Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-11-10, 15:28   #1
dafnii

Περιοχή: Argyroupolis
dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΑΥΞΗΜΕΝΟ CPK

Καλησπέρα,το μωρό μου έχει πολύ μεγάλο CPK έχει φτάσει μέχρι τώρα τις 12000 ενώ έπρεπε να είναι μέχρι 300. Δυστυχώς ο γολγοθάς μας αρχισε περίπου όταν ήταν ενός μηνός. Το πήγαμε στον Παίδων για ουρολοίμωξη και βρήκαν να έχει μεγαλοκεφαλία, υποτονία κ το cpk να είναι πολύ αυξημένο κ του αρχισαν εξετάσεις. Εχουμε κάνει υπερυχο στο κεφαλι, στο θυροειδή, καρδιας, και πρίν λίγο καιρό έγινε και μαγνητική και ήταν όλα καλά. Η εξεταση DNA για μυική δυστροφία στο χωρέμειο ήταν 65% αρνητική άλλα για το υπολοιπο πρέπει να γίνει βιοψία μυών. Η οποία περιμένουμε σύντομα να την κάνουμε. Τι γνωρίζετε για το CPK, είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα. (θα ήθελα να αναφέρω ότι το μωρό τώρα είναι 4 μηνών κ είναι πολύ κινητικό άλλα το κεφάλι δε το έχει στειρηξει ακόμα).
Ο χρήστης dafnii δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 16:09   #2
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η CPK (κρεατινοφωσφοκιναση) ειναι συνηθως ενδειξη μυοπαθειων .... οταν ειναι ανεβασμενη καποιοι μυς δυσλειτουργουν η ακομα εχουν "καει"... και δημιουργουν φλεγμονη...το 300 ειναι ενδεικτικο σαν οριο, πχ καποιος που αθλειται ανεβαζει ακομα και 4000 και παραπανω επειδη καταπονει το μυικο του συστημα. Εγω προσωπικα με 3000 παραλιγο να μεινω αναπηρη ειχα παθει πολυμυοσιτιδα πριν ακριβως 9 χρονια. Τωρα επειδη ειναι παιδακι, καλο θα ειναι να δειτε ενα ρευματολογο (λενε οτι οι μυασθενειες ειναι νευρολογικη παθηση αλλα στην ουσια ειναι ρευματολογικη) και εννοειται η βιοψια δειχνει αμεσως τις τετοιου τυπου παθησεις. Αν ειστε Θεσσαλονικη ξερω να σου συστησω και γιατρους. Δεν ειναι ευκολη υποθεση αν ειναι μυοπαθεια, ευχομαι να πανε ολα καλα και συντομα να ειναι ενα κακο ονειρο που περασε...
Ο χρήστης LA LATINA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 16:13   #3
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επισης στη βιοψια που θα κανετε να προσεξετε πολυ, εμενα μου εκαναν λαθος, εβαλαν τα δειγματα σε φορμολη, αυτος που τα παρελαβε τα ηθελε ωμα, και η εξεταση δεν ολοκληρωθηκε περαιτερω, με αποτελεσμα να τραβιεμαι πολυ καιρο χωρις να εχω καθαρο αποτελεσμα βιοψιας...ρωτα καλα πως πρεπει να μεταφερθει το μοσχευμα - συνηθως οι γονεις το μεταφερουν.
Παλιά 02-11-10, 19:24   #4
ΤΖΕΙΝ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΤΖΕΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ κούκλα μου να ήξερες πόσο σε καταλαβαίνω. Παλεύουμε και μεις με την υποτονία από τότε που το μωρό μας ήταν 3 μηνών. Τώρα είναι 8, πάει πολύ καλύτερα μετά από φυσικοθεραπείες αλλά το κεφάλι το στήριξε στουσ τεσσερισήμισι μήνες. Δεν έχω κάνει καμία εξέταση πέρα από ηπέρηχο εγκεφάλου και ένα εγκεφαλογράφημα γιατί δεν ήθελα να βάλω το παιδί σε ταλαιπωρία από τη στιγμή που ανταποκρίνεται στις φυσικοθεραπείες. Τώρα για το CPK δεν ξέρω να σου πω αλλά φαντάζομαι ότι εχει να κάνει με τουσ μύες. Για φυσικοθεραπείες σου μίλησε ο παιδονευρολόγος που παρακολουθεί το παιδί.
Ο χρήστης ΤΖΕΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-10, 12:51   #5
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΤΖΕΙΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ κούκλα μου να ήξερες πόσο σε καταλαβαίνω. Παλεύουμε και μεις με την υποτονία από τότε που το μωρό μας ήταν 3 μηνών. Τώρα είναι 8, πάει πολύ καλύτερα μετά από φυσικοθεραπείες αλλά το κεφάλι το στήριξε στουσ τεσσερισήμισι μήνες. Δεν έχω κάνει καμία εξέταση πέρα από ηπέρηχο εγκεφάλου και ένα εγκεφαλογράφημα γιατί δεν ήθελα να βάλω το παιδί σε ταλαιπωρία από τη στιγμή που ανταποκρίνεται στις φυσικοθεραπείες. Τώρα για το CPK δεν ξέρω να σου πω αλλά φαντάζομαι ότι εχει να κάνει με τουσ μύες. Για φυσικοθεραπείες σου μίλησε ο παιδονευρολόγος που παρακολουθεί το παιδί.
Δεν μας είπαν τίποτα ακόμα για φυσικοθεραπείες. Στο παίδων μας είπαν ότι ακόμα δεν ξέρουν τι έχει ακριβώς και επιμένουν πρώτα να τελειώσουν οι εξετάσεις. Εξω δεν πήγα σε κανένα παιδονευρολόγο. Μήπως θα πρέπει να πάω σε κανένα ιδιώτη?
Παλιά 04-11-10, 12:53   #6
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stella7778 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η CPK (κρεατινοφωσφοκιναση) ειναι συνηθως ενδειξη μυοπαθειων .... οταν ειναι ανεβασμενη καποιοι μυς δυσλειτουργουν η ακομα εχουν "καει"... και δημιουργουν φλεγμονη...το 300 ειναι ενδεικτικο σαν οριο, πχ καποιος που αθλειται ανεβαζει ακομα και 4000 και παραπανω επειδη καταπονει το μυικο του συστημα. Εγω προσωπικα με 3000 παραλιγο να μεινω αναπηρη ειχα παθει πολυμυοσιτιδα πριν ακριβως 9 χρονια. Τωρα επειδη ειναι παιδακι, καλο θα ειναι να δειτε ενα ρευματολογο (λενε οτι οι μυασθενειες ειναι νευρολογικη παθηση αλλα στην ουσια ειναι ρευματολογικη) και εννοειται η βιοψια δειχνει αμεσως τις τετοιου τυπου παθησεις. Αν ειστε Θεσσαλονικη ξερω να σου συστησω και γιατρους. Δεν ειναι ευκολη υποθεση αν ειναι μυοπαθεια, ευχομαι να πανε ολα καλα και συντομα να ειναι ενα κακο ονειρο που περασε...
Στέλλα 7778 σε ευχαριστώ. Έίμαι Αθήνα. Δεν έχουμε πάει σε έξω γιατρούς γιατί περιμένουμε όλες τις εξετάσεις από το παίδων.
Παλιά 04-11-10, 12:59   #7
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας.
Μήπως ξέρει κανείς ρευματολόγο για να πάω άμα είναι στην Αθηνα?
Παλιά 04-11-10, 14:03   #8
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δυστυχως απο Αθηνα δεν εχω ιδεα...παντως μην το αφηνεις ατα χερια των νοσοκομειων...παρε τα αποτελεσματα και πηγαινε τα σε ιδιωτη.....ευχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο τελικα! να μας πεις νεοτερα...
Παλιά 04-11-10, 14:38   #9
*ΒΑΣΩ*

Το avatar του χρήστη *ΒΑΣΩ*

*ΒΑΣΩ* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dafnii Εμφάνιση μηνυμάτων

οι καλυτεροι ρευματολογοι ειναι στο ΛΑΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.
μπορεις να πας να τους βρεις.και για αρχη μπορεις να πας μονο τις εξετασεις του μωρου.στο λεω για το λαικο γιατι ειχα και προσωπικη εμπειρια και επειδη το ειχα ψαξει και με ιδιοτες αλλα και με νοσοκομεια ακομα και απο αλλα νοσοκομεια μου ελεγαν οτι οι καλυτεροι ρευματολογοι ειναι στο λαικο.
Παλιά 04-11-10, 14:40   #10
no doubt

no doubt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το cpk είναι δείκτης αφυδάτωσης. Γι'αυτό το λόγο οι αθλητές μπορεί να το έχουν ανεβασμένο λόγω της αυξημένης εφίδρωσης.
Αν το cpk είναι πολύ υψηλό το πρώτο που κάνουν είναι να βάλουν ορό ώστε να ενυδατωθούν οι μυες και ο οργανισμός.
Το μωρό τρώει καλά; Θηλάζεις; Βάζεις τις σωστές αναλογίες σκόνης νερού.
Ο χρήστης no doubt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-10, 21:12   #11
ΤΖΕΙΝ

ΤΖΕΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν μας είπαν τίποτα ακόμα για φυσικοθεραπείες. Στο παίδων μας είπαν ότι ακόμα δεν ξέρουν τι έχει ακριβώς και επιμένουν πρώτα να τελειώσουν οι εξετάσεις. Εξω δεν πήγα σε κανένα παιδονευρολόγο. Μήπως θα πρέπει να πάω σε κανένα ιδιώτη?
Ισως θα έπρεπε να το δει το παιδί ένας παιδονευρολόγος αρχικά. Τουλάχιστον για το θέμα της υποτονίας σίγουρα αυτοί είναι αρμόδιοι. Εμένα όταν πρωτοείδαν το παιδί μου είπαν να κάνω εξετάσεις αίματος και μάλιστα μου είπαν να ελένξω και το CPK.Δεν το έκανα τότε γιατί και γω και ο άνδρας μου σκεφτήκαμε ότι το μωρό ήταν πολύ μικρό για να ταλαιπωρηθει και επιλέξαμε, πάντα βέβαια και με την συναίνεση του παιδονευρολόγου να ξεκινήσουμε φυσικοθεραπείες να δούμε πωσ θα πάει και μετά βλέπουμε. Το παιδί ανταποκρίθηκε άμεσα, πάει πολυ καλά και τώρα πλέον που μεγάλωσε λιγάκι σκεφτόμαστε να κάνουμε τη μαγνητική για να δουμε τι γίνεται. Αν θέλεις τηλ. παιδονευρολόγων πες μου να σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Παλιά 04-11-10, 22:26   #12
ΤΖΕΙΝ

ΤΖΕΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και κάτι ακόμα.....από τη στιγμή που μπήκες στη διαδικασία των εξετάσεων για το μωράκι σου ολοκλήρωσέ την και μετά έχοντας τα αποτελέσματα στα χέρια σου επισκέφτεσαι παιδονευρολόγο ή ρευματολόγο. Πάντως επειδή και μένα το παιδί ήταν κινητικό και απλά δεν στήριζε το κεφάλι του, όπως το δικό σου δηλαδή, η παιδονευρολόγος που το είχε εξετάσει μου είχε πει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει μυοπάθεια λόγω του γεγονότος ότι ήταν κινητικό, κλωτσούσε και κουνούσε συνεχώσ τα χεράκια του. Μόλις έχεις νέα ενημέρωσέ μας.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-11-10, 16:20   #13
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο frosobal Εμφάνιση μηνυμάτων
Το cpk είναι δείκτης αφυδάτωσης. Γι'αυτό το λόγο οι αθλητές μπορεί να το έχουν ανεβασμένο λόγω της αυξημένης εφίδρωσης.
Αν το cpk είναι πολύ υψηλό το πρώτο που κάνουν είναι να βάλουν ορό ώστε να ενυδατωθούν οι μυες και ο οργανισμός.
Το μωρό τρώει καλά; Θηλάζεις; Βάζεις τις σωστές αναλογίες σκόνης νερού.
Καλησπέρα Frosobal, στο νοσοκομείο που ημασταν είχε ορό ο μικρός κ παρακολουθούσανε κ το γάλα που επινε όλη την ημέρα το οποίο το έγραφα εγώ. Του δίνω μόνο ξενο γάλα το frisolac 30ml/μεζούρα. Τώρα το παιδί πίνει 900-1200 γραμ. ημερησιως. αλλά παρόλα αυτά πριν 20 μέρες που είχαμε κάνει ξανά στο παίδων το cpk ηταν 12000!!!!!!
Παλιά 06-11-10, 16:21   #14
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΤΖΕΙΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι ακόμα.....από τη στιγμή που μπήκες στη διαδικασία των εξετάσεων για το μωράκι σου ολοκλήρωσέ την και μετά έχοντας τα αποτελέσματα στα χέρια σου επισκέφτεσαι παιδονευρολόγο ή ρευματολόγο. Πάντως επειδή και μένα το παιδί ήταν κινητικό και απλά δεν στήριζε το κεφάλι του, όπως το δικό σου δηλαδή, η παιδονευρολόγος που το είχε εξετάσει μου είχε πει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει μυοπάθεια λόγω του γεγονότος ότι ήταν κινητικό, κλωτσούσε και κουνούσε συνεχώσ τα χεράκια του. Μόλις έχεις νέα ενημέρωσέ μας.
Σε ευχαριστώ Τζειν. Θα το κάνω!!!!
Παλιά 06-11-10, 17:01   #15
anna maria

Περιοχή: αλιμος
anna maria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αυτο δεν ειναι για τους μυς?
και εμεις καναμε στην αννα μαρια και ηταν 3000 εκτος οριωω αλλα ο παιδονευρολογος της παιδιατρου μας ,μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και μονο με το κλαμα ανεβαινει
μαλιστα μας ειχε πει και μεχρι 20000 εχει δει σε μωρο και ηταν ολα καλα
την μεγαλοκεφαλια πως την βρηκατε?και τι προβλημα μπορει να δημιουργησει ?
Ο χρήστης anna maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-10, 17:02   #16
anna maria

Περιοχή: αλιμος
anna maria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εμενα ο μπεμπης ειναι 4 μηνων τωρα και δεν στηριζει καλα το κεφαλι του
Ο χρήστης anna maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-11-10, 20:36   #17
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ !!! δεικτης αφυδατωσης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! απο το 2002 παλευω μ αυτο το ενζυμο, μελεταω και εχω παει σε 3 νοσοκομεια και αμετρητους γιατρους.....παραθετω αποσπασμα βιβλιογραφιας νευρολογων...
CPK
Κινάση της κρεατίνης (CK), γνωστή επίσης ως κρεατινοφωσφοκινάση (CPK) ή phosphocreatine κινάση, είναι ένα ένζυμο από διάφορους τύπους ιστών. Σε ιστούς που καταναλώνουν triphoshate αδενοσίνη (ΑΤΡ), όπως σκελετικών μυών και του εγκεφάλου, phosphocreatine χρησιμεύει ως δεξαμενή ενέργειας για την αναζωογόνηση ΑΤΡ.

CPK εξέταση αίματος γίνεται με μέτρο κρεατινοφωσφοκινάση, ένα ένζυμο που βρίσκεται κυρίως στην καρδιά, τον εγκέφαλο και στους σκελετικούς μύες. Τα φυσιολογικά επίπεδα του ενζύμου αυτού είναι 12-80 milliunits / ml (30 μοίρες) ή 55-170 mlliunits / ml (37 μοίρες). Αυτές οι τιμές είναι λίγο χαμηλότερες για τις γυναίκες.
Όταν το συνολικό επίπεδο της CPK είναι υψηλό, αυτό είναι μια ένδειξη ότι υπάρχει κάποιο τραύμα στην καρδιά, τον εγκέφαλο ή το MYIKO IΣΤΟ.
Παλιά 09-11-10, 09:35   #18
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anna maria Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο δεν ειναι για τους μυς?
και εμεις καναμε στην αννα μαρια και ηταν 3000 εκτος οριωω αλλα ο παιδονευρολογος της παιδιατρου μας ,μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και μονο με το κλαμα ανεβαινει
μαλιστα μας ειχε πει και μεχρι 20000 εχει δει σε μωρο και ηταν ολα καλα
την μεγαλοκεφαλια πως την βρηκατε?και τι προβλημα μπορει να δημιουργησει ?
anna Maria καλημέρα, την μεγαλοκεφαλία την βρήκαμε αμέσως δηλ. η περιφέρεια του κεφαλειού είναι έξω από την φυσιολογική τιμή. Σήμερα που το μωράκι μου που κλείνει τα 4 κ μπαίνει στα 5 . Η περιφέρεια του είναι 48 εκ. Το παιδί ξεκίνησε από 40 πήγε 43 μετά 47. Εγινε υπεριχος στο μιευτήριο κ ήστερα στον παίδων καθώς και εγκεφαλογράφημα κ μαγνητική αλλά όλα ήταν φυσιολογικά. Το μεγαλο κεφάλι μπορεί να είναι κ κληρονομικό γιατι έχουμε κ οι δυο γονείς μεγάλο. Σε ευχαριστώ!!!!!!
Παλιά 15-11-10, 10:41   #19
gkampakis

Περιοχή: Καλλιθέα
gkampakis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα, βρέθηκα τυχαία στο site και θέλω απλά να σας διαβεβαιώσω ότι στο νοσοκομείο που είστε υπάρχουν εξαιρετικοί παιδορευματολόγοι!
Περαστικά στο μωράκι!
Παλιά 18-11-10, 13:24   #20
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας κ.Καμπάκη.
Παλιά 18-11-10, 13:26   #21
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας κ. Καμπάκη.
Παλιά 17-01-11, 08:16   #22
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι. Επειδή είχα κάτι νέα σας τα αναφέρω.
Το cpk ειναι σταθερό τώρα στις 8000 εδώ και τρεις μήνες. Η Εξέταση του καρυότυπου που βγήκε ήταν φυσιολογική και Μια γιατρός γενετικής που τον είδε μέσα στο χωρέμειο μας είπε ότι δεν βλέπει να έχει κατι το παιδί απλώς το μεγάλο κεφάλι που έχει τωρα είναι 51 πόντους θα το κάνει να αργήσει λίγο στην κινητική αναπτυξή του. Παρόλο που είναι 6 μηνων κ 8 ημερών δεν στηριζει ακομα το κεφάλι 100 % . ζυριζει απο μπουμητα ανασκηλα , κάθεται στον καναπέ με την βοηθεια μαξιλαριών κ στηρίζει τα πόδια του όρθια καλά. Αυριο θα πάμε στον παιδίατρο να μας πεί αν θα πρέπει να του κάνουμε φυσιοθεραπείες για να τον βοηθήσουμε καλύτερα.
Μήπως ξέρει κανείς αν γίνεται με το ικα να τις γράψουμε?
Σας φιλώ γλυκά για το ενδιαφέρον σας!!!!!!
Παλιά 17-01-11, 09:25   #23
THEODOSI

Το avatar του χρήστη THEODOSI

THEODOSI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οσον αφορά τις φυσιοθεραπείες δεν τις συνταγογραφεί παιδίατρος αλλά νευρολόγος από δημόσιο νοσοκομείο, συνήθως σου γράφει παραπεμπτικό, στην συνέχεια αυτό το παραπεμπτικό το πάς στον φυσίατρο που έχει το ΙΚΑ της περιοχής σου ή αν δεν έχει φυσίατρο τότε παιδίατρο ή νευρολόγο ή οτι σου πουν εκείνοι τέλοσπάντων και μετά με το παραπεμπτικό του γιατρού του ΙΚΑ κλείνεις ραντεβού για επιτροπή και σου εγκρίνουν θεραπείες για 12 μήνες, συνήθως γύρω στα 180 ευρώ το μήνα. Αυτές τις θεραπείες τώρα τις κάνεις σε ιδιωτικό κέντρο και κάθε μήνα παίρνεις την απόδειξη σου, την γνωμάτευση της επιτροπής και το βιβλιάριο του παδιού και πάς στις παροχές στο ΙΚΑ όπου και σε πληρώνουν, την διαφορά βέβαια που προκύπτει την καλύπτεις από την τσέπη σου στο κέντρο που πηγαίνεις.Να σου αναφέρω επίσης οτι το ΙΚΑ πληρώνει μέχρι 6 μήνες αναδρομικά, οπότε μπορείς να ξεκινήσεις τώρα τις θεραπείες και παράλληλα να τρέχει και ολη η υπόλοιπη διαδικασία φτάνει φυσικά να το γράψει και ο γιατρός στο παραπεμπτικό και εσύ να το τονίσεις στην επιτροπή που βέβαια εξετάζει μόνο τα χαρτιά και όχι το μωρό .Επομένως αν δεν έχεις ήδη πάει σε νευρολόγο πρέπει να το κάνεις άμεσα καθώς αυτός είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος για θέματα υποτονίας. Καλή συνέχει και σου εύχομαι οτι καλύτερο για το παιδάκι σου.
Παλιά 17-01-11, 12:36   #24
marilou.

marilou. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ti καλά νέα που είναι αυτά..Έχω παρακολουθήσει την ιστορία σου από την αρχή και πραγματικά χαίρομαι τόσο πολύ για την εξέλιξη του παιδιού σου. Οι φυσικοθεραπείες σίγουρα θα το βοηθήσουν και καλό είναι να τις αρχίσετε το συντομότερο δυνατό. ότσν λες δεν στηρίζει το κεφάλι 100 τοις 100 τι εννοείς. Σίγουραπάντως το μέγεθος το δυσκολεύει το παιδί. Ξεκινήστε όσο είναι νωρίς τις φυικοθεραπείες και θα δείτε εκπληκτικά αποτελέσματα. Έχω φίλη που το παιδάκι της μετά από 5 μήνες θεραπειών κυριολεκτικά πετούσε.
Ο χρήστης marilou. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-11, 07:37   #25
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Unhappy

καλημέρα marilu, χθές πήγαμε στον παιδίατρο που τον παρακολουθεί κ βρήκε το κεφάλι 51 ποντους δυστυχώς. Μεγάλωσε πάλι. Μου είπε αν ξαναγινε υπερηχος όταν το ενημερώσαμε για το cpk οτι είναι 8000 αλλα σταθερό.
Μπορεί να έχει υγρό στο κεφάλι γιαυτό μεγαλώνει μας είπε κ εγώ τα έπεξα. Την άλλη Τετάρτη θα πάμε στο παίδων ξανα για να κάνει τις εξετάσεις του κ θα ρωτήσω αν πρέπει να γίνει ξανά υπέρηχος. Για τις φυσιοθεραπείες που ρώτησα μου είπε οτι δεν χρειάζονται γιατι κουνάει καλά τα χέρια κ τα πόδια αλλά ίσως χρειαστεί εργοθεραπείες που είναι για την λεπτή κινητικότητα. Αλλά καλό θα ήταν να τον δεί ο νευρολόγος που το παρακολουθεί στον παίδων για να του δώσει παραπευτικό. Προσευχομαι στο θεό να περάσουν όλα γρήγορα γιατί στεναχωριέμαι πολύ. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Σε φιλώ και σου εύχομαι καλή χρονιά για σένα και την οικογενειά σου!!!!!
Παλιά 19-01-11, 07:40   #26
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο THEODOSI Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορά τις φυσιοθεραπείες δεν τις συνταγογραφεί παιδίατρος αλλά νευρολόγος από δημόσιο νοσοκομείο, συνήθως σου γράφει παραπεμπτικό, στην συνέχεια αυτό το παραπεμπτικό το πάς στον φυσίατρο που έχει το ΙΚΑ της περιοχής σου ή αν δεν έχει φυσίατρο τότε παιδίατρο ή νευρολόγο ή οτι σου πουν εκείνοι τέλοσπάντων και μετά με το παραπεμπτικό του γιατρού του ΙΚΑ κλείνεις ραντεβού για επιτροπή και σου εγκρίνουν θεραπείες για 12 μήνες, συνήθως γύρω στα 180 ευρώ το μήνα. Αυτές τις θεραπείες τώρα τις κάνεις σε ιδιωτικό κέντρο και κάθε μήνα παίρνεις την απόδειξη σου, την γνωμάτευση της επιτροπής και το βιβλιάριο του παδιού και πάς στις παροχές στο ΙΚΑ όπου και σε πληρώνουν, την διαφορά βέβαια που προκύπτει την καλύπτεις από την τσέπη σου στο κέντρο που πηγαίνεις.Να σου αναφέρω επίσης οτι το ΙΚΑ πληρώνει μέχρι 6 μήνες αναδρομικά, οπότε μπορείς να ξεκινήσεις τώρα τις θεραπείες και παράλληλα να τρέχει και ολη η υπόλοιπη διαδικασία φτάνει φυσικά να το γράψει και ο γιατρός στο παραπεμπτικό και εσύ να το τονίσεις στην επιτροπή που βέβαια εξετάζει μόνο τα χαρτιά και όχι το μωρό .Επομένως αν δεν έχεις ήδη πάει σε νευρολόγο πρέπει να το κάνεις άμεσα καθώς αυτός είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος για θέματα υποτονίας. Καλή συνέχει και σου εύχομαι οτι καλύτερο για το παιδάκι σου.
THEODOSI σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες ήταν πολύ χρήσιμες. Καλή χρονιά σου ευχομαι!!!!!!
Παλιά 19-01-11, 22:57   #27
marilou.

marilou. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημέρα marilu, χθές πήγαμε στον παιδίατρο που τον παρακολουθεί κ βρήκε το κεφάλι 51 ποντους δυστυχώς. Μεγάλωσε πάλι. Μου είπε αν ξαναγινε υπερηχος όταν το ενημερώσαμε για το cpk οτι είναι 8000 αλλα σταθερό.
Μπορεί να έχει υγρό στο κεφάλι γιαυτό μεγαλώνει μας είπε κ εγώ τα έπεξα. Την άλλη Τετάρτη θα πάμε στο παίδων ξανα για να κάνει τις εξετάσεις του κ θα ρωτήσω αν πρέπει να γίνει ξανά υπέρηχος. Για τις φυσιοθεραπείες που ρώτησα μου είπε οτι δεν χρειάζονται γιατι κουνάει καλά τα χέρια κ τα πόδια αλλά ίσως χρειαστεί εργοθεραπείες που είναι για την λεπτή κινητικότητα. Αλλά καλό θα ήταν να τον δεί ο νευρολόγος που το παρακολουθεί στον παίδων για να του δώσει παραπευτικό. Προσευχομαι στο θεό να περάσουν όλα γρήγορα γιατί στεναχωριέμαι πολύ. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Σε φιλώ και σου εύχομαι καλή χρονιά για σένα και την οικογενειά σου!!!!!
Aν κατάλαβα καλά φοβάται για υδροκεφαλία. Παρόλα αυτά όμως κάτι τέτοιο θα είχε φανεί σιγουρα στον προηγούμενο υπέρηχο και στην μαγνητική που έκανες. Και στο λέω γιατί και μεις κάποια στιγμή αντιμετωπίσαμε παρόμοιο θέμα, κάναμε υπέρηχο και ευτυχώς ήταν όλα καλά. Απλά η πρώτη μέτρηση του παιδιου ήταν λάθος και όταν μετρήθηκε το κεφάλι δεύτερη φορά σωστά ήταν πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με την πρώτη φορά. Μας έστειλαν απευθείας για υπέρηχο και τελικά όπως σου είπα ήταν όλα οκ, και απλά δεν ήταν σωστή η πρώτη μέτρηση που είχεγίνει στο μαιευτήριο μόλις γέννησα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Η σκέψη μου είναι κον΄τα σου. Ενημέρωσέ μας.
Ο χρήστης marilou. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-11, 14:10   #28
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια καλησπέρα, για εσας που τόσο ζεστά με αγκαλιάσατε με το ενδιαφέρον σας. Ηθελα να σας πώ τα καινούργια νέα που έχω. Πηγα στο παίδων του κανανε εξετάσεις για θυροείδη κ το cpk κ τα αποτελέσματα θα τα έχουμε την δευτέρα που μας έρχεται. αφήστε που μέτρησαν το κεφάλι κ το βρήκαν 49 πόντους. Είναι δυνατόν να μικρυνε αναρωτιέμαι. Τους ρώτησα για φυσικοθεραπείες και μου σύστησαν τον Χαράλαμπο Χατζη που είναι στο Μαρούσι κ τώρα άνοιξε κ στην Γλυφάδα σαν πολυ καλό. Πηγα χθες κ ειδε τον μικρό κ ειπε ότι χρειαζεται φυσιοθεραπειες γιατί βλέπει υποτονία στον κορμό κ τα χέρια.Ετσι σκέφτομαι να αρχίσουμε. Τον ξέρει κανείς για να μου πείτε αν όντως είναι καλός? Αν Ξέρετε και κανένα άλλον στα νότια προάστια πέστε μου.
Σας φιλώ!!!!!!!
Παλιά 28-01-11, 14:30   #29
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοριτσια καλησπέρα, για εσας που τόσο ζεστά με αγκαλιάσατε με το ενδιαφέρον σας. Ηθελα να σας πώ τα καινούργια νέα που έχω. Πηγα στο παίδων του κανανε εξετάσεις για θυροείδη κ το cpk κ τα αποτελέσματα θα τα έχουμε την δευτέρα που μας έρχεται. αφήστε που μέτρησαν το κεφάλι κ το βρήκαν 49 πόντους. Είναι δυνατόν να μικρυνε αναρωτιέμαι. Τους ρώτησα για φυσικοθεραπείες και μου σύστησαν τον Χαράλαμπο Χατζη που είναι στο Μαρούσι κ τώρα άνοιξε κ στην Γλυφάδα σαν πολυ καλό. Πηγα χθες κ ειδε τον μικρό κ ειπε ότι χρειαζεται φυσιοθεραπειες γιατί βλέπει υποτονία στον κορμό κ τα χέρια.Ετσι σκέφτομαι να αρχίσουμε. Τον ξέρει κανείς για να μου πείτε αν όντως είναι καλός? Αν Ξέρετε και κανένα άλλον στα νότια προάστια πέστε μου.
Σας φιλώ!!!!!!!
ολα να πανε καλα οτι κι αν κανετε!!!!!!!
Παλιά 28-01-11, 18:02   #30
THEODOSI

Το avatar του χρήστη THEODOSI

THEODOSI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σας φιλώ!!!!!!!
Εμείς εδώ και χρόνια πάμε σε ένα κέντρο στα Σούρμενα, Καρδάσης-Καπελεντζής , Ιασωνίδου και Γούναρη, δίπλα στο ΜΑΧ STORES. Eίναι ένα μεγάλο κέντρο και πολύ καλό οι άνθρωποι έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία και είναι απόλυτα συνεργάσιμοι. Εμείς πάμε εκεί και τα τρία μας παιδιά για διάφορες θεραπείες που χρειάζονται και είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι από την δουλειά που γίνεται και ένα από τα κύρια πλεονεκτήματα του είναι οτι τα έχει όλα μαζεμένα. Τηλέφωνο 2109600746.
Παλιά 15-03-11, 08:43   #31
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αρχίσαμε τελικά φυσιοθεραπείες εδώ και ένα μήνα κ πάμε πολύ καλύτερα. Ομως τι έχουμε τραβήξει με το ικα δεν λέγεται και ακόμα δεν έχουμε κάνει τίποτα. Δυστυχώς επειδή ήταν στο δικό μου βιβλιάριο κ εμένα έλειγε το δικό μου είπαμε να περιμένουμε λίγο για να μπούμε και οι δύο στου άνδρα μου. Πήγα στο ίκα στην φυσιάτρο {άσε που δεν ήξεραν και ποιο γιατρός πρέπει να μου το δώσει} για να πάρω το παραπευκτικό μου είπε ότι αυτά που γράφει η γνωμάτευση του νοσοκομείου είναι μπούρδες γιατί τετειες φυσιοθεραπείες δεν γίνονται σε μωρό. Αλλά κ το ότι πρέπει να το δεί η ίδια κ να της πάω και κάποιο χαρτί που να δείχνει την πορεία του όλο αυτό τον καιρό. Εχω τρελαθεί τελείως και απογοητευτεί!!!! Θα το πάω την παρασκευή να δώ τι θα γίνει!!
Εχω ανχωθεί πολύ γιατί ο μήνας αυτός τρέχει και δεν έχω κανονήσει τίποτα με το ίκα για το χρηματικό κ αν δεν προλάβω θα πρέπει να πληρωσω ιδιωτικά και δεν μας περισέβουν λεφτά μια και έχουμε κ τα έξοδα για το κοινό μυστήριο γαμου-βαπτισης που ετοιμάζουμε για την Ανοιξη.

Σας ευχαριστω που με ακούσατε!!
Παλιά 15-03-11, 09:07   #32
tzini
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα dafnii.
ελπιζω να τελειωσουν ολα συντομα κ να ειναι ολα καλα.

για το βιβλιαριο που λες παραπανω, ξερω τουλαχιστον απο το νατ, που ειμαστε εμεις, οτι κανουν την ανανεωση απο 15 μερες μεχρι κ ενα μηνα πριν τη ληξη, γιατι ειναι συνηθισμενο να λειπει ο κυριος ασφαλιζομενος κ ειναι 2 γραφεια ολα κ ολα για τετοια πραγματα στην αττικη.
για ψαξτο μηπως κ ισχυει τπτ τετοιο κ στο ικα.

τωρα το γιατι θελει να το δει αυτη , δεν το πολυκαταλαβαινω.
Ο χρήστης tzini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-11, 07:52   #33
dafnii

dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια, επειδή χάθηκα λίγο είπα να σας πώ νέα για τον γλυκό μου γιό. Με το θέμα του Ικα τελειωσα με την ταλαιπωρία δυστηχως το ποσόν είναι μόνο 135 το μήνα.
από την άλλη ο μικρός έχει μεγάλη βελτίωση με τις φυσιοθεραπείες ακόμα και οι νευρολόγοι στο παίδων δεν το πίστευαν. Αλλα για το cpk μας έχουν τρελάνει. επειδή αργούσαν απο το παιδων να μας καλέσουν να κάνουμε τις εξετάσεις πήγαμε έξω κ καναμε την εξέταση το cpk το βρήκαμε 1100 κ χαρήκαμε μια κ στο νοσοκομείο το είχαν βρεί 11950!!!! , μετα από 15 μέρες το κάναμε στο νοσοκομείο και το βρήκαν 8500. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ!!! Ετσι δρομολογήθηκε να γίνει η βιοψία μυών που θα το κάνει η Μαντά που είναι στο Αιγινήτειο κ είναι κορυφή έχω ακούσει. Θα γίνει μετα την βάπτιση-Γάμο που θα γίνει στις 15/5/11!!!!
Αυτά είναι τα νέα μας!!!!!!!!!!!!! Σας χαιρετώ κ ευχομαι τα καλήτερα για όλους σας!!!!
Παλιά 05-05-11, 08:58   #34
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα κορίτσια, επειδή χάθηκα λίγο είπα να σας πώ νέα για τον γλυκό μου γιό. Με το θέμα του Ικα τελειωσα με την ταλαιπωρία δυστηχως το ποσόν είναι μόνο 135 το μήνα.
από την άλλη ο μικρός έχει μεγάλη βελτίωση με τις φυσιοθεραπείες ακόμα και οι νευρολόγοι στο παίδων δεν το πίστευαν. Αλλα για το cpk μας έχουν τρελάνει. επειδή αργούσαν απο το παιδων να μας καλέσουν να κάνουμε τις εξετάσεις πήγαμε έξω κ καναμε την εξέταση το cpk το βρήκαμε 1100 κ χαρήκαμε μια κ στο νοσοκομείο το είχαν βρεί 11950!!!! , μετα από 15 μέρες το κάναμε στο νοσοκομείο και το βρήκαν 8500. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ!!! Ετσι δρομολογήθηκε να γίνει η βιοψία μυών που θα το κάνει η Μαντά που είναι στο Αιγινήτειο κ είναι κορυφή έχω ακούσει. Θα γίνει μετα την βάπτιση-Γάμο που θα γίνει στις 15/5/11!!!!
Αυτά είναι τα νέα μας!!!!!!!!!!!!! Σας χαιρετώ κ ευχομαι τα καλήτερα για όλους σας!!!!
με το καλο ολα να πανε καλα κοπελα μου
θα ηθελα με πμ το τηλ της Μαντα γιατι παλι ειμαι χαλια
ευχαριστω
Παλιά 05-05-11, 17:02   #35
sogni d'oro

Περιοχή: athens
sogni d'oro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γνωρίζετε αν το αυξημένο CK στις περιπτώσεις σας συνοδεύεται με αυξημένες τρανσαμινάσες?

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!
Ο χρήστης sogni d'oro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-11, 09:56   #36
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο believe76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζετε αν το αυξημένο CK στις περιπτώσεις σας συνοδεύεται με αυξημένες τρανσαμινάσες?
σχεδον παντα ανεβαινουν μαζι αυτα
Παλιά 06-05-11, 13:51   #37
sogni d'oro

Προεπιλογή

Στέλλα σ ευχαριστώ
CK=231 είναι ανησυχητικό?

Παλιά 06-05-11, 13:54   #38
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο believe76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλλα σ ευχαριστώ
CK=231 είναι ανησυχητικό?
μεχρι 200 ειναι ΟΚ
δεν εχει ανεβει και πολυ
αν κουραστηκες τις τελευταιες μερες
δουλειες, αθλητισμος, αν εχεις κανει καμια ενδομυικη ενεση
ανεβαινει

οχι δεν ειναι ανησυχητικο
αλλα να το τσεκαρεις σε κανα μηνα παλι
Παλιά 06-05-11, 16:02   #39
sogni d'oro

Προεπιλογή

Αφορά το αγοράκι μου....
Σ ευχαριστώ και πάλι

Παλιά 06-05-11, 16:05   #40
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σου εστειλα πμ αλλα θυμηθηκα και κατι αλλο
αν εχετε κανει εμβολιο τις προηγουμενες 20 μερες δεν εξεταζουμε CPK βγαινει λαθος λογω της ενδομυικης
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές