Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

που να βρω το δικιο μου?στο συνηγορο του πολιτη?


Recommended Posts

λοιπον ο λογος που γραφω (θα ειναι ενα κατεβατο,προσοχη!)ειναι για το μειωμενο ωραριο μετα το 6μηνο του οαεδ.αυτα που εχω μαζεψει προς το παρον απο το δικο μας και αλλα φορουμ ειναι τα εξης.

 

ο νομος πετραλια αναφερει

 

 

 

 

Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας(εννοει το μειωμενο μαζεμενο σε μερες), η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας(εννοει το 6μηνο), στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει."

 

 

επισης ο τωρινος υφυπουργος Κος Κουτρουμανης ειπε τα εξης σε συνεντευξη του (2009)

 

 

Ανεξαρτήτως χρόνου εργασίας για εργαζόμενες με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου ή αορίστου χρόνου.

2. Άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιού

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται:

α. Μειωμένο κατά 1 ώρα την ημέρα ωράριο εργασίας (χωρίς μείωση αποδοχών) και για 30 μήνες από τη λήξη της άδειας λοχείας ή τη λήξη της ειδικής εξάμηνης άδειας (βλ. παρακάτω).

β. Εναλλακτικά μειωμένο ωράριο κατά 2 ώρες την ημέρα για τους πρώτους 12 μήνες και 1 ώρας για 6 επιπλέον μήνες μετά τη λήξη της άδειας λοχείας ή της ειδικής εξάμηνης άδειας και εφόσον υπάρχει συμφωνία με τον εργοδότη.

γ. Εναλλακτικά, επίσης, σε σχέση με την πρώτη ή δεύτερη επιλογή και μετά από συμφωνία με τον εργοδότη, ισόχρονη συνεχόμενη άδεια 3,5 περίπου μηνών αντί του μειωμένου ωραρίου.

Είναι ξεκάθαρο ότι για να εξασφαλίσει η μητέρα την άδεια των 3,5 μηνών αντί για το μειωμένο ωράριο, θα πρέπει να υπάρξει η σύμφωνη γνώμη του εργοδότη.

 

 

 

και επισης απο τον οδηγο ασφαλισμενου του ΙΚΑ

 

 

 

Έχουμε 2 επιλογές.

Η μία είναι : - άδεια λοχείας

- 3,5 μήνες ισόχρονη άδεια με αποδοχές (μόνο εάν συμφωνεί ο εργοδότης, γιατί αυτός πληρώνει)

- 6 μήνες ειδική άδεια. ΟΑΕΔ

Μετά επιστροφή στη δουλειά χωρίς να δικαιούσαι το μειωμένο ωράριο.

 

Και η άλλη λύση είναι:

- άδεια λοχείας

- 6 μήνες ειδική άδεια ΟΑΕΔ

- Μειωμένο ωράριο.

(Γράφει επί λέξη: η μητέρα αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας δικαιούται την ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας (των 6 μηνών) και στη συνέχεια (δηλαδή μετά τη λήξη του 6μήνου), δικαιούται το προβλεπόμενο μειωμένο ωράριο, αντί του δικαιώματος της άδειας των 3,5 μηνών που δεν άσκησε.

 

 

 

εγω απο ολα αυτα συμπεραινω οτι το μειωμενο μενει ως εχει.και το ιδιο ισχυριζεται και ο ΟΑΕΔ.οτι αλλο το 6μηνο και αλλο το μειωμενο.

 

 

το προβλημα ειναι η επιθεωρηση εργασιας.μεχρι στιγμης εχουμε παρει 3 :roll: διαφορετικες απαντησεις.

 

 

1η απαντηση το μειωμενο μενει ως εχει,30 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα η αλλιως 1 χρονο 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.

 

 

2η απαντηση χανουμε 6 μηνες μειωμενο και δουλευουμε 1 χρονο 6ωρο.

 

 

3η απαντηση χανουμε 6 μηνες μειωμενο και δουλευουμε 6 μηνες 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.

 

 

 

στην ερωτηση γιατι εμεις που μετα το 6μηνο παιρνουμε μειωμενο ωραριο και οχι την ισοχρονη αδεια χανουμε 6 μηνες μειωμενο η απαντηση ηταν "τι ειναι η ισοχρονη?" :roll::roll::roll::roll: και απαντανε μετα ε και γι¨αυτες δεν ειναι 3.5 μηνες αλλα το μισο :roll::roll::roll:

 

 

και αντε και το δεχομαι οτι χανω 6 μηνες μειωμενο.και αντι για 30 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα δικαιουμαι 24 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα????το 24 μηνες κατα μια ωρα μειωμενο τι μαθηματικα κανουν και το βγαζουν 6 μηνες 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο???? το σωστο δεν ειναι 1 χρονος 6ωρο????:?:???::?

 

 

και το γραφει και καθαρα το αρθρο 9 της ΕΓΣΕΕ (το 2003,τοτε που το μειωμενο ηταν 24 μηνες)

 

 

Άρθρο 9: Άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιών

1. Οι μητέρες εργαζόμενες δικαιούνται, για τον θηλασμό και τις αυξημένες φροντίδες, που απαιτούνται

για την αναστροφή του παιδιού επί χρονικό διάστημα δύο ετών από τον τοκετό είτε να διακόπτουν την εργασία τους για μια ώρα κάθε μέρα, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα

κατά μια ώρα κάθε μέρα. Ύστερα από συμφωνία των μερών η μείωση του χρόνου εργασίας μπορεί να

ορίζεται σε δύο ώρες επί ένα χρόνο μετά τον τοκετό.

 

 

 

 

καμια ιδεα για το που θα βρω το δικιο μου??????????(λεμε τωρα)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως πήρα μειωμένο από την λήξη της άδεις λοχείας (άρα έχασα 6 μήνες).

Απλά να σου πω ότι αν πας και πολύ κόντρα στον εργοδότη, θα πρέπει να θυμάσαι ότι άσχετα από το μειωμένο έχει το δικαίωμα να σε απολύσει 1 χρόνο μετά τον τοκετό...οπότε εκεί θα χάσεις πλέον όλο το μειωμένο που σου απομένει!

Εύχομαι να βρεις τη λύση!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω christine06,η κοντρα μου δεν ειναι με τον εργοδοτη αλλα με την επιθεωρηση.αυτη την στιγμη αλλες κανουν κανονικα το μειωμενο,αλλες δουλευουν 1 χρονο 6ωρο και αλλες 6 μηνες 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.για εμενα αυτο ειναι αδικια!αν ελεγαν ΟΛΕΣ οι επιθεωρησεις το ιδιο θα ελεγα οκ,χανω 6μηνες μειωμενο ,δεν εγινε τιποτα.στον συνηγορο του πολιτη δεν θα παω για τον εργοδοτη αλλα για την επιθεωρηση.γιατι εκτος απο αδιαβαστοι ηταν αγενεστατοι και καθολου εξυπηρετικοι.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Για την επιθεώρηση μπορείς να πας....αλλά φοβάμαι ότι δε θα γίνουν και πολλά...

Κάποτε χρειάστηκε να κάνω εγγράφως παράπονο για μια υπηρεσία του ΟΑΕΔ (στη διοίκηση του Οργανισμού) και απλά ήρθε ένα mail που με ευχαριστούσε για την ενημέρωση. Ουδέποτε έγινε κάτι περισσότερο....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6ωρο για 1 χρόνο μετά την άδεια λοχείας (όχι τη λήξη του εξαμήνου) και υποτίθεται θα είχα άλλους 6 μήνες με 7ωρο. Αλλά πρόλαβε και με απέλυσε πάνω στο χρόνο οπότε έχασα και αυτούς τους 6 με 7ωρο και 2 μήνες με 6ωρο. Εννοείται ότι στην καινούργια δουλειά είμαι κανονικά 8ωρο :)

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει,σημασια εχει οτι βρηκες δουλεια!:D

 

σε περιπτωση παντως που οντως χανεις 6 μηνες μειωμενο το σωστο ειναι 1 χρονος 6ωρο απο την ληξη του 6μηνου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εμένα τότε μου είπαν και από τον ΟΑΕΔ και από την Επιθεώρηση εργασίας ότι το μειωμένο μετράει μετά τη λήξη της άδειας λοχείας. Αυτό βέβαια πριν 1,5 περίπου χρόνο. Από ότι βλέπω από αυτά που αναφέρεις έχουν αλλάξει από τότε τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα απο τον οαεδ μου ειπαν οτι ειναι αλλο το ενα αλλο το αλλο.το λαθος της επιθεωρησης ειναι στο εξης

 

 

το μειωμενο πριν θεσπιστει το 6μηνο ηταν 30 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα.εαν συμφωνουσε ο εργοδοτης μπορουσε να γινει 1 χρονος 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.αν αφαιρεσω οπως λεει η επιθεωρηση 6 μηνες μειωμενο ειμαστε στους 24 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα. εεε αυτο μεταφραζεται σε 1 χρονο μειωμενο κατα 2 ωρες.οχι σε 6 μηνες 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.αυτοι απο τον 1 χρονο 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο αφαιρεσαν το πρωτο 6ωρο 6μηνο.ΛΑΘΟΣ!!!!!!!!:evil:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ,έχω κι εγώ διαβάσει (πρέπει να βρω που και να στο παραθέσω, αλλά νομίζω οτι ήταν σε ένα φόρουμ που ασχολείται με τα εργασιακά δικαιώματα) οτι αν πάρεις το 6μηνο ,χάνεις 6μηνες από το μειωμένο ωράριο!!

Με ενδιαφέρει γιατι και εγώ τώρα είμαι στο 6μηνο,οπότε θα ψαξω να το βρω!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις το εξάμηνο δεν χάνεις τίποτα! Ισχύει αναλοίωτο το δικαίωμα 7ωρου για 30 μήνες. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί αφού δεν έχεις πρόβλημα με τον εργοδότη έχεις πάει στην επιθεώρηση εργασίας. Οποιοσδήποτε λογιστής (τον οποίο έχει ο εργοδότης σου) είναι υπεύθυνος να απαντήσει στον εργοδότη σου. Αν διαφωνήσεις με τον λογιστή τότε αρμόδιος για να σου απαντήσει υπεύθυνα είναι ο ΟΑΕΔ και το ταμείο σου. Κανένας άλλος.

 

Σημείωση: Έχω πάρει το 6μηνο, έχω σύμβαση αορίστου χρόνου στον ιδιωτικό τομέα, και κάνω χρήση του μειωμένου 7ώρου για 30 μήνες.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγράφεται πουθενά στο νόμο η φράση "από την λήξη της άδειας λοχείας". Το μειωμένο ωράριο ισχύει από τη στιγμή που η μητέρα θα επανέλθει στην εργασία της είτε είναι αμέσως μετά την άδεια λοχείας είτε μετά τη λήξη του εξαμήνου και της νόμιμης άδειάς της (γιατί για να πάρεις το εξάμηνο έχεις πάρει και την άδεια που δικαιούσαι στον προηγούμενο χρόνο).

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πάρεις το εξάμηνο δεν χάνεις τίποτα! Ισχύει αναλοίωτο το δικαίωμα 7ωρου για 30 μήνες. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί αφού δεν έχεις πρόβλημα με τον εργοδότη έχεις πάει στην επιθεώρηση εργασίας. Οποιοσδήποτε λογιστής (τον οποίο έχει ο εργοδότης σου) είναι υπεύθυνος να απαντήσει στον εργοδότη σου. Αν διαφωνήσεις με τον λογιστή τότε αρμόδιος για να σου απαντήσει υπεύθυνα είναι ο ΟΑΕΔ και το ταμείο σου. Κανένας άλλος.

 

Σημείωση: Έχω πάρει το 6μηνο, έχω σύμβαση αορίστου χρόνου στον ιδιωτικό τομέα, και κάνω χρήση του μειωμένου 7ώρου για 30 μήνες.

 

αυτο λεω και εγω,οτι το μειωμενο μενει ατοφιο.αν διαβασεις το πρωτο μου μηνυμα θα δεις οτι ο λογιστης της εταιρειας ζηταει απο συναδελφο που ηδη εκανε το μειωμενο (1 χρονο 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο)τις υπολοιπες μερες της αδειας της διοτι το μειωμενο ειναι 1 χρονο και οχι εναμιση που εκανε η κοπελα.και δεν τα εχω μαζι του γιατι το ιδιο λεει και η επιθεωρηση.και εκεινος φυσικα και θα κανει αυτο που λεει η επιθεωρηση(στο κομματι του μειωμενου,οχι σε αυτα που της ζηταει).

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγράφεται πουθενά στο νόμο η φράση "από την λήξη της άδειας λοχείας". Το μειωμένο ωράριο ισχύει από τη στιγμή που η μητέρα θα επανέλθει στην εργασία της είτε είναι αμέσως μετά την άδεια λοχείας είτε μετά τη λήξη του εξαμήνου και της νόμιμης άδειάς της (γιατί για να πάρεις το εξάμηνο έχεις πάρει και την άδεια που δικαιούσαι στον προηγούμενο χρόνο).

 

 

και ομως!!!μου εδωσαν τον νομο του 2002 :roll::roll::roll::roll: που το αναφερει!!!!!!οτι το μειωμενο ξεκιναει μετα την αδεια λοχειας.ενω το 6μηνο ψηφιστηκε το 2008!γι" αυτο σας ειπα,δεν βγαζω καμια ακρη.και σε ερωτηση γιατι αυτη που παιρνει την ισοχρονη να παιρνει ολοκληρο το μειωμενο ενω εγω χανω 6 μηνες η απαντηση ηταν "τι ειναι η ισοχρονη" και μετα η αποστομωτικη απαντηση "και αυτη μιση την παιρνου¨".

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πιάστο αυγό και κούρεφτο!

 

Στο ΙΚΑ απεθυνθήκατε;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο νόμος Πετραλιά είναι απολύτως σαφής!

 

Άρθρο 142

Ειδική παροχή προστασίας μητρότητας

Η μητέρα που είναι ασφαλισμένη του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, και εργάζεται με σχέση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις, μετά τη λήξη της άδειας λοχείας και της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, όπως προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004 - 2005, δικαιούται να λάβει ειδική άδεια προστασίας μητρότητας έξι (6) μηνών.

Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Κατά τη διάρκεια της ως άνω ειδικής άδειας, ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να καταβάλλει στην εργαζόμενη μητέρα μηνιαίως ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως κάθε φορά καθορίζεται με βάση την ΕΓΣΣΕ, καθώς και αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας με βάση το προαναφερόμενο ποσό.

Σε περίπτωση απασχόλησης μέχρι και 4 ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο από τον ΟΑΕΔ ποσό ισούται με το μισό του καθοριζόμενου ανωτέρω.

Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, οι δε προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου παραπάνω ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά ασφαλισμένου και την αποδίδει στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εισφορά εργοδότη που βαρύνει τον Οργανισμό.

Κατά τη διάρκεια της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας, έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 3227/2004 (ΦΕΚ 31 Α') και η 30874/23.4.2004 (ΦΕΚ 1023 Β') κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, Οικονομίας και Οικονομικών και Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας.

Με απόφαση του Υπουργού Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας ρυθμίζονται η διαδικασία, ο τρόπος και οι λοιπές προϋποθέσεις εφαρμογής των διατάξεων του παρόντος άρθρου, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια.

 

Τα bold είναι αυτά που μας ενδιαφέρουν. Το νόμο θα τον βρεις εδώ: http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CBoQFjAB&url=http%3A%2F%2Feaed.gr%2Findex.php%3Foption%3Dcom_content%26view%3Darticle%26id%3D1843%253A-36552008-%26catid%3D239%253A2008%26Itemid%3D286%26lang%3Del&ei=qvDOTJvoA47KjAfIsYzYBw&usg=AFQjCNGUu3mPqIWff9ETaxtf1C9ZmV_7bQ&sig2=8VQiHmJ72Pr_ws6GQlAbcA

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

τον εχω γραψει αυτον τον νομο στο πρωτο ποστ.τον ειχα εκτυπωσει κιολας για να παει η συναδελφος στην επιθεωρηση.αλλα δεν ηθελαν καν να τον δουν!και της πασαραν τον νομο του 2002.:roll::roll:

 

πιο σαφης ο νομος δεν γινεται νομιζω!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

θα παω στο ικα γιατι το 2009 εβγαλαν τον οδηγο ασφαλισμενου( που αναφερει αυτα που εγραψα στο πρωτο ποστ)και θελω να τα εκτυπωσω για να τα εχω μαζι μου για τον συνηγορο του πολιτη.το θεμα ομως ειναι οτι και αυτοι λογικα θα με παραπεμψουν στην επιθεωρηση οπως ο οαεδ.:roll:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

πηρα στο υπουργειο εργασιας τηλεφωνο μολις τωρα.και εκεινοι το ιδιο ισχυριζονται.οτι οποια παρει το 6μηνο χανει 6 μηνες μειωμενο και γινεται η 24 μηνες μειωμενο κατα μια ωρα η 12 μηνες μειωμενο κατα 2 ωρες.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω christine06,η κοντρα μου δεν ειναι με τον εργοδοτη αλλα με την επιθεωρηση.αυτη την στιγμη αλλες κανουν κανονικα το μειωμενο,αλλες δουλευουν 1 χρονο 6ωρο και αλλες 6 μηνες 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.για εμενα αυτο ειναι αδικια!αν ελεγαν ΟΛΕΣ οι επιθεωρησεις το ιδιο θα ελεγα οκ,χανω 6μηνες μειωμενο ,δεν εγινε τιποτα.στον συνηγορο του πολιτη δεν θα παω για τον εργοδοτη αλλα για την επιθεωρηση.γιατι εκτος απο αδιαβαστοι ηταν αγενεστατοι και καθολου εξυπηρετικοι.

 

 

κι εγώ έτσι το δουλεύω το μειωμένο. έκανα χρήση της εξάμηνης άδειας μητρότητας, γύρισα για δουλειά τον μάϊο και δούλεψα 6ωρο μέχρι 18/10/10 και τώρα θα δουλέψω 7ωρο μέχρι τον Απρίλιο. ρώτησα και στην επιθεώρηση και αυτό ακριβώς μου είπαν

Link to comment
Share on other sites

artemida λαθος δουλευεις το μειωμενο.ειναι η 24 μηνες 7ωρο η 1 χρονος 6ωρο.σημερα μιλησα με το υπουργειο εργασιας.

 

 

edit παρε τηλεφωνο στο 2131516394,ειναι στο υπουργειο ενα τμημα που λεγεται..... χμμμ δεν θυμαμαι καλα ,κατι για την ισοτητα των 2 φυλων μου ειπε.και λογικα να το παρεις ,αφου η επιθεωρηση θεωρει οτι αντι για 30 μηνες 7ωρο χανεις 6 μηνες και γινεται 24 μηνες 7ωρο ε θελει πολυ μυαλο για να δουνε οτι ειναι 1 χρονος 6ωρο????

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...