πολύ, διάβαζα. ρωτούσα φίλες φαρμακοποιούς, για φυτικές για φτηνές κ.τ.λ κ.τ.λ Ξέρεις τι μου είπε ο γιατρός μου όταν τον ρώτησα??? Πριν προλάβω να ολοκληρώσω είπε: "VASELINE INTENSIVE CARE" ! Στα "μα" "μου" τα δικά μου το επανέλαβε και είπε οτι αν είναι να κάνω ραγάδες θα κάνω κι ότι αν βοηθάει στην ψυχολογία μου το να είναι 100% φυτικό ή ακριβό, τότε ας το πάρω. Δηλ. όλα είναι θέμα το πως θα νιώσεις εσύ καλύτερα.

Γενικότερα όλες οι κρέμες προσώπου μένουν σε πολύ επιφανειακές στιβάδες του δέρματος και δεν παιρνάνε στο αίμα για να βλάψουν το έμβρυο.
Ο χρήστης mariata δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-12, 12:22   #58
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Να διευκρινησω οτι αυτο που ειπα αφορα το σωμα για το προσωπο δεν ξερω
Παλιά 28-01-12, 13:15   #59
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

2 εγκυμοσύνες πέρασα, χρησιμοποιήσα κανονικά όσα χρησιμοποιούσα και πριν και όλα είναι κομπλέ, ούτε ο γιατρός μου απαγόρευσε κάτι.
Παλιά 28-01-12, 15:19   #60
mömmu

Το avatar του χρήστη mömmu

mömmu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν είναι έτσι ακριβώς, και ορισμένοι γιατροί, όσο παράδοξο και αν ακούγεται σε κάποιους αυτό, ούτε το αλάνθαστο έχουν, αλλά και ούτε ιδιαίτερα ενημερωμένοι θεωρώ πως είναι.
Καλύτερα να ψαχνόμαστε απο κάθε πλευρά και να μην αφήνουμε τίποτα στην τύχη, σφαιρική ενημέρωση, πρόληψη, και προπαντός, οχι πανικός!

Πειράματα που έγιναν με εγκεφαλικά κύτταρα ποντικών έδειξαν ότι η επαφή με μια χημική ουσία, η οποία περιέχεται σε πολλά προϊόντα που χρησιμοποιούμε
καθημερινά, εμποδίζει την ανάπτυξη των νευρικών κυττάρων.

Πρόκειται για τη χημική ουσία methylisothiazolinone (ΜΙΤ), η οποία ανήκει σε μια ομάδα ουσιών, που ονομάζονται βιοκτόνα και χρησιμοποιείται ευρέως σε κρέμες χειρός,βαφές μαλλιών κι άλλα καλλυντικά (για να αποθηκεύονται για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να αναπτύσσονται βακτήρια),ενώ ανάμεσα στα άλλα χρησιμοποιείται σε εργοστάσια παραγωγής χρωμάτων, κόλλας, καθώς και σε βιομηχανικά συστήματα ψύξης νερού για να σκοτώνει τα μικρόβια.

«Δεν γνωρίζουμε εάν η μακρόχρονη έκθεση σε προϊόντα που περιέχουν ΜΙΤ είναι επικίνδυνη. Δεν μπορώ να πω ότι τα προϊόντα που περιέχουν ΜΙΤ είναι ασφαλή,
αλλά ούτε ότι δεν είναι. Υπάρχει εξαιρετικά λίγη πληροφόρηση σχετικά με το τι μπορούν να κάνουν αυτές οι ουσίες κι ανησυχώ γιατί δεν έχουν γίνει τα κατάλληλα πειράματα. Απαιτούνται ακόμη και επιδημιολογικές έρευνες, όπου θα πρέπει να
μελετηθούν άνθρωποι με αυτισμό κι άλλες νευρολογικές ασθένειες, ώστε να αποκαλυφθεί εάν υπάρχει κάποια σχέση με την έκθεση του εμβρύου στη χημική αυτή ουσία».
Αυτή είναι η δήλωση του καθηγητή Νευροβιολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου του Πίτσμπουργκ, Elia
Aizenman.

ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΜΕ ΜΙΤ

ΠΛΑΚΕΣ ΣΑΠΟΥΝΙΟΥ
- Camay Bar Soap
- Dove Soap Bar with 1/4 Moisturizing Lotion
- Oil of Olay Bar Soap for Soft Moisturized Skin

BODY BATHS
- Vaseline Intensive Care Foaming Creme Bath, Botanical Garden
- Vaseline Intensive Care Moisturizing Bath and Body Oil
- Vaseline Intensive Care Moisturizing Bath Beads Enriched with Aloe
- Vaseline Intensive Care Moisturizing Bath Beads, Peaceful Orchard
- Vaseline Intensive Care Moisturizing Bath Beads, Petal Soft
- Vaseline Intensive Care Moisturizing Bath Beads, Vitamin E
- Vaseline Intensive Care Soft Petal Foaming Creme Bath

ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ
- Dove Sensitive Skin Moisturizing Body Wash, New
- Dove Ultra Moisturizing Body Wash
- Vaseline Intensive Care Moisturizing Body Wash

ΜΑΛΑΚΤΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ
- Clairol Herbal Essences Conditioner-Fine/Limp Hair
- Clairol Intensive Blends Moisturizing Conditioner for Normal Hair
- Clairol Intensive Blends Nourishing Creme Leave-In for All Hair Types
- Clairol Intensive Blends Protecting Conditioner for Colored/Permed Hair
- Clairol Intensive Blends Replenishing Conditioner for Dry/Damaged Hair
- Pantene Pro V Color Revival Conditioner
- Pantene Pro V Constant Care Conditioner
- Pantene Pro V Deep Hydrating Treatment
- Pantene Pro V Detangle Light Spray Conditioner
- Pantene Pro V Essentials Hair Revival Cream
- Pantene Pro V Essentials Instant Hair Quencher
- Pantene Pro V Hydrating Curls Conditioner
- Pantene Pro V Sheer Volume Conditioner
- Pantene Pro V Smooth & Sleek Conditioner
- Pantene Pro V: Provitamin Daily Treatment & Conditioner-Fine Hair
- Pantene Pro-V: Provitamin Daily Treatment Conditioner-Dry Hair
- Pantene Progressive Treatment Crθme Conditioner
- Salon Selectives Conditioner Type M Moisturizing
- Salon Selectives Conditioner Type P Protective
- Vidal Sassoon Conditioning Rinse-Stylists Choice

HAIR STYLING
- Clairol 3 in 1 Mousse Maximum Hold
- Loreal Pumping Curls for Curly Hair
- Pantene Pro V Ready, Set, Curl Reviving Treatment
- Pantene Pro V: (Alcohol Free) Styling Mousse Extra
- Vidal Sassoon Alcohol Free Styling Gel Extra Hold
- Vidal Sassoon Alcohol Free Styling Mousse Extra Body

ΣΑΜΠΟΥΑΝ
- Clairol Herbal Essences Intensive Blends Replenishing Shampoo
- Clairol Herbal Essences Shampoo-Fine/Limp Hair
- Clairol Herbal Essences Shampoo-Normal Hair
- Clairol Intensive Blends Moisturizing Shampoo for Normal Hair
- Clairol Intensive Blends Shampoo Protecting For Colored/Permed Hair
- Pantene Pro V Classically Clean Shampoo
- Pantene Pro V Essentials, Daily Strengthening Complex-1
- Pantene Pro V Essentials, Daily Strengthening Complex-2
- Pantene Pro V Hydrating Curls Shampoo
- Pantene Pro V Purity Clarifying Shampoo
- Pantene Pro V Shampoo, Hydrating Curls
- Pantene Pro V Sheer Volume Shampoo
- Pantene Pro V Smooth & Sleek Shampoo
- Salon Selectives Botanical Blends Shampoo: Aloe
- Salon Selectives Shampoo Level 1: Frequent Use
- Salon Selectives Shampoo Level 4: Extra Moisturizing
- Salon Selectives Shampoo Level 5 Regular-Normal

ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ
Aquafresh All Tartar Control Toothpaste
Aquafresh Multi Action Whitening Toothpaste
Aquafresh Sensitive Toothpaste
Aquafresh Striped Gel Whitening Toothpaste
Aquafresh Toothpaste
Aquafresh Whitening Toothpaste With Fluoride
Colgate Baking Soda & Peroxide w/ Tartar Control Clean Mint Toothpaste
Colgate Baking Soda & Peroxide w/ Tartar Control Whitening Toothpaste
Colgate Kids Looney Tunes Upright Toothpaste
Colgate Tartar Control Whitening Mint Toothpaste
Colgate Toothpaste, Regular
Colgate Total Toothpaste
Colgate Total Toothpaste, Fresh Stripe
Crest MultiCare Whitening Fluoride Anticavity Toothpaste, Fresh Mint
Crest Anticavity Toothpaste, Icy Mint Striped
Crest Baking Soda & Peroxide Whitening with Tartar Protection
Crest Cavity Protection Cool Mint Gel
Crest Cavity Protection Icy Mint Stripe Toothpaste
Crest Cavity Protection Icy Mint Toothpaste
Crest Cavity Protection Regular Toothpaste
Crest Cavity Protection Sesame Street Toothpaste
Crest Cool Mint Gel Toothpaste
Crest Extra Whitening w/Tartar Protection Clean Mint Gel Toothpaste
Crest Extra Whitening with Tartar Protection Toothpaste
Crest Kids Cavity Protection Fluoride Anticavity Toothpaste
Crest Multi Care Toothpaste, Cool Mint Gel
Crest Multi Care Toothpaste, Fresh Mint Gel
Crest MultiCare Fluoride Anticavity Toothpaste, Cool Mint
Crest Rejuvenating Effects Fluoride Anticavity Toothpaste
Crest Sensitivity Protection Mild Mint Paste
Crest Tartar Control Fresh Mint Gel Toothpaste
Crest Tartar Control Smooth Mint Gel Toothpaste
Crest Tartar Control Toothpaste, Regular
Crest Tartar Control Whitening Plus Scope, Cool Peppermint Gel
Crest Tartar Control Whitening Plus Scope, Minty Fresh Gel
Crest Tartar Protection Fluoride Anticavity Toothpaste, Fresh Mint Gel
Crest Whitening Toothpaste Plus Scope, Cool Peppermint
Crest Whitening Toothpaste Plus Scope, Minty Fresh Striped
Sensodyne Anticavity Toothpaste for Sensitive Teeth with Baking Soda
Sensodyne Anticavity Toothpaste for Sensitive Teeth with Fluoride, Cool Gel
Sensodyne Anticavity Toothpaste for Sensitive Teeth, Fresh Mint
Sensodyne Extra Whitening Toothpaste
Sensodyne Toothpaste for Sensitive Teeth, Tartar Control Plus Whitening

συνεχίζεται...
http: //householdproducts.nlm.nih.gov/cgi-bin/household

Επίσης: http://www.primal-health.com/blog/20...linone-or-mit/

-Σ΄ αγαπώ για το τώρα, το πριν, το μετά και το πάντα.
Ο χρήστης mömmu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-12, 15:31   #61
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βαζελινη δεν κανει γιατι σχετιζεται με το πετρελαιο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!!!!!!!!
Εμενα ο γιατρος μου μου ειπε ν ατην χρησιμοποιω κανονικα και αυτην βαζω!!!!

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-12, 15:44   #62
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγώ καθώς και όλες οι γννωστές μου μανούλες χαλάσαμε κουτιά ολόκληρα βαζελίνη!!! (την παιδική στο στρογγυλό κουτί έβαζα!)
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-12, 15:48   #63
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jo89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα ο γιατρος μου μου ειπε ν ατην χρησιμοποιω κανονικα και αυτην βαζω!!!!
Προς θεου δεν κρινω καμια κοπελα για τις επιλογες της ενημερωτικα το ειπα μιας και το εχω διαβασει και μου το εχει πει και ο γιατρος μου.Μην παρεξηγηθω κοριτσια!
Παλιά 28-01-12, 16:04   #64
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς θεου δεν κρινω καμια κοπελα για τις επιλογες της ενημερωτικα το ειπα μιας και το εχω διαβασει και μου το εχει πει και ο γιατρος μου.Μην παρεξηγηθω κοριτσια!
Καλε δεν ειπαμε τιποτα... απλα τι μας ειπαν και εμας οι γιατροι μας λεμε

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-12, 16:24   #65
μαμαλευτερακι

Περιοχή: ΛΕΥΤΕΡΟΧΩΡΑ
μαμαλευτερακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

https://www.foreverliving.com/retail...l&itemCode=280 εγω φωραω αυτην στο προσωπο κ λογο θηλαμσου πλεων εχω σταρφη στα φυσικα Sonya® Aloe Balancing Cream
Παλιά 28-01-12, 19:10   #66
efffiiiii

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
efffiiiii ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα ο γιατρός μου από την πρώτη φορά μου είχε πει από καλλυντικά ότι θέλω(μάσκαρα, κραγιόν , μολύβια κ.α), επίσης και μανό δεν υπάρχει πρόβλημα...Ποτέ καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης βαφή μαλλιών ,ούτε δηθεν φυτική. Τέλος μου είπε να επιλέξω (απο το 1ο τρίμηνο) μια κρέμα για ραγάδες της επιλογής μου απο ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ή βαζελίνη. Του είπα πως η βαζελίνη είναι καθαρό παράγωγο πετρελαίου και ως εκ τούτου δε μου πάει η καρδιά ,τότε μου απάντησε μήπως οι υπόλοιπες κρέμες τι περιέχουν ? και εν πάση περιπτώση μου λέει για πολλές κοπέλες υπάρχει και το οικονομικό οπότε ότι βολέψει τον καθένα.
Εγώ έπειδή πάντα ψάχνομαι με καλλυντικά και τέτοια δεν μου πέρασε καν από το μυαλό η βαζελίνη...Πήρα την Prevenstria της frezyderm από το φαρμακείο η οποία απορροφάται σχετικά γρήγορα και μυρίζει ωραία . Ωστόσο επειδή την χρησιμοποιούσα στο πρώτο τρίμηνο όπου ήμουν μονίμως με εμετούς τώρα δεν μπορώ ούτε να την πλησιάσω, όχι να την μυρίσω κιόλας..... κι έτσι θα πάρω μάλλον αγνό παρθένο αμυγδαλέλαιο...
Παλιά 29-01-12, 18:45   #67
sogni d'oro

Περιοχή: athens
sogni d'oro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efffiiiii Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα την Prevenstria της frezyderm από το φαρμακείο η οποία απορροφάται σχετικά γρήγορα και μυρίζει ωραία . Ωστόσο επειδή την χρησιμοποιούσα στο πρώτο τρίμηνο όπου ήμουν μονίμως με εμετούς τώρα δεν μπορώ ούτε να την πλησιάσω, όχι να την μυρίσω κιόλας..... κι έτσι θα πάρω μάλλον αγνό παρθένο αμυγδαλέλαιο...
Την έχει προτείνει γυναικολόγος σε φίλη μου.
Πολύ καλή αλλά απο τον 5ο μήνα όχι νωρίτερα.
Πάντως εγώ έβαζα την παιδική βαζελίνη FISSAN. Αν το ήξερα θα χρησιμοποιούσαν της FREZYDERM.
Ο χρήστης sogni d'oro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-12, 19:01   #68
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά το θέμα νομίζω έχει εξαντληθεί σε άλλα θέματα για εμάς που είμαστε σε προχωρημένη κύηση, οι νέες μπορείτε να κάνετε και μια αναζήτηση και να διαβάσετε όλες τις απόψεις, μη λέμε τα ίδια διαρκώς.

Ηθελα μόνο να προσθέσω κάτι, προσοχή κ α ι στα ξεβαφτικά, μεγάλη προσοχή κορίτσια. Να μην έχουν parabens και EDTA.

Σχετικά με το θέμα έκοψα όλα τα καλλυντικά από την αρχή της κύησης.
Ας ξαναγράψω όσα βάζω:

Χρησιμοποιώ μια βιολογική κρέμα της ALPHANOVA για το στήθος και παιδική βαζελίνη για την κοιλιά, και αυτές 2 φορές την εβδομάδα.

Εκανα μια φορά βαφή μαλλιών (θα ακολουθήσει σε κανένα μήνα και άλλη μια φορά) με χρωμογαλάκτωμα colourtouch στο κομμωτήριο
(το ενέκρινε και η φαρμακοποιός, είπε είναι καλύτερο από όλα τα σκευάσματα στα φαρμακεία).
Οχι δεν έχω κόλλημα με τη φαρμακοποιό αλλά τα έχει σπουδάσει, όπως κι γω εν μέρει, και την εμπιστεύομαι γιατί είναι φίλη (και οπατέρας της με μεγάλη εμπειρία) και τσεκαρισμένο ότι δε θα μου δώσιε κάτι για να πάρει τα χρήματα.
Τώρα αν κάνουμε και οι δυο λάθος...ε δε μπορώ να τα στείλω και στο Δημόκριτο, και η προφύλαξη έχει τα όρια της. Ο,τι καλύτερο μπορούμε κάνουμε.

Στο πρόσωπο βάφομαι όσο πιο σπάνια μπορώ κι αυτό με φυτικά καλλυντικά.

Ξεβάφομαι με το sensibio υγρό καθαρισμού ή με ένα υγρό του Κορρέ που το ενέκρινε η φαρμακοποιός για την κύηση ενώ δε με άφησε να βάλω τις γνωστές μάρκες.

Νύχια δεν βάφω, μόνο μια φορά τα ξέβαψα με πυκνό ασετόν, στην αρχή της κύησης (είχαμανό διαρκείας).

Τί άλλο βάζω χμμμ αυτά τα ολίγα.

Στο θηλασμό επειδή θα είναι καλοκαίρι θα κόψω και τις κρέμες σώματος, δεν τις αντέχω καθόλου και ίσως τότε αναζητήσω κάποιε κρέμα για τα μάτια. (της estee που χρησιμοποιώ ούτε κατά διάνοια δε τα βάζω στην κύηση)
Παλιά 29-01-12, 19:18   #69
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Εγω κοριτσια κοιλια,γλουτους,μηρους και στηθος χρσιμοποιω τη fissan mama και στο υπολοιπο σωμα την τζονσον με αρωμα νυχτολουλουδο .Το μεικ απ απαγορευεται στην εγκυμοσυνη?Γιατι εγω χρησιμοποιω αυτο που εβαζα και πριν την εγκυμοσυνη δεν σκεφτηκα να ρωτησω το γιατρο μου.Βαφομαι πολυ σπανια ομως μπορει κι ενα μηνα να μην βαλω καθολου,
Παλιά 29-01-12, 19:26   #70
litsaki1988

Περιοχή: λαρισα
litsaki1988 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω κοριτσια συνεχεια βαφομαι οταν βγαινω εξω.. ο γιατρος δεν μου απαγορευσε τιποτα ουτε τις βαφες μαλλιων παρα μονο στο πρωτο τριμηνο.....τωρα σε λιγο καιρο θα τα ξαναβαψω αλλα με φυτικη. δεν ξερω κοριτσια, ο καθενας λεει τα δικα του.....οποτε πιστευω οτι ειναι αναλογα το πως νιωθει καθε μια μας......χωρις βεβαια υπερβολες.
Παλιά 25-02-12, 23:43   #71
Helen@

Το avatar του χρήστη Helen@

Περιοχή: Αθήνα
Helen@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κ εμενα ο γιατρος μου ειπε να βαζω βαζελινη.μου εδωσε βεβαια κ την prevenstria ,η οποια ομως ειναι λιγο ακριβουτσικη. γενικα, δεν μου απαγορεψε τιποτα απλως ολα με μετρο μου ειπε.μονο βαφη μαλλιων ειπε να μην πολυχρησιμοποιω κ αν ειναι τοσο αναγκη να βαλω φυτικη.
Ο χρήστης Helen@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-12, 00:37   #72
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μαμαλευτερακι Εμφάνιση μηνυμάτων
https://www.foreverliving.com/retail...l&itemCode=280 εγω φωραω αυτην στο προσωπο κ λογο θηλαμσου πλεων εχω σταρφη στα φυσικα Sonya® Aloe Balancing Cream
Μαμαλευτερακι, έχεις τσεκάρει τα συστατικά της κρέμας αυτής στο skindeep? Έχω την αίσθηση ότι περιέχει παράγωγα παραφίνης και διάφορα άλλα, μήπως να το κοιτάξεις? Τα συστατικά τα έχει στο pdf που παραθέτει κάτω από το όνομα και την περιγραφή της κρέμας.

Φυσικές κρέμες θα βρείτε στo iherb, lovelula, καθώς και στο alteyaorganics το οποίο έχει και τα πιο φυσικά προϊόντα, μέχρι και 99% βιολογικά!
Παλιά 26-02-13, 12:08   #73
christina_s

christina_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια καλημέρα,
είμαι καινούργια εδω και θα ήθελα κάποια κοπέλα να με βοηθήσει.
τι γνωμη έχετε για φυτική βαφή μαλλιών?
γνωρίζετε αν περνάει στο αίμα?
είμαι ξανθιά με μεγάλη μαυρη ρίζα και αν τα βαψω με φυτική θα ανοίξουν?
το έχει δοκιμάσει καμία?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο χρήστης christina_s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-13, 12:36   #74
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου.ο δικος μου με αφησε μετα τον 4 μηνα κ τις φυτικες δεν τις δεχοταν γιατι μου ελεγε οτι δεν ειναι τοσο αθωες.σε αλλες ξερω οτι δεν αφηναν καθολου βαφη.
Παλιά 26-02-13, 13:05   #75
christina_s

Προεπιλογή

ο γιατρος μου είπε να κανω φυτική η ανταυγες. μεχρι τωρα εχω κανει 2 φορες ανταυγες αλλα επειδη σε 3 βδομαδες γενναω δεν εχω την υπομονη να παω κομμωτηριο τοσες ωρες.
Παλιά 28-02-13, 01:10   #76
Ria_85

Ria_85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα μου είπε απλά να χρησιμοποιώ χωρίς αμμωνία, οπότε το πρώτο τρίμηνο έκανα χρωμογαλάκτωμα (εντάξει, δεν καλυπτόταν εντελώς η ρίζα, αλλά καμία σχέση με το χάλι πριν) και μετά τον τέταρτο φυτική (δεν είχα κανένα πρόβλημα κάλυψης και μάλλον θα συνεχίσω αυτήν και αφού γεννήσω.
Παλιά 28-02-13, 12:51   #77
christina_s

Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια,

τελικά τα έβαψα χθες με φυτική του κορρε το 9ν
βγήκε τέλειο χρώμα,
δεν έχει διαφορα το χρωμα πουθενα
τετοιο αποτελεσμα ούτε στα κομμωτηρια που πηγαινω τοσα χρονια
αν κρατησει με τα λουσηματα και δεν χαλασει το χρωμα δεν ξαναπαω κομμωτηριο να δινω τοσα λεφτα
παντα είχα μία πολύ μικρή διαφορά στη ρίζα ποτέ δεν έβγαινε όλο ίδιο.
δεν περίμενα τόσο καλό αποτέλεσμα από τη φυτική και ούτε μύριζε ούτε φαγούρα είχα κατα τη διάρκεια της βαφής.
Παλιά 28-02-13, 12:55   #78
christina_s

Προεπιλογή

ρια σε ποιο μήνα είσαι? πότε με το καλό γεννάς?
Παλιά 15-12-13, 12:48   #79
margi25

margi25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή με τα καλλυντικά μας τι κανουμε?

Καλημερα κοριτσια θα ηθελα να ρωτησω τι κρεμες προσωπου, σαμπουαν, αφρολουτρα κ.α. προιοντα πρεπει να χρησιμοποιουμε? Ξερετε καποιες εταιριες?
Ο χρήστης margi25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-13, 12:51   #80
voula71

Το avatar του χρήστη voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο margi25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα κοριτσια θα ηθελα να ρωτησω τι κρεμες προσωπου, σαμπουαν, αφρολουτρα κ.α. προιοντα πρεπει να χρησιμοποιουμε? Ξερετε καποιες εταιριες?
απο οτι μου εχουν πει να ειναι ολα φυτικα.πχ της apivita,noxzema αφρολουτρο κτλ. γραφει ομως και στο internet.
Ο χρήστης voula71 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές