Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-10-10, 14:10   #1
Φιλίππα

Φιλίππα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Πόσο βοηθαει η ληψη φυλικου οξεος στη σύλληψη?

Ξέρει καμια αν βοηθαει η ληψη φυλικου οξεος στη συλληψη?Είχε καμια τέτοια εμπειρια που να ειχε αποτελέσματα?
Ο χρήστης Φιλίππα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-10, 14:40   #2
SKEK

Το avatar του χρήστη SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η λήψη φυλικού οξέως βοηθά στην οργανογένεση και στη δημιουργία κυττάρων. Η γυναίκες που θέλουν να μείνουν έγκυες και πέρνουν φυλικό οξύ έχουν λιγότερες πιθανότητες να γεννήσουν ένα υγιές βρέφος και λιγότερες πιθανότητες για αποβολή. Οι γυναίκες που δεν πέρνουν φυλικό οξύ και θέλουν να μείνουν έγκυες έχουν τις ίδιες πιθανότητες με αυτές που πέρνουν φ. οξύ αλλά πολύ περισσότερες για αποβολή ή για εγκυμοσύνη με επιπλοκές ή προβληματικό έμβρυο.
Παλιά 14-10-10, 15:13   #3
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SKEK Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λήψη φυλικού οξέως βοηθά στην οργανογένεση και στη δημιουργία κυττάρων. Η γυναίκες που θέλουν να μείνουν έγκυες και πέρνουν φυλικό οξύ έχουν λιγότερες πιθανότητες να γεννήσουν ένα υγιές βρέφος και λιγότερες πιθανότητες για αποβολή. Οι γυναίκες που δεν πέρνουν φυλικό οξύ και θέλουν να μείνουν έγκυες έχουν τις ίδιες πιθανότητες με αυτές που πέρνουν φ. οξύ αλλά πολύ περισσότερες για αποβολή ή για εγκυμοσύνη με επιπλοκές ή προβληματικό έμβρυο.
περισσότερες ήθελε να πει... μην την παρεξηγείς

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-10, 15:17   #4
Φιλίππα

Φιλίππα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΓΩ!!!!!!!!!!!!!!! ΕΜΕΙΝΑ ΛΙΓΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ!!!! ΛΕΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ.....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΦΥΛΙΚΟ ΟΞΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ...ΤΥΧΑΙΟ ΛΕΤΕ?
Παλιά 15-10-10, 09:22   #5
SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Αερικάκι για τη διόρθωση, ήταν δύσκολη μέρα χθες αλλά επειδή ήξερα την απάντηση (και γω είχα αυτή την απορία κάποια στιγμή και ρώτησα το γιατρό) είπα να απαντήσω στην κοπέλα και την έκανα τη χαζομάρα μου. Ευτυχώς που υπάρχουν και καλοπροέραιτα μέλη και διορθώνουν

Φιλίππα, επειδή το έψαξα είτε πέρνεις φυλικό οξύ είτε όχι έχεις τις ίδιες πιθανότητες για σύλληψη. Οι πιθανότητες όμως για να εξελιχθεί η εγκυμοσύνη σε τελειόμηνη και να μην προκύψει παλλίνδρομη κύηση ή πρόβλημα στο έμβρυο (defect όπως το περιγράφουν οι έρευνες) είναι μεγαλύτερες με τη λήψη φυλ. οξέως. Συμπέρασμα: Αν θέλεις να μείνεις έγκυος το καλύτερο είναι να αρχίσεις το φ. οξύ και με τη σύλληψη θα αρχίσει να δουλεύει εκεί που πρέπει. Ξέρεις πολλές φορές μπορεί να γίνει σύλληψη αλλά να μην προκύψει εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα για διάφορους λόγους.
Παλιά 15-10-10, 09:27   #6
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SKEK Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Αερικάκι για τη διόρθωση, ήταν δύσκολη μέρα χθες αλλά επειδή ήξερα την απάντηση (και γω είχα αυτή την απορία κάποια στιγμή και ρώτησα το γιατρό) είπα να απαντήσω στην κοπέλα και την έκανα τη χαζομάρα μου. Ευτυχώς που υπάρχουν και καλοπροέραιτα μέλη και διορθώνουν

Φιλίππα, επειδή το έψαξα είτε πέρνεις φυλικό οξύ είτε όχι έχεις τις ίδιες πιθανότητες για σύλληψη. Οι πιθανότητες όμως για να εξελιχθεί η εγκυμοσύνη σε τελειόμηνη και να μην προκύψει παλλίνδρομη κύηση ή πρόβλημα στο έμβρυο (defect όπως το περιγράφουν οι έρευνες) είναι μεγαλύτερες με τη λήψη φυλ. οξέως. Συμπέρασμα: Αν θέλεις να μείνεις έγκυος το καλύτερο είναι να αρχίσεις το φ. οξύ και με τη σύλληψη θα αρχίσει να δουλεύει εκεί που πρέπει. Ξέρεις πολλές φορές μπορεί να γίνει σύλληψη αλλά να μην προκύψει εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα για διάφορους λόγους.
Συμφνωνω. Τα ιδια μας ειχε πει και εμας ο γυναικολογος. Επερνα φυλικο ο3υ μια βδομαδα ομως πριν μεινω εγκυος γιατι απλα δεν το περιμεναμε.....οποτε μαλλον σε μας η μια βδομαδα χαμενη πηγε......
Παλιά 15-10-10, 09:37   #7
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βιταμίνη ειναι Τίποτα δεν πάει χαμένο

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 15-10-10, 09:47   #8
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιταμίνη ειναι Τίποτα δεν πάει χαμένο
Λες ε? Το λεω γιατι μας ειχε πει οτι καλο ειναι να παιρνεις τουλαχιστον 1 με 2 μηνες πριν την συληψη και μας το ειπε οταν του ειχαμε παει τον προγεννητικο ελεγχο μιας και μολις ξεκινουσαμε προσπαθειες. Και μας ειπε ξεκινα το τωρα. Η ειρωνια ηταν οτι εκει σε εμενα ΗΔΗ ειχε γινει η συληψη καποιες μερες πριν.....μετα απο 1 εμβδομαδα και κατι μερες ειδα την εγκυμοσυνη οποτε.....σου λεω μπαρουφα.......(οφφ τοπικ).......

ΟΝ ΤΟΠΙΚ.......Παιρνετε φυλικο οξυ!
Παλιά 15-10-10, 10:11   #9
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είχε βάλει ένα link ο επίσκοπος... πάω να το βρω και έρχομαι...

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 15-10-10, 10:14   #10
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rasputin Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_phyllic.htm

Για οποιους θελουν να ξέρουν τι και πως (Η παραγραφος για την εγκυμοσυνη)

(από τα πιο χρήσιμα ποστ που έχει κάνει )

άρα κατά τη διάρκεια της δημιουργίας του εμβρύου (εγκυμοσύνη) είναι απαραίτητο

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 15-10-10, 10:42   #11
Danielaki

Το avatar του χρήστη Danielaki

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Danielaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω δεν πηρα τιποτα στην εγκυμοσυνη..ουτε φυλικο οξυ..μια χαρα υγιεστατο κοριτσακι γεννησα και χωρις επιπλοκες

Nefeli doesn't share anything at all!
Ο χρήστης Danielaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-10, 10:43   #12
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Danielaki... δεν ειναι όλες οι μανούλες μικρές σε ηλικία

(Λορέτα Ποντικίνα)

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-10-10, 10:48   #13
Danielaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Danielaki... δεν ειναι όλες οι μανούλες μικρές σε ηλικία
χμμμ και γιατι ειναι απαραιτητο αν η μανουλα δεν ειναι σε μικρη ηλικια?
αυτα τα απαραιτητα των γιατρων δε μπορω να τα καταλαβω ωρες ωρες..
ο γυναικολογος που πηγαινα στην αρχη της εγκυμοσυνης [ευτυχως μετα τον αλλαξα(ημοτικον που κανει τον σταυρο του)] με το που επιβεβαιωσαμε εγκυμοσυνη,με γεμισε με χαρτια για συμπληρωματα..πηγα στον φαρμακειο κι εφυγα με μια σακουλαρα του ικεα..ακομα τα εχω δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα..

Παλιά 15-10-10, 10:54   #14
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατί μεγαλώνοντας αλλάζει και η ποιότητα των προϊόντων που παράγει ο ταλαιπωρημένος οργανισμός μας Θες να ψάξω να σου βρω έρευνες και μελέτες ή θα το πάρεις τυλιχτό στο χέρι;

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 15-10-10, 10:57   #15
Danielaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί μεγαλώνοντας αλλάζει και η ποιότητα των προϊόντων που παράγει ο ταλαιπωρημένος οργανισμός μας Θες να ψάξω να σου βρω έρευνες και μελέτες ή θα το πάρεις τυλιχτό στο χέρι;
κοιτα επειδη σε διαβαζω σε πολλα θεματα και ξερω οτι εισαι αρκετα εως πολυ ενημερωμενη,θα το παρω τυλιχτο στο χερι..
δεν εχω τιποτα αλλο να συμπληρωσω περαν του να μην αγχονονται τα κοριτσια που προσπαθουν..το αγχος κανει κακο σε ολα..

Παλιά 15-10-10, 11:02   #16
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την ψήφο εμπιστοσύνης και υπερθεματίζω την τελευταία σου πρόταση

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 15-10-10, 11:48   #17
SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ πάλι να ρωτήσω, γιατί το άγχος είναι αρνητικός παράγοντας για τη σύλληψη?
Παλιά 15-10-10, 12:05   #18
ραφαελ

ραφαελ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα,....

φιλικο οξυ!!!

εχω ενα αγορακι 2,5 ετων...εμεινα εγκυος κ δεν επερνα φιλικο....αλλα εκανα φοβερη διατροφη.....1ο μηνες μετα την γεννηση του γιου μου ρωτησα τον γυναικολογο μου αν μπορω να ξαναμεινω εγκυος (εκανα ειδικη διατροφη λογω αλλεργιας του μικρου τον θηλαζα)...ο τοτε επιστημονας μου ειπε ''οκ μεινε δεν υπαρχει προβλημα''...22 εβδομαδες δεν εκλεισε η σπονδυλικη στηλη του μωρου...διακοπη κυησης....σε ενα σωρο γιατρους που πηγα μου ειπαν για το φιλικο οτι πρεπει να το περνω 6 μηνες μιας που εχω ιστορια....

δεν ξερω αν σας βοηθησα αλλα 1,70 ευρω κανει αξιζει να μην περασει καμια γυναικα αυτα που εχω περασει....
Παλιά 15-10-10, 12:24   #19
Rinoula

Το avatar του χρήστη Rinoula

Περιοχή: Αθήνα
Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ραφαελ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα,....

φιλικο οξυ!!!

εχω ενα αγορακι 2,5 ετων...εμεινα εγκυος κ δεν επερνα φιλικο....αλλα εκανα φοβερη διατροφη.....1ο μηνες μετα την γεννηση του γιου μου ρωτησα τον γυναικολογο μου αν μπορω να ξαναμεινω εγκυος (εκανα ειδικη διατροφη λογω αλλεργιας του μικρου τον θηλαζα)...ο τοτε επιστημονας μου ειπε ''οκ μεινε δεν υπαρχει προβλημα''...22 εβδομαδες δεν εκλεισε η σπονδυλικη στηλη του μωρου...διακοπη κυησης....σε ενα σωρο γιατρους που πηγα μου ειπαν για το φιλικο οτι πρεπει να το περνω 6 μηνες μιας που εχω ιστορια....

δεν ξερω αν σας βοηθησα αλλα 1,70 ευρω κανει αξιζει να μην περασει καμια γυναικα αυτα που εχω περασει....
Συμφωνώ, δεν είναι να ρισκάρει κανείς τέτοια πράγματα. Μπορεί κάποια κοπέλα να μην πάρει φολικό στην εγκυμοσύνη της και να μην της συμβεί τίποτα, και κάποια άλλη να έχει σοβαρές επιπλοκές. Και δε νομίζω ότι οι γιατροί έχουν κανένα συμφέρον από φυσικά συμπληρώματα διατροφής! Απο φάρμακα ναι, οκ. Αλλά από βιταμίνες και τα λοιπά δε νομίζω ότι παίρνουν μίζες. Στο κάτω κάτω δε χρειαζεται να χρησιμοποιεί κανείς τη μάρκα φολικού που σου δίνει ο γιατρός. υπάρχουν ένα σωρό μάρκες στο εμπόριο. Διαλέγεις και παίρνεις.
Ο χρήστης Rinoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-10, 12:29   #20
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πάντως δεν βοηθάει στο να συλλάβεις καθόλου, αυτό ρωτούσε η Φιλίππα. Εγώ παίρνω φολικό οξύ από 20 ετών λόγω στίγματος (τώρα είμαι 40) και μπορώ να σας πω με απόλυτη σιγουριά ότι δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να συλλάβω, ενώ δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου.

Το φολικό οξύ πρέπει να λαμβάνεται όταν μια γυναίκα μείνει έγκυος για να αποφευχθούν προβλήματα όπως δισχιδής ράχη και άλλες γενετικές ανωμαλίες. Μερικοί γιατροί το συνιστούν κι από πριν, όσο βρίσκεσαι στην προσπάθεια για εγκυμοσύνη, καθαρά προληπτικά.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-10, 14:34   #21
HELEN80

HELEN80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα...παιρνω φυλλλικο οξυ απο μεσα φεβρουαριου 2010 καθε μερα απο ενα χαπι, διοτι αρχες φεβρουαριου εμεινα για πρωτη φορα εγκυος η οποια κατεληξε σε βιοχημικη και ξανα μενω εγκυος κατευθειαν μετα απο μια περιοδο οπου και αυτη η εγκυμοσυνη κατεληξε σε εξωμητρια κυηση με αφαιρεση σαλπιγγας, ο γιατρος μου μου ειπε να συνεχιζω να παιρνω φυλλικο οξυ μεχρι και τον τριτο μηνα της εγκυμοσυνης. καλο θα σου κανει να παιρνεις, μην ξεχνας οτι φυλλικο οξυ περιεχουν και οι τροφες που τρωμε, οπως λαχανικα και φρουτα.
Ο χρήστης HELEN80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-10, 16:57   #22
Φιλίππα

Φιλίππα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ....Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΠΑΙΡΝΑ 9 ΜΗΝΕς ΦΥΛΙΚΟ ΟΞΥ.....ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΟΜΩΣ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ.....ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΕΣΤΩ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΩ ΚΑΙ ΞΕΑΓΧΩΘΩ ΛΙΓΟ!! ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΜΕΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ.....ΠΑΝΤΩΣ ΑΦΟΥ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΩ
Παλιά 15-11-10, 08:44   #23
Φιλίππα

Φιλίππα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια είμαι εγκυος!!!!!!!!!!!!!! Σημερα παω για χωριακη μετα απο θετικο τεστ...........για να δουμε..............λέτε να ηταν τυχαιο που πηρα αυτο το μηνα φυλικο οξυ? Τυχαιο ή οχι τη δουλεια του εστω και στην ψυχολογια μου την έκανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 15-11-10, 09:38   #24
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά αποτελέσματα

(Λορέτα Ποντικίνα)

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-11-10, 10:05   #25
emma+meli

emma+meli χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φιλίππα Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια είμαι εγκυος!!!!!!!!!!!!!! Σημερα παω για χωριακη μετα απο θετικο τεστ...........για να δουμε..............λέτε να ηταν τυχαιο που πηρα αυτο το μηνα φυλικο οξυ? Τυχαιο ή οχι τη δουλεια του εστω και στην ψυχολογια μου την έκανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sygxaritiria! Euxomai mia yperoxi egkymosyni kai me to kalo to mwraki sou!
I dikia mou gynaikologos-pou simeiwteon einai paaaara poly pseiras-mu eixe pei oti an einai na meineis egkyos tha meineis alla an einai na noiwsw kalytera psyxologika na parw ti polybitamini pregnacare. Etsi ki alliws kako den kanei. Se auto pu epemene omws itan na tin pairnw se oli ti diarkeia tis egkymosynis mou kai sto thilasmo. To fyliko osky einai aparaitito sto embryo-kai den eimai megali oute eixa kp anwmalia sto embryo. Opws exw pei polles fores empistosyni sto giatro. An einai na kanoume oti theloume tote giati na tin/ton empisteutw ston toketo. Tha gennousa kai moni mou tote

Ο χρήστης emma+meli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-10, 13:17   #26
ΜΑΡΑΚΙ 30

ΜΑΡΑΚΙ 30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σίγουρα κάνει καλό το φυλλικό οξύ, εγώ είχα μία παλίνδρομη κύηση πριν 3 μήνες σχεδόν και άρχισα να διαβάζω διάφορα σχετικά και ένας γυκαικολόγος είπε ότι οι γυναίκες που είχαν παλίνδρομες κύησεις θα πρέπει να παίρνουν 10-15mg ημερησίως πριν ξεκινήσουν πάλι να προσπαθούν.
Ο χρήστης ΜΑΡΑΚΙ 30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-10, 11:46   #27
NIOBH

Το avatar του χρήστη NIOBH

NIOBH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φιλίππα Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια.........εύχομαι και η χοριακή να δείξει το ίδιο....!!
Ο χρήστης NIOBH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-10, 05:39   #28
Φιλίππα

Φιλίππα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ....Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΞΕΚΙΗΣΕ ΜΕ 218 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 5 ΜΕΡΕς ΕΦΤΑΣΕ 3500. ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΣΑΚΟ...ΣΕ 12 ΜΕΡΕΣ ΠΑΩ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑΚΟΥΣΩ ΚΑΡΔΟΥΛΑ.....ΦΥΛΙΚΟ ΟΞΥ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΟΛΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ.....ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΚΕΝΕ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΟΣ ΣΩΣΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ!
Παλιά 28-11-10, 08:04   #29
adnihor1

adnihor1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Danielaki Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ και γιατι ειναι απαραιτητο αν η μανουλα δεν ειναι σε μικρη ηλικια?
αυτα τα απαραιτητα των γιατρων δε μπορω να τα καταλαβω ωρες ωρες..
ο γυναικολογος που πηγαινα στην αρχη της εγκυμοσυνης [ευτυχως μετα τον αλλαξα(ημοτικον που κανει τον σταυρο του)] με το που επιβεβαιωσαμε εγκυμοσυνη,με γεμισε με χαρτια για συμπληρωματα..πηγα στον φαρμακειο κι εφυγα με μια σακουλαρα του ικεα..ακομα τα εχω δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα..
εχεις δικιο ντανιελακι δεν εχει καμια σχεση το ποσο ετων εισαι
η αδερφη μου 33 χρονων δυο εγκυμοσυνες κ δεν πηρε τιποτα κ εκανε 2 παιδακια μια χαρα υγιεστατα
εγω στα 27, 2 εγκυμοσυνες δεν πηρα τιποτα κ εχασα δυο μωρακια.ο λογος?
ελλειψη φυλικου οξεους στον οργανισμο μου σε μεγαλο βαθμο μεταλλαξη σε ενα γονιδιο τρεχα γυρευε δηλ αν ειχα παρει φολικο ομως 2-3 μηνες νωρητερα δεν θα ειχα χασει κανενα κ τωρα θα ημουν μανουλα
τωρα πια εγκυος παλι στο 7 μηνα παιρνω φολικο περιπου 1 χρονο
συμπερασμα..δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες κ ουτε για μια βιταμινη οπως ειναι το φυλικο να πρεπει να το περασω για να μαθω εγω δεν ηξερα
το μαθα ομως απο την καλη!

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου
Ο χρήστης adnihor1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-10, 08:05   #30
adnihor1

adnihor1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

φιλιπα συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου ολα να πανε καλα!

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου
Ο χρήστης adnihor1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-10, 10:03   #31
christy@

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
christy@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

φιλιππα συγχαρητηρια για το σπορακι σου σου ευχομαστε να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εγω παιρνω φολικο οξυ σχεδον 1,5 χρονο και τιποτα οποτε οπως βλεπεις δεν εχει να κανει καθολου με τη συλληψη αλλα με την σωστη αναπτυξη του εμβρυου....
Ο χρήστης christy@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-11, 09:17   #32
mlne

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
mlne ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω επαιρνα φυλλικο οξυ κατα την προσπαθεια συλληψης (και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης), οπως με ειχε συμβουλεψει η παιδιατρος φιλη μου, οπως ειπαν και τα κοριτσια για την σωστη αναπτυξη του εμβρυου.

Ο χρήστης mlne δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-11, 11:53   #33
Αναστασια Μ

Αναστασια Μ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα , ν αρωτησω κατι
εγω που τωρα ειμια στην προσπαθεια για παιδακι μετα απο μια βιοχημικη εγκυμοσυνη ποσα χαπακια πρεπει ν παιρνω την ημερα?
Ο χρήστης Αναστασια Μ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-11, 12:16   #34
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έπαιρνα ένα. Νομίζω πως δεν χρειάζεται παραπάνω... αν νιώθεις πως θες παραπάνω διάβασε για τρόφιμα που περιέχουν φυλλικό οξύ

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 31-01-11, 12:18   #35
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Αναστασια Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα , ν αρωτησω κατι
εγω που τωρα ειμια στην προσπαθεια για παιδακι μετα απο μια βιοχημικη εγκυμοσυνη ποσα χαπακια πρεπει ν παιρνω την ημερα?

ΕΝΑ. Για όλες ίδια είναι η συνιστώμενη δόση απ' όσο ξέρω.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-11, 12:22   #36
ValiaK

Το avatar του χρήστη ValiaK

Περιοχή: Αθήνα
ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ενα χαπι με αδειο στομαχι μιση ωρα πριν το κυριο γευμα της ημερας.

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές