Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-12-10, 20:39   #441
yiosalonikia

yiosalonikia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anthi_1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσαρες μου καλησπερα σας!!!
πριν 1 ωριτσα γυρισαμε απο τον γιατρο! το ακουσαμε το σπορακι μας!!! ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!! σαν πολλα αλογακια μαζι ακουγοταν το καλο μου! ειμαστε στην 7η βδομαδα και 4η μερα!!!!!
παμε πολυ καλα και μου εδωσε ενα κατεβατο απο εξετασεις κ πρεπει απο αυριο να ξεκινησω να τις κανω! και φοβαμαι τις βελονες...
εσεις τι κανετε? πως τα πατε?

συγνωμη αν σας κουρασα με το κατεβατο μου αλλα ξερετε... πρωτη φορα μανουλα...!!!
Anthi_1987 τι τελειο! πες μας καλε και αλλα, λιγα μας ειπες. Περιμενουμε λεπτομερειες περιγραφης γιατρου και αντιδρασεις μαμας - μπαμπα! κλαπ κλαπ ακουγοταν το μωράκι? τι συγκινητικό! με πιασαν και μενα τα ζουμια!
Ο χρήστης yiosalonikia δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-12-10, 21:10   #442
Anthi_1987

Περιοχή: ΞΑΝΘΗ
Anthi_1987 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Yiosalonikia ειναι φοβερο συναισθημα! εγω καθομουν σαν χαζο με ενα παγωμενο χαμογελο (σε στυλ τζοκερ αν εχετε δει τον μπατμαν) και το ακουγα! το ειχε και καπως δυνατα και τον ρωτησα "καλε εισαι σιγουρος οτι το δικο μου σπορακι ακουγεται τοσο δυνατα? μηπως ειναι η δικη μου καρδια?" ο γιατρος γελασε κ μου ειπε οτι ειναι το ΔΙΚΟ ΜΟΥ σπορακι που ακουγεται σαν να καλπαζουν αλογα! ο μπαμπας μας το ακουσε εξω απο την πορτα, δεν ηθελε να μπει μεσα γιατι μου εκανε κολπικο υπερηχο κ μαλλον δεν ηθελε να δει την γυναικα του ετσι!(ειναι λιγο περιεργος σ'αυτο το θεμα κ νομιζω οχι μονο ο δικος μου)
Yiosalonikia εσυ ποτε με το καλο θα ακουσεις το σπορακι σου?
Ο χρήστης Anthi_1987 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 14-12-10, 07:15   #443
christy@

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
christy@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ανθη μπραβο!!!!!!!τελειο!!!!!ανυπομονω κι εγω να το ακουσω!!!!!!κι εγω χτες πηγα στο γιατρο ειμαι 5 εβδ και 5 ημ σημερα,μου ειπε οτι καρδουλα θα ακουσουμε την παρασκευη!!!!!!!!!!!ρε κοριτσια νωρις δεν ειναι 6 εβδ.????αλλα εμενα δεν με χαλαει καθολου....πιο νωρις πιο καλα....ειχα ενα χαμογελο κι εγω ολη την ωρα......ειμαι ευτυχισμενη και θελω να το φωναξω κοριτσια!!!!!!!!!!τετοια χαρα δεν πιστευα οτι θα τη ζησω οσο προσπαθουσα και δεν ερχοταν....τι απογοητευση ειχα περασει.....ομως τωρα τα εχω ξεχασει ολα μα ολα...........συγκινουμαι και μονο που σκεφτομαι οτι θα κρατησω το καλοκαιρι στα χερια μου το ΔΙΚΟ ΜΟΥ μωρο........ααααααα!!!!!πητ 11-08 αλλα απο οτι μου ειπε θα παμε μαλλον τελος ιουλιου....καλυτερα...αυτα γτα νεα μου κοριτσια...
Ο χρήστης christy@ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 14-12-10, 07:51   #444
olivini7

olivini7 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Yiosalonikia ειναι φοβερο συναισθημα! εγω καθομουν σαν χαζο με ενα παγωμενο χαμογελο (σε στυλ τζοκερ αν εχετε δει τον μπατμαν) και το ακουγα! το ειχε και καπως δυνατα και τον ρωτησα "καλε εισαι σιγουρος οτι το δικο μου σπορακι ακουγεται τοσο δυνατα? μηπως ειναι η δικη μου καρδια?" ο γιατρος γελασε κ μου ειπε οτι ειναι το ΔΙΚΟ ΜΟΥ σπορακι που ακουγεται σαν να καλπαζουν αλογα! ο μπαμπας μας το ακουσε εξω απο την πορτα, δεν ηθελε να μπει μεσα γιατι μου εκανε κολπικο υπερηχο κ μαλλον δεν ηθελε να δει την γυναικα του ετσι!(ειναι λιγο περιεργος σ'αυτο το θεμα κ νομιζω οχι μονο ο δικος μου)
Yiosalonikia εσυ ποτε με το καλο θα ακουσεις το σπορακι σου?
και εγώ το ίδιο τον ρώτησα όταν το άκουσα πρώτη φορά.και μου λεεί με τέτοιους παλμούς θα έπρεπε να ήσουν εντατική αν ήταν η δικία σου.ήταν 140 παλμούς το λεπτό!την 2η φορά ήταν 160!
αχ άντε όλα να πάνε καλά.και κοιτάμε μπροστά.έχουμε πολλά ακόμη να ζήσουμε!
Ο χρήστης olivini7 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 14-12-10, 07:53   #445
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christy@ Εμφάνιση μηνυμάτων
ανθη μπραβο!!!!!!!τελειο!!!!!ανυπομονω κι εγω να το ακουσω!!!!!!κι εγω χτες πηγα στο γιατρο ειμαι 5 εβδ και 5 ημ σημερα,μου ειπε οτι καρδουλα θα ακουσουμε την παρασκευη!!!!!!!!!!!ρε κοριτσια νωρις δεν ειναι 6 εβδ.????αλλα εμενα δεν με χαλαει καθολου....πιο νωρις πιο καλα....ειχα ενα χαμογελο κι εγω ολη την ωρα......ειμαι ευτυχισμενη και θελω να το φωναξω κοριτσια!!!!!!!!!!τετοια χαρα δεν πιστευα οτι θα τη ζησω οσο προσπαθουσα και δεν ερχοταν....τι απογοητευση ειχα περασει.....ομως τωρα τα εχω ξεχασει ολα μα ολα...........συγκινουμαι και μονο που σκεφτομαι οτι θα κρατησω το καλοκαιρι στα χερια μου το ΔΙΚΟ ΜΟΥ μωρο........ααααααα!!!!!πητ 11-08 αλλα απο οτι μου ειπε θα παμε μαλλον τελος ιουλιου....καλυτερα...αυτα γτα νεα μου κοριτσια...
και εμείς στην 1η εγκυμοσύνη το είχαμε ακούσει 6 εβδ.+2.(παλλινδρόμησε λόγω θρομβοφιλίας όμως)
μια χαρά θα είναι!άντε 3 μέρες έμειναν!
Παλιά 14-12-10, 12:59   #446
ΕΛΛΗ 2

Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοριτσαρες μου καλησπερα σας!!!
πριν 1 ωριτσα γυρισαμε απο τον γιατρο! το ακουσαμε το σπορακι μας!!! ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!! σαν πολλα αλογακια μαζι ακουγοταν το καλο μου! ειμαστε στην 7η βδομαδα και 4η μερα!!!!!
παμε πολυ καλα και μου εδωσε ενα κατεβατο απο εξετασεις κ πρεπει απο αυριο να ξεκινησω να τις κανω! και φοβαμαι τις βελονες...
εσεις τι κανετε? πως τα πατε?

συγνωμη αν σας κουρασα με το κατεβατο μου αλλα ξερετε... πρωτη φορα μανουλα...!!!
καλησπερα γλυκια μου....μπραβο ολα καλα να παμε....σχεδον μαζι ειμαστε, εγω ακουσα την καρδια στις 6 εβδ....εκανα και τις εξετασεις μου.
Ο χρήστης ΕΛΛΗ 2 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 14-12-10, 13:00   #447
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christy@ Εμφάνιση μηνυμάτων
θα γεννησουμε μαζι δηλαδη;;;εγω εχω πητ 31/7.....ωραια θα ειναι....
Παλιά 14-12-10, 13:16   #448
Anthi_1987

Προεπιλογή

ΕΛΛΗ μου εμενα ΠΗΤ μου εδωσε 29/7/2011 λες να γεννησουμε μαζι? πλακα θα εχει! εγω ακομα δεν εκανα εξετασεις γιατι παιδευομαι με το ΙΚΑ και τα ραντεβου τους.
Παλιά 14-12-10, 13:35   #449
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΕΛΛΗ μου εμενα ΠΗΤ μου εδωσε 29/7/2011 λες να γεννησουμε μαζι? πλακα θα εχει! εγω ακομα δεν εκανα εξετασεις γιατι παιδευομαι με το ΙΚΑ και τα ραντεβου τους.

δεν γινονται ολες εκει, στο ειπε ε;εφω πηγα νωρις το πρωι να τις γραψω και με εβαλε κατευθειαν για αιμα....
Παλιά 14-12-10, 13:46   #450
Anthi_1987

Προεπιλογή

ναι, το ξερω οτι δεν γινονται ολες εκει!
πηρα τηλ σημερα για να κλεισω ραντεβου στο ΙΚΑ της Ξανθης κ μου εκλεισαν για 28/12 και μετα ξαναπηρα και για το ΙΚΑ της Καβαλας και βρηκα ραντεβου για αυριο αλλα ειχαν απεργια οι βλακες και τελικα μου εκλεισαν για τις 20/12! τα χω παιξει με τα τηλεφωνα σημερα!
Παλιά 14-12-10, 13:47   #451
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι, το ξερω οτι δεν γινονται ολες εκει!
πηρα τηλ σημερα για να κλεισω ραντεβου στο ΙΚΑ της Ξανθης κ μου εκλεισαν για 28/12 και μετα ξαναπηρα και για το ΙΚΑ της Καβαλας και βρηκα ραντεβου για αυριο αλλα ειχαν απεργια οι βλακες και τελικα μου εκλεισαν για τις 20/12! τα χω παιξει με τα τηλεφωνα σημερα!
ωχ..καταλαβα...ενταξει καλα ειναι τοτε....παντως εξω οι εξετασεις ειναι πανακριβες....
Παλιά 14-12-10, 15:52   #452
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσια,συγχαρητηρια σε οσες ακουσαν τα μωρακια τους,εμεις θα το ακουσουμε δευτερα που θα ειμαι ακριβως 6 εβδομαδων!Για τον κολπικο υπερηχο κι ο δικος μου οταν με ειδε στην αρχη ετσι το ιδιο αντεδρασε,γουρλωσε τα ματια ο καλος μου αλλα με το που ειδε το ρυχακι μας στην οθονη του εφυγαν ολα!!Ανυπομονω να περασει η βδομαδα!!!
Παλιά 14-12-10, 17:16   #453
gt_love

gt_love ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλες κοριτσια. Σας ευχομαι ολονών να πάνε όλα καλά με την εγγυμοσύνη σας και να έχετε ένα υγειέστατο μωράκι. Ο λόγος που σας γράφω εδώ είναι λίγο παράξενος. Δε ξέρω καν αν είμαι έγγυος.Αλλα νιώθω πολύ περίεργα από τη μέρα που ήρθαμε σε επαφή με τον άντρα μου το οποίο έγινε στις 10/12 Με μεγάλη επιτυχία . Απο χτες μου άρχισαν κάτι περιεργα πονάκια χαμηλά μια αδιαθεσία και μια συχνοουρία. Ξέρω πως είναι νωρίς για συμπτώματα. Κανονικά περιμένω περίοδο 21/12 αλλά ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα συμπτώματα από τόσο νωρίς μη σας πω οτι ποτέ δεν έχω συμπτώματα πέρα της ίδιας μέρας που αδιαθετώ και άντε βαριά την προηγούμενη να νιώσω κάποια αναγούλα και απάθεια για το φαγητό. Τώρα όμως τα πονάκια είναι κάπως διαφορετικά, σαν τσιμπηματάκια να το πω.. και οχι συνεχώς.. Συν των άλλων 3 μέρες τώρα που μετράω τη θερμοκρασία μου με το που ξυπνάω είναι σταθερά 37,1. Και επιπλέον και τέλευταίο ενώ είμαι καπνήστρια με όλη τη σημασία της λέξης σήμερα στη δουλειά με το που πήγαινα να καπνίσω με έπιανε μια αηδία.. Μήπως είμαι κατα φαντασίαν ασθενής??? Λέτε να είμαι τρελλή? Στον αντρα μου δε λέω τίποτα γιατι μπορεί να με πεί υπερβολική. Υπάρχει περίπτωση να νιώθω έτσι λόγω της γονιμοποίησης και εγκατάστασης στη μήτρα??? Αχ... Βοηθείστε με εσεις που έχετε μεγαλύτερη εμπερία .. τι να κάνω??
Ο χρήστης gt_love δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 14-12-10, 19:34   #454
christy@

Προεπιλογή

κοριτσακι καλως ηρθες κι ευχομαι να εισαι στ αληθεια!!!!!ολα αυτα ειναι πολυ νωρις για να ναι συμπτωματα μπορει να εισαι ομως που ξερεις????απλα σε ενημερωνω οτι η εμφυτευση στη μητρα γινεται γυρω στις 10 μερες μετα την επαφη.....τωρα για τα συμπτωματα ειναι νωρις αλλα δεν ξερω κι ολας δεν ειμαι και γιατρος......μακαρι να ειναι αληθη στο ευχομαι!!!!!!!!!υπομονη!!!!!
Παλιά 14-12-10, 19:36   #455
christy@

Προεπιλογή

οσο για τη θερμοκρασια θα παραμεινει υψηλη ως την ημερα που θα σου ερθει περιοδος....αν παραμεινει ομως 18 μερες μετα την ωορηξια και δεν σου χει ερθει τοτε πολυ πιθανο να εισαι.....
Παλιά 14-12-10, 19:40   #456
rozoullita

rozoullita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα! Χαίρομια πολύ που μπήκα στην παρέα σας! Είμαι έγκυος 7 εβδομάδων Πρώτη φορά πήγα στη γιατρό μου στις 5,5 εβδομάδες όπου μου έκανε υπέρηχο και είδαμε μόνο έναν σάκο! Την προηγούμενη Πέμπτη στις 6,5 εβδομάδες ξανακάναμε υπέρηχο όπου είδαμε το έμβρυο και ακούσαμε την καρδούλα του!!!! Απερίγραπτο συναίσθημα!!! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν μου είπε να κάνω χοριακή και δεν έχω κάνει μέχρι τώρα. Έκανα όλες τις εξετάσεις αίματος αλλά όχι χοριακή! Δεν είναι περίεργο???
Ο χρήστης rozoullita δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 14-12-10, 20:18   #457
tsiph

Περιοχή: Πάτρα
tsiph ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα!

Ανθή εγώ είμαι από Πάταρ και όταν πήρα τηλ να κλείσω ραντεβού μου είπαν μετά από ένα μήνα. Πήγα όμως στο μικροβιολογικό και μου είπαν οι έγκυες δεν χρειάζεται να κλείνουν ραντεβού απλώς πάνε με τα χαρτιά. Ρώτα και εσύ μήπως είναι το ίδιο και εκεί.

Από "αγαπούλες" εγώ δεν έχω παράπονο! Μας είπε ο γιατρός ήπιες σχέσεις και που και που κάτι γίνεται! Το μόνο άγχος μου που ντρέπομαι να ρωτήσω το γιατρό είναι αν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό για την εκσπερμάτωση. Κάπου είχα διαβάσει ότι το σπέρμα έχει μια ουσία που μπορέι να προκαλέσει (τους τελευταίουος μήνες) πρόωρη γέννα ή κάτι τέτοιο.
Παλιά 14-12-10, 21:30   #458
xanthi.

Περιοχή: Λαμια
xanthi. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΛΛΗ 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
μου εδωσε πητ 31/7, μεχρι στιγμης παω για κανονικα..
εγω 6/8 χρυσες δουλειες θα κανει ο πελαργος καλοκαιριατικα!!!!
Παλιά 14-12-10, 21:57   #459
ΚΙΤΤΥ.

ΚΙΤΤΥ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rozoullita Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από εμένα! Χαίρομια πολύ που μπήκα στην παρέα σας! Είμαι έγκυος 7 εβδομάδων Πρώτη φορά πήγα στη γιατρό μου στις 5,5 εβδομάδες όπου μου έκανε υπέρηχο και είδαμε μόνο έναν σάκο! Την προηγούμενη Πέμπτη στις 6,5 εβδομάδες ξανακάναμε υπέρηχο όπου είδαμε το έμβρυο και ακούσαμε την καρδούλα του!!!! Απερίγραπτο συναίσθημα!!! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν μου είπε να κάνω χοριακή και δεν έχω κάνει μέχρι τώρα. Έκανα όλες τις εξετάσεις αίματος αλλά όχι χοριακή! Δεν είναι περίεργο???
Καλησπερα Ροζουλίτα

εφόσον είδατε σάκο και ακουσατε και καρδούλα , δεν χρειάζεται να κάνεις χοριακή. Χοριακή κάνουμε για τηνπρώτη διαπίστωση της εγκυμοσύνης.
αφού προχωράει η εγκυμοσύνη κ μεγαλώνει το σποράκι , γιατί να κάνεις ?

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις
Παλιά 14-12-10, 22:01   #460
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsiph Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο άγχος μου που ντρέπομαι να ρωτήσω το γιατρό είναι αν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό για την εκσπερμάτωση. Κάπου είχα διαβάσει ότι το σπέρμα έχει μια ουσία που μπορέι να προκαλέσει (τους τελευταίουος μήνες) πρόωρη γέννα ή κάτι τέτοιο.
tsiph καλύτερα να μη τελειωνει μέσα σου καθόλου ουτε καν με προφυλακτικο
Παλιά 14-12-10, 22:01   #461
ΚΙΤΤΥ.

ΚΙΤΤΥ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsiph Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα!

Ανθή εγώ είμαι από Πάταρ και όταν πήρα τηλ να κλείσω ραντεβού μου είπαν μετά από ένα μήνα. Πήγα όμως στο μικροβιολογικό και μου είπαν οι έγκυες δεν χρειάζεται να κλείνουν ραντεβού απλώς πάνε με τα χαρτιά. Ρώτα και εσύ μήπως είναι το ίδιο και εκεί.

Από "αγαπούλες" εγώ δεν έχω παράπονο! Μας είπε ο γιατρός ήπιες σχέσεις και που και που κάτι γίνεται! Το μόνο άγχος μου που ντρέπομαι να ρωτήσω το γιατρό είναι αν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό για την εκσπερμάτωση. Κάπου είχα διαβάσει ότι το σπέρμα έχει μια ουσία που μπορέι να προκαλέσει (τους τελευταίουος μήνες) πρόωρη γέννα ή κάτι τέτοιο.
Καλησπέρα

Κι εγω ειχα κλεισει ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο και όντως ήταν αρκετά αργότερα. Βέβαια δεν ήξερα οτι δεν χρειαζόταν , το έμαθα μετά.

Είναι αλήθεια , οτι το σπερμα μπορεί να προκαλέσει συσπασεις. και εμας δεν το διευκρίνισε για την εκσπερμάτωση. εμείς παντως εχουμε χρησιμοποιήσει κ προφυλακτικό ή το γνωστό τράβηγμα

Καλή εγκυμοσύνη
Παλιά 14-12-10, 22:02   #462
ΚΙΤΤΥ.

ΚΙΤΤΥ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yiosalonikia Εμφάνιση μηνυμάτων
tsiph καλύτερα να μη τελειωνει μέσα σου καθόλου ουτε καν με προφυλακτικο
μαλλον αυτό είναι καλυτερο , για να αποφύγουμε κανενα ατύχημα με το προφυλακτικό
Παλιά 14-12-10, 22:03   #463
yiosalonikia

Προεπιλογή

γεια σας, μολις γυρισαμε απο το γιατρο 7 βδομαδων και 3 ημερών σήμερα. Ειδαμε ενα μονο παιδακι και ειδαμε μεν καρδια δεν την ακουσαμε ομως. ειμαι πολυ χαρουμενη. επομενο ραντεβου σε 4 βδομαδες. για το ζαχαρο θα με παρακολουθει ο ενδοκρινολογος
Παλιά 15-12-10, 07:51   #464
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rozoullita Εμφάνιση μηνυμάτων
αφού το είδε ότι είναι μέσα στην μήτρα και το ακούσατε δεν υπάρχει λόγος να κάνεις χοριακή.δεν έχει να σου πεί κάτι η χοριακή περισσότερο από τον υπέρηχο.
Παλιά 15-12-10, 07:54   #465
christy@

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xanthi. Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω 6/8 χρυσες δουλειες θα κανει ο πελαργος καλοκαιριατικα!!!!
ολες μαζι κοριτσια θα τα λεμε σε αλλο φορουμ για μπεμπακια!!!!!!
Παλιά 15-12-10, 07:55   #466
christy@

Προεπιλογή

Παράθεση:
γεια σας, μολις γυρισαμε απο το γιατρο 7 βδομαδων και 3 ημερών σήμερα. Ειδαμε ενα μονο παιδακι και ειδαμε μεν καρδια δεν την ακουσαμε ομως. ειμαι πολυ χαρουμενη. επομενο ραντεβου σε 4 βδομαδες. για το ζαχαρο θα με παρακολουθει ο ενδοκρινολογος
αντε μπραβο yiosalonikia μας με το καλο............
Παλιά 15-12-10, 07:56   #467
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gt_love Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλες κοριτσια. Σας ευχομαι ολονών να πάνε όλα καλά με την εγγυμοσύνη σας και να έχετε ένα υγειέστατο μωράκι. Ο λόγος που σας γράφω εδώ είναι λίγο παράξενος. Δε ξέρω καν αν είμαι έγγυος.Αλλα νιώθω πολύ περίεργα από τη μέρα που ήρθαμε σε επαφή με τον άντρα μου το οποίο έγινε στις 10/12 Με μεγάλη επιτυχία . Απο χτες μου άρχισαν κάτι περιεργα πονάκια χαμηλά μια αδιαθεσία και μια συχνοουρία. Ξέρω πως είναι νωρίς για συμπτώματα. Κανονικά περιμένω περίοδο 21/12 αλλά ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα συμπτώματα από τόσο νωρίς μη σας πω οτι ποτέ δεν έχω συμπτώματα πέρα της ίδιας μέρας που αδιαθετώ και άντε βαριά την προηγούμενη να νιώσω κάποια αναγούλα και απάθεια για το φαγητό. Τώρα όμως τα πονάκια είναι κάπως διαφορετικά, σαν τσιμπηματάκια να το πω.. και οχι συνεχώς.. Συν των άλλων 3 μέρες τώρα που μετράω τη θερμοκρασία μου με το που ξυπνάω είναι σταθερά 37,1. Και επιπλέον και τέλευταίο ενώ είμαι καπνήστρια με όλη τη σημασία της λέξης σήμερα στη δουλειά με το που πήγαινα να καπνίσω με έπιανε μια αηδία.. Μήπως είμαι κατα φαντασίαν ασθενής??? Λέτε να είμαι τρελλή? Στον αντρα μου δε λέω τίποτα γιατι μπορεί να με πεί υπερβολική. Υπάρχει περίπτωση να νιώθω έτσι λόγω της γονιμοποίησης και εγκατάστασης στη μήτρα??? Αχ... Βοηθείστε με εσεις που έχετε μεγαλύτερη εμπερία .. τι να κάνω??
υπομονή!δεν έχεις άλλη επιλογή.η εγκατάσταση γίνεται μετά την 7η μέρα της ωορηξίας.όταν δεν προσπαθείς για μωρό δεν παρατηρείς και το σώμα σου.ξέρεις ότι θα έρθει στις τάδε του μήνα η περίοδος και αυτό είναι.όταν προσπαθείς παρατηρείς το κάθε τί και το μεταφράζεις.αυτό το έχω πάθει και εγώ πολλές φορές.και αυτή την φορά όταν είπα αποκλείεται να έχει γίνει (πέρσα ένα τε΄ραστιο σοκ για κάτι άσχετο) και δεν παρατηρούσα τίποτα, ε τότε είχε γίνει.αν μπορείς μη καπνίζεις αφού έχεις την υποψία και περίμενε μέχρι την τρίτη να κάνεις ένα τεστ.εύχομαι θετικό!
Παλιά 15-12-10, 08:24   #468
gt_love

gt_love ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilena13 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπομονή!δεν έχεις άλλη επιλογή.η εγκατάσταση γίνεται μετά την 7η μέρα της ωορηξίας.όταν δεν προσπαθείς για μωρό δεν παρατηρείς και το σώμα σου.ξέρεις ότι θα έρθει στις τάδε του μήνα η περίοδος και αυτό είναι.όταν προσπαθείς παρατηρείς το κάθε τί και το μεταφράζεις.αυτό το έχω πάθει και εγώ πολλές φορές.και αυτή την φορά όταν είπα αποκλείεται να έχει γίνει (πέρσα ένα τε΄ραστιο σοκ για κάτι άσχετο) και δεν παρατηρούσα τίποτα, ε τότε είχε γίνει.αν μπορείς μη καπνίζεις αφού έχεις την υποψία και περίμενε μέχρι την τρίτη να κάνεις ένα τεστ.εύχομαι θετικό!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Η απορία μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να γίνεται αντιληπτή η εμφύτευση με τέτοιου είδους συμπτώματα.Άλλοι μου λένε ναι και αλλοι οχι. Με έχει φάει η αγωνία. Είναι πολλές μέρες μέχρι την Τρίτη. Κάνοντας χοριακή πιο νωρίς υπάρχει περίπτωση να δείξει κάτι??
Η ανακατοσούρα δεν έχει σταματήσει ούτε σήμερα. Και να ήθελα να καπνίσω δε μπορώ. Με αηδιάζει.
Αχ βρε κορίτσια αν έχει τύχει και σε καμία άλλη να είχε συμπτώματα από τόσο νωρίς ας ενημερώσει.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και συγνώμη που σας ζαλίζω.. Πιστεύω πως εσείς εδώ τουλάχιστον καταλαβαίνετε την αγωνία μου....
Ο χρήστης gt_love δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-12-10, 10:05   #469
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Η απορία μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να γίνεται αντιληπτή η εμφύτευση με τέτοιου είδους συμπτώματα.Άλλοι μου λένε ναι και αλλοι οχι. Με έχει φάει η αγωνία. Είναι πολλές μέρες μέχρι την Τρίτη. Κάνοντας χοριακή πιο νωρίς υπάρχει περίπτωση να δείξει κάτι??
Η ανακατοσούρα δεν έχει σταματήσει ούτε σήμερα. Και να ήθελα να καπνίσω δε μπορώ. Με αηδιάζει.
Αχ βρε κορίτσια αν έχει τύχει και σε καμία άλλη να είχε συμπτώματα από τόσο νωρίς ας ενημερώσει.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και συγνώμη που σας ζαλίζω.. Πιστεύω πως εσείς εδώ τουλάχιστον καταλαβαίνετε την αγωνία μου....
η χοριακή αυξάνεται μετά την εμφύτευση.αν μπορείς πάρε κανένα early τεστ.πάντως ο γιατρός μου είπε 12 μέρες μετά την ωορηξία να κάνω τεστ.
Παλιά 15-12-10, 12:50   #470
Xanthi

Xanthi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Xanthi -αν επιτρεπετε- στην πρωτη σου εγκυμοσυνη απο ποτε καταλαβατε οτι ειχε ανεβασμενες τιμες ζαχαρου? και ποσο ηταν? εγω ειμαι 7 βδ και την προηγουμενη βδομαδα βρηκα ζαχαρο 104 και 99 και παρομοιες τιμες και μετριεμαι συνεχεια καθε πρωι τωρα. Αλλα ενω δε τρωω γλυκα εχω αυτες τις τιμες. Αν θες ενημερωσε με σε παρακαλω γιατι τοο ραντεβου μου με το γυναικολογο ειναι αυριο και με τρωει η αγωνια. Ευχαριστω εκ των προτερων
Καλημέρα!χτες σου απάντησα αλλα ο διακομιστής ήταν απασχολημένος και λογικα το πεταξε.Πήγες στο γιατρό?
Παλιά 15-12-10, 13:30   #471
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλησπερα κοπελα μου...λοιπον ακου τωρα να δεις...ειχαμε επαφες 6-10/11, που ηταν και οι μερες μου, μετα απο δυο μερες ειχα πονους χαμλα σαν να περιμενω περιοδο, λαδωσαν τα μαλλια μου και ειχα κομαρες....ολα αυτα τα παθαινα παντα την μερα που θα ερχοταν η ακατονομαστη δηλαδη εγω περιμενα στις 21/11...αλλα δεν ηρθε....ειμαι τωρα στην 8 εβδομαδα...ευχομαι να εχεις τα ιδια αποτελεσματα...
Παλιά 15-12-10, 13:34   #472
ΕΛΛΗ 2

ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

αντε ωραια κοπελα μου....ειδες;ηρεμησατε κιολας...με το καλο τωρα
Παλιά 15-12-10, 14:28   #473
anni2010

Το avatar του χρήστη anni2010

anni2010 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πήγαμε χθες στο γιατρό για υπερηχογράφημα. Ακούσαμε την καρδούλα και όλα ήταν καλά. Έφτασε τα 30mm το ζουζούνι μας. Σε 2 βδομάδες μας είπε να κάνουμε αυχενική.! Όσο για το φύλο μας είπε ότι θα μας το πει την 21 βδομάδα!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 15-12-10, 15:43   #474
rozoullita

rozoullita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΙΤΤΥ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα Ροζουλίτα

εφόσον είδατε σάκο και ακουσατε και καρδούλα , δεν χρειάζεται να κάνεις χοριακή. Χοριακή κάνουμε για τηνπρώτη διαπίστωση της εγκυμοσύνης.
αφού προχωράει η εγκυμοσύνη κ μεγαλώνει το σποράκι , γιατί να κάνεις ?

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις
Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είνια ότι ντράπηκα να ρωτήσω τη γιατρό γιατί δεν κάναμε χοριακή, αλλά αφού το είδαμε το ακούσαμε και μας είπε όλα καλά, ησύχασα! Καλή εγκυμοσύνη να έχουμε όλες!!!
Ο χρήστης rozoullita δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-12-10, 19:55   #475
ntinti

Περιοχή: Πάτρα
ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν εντάξει..δεν πάει άλλο....αυτά τα φουσκώματα έχουν καταντήσει ΑΗΔΙΑ!!!
δεν μπορώ να ανασάνωωω....
είμαι συνέχεια λες και έχω φάει ένα ολόκληρο αρνί ακόμα και αν έχω φάει ρύζι...
και αυτό που δεν αντέχω με τιποτε είναι που δεν μπορώ να πιώ γάλα.....αχχ πόσο μου λείπει το γάλα με δημητριακά....πολύ φοβάμαι ότι θα πάει μακριά η βαλίτσα....
ουφφφφφφφφ......... γκρινιάζω πολύ ε...
Ο χρήστης ntinti δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-12-10, 20:24   #476
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Xanthi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!χτες σου απάντησα αλλα ο διακομιστής ήταν απασχολημένος και λογικα το πεταξε.Πήγες στο γιατρό?
Xanthi sorry δεν την ειδα την απαντηση σου. παρολα αυτα πηγαμε στο γιατρο οποτε τωρα ξερω τι να κανω. Ευχαριστώ πολύ παντως που μπηκες στο κοπο! Νασαι καλά!
Ναι, πηγαμε γιατρο, ειδαμε 1 καρδια και ολα καλά!
Παλιά 16-12-10, 07:36   #477
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anni2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγαμε χθες στο γιατρό για υπερηχογράφημα. Ακούσαμε την καρδούλα και όλα ήταν καλά. Έφτασε τα 30mm το ζουζούνι μας. Σε 2 βδομάδες μας είπε να κάνουμε αυχενική.! Όσο για το φύλο μας είπε ότι θα μας το πει την 21 βδομάδα!!!!!!!!!!!!!!!!
σχεδόν μαζί είμαστε!είμαι 10εβδ.+4.για αυχενική θα πάω 27/12.εσύ;
για το φύλο μας είπε πιθανό είναι αγοράκι από τους κτύπους της καρδίας του που είναι πολύ γρήγορη.στην αυχενική δηλ. δεν θα δούμε τίποτα;
Παλιά 17-12-10, 03:45   #478
kipriana

kipriana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας και απο εμενα.δεν ηξερα που να γραψω,σε ποια ενοτητα εννοω.ειμαι μολις 4,5 εβδομαδων στο τριτο παιδακι αλλα ραντεβου εχω την τριτη.δεν ηταν η καταλληλη ωρα να ερθει αλλα ποτε μου δεν την διαλεγουμε εμεις αυτη την ωρα.μεχρι να παω στο γιατρο ειμαι σε αναμενα καρβουνα αν ολα ειναι καλα,ειχα μια παλλινδρομη ενδιαμεσα στα δυο πρωτα,την τελευταια εβδομαδα η νυφη μου ειχε ενα εξωμητριο οποτε καταλαβενεται εχω φοβιθει
Ο χρήστης kipriana δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 17-12-10, 11:55   #479
Xanthi

Xanthi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kipriana Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας και απο εμενα.δεν ηξερα που να γραψω,σε ποια ενοτητα εννοω.ειμαι μολις 4,5 εβδομαδων στο τριτο παιδακι αλλα ραντεβου εχω την τριτη.δεν ηταν η καταλληλη ωρα να ερθει αλλα ποτε μου δεν την διαλεγουμε εμεις αυτη την ωρα.μεχρι να παω στο γιατρο ειμαι σε αναμενα καρβουνα αν ολα ειναι καλα,ειχα μια παλλινδρομη ενδιαμεσα στα δυο πρωτα,την τελευταια εβδομαδα η νυφη μου ειχε ενα εξωμητριο οποτε καταλαβενεται εχω φοβιθει
Kipriana den thelo na ''akouo'' arnitikes skepseis...mono thetikes!!!!!!!
Παλιά 17-12-10, 16:03   #480
NEFELI18

NEFELI18 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια γειά σας! Κι εγώ σήμερα που έκανα χοριακή έμαθα ότι είμαι έγκυος ή μάλλον το επιβεβαίωσα γιατί ήδη τα τεστ είχαν βγεί θετικά. Τελευταία περίοδο είχα στις 11/8 και η χοριακή μου 17.348 μονάδες. Τηλεφώνησα στον γιατρό αλλά δεν ήταν εκεί και μίλησα με την γραμματέα του η οποία μου είπε ότι είναι πολύ υψηλή. Περιμένω τηλεφώνημα από τον γιατρό αλλά δεν έχω υπομονή και ανησυχώ... τι σημαίνει που είναι τόσο υψηλή; υπάρχει κάτι κακό σ'αυτό;
Ο χρήστης NEFELI18 δεν είναι συνδεδεμένος  
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές