Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσθια πηγή κλείνει γρήγορα


Recommended Posts

Η μικρή μου ειναι 2 μηνών και χθες που πήγαμε στην παιδίατρο για εμβολιο μας ειπε οτι κλείνει με γρήγορο ρυθμό η πρόσθια πηγή. Δεν ανησυχεί λέει προς το παρόν γιατί η περίμετρος κεφαλής αυξανεται φυσιολογικά (πάνω από το μέσο όρο),αλλά αν τον άλλο μήνα συνεχίσει να κλείνει με το ρυθμό αυτό,τότε θα μας στειλει για υπέρηχο εγκεφάλου. Το ίδιο θέμα είχε κι ο μπαμπάς της μικρός αλλά τελικά όλα καλά.

Είχε κάποια/ος παρόμοια εμπειρία;

Ευχαριστώ!

bunbunsdr20100811_-8_My+child+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ!!! πολύ μεγάλο θέμα άνοιξες και πονεμένο.

Τι άγχος έχω τραβήξει και εγώ με την πηγή και την περίμετρο κεφαλής δεν λέγεται. Μετά από 2 υπερήχους εγκεφάλου, 3 παιδιάτρους, 3 παιδονευρολόγους, με δική μου πρωτοβουλία ευτυχώς όλα είναι καλά.

Εν όλιγης όλα αυτά που έμαθα από τους πιο πάνω γιατρούς συνήθως η πηγή κλείνει στους 12-18 μήνες. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που έχουν κλείσει από τους 4 -8 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Από τη στιγμή που αυξάνεται η περίμετρος κεφαλής φυσιολογικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο παιδιάτρος στο συνέστησε για παν ενδεχόμενο. Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά. Να σου ζήσει

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Αχ!!! πολύ μεγάλο θέμα άνοιξες και πονεμένο.

Τι άγχος έχω τραβήξει και εγώ με την πηγή και την περίμετρο κεφαλής δεν λέγεται. Μετά από 2 υπερήχους εγκεφάλου, 3 παιδιάτρους, 3 παιδονευρολόγους, με δική μου πρωτοβουλία ευτυχώς όλα είναι καλά.

Εν όλιγης όλα αυτά που έμαθα από τους πιο πάνω γιατρούς συνήθως η πηγή κλείνει στους 12-18 μήνες. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που έχουν κλείσει από τους 4 -8 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Από τη στιγμή που αυξάνεται η περίμετρος κεφαλής φυσιολογικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο παιδιάτρος στο συνέστησε για παν ενδεχόμενο. Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά. Να σου ζήσει

 

Αν και δεν με απασχόλησε προσωπικά, τα ίδια ξέρω πάνω κάτω από περίπτωση μητέρας που την παροακολουθούσε ο γυναικολόγος μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...