Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά > Κινητική-Σωματική Ανάπτυξη

Notices

Κινητική-Σωματική Ανάπτυξη Πιάσιμο αντικειμένων, περπάτημα, μπουσούλημα, στράτα, πάνες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-10-10, 17:05   #1
anitapolonia

Το avatar του χρήστη anitapolonia

Περιοχή: nea ionia attikis
anitapolonia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή μαμαδες με μωρα 12 μηνων!!!!

καταρχην ζιταω συγνομη για τα ελλινικα μου ......

τι πρεπει να ξερει μωρο 12 μηνων????
να σας πω τι κανει ι κορη μου και μου λετε αν πρεπει να ειναι περισοτερα αναπτιγμενη νοιματικα ενοω

λοιπον περπαταμε κανονικα
μιλαμε μαμα ,μπαμπα ,ατα ,μαμμ ,και κατι ακαταλαβιστικα ( τιποτε αλλο )
πεζει παλαμακια
κανει γεια σου
οταν λεω φερε κουκλα τιν φερνει απο το δοματιο της ( επισης την ντορα )
οταν ροταο που ειναι κατι γνοριζει και διχνει με το χερι τα εξις αντυκιμενα ¨ υπολογιστης , κουνελακι , πεταλουδα , λουλοδακι , winnie, τιλεοραση , μπουμπης ( ειναι το σκιλακι μας), ντορα , αγγελαδα.

αυτα .....
Ο χρήστης anitapolonia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 19:47   #2
anitapolonia

Προεπιλογή

καμια μανουλα ????
Παλιά 08-10-10, 22:09   #3
NIKACAT

Περιοχή: θεσσαλονικη
NIKACAT χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ο δικοσ μου ειναι 11 μηνων απο αυτα δεν κανει τιποτα απο αυτα το μονο που κανει ειναι το να λεει ντα ντα
Ο χρήστης NIKACAT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 22:35   #4
anitapolonia

Προεπιλογή

NIKACAT τρελενομε γιατι μου λενε διαφορη " ακομι δεν το κανει ?" " ακομι δεν τροει μονι τησ"? και καθομε και στεναχοριεμε , απο την αλλι ομος ειναι μονο 12 μηνον....
Παλιά 08-10-10, 22:57   #5
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εσείς κάνετε πιο πολλά από εμάς.... Καλέ μην κάθεσαι ν' ακούς τι λέει ο καθένας. Το παιδί δεν είναι στο τσίρκο να κάνει κόλπα για το χειροκρότημα. Εφόσον είναι μέσα στα πλαίσια της ηλικίας του δε σε αφορά τίποτε άλλο. Άιντε γιατί έχουν αρχίσει να μου τη δίνουν οι κοντρίτσες τελευταία. "Α, εμείς λέμε μαμά (σίγουρα, μήπως λέει μαμαμαμαμα και ψάρωσες; ) έσεις όχι έ; (και βλέμμα χεχεχε σας περάσαμε.....) Ε δεν πειράζει μωρέ το καημένο θα το ακούσεις κι εσύ κάποτε (καημένη είσαι εσύ κι όλο σου το σόι...)." Είπαμε τα χω πάρει....
Παλιά 08-10-10, 22:58   #6
natasa2002

Το avatar του χρήστη natasa2002

natasa2002 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αnita καλησπέρα, βρε κοριτσάκι μου τι θα έπρεπε να κάνει δηλάδη, και αυτά που κάνει είναι αρκετά, ακούω και εγώ καθημερίνα πολά κουλά αλλά δεν δίνω σημασία.
Παλιά 08-10-10, 23:02   #7
litsat

Περιοχή: Μαγούλα - Αττικης
litsat χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να μη στεναχωριεσαι για βλακειες εμενα ειναι 20 μηνων και εκτος απ το περπατημα (10 μηνων) και να δειχνει πραγματα τωρα αρχισε να μιλαει . Οσο να τρωει μονη της τι εννοουν ? Σιγα μην κανει και μπανιο μονη της.... Τετοιες βλακειες μου λεγαν κι εμενα και καθομουν και εκλαγα σα βλακας και να που ξεκινησε να μιλαει το παιδακι μου και μαλιστα πολυ καθαρα προς το παρον. Στο επομενο ομως θα ξερω και δεν θα ακουω κανεναν. Το ιδιο να κανεις κι εσυ .
Φιλικα
Λιτσα
Ο χρήστης litsat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 23:04   #8
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anitapolonia Εμφάνιση μηνυμάτων
NIKACAT τρελενομε γιατι μου λενε διαφορη " ακομι δεν το κανει ?" " ακομι δεν τροει μονι τησ"? και καθομε και στεναχοριεμε , απο την αλλι ομος ειναι μονο 12 μηνον....
να ξερεις οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο, κα μην στεναχωριεσαι καθολου να φανταστεις μερικα παιδια 1 ετους και δεν περπατανε τι θελουν δηλαδη να ειναι το παιδι??? αινσταιν στο χρονο σιγα μην λεει και πειματακια ειναι ακομα μικρο μωρακι...ολα στην ωρα τους........
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 23:11   #9
maria_s

Το avatar του χρήστη maria_s

Περιοχή: Παιανία
maria_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και πολλά που κάνει το κοριτσάκι σου! και μεις στα ίδια είμαστε 13 μηνών...μην ακούς μωρέ τι λένε και χαλιέσαι

φιλιά στην κούκλα σου!
Παλιά 08-10-10, 23:14   #10
natasa2002

Το avatar του χρήστη natasa2002

natasa2002 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και μένα άρχισε να μιλάει καθαρά, προσπαθεί πολύ το πουλάκι μου αλλά ειναι 4 1/2 χαχαχα.........
Καλά κάνεις και ρωτάς απόψεις, αλλά μη στεναχωρίεσαι καθόλου μη σου πω οτί και ο δικός μου που είναι 12 μηνών κάνει λιγότερα από εσάς, το μπιμπερό με το γάλα κρατάει μόνος, και μου κάνει εντύπωση.
Παλιά 08-10-10, 23:17   #11
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miriki Εμφάνιση μηνυμάτων
"Α, εμείς λέμε μαμά (σίγουρα, μήπως λέει μαμαμαμαμα και ψάρωσες; ) έσεις όχι έ; (και βλέμμα χεχεχε σας περάσαμε.....) Ε δεν πειράζει μωρέ το καημένο θα το ακούσεις κι εσύ κάποτε (καημένη είσαι εσύ κι όλο σου το σόι...)." Είπαμε τα χω πάρει....
χα χα!κ εμενα μου τυχανε τετοια!στην αρχη στενοχ λιγακι,τωρα οχι!
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 23:31   #12
anitapolonia

Προεπιλογή

ewxaristo poli koritsia , poli apla apo do kai pera an kamia kali kirija sto parko na arxizi na mu tin sigrini me ta eggonia tis kai na me kani na estanome oti to pedi mu ine " wlakas " poli apla na tin xieretao kai na fewgo...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 08-10-10, 23:36   #13
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anitapolonia Εμφάνιση μηνυμάτων
ewxaristo poli koritsia , poli apla apo do kai pera an kamia kali kirija sto parko na arxizi na mu tin sigrini me ta eggonia tis kai na me kani na estanome oti to pedi mu ine " wlakas " poli apla na tin xieretao kai na fewgo...
θα της λες οτι ο γιατρος ειπε οτι ειναι πολυ καλα κ προχωρημενο το παιδι σου για την ηλικια του
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 23:59   #14
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

η χρύσπα μου ούτε το μπουκάλι δεν πιάνει, ούτε το ψωμάκι, ντοματούλα κλπ. τα θέλει στο στόμα όλα. την λέω σουλτάνα γιατί είναι πολύ καλομαθημένη.
δεν περπατάμε, λέμε μαμά, μπαμπαμπα, ενίοτε καθαρά, ενίοτε μαμάη, καταλαβάινει πράγματα, σηκώνεται στα έπιπλα και πάει παντού, όρθια, μπουσουλώντας, δεν χαιρετάμε, δεν λέμε τίποτα άλλο πέρα από το γιαγιά, μαμ.
αυτά. τώρα σου επιτρέπω να αγχωθείς για το δικό μου παιδί.
αστειεύομαι. μια χαρά προχωρημένο είναι το παιδί σου. να το χαίρεσαι και μην το συγκρίνεις ούτε εσύ με κανένα άλλο.
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-10, 00:48   #15
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι το παιδάκι σου Η δική μου μαμά είπε αυτό το μήνα Στον 12ο όλο μμμμ και μμμμ ήταν όταν ήθελε κάτι

άσχετο: ρε συ σέβη νόμιζα ότι το παιδί σου είναι μεγαλύτερο από το δικό μου

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-10, 01:01   #16
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά είναι το παιδάκι σου Η δική μου μαμά είπε αυτό το μήνα Στον 12ο όλο μμμμ και μμμμ ήταν όταν ήθελε κάτι

άσχετο: ρε συ σέβη νόμιζα ότι το παιδί σου είναι μεγαλύτερο από το δικό μου
άργησα να τον ερωτευτώ. τον γνώριζα 10 χρόνια και μου φούντωσε στα 30.
στα 31 αρραβωνιάστηκα, στα 32 παντρεύτηκα στα 33 γέννησα μια Χιονάτη!!!!!
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-10, 16:01   #17
NIKACAT

NIKACAT χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μπα δεν στεναχωριεμαι μπορει ο κουκλοσ μου να μην μιλαει να λεει μονο ντα ντα στεκωμαστε με το ζορι αν δεν κρατιωμαστε μπαμ και κατω αλλα πεινει μονοσ του νερακι και ψωμι η μπισκοτα στο χερι ναι.η πλακα ειναι το ξεκινησε οταν πηγαμε σε εναν γαμο στο ενα χερι το ψωμι στο στομα κρεασ και στο αλλο τυρι ειχαμε πεθανει στο γελιο.θα νομιζαν οι αντθρωποι οτι δεν το ταιζουμε στο σπιτι
Παλιά 09-10-10, 16:02   #18
NIKACAT

NIKACAT χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=NIKACAT;1735762]μπα δεν στεναχωριεμαι μπορει ο κουκλοσ μου να μην μιλαει να λεει μονο ντα ντα στεκωμαστε με το ζορι αν δεν κρατιωμαστε μπαμ και κατω αλλα τρωει μονοσ του νερακι και ψωμι η μπισκοτα στο χερι ναι.η πλακα ειναι το ξεκινησε οταν πηγαμε σε εναν γαμο στο ενα χερι το ψωμι στο στομα κρεασ και στο αλλο τυρι ειχαμε πεθανει στο γελιο.θα νομιζαν οι αντθρωποι οτι δεν το ταιζουμε στο σπιτι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NIKACAT : 09-10-10 στις 16:06 Αιτία: διαγραφη
Παλιά 24-10-10, 17:25   #19
dwraki

Το avatar του χρήστη dwraki

Περιοχή: Στο χαμογελο του θησαυρου μου.
dwraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα ο γιος μου ειναι 16 μηνων {ειναι βεβαια προωρος 32 εβδομαδων,14 κανονικα δηλ}ακομα δεν περπαταει μονος του,αν και η παιδιατρος λεει οτι μπορει, απλα φοβαται,λεει ατα,ντα,και προσθατα ειπε μαμα-μπαμπα +τα δικα του ακαταλαβ.καταλαβαινει τα παντα ομως!!!!!!και εμενα το ιδιο μου κανει ενα φιλικο μας ζευγαρι."ποσο βαρος ειστε?""α,μονο? εμεις τοσο""ποσο υψος?""εμεις τοσο"μα σπαει τα νευρα!!!!!!ξεχναν ομως οτι το δικο τους γεννηθηκε τελειομηνο και εμας προωρακι και οτι εκεινο ηταν σχεδων 4 κιλα και 52 ποντους ενω εμας 1.630 βαρος και 42 ποντους!!!!!!!!!!!πραγμματικα δεν τους αντεχω και προσπαθω να τους αποφευγω πια!!!!!!!με κουραζει να απολογουμε λες και καπου φταιω εγω!

Θεούλη μου....βοήθησε μας........
Ο χρήστης dwraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-10, 09:45   #20
viki35

viki35 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια , θα σας πω και εμας τι κανανε τα μωρα μας 12 μηνων , ομως θελω να σας πω επισης να μην ακουτε ποτε και κανεναν που σας τη λεει ουσιαστικα με τι κανουνε τα μωρα σας και τι οχι , κανενα μωρο δεν ειναι ιδιο με το αλλο , ουτε καν τα αδελφια , ουτε καν τα δυδιμα αδελφακια. Εμας μας εμπλε3αν σε ενα απαισιο αγωνα επειδη ο γιος μας δεν μιλουσε οπως επρεπε για την ηλικια του ,για αυτισμο μιλησανε , για διαταραχες μιλησανε και τελικα το παιδι δεν ειχε απολυτα τιποτα , ηθελε απλα το χρονο του , ολα τα εκανε για παιδι 3,5 ετων , τα παντα και μιλαει , και συνενοειτε , και τρωει μονος , και 3εντυνεται και τουαλετα παει μονος και ολα τα κανει .Στα 3 το μονο που εκανε ηταν να βγαλει το παμπερ και να λεει καποιες λε3εις ,αλλα ελα ντε που τον ειχα καλομαθημενο και δεν ειχε λογο ουτε να φαει μονος ουτε να κανει οτιδηποτε μονος . Ακουστε απλα το ενστικτο σας , τα παιδια δεν ειναι ρομποτακια , οκ εντα3ει καποια πρεπει να τα κανουνε ως δεικτες αναπτυξης , ομως σε γενικες γραμμες να τα κανουνε οχι ολα ολα .
Σορυ για τον προλογο μου απλα ηθελα να σας πω τη δικια εμπειρια .
Λοιπον ο γιος μας 12 μηνων σχεδον περπατουσε , ελεγε τα δικα του , ελεγε μπαμπα , μαμα , επεινε με καλαμακι και σκαρφαλωνε οπου ναναι .
Η μπεμπα μας 12 μηνων περπατουσε ηδη απο 2μηνιας , ελεγε αρκετες λε3ουλες (τις οποιεσ τις εχει κοψει τωρα η πεισματαρα ) , επεινε και απο το ποτηρι χωρις καλαμκι , ηθελε να τρωει μονη της αν και δεν τα καταφερνε , σκαρφαλωνε , επαιζε με τα παιχνιδια και ολα αυτα γιατι ? γιατι ειχε παραδειγμα τον μεγαλο και τα εβλεπε ενω ο γιος μας δεν ειχε κανενα να τα δει . Παντα τα 2α , 3α , 4α κανουνε πιο γρηγορα πραγματα επειδη βλεπουνε τα μεγαλυτερα .
Ο χρήστης viki35 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-10, 09:50   #21
Coraline

Coraline χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μην ανησυχείς καθόλου, κάνει ότι θα έπρεπε να κάνει και ακόμα περισσότερα,
δες και τους παρακάτω πίνακες:
http://www.babycenter.com/0_mileston...ths_1496587.bc
http://www.babycenter.com/baby-milestones
Παλιά 26-10-10, 09:52   #22
viki35

viki35 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dwraki Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα ο γιος μου ειναι 16 μηνων {ειναι βεβαια προωρος 32 εβδομαδων,14 κανονικα δηλ}ακομα δεν περπαταει μονος του,αν και η παιδιατρος λεει οτι μπορει, απλα φοβαται,λεει ατα,ντα,και προσθατα ειπε μαμα-μπαμπα +τα δικα του ακαταλαβ.καταλαβαινει τα παντα ομως!!!!!!και εμενα το ιδιο μου κανει ενα φιλικο μας ζευγαρι."ποσο βαρος ειστε?""α,μονο? εμεις τοσο""ποσο υψος?""εμεις τοσο"μα σπαει τα νευρα!!!!!!ξεχναν ομως οτι το δικο τους γεννηθηκε τελειομηνο και εμας προωρακι και οτι εκεινο ηταν σχεδων 4 κιλα και 52 ποντους ενω εμας 1.630 βαρος και 42 ποντους!!!!!!!!!!!πραγμματικα δεν τους αντεχω και προσπαθω να τους αποφευγω πια!!!!!!!με κουραζει να απολογουμε λες και καπου φταιω εγω!
Κοπελα μου να σας ζησει ο μικρουλης , ναι εννοειτε οτι δεν θα ακους τιποτα απο κανενα , μονο την/τον παιδιατρο σας , και θα τους αποστομωνεις με ακριβως αυτο που ειπες , να γυρησεις να της πεις οτι εμας ειναι προωρακι το παιδακι μας και θα την κανεις να κοκκινησει και θα το βουλωσει , αιντε γιατι και εγω βαρεθηκα να ακουω τον καθενα να λεει ποσο τελειο και ε3υπνο ειναι το δικο του παιδι και τα κανει ολα μα ολα .
Προσφατα μια αγαπημενη μου θεια κατα αλλα , την οποια αγαπαω πολυ , με συμβουλεψε οτι ειναι απαραδεκτο με λιγα λογια που η μικρη δεν κανει τσισα στο γιογιο ( 2 χρονων το κοριτσι μας )και φοραει ακομα παμπερς και να της το κοψουμε γρηγορα . Τι λεμε ρε παιδια 2 χρονων μωρο ειναι ακομα , εδω καλα καλα δεν μιλαει στο γιογιο θα την βαλουμε ελεος ....
Ο χρήστης viki35 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-10, 13:33   #23
fridoula

fridoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dwraki Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ καλη μου μην ακους γιατι θα σε τρελανουν,εγω γεννησα στην 37η παρα μια μερα κ η μπεμπα μου ειναι σχεδον 18μηνων και αρχισε να σηκωνεται μονη της πριν δεκα μερες περιπου!Εβλεπα μωρα φιλης που ειναι εικοσι μερες πιο μικρα,σκαρφαλωνανε ενω εμεις δεν σηκωνομασταν καν...ε και???
ηρθε η ωρα της και τωρα τα κανει ΟΛΑ!Τσαμπα το αγχος μου γιατι στεναχωριομουνα και ελεγα εμεις ποτε??ξερουν εκεινα!
Μην το κανεις ποτε να συγκρινεις και ασε να λενε...
Ο χρήστης fridoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-10, 20:54   #24
dwraki

dwraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο viki35 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοπελα μου να σας ζησει ο μικρουλης , ναι εννοειτε οτι δεν θα ακους τιποτα απο κανενα , μονο την/τον παιδιατρο σας , και θα τους αποστομωνεις με ακριβως αυτο που ειπες , να γυρησεις να της πεις οτι εμας ειναι προωρακι το παιδακι μας και θα την κανεις να κοκκινησει και θα το βουλωσει , αιντε γιατι και εγω βαρεθηκα να ακουω τον καθενα να λεει ποσο τελειο και ε3υπνο ειναι το δικο του παιδι και τα κανει ολα μα ολα .
Προσφατα μια αγαπημενη μου θεια κατα αλλα , την οποια αγαπαω πολυ , με συμβουλεψε οτι ειναι απαραδεκτο με λιγα λογια που η μικρη δεν κανει τσισα στο γιογιο ( 2 χρονων το κοριτσι μας )και φοραει ακομα παμπερς και να της το κοψουμε γρηγορα . Τι λεμε ρε παιδια 2 χρονων μωρο ειναι ακομα , εδω καλα καλα δεν μιλαει στο γιογιο θα την βαλουμε ελεος ....
σε ευχαριστω καλη μου.να σου ζησει η κουκλα σου!!!!μην τρελαθουμε τωρα.......ειναι δυνατων ενα παιδακι 2 χρ να κανει κακα στο γιογιο!!!!!!τελικα εχεις δικιο δεν πρεπει να δινουμε σημασία σε κανεναν....βαρεθηκα πια!!!!!!!

Παλιά 27-10-10, 21:01   #25
dwraki

dwraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fridoula Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ καλη μου μην ακους γιατι θα σε τρελανουν,εγω γεννησα στην 37η παρα μια μερα κ η μπεμπα μου ειναι σχεδον 18μηνων και αρχισε να σηκωνεται μονη της πριν δεκα μερες περιπου!Εβλεπα μωρα φιλης που ειναι εικοσι μερες πιο μικρα,σκαρφαλωνανε ενω εμεις δεν σηκωνομασταν καν...ε και???
ηρθε η ωρα της και τωρα τα κανει ΟΛΑ!Τσαμπα το αγχος μου γιατι στεναχωριομουνα και ελεγα εμεις ποτε??ξερουν εκεινα!
Μην το κανεις ποτε να συγκρινεις και ασε να λενε...
εχεις δικιο.πριν με επηρέαζαν πολυ ολοι τους,τωρα απλα αδιαφωρω!!!!!!!!!οχι οτι δεν με κουραζουν ολοι αυτοι........απλα τους αποφευγω!!!!!!!να σου ζησει το κοριτσακι σου!!!!!!

Παλιά 31-10-10, 11:51   #26
taz18

Το avatar του χρήστη taz18

taz18 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα σας.
εχω ενα αγορακι ενος ετους και αυτο ακριβως που συζητατε με εκανε να μοιραστω μαζι σας τους προβληματισμους μου

βαλτε και μενα στο κλαμπ των αγχωμενων. ο μικρος καθησε σχετικα μεγαλος. 9 μηνων κι αυτο με βοηθεια απο μας και με εκπαιδευση, μετα απο προτροπη της παιδιατρου. πριν ενα μην αρχισε να σερνεται για να παει εκει που θελει και σηεμρα εινα ιστη φαση που μπουσουλαει κανονικα και σηκωνεται αλλα στα γονατα. δεν σηκωνεται τελειως και εμεις οταν τον κραταμε δεν δινει και πολυ δυναμη. αγχος εγω. στενοχωρια... η παιδιατρος μου ειπε να μην αγχωνομαι γιατι τον αγχωνω κι αυτον....

σε συγκριση με αλλα συνομηλικα ο δικος μου δεν κανει τιποτα. δεν δειχνει. δεν χαιρεταει. για δυο πραγματα μονο γυριζει οταν τον ρωταμε και ξερει ποια ειναι, λεμε μαμ για οτι εχει σχεση με το φαγητο και κατα τα αλλα μαμαμαμαμαμ μπαπαπαππαπ και τα δικα του τιτιβισματα.

εχω και τις συγκρισεις απο το κοντινο περιβαλλον και τσιτωνω παρα πολυ....

αυτα και συγγνωμη για το μεγαλο - πρωτο - ποστ
Ο χρήστης taz18 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-10, 23:17   #27
dwraki

dwraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taz18 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σας.
εχω ενα αγορακι ενος ετους και αυτο ακριβως που συζητατε με εκανε να μοιραστω μαζι σας τους προβληματισμους μου

βαλτε και μενα στο κλαμπ των αγχωμενων. ο μικρος καθησε σχετικα μεγαλος. 9 μηνων κι αυτο με βοηθεια απο μας και με εκπαιδευση, μετα απο προτροπη της παιδιατρου. πριν ενα μην αρχισε να σερνεται για να παει εκει που θελει και σηεμρα εινα ιστη φαση που μπουσουλαει κανονικα και σηκωνεται αλλα στα γονατα. δεν σηκωνεται τελειως και εμεις οταν τον κραταμε δεν δινει και πολυ δυναμη. αγχος εγω. στενοχωρια... η παιδιατρος μου ειπε να μην αγχωνομαι γιατι τον αγχωνω κι αυτον....

σε συγκριση με αλλα συνομηλικα ο δικος μου δεν κανει τιποτα. δεν δειχνει. δεν χαιρεταει. για δυο πραγματα μονο γυριζει οταν τον ρωταμε και ξερει ποια ειναι, λεμε μαμ για οτι εχει σχεση με το φαγητο και κατα τα αλλα μαμαμαμαμαμ μπαπαπαππαπ και τα δικα του τιτιβισματα.

εχω και τις συγκρισεις απο το κοντινο περιβαλλον και τσιτωνω παρα πολυ....

αυτα και συγγνωμη για το μεγαλο - πρωτο - ποστ
καλησπερα.καθολου να μην αγχωνεσε...καθε παιδακι αντηδρα διαφορετικα.μην μπαινεις σε αυτο το τρυπακι.12 μηνων ειναι δεν ειναι και τοσο μεγαλος πια!!!!!!προσπαθησε να μην τον αγχωνεις και δωστου λιγο χρονο.και να δεις που οταν παρει φορα δεν θα σταματα!!!!!!!!!

Παλιά 16-12-10, 21:29   #28
taz18

Το avatar του χρήστη taz18

taz18 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι ομως... τελικα διαγνωστηκε καλοηθης υποτονια και τωρα ειμαστε σε φαση φυσιοθεραπειων.
Ο χρήστης taz18 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-10, 23:31   #29
ΤΖΕΙΝ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΤΖΕΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taz18 Εμφάνιση μηνυμάτων
κι ομως... τελικα διαγνωστηκε καλοηθης υποτονια και τωρα ειμαστε σε φαση φυσιοθεραπειων.
Έπειδή έχω και γωένα κοριτσάκι 9μησι μηνών με υποτονία και είμαστε επίσης στη φάση των φυσικοθεραπειών μπορείς να μου πεις πως έγινε η διάγνωση για την καλοήθη υποτονία σε παρακαλώ. Κάνατε κάποιες εξετάσεις και σας το βρήκαν ή απλά το διέγνωσε η παιδονευρολόγος από την εξέταση. Εμείς πάμε πολύ καλά, αλλά κάνουμε φυσικοθεραπείες από 3 μηνών. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Ο χρήστης ΤΖΕΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 17:02   #30
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμας μαγειρέυει και μας φτιάχνει και καφέ!!!!
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 17:10   #31
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kι εμείς 12 μηνών είμαστε.
1. Περπατάμε κανονικά
2. Ξέρουμε τα μέλη του σώματος ( τον ρωτάω ''Πού είναι το χεράκι;'' και μού δείχνει)
3. Λέμε ''μαμά'', ''μπαμπά'', ''τίκα'' (κοίτα δηλαδή), ''ντα'', ''μαμ''
4. Άμα του πω ''Φέρε μου το μπουκάλι σου'' ή κάποιο προσωπικό του αντικείμενο, που έρχεται καθημερινά σε επαφή με αυτό, το φέρνει
Παλιά 29-04-11, 18:32   #32
marsolan

marsolan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

H δικια μου ειναι 11.5 μηνων.
Λεει μαμα,μπαμπα και επισης παπα(παπουτσια),μαμ(για το φαι συνειδητοτατα)..Επισης προσπαθει να πει παππου αλλα δεν τα καταφερνει και της μενει ενα παπ με ανασακαι τον θειο της Γιαννη τον φωναζει Γκυυυυυυυ(Λαρος!!)
κι επισης καποια αλλα ακαταλαβιστικα..

Δεν περπαταει ακομη μονη της αλλα αν την κρατας απο το χερακι...κι επισης αλωνιζει το σπιτι μουσουλωντας και υποβασταζομενη στα επιπλα.Τωρα τελευταια αρχισε να προσπαθει να σκαρφαλωνει στον καναπε ο οποιος ειναι αρκετα ψηλος και την δυσκολευει την κακομοιρα.

Ιππευει και ξεπεζευει απο το αλογακι της μονη της...
τρωει μπισκοτα,ψωμι,φρουτο μονη της...
κανει παλαμακια,χορευει και αναγνωριζει τα αγαπημενα της τραγουδια..
κανει οτι μετραει τα δαχτυλακια της οταν της λεμε "ενααα,δυοοοο,τριαααα..."
δειχνει τι θελει και κανει μμμμμμμμ(σπαστικη γκρινια αν δεν της το δωσεις)
μας δειχνει τα δοντια της αν την ρωτησεις
κανει "μα" τον σταυρο...(αυτο της το μαθε η γιαγια της...σε χρονο dt το αφομοιωσε το ατιμο...αλλα που της τα λεμε μας γραφει κανονικα)
και κανει "μα" κι εμας!!

ενταξει...καλα ειναι...το μελλον θα δειξει και για τα υπολοιπα!
Παλιά 29-04-11, 18:48   #33
mirtoula4

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mirtoula4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η δικιά μου μικρούλα από κίνηση είναι πολύ καλή- περπατάει, σκαρφαλώνει,δείχνει, χαιρετάει, φιλάκια κλπ- αλλά από λογάκια δεν λέμε κ πολλά.
Ο χρήστης mirtoula4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-11, 01:31   #34
mag279

Το avatar του χρήστη mag279

mag279 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ ΝΑ ΨΙΛΟΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΑΜΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΧΑΙΡΕΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ ΑΡΠΑΖΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΦΑΓΗΤΟ) ΛΕΕΙ ΜΑΜΑΜΑΜΑ ΜΠΑΜΠΑΜΠΑ ΝΤΑΝΤΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΑΚΑΤΑΛΑΒΗΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!
Ο χρήστης mag279 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-11, 18:01   #35
Σνουφελ μου

Περιοχή: Σνουφελοαγκαλιτσα
Σνουφελ μου χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή 12 τα κανει ολα..εμαθε κ το πουλακι

Μαμαδες συνομηλικων μας ο μικρος μου κανει τα παντα απο νωρις ,αλλα τελευταια μια μερα ο μπαμπας μας του εδειξε το πουλακι του κ απο τοττε ολο θελει να το πιανει...καποιες φορες το ψαχνει στο ασχετο,λογικο?Εχει φαει κολλημα οποτε του βγαζω τη πανα το παταει κ αμα του παρεις το χερι νευριαζει,το εχει σακαταψει στο τσιμημα κ το πατημα...
Παλιά 30-08-11, 11:39   #36
natasiaes

Περιοχή: athens
natasiaes ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ148 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαμαδες συνομηλικων μας ο μικρος μου κανει τα παντα απο νωρις ,αλλα τελευταια μια μερα ο μπαμπας μας του εδειξε το πουλακι του κ απο τοττε ολο θελει να το πιανει...καποιες φορες το ψαχνει στο ασχετο,λογικο?Εχει φαει κολλημα οποτε του βγαζω τη πανα το παταει κ αμα του παρεις το χερι νευριαζει,το εχει σακαταψει στο τσιμημα κ το πατημα...
το έχω ξανακούσει αυτό για αγοράκι......οπότε δε το θεωρώ αφύσικο......μάλλον γνωρίζει το σώμα του.........
Ο χρήστης natasiaes δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-11, 11:45   #37
natasiaes

natasiaes ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mag279 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ ΝΑ ΨΙΛΟΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΑΜΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΧΑΙΡΕΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ ΑΡΠΑΖΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΦΑΓΗΤΟ) ΛΕΕΙ ΜΑΜΑΜΑΜΑ ΜΠΑΜΠΑΜΠΑ ΝΤΑΝΤΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΑΚΑΤΑΛΑΒΗΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!
η δικά μου κοντεύει να χρονίσει κ δε λέει να σηκωθεί από μόνη της να σταθεί.....μόνο άμα τη σηκώσουμε εμείς......δε μπουσουλάει.....άμα την κρατάς από τα χεράκια, περπατάει κ της αρέσει.......τα ακαταλαβίστικα τα κάνει σαν ομιλία...........προσπαθεί να σηκωθεί αλλά το αποτέλεσμα είναι α)τέντωμα της πλάτης (έχει νεύρα-φαίνεται) β) κλάμα γ)τα παρατάει κ παραμένει ξαπλωμένη δ) όλα τα παραπάνω......προσπαθώ να την βοηθήσω αλλά πρέπει να κάνει κ κάτι μόνη της......όσο για το βάρος της νομίζω οτι είναι νορμάλ.....τελευταία φορά που ζυγίστηκε ήταν ιουλιος κ ήταν 8800 - 71 ποντοι.....ανησυχώ........
Παλιά 30-08-11, 13:30   #38
MARI1

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
MARI1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα η μπουμπου μου αλωνιζει ολο το σπιτι με την στρατα,σηκωνεται και περπαταει μεσα στο παρκοκρεβατο,λεει τα δικα της-χαιρεταει -χτυπαει παλαμακια-κανει ναζακια και γνωριζει ολα τα οικεια προσωπα μας και μαλιστα θυμωνει οταν την πειραξουν....και να φανταστει κανεισ οτι ειναι πρωορακι μετα απο μια πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη και σοβαρο προβλημα υγειας που αντιμετωπισε 20 μερων..οσο απο κιλα 9700 και 77 ποντους
Ο χρήστης MARI1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-11, 13:48   #39
natasiaes

natasiaes ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARI1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα η μπουμπου μου αλωνιζει ολο το σπιτι με την στρατα,σηκωνεται και περπαταει μεσα στο παρκοκρεβατο,λεει τα δικα της-χαιρεταει -χτυπαει παλαμακια-κανει ναζακια και γνωριζει ολα τα οικεια προσωπα μας και μαλιστα θυμωνει οταν την πειραξουν....και να φανταστει κανεισ οτι ειναι πρωορακι μετα απο μια πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη και σοβαρο προβλημα υγειας που αντιμετωπισε 20 μερων..οσο απο κιλα 9700 και 77 ποντους
χαιρομαι για το μωράκι σου.....κ εγω της έχω στράτα, κ οχι μόνο αλωνίζει, τρέχει κιόλας......αλλά θέλω να της την κόψω διότι ενώ την έχουμε στο ψηλότερο ''σκαλι'' (την στράτα), τα πόδια της είναι λυγισμένα αρκετά.....μάλλον της είναι κοντή, δε ξέρω......κάνει παλαμάκια κ χορεύει κιόλας......το μόνο θέμα μου είναι οτι δε σηκώνεται μόνη της..........
Παλιά 30-08-11, 14:05   #40
elenigmn

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
elenigmn χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ148 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μένα ακριβώς το ίδιο, δεν με αφήνει να του βάλω την πάνα. Το έχουμ εξεχειλώσει...
Ο χρήστης elenigmn δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές