Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-10-10, 08:27   #1
Αννα Μ.

Αννα Μ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή αλκανταρα-η γνωμη σας

Σκεφτομαι να παρω καναπε με υφασμα αλκανταρα, ειναι το υφασμα που μοιαζει με καστορ (ειναι ομως συνθετικο) και ηθελα αν εχει καποιος απο εσας να μου πει τη γνωμη του. Ειναι πρακτικο υφασμα? Δηλαδη φθειρεται ευκολα? πλενεται?κ.τλ
Παλιά 01-10-10, 10:10   #2
Λιζα Ν.
Απενεργοποιημένος member request

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

4 χρονια εχω εναν γωνιακο καναπε, δεν βαζω καν καλυμματα και τον πηρα σε λευκο του παγου!
Ειναι πολυ πρακτικο, πλενεται με ενα βρεγμενο πανι (εγω χρησιμοποιω νεροξιδο) και ειναι πολυ ομορφο και ανετο υλικο.
Ο χρήστης Λιζα Ν. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-10, 10:11   #3
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πες ρε κοπελιά όμως τι ύφασμα είναι!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ballou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-10, 10:12   #4
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το γραφει στο θεμα η κοπελα- Τυπου αλ κανταρα ειναι το υφασμα.
Τι εννοεις τι υφασμα ειναι γιατι μπερδευτηκα και ειμαι και αγουροξυπνημενη
Παλιά 01-10-10, 10:15   #5
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όπως το ανέφερες καθαρίζει μόνο με βρεγμένο πανί φαντάστηκα το αλέκιαστο (το οποίο δεν καθαρίζει πάντα). Το Αλκάνταρα δεν το ξέρω, για αυτό ρώτησα.
Παλιά 01-10-10, 10:19   #6
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπαρχουν αρκετοι τυποι "αλεκιαστου", άλλα ειναι σαν βαμβακερα υφασματα και οντως δεν καθαριζουν πολυ ευκολα, και άλλα όπως το αλκανταρα, ειναι κατι αναμεσα σε δερματινη και βαμβακι, εχει βελουδινη υφη, ειναι σχεδον αναγλυφο και καθαριζει σχετικα ευκολα.
Παλιά 01-10-10, 10:23   #7
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τώρα είσαι κατατοπιστικότατη σε ευχαριστώ πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!
Παλιά 13-10-10, 16:33   #8
danel

Το avatar του χρήστη danel

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
danel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΛΚΑΝΤΑΡΑ για τον καναπέ;;;

Σκέφτομαι αν κάποιος έχει βάλλει στους καναπέδες ύφασμα alcandara και μπορεί να μου πει τη γνώμη του ως προς το καθάρισμα του, αδιαβροχοποίηση κλπ., γιατί σκέφτομαι να αγοράσω αλλά να είμαι σίγουρη ότι αξίζει μιάς και η τιμή του είναι πανάκριβη!
Ο χρήστης danel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-10, 17:06   #9
Sofia_m

Sofia_m χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αν δεν κανω λαθος ετσι λεγεται αυτο που εχω βαλει εγω... ειναι σαν καστορι αλλεκιαστο... πριν 2 1/2 χρονια το ειχα χρυσοπληρωσει , αλλα αξιζει!!!! οτι κ να πεσει με ενα βετεξ καθαριζει!!!! εγω τον εχω παρει σοκολατι με μπεζ διακοσμητικα μαξιλαρακια κ καποια στιγμη καποιο λερωθηκε με αιμα! εφυγε αμεσως!!!
Παλιά 13-10-10, 20:58   #10
*tingerbell*

Το avatar του χρήστη *tingerbell*

*tingerbell* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αν ειναι αυτο που μοιαζει με σουεντ το εχω κι εγω.ηταν το υφασμα που ειχε ο καναπες απο την αρχη.υπεροχο υφασμα και σαν ποιοτητα και αισθητικα!το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω εγω ειναι το οτι ειναι λευκο και παιδευομαι λιγο με τα συχνα λεκιασματα του.το καλο ειναι οτι καθαριζει.προσωπικα μετα απο αυτο νομιζω πως δεν θα μπορουσα να επιλεξω αλλο υφασμα για καναπε.
καλες αγορες!

Ο χρήστης *tingerbell* δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-10, 21:29   #11
christy28

Το avatar του χρήστη christy28

Περιοχή: Πειραιάς
christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω αυτο εχω 5 χρονια, κανουμε αρκετη χρηση ειδικα το χειμωνα και δεν εχει παθει τιποτα. Δεν εχει χρειαστει καν να βαλω καλυμματα ή ριχταρια. καθαριζει πολυ ευκολα.
Παλιά 14-10-10, 08:52   #12
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καθαρίζει και απο μαρκαδόρους ή χεράκια με λάδια; Γιατί τα παιδάκια μου είναι ιδιαίτερα απρόσεχτα!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-10-10, 09:57   #13
christy28

Το avatar του χρήστη christy28

Περιοχή: Πειραιάς
christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο ακομη δεν το ξερω μιας και δεν εχω παιδια. Εχω ενα στο δρομο(ή μαλλον στην κοιλιτσα).Θα σου πω σε λιγους μηνες....
Οι λαδιες και οι υπολοιπες οικιακες βρωμιες φευγουν μια χαρα. Ποσο διαφορα εχει αυτο το υφασμα σε σχεση με τα απλα?
Παλιά 14-10-10, 10:57   #14
danel

danel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To κόστος του είναι 180Ευρώ/Μέτρο! Γι' αυτό στα καταστήματα με καναπέδεσ, λένε ότι είναι αλκαντάρα αλλά στην πραγματικότητα είναι απομίμηση. Η πραγματική, δεν ξεχωρίζει από το σουέντ ύφασμα, ενώ οι απομιμήσεις είναι κάπως ανάγλυφες.

Οπότε αν κάποια είναι σίγουρη ότι έχει βάλει original alcandara ας μας πει τη γνώμη της.
Παλιά 14-10-10, 11:07   #15
ΝΙΚ-16

Το avatar του χρήστη ΝΙΚ-16

ΝΙΚ-16 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν είναι γνήσιο ή απομίμηση η δικιά μου αλκαντάρα αλλά όταν το είχα αγοράσει μου είπανε οτι μπαίνουν στο πλυντήριο, είναι με χρατς γύρω γύρω και βγαίνουν.
Βέβαια 5 χρόνια τώρα που το έχω δεν έχω τολμήσει να τα πλύνω τα προσέχω κιόλας γιατί βάζω πάντα ριχτάρια αλλά σκέφτομαι σε κανα μήνα που θα στρώσω χαλιά να το τολμήσω και να τα βάλω πλυντήριο.
Πάντως τα μαξιλάρια τα διακοσμητικά με το ίδιο ύφασμα δεν παθαίνουν τίποτα τα χω βάλει αρκετές φορές στο πλυντήριο και βγαίνουν σούπερ
Ο χρήστης ΝΙΚ-16 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-10, 11:07   #16
Sofia_m

Sofia_m χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω μαλλον αυτο εχω βαλει... θυμαμαι οτι οσο εκανε ο καναπες , σχεδον αλλο τοσο πηγε το υφασμα... κ εχω βαλει κ το ιδιο στις καρεκλες της τραπεζαριας. για μαρκαδορο δεν ξερω να σου πω, αλλα για στυλο ξερω!!! μια χαρα βγηκε οπως ειπα πριν κ το αιμα!
Παλιά 14-10-10, 11:09   #17
ΝΙΚ-16

ΝΙΚ-16 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στην τραπεζαρία που υποτίθετε οτι έχει και αυτή αλκαντάρα αλλά άλλης εταιρείας όταν τόλμησα να το καθαρίσω με νερό και βούρτσα όχι με τρίψιμο ένα πέρασμα για να φύγουν οι λεκέδες, μου άφησε στάμπες πολλές σαν να μην στέγνωσε ποτέ.
ξέρετε πώς μπορώ να το διορθώσω?
Παλιά 14-10-10, 11:14   #18
Sofia_m

Sofia_m χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μηπως αν το περασεις με ενα wetex με ελαχιστο απορρυπαντικο πιατων κ μετα με ενα αλλο νωπο το κανεις απο πανω?

παντως εμενα απο το μαγαζι που το ειχα παρει μου ειχαν πει οτι δεν πλενεται στο πλυντηριο... μονο στεγνο καθαρισμα. βεβαια τα μαξιλαρακια τα εβαλα φετος με δικη μου ευθυνη στο προγραμμα για τις κουρτινες κ μια χαρα βγηκαν!!!
Παλιά 14-10-10, 11:15   #19
ΝΙΚ-16

ΝΙΚ-16 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το κανα με λευκό στεγνό πανί απο πάνω αλλά τζίφος
Παλιά 14-10-10, 12:04   #20
Sofia_m

Sofia_m χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω τις καρεκλες τις καθαριζω με βρεγμενο wetex αφου τους εχω κανει καλη σκουπα... δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο...
Παλιά 17-11-10, 22:48   #21
katska

katska χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ο μοναδικος εισαγωγεας στην Ελλαδα που φερνει αλκανταρα και οχι τυπου αλκανταρα ειναι ο Μετριδης. εμενα ακομη και στο εσωτερικο των διακοσμητικων μαξιλαριων αναγραφεται ο τυπος του υφασματος ως πιστοποιηση της γνησιοτητας του. οσο για το πλυσιμο μου ειπαν οτι πλενεται στο πλυντηριο, αλλα η αληθεια ειναι οτι μονο τα μαξιλαρακια εχω πλυνει, τα οποια ομως βγηκαν σαν καινουρια και δεν επαθαν τιποτα! τις επομενες μερες σχεδιαζω να πλυνω βεβαια και τα υπολοιπα ,γιατι ολα ειναι με σκρατς και φερμουαρ και βγαινουν.πιστευω οτι το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.
Ο χρήστης katska δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-10, 15:56   #22
danel

danel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katska Εμφάνιση μηνυμάτων
ο μοναδικος εισαγωγεας στην Ελλαδα που φερνει αλκανταρα και οχι τυπου αλκανταρα ειναι ο Μετριδης. εμενα ακομη και στο εσωτερικο των διακοσμητικων μαξιλαριων αναγραφεται ο τυπος του υφασματος ως πιστοποιηση της γνησιοτητας του. οσο για το πλυσιμο μου ειπαν οτι πλενεται στο πλυντηριο, αλλα η αληθεια ειναι οτι μονο τα μαξιλαρακια εχω πλυνει, τα οποια ομως βγηκαν σαν καινουρια και δεν επαθαν τιποτα! τις επομενες μερες σχεδιαζω να πλυνω βεβαια και τα υπολοιπα ,γιατι ολα ειναι με σκρατς και φερμουαρ και βγαινουν.πιστευω οτι το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.
Ωραία να μας πεις τ' αποτελέσματα. Αν θες μου λες και από πού τον αγόρασες τον καναπέ και τί χρώμα είναι; Με τον ήλιο δεν έχει ξεθωριάσει το χρώμα του;
Παλιά 18-11-10, 16:00   #23
salomi

salomi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχω τετοιο καναπε γωνιακό καφε χρώμα. καθαρίζεται με ενα πανί πανευκολα και δεν φαίνεται τίποτα!! τον κανω κ με ατμοκαθαριστη που κ που. εχει πεσει πάνω απο γάλατα μέχρι κ δεν θελεις να ξέρεις τι! πολυ πρακτικο αλλα δυστυχως ειναι τεραστιος για το σπιτι που πηραμε κ μαλον πρεπει να παρουμε αλλο...σ αυτη τη φαση ομως αδυνατον οποτε βολευομαστε
επίσης βγαίνουν τα υφασματα απο τα μαξιλαρια πλατης (οχι και τα κατω δυστυχως) κ οταν πλενοντε ειναι σαν καινουριο κ χωρις να κοβει το χρωμα.

Ο χρήστης salomi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-10, 16:21   #24
Catrin

Περιοχή: Athens
Catrin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω έχω στις καρεκλες της τραπεζαρίας μου την αυθεντική και τις καθαρίζω πάντα με βετεξ βρεγμενο ότι κι αν πεσει. Αν είχα να επιλέξω σε όλα θα έβαζα αλκαντάρα. Είναι ζεστή, καθαρίζεται εύκολα, αν θέλεις αλλαγή στο χώρο με ριχτάρια που δεν γλιστρούν την εχεις ευκολα...ναι αξίζει τα λεφτά της...

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :
"τι κάνεις εκεί ανόητη?"
και η Φιλία της απαντά:
"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..
Ο χρήστης Catrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 18-11-10, 16:28   #25
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω καναπέ microfibra ... μια ποιότητα χαμηλότερη από το alcadara, αλλά αυτής της κατηγορίας (δηλ. δε βγαίνουν τα καλύματα). Πλύσιμο με νερό και πανάκι.
Χρώμα: μπορντώ (καναπές)-κρεμ (μαξιλάρια-σκαμπό).

Μια μέρα έριξε ο άντρας μου ολόκληρο το ποτήρι με νες καφέ... γεμάτο!
Το είχαμε μόλις 10 μέρες!
Σοκ! (ο άντρας μου).
Εγώ... κουλλλ αλλά μέσα μου λέω... οκ... πάμε για καινούριο!

Τελικά... βρεγμένη πετσέτα... τρίψιμο.... και ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ! Δεν έμεινε τίποτα!

Επίσης λίγες μέρες αργότερα ένα ανίψι το λέρωσε με σοκολάτα....
ήταν η μέρα που στρώναμε το κρεβάτι (παραμονές του γάμου). Εγώ δεν είχα δει το σκηνικό. Σοκαρίστηκε η κουνιάδα μου, τρέχει... βάζει μια πετσέτα με νερό.... και........ μου το είπε μέεεεεερες αργότερα! Δεν φαινόταν τίποτα... ούτε κατάλαβα τίποτα!

Το αλκαντάρα πρέπει να είναι ακόμα καλύτερο.

Το μόνο αρνητικό με το microfibra είναι πως 6-7 χρόνια αργότερα έχει "τριφτεί" εκεί που καθόμαστε συχνότερα με αποτέλεσμα να έχει χάσει τη χνουδωτή του υφή (τοπικά) και φαίνεται σαν "λαδιά". Και πάλι... όχι σε όλα τα σημεία.

Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-10, 15:42   #26
katska

katska χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο danel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία να μας πεις τ' αποτελέσματα. Αν θες μου λες και από πού τον αγόρασες τον καναπέ και τί χρώμα είναι; Με τον ήλιο δεν έχει ξεθωριάσει το χρώμα του;
εγω στη λαρισα αλλα οταν τους ελεγα οτι θελω αλκανταρα ολοι μου απαντουσαν οτι μονο ο μετριδης φερνει το συγκεκριμενο υφασμα και μου ελεγαν για το ποσο ακριβο ειναι.παντως εγω τον εχω 6 χρονια, εχει κανει 3 μετακομισεις και δεν εχει παθει τιποτα. το μονο που μετανιωνω ειναι οτι τον πηρα στο χρωμα της βανιλιας και αν και ειναι υπεροχος ακαλυπτος δυστυχως στα σημεια που καθομαστε υπαρχουν ρουχα που βγαζουν χρωμα (και δεν εννοω τα τζιν αλλα ακομα και φορμες) και επειδη εχουμε και εναν μικρουλη αναγκαζομαι να βαζω ριχταρια. παντως η πλατη του καναπε που ειναι ακαλυπτη και τη σκαρφαλωνει ο μικρος ολη την ωρα την καθαριζω με μωρομαντιλο (μου το ειχαν πει εκει που τον αγορασα). βεβαια ακομα και με τα ριχταρια ο καναπες μας εχει πιει πολυ γαλα, εχει φαει και λιγη σοκολατα! τα εβαλα λοιπον στο πλυντηριο τα καλυμματα απο τα μαξιλαρια που καθομαστε και βγηκαν πραγματικα καινουρια. το υφασμα γενικα ειναι πολυ ανθεκτικο και δεν εχει παθει τιποτα απο τον ηλιο. αν αγοραζα ομως παλι καναπε θα επαιρνα εναν πιο σκουρο για το λογο μονο που προανεφερα. την αλκανταρα παντως τη συστηνω ανεπιφυλακτα!
Παλιά 20-11-10, 08:48   #27
Nanouka

Το avatar του χρήστη Nanouka

Περιοχή: Αθήνα-Π.Φάληρο
Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω αλ καντάρα στον γωνιακό καναπέ μου στο χρώμα της βανίλιας και ειλικρινά έχω βλαστιμήσει την ώρα και τη στιγμή που τσίριζα στο μαγαζί με τα έπιπλα να βάλω αυτό το υφασμα .. ίσως να φταίει και η δουλειά του επιπλοποιού γιατί εμένα τα καλύματα δε βγαίνουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ απο τον καναπέ μου ..
όταν παντρευτήκαμε με τον άντρα μου, στο κρεββάτι, η βαφτιστήρα μου πάτησε ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ !!!!!!! επειδή έχω καθαριστήριο έχω μια λόξα να πλένω ΤΑ ΠΑΝΤΑ μια φορά την εβδομάδα αλλιώς νομίζω ότι είναι βρώμικα!!! τές πα, ο καναπές ΔΕΝ καθάρισε ΟΣΟ κι αν τον έτριψα κι επειδή δεν βγαίνουν τα καλύμματα τον έχω καλύψει με λευκά σεντόνια και απο πάνω έχω ρίξει ριχτάρια τα οποία με εκνευρίζουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γιατί δεν κάθονται σωστά και πρέπει 4-5 φορές την ημέρα να τα φτιάχνω .. τα μαξιλαράκια όμως που βγαίνουν, καθαρίζουν άψογα !!!!
την άλλη εβδομάδα έχω κλείσει ραντεβού με τον χυτήρογλου για να έρθουν να μου βάλουν άλλα καλύματα που θα μπορώ να τα βγάζω ΑΝΕΤΑ και ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ..
κρίμα βέβαια γιατί είναι πολύ όμορφος .. τον έχω κάνει σοκολά στο σώμα και στα 2 μαξιλάρια της γωνίας και λευκό της βανίλιας τα υπόλοιπα ..

http://www.youtube.com/watch?v=JQOwUbJ9_0A
Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!
Ο χρήστης Nanouka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-10, 16:10   #28
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aaaa... διευκρίνηση...
Τους λεκέδες πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε τη στιγμή εκείνη. Μετά... είναι αρκετά δύσκολο να βγούν. Το βλέπω από τα μαξιλάρια που συνήθως τα πιάνουμε και μπορεί να λερωθούν χωρίς να το πάρει κάποιος είδηση... Μετά είναι δύσκολο να φύγει ο λεκές.
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-10, 01:48   #29
TXARA

TXARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειναι προτιμοτερο να μην μπαινει στο πλυντηριο για ενα και μονο λογο χαλαει η αδιαβροχοποιηση του με αποτελεσμα να μην καθαριζει ευκολα.Υφασματα αλκανταρα εννοειται οτι εχουν παρα πολλοι εισαγωγεις στην Ελλαδα.Κανενας εισαγωγεας δεν εχει αποκλειστικοτητα εκτος εαν ειναι μαρκα το αλκανταρα ομως ειναι ειδος πανιου και εχουν πολλοι.Πως λεμε σενιλ,καραβοπανο κτλ ετσι και το αλκανταρα.Ειναι καλο και ανθεκτικο πανι αλλα καμμια φορα παρουσιαζει καποια κενα απο την καθημερινη επαφη και αυτο οχι παντα.
Το πιο καλο ποιοτικως ειναι αυτο που εχει επεξεργασια αδιαβροχοποιησης,οπως λεγεται πιο απλα αλεκιαστο.Αυτα
Παλιά 21-11-10, 10:27   #30
annina

annina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειναι καταπληκτικό υφασμα, και εγώ ασπρο καναπέ έχω και καθαρίζει με ένα βρεγμένο πανάκι αμέσως, και δεν καιγεται κιολας.(μου ειχε πέσει καύτρα απο το τσιγάρο και δεν επαθε τίποτα.) Μου το είχανε πέι οταν το αγόρασα αλλα δεν τους πολυπίστεψα, τελικά ειχαν δικιο. Εγώ επλύνα και τα μαξιλάρια του στο πλυντήριο και δεν επαθαν τίποτα.(το πολύ κρύο και στο προγραμμα πλύσιμο στο χέρι).
Ο χρήστης annina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-10, 14:20   #31
katska

katska χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TXARA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι προτιμοτερο να μην μπαινει στο πλυντηριο για ενα και μονο λογο χαλαει η αδιαβροχοποιηση του με αποτελεσμα να μην καθαριζει ευκολα.Υφασματα αλκανταρα εννοειται οτι εχουν παρα πολλοι εισαγωγεις στην Ελλαδα.Κανενας εισαγωγεας δεν εχει αποκλειστικοτητα εκτος εαν ειναι μαρκα το αλκανταρα ομως ειναι ειδος πανιου και εχουν πολλοι.Πως λεμε σενιλ,καραβοπανο κτλ ετσι και το αλκανταρα.Ειναι καλο και ανθεκτικο πανι αλλα καμμια φορα παρουσιαζει καποια κενα απο την καθημερινη επαφη και αυτο οχι παντα.
Το πιο καλο ποιοτικως ειναι αυτο που εχει επεξεργασια αδιαβροχοποιησης,οπως λεγεται πιο απλα αλεκιαστο.Αυτα
Δεν ειμαι εισαγωγεας υφασματων φυσικα και δεν γνωριζω αυτο που λες απλα ανεφερα αυτο που μου ελεγαν ολοι οι επιπλοποιοι, γιατι ξεχωριζαν την αλκανταρα απο το τυπου αλκανταρα που το εχω πιασει και δεν εχει καμια σχεση, επειδη ειναι πολυ πιο μαλακο και ξερω και απο φιλους οτι φθειρεται πολυ ευκολα. Οσο για το πλυντηριο εγω επλυνα τα παντα στο πλυντηριο ακομα και το σωμα του καναπε, γιατι ειναι πιασμενο με σκρατς και μου φαινεται μια χαρα, γιατι το γαλα που εχει κανει τεραστιους λεκεδες, φυσικα δεν καθαριζει με πανακι. Η αδιαβροχοποιηση ενος υφασματος χαλαει με το πλυσιμο; δεν το ηξερα αυτο αλλα και να το ηξερα να σου πω την αληθεια παλι θα τα επλενα, γιατι ακουμπανε τα παιδια μου και προτιμω να ειναι καθαρα, γιατι εκτος απο τους λεκεδες και σκονη μαζευουν οσο και να προσπαθεις να τα τιναξεις.
Παλιά 24-11-10, 12:14   #32
danel

danel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katska Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειμαι εισαγωγεας υφασματων φυσικα και δεν γνωριζω αυτο που λες απλα ανεφερα αυτο που μου ελεγαν ολοι οι επιπλοποιοι, γιατι ξεχωριζαν την αλκανταρα απο το τυπου αλκανταρα που το εχω πιασει και δεν εχει καμια σχεση, επειδη ειναι πολυ πιο μαλακο και ξερω και απο φιλους οτι φθειρεται πολυ ευκολα. Οσο για το πλυντηριο εγω επλυνα τα παντα στο πλυντηριο ακομα και το σωμα του καναπε, γιατι ειναι πιασμενο με σκρατς και μου φαινεται μια χαρα, γιατι το γαλα που εχει κανει τεραστιους λεκεδες, φυσικα δεν καθαριζει με πανακι. Η αδιαβροχοποιηση ενος υφασματος χαλαει με το πλυσιμο; δεν το ηξερα αυτο αλλα και να το ηξερα να σου πω την αληθεια παλι θα τα επλενα, γιατι ακουμπανε τα παιδια μου και προτιμω να ειναι καθαρα, γιατι εκτος απο τους λεκεδες και σκονη μαζευουν οσο και να προσπαθεις να τα τιναξεις.
Πάντως κι εγώ αυτό ξέρω, ότι το έφερνε μόνο αυτός ο Μετρίδης. Εσύ τελικά από το κατάστημα το πήρες ή από τον εισαγωγέα; Το αλκαντάρα είναι πατέντα και αναγνωρίζεται με το γνωστό R. Σχεδόν νομίζεις ότι είναι σουέντ.
Παλιά 30-11-10, 23:36   #33
katska

katska χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο danel Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως κι εγώ αυτό ξέρω, ότι το έφερνε μόνο αυτός ο Μετρίδης. Εσύ τελικά από το κατάστημα το πήρες ή από τον εισαγωγέα; Το αλκαντάρα είναι πατέντα και αναγνωρίζεται με το γνωστό R. Σχεδόν νομίζεις ότι είναι σουέντ.
Ετσι ακριβως καταλαβαινεις την υφη του υφασματος σαν σουεντ οπως λες και φυσικα εχει και το R για να δηλωνει οτι ειναι γνησιο. εγω τον αγορασα απο καταστημα επιπλων αλλα μου ειπαν οτι η παραγγελια του υφασματος γινεται απο το Μετριδη απλα αυτοι στη συνεχεια κανουν τη ραφη.
Παλιά 09-05-11, 13:12   #34
Ev

Περιοχή: Αθηνα
Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή υφασμα αλκανταρα

πειτε πως καθαριζεται αυτο το υφασμα απο αλκανταρα???
Ο χρήστης Ev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές