Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 βρογχιτιδες σε ενα μηνα!!!!


Recommended Posts

θα ηθελα τη γνωμη σας στο θεματακι που εχουμε με την Ειρηνη μας...Σημερα και 2 εβδομαδες περιπου απο την τελευταια μας ιωση, η οποια μας εκανε ακροαστικα και καναμε αερολιν, ξανα μανα τα ιδια. Πηγαμε στη γιατρο και μας ειπε οτι κανει πολλες εκκρισεις στους πνευμονες και οτι ο εντονος βηχας που εχει μονο το βραδυ ειναι αρχη κρισεων ασθματος, μας εγραψε λοιπον το φλιξοταιντ εκτος απο το αερολιν που ηδη πινει. Πολυ στεναχωρηθηκα με τη μικρη μου, τοση ευαισθησια ρε γμτ...Και πού να αρχισουν τα κρυα δηλαδη, εμεις εδω ακομα 28-30 βαθμους εχουμε...Ειχατε παρομοια εμπειρια με τα παιδακια σας;;; Μου ειπε βεβαια οτι κατα το 2ο χρονο τα μωρακια αρρωσταινουν αρκετα συχνα για να φτιαξουν το ανοσοποιητικο τους αλλα τοσο συχνα;;;; ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα συνήθως αυτά τα δυο πάνε μαζί (τα φάρμακα εννοώ). Τώρα ότι θα αρρωσταίνει είναι ανάλογα στον οργανισμό νομίζω. Να σας παρακολουθεί γιατρός και όλα θα πάνε καλά. Μέχρι τα 4 είναι οι περισσότερες αρρώστιες, μετά ηρεμούν τα πράγματα.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη γνωμη σας στο θεματακι που εχουμε με την Ειρηνη μας...Σημερα και 2 εβδομαδες περιπου απο την τελευταια μας ιωση, η οποια μας εκανε ακροαστικα και καναμε αερολιν, ξανα μανα τα ιδια. Πηγαμε στη γιατρο και μας ειπε οτι κανει πολλες εκκρισεις στους πνευμονες και οτι ο εντονος βηχας που εχει μονο το βραδυ ειναι αρχη κρισεων ασθματος, μας εγραψε λοιπον το φλιξοταιντ εκτος απο το αερολιν που ηδη πινει. Πολυ στεναχωρηθηκα με τη μικρη μου, τοση ευαισθησια ρε γμτ...Και πού να αρχισουν τα κρυα δηλαδη, εμεις εδω ακομα 28-30 βαθμους εχουμε...Ειχατε παρομοια εμπειρια με τα παιδακια σας;;; Μου ειπε βεβαια οτι κατα το 2ο χρονο τα μωρακια αρρωσταινουν αρκετα συχνα για να φτιαξουν το ανοσοποιητικο τους αλλα τοσο συχνα;;;; ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ!!!!

 

μην ανησυχεις.....το φλιξοταιντ λειτουργεί θεραπευτικά....δηλαδή θα βοηθήσει την μικρή σου σιγά-σιγά να μην έχει ανάγκη το αερολίν που είναι για άμεση βοήθεια στον βήχα ή την δύσπνοια. Λογικά το φλιξοτάιτ θα το έδωσε για κάποιο σχετικά μικρό χρονικό διάστημα, έτσι δεν είναι ? Τόση υγρασία που έχει όλο αυτόν τον καιρό δεν βοηθάει στο αναπνευστικό....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς από τον Απρίλιο και μετά έχουμε κολλήσει πάνω από 6-7 ιώσεις. Κάθε μήνα είμαστε και με κάτι καινούργιο. Το ίδιο είπε και η παιδίατρός μας, ότι τώρα περνάει τη φάση της ανοσιοποίησης. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά σκέψου ότι πολλά παιδάκια σαν τα δικά μας αρρωσταίνουν σε αυτή την ηλικία πολύ συχνά. Υπομονή, φάση είναι θα περάσει και αυτή. (Τα λέω για να τα ακούω και εγώ)

Περαστικά στη μικρούλα!

Link to comment
Share on other sites

αχ και εμεις αρρωστη αρρωστησαμε, περασαμε ιωση με σπυρακια (σαν φουσκαλες) και σημερα εχει παλι πυρετο!!!θα παρω παλι σημερα το γιατρο τηλ. εχω στεναχωρηθει πολυ, δεν ξερω τι να κανω, γιατι παλι σημερα να εχει πυρετο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η κόρη μου έχει αλλεργική σπαστικη βροχιτιδα το οποιο σημαινει μολις ο καιρος κρυαδιάσει λιγο ειμαστε με μασκα αερολιν φλιξοταιτ και ατροβεντ....όλα αυτα ειναι εισπεομενα για τους βροχοσπασμους....δηλαδη ανοιγουν τους βρονχους και το παιδι αναπνεει πιο σωστα....το ατροβεντ ειναι για τον έντονο βηχα....στις κρισεις άσθματος περνουμε πρεζολον ειναι κορτιζονη χαπι....

η βροχητιδα δεν θελει υγρασία.....ρωτα για τις πέτρες που χρησιμοποιειτε εσεις στα νησια που τρβανε την υγρασια.....και κάποια φυτα εσωτερικου χωρου....

όταν εχει υγρασια μην το βγαζεις το παιδι εξω....κανε και ορο μεσα στην μερα...και γενικά θελει υπομονη.....και προσοχη να μην ξανακυλισει....αν δεις οτι η αγωγη στα εισπεομενα στα έδωσε ο γιατρος καθε οχταωρο και το παιδι πάει χειρότερα πάρτον τηλ μηπως τα κανεις στο 6ωρο ή και στο 4ωρο

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΒΡΟΧΙΤΗΔΕΣ 1 ΧΡΟΝΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΜΑΣΚΕΣ . ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ FIXOTAID ( ΚΟΡΤΙΖΩΝΗ) ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΑΡΩΣΤΕΝΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΕΡΟΛΙΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΜΟΝΟ FIXOTAID , ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ , ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΚΟΨΑ .ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕ ΒΡΟΧΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΡΩΣΤΕΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΚΟΥΓΑ ΝΑ ΒΗΧΕΙ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑΜΕ ΑΕΡΟΛΙΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΡΙΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΚΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΚΡΟΑΣΤΙΚΑ .ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΕ ΝΗΣΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ .

X1UKp3?r=1287561565

PCefp3?r=1287561617

aQQUp3?r=1287561649

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...βλεπω πολλες ειμαστε στο ιδιο κλαμπ...η μπεμπα σαν να ειναι καλυτερα, δε βηχει πια το βραδυ, ευτυχως τωρα κοιμαται η γλυκια μου χωρις διακοπες απο το βηχα. Οι μυξες βεβαια παραμενουν παρα τον τοσο ορο που της βαζουμε. Πινει βεβαια αερολιν εδω και μια βδομαδα και μολις χθες σταματησε ο βηχας το βραδυ. Τεσπα, θα συνεχισουμε το αερολιν μεχρι Δευτερα και το φλιξοταιντ για 15 μερες μας ειπε να το παιρνει, 2 εισπνοες πρωι-βραδυ. Ελπιζω να ειναι περαστικο, οχι τιποτε αλλο αλλα ταλαιπωρουνται πολυ τα καημενα, εντωμεταξυ εμενα συνεπεσε και με δοντια (βγαινουν τουλαχιστον 6 μαζεμενα-τραπεζιτες τα περισσοτερα) και καταλαβαινετε τι δραμα ειχαμε στο σπιτι μια βδομαδα τωρα...Περαστικα να ειναι σε ολα τα μωρακια αυτα τα προβληματακια...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΒΡΟΧΙΤΗΔΕΣ 1 ΧΡΟΝΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΜΑΣΚΕΣ . ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ FIXOTAID ( ΚΟΡΤΙΖΩΝΗ) ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΑΡΩΣΤΕΝΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΕΡΟΛΙΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΜΟΝΟ FIXOTAID , ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ , ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΚΟΨΑ .ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕ ΒΡΟΧΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΡΩΣΤΕΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΚΟΥΓΑ ΝΑ ΒΗΧΕΙ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑΜΕ ΑΕΡΟΛΙΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΡΙΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΚΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΚΡΟΑΣΤΙΚΑ .ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΕ ΝΗΣΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ .

X1UKp3?r=1287561565

PCefp3?r=1287561617

aQQUp3?r=1287561649

 

 

και μεις εδω εχουμε παρα πολυ υγρασια, τα πιο πολλα βραδια φτανει 80% η υγρασια, οποτε επιβαρυνεται πολυ το αναπνευστικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...σημερα, και ενω πηγαινε αρκετα καλα η μπεμπα, ξυπνησε με πυρετο και καποια στιγμη ανεβηκε 38,7. Τι να ειναι παλι αυτο;;;;; Θα τρελαθω...Πηρα τη γιατρο μου λεει να την παρακολουθω, να δινω αντιπυρετικο και βλεπουμε, ισως κολλησε κατι, μα παλι;;;;; ειναι δυνατον;;;;; και να πω οτι την παμε πουυθενα με παιδια κτλ, τιποτε απο γιαγια σε γιαγια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανε οτι σου λεει ο γιατρος σου και ολα θα πανε καλα!

η κορη μου περσι ενος ετους ηταν ακριβως ετσι..ξεκινησαμε μεσα σεπτεμβρη και σταματησαμε την ανοιξη..βεβαια η δικια μου πηγαινε παιδικο οποτε ηταν ακομα χειροτερο..

τα ιδια φαρμακα συν κορτιζονη (σολντεσανιλ) σε στιγμες κρισης..

ξερεις τι θα σε σωσει?να μαθεις να ακους τον βηχα της. να καταλαβαινεις ποτε πρεπει να δρασεις με εισπνοες αμεσα και ποτε αρκει ενας καλος καθαρισμος με ορο στη μυτη.

 

και ορο, μην το λυπασαι, με το που καταλαβαινεις μυξουλες βαλε.να προλαβεις μην κατεβουν στα πνευμονακια!

 

μερικα παιδακια ειναι πιο ευαισθητα μωρε..για να σου πω και κατι θετικο...φετος , μεχρι τωρα που κοντευει να τελειωσει και ο οκτωβριος, ειμαστε μια χαρα! λιγες μυξουλες και τιποτα αλλο! θα δυναμωσει και το δικο σου ζουζουνι !!

 

περαστικουλια σας!

Link to comment
Share on other sites

κ εμεις περασαμε ιωση, και απο χθες αρχισε να εχει ενα τρομερο βηχα, τωρα το μεσημερι ενω κοιμοτανε αρχισε να βηχει με αποτελεσμα να κανει εμμετο, δεν τρωει κιολας, αυριο βλεπω παλι να πηγαινουμε γιατρο,περυσι ειμασταν τοσο καλα δεν αρρωστησε ουτε μια φορα, γιατι φετος???

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κόλλησε η μικρή μου από την μεγάλη που πάει προνήπιο και υποτροπιασε η βρογχίτιδα της. Προς το παρόν της δίνω σιρόπι βλεννολυτικό και σταγόνες ΖΙΡΤΕΚ. Έχει βήχα παραγωγικό αλλά η γιατρός λέει όχι σε αυτήν εισπνεόμενα ακόμη. Πάντως ανησυχώ πολύ με τον βήχα της γιατί βήχει λες και καπνίζει.

Η μεγάλη έπαθε πρώτη φορά βρογχίτιδα όταν ήταν σχεδόν 3 χρονών και φέτος που είναι 4,5 και πάει προνήπιο. Δεν θέλω να σκέφτομαι τα φάρμακα που παίρνει γιατί με πιάνει απελπισία και στενοχωριέμαι. Εισπνεόμενα, singulair, aerius, mucosolvan και αντιβίωση επειδή έχει πράσινα φλέμματα και έκανα κάτι 39-40 πυρετούς το Σ/Κ.

Δράμα η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...σημερα, και ενω πηγαινε αρκετα καλα η μπεμπα, ξυπνησε με πυρετο και καποια στιγμη ανεβηκε 38,7. Τι να ειναι παλι αυτο;;;;; Θα τρελαθω...Πηρα τη γιατρο μου λεει να την παρακολουθω, να δινω αντιπυρετικο και βλεπουμε, ισως κολλησε κατι, μα παλι;;;;; ειναι δυνατον;;;;; και να πω οτι την παμε πουυθενα με παιδια κτλ, τιποτε απο γιαγια σε γιαγια...

 

Κι εμένα έτσι ξεκίνησε η ευαισθησία με τις βρογχίτιδες... Από την γιαγιά στο σπίτι και αντίστροφα ήμασταν αλλά πέρασε 3 απανωτές ιώσεις (που μάλλον τις φέραμε εμείς στο σπίτι) και της γύρισε σε βρογχίτιδα στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...