Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-11-10, 17:54   #281
ΚΙΤΤΥ.

ΚΙΤΤΥ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΛΛΗ 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
σας εχω ζαλισει λιγο αλλα τι να κανω το πρωτο ειναι και καμια δικη μου φιλα δεν εχει γεννησει.......
εχω πονους χαμηλα, δεν μπορω να βαλω καθολου τζην....ουτε στενα παντελονια....φανταζομαι αν βαλω φουστα θα με πιεζει το καλσον.....τι φοραω;;;απο τωρα ρουχα εγκυμοσυνης;;
Ελλη καλησπέρα ,

Σε ποιά εβδομάδα είσαι ? μήπως κανένα κολάν εγκυμοσύνης ? λένε οτι είναι μαλακά. εγω μεχρι πριν 3 εβδομαδες φορούσα τζην γιατί ήταν άνετο και δεν είχα καθόλου κοιλιά. Παντελόνια εγκυμοσύνης είναι λίγο τεράστια , γι αυτό σε ρωτάω

κι εγω που το φοράω όλο το μαζεύω........
Παλιά 30-11-10, 19:45   #282
dimitra0

dimitra0 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ελλη , ειμαστε και οι δυο ακριβως το ιδιο. 5 εβδομαδων & 6 ημερων!! δηλαδη αυριο θα ειμαστε ακριβως 6 βδομαδων!!!
γιατι και εμενα οπως σου ειπα η τελαιυτεα περιοδος ηταν 21/10/10. και το ιδιο ισχυει και στην εξωσωματικη!!

οσο αφορα τα πρηξιματα στη κοιλια. εγω επειδη ειμαι απο εξωσωματικη και περνω φαρμακα ειναι πρησμενη η κοιλια μου. επισης ο γιατρος μου ειπε πως οι πονοι περιοδου προερχονται απο την εξωσωματικη που μου δημιουργησαν αρκετες κυστουλες και αρκετα αυγουλακια!! αλλα αυτα σιγα , σιγα θα τα αποροφηση ο οργανισμος!!

κοριτσια εγω πηγαινω καθε παρασκευη για υπερηχο!! επειδη εχω διδυμα και ανυσηχω!! μαλιστα σημερα πηγα και στο κεντρο εξωσωματικης και εκανα και εκει υπερηχο !! εκτος απο τους σακους σημερα φανηκαν και τα εμβρυακια!! επιτελους!!

κοριτσια μια ερωτηση!! δουλειες κανετε?? στη δουλεια σας πηγαινετε?? γενικα κινηστε??
Ο χρήστης dimitra0 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 30-11-10, 20:12   #283
ΕΛΛΗ 2

Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΙΤΤΥ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελλη καλησπέρα ,

Σε ποιά εβδομάδα είσαι ? μήπως κανένα κολάν εγκυμοσύνης ? λένε οτι είναι μαλακά. εγω μεχρι πριν 3 εβδομαδες φορούσα τζην γιατί ήταν άνετο και δεν είχα καθόλου κοιλιά. Παντελόνια εγκυμοσύνης είναι λίγο τεράστια , γι αυτό σε ρωτάω

κι εγω που το φοράω όλο το μαζεύω........

σχεδον εξι ειμαι, δεν εχω κοιλια απλα ποναω χαμηλα, με ζοριζει....εχω κολαν, μαλλον ετσι θα την βγαλω....ευχαριστω..
Ο χρήστης ΕΛΛΗ 2 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 30-11-10, 20:16   #284
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitra0 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελλη , ειμαστε και οι δυο ακριβως το ιδιο. 5 εβδομαδων & 6 ημερων!! δηλαδη αυριο θα ειμαστε ακριβως 6 βδομαδων!!!
γιατι και εμενα οπως σου ειπα η τελαιυτεα περιοδος ηταν 21/10/10. και το ιδιο ισχυει και στην εξωσωματικη!!

οσο αφορα τα πρηξιματα στη κοιλια. εγω επειδη ειμαι απο εξωσωματικη και περνω φαρμακα ειναι πρησμενη η κοιλια μου. επισης ο γιατρος μου ειπε πως οι πονοι περιοδου προερχονται απο την εξωσωματικη που μου δημιουργησαν αρκετες κυστουλες και αρκετα αυγουλακια!! αλλα αυτα σιγα , σιγα θα τα αποροφηση ο οργανισμος!!

κοριτσια εγω πηγαινω καθε παρασκευη για υπερηχο!! επειδη εχω διδυμα και ανυσηχω!! μαλιστα σημερα πηγα και στο κεντρο εξωσωματικης και εκανα και εκει υπερηχο !! εκτος απο τους σακους σημερα φανηκαν και τα εμβρυακια!! επιτελους!!

κοριτσια μια ερωτηση!! δουλειες κανετε?? στη δουλεια σας πηγαινετε?? γενικα κινηστε??

εγω ποναω χαμηλα και με ζοριζουν, αλλιως δεν εχω κοιλια...
καλα κανεις και πηγαινεις, να βλεπεις τι γινεται, και εγω το μετανιωσα που δεν εκλεισα πιο νωρις...

εγω δεν κανω πολλα...βασικα τωρα θελει σκουπα τωρα το σπιτι, μια φιλη μου ειπε να μην σκουπιζω γιατι σκυβεις αναγκαστικα....αλλα γινεται;;;απλαδεν θα κανουμε βαριες δουλειες....δεν δουλευω, ημουνα σε φαση που εψαχνα επομενως τωρα θα ευχαριστηθω την εγκυμοσυνη μου....γενικα παντως ξαπλωνω συνεχεια στην τηλεοραση, τωρα θελει προσοχη
Παλιά 01-12-10, 07:37   #285
olivini7

olivini7 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
σας εχω ζαλισει λιγο αλλα τι να κανω το πρωτο ειναι και καμια δικη μου φιλα δεν εχει γεννησει.......
εχω πονους χαμηλα, δεν μπορω να βαλω καθολου τζην....ουτε στενα παντελονια....φανταζομαι αν βαλω φουστα θα με πιεζει το καλσον.....τι φοραω;;;απο τωρα ρουχα εγκυμοσυνης;;
και εγώ ξεκίνησα το πρήξιμο από νωρίς.δεν μπορώ να φοράω τα στενά και ούτε σφικτά παντελόνια.την βγάζω με κολάν και παντελόνια (jean) με λάστιχο.τα καλσόν εγκυμοσύνης γιατί δεν τα δοκιμάζεις άμα θέλεις να φορέσεις φούστα;από την 4η-5η εβδ. δεν μπόρόυσα να με πιέζει τίποτα στην μέση.τώρα είμαι σχεδόν 9 και συνεχίζεται το φούσκωμα!
σχεδόν όλα τα καταστήματα (γνωστές αλυσίδες) έχουν jean κολαν με λάστιχο στην μέση και είναι πολύ βολικά γι αυτή την περίοδο.
Ο χρήστης olivini7 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 01-12-10, 07:40   #286
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:

δουλείες πολύ λίγα πράγματα.κανένα πλυντήριο και κανένα πιάτο.μόνο!
δουλεία πηγαίνω κανονικά.όπως μου είπε και ο γιατρός ζώ όπως και πρίν.απλά προσέχω λίγο από άσκοπες και κουραστικές κινήσεις.επίσης και με αυτή όλη την υπνηλία που έχω δεν αντέχω και πολλά πολλά!ειδικά το βράδι από τις 9 βγαίνω black out.
Παλιά 01-12-10, 10:01   #287
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilena13 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγώ ξεκίνησα το πρήξιμο από νωρίς.δεν μπορώ να φοράω τα στενά και ούτε σφικτά παντελόνια.την βγάζω με κολάν και παντελόνια (jean) με λάστιχο.τα καλσόν εγκυμοσύνης γιατί δεν τα δοκιμάζεις άμα θέλεις να φορέσεις φούστα;από την 4η-5η εβδ. δεν μπόρόυσα να με πιέζει τίποτα στην μέση.τώρα είμαι σχεδόν 9 και συνεχίζεται το φούσκωμα!
σχεδόν όλα τα καταστήματα (γνωστές αλυσίδες) έχουν jean κολαν με λάστιχο στην μέση και είναι πολύ βολικά γι αυτή την περίοδο.

καλησπερα γλυκια μου....υπαρχουν καλσον εγκυμοσυνης;;;δεν το ηξερα, θα την βγαλω με κολαν και φουστες.....
Παλιά 01-12-10, 10:45   #288
yulunga

Το avatar του χρήστη yulunga

Περιοχή: Αθηνα
yulunga ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα κοριτσια, εγω λογω του οτι επαθα υπερδιεγερση εχω φουσκωσει παααρα πολυ οποτε ολεσ αυτεσ τισ μερες την βγαζω με φορεματακια φαρδυα.
στη δουλεια πηγαινω κανονικα και γενικα συμπεριφερομαι κανονικα χωρισ να παρακουραζομαι. και μαγειρευω και θα σκυψω εννοειτε, γινεται να μην σκυβουμε? απλα οταν γυρναω σπιτι κοιταω και ξεκουραζομαι στον καναπε.
εχω μεγαλη μανια με τα συμπτωματα μεχρι να παω για τον επομενο υπερηχο και συνεχεια κοτιαω το στηθοσ μου..αυτο δεν λιετουργει παντα πολυ καλα γιατι μερεικες μερεσ το νιωθω πιο ξεφουσκωτο και ανυσηχω. γενικα προσπαθω να σκεφτομαι θετικα ακι περιμενω πωσ και πωσ να το ξαναδω. καλη συνεχεια σε ολες σας!

Ο χρήστης yulunga δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-12-10, 13:59   #289
dimitra0

Προεπιλογή

κοριτσια παντως να μη σκυψει κανεις ειναι αδυνατο. ειτε να ντυθουμε , ειτε να βαλουμε τα πιατα στο πλυντηριο.
εγω το μονο που κανω ειναι πληντηριο, που & που κανενα μαγειρεμα, και προσπαθω να διατηρω το σπιτι να εχει μια ελαφρια ταξη!! μεχρι που ερχετε η μητερα μου και κανει τα υπολοιπα καθε 10 μερες.

yulunga, και εγω εχω φαγωθει με τα συμπτωματα γιατι δεν εχω ουτε ενα σχεδον. αλλα δυστυχως δεν θα τα γλιτωσουμε!! διοτι συνηθως ξεκινανε στην 8η βδομαδα συνηθως!!
οσο για το στηθος εχω ακουσει πως εαν ηδη ειχες κανονικο εως μεγαλο, δεν θα δεις και τοσο μεγαλη διαφορα. και την μεγαλη διαφορα θα την δεις προς το τελος της εγκυμοσηνης!!
εαν το στηθος ειναι μικρο τοτε θα την δεις απο την αρχη τη διαφορα, και θα καταλαβεις πως κατι συμβαινει!!
Παλιά 01-12-10, 16:13   #290
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσια παντως να μη σκυψει κανεις ειναι αδυνατο. ειτε να ντυθουμε , ειτε να βαλουμε τα πιατα στο πλυντηριο.
εγω το μονο που κανω ειναι πληντηριο, που & που κανενα μαγειρεμα, και προσπαθω να διατηρω το σπιτι να εχει μια ελαφρια ταξη!! μεχρι που ερχετε η μητερα μου και κανει τα υπολοιπα καθε 10 μερες.

yulunga, και εγω εχω φαγωθει με τα συμπτωματα γιατι δεν εχω ουτε ενα σχεδον. αλλα δυστυχως δεν θα τα γλιτωσουμε!! διοτι συνηθως ξεκινανε στην 8η βδομαδα συνηθως!!
οσο για το στηθος εχω ακουσει πως εαν ηδη ειχες κανονικο εως μεγαλο, δεν θα δεις και τοσο μεγαλη διαφορα. και την μεγαλη διαφορα θα την δεις προς το τελος της εγκυμοσηνης!!
εαν το στηθος ειναι μικρο τοτε θα την δεις απο την αρχη τη διαφορα, και θα καταλαβεις πως κατι συμβαινει!!

καλησπερα κοριτσια....δυστυχως εγω εχω μικρο στηθος γιατι ειμαι και κανονικη σε κιλα, και ηδη δεν χωραει στο σουτιεν....
μακαρι να ειχα και εγω την μαμα μου λιγακι πιο κοντα....την πεθερα μου δεν θελω να την πω, αν και εχουμε καλη σχεση....αλλα αλλο η μαμα σου...
Παλιά 01-12-10, 16:18   #291
dimitra0

Προεπιλογή

ελλη χι , χι δεν πειραζει!! ας απολαυσουμε ενα μεγαλο στηθος τωρα στην εγκυμοσηνη!! ας το χαρουμε λοιπον!! ευκαιρια ειναι για ντεκολτε!!
Παλιά 01-12-10, 16:28   #292
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ελλη χι , χι δεν πειραζει!! ας απολαυσουμε ενα μεγαλο στηθος τωρα στην εγκυμοσηνη!! ας το χαρουμε λοιπον!! ευκαιρια ειναι για ντεκολτε!!

αυτο ειπα και εγω .....παρολο που ποναει το κοιταω και χαιρομαι,......
Παλιά 01-12-10, 16:55   #293
tsiph

Περιοχή: Πάτρα
tsiph ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα! Εγώ είμαι 7 βδομάδων και το έμαθα πολύ αργά! Παρ' ότι είχα καθυστέρηση είχα κάνει 2 τεστ εγκυμοσύνης με διαφορά ημερών και είχαν βγει αρνητικά! Επειδή δεν έβλεπα περίοδο είπα να πάω στο γιατρό και λέω ας κάνω μια χοριακή να την έχω έτοιμη μην τη ζητήσει. Είχα αποκλείσει το θέμα εγκυμοσύνης και τα αποτελέσματα με έστειλαν!!!
Εγώ στη δουλειά μου σήκωνα πολλά βάρυ. Τώρα έχω βοήθεια από όλους και τα έχω μηδενίσει. Αλλά δεν είμαι υπερβολική! ΄Δεν είμαι ακόμα παντρεμένη άρα από δουλειές ελάχιστα πράγματα! Ας είναι καλά η μαμά! Λίγες μέρες πριν πάρω τα αποτελέσματα της εξέτασης είχα στρώσει το δωμάτιο του φίλου μου μόνη μου σηκώνοντας χαλί, κρεβάτι και γραφείο. Και δεν έπαθα κάτι. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει κάτι αλλά δεν μπορώ να μην κουνιέμαι κιόλας!
Όσο για το θέμα του στήθους εγώ είχα μικρό. Επειδή είχα παχύνει είχε εμγαλώσει. Ακολουθούσα διατροφή με γιατρό και είχα χάσει 7 κιλά πριν μάθω τα ευχάριστα και είχε μικρύνει πάλι. Εδώ και 2 μέρες δεν αντέχω ούτε το άγγιγμα του σουτιέν αλλά στο μέγεθος δεν έχω δει διαφορά ακόμα!
Παλιά 01-12-10, 19:37   #294
yiosalonikia

yiosalonikia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΕΛΛΗ 2 ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Το ίδιο νιώθω και εγώ και το ένιωθα από την 5_η βδομάδα και μετά, σε όλες τις εγκυμοσύνες μου. η λύση για τώρα είναι ρούχα εγκυμοσύνης μιντιουμ σάϊζ από τώρα. Ήδη πήγα χτες στο Ζαρα και πήρα τζιν για έγκυες που δεν καταλαβαίνεται
Παρεπιμπτόντως και γω είμαι κοντα σας, τελευταία περίοδος 23/10
Ο χρήστης yiosalonikia δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 02-12-10, 07:44   #295
olivini7

Προεπιλογή

καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες!εμένα είναι μικρό προς κανονικό το στήθος μου και δεν έχει μεγαλώσει και υπερβολικά.λίγο φούσκωμα όπως όταν έχω περίοδο.απλά πονάει.τα σουτιέν μου μια χαρά μου κάνουν.τα παντελόνια ειναι το πρόβλημα!αν και τις τελευταίες μέρες νίωθω πιο ξεφούσκωτη και ανησυχώ.από συμπτώματα δεν μπορώ να πώ ότι μου συμβαίνει τίποτα τραγικό.εκτός από το στήθος, και το φούσκωμα στην κοιλία (που ένιωθα!) είχα και λίγο ανακάτεμα αρχές της 8ης εβδ. τώρα που είμαι 8βδ.+4 μου πέρασε.
άραγε είναι φυσιολογικό αυτό το συναίσθημα του ξεφουσκώματος;;;;;
Παλιά 02-12-10, 08:40   #296
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yiosalonikia Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΛΛΗ 2 ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Το ίδιο νιώθω και εγώ και το ένιωθα από την 5_η βδομάδα και μετά, σε όλες τις εγκυμοσύνες μου. η λύση για τώρα είναι ρούχα εγκυμοσύνης μιντιουμ σάϊζ από τώρα. Ήδη πήγα χτες στο Ζαρα και πήρα τζιν για έγκυες που δεν καταλαβαίνεται
Παρεπιμπτόντως και γω είμαι κοντα σας, τελευταία περίοδος 23/10

καλημερα κοπελα μου...θα παω να δω και εγω....στις εγκυμοσυνης τα ρουχα ειναι;ειμαστε κοντα πολυ....εγω αυριο θα παω στο γιατρο επιτελους..
Παλιά 02-12-10, 09:03   #297
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilena13 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες!εμένα είναι μικρό προς κανονικό το στήθος μου και δεν έχει μεγαλώσει και υπερβολικά.λίγο φούσκωμα όπως όταν έχω περίοδο.απλά πονάει.τα σουτιέν μου μια χαρά μου κάνουν.τα παντελόνια ειναι το πρόβλημα!αν και τις τελευταίες μέρες νίωθω πιο ξεφούσκωτη και ανησυχώ.από συμπτώματα δεν μπορώ να πώ ότι μου συμβαίνει τίποτα τραγικό.εκτός από το στήθος, και το φούσκωμα στην κοιλία (που ένιωθα!) είχα και λίγο ανακάτεμα αρχές της 8ης εβδ. τώρα που είμαι 8βδ.+4 μου πέρασε.
άραγε είναι φυσιολογικό αυτό το συναίσθημα του ξεφουσκώματος;;;;;
καλημερα....ααααα εσυ εχεις πιο μεγαλο σπορακι απο μας......με το καλο κοπελα μου....εμενα ποναει πολυ το στηθος και δεν χωραει στο σουτιεν....
Παλιά 02-12-10, 09:03   #298
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα κοπελα μου...θα παω να δω και εγω....στις εγκυμοσυνης τα ρουχα ειναι;ειμαστε κοντα πολυ....εγω αυριο θα παω στο γιατρο επιτελους..
καλημέρα! πώς άντεξες ως τώρα απορώ! αλλά πολύ σωστά έκανες γιατί θα μάθεις πολλές λεπτομέριες. περιμένω και εγώ με αγωνία τί θα δείτε με το καλό! τα τζιν που σου είπα, στα εγκυμοσύνης είναι. εγώ θα ξαναπάω σε 2 βδομάδες από σήμερα. αρα περιμένω εσύ να μαςς πεις τί γίνεται
Παλιά 02-12-10, 09:04   #299
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια να ρωτησω κατι;;;εμενα ο γιατρος δεν μου ζητησε 2 χοριακη...γιατι;;;
Παλιά 02-12-10, 09:44   #300
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
εμένα δεν μου ζήτησαν καν από την αρχή σε αυτή την εγκυμοσύνη.
θα είναι αρκετά μεγάλο και θα το δεί στον υπέρηχο και θα κάνει τις μετρήσεις του και από εκεί θα καταλάβει αν μεγαλώνει καλά και φυσικά θα φαίνεται και μέσα στην μήτρα.
την χοριακή την ελέγχουμε όταν δεν μπορούμε να το δούμε για να έχουμε μια ένδειξη ότι αναπτύσεται κανονικά.
θα το δείς αύριο και όλα καλά.μην αγχώνεσαι γι αυτό.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-12-10, 09:47   #301
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
emena den moy zhthse oyte mia xoriakh monh moy phga kai ekana dyo. -tzampa lefta feygoyn, alla tote nomiza oti eixa sta xeria moy mia proodo tis egkimosinis. otan phgame sto giatro thn prohgoymenh trith eidame ston kolpiko yperixo ayta poy mporoysame na doyme kai oi xoriakes itan asimantes pleon.
Παλιά 02-12-10, 09:54   #302
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μαλιστα καταλαβα..ενταξει τοτε γιατι αγχωθηκα.....
Παλιά 02-12-10, 10:33   #303
neraida1978

neraida1978 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsiph Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα! Εγώ είμαι 7 βδομάδων και το έμαθα πολύ αργά! Παρ' ότι είχα καθυστέρηση είχα κάνει 2 τεστ εγκυμοσύνης με διαφορά ημερών και είχαν βγει αρνητικά! Επειδή δεν έβλεπα περίοδο είπα να πάω στο γιατρό και λέω ας κάνω μια χοριακή να την έχω έτοιμη μην τη ζητήσει. Είχα αποκλείσει το θέμα εγκυμοσύνης και τα αποτελέσματα με έστειλαν!!!
Εγώ στη δουλειά μου σήκωνα πολλά βάρυ. Τώρα έχω βοήθεια από όλους και τα έχω μηδενίσει. Αλλά δεν είμαι υπερβολική! ΄Δεν είμαι ακόμα παντρεμένη άρα από δουλειές ελάχιστα πράγματα! Ας είναι καλά η μαμά! Λίγες μέρες πριν πάρω τα αποτελέσματα της εξέτασης είχα στρώσει το δωμάτιο του φίλου μου μόνη μου σηκώνοντας χαλί, κρεβάτι και γραφείο. Και δεν έπαθα κάτι. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει κάτι αλλά δεν μπορώ να μην κουνιέμαι κιόλας!
Όσο για το θέμα του στήθους εγώ είχα μικρό. Επειδή είχα παχύνει είχε εμγαλώσει. Ακολουθούσα διατροφή με γιατρό και είχα χάσει 7 κιλά πριν μάθω τα ευχάριστα και είχε μικρύνει πάλι. Εδώ και 2 μέρες δεν αντέχω ούτε το άγγιγμα του σουτιέν αλλά στο μέγεθος δεν έχω δει διαφορά ακόμα!
μπραβο κοπελα μου!!!σου ευχομαι να εχεις και εσυ μια καλη εγκυμοσυνη και ενα υγιεστατο μωρακι!!!
οταν πηγες και εκανες τον πρωτο σου υπερηχο τι ειδες??ποσον εβδομαδων πηγες?ο γιατρος καταλαβε φανταζομαι κατευθειαν οτι ηταν προχωρημενη η εγκυμοσυνη...καρδουλα ακουσες???
ειναι συγκλονιστικη η στιγμη της καρδουλας...και φυσικα με το που το δεις πρωτη φορα!!!
περιμενω νεα σου φιλια πολλα και να προσεχεις στην δουλεια σου....
Ο χρήστης neraida1978 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 02-12-10, 14:22   #304
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο XRYSH Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στις 12 : 00 εχω ραντεβου! χααχαχα! πραγματι μαζι θα γεννησουμε! αχ μακαρι! πιστευω οτι ειναι συγκλονιστικη εμπειρια ο υπερηχος ειδικα αν ακουσουμε και καρδια!!!το ανακοινωσες ???

ξανθη που εισαι;;;ετοιμη για αυριο;;;;
Παλιά 02-12-10, 14:38   #305
tsiph

tsiph ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο doratz Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο κοπελα μου!!!σου ευχομαι να εχεις και εσυ μια καλη εγκυμοσυνη και ενα υγιεστατο μωρακι!!!
οταν πηγες και εκανες τον πρωτο σου υπερηχο τι ειδες??ποσον εβδομαδων πηγες?ο γιατρος καταλαβε φανταζομαι κατευθειαν οτι ηταν προχωρημενη η εγκυμοσυνη...καρδουλα ακουσες???
ειναι συγκλονιστικη η στιγμη της καρδουλας...και φυσικα με το που το δεις πρωτη φορα!!!
περιμενω νεα σου φιλια πολλα και να προσεχεις στην δουλεια σου....

Στον υπέρηχο είδα μόνο μια σκια με κάτι να αναβοσβήνει που ο γιατρός μου είπε ότι είναι η καρδούλα του! Ήμουν ήδη 7 βδομάδων όταν πήγα. Καρδούλα δεν με έβαλε να ακούσω αλλά την επόμενη φορά που θα πάω θα του το ζητήσω ειδικά αν είμαστε μέσα μαζί με τον αντράκο μου!

Έλλη ούτε σε εμένα ζήτησε δεύτερη χοριακή και την πρώτη ούτε την είδε και μου είπε ότι από τη στιγμή που είναι ζωντανό δεν μας νοιάζει η χοριακή.
Παλιά 02-12-10, 20:38   #306
dimitra0

Προεπιλογή

ελλη εαν η χοριακη ειναι μεγαλη δεν χρειαζεται και δευτερη. μετα συνεχιζεις με υπερηχους!! εγω απο μονη μου εκανα 2η χοριακη.

tsiph μια βδομαδα διαφορα εχουμε περιπου!! εγω ειμαι 6.
κοριτσια ολες ειμαστε κοντα - κοντα!! το καλοκαιρι δεν θα προλαβαινουμε γενες!!! εγω λογο διδυμων ισως γεννησω 1-2 βδομαδες νωριτερα!!

κοριτσια ποτε εχετε σκοπο να το ανακοινωσετε στο κοσμο?? εγω σκεφτομαι απο τον τριτο μηνα και μετα!!!

σας προτεινω να διαβασετε "η εγκυμοσηνη απο εβδομαδα, σε εβδομαδα" εκδοσεις ισορροπον συγραφεας lesley regan. κοριτσια τα γραφει ολα αναλυτικοτατα!! λυνει ολες τις αποριες!! και ειναι αρκετα μεγαλο και θα βγαλετε ολη την εγκυμοσηνη!!!
Παλιά 03-12-10, 08:34   #307
yulunga

yulunga ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ελλη εαν η χοριακη ειναι μεγαλη δεν χρειαζεται και δευτερη. μετα συνεχιζεις με υπερηχους!! εγω απο μονη μου εκανα 2η χοριακη.

tsiph μια βδομαδα διαφορα εχουμε περιπου!! εγω ειμαι 6.
κοριτσια ολες ειμαστε κοντα - κοντα!! το καλοκαιρι δεν θα προλαβαινουμε γενες!!! εγω λογο διδυμων ισως γεννησω 1-2 βδομαδες νωριτερα!!

κοριτσια ποτε εχετε σκοπο να το ανακοινωσετε στο κοσμο?? εγω σκεφτομαι απο τον τριτο μηνα και μετα!!!

σας προτεινω να διαβασετε "η εγκυμοσηνη απο εβδομαδα, σε εβδομαδα" εκδοσεις ισορροπον συγραφεας lesley regan. κοριτσια τα γραφει ολα αναλυτικοτατα!! λυνει ολες τις αποριες!! και ειναι αρκετα μεγαλο και θα βγαλετε ολη την εγκυμοσηνη!!!
φοβερό βιβλίο! το εχω και εγω. βεβαια το βρηκα στα αγγλικα αλλα και παλι μια χαρα το διαβαζω. εχει γινει η βιβλος μου
απο πονακια πωσ πατε ρε κοριτσια? εγω εχω και με ανυσηχουν κατα διαστηματα. μεχρι να ξαναπαω στον γιατρο θα πεθανω απο την αγωνια μου!

Παλιά 03-12-10, 09:05   #308
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα κι απο μενα,με θελετε στην παρεα σας??Τελευταια περιοδος 28-29 Οκτωβριου(δεν θυμαμαι ποια απο τις 2 μερες ηταν),χθες ειχα 2 θετικα τεστ και εκανα χοριακη την οποια περιμενω το απογευμα...ελπιζω οτι θα πανε ολα καλα,αλλα μεχρι να παρω τα αποτελεσματα θα σκασωωω!!!!!!!Ο γιατρος ηταν σιγουρος οτι ειμαι εγκυος και κλεισαμε ραντεβου για τις 9/12,οπου απ'ο,τι καταλαβα θα ειμαι 6 εβδομαδων ακριβως..
Ο χρήστης redrose δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 03-12-10, 09:11   #309
yulunga

yulunga ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο redrose Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα κι απο μενα,με θελετε στην παρεα σας??Τελευταια περιοδος 28-29 Οκτωβριου(δεν θυμαμαι ποια απο τις 2 μερες ηταν),χθες ειχα 2 θετικα τεστ και εκανα χοριακη την οποια περιμενω το απογευμα...ελπιζω οτι θα πανε ολα καλα,αλλα μεχρι να παρω τα αποτελεσματα θα σκασωωω!!!!!!!Ο γιατρος ηταν σιγουρος οτι ειμαι εγκυος και κλεισαμε ραντεβου για τις 9/12,οπου απ'ο,τι καταλαβα θα ειμαι 6 εβδομαδων ακριβως..
συγχαρητήρια! με το καλο να παρεισ μια τεράστια χοριακη!

Παλιά 03-12-10, 09:13   #310
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ μακαρι,περιμενω να ερθει το απογευμα να το επιβεβαιωσουμε..2 βδομαδες διαφορα εχουμε μαλλον ε?Συγχαρητηρια και σε εσενα!
Ο χρήστης redrose δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 03-12-10, 11:20   #311
ntinti

ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο New2eenmommy Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ ταλαιπωρούμαι πολύ με ναυτίες, έμετους και ανακατωσούρες.
Ξεκίνησαν την όγδοη εβδομάδα και δύο εβδομάδες τώρα έχασα ένα κιλό.
Τρώω μόνο στέρεα τροφή, μόνο πίτες και ζυμαρικά, ρύζι με λεμόνι και αυτά μετά τις έξι εφτά το βράδυ. Και τηγανιτές πατάτες, Γενικά πολύ άμυλο, και υδατάνθρακες. Μόνο αυτά με ηρεμούν. Εγώ δεν έτρωγα ποτέ τηγανιτά,δλδ τουλάχιστον τα απέφευγα και τώρα από την πρώτη στιγμή ξεκίνησα με αγγλικό μπρέκφαστ και το ευχαριστήθηκα, στις αρχές που μπορούσα να φάω κρέας, αυγά με ζαμπόν!!!

Ααααχχχχ και εγώ μία από τα ίδια....ρε συ πως την βγάζεις χωρίς νερό?χωρίς χυμούς? χωρίς ένα τσάι?χωρίς γάλα?? έχω λαλήσει!!! δεν μπορώ να πιό ΤΙΠΟΤΕ!! αν βαλω 2-3 γουλιές στο στόμα μου το στομάχι μου έρχεται τα πάνω κάτω!!! καλά για τιγανιτά δεν το συζητάμε...έφυγα κατευθείαν με το πρώτο εισητήριο για τον άλλο κόσμο...τρώω μόνο ρύζι με γιαούρτι,κοτόπουλο ψητό,καρότο σαλάτα,μακαρόνια σκέτα,και φρυγανιές με κασέρι....χτές δεν άντεξα και συνειδιτά έφαγα 3 μανταρίνια....είχε κολίσει η γλώσσα στον ουρανίσκο.....ε έντάξει..μετά ξάπλωσα και περιμενα να έρθει το τέλος......!
Ο χρήστης ntinti δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 03-12-10, 11:36   #312
andigo

Περιοχή: Πειραιάς
andigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=dimitra0;1818012]

Εμείς επειδή είχαμε μία πρώτη ατυχία το ανακοινώσαμε λίγο μετά τα αποτελέσματα της αυχενικής γύρω στην 14η εβδομάδα. Και αν δεν επέμενε ο άνδρας μου ίσως το ανακοίνωνα και πιο μετά.
Παλιά 03-12-10, 11:38   #313
andigo

Περιοχή: Πειραιάς
andigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ntinti Εμφάνιση μηνυμάτων
ι..μετά ξάπλωσα και περιμενα να έρθει το τέλος......!
Θα πεις ότι έφτασε το τέλος όταν....φτάσεις στο σημείο να κοιμάσαι στο χαλάκι της τουαλέτας για να μην κάνεις το πηγαινε-έλα.
Παλιά 03-12-10, 11:55   #314
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια...πως ειστε σημερα;;;εγω μολις γυρισα απο το γιατρο...δεν ακουσαμε καρδουλα ακομα, την αλλη εβδομαδα λεει....
Παλιά 03-12-10, 11:56   #315
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο redrose Εμφάνιση μηνυμάτων

καλως ηρθες στην παρεα μας, σου ευχομαι μια μεγαλη χοριακη...
Παλιά 03-12-10, 11:57   #316
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=andigo;1818723]
Παράθεση:

Εμείς επειδή είχαμε μία πρώτη ατυχία το ανακοινώσαμε λίγο μετά τα αποτελέσματα της αυχενικής γύρω στην 14η εβδομάδα. Και αν δεν επέμενε ο άνδρας μου ίσως το ανακοίνωνα και πιο μετά.

εγω δεν αντεχω κοριτσια....σημερα θα το πω στην μαμα μου και στα πεθερικα....στους αλλους μαλλον αργοτερα...
Παλιά 03-12-10, 11:59   #317
niania

niania ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kalimera koritsia kai egw exw kathistersi me teleutaia periodo 26-10.Vevaia exw kapoia mikroponakia xamila stin koilia kai ligo stin mesi...allla den xerw.Lew na perimenw k tin alli evdomada kai na paw kateytheian sto giatro mou gia xoriaki!!

Ο χρήστης niania δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 03-12-10, 12:19   #318
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο niania Εμφάνιση μηνυμάτων
Kalimera koritsia kai egw exw kathistersi me teleutaia periodo 26-10.Vevaia exw kapoia mikroponakia xamila stin koilia kai ligo stin mesi...allla den xerw.Lew na perimenw k tin alli evdomada kai na paw kateytheian sto giatro mou gia xoriaki!!
καλημερα niania, εχιες καθυστερηση;τι κυκλο εχεις;καλυτερα να εχεις 2-3 μερες καθυστερηση και μετα να κανεις χοριακη...
παντως και εγω ειχα πονακια και η μεση και ειμαι εγκυος....ευχομαι το ιδιο και για σενα....
Παλιά 03-12-10, 12:24   #319
παττυ27

παττυ27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή β χοριακη ειναι καλη??????

κοριτσια καλημερα, γραφω πρωτη φορα αλλα διαβαζω το σιτε χρονια.
θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι εχω παρα πολυ αγχος.ειμαι 27 και εχω ενα κοριτσακι 2 ετων,πριν 4 μηνες ειχα μια εξωμητριο που αποβληθηκε ευτυχωε μονη της και απλα παρακολουθουσα τις χοριακες να πεφτουν. τωρα ειμαι παλι εγκυος τελ. περιοδος 31-10. εκανα β χοριακη στις 24-11 που περιμενα κανονικα περιοδο και ηταν 70, στις 2-12 ηταν 440 και αποτην πρωτη μερα εχω καφε ροζ υγρα ελαχιστα συνηθως. ογιατρος ειπε να ξανακανω χορικη σε μια βδομαδα και να παρω utrogestan. λετε να ειναι παλι εξωμητριο οι χοριακες ειναι χαμηλες?βοηθηστε γιατι χανομαστε!!!!!
Ο χρήστης παττυ27 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 03-12-10, 12:30   #320
niania

niania ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ellh 2 nai exw stathero kyklo kathe 28-30 meres kai malista meta tin 1h egkimosini mou erxetai polles fores kai nwritera apo to kanoniko.Fysiologika twra tha eprepe na exw adiathetisi afou mou eixe erthei stis 26/10 alla....tsou!!

Ο χρήστης niania δεν είναι συνδεδεμένος  
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές