Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προνομια πολυτεκνων στο σχολειο...


Recommended Posts

Λοιπον, θα ηθελα να ρωτησω κατι: στο σχολειο εχουν καταργηθει τα προνομια μας, οπως να μην κανουμε εφημεριες ή να μην αναλαμβανουμε εξωδιδακτικες δραστηριοτητες κ.τ.λ. ; Ολα αυτα καταργηθηκαν με βαση το νεο Πολυνομοσχεδιο;

 

Να διευκρινησω οτι ουδεποτε δηλωσα αρνηση περα απο περσυ που μπηκα ως βοηθος τελικα γιατι με τα διδυμα 3 χρονων μεσα στην τρελλα τους και τα αλλα 2 μαζι και αυτα στην τρελλα τους δεν προλαβαινα να ετοιμασω γιορτη και ζητησα κατανοηση οχι ως πολυτεκνη αλλα ως μητερα πολυ μικρων παιδιων. Εχω κανει τα παντα και φετος εχω και παλι τμημα.

 

Τα κανω με μεγαλη μου χαρα για να μην επιβαρυνω τους υπολοιπους συναδελφους.

 

 

Ερχεται ομως μια καθηγητρια με υφακι και φωναζει οτι χαθηκαν ΟΛΑ τα προνομια των πολυτεκνων και το Νεο Νομοσχεδιο τα καταργει ΟΛΑ. Και μαλιστα οταν ζητησα διευκρινησεις σημειωνοντας οτι δε ζητω πουθενα απαλλαγη αλλα θελω να γνωριζω, γυριζει και μου λεει να μην την κουραζω!!! Ζητησα να το δω γραπτως στο Πολυνομοσχεδιο και μου λεει να μου το δωσει συνδικαλιστης.Εγω ομως ξερω να ψαχνω και δε βρηκα τιποτε σχετικο διαβαζοντας το Πολυνομοσχεδιο... Ναι, δεν αναφερει τιποτε οτι προηγουμαστε στις μεταθεσεις, αποσπασεις, υπερωριες αλλα δεν κανει κουβεντα για αλλαγες μεσα στο σχολειο.

 

Μου ξεφευγει κατι; Κανω λαθος; Ξερετε εσεις;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το αφηνω και κανω υπομονη, ριχνω νερο στη φωτια, γιατι με εκανε πριν απο ενα μηνα, ενα καλο σε προσωπικο επιπεδο. Να ειναι καλα η γυναικα, ειναι αρκετα πιο μεγαλη στα χρονια, σιγουρα την κουραζω οταν τη ζοριζω! ;) Αλλα θελω να το μαθω, καταρχην για να ξερουμε τι γινεται.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα που κατέχει πολύ καλά έως άριστα ο διευθυντής μας είναι η νομοθεσία. Στη συνεδρίαση επανέλαβε τις απαλλαγές των πολυτέκνων από τα εξωσχολικά καθήκοντα (εμείς δεν κάναμε χρήση της απαλλαγής οικειοθελώς). Για να το είπε, θα ισχύει ακόμη. Έπεσες σε άνθρωπο που μισεί τους πολυτέκνους. Υπομονή και επιμονή, όπου χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι νομιζω και ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Αυριο θα ανοιξω το πολυνομοσχεδιο στο ιντερνετ και θα της ζητησω να μου δειξει αυτο που λεει.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω ετσι νομιζω και ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Αυριο θα ανοιξω το πολυνομοσχεδιο στο ιντερνετ και θα της ζητησω να μου δειξει αυτο που λεει.

 

μπες στο http://www.pde.gr να συζητησεις με εκπαιδευτικους

Link to comment
Share on other sites

μπες στο http://www.pde.gr να συζητησεις με εκπαιδευτικους

 

Μολις το εκανα και πηρα αμεση απαντηση. Η κυρια εχει τελειως αδικο, οτι αφορα τα σχολεια ισχυουν, απλα το κουτσουρεψαν, πρεπει να εχεις και τα 4 παιδια σου στις πρωτες βαθμιδες της εκπαιδευσης.Ειναι οτι εμεινε, ψιχουλα, γιατι ποιος τα ζηταει...ουτε καν εγω.

Στα αλλα φυσικα εχει δικαιο, μας τα εκοψαν ΟΛΑ, μεταθεσεις, τα παντα...Εδω με 1 παιδι εχεις προβλημα οταν φευγεις μακρια, οχι με 4 και πανω...

Πρεπει σαν κινημα οι πολυτεκνοι να γινουμε πιο δυνατοι, προτρεπω οι Πολυτεκνοι εκπαιδευτικοι να εγγραφουμε στο παραπανω λινκ http://www.pde.gr ...Και η Κλαρα μου φαινεται το καλοκαιρι αυτο μας προετρεπε. Να φανουμε ως δυναμη και να δραστηριοποιηθουμε.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Η απαλλαγή ισχύει επίσης μόνο στην περίπτωση που έχεις πλήρες ωράριο. (ξέχασα να το συμπληρώσω χθες, Κοριτσομάνα)

Εμένα το pde δεν μου αρέσει, συνήθως εκφράζονται πολύ άσχημα εκεί για τους πολυτέκνους και από επίπεδο...δάπεδο!

Link to comment
Share on other sites

Η απαλλαγή ισχύει επίσης μόνο στην περίπτωση που έχεις πλήρες ωράριο. (ξέχασα να το συμπληρώσω χθες, Κοριτσομάνα)

Εμένα το pde δεν μου αρέσει, συνήθως εκφράζονται πολύ άσχημα εκεί για τους πολυτέκνους και από επίπεδο...δάπεδο!

 

αναλογα ποιοι απαντανε κ τι ειδικοτητα ειναι,εμενα μου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Η απαλλαγή ισχύει επίσης μόνο στην περίπτωση που έχεις πλήρες ωράριο. (ξέχασα να το συμπληρώσω χθες, Κοριτσομάνα)

Εμένα το pde δεν μου αρέσει, συνήθως εκφράζονται πολύ άσχημα εκεί για τους πολυτέκνους και από επίπεδο...δάπεδο!

ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, ΣΥΓΝΩΜΗ!!!

Η Ιστοσελίδα στο http://www.penep.gr ειναι των πολυτεκνων εκπαιδευτικων, πανω στη φουρια μου εγραψα λαθος και τωρα το συνειδητοποιησα. Εκει θα κανω αιτηση για μελος γιατι δεν ειμαι ακομα και προτρεπω και τους υπολοιπους.

 

Με απαντησε αμεσα ο υπερπολυτεκνος εκπαιδευτικος κ. Χρυσογελος, να ειναι καλα ο ανθρωπος και ντραπηκα που δεν ειμαι μελος.

 

Αυτο για το ωραριο δεν το ηξερα. Δε θελω να διεκδικησω τιποτε. Αλλα χτες εγινε κατι και μας επιβραβευσε λεκτικα καποιος και η κυρια αυτη σηκωθηκε και ελεγε οτι οι πολυτεκνοι δεν εχουν κανενα δικαιωμα πλεον και δεν ισχυει τιποτε με το νεο πολυνομοσχεδιο.

 

Οποτε επειδη η κυρια αυτη θελει να κινειται συμφωνα με τις εγκυκλιους και θελω να της δειξω οτι καποιοι ειμαστε υπερανω αυτων και θετουμε το συμφερον ολου του συλλογου μπροστα και οχι το γραμμα του Νομου. Και οτι συνειδητα παραδιδουμε τα δικαιωματα μας.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μη νομιζετε οτι η κυρια συγκινηθηκε που της ειπα για το τι ισχυει στην πραγματικοτητα.

 

Λεει οτι διαβαζει τα παντα απο νομους και απαξιωτικα μου ειπε σιγα να μη διαβασα ενα ολοκληρο πακετακι νομου. Ε, λοιπον το ξεσκονισα χτες, ειναι 90 σελιδες, 3 φορες επι 4 ωρες, μαζι με τις περιληψεις. Η κυρια αυτη δεν το διαβασε το πολυνομοσχεδιο, ποτε της...και παταει πανω στην αγνοια για να επικρατησει.

 

Ενα πραγμα ομως εμαθα απο συγγενη που ηταν τοπικος πολιτικος και δεν την πατουσε. ''Εχετε Αποδειξεις;''

Αν δε δω γραπτα κατι, δεν το πιστευω.

Εγω το τυπωσα το πολυνομοσχεδιο, την περιληψη με τιτλους, οπως το βρηκα ετοιμο,και επισης ειμαι ετοιμη να της ανοιξω τη σελιδα και να της πω να μου δειξει το σημειο που ισχυριζεται. Αλλα γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα διαμαρτυρηθει ή θα κανει πως απαξιωνεται να ασχοληθει και θα απομακρυνθει σαν κυρια; ;)

 

Σημερα που απλα της το ειπα, δεν εδωσε σημασια και ειπε ''ναι, σιγα''. Αφου δε διαβασε το νομο, φαινεται πια,οποιος το διαβασε ξερει και τι γραφει, τι να πει.

 

Εγω εδωσα τα στοιχεια, τα εκτυπωμενα στη διευθυνση του σχολειου γιατι δημοσιως και μπροστα στη διευθυνση ισχυριστηκε αυτα που λεει και δεν ξερω αν πρεπει να ξανασχοληθω.. Ουτε και αν πρεπει να της τα δωσω και στην ιδια. Εσεις τι λετε, πρεπει;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να ασχοληθείς. Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι με κομπλεξικούς συναδέλφους. Βλέπω ότι είναι προκατειλημμένοι (όπως και η δική σου "συνάδελφος") και ξέρω ότι δε θα βγάλω άκρη. Κρατάω δυνάμεις για τα σημαντικά πράγματα:)

Ίσως της δίνεις αξία με το να της δείξεις το λάθος της. Αν σε αναπαύει το να της αποδείξεις τα λεγόμενά σου, κάντο.

Προσωπική μου άποψη: Φροντίζω να είμαι εντάξει στο διευθυντή μου και να μην αδικήσω άθελά μου κάποιον συνάδελφο, να είμαι συνεπής στο σύλλογο και φυσικά να ανταποκρίνομαι στις απαιτήσεις του μαθήματος (ανάγκες μαθητών+διδακτική ύλη). Αν προσθέσεις αυτά που σε περιμένουν μετά στο σπίτι, η μέρα σου έχει γεμίσει τόσο πολύ που δυστυχώς ...για τους άλλους δε θα μπορέσουμε.:cool:

(Αυτά βέβαια, επαναλαμβάνω, προσωπική άποψη).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να ασχοληθείς. Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι με κομπλεξικούς συναδέλφους. Βλέπω ότι είναι προκατειλημμένοι (όπως και η δική σου "συνάδελφος") και ξέρω ότι δε θα βγάλω άκρη. Κρατάω δυνάμεις για τα σημαντικά πράγματα:)

Ίσως της δίνεις αξία με το να της δείξεις το λάθος της. Αν σε αναπαύει το να της αποδείξεις τα λεγόμενά σου, κάντο.

Προσωπική μου άποψη: Φροντίζω να είμαι εντάξει στο διευθυντή μου και να μην αδικήσω άθελά μου κάποιον συνάδελφο, να είμαι συνεπής στο σύλλογο και φυσικά να ανταποκρίνομαι στις απαιτήσεις του μαθήματος (ανάγκες μαθητών+διδακτική ύλη). Αν προσθέσεις αυτά που σε περιμένουν μετά στο σπίτι, η μέρα σου έχει γεμίσει τόσο πολύ που δυστυχώς ...για τους άλλους δε θα μπορέσουμε.:cool:

(Αυτά βέβαια, επαναλαμβάνω, προσωπική άποψη).

 

Εχεις δικαιο και οι αλλες εχετε που με συμβουλεψατε σε αλλο θεμα...

Και μια νομικος στο σχολειο, απο μονη της εψαξε τη φετινη εγκυκλιο και ρωτησε το υπουργειο, οποτε ολα τα στοιχεια ειναι διαθεσιμα.

Δεν ασχοληθηκα αλλο με την κυρια, αντιθετα προσφερθηκα να τη βοηθησω σε κατι οπως θα εκανα σε καθε συναδελφο. Αν ομως χρειαστει σε αναγκη πραγματικη, θα επανελθω. Δε θα εντεινω αλλο το κλιμα και αν προκαλεσει παλι αυτη η συναδελφος, θα την παραπεμψω στη διευθυνση.

Εχεις δικαιο, στερω χρονο απο εμενα και τα παιδια μου, εχω αρχισει να ηρεμω...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που ασχοληθηκατε! :)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...