Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεμελιωση συνταξωδοτικου δικαιωματος


Recommended Posts

Μηπως ξερει κανεις τι γινεται με την θεμελιωση συνταξιωδοτικου δικαιωματος .Ειμαι 40χρονων στα 50 θα εχω ανηλικο παιδι και εχω μεχρι το

τελος του 2010 θα εχω 5500 ενσημα. τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mάλλον τίποτα,στα 49σου τράβα κατέθεσε τα χαρτιά για σύνταξη.Άμα θες;

 

ΥΓ 1. Επειδή ζούμε σε κράτος με κόκκινο φωτάκι , σε εννιά χρόνια ποιος ζει ποιος πεθαίνει.

Εννιά φορες θα ξαναματααλλάξει ο νόμος.

ΥΓ 2. Όχι οτι είναι κακά πάντα τα κράτη με κόκκινο φωτάκι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μήπως γνωρίζει καμία να βοηθήσει και εμένα πάνω στο ίδιο θέμα? Το πρόβλημά μου είναι ότι μου λείπουν 218 ένσημα μέχρι το τέλος του 2010.

 

Ξέρετε αν ο χρόνος ανεργίας υπολογίζεται ? Μήπως δηλ. μπορώ να συμπληρώσω τα ενσημά μου απο τον οαεδ. Κάποιοι μου είπαν οτι αυτό θα ισχύει απο το 2011 με κατοχύρωση συνταξης στα 57 μου χρόνια και όχι στα 55 πλέον.

 

Επίσης οι μήνες λοχείας, χάνονται ? δεν υπολογίζονται πουθενά ? σε ένσημα εννοώ.....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω το θέμα εδώ και 2 εβδομάδες και άκρη δεν έχω βγάλει:

Σύμφωνα με το νέο νόμο , αν έχουν 5.500 ένσημα και ανήλικο

στις 31/12/2010 , θεμελιώνεις δικαίωμα για πλήρη στα 55 , ανεξάρτητα αν το παιδί σου τότε θα είναι ανήλικο ή όχι.

Επίσης με το νέο νόμο , οι πλασματικοί χρόνοι επεκτείνονται και εκτός από ότι ίσχυε, προστίθενται και οι χρόνοι ανεργίας (ως 300 ημέρες) , σπουδών , και αν διάβασα καλά και οι άδειες κυοφορίας-λοχείας.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής :

Εγώ π.χ. έχω ένσημα πριν το 1992 , έχω ανήλικο και 31/12/2010 θα έχω συμπληρώσει 5.150 ένσημα (περιλαμβάνονται και το 6μηνο του ΟΑΕΔ που έχω εκτύπωση από το ΙΚΑ ότι κολλήθηκαν συντάξιμα ένσημα).

Μπορώ να υπολογίσω και ένα έτος πλασματικό λόγω ενός παιδιού? (300 ένσημα)

Μπορώ να υπολογίσω την άδεια κυοφορίας-λοχείας? (119 ένσημα)

Μπορώ να υπολογίσω πλασματικό χρόνο ανεργίας ? (300 ένσημα)

Αν ναι , τότε με «πιάνει» και θα βγω (πρώτα ο Θεός) στα 55.

Αν όχι ,(αν δηλαδή οι πλασματικοί χρόνοι αναγνωρίζονται ΜΕΤΑ την 1/1/2011) , τότε πάω στα 57…

Ξέρει κανείς??

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' όσα διάβασα στο Νόμο που ψηφίστικε για το έτος 2011 στο βιβλίο του Αυτιά, αναγνωρίζεται ο πλασματικός χρόνος από το 2011 και ανεβαίνει το όριο ηλικίας αναλόγως ενσήμων, στα 51, 52, 53 κλπ. μειωμένη αλλά για ολόκληρη στα 55 παραμένει αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα διάβασα στο Νόμο που ψηφίστικε για το έτος 2011 στο βιβλίο του Αυτιά, αναγνωρίζεται ο πλασματικός χρόνος από το 2011 και ανεβαίνει το όριο ηλικίας αναλόγως ενσήμων, στα 51, 52, 53 κλπ. μειωμένη αλλά για ολόκληρη στα 55 παραμένει αν θυμάμαι καλά.

 

Πλασματικός χρόνος θεωρείται και το ένα έτος που ισχύει ΗΔΗ για το πρώτο παιδί. Αυτός ο χρόνος αναγνωρίζεται ήδη , άρα γιατί να αναγνωρίζεται από το 2011???

Επίσης από 1/1/2011 , η πλήρης πηγαίνει στα 57 , από 1/1/2012 στα 60 και από 1/1/2013 στα 65 χρόνια.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να υπολογίσω και ένα έτος πλασματικό λόγω ενός παιδιού? (300 ένσημα)[/font]

Μπορώ να υπολογίσω την άδεια κυοφορίας-λοχείας? (119 ένσημα)

Μπορώ να υπολογίσω πλασματικό χρόνο ανεργίας ? (300 ένσημα)

Αν ναι ' date=' τότε με «πιάνει» και θα βγω (πρώτα ο Θεός) στα 55.[/size']

Αν όχι ,(αν δηλαδή οι πλασματικοί χρόνοι αναγνωρίζονται ΜΕΤΑ την 1/1/2011) , τότε πάω στα 57…

Ξέρει κανείς??

 

 

Αχ ναι βρε κορίτσια..... σε αυτά τα παραπάνω ερωτήματα γνωρίζει κάποια να απαντήσει σίγουρα ?

Οτι ολα τα παραπάνω θα ισχύουν απο το 2011, το γνωρίζω.

Το θέμα ειναι όμως μήπως ισχύουν και τώρα αυτα ώστε να μπορούμε να κατοχυρώσουμε την συνταξιοδότηση μέχρι τελος του 2010 ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει 50 εφημερίδες , τα βιβλία του Αυτιά και το έχω ψάξει στο Internet όσο δε γίνεται…τελικά η απάντηση στα ερωτήματα μου ήρθε από την εφημερίδα Αγγελιοφόρος της Κυριακής που μας πέρασε.

Διαβάστε τι διευκρινίζει (πάντα για ασφαλισμένους πριν την 1/1/1993) :

  • Ο πλασματικός χρόνος του ενός έτους για το πρώτο παιδί (αλλά και για τα επόμενα) , αναγνωρίζεται μεν για τη θεμελίωση δικαιώματος , αλλά όχι για την κατηγορία των μητέρων με ανήλικα. Αν δεν κάνει χρήση η μητέρα , τότε ο πλασματικός χρόνος προσμετράται από τον πατέρα (κουράγιο αγάπη μου , δεν θα βγεις στα 70 στη σύνταξη…)
  • Για όσους θεμελιώνουν δικαίωμα έως 31/12/2010 , αναγνωρίζονται οι χρόνοι που ίσχυαν με τον παλιό νόμο (π.χ. στρατιωτική θητεία , χρόνος ανατροφής παιδιών), ενώ από 1/1/2011 ισχύουν οι νέοι πλασματικοί χρόνοι (επιδοτούμενη ανεργία έως 300 ημέρες , άδεια κύησης και λοχείας 119 ημέρες , και χρόνος που έπαιρνε κάποιος αναπηρική σύνταξη ,όλα αυτά χωρίς εξαγορά και με εξαγορά η στρατιωτική θητεία , οι σπουδές , απεργίες , εκπαιδευτικές άδειες κλπ).

Άρα , μοιραία για μένα προσωπικά , πάω στα 57 αφού συμπληρώνω τα απαιτούμενα 5.500 ένσημα μέσα στο 2011 μαζί με τους νέους πλασματικούς χρόνους,

Ελπίζω η εφημερίδα να τα γράφει σωστά , θα συνεχίσω να το ψάχνω…

Κάπου αλλού διάβασα ότι για να κατοχυρώσεις δικαίωμα με τα παραπάνω πρέπει να κάνεις αίτηση στο ΙΚΑ μέχρι 31/12/2013 , ξέρει καμμία να μας πει τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε???

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει 50 εφημερίδες , τα βιβλία του Αυτιά και το έχω ψάξει στο Internet όσο δε γίνεται…τελικά η απάντηση στα ερωτήματα μου ήρθε από την εφημερίδα Αγγελιοφόρος της Κυριακής που μας πέρασε.

Διαβάστε τι διευκρινίζει (πάντα για ασφαλισμένους πριν την 1/1/1993) :

  • Ο πλασματικός χρόνος του ενός έτους για το πρώτο παιδί (αλλά και για τα επόμενα) , αναγνωρίζεται μεν για τη θεμελίωση δικαιώματος , αλλά όχι για την κατηγορία των μητέρων με ανήλικα. Αν δεν κάνει χρήση η μητέρα , τότε ο πλασματικός χρόνος προσμετράται από τον πατέρα (κουράγιο αγάπη μου , δεν θα βγεις στα 70 στη σύνταξη…)
  • Για όσους θεμελιώνουν δικαίωμα έως 31/12/2010 , αναγνωρίζονται οι χρόνοι που ίσχυαν με τον παλιό νόμο (π.χ. στρατιωτική θητεία , χρόνος ανατροφής παιδιών), ενώ από 1/1/2011 ισχύουν οι νέοι πλασματικοί χρόνοι (επιδοτούμενη ανεργία έως 300 ημέρες , άδεια κύησης και λοχείας 119 ημέρες , και χρόνος που έπαιρνε κάποιος αναπηρική σύνταξη ,όλα αυτά χωρίς εξαγορά και με εξαγορά η στρατιωτική θητεία , οι σπουδές , απεργίες , εκπαιδευτικές άδειες κλπ).

Άρα , μοιραία για μένα προσωπικά , πάω στα 57 αφού συμπληρώνω τα απαιτούμενα 5.500 ένσημα μέσα στο 2011 μαζί με τους νέους πλασματικούς χρόνους,

Ελπίζω η εφημερίδα να τα γράφει σωστά , θα συνεχίσω να το ψάχνω…

Κάπου αλλού διάβασα ότι για να κατοχυρώσεις δικαίωμα με τα παραπάνω πρέπει να κάνεις αίτηση στο ΙΚΑ μέχρι 31/12/2013 , ξέρει καμμία να μας πει τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε???

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...... δυστυχώς και εγώ απο ότι καταλαβαίνω θα πάω για σύνταξη στα 57 εφόσον μου λείπουν αυτα τα 218!!

Οσον αφορά αυτό που ρωτάς για αιτηση στο ΙΚΑ, εγώ όταν είχα παει να ρωτήσω γενικά για το θέμα, μου είπαν πως δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα!!!

Να μετρήσω μόνη μου τα ενσημά μου! και βάσει νόμου οταν φτάσω στα 55 ή 57 (ανάλογα με ποιο πακέτο μπορώ να ακολουθήσω) θα πάω ΙΚΑ και μόνο τότε θα κάνω αίτηση συνταξιοδότησης.... αν ισχύουν οι ιδιοι νόμοι τότε, η ηλικία μου ειπαν δεν υπάρχει περιπτωση να αμφισβητηθεί καθως και το γεγονός οτι μεχρι το 2010 ή 2011 είχα ανηλικο παιδί.... οπότε βάσει νόμου και έχοντας τα 5500 ενσημα κανω τοτε την αίτηση........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΕΧΩ??

ΑΝΗΚΩ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΗΤΕΡΩΝ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΣΥΝΤΑΞΗ , ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΩ???

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΤΟ 2010???

ΕΧΩ ΘΕΜΕΛΕΙΩΣΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ???

ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΕΜΕΛΕΙΩΝΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΙΚΑ???

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΙΚΑ??

ΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ????

ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΟΥΝ????

ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ???

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ???

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΜΕΙΩΜΕΝΗ???

ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ Η ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ????

 

edit admin

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις τι γινεται με την θεμελιωση συνταξιωδοτικου δικαιωματος .Ειμαι 40χρονων στα 50 θα εχω ανηλικο παιδι και εχω μεχρι το

τελος του 2010 θα εχω 5500 ενσημα. τι πρεπει να κανω;

απο οτι μου ειπαν και εμενα στο ικα δεν κανεις τιποτα τωρα.....απλα οταν ερθει η ωρα καταθετεις τα ενσημα και περνεις την αναλογη συνταξη τοτε.....
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...