Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημιουργική απασχόληση για 13 μηνών


Recommended Posts

καλημερα σε ολους κ ολες!!ειμαι νεο μελος κ θα ηθελα ενα χερι βοηθειας..

ο μικρος μου ειναι 13 μηνων..πανω στα ντουζενια του :roll::lol: δεν περπαταμε ακομη,το παλευουμε!!κ να μαι εγω τωρα για ακομη μια φορα να στεκομαι σαν τη χαζη ωρες,ωρες να τον κοιταζω κ να μη ξερω τι να κανω..πως να τον απασχολησω,τι αλλο να βρω για να μη βαριεται,να διασκεδαζει,να ψυχαγωγειται κ να εξελισεται...

γενικα νιωθω ελλειπης πολλες φορες παρολλο που ειμαστε αυτοκολλητακια με συνεπεια να με πιανουν τα "ψυχολογικα"μου!!1Ερχεται κ χειμωνας κ ουτε μπορω να φανταστω πως θα περασει κλεισμενοι μεσα!!Ειμαστε κ μοναχουληδες ολη μερα(ο αντρας μου δουλευει,ολη μερα κ καποιοσ αλλος δεν υπαρχει κοντα μου)

μου εχουν στερεψει οι ιδεες κ ο μικρος ατιμουλης δε με βοηθαει καθολου μιας κ δε δειχνει ευχαριστημενος με τιποτα...τα παιχνιδια ουτε να τα φτυσει,εμενα επισης:oops:(μονο για μεταφορα με θελει..αγκαλια κ να παμε γυρω-γυρω στο σπιτι)

Χιλια συγνωμη για το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρωτο μου ποστ!!!θα ηθελα να μου δωσετε ιδεες κ να μου πειτε πως περνατε εσεις χρονο ποιοτικο με τα ζουζουνια σας σε αυτη την ηλικια!!εχω αρχισει κ τα χανω παλι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο μικρος ατιμουλης δε με βοηθαει καθολου μιας κ δε δειχνει ευχαριστημενος με τιποτα...τα παιχνιδια ουτε να τα φτυσει,εμενα επισης:oops:(μονο για μεταφορα με θελει..αγκαλια κ να παμε γυρω-γυρω στο σπιτι)

εννοείς οτι αν κάτσεις μαζί του να παίξεται με τα παιχνίδια του δε θέλει?

μήπως να τα ανανέωνες?

Link to comment
Share on other sites

Μα το ενδιαφέρον του αυτή τη στιγμή είναι στο να περπατάει με τη βοήθεια σου. Αυτό θέλει να κάνει όλη μέρα γιατί αυτό είναι το νέο του κατόρθωμα:)

Έτσι ήμασταν και εμείς σε αυτή την ηλικία και νομίζω τα περισσότερα παιδάκια...

Πάρτε αν δεν έχετε παιχνιδάκια που τα βοηθούν στα πρώτα τους βήματα, ξέρεις αυτά που στηρίζονται και έχουν και ροδίτσες.

Μόλις μάθει να περπατάει θα αλλάξουν τα ενδιαφέροντά του!

(προσωπικά πάντως αυτή ήταν η πιο δύσκολη φάση μέχρι στιγμής, αλλά όταν περπάτησε κανονικά "λύθηκαν" και τα δικά μου χέρια)

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο!!τον αφηνω να μπουσουλαει..ερχεται με πιανει απο τα μπατζακια για αγκαλια,τον παιρνω αγκαλια κ αρχιζει να του κανω χαδακια πχ κ αρχιζει να "μουγκριζει" κ να τεντωνεται γι α να φυγει,τον παιρνω μαζι μου στο καναπε να κανουμε παλαμακια η να του τραγουδησω κ παλι τα ιδια!!δε ξερω πια τι να κανω..

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε μην αγχώνεσαι!! Σίγουρα ο χειμώνας είναι δύσκολη εποχή γιατί κλείνεσαι περισσότερο μέσα. Κι εγω το σκέφτομαι πώς θα περάσει ο χειμώνας και να μην βαρεθούμε κι εγω και η μικρή (20 μηνών)...Δοκίμασε να του λες τραγουδάκια, δώσε του βιβλία με τις πρώτες λέξεις, με ήχους ζώων, με μουσική. Εμένα τα παιδικά βιβλιαράκια αλλά και τα απλά περιοδικά με έσωσαν την απασχολούσαν αρκετά. Ααα και άλμπουμ με φωτογραφίες μας το αγαπημένο της!!! Είναι δυσκολη ηλικία γιατί δεν μπορεί να συγκεντρωθεί για πολύ σε κάτι, θέλει υπομονή...

Αν δεν βρεχει μπορείτε να κάνετε βολτούλες έξω, είναι το καλυτερο πιστεύω για να ξεδώσει και να αλλαξει παραστάσεις....κι εσύ το ίδιο!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε γκρινιαζει να πω την αληθεια αλλα εγω αγχωνομαι λιγακι..κ οταν αρχιζω να νιωθω πιεση κ αγχος αρχιζουν κ τα παρατραγουδα(ενοχες,ανασφαλειες κ αλλα τετοια καλα)

ετσι ειναι τελικα τα παιδακια σε αυτη την ηλικια??ειναι επαρκης με αυτο??δε θα επρεπε να χορευουμε κ να γελαμε??

ρε κοριτσια ουτε γελαει το παιδι!!μονο οταν τον γαργαλας!!κ σκεφτομαι μηπως φταιω εγω για κατι που κανω η δεν κανω..:oops: παντως ρε γμτ καταπανω ειμαι...βαριεμαι δε βαριεμαι εκει..αλλα ανταποκριση καμια

τι θα μπορουσα να κανω αλλο???απο "καραγκιοζιλικια" τα εχουμε κανει-ξεπερασει ολα..κατι πιο δημιουργικο??

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε μην αγχώνεσαι!! Σίγουρα ο χειμώνας είναι δύσκολη εποχή γιατί κλείνεσαι περισσότερο μέσα. Κι εγω το σκέφτομαι πώς θα περάσει ο χειμώνας και να μην βαρεθούμε κι εγω και η μικρή (20 μηνών)...Δοκίμασε να του λες τραγουδάκια, δώσε του βιβλία με τις πρώτες λέξεις, με ήχους ζώων, με μουσική. Εμένα τα παιδικά βιβλιαράκια αλλά και τα απλά περιοδικά με έσωσαν την απασχολούσαν αρκετά. Ααα και άλμπουμ με φωτογραφίες μας το αγαπημένο της!!! Είναι δυσκολη ηλικία γιατί δεν μπορεί να συγκεντρωθεί για πολύ σε κάτι, θέλει υπομονή...

Αν δεν βρεχει μπορείτε να κάνετε βολτούλες έξω, είναι το καλυτερο πιστεύω για να ξεδώσει και να αλλαξει παραστάσεις....κι εσύ το ίδιο!!

εισαι τυχερουλα που μπορουσες να καθησεις μαζι της...εγω κ βιβλια που του πηρα τιποτα!!καθομαστε στο χαλι,τα χαρτινα τα τρωει κ ενα αλλο υφασματινο γνωστης εταιριας που πηρα καταληγω να το διαβαζω μονη μου!!

Link to comment
Share on other sites

παντα γλυκα του μιλαω..τωρα για το γελιο αν πω οτι ξεκαρδιζομαι θα πω ψεμματα..δεν θυμαμαι αν με εχει ακουσει κ ποτε!!πως??σα το μουγγοθοδωρα ειμαι ολη μερα!!α ρε μανουλα που εισαι??!!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αστον να μπουσουλαει (στρωσε βεβαια τα χαλιά σου).

πες τραγουδακια με καθαρη φωνη, παραστατικα, γέλα πολυ, δειξτου πραγματα (πουλακια, αυτοκινητα που περνουν) εξω στο δρομο με ενθουσιασμο.

αφησε τον να παρει ταπερ και κουταλια και να κανει οτι νομιζει, θα του αρεσουν πιο πολυ απο τα παιχνιδια αυτης της ηλικιας. αυτο μου το ειχε πει μια κυρια που ειχε καταστημα παιχνιδιων!

μπαλιτσες που μπορει να πεταξει. διαβασμα και να βλεπει το βιβλιο. διαβασε και δικα σας βιβλια με εντονες εικονες, ισως περιοδικα.

και μιλα πολυ για τα παντα. "τωρα θα βγαλω τον καφε απο το ντουλαπι το ψηλο, α οχι καλυτερα να φτιαξω τσαι, να το τσαι, θα βαλω νερο να βρασει ..." ολες τι σκεψεις σου φωναχτα. ξερω ειναι λιγο της σχιζοφρενειας, αλλά το βοηθα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τα βιβλία του και κάνε πως διαβάζεις εσύ, αλλά φωναχτά και με έμφαση στις εκφράσεις. Να δεις για πότε θα έρθει για να δει τι βλέπεις! Τότε θα αρχίσεις να τα ξεφυλλίζεις δείχνοντάς του τις εικόνες. Επίσης, όταν κάνεις δουλειές του σπιτιού, να τον έχεις κοντά σου να σε βλέπει πχ στον πάγκο της κουζίνας και να περιγράφεις με ενθουσιασμό τι κάνεις πχ τώρα κόβουμε το κρεμμυδάκι, κοίτα τι ωραίες ροδέλες το κάνουμε, τώρα βάζουμε το μαλακτικό στο πλυντήριο, για να μυρίζουν όμορφα τα ρούχα μας κλπ κλπ (μη γελάτε βρε, πιάνει σας λέω!!! και τις δουλειές κάνουμε και το μωρό απασχολείται!)

Link to comment
Share on other sites

επίσης, γιατί να είσαι σαν το μουγγοθόδωρα? Βάλε το ραδιόφωνο σε ένα σταθμό που σου αρέσει, τραγούδα και εσύ και πάρτον αγκαλιά να χορέψετε στο ρυθμό, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!!!

Link to comment
Share on other sites

παντα γλυκα του μιλαω..τωρα για το γελιο αν πω οτι ξεκαρδιζομαι θα πω ψεμματα..δεν θυμαμαι αν με εχει ακουσει κ ποτε!!πως??σα το μουγγοθοδωρα ειμαι ολη μερα!!α ρε μανουλα που εισαι??!!:(

 

Προσπάθησε να του μιλάς πολύ, να ακούτε μουσική, να του τραγουδάς, να χορεύεις και να γελας....κοινώς "καραγκιόζης" :)

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο όταν είσαι μόνη αλλά προσπάθησε...άλλωστε ο μικρός είναι η παρεούλα σου, και αν δεν έχεις τι να του λες συνέχεια περιέγραφε αυτά που κάνεις. Εγώ μαγείρευα ας πούμε και της έλεγα ακριβώς τι έκανα και με κοιτούσε με ενδιαφέρον. Θα βρεις τον τρόπο, μην ανησυχείς, αλλά προσπάθησε να μη δείχνεις ότι βαριέσαι γιατί θα βαριέται και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

σας χιλιοευχαριστω ολες!!!δε μπορω να βγαλω ακρη..ολα τα εχουμε κανει!!αχ πως θα περασει ο μαυροχειμωνας?:shock:

κ ενα αλλο τωρα που ειπατε για τραγουδια κ χαρες..βαζω τραγουδακια,χορευω,χτυπιεμαι σα τη τρελη,του φωναζω ελα κ εσυ,του πιανω τα χερακια να χορεψει κ ακεινος αφηνεται,καθεται στο ποπο κ στεκει να με κοιταει σα χανος με το στομα ανοιχτο,σε λιγο με βαριεται κ φευγει μπουσουλοντας:?:|

μονο οταν ειμαστε βολτα,η παμε στου μπαμπα το μαγαζι η στις κουνιες δειχνει ευχαριστημενος κ ενθουσιασμενος..σε λιγο καιρο ομως δε θα μπορουμε να ειμαστε συνεχεια εξω!!τι θα γινει τοτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ πως θα περασει ο μαυροχειμωνας?:shock:

 

βρε συ, εν τω μεταξυ θα μεγαλωσει, (ξερεις ποσο μεγαλωνουν τον 1ο-2ο χρονο?) και θα περπατησει (αντε να τον κυνηγας μετα), θα ψαχουλευει και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

αχχχ!!!δε σας προλαβαινω με τις απαντησεις σας :D!!

μαλλον το προβλημα ειναι οτι εχασα τον ενθουσιασμο μου..αφου βλεπω πως δεν υπαρχει κατι " ιδιαιτερο" που να του εχω στερησει

αλλα οταν δε βρισκεις ανταποκριση δε κουραζεσαι?δε βαριεσαι?ντροπη που το λεω η μανα ξερω αλλα ειναι η αληθεια

θα προσπαθησω,θα προσπαθησω κ αλλο..αχ ποτε θα περπατησει να τα κανουμε ολα λιμπα?να παιζουμε κ να κυνηγιομαστε?

Link to comment
Share on other sites

Με έχουν καλύψει οι άλλες κοπέλες νομίζω... Επίσης ανανέωσέ του τα παιχνίδια ή βρες τι του αρέσει να κάνει γιατί κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Αν βαρέθηκε τα παιχνιδάκια του, βρες ένα διαφορετικό είδος παιχνιδιού για να του εξάψει την περιέργεια.

 

Κάποιες στιγμές, ακόμα και η αλλαγή από δωμάτιο σε δωμάτιο είναι καλή.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

ξυπνησαμε κοριτσια πρεπει να φυγω!!

θα μπω αργοτερα να ριξω ξανα μια ματια..τωρα για το φορουμ κ εσας τι να πω??!!ηταν το πρωτο μου ποστ κ δε περιμενα τοση ανταποκριση..ειστε φοβερες ευχαριστω!!ελπιζω μαζι σας να τη βρω την ακρη

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις επισης να βρεις διαφορα αντικειμενα του σπιτιου με το ιδιο χρωμα και να ενα μονο αντικειμενο με διαφορετικο χρωμα και να του ζητας να σου δειξει το διαφορετικο χρωμα.Να παιξετε με τη ζυμη και να κανετε κουλουρακια απλα να προσεχεις μη τη φαει.Να περπατατε λεγοντας ''παμε τωρα στο καναμπε!!'',''Ηρθαμε στο καναμπε!!'',''Παμε τωρα στο..(αντικειμενο)''.Να κανετε ορχηστρα με κατσαρολες.Εμεις επισης παιζαμε και θεατρο με τα διαφορα παιδικα τραγουδακια πχ καναμε με τα χερια το ''αχ κουνελακι'',τη βαρκουλα του ψαρα,το χοντρο μπιζελι κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και το χειμώνα μπορείτε να βγαίνετε έξω, αρκεί να είστε καλά ντυμένοι. Εδώ που μένω έχει το χειμώνα μόνιμα μείον, αλλά αφού δεν γίνεται αλλιώς, ντύνω τα παιδιά με ολόσωμα μπουφάν, μποτάκια, σκουφάκια και κασκόλ και πηγαίνουμε στην παιδική χαρά. Μας έχει τύχει να σκουπίζω το χιόνι με τα χέρια μου για να καθίσουμε στις κούνιες! Αλλά δεν γίνεται αλλιώς, θα ψυχοπλακωθούμε οικογενειακώς. Πληροφοριακά, παρόλα τα τρελά (ένας από τους λίγους κανόνες που θέτω είναι ότι το χιόνι που θα τρώνε ... δεν θα είναι κίτρινο, ο νοών νοείτω) οι κόρες μου δεν αρρωσταίνουν ιδιαίτερα συχνά, χτύπα ξύλο.

Καλό χειμώνα!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο!!τον αφηνω να μπουσουλαει..ερχεται με πιανει απο τα μπατζακια για αγκαλια,τον παιρνω αγκαλια κ αρχιζει να του κανω χαδακια πχ κ αρχιζει να "μουγκριζει" κ να τεντωνεται γι α να φυγει,τον παιρνω μαζι μου στο καναπε να κανουμε παλαμακια η να του τραγουδησω κ παλι τα ιδια!!δε ξερω πια τι να κανω..

Εγώ νομίζω αυτό τα λέει όλα. Θέλει να περπατάει το μικρό σου. Αυτο τον ενδιαφέρει στην φάση που βρίσκεται. Να περπατήσει. Και αυτό θέλει να κάνει συνέχεια μέχρι να το καταφέρει μόνος του. Ολα τα παιδάκια έτσι είναι σε αυτην την ηλικία. Σιγά μην κάθονται με τα παιχνίδια τους να παίξουν. Υπομονή και ......καλή μέση.:D

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου και ο δικός μου έχει ακριβώς τις ίδιες αντιδράσεις με τον δικό σου ακόμα και τώρα που κοντεύει 16 μηνών.

Τα παιχνίδια δεν τον συγκινούν καθόλου, μόνο να περπατά θέλει και να κάνει ζημιές:rolleyes: οι αγκαλιές δεν του λένε τίποτα ενώ παλιά ήθελε συνέχεια.

Ακόμα δεν μιλάει αλλά νομίζω ότι συνενοούμαστε αρκετά καλά:D

Τα απογεύματα τον αφήνω να γυρνάει μέσα στο σπίτι εκτός και αν έχει καλό καιρό οπότε πάμε και μια μικρή βολτούλα.

Σ' αυτήν την ηλικία θέλουν να εξερευνήσουν τα πάντα και δεν ενδιαφέρονται για παιχνίδια και μάλιστα ομαδικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...