Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από μικρά στα βάσανα


Recommended Posts

Γεια σας, μετά από ψάξιμο βρέθηκα σ΄αυτο τον ωραίο και ενημερωτικό χώρο και ζητάω τη βοήθεια σας.Έχω ένα κοριτσάκι 1 έτους έχει υποτονία,

κανει φυσικοθεραπείες δυο φορες την εβδομάδα και άρχισε τώρα να μπαίνει και στον ορθοστάτη.Πριν λίγες μέρες του έγινε διάγνωση για στραβισμο και για θρομβοφιλία ,της έδωσαν θεραπεία σε ενέσιμη μορφή.

Ξέχασα να σας πω έχει γίνει μαγνητικη εγκεφάλου που έδειξε μια ασυμμετρια ,έχει γίνει ακοολογικός έλεγχος (λογω του ότι πολλές φορές της μιλάς και δεν σε καταλαβαινει καθόλου σα να μην βλέπει και να μην ακούει)ήταν καλός.

Αν της δειξεις δεν απλώνει το χεράκι να το πάρει ενώ το βλέπει και συχνα έχει την γλώσσα της έξω.

Αν έχει κανεις άλλος κατι παρόμοιο ή εστω και ένα από όλα αυτά ,ας μου απαντήσει να ενημερωθώ περισσότερο, ισως γνωρίζετε κάτι που να μην το ξέρω και να μπορεί να βοηθήσει τη μικρή μου.

Σας ευχαριστώ πολύ.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα eleni. Ενδιαφέρεσαι για επαγγελματικές ειδικότητες σχετικές με όσα περιγράφεις ή για προσωπικές εμπειρίες μαμάδων;

Γεια σου, από το ιατρικό θέμα ως στιγμής όλα καλά ,για τώρα μ΄ενδιαφέρει να μάθω για εμπειρίες άλλων γονιών και την εξέλιξη των περιστατικών που είχαν ή έχουν.Αν και η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή αλλά καμια φορά ομως τυχαινει να είναι περιπου τα ίδια και έτσι από τη μια ενημερώνεσαι και από την άλλη παίρνεις κουράγιο και δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο θέμα δεν έχω προσωπικά κάτι υπόψη. Απλώς επειδή και ο γιος μου έχει ένα χρόνιο πρόβλημα υγείας θα σου πρότεινα, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να δοκιμάσεις αναζήτηση και σε ξενόγλωσσες ιστοσελίδες. Ίσως να βρεις συλλόγους γονέων ή ιατρικά άρθρα. Ελπίζω να υπάρχει κάποιος γονέας και σ' αυτό το φόρουμ που θα σου δώσει το κουράγιο που χρειάζεσαι. Να χαίρεσαι την κορούλα σου και καλή υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μετά από ψάξιμο βρέθηκα σ΄αυτο τον ωραίο και ενημερωτικό χώρο και ζητάω τη βοήθεια σας.Έχω ένα κοριτσάκι 1 έτους έχει υποτονία,

κανει φυσικοθεραπείες δυο φορες την εβδομάδα και άρχισε τώρα να μπαίνει και στον ορθοστάτη.Πριν λίγες μέρες του έγινε διάγνωση για στραβισμο και για θρομβοφιλία ,της έδωσαν θεραπεία σε ενέσιμη μορφή.

Ξέχασα να σας πω έχει γίνει μαγνητικη εγκεφάλου που έδειξε μια ασυμμετρια ,έχει γίνει ακοολογικός έλεγχος (λογω του ότι πολλές φορές της μιλάς και δεν σε καταλαβαινει καθόλου σα να μην βλέπει και να μην ακούει)ήταν καλός.

Αν της δειξεις δεν απλώνει το χεράκι να το πάρει ενώ το βλέπει και συχνα έχει την γλώσσα της έξω.

Αν έχει κανεις άλλος κατι παρόμοιο ή εστω και ένα από όλα αυτά ,ας μου απαντήσει να ενημερωθώ περισσότερο, ισως γνωρίζετε κάτι που να μην το ξέρω και να μπορεί να βοηθήσει τη μικρή μου.

Σας ευχαριστώ πολύ.......

 

 

Καλησπερα! Ειμαι εργοθεραπευτρια, αν μπορω να βοηθησω με καποιο τροπο, θα ηταν ευχαριστηση μου!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,έψαξα διάφορα αλλά αυτά που βρήκα ήταν πολύ λίγα οσο για τις ξενόγλωσσες σελίδες δεν το κανα ακόμα. Για τον θυρεοειδή καναμε τις εξετάσεις και ήταν καλές. Έχουμε κανει πάρα πολλές ,τώρα μας μένει ακόμα ο καρυώτυπος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...