Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Χορηγία επικοινωνίας:

6η Επιστημονική - Ενημερωτική Ημερίδα για τον Μητρικό Θηλασμό! 

Η ημερίδα απευθύνεται σε γονείς, επαγγελματίες υγείας  και σε κάθε ενδιαφερόμενο για τον μητρικό θηλασμό!

• ΑΘΗΝΑ: Κυριακή 12/10, NJV ATHENS PLAZA HOTEL, Πλατεία συντάγματος 

Η είσοδος είναι ελεύθερη και ΔΩΡΕΑΝ για όλους! 

Η ημερίδα διοργανώνεται απο το Mitrikosthilasmos.com , τελεί υπό την αιγίδα της 
Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής Unicef ενώ χαίρει της Ευγενούς Στήριξης του Συλλόγου Πιστοποιημένων Συμβούλων Γαλουχίας (ΙΒCLC) Ελλάδος “Γαλαξίας”του Συλλόγου Επιστημόνων Μαιών Μαιευτών Αθήνας (ΣΕΜΜΑ), της Ελληνικής Ψυχοπροφυλακτικής Εταιρείας,  του Παγκύπριου Συνδέσμου Μητρικού Θηλασμού “Δώρο Ζωής".    

Περισσότερα εδώ

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 27-09-10, 12:28   #1
σπουργίτι

σπουργίτι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΞΥΔΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΕΙΡΕΣ;

Καλημέρα!
Πήγα την μικρή μου για κούρεμα και η κομμώτριά μας, επειδή έχουμε ξεκινήσει παιδικό, με συμβούλευσε να της βάζω ξύδι στα μαλλιά για να μην κολλήσει ψείρες! Μου είπε επίσης ότι το ξύδι δυναμώνει τα μαλλιά και ότι το κάνει και στην κόρη της που είναι 2 χρόνια μεγαλύτερη από τη δική μου! Την κορούλα της την έχω δει και έχει πράγματι πολύ υγιή και εντυπωσιακά λαμπερά μαλλιά! Το έχετε ξανακούσει;
Ο χρήστης σπουργίτι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 12:32   #2
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμενα η μαμα μου οταν πηγαινα νηπιαγωγιο μου εβαζε...μπλιαχ...μαλλον αυτο φταιει που μισω τη μυρωδια του.Παντως δεν ξερω αν εχει αποτελεσμα γιατι αρκετες φορες κολλησα ψειρες μικρη.
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 12:32   #3
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εκτός από τις ψείρες συνιστάται και για λάμψη στα μαλλιά.
Ο χρήστης ballou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 12:35   #4
mor@ki_K

Το avatar του χρήστη mor@ki_K

mor@ki_K ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ της βάζω προαιρετικα μία λοσιον από το φαρμακείο που νομίζω είναι αρωματισμένο ξίδι.

Ο χρήστης mor@ki_K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 12:38   #5
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μήπως είναι το μηλόξυδο του ΚΟΡΡΕ; Το καλοκαίρι είχαμε κολλήσει και εμείς λοιπόν, ευτυχώς όμως απαλλαχτήκαμε ιδιαίτερα γρήγορα. Διαβάζοντας στο διαδίκτυο κάπου είχα δει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε λοσιόν ή σαμπουάν προληπτικά γιατί το μόνο αποτέλεσμα που έχουν είναι να κάνουν τις ψείρες περισσότερο ανθεκτικές.
Παλιά 27-09-10, 12:39   #6
mor@ki_K

Το avatar του χρήστη mor@ki_K

mor@ki_K ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι αυτό είναι. ΔΕν ξέρω τι να σου πω δεν μου έχει κολλησει ακόμα...

Ο χρήστης mor@ki_K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 12:41   #7
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εχει ενα σορο λοσιον φυτικες πολυ καλες εμεις χρονια χρησιμοποιουμε της nice 'n clear λοσιον που αφαιρει τις ψειρες και της propoline προληπτικη λοσιον μια φιλη μου που ειχε μεγαλο θεμα με την κορη της την εβαλε ουζο την σκεπασε με μαντηλι και την ξεβγαλε μετα απο μιση ωρα απο τοτε δεν εχει κολληση η κορη της.παντος κρουσματα εχουμε και φετος βρε κοριτσια στο γυμνασιο,εγω δεν θυμαμε να ειχαμε στο γυμνασιο!!οχι τπτ κοστιζουν και αυτα τοοοσα χρονια συμβαση επρεπε να κανω με τις εταιριες!!!
Παλιά 27-09-10, 12:45   #8
katesps

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
katesps ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα!!!
Στη μικρή μου από πέρισυ στο τέλος του λουσίματος, της ρίχνω ξύδι προαιρετικά για τις ψείρες. Μπορεί να μυρίζει λίγο σαν χταποδάκι ξυδάτο, αλλά όπως είπε και μία κοπέλα σε μία ανάλογη συζήτηση, "καλύτερα ξυδάτη, παρά ψειράτη". Και ναι, τα μαλλάκια της είναι λαμπερά και φωτεινά.
Νομίζω ότι το ξυδάκι είναι η καλύτερη πρόληψη για τις ψείρες.
Ο χρήστης katesps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 12:54   #9
nekt

Το avatar του χρήστη nekt

nekt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγώ αγόρασα το προληπτικό σαμπουν και λοσιόν του ΚΟΡΡΕ, όταν πήρα όμως την παιδίατρο να την ρωτήσω μου είπε ότι καλά όλα αυτά, αλλά η καλύτερη πρόληψη είναι το ξυδάκι στο ξέβγαλμα!

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο
Ο χρήστης nekt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 13:41   #10
beta

Περιοχή: Αθήνα
beta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μία φίλη κομμώτρια μου έχει πεί αντί για ξύδι που μυρίζει να βάζω στο μικρό κολώνια Μυρτώ, που είναι ακίνδυνη και μυρίζει ωραία!!!
Παλιά 27-09-10, 13:45   #11
koufetaki

Προεπιλογή

η κολωνια μυρτω απωθει τις ψειρες?μα καλα τι εχει μεσα?!!!!
Παλιά 27-09-10, 14:31   #12
vatraxi

Το avatar του χρήστη vatraxi

Περιοχή: Ν.Ηράκλειο - Αθήνα
vatraxi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγνώμμη αλλά αν βάζουμε στο ξέβγαλμα ξύδι στα μαλλιά τους δεν θα μυρίζουν μετά????? Φεύγει η μυρωδιά μετά από λίγο???????? Ή παραμένει μέχρι να ξαναλουστούν???

Αν όντως λειτουργεί απωθητικά για τις ψείρες αυτό είναι καλό και εύκολο αλλά αν δεν είμαστε σίγουροι θα βρωμάνε τζάμπα τα πιτσιρίκια μας?????? Και ειλικρινά δεν την αντέχω καθόλου τη μυρωδιά του!

Πληροφοριακά πάντως και μεις ένα προληπτικό φυτικό σαμπουάν που πήραμε από το φαρμακείο χάλια μυρίζει.!! Αν είναι τουλάχιστον και όντως βοηθά να χρησιμοποιούμε ξύδι αντί για αυτό.!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-09-10, 14:34   #13
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το ξύδι γενικά εξατμίζεται στα επόμενα 10 λεπτά.
Παλιά 27-09-10, 17:36   #14
akamatra

Το avatar του χρήστη akamatra

akamatra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βάζουμε Οινοπνευμα σε στεγνά μαλλιά, τυλίγουμε καλά τα μαλλιά με μια πετσέτα και αφήνουμε λίγη ώρα. Μετά από αρκετή ώρα μπορείς να λουστείς.
Αυτή τη συμβουλή μου έδωσε κάποτε μια φίλη και ήταν αποτελεσματική (αν και δεν το περίμενα)
Βέβαια είναι για κεφαλάκια που έχουν ήδη κολλήσει ψείρες
Ο χρήστης akamatra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 22:17   #15
koufetaki

Προεπιλογή

εγω αμα μυρισω οινοπνευμα αρχιζω τα αψου ειμαι αλλεργικη σε αυτο ασε που νομιζω οτι αφυδατωνει.για τα αγορακια παντος ενα καλο κολπο ειναι να κουρευονται στον ποντο γτ η ψειρα δεν καθετε σε τοσο μικρο μαλλι!
Παλιά 27-09-10, 23:07   #16
efitsa

Περιοχή: κορινθος
efitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

2 σταγονιτσες tea-tree oil στην κορυφη του κεφαλιου και ειστε ετοιμες!
Παλιά 27-09-10, 23:16   #17
eleni_k

eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πήρα κι εγώ στην κόρη μου το μηλόξυδο του ΚΟΡΡΕ για να την ψεκάζω προληπτικά κάθε πρωί... Ρε κορίτσια, την έλουζα κάθε βραδυ την πρώτη εβδομάδα που το χρησιμοποίησα και δεν έφευγε η μυρωδιά. Έτσι το έκοψα... Όχι τίποτα άλλο, αλλά μάλλον μαζί με τις ψείρες θα αποφεύγαμε και τα... παιδάκια...
Παλιά 27-09-10, 23:27   #18
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αχ κοριτσια τι πονοκεφαλος αυτες οι ψηρες τις φοβαμαια σαν τις κατσαριδες...εχω και αρκετα μακρυ μαλλι και φοβαμαι αν κολλησω θα τρελαθω οχι τιποτα αλλο αλλα επειδη θηλαζω δεν ξερω αν θα μπορω να βαλω φαρμακο...λοιπον στο θεμα μας....μας ενημερωσαν σημερα στο παιδικο οτι εχουμε κρουσμα ψειρας....την κοιταξα καθαρο το μαλλαkι αλλα επειδη φοβαμαι πηγα και πηρα ενα σπρει να βαζω πριν το παιδικο ειναι το phyts(συμπληρωνει την αντιμετωπιση των ψειρων) ξερει καποια μανουλα ειναι καλο???
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 23:31   #19
koufetaki

Προεπιλογή

εγω 1η φορα το ακουω!!
Παλιά 27-09-10, 23:33   #20
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

απο το φαρμακειο την πηρα τωρα πριν 2 ωρες....και εγω πρωτη φορα την πηρα η φαρμακοπειος ειπε ειναι πολυ καλο σπρει....ξερω και εγω θα δω...αν πιασει ψειρες με βλεπω σε κανα δαφνι
Παλιά 27-09-10, 23:38   #21
eleni_k

eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αν πιάσετε ψείρες θα πάρεις το Ivaliten, είναι ένα κι ένα... Το θέμα είναι να μην πιάσετε... Κι εγώ έχω φοβία με τις ψείρες, έχω πολύ μαλλί και τρέμω για μένα και τον μικρό μου που είναι μέσα στην τρίχα...
Κρούσμα από τώρα έ? Μάλλον από αύριο θα της αρχίσω ξανά το μηλόξυδο, πωπω μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...
Παλιά 27-09-10, 23:44   #22
poukis

Το avatar του χρήστη poukis

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου!!!
poukis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα την παρασκευη μου εδωσαν μια φωτοτυπια απο τον παιδικο που ελεγε προληπτικα να του βαζω λοσιον(κατα προτίμηση να περιεχει σιτρονελα) .Εγω του πειρα της propoline,ελπιζω να κανει κατι.
Παντως κ μενα η μαμα μου μια ζωη στο σχολειο καθε πρωι με ξυδακι στο μαλλακι με εστελνε.Σε γενικες γραμμες εκανε δουλεια αλλα τυχαινε καμια φορα που κολλουσα, κ μετα εριχνα οινοπνευμα στα μαλλια εβαζα σακκουλα στο κεφαλι κ μετα απο καμια μιση ωριτσα επερνα εκεινη την "ειδικη" χτενα κ αρχιζα "εργο."
Αχ! τι με θυμισατε νυχτιατικα κ με επιασε φαγουρα στο κεφαλι!!!
Παλιά 28-09-10, 07:39   #23
Ευάκι

Περιοχή: θεσ/νίκη
Ευάκι ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ευάκι
Προεπιλογή

Εγώ νομίζω ότι έχω δοκιμάσει τα πάντα. Πάλι κολλάει. Το ξύδι δεν έκανε δουλειά (βασικά μου έχουν πει ότι το μόνο που κάνει είναι να ξεκολλάει εύκολα η ψείρα από τα μαλλιά).
Τώρα ετοιμάζεται μόνη της το πρωί και όταν θυμάται βάζει λίγη προληπτική λοσιόν της Lo.
Εγώ έχω και 2 κόρες. Άντε η μικρή έχει λίγο μαλλάκι σε 2-3 ώρες την έχω καθαρίσει πλήρως, η μεγάλη που έχει όσο μαλλί έχουμε εγώ και η μικρή μαζί, μακρύ και μπόλικο, τι γίνεται; Με βλέπω πάλι να την καθαρίζω πάλι όταν κοιμάται με φακό κεφαλής.
Παλιά 28-09-10, 07:49   #24
vatraxi

vatraxi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
2 σταγονιτσες tea-tree oil στην κορυφη του κεφαλιου και ειστε ετοιμες!
Kαλημέρα.! Τι είναι αυτό το tea-tree oil?????? Λειτουργεί προληπτικά?? Μυρίζει?? Αφού είναι λάδι, λαδώνει τα μαλλιά?? Που το βρίσκεις???? Πολλές ερωτήσεις έκανα μου φαίνεται........ όμως δεν το έχω ξανακούσει ποτέ.!!
Παλιά 28-09-10, 07:55   #25
zeta77

zeta77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οι μαμαδες αμα βαφετε το μαλλι δεν κολλατε δεν πανε σε βαμενο μαλλι. παντως το ξυδι τιποτα δεν κανει και εγω αυτο με το οινοπνευμα ηξερα και σιγουρα πολυ ωρα ψαξιμο
Ο χρήστης zeta77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-10, 08:02   #26
vatraxi

vatraxi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στην περίπτωση που κολλήσουν ψείρες έχω δει αντί για φάρμακο να βάζουν πάαααααααααααρα πολύυ μαλακτική κρέμα (όταν λέμε πολύ εννοούμε να στάζει....!!!) και μετά να χτενίζουν με ψιλό χτενάκι. Εννοείται χωρίς κανένα φάρμακο. Από τι μου είχαν πει αυτό βοηθάει γιατί γλυστράνε οι ψείρες και δεν μπορούν να κρατηθούν αλλά από την μαλακτική κρέμα παθαίνουν και ασφυξία.

Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν........ λέω αν...... πιάσουμε ψείρες θα το δοκιμάσω..!
Παλιά 28-09-10, 08:35   #27
mother's heart

Το avatar του χρήστη mother's heart

Περιοχή: στους χτύπους της καρδιάς τους...!
mother's heart χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ψειρες??????????ωωω θεε μου...ανατριχιασα...ντρεπομαι πουθα το πω,αλλα ειχα κολλησει κ γω!πριν 3 χρονια οταν ο πρωτος μου γιος ηταν σχεδον ενος,ειχαμε παει στο παρτι μιας ξαδερφουλας του!!ε μετα ολο ετριβε το κεφαλι του,ολο ξυπναγε τη νυχτα δυσαρεστημενος κ τσουπ μου ηρθε η σκεψη βρε λες να εχει ψειρες??κ ψαξε απο δω κ ψαξε απο κει γιατι δεν ηξερα κ πως ειναι...ειχε!σοκ επαθα!!ειχε κ μαλλακι ετσι μπολικο με μπουκλιτσες!οχι μακρυ βεβαια,αλλα μπολικο!!με συμβουλη του γιατρου πηραμε ενα φαρμακο κ ευτυχως εφυγαν γρηγορα...ΑΛΛΑ....εγω ειχα ηδη κολλησει!!ειχα μακρια μαλλια,ημουν κ εγκυος στην κορη μου κ τραβηξα μαρτυρια!!φυσικα ουτε λογος για φαρμακο στην εγκυμοσυνη!εβαζα καθε βδομαδα ξυδι στα μαλλια,εβαζα κ μια πετσετα κ τα αφηνα 2-3 ωρες!μετα λιγο λιγο με το χτενακι το ειδικο....αλλα τζιφος!!επρεπε να το κανω 10 φορες αυτο μεχρι να φυγουν ολες!!αχ!!ειχα απελπιστει!τωρα ο μεγαλος μου παει προνηπιο κ τρεμωωω!!!
για πειτε μου το οινοπνευμα δεν ειναι ανθυγιεινο για το δερμα του κεφαλιου??το εχω ξανακουσει,αλλα φοβαμαι να βαλω αμα ξανατυχει κατι παρομοιο...μπρρρ..μακρια απο μας!!
κ αυτο με το μαλακτικο??πρωτη φορα το ακουω!!
Παλιά 28-09-10, 08:35   #28
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zeta77 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι μαμαδες αμα βαφετε το μαλλι δεν κολλατε δεν πανε σε βαμενο μαλλι. παντως το ξυδι τιποτα δεν κανει και εγω αυτο με το οινοπνευμα ηξερα και σιγουρα πολυ ωρα ψαξιμο
Μη το λες καθόλου αυτό. Μια εβδομάδα βαμμένο μαλλί, και κόλλησα ψείρες από το χρυσό μου. Και όχι τίποτα άλλα ρε γμτ είχα και πολύ πολύ σγουρό μαλλί. Ευτυχώς απαλλαχτήκαμε γρήγορα.
Παλιά 28-09-10, 08:39   #29
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleni_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα κι εγώ στην κόρη μου το μηλόξυδο του ΚΟΡΡΕ για να την ψεκάζω προληπτικά κάθε πρωί... Ρε κορίτσια, την έλουζα κάθε βραδυ την πρώτη εβδομάδα που το χρησιμοποίησα και δεν έφευγε η μυρωδιά. Έτσι το έκοψα... Όχι τίποτα άλλο, αλλά μάλλον μαζί με τις ψείρες θα αποφεύγαμε και τα... παιδάκια...
Μάλλον αυτό είναι το σκεπτικό δεν τα πλησιάζουν τα άλλα παιδάκια δεν τα πλησιάζουν και οι ψείρες
Παλιά 28-09-10, 08:45   #30
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πάντως και εγώ μυλόξυδο κανονικά της βάζω προσπαθώ να της τα έχω πιασμένα συνεχώς τα μαλλάκια γιατί είναι καλύτερα και στο σχολείο της βάζουν Μυρτώ το κάτάλαβα απο πέρσι την πρώτη βδομάδα που πήγε απο την μυρωδιά και μου το επιβεβαίωσε και η δασκάλα.
Το χειρότερο και πιο ευκολο να μεταδωθεί απο παιδί σε παιδί είναι το σχολικό γιαυτό προσοχή το πρωί οποσδήποτε
Α και το μυλόξιδο δεν το περιχύνουμε σαν σε σαλάτα απλά ψεκάζουμε περιμετρικά του κεφαλιού.
Παλιά 28-09-10, 09:20   #31
efitsa

Περιοχή: κορινθος
efitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vatraxi Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημέρα.! Τι είναι αυτό το tea-tree oil?????? Λειτουργεί προληπτικά?? Μυρίζει?? Αφού είναι λάδι, λαδώνει τα μαλλιά?? Που το βρίσκεις???? Πολλές ερωτήσεις έκανα μου φαίνεται........ όμως δεν το έχω ξανακούσει ποτέ.!!
καλημερα!

ειναι αιθεριο ελαιο , ως εκ τουτου δεν λαδωνει τα μαλια
μυριζει ναι, αλλα οχι σαν το ξυδι.εχει μια πολυ ωραια(κατα τη γνωμη μου) μυρωδια.
το βρισκεις και σε φαρμακεια και σε καταστηματα με βιολογικα.
το τεολαδο ναι, λειτουργει προληπτικα!
(σιγα τις πολλες ερωτησεις)
Παλιά 28-09-10, 10:37   #32
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleni_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πιάσετε ψείρες θα πάρεις το Ivaliten, είναι ένα κι ένα... Το θέμα είναι να μην πιάσετε... Κι εγώ έχω φοβία με τις ψείρες, έχω πολύ μαλλί και τρέμω για μένα και τον μικρό μου που είναι μέσα στην τρίχα...
Κρούσμα από τώρα έ? Μάλλον από αύριο θα της αρχίσω ξανά το μηλόξυδο, πωπω μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...
μας ενημερωσε χτες η διευθ του παιδικου σταθμου και ειπε οτι εψαξε μερικα κεφαλακια παιδιων και βρηκε και βρηκε κιολας στο τμημα τις μικρη γα@@@ο... ο.κ την μικρη θα την κουρεχω λιγο πιο κοντο... αλλα εγω ειναι το θεμα εχω πολυ μακρυ μαλλι και δεν μπορω να βαλω φαρμακο...αν τα βαψω λετε να πιασει.... καλυτερα την μπογια παρα το φαρμακο...αλλα βεβαια μακαρι να μην χρειαστει καθολου να προσφυγω σε τετοια...παντως ρε κοριτσια αυτες οι μανες που βλεπουν οτι τα παιδια τους εχουν ψειρες πολυ καιρο γιατι δεν κανουν κατι...ειναι αναγκη να υποφερουμε και εμεις???
Παλιά 28-09-10, 13:03   #33
koufetaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο #ΕΛΕΝΑ# Εμφάνιση μηνυμάτων
μας ενημερωσε χτες η διευθ του παιδικου σταθμου και ειπε οτι εψαξε μερικα κεφαλακια παιδιων και βρηκε και βρηκε κιολας στο τμημα τις μικρη γα@@@ο... ο.κ την μικρη θα την κουρεχω λιγο πιο κοντο... αλλα εγω ειναι το θεμα εχω πολυ μακρυ μαλλι και δεν μπορω να βαλω φαρμακο...αν τα βαψω λετε να πιασει.... καλυτερα την μπογια παρα το φαρμακο...αλλα βεβαια μακαρι να μην χρειαστει καθολου να προσφυγω σε τετοια...παντως ρε κοριτσια αυτες οι μανες που βλεπουν οτι τα παιδια τους εχουν ψειρες πολυ καιρο γιατι δεν κανουν κατι...ειναι αναγκη να υποφερουμε και εμεις???
ελα ντε δεν κανουν και το ξερετε οτι σε προχωρημενη κατασταση μεχρι και αναιμια μπορει να παθουν τα παιδια?ασε τωρα ειναι παρασητο και δεν πρεπει να το περναμε ετσι στο ντουκου.
Παλιά 28-09-10, 13:16   #34
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ballou Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως είναι το μηλόξυδο του ΚΟΡΡΕ; Το καλοκαίρι είχαμε κολλήσει και εμείς λοιπόν, ευτυχώς όμως απαλλαχτήκαμε ιδιαίτερα γρήγορα. Διαβάζοντας στο διαδίκτυο κάπου είχα δει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε λοσιόν ή σαμπουάν προληπτικά γιατί το μόνο αποτέλεσμα που έχουν είναι να κάνουν τις ψείρες περισσότερο ανθεκτικές.
Που το διαβασες?
Εμάς μας είχαν πει παλιά στον σταθμό να χρησιμοποιούμε προληπτικά και 1-2 φορές μας είπαν ότι κάποια κρούσματα. Χρησιμοποιούσα ένα φυτικό του ΚΟΡΡΕ που ήταν για προληπτική χρήση (νομίζω είχε ευκάλυπτο και ξύδι). Επίσσης έχει ένα σπρέι σαν μυρωδικό ο ΚΟΡΡΕΣ που μπορείς να χρησιμποποιήσεις προληπτικά. Λέτε και αυτά να είναι βλαβερά?
Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-10, 13:43   #35
platykodon

platykodon χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το ξύδι είναι παλαιά τακτική. Νομίζω πλέον υπάρχουν ειδικά προιόντα. Ρώτα παιδίατρο και φαρμακοποιό.
Ο χρήστης platykodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-10, 14:28   #36
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Που το διαβασες?
Εμάς μας είχαν πει παλιά στον σταθμό να χρησιμοποιούμε προληπτικά και 1-2 φορές μας είπαν ότι κάποια κρούσματα. Χρησιμοποιούσα ένα φυτικό του ΚΟΡΡΕ που ήταν για προληπτική χρήση (νομίζω είχε ευκάλυπτο και ξύδι). Επίσσης έχει ένα σπρέι σαν μυρωδικό ο ΚΟΡΡΕΣ που μπορείς να χρησιμποποιήσεις προληπτικά. Λέτε και αυτά να είναι βλαβερά?
Το διάβασα ή σε παλαιότερο τόπικ εδώ στο φόρουμ ή σε αναζήτηση που έκανα στο google.
Παλιά 28-09-10, 14:39   #37
ANDEDANTINOS

Το avatar του χρήστη ANDEDANTINOS

ANDEDANTINOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ολες αυτες οι λοσιον που βαζουμε προληπτικα σαν λοσιον καθε πρωι στα παιδια μου λαδωνουν τα μαλακια τους τα κανουν σαν λαδωμενα ποντικια - απλυτα
Τα πλενω με σαμπουαν ΚΟΡΡΕ και λιοσιον της ΦΡΕΖΥΔΕΡΜ
Ο χρήστης ANDEDANTINOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-10, 15:56   #38
ANDEDANTINOS

Το avatar του χρήστη ANDEDANTINOS

ANDEDANTINOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=akamatra;1717817]Βάζουμε Οινοπνευμα σε στεγνά μαλλιά,

AΣΠΡΟ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ Ή ΜΠΛΕ
Ο χρήστης ANDEDANTINOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-10, 17:07   #39
vatraxi

vatraxi ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!

ειναι αιθεριο ελαιο , ως εκ τουτου δεν λαδωνει τα μαλια
μυριζει ναι, αλλα οχι σαν το ξυδι.εχει μια πολυ ωραια(κατα τη γνωμη μου) μυρωδια.
το βρισκεις και σε φαρμακεια και σε καταστηματα με βιολογικα.
το τεολαδο ναι, λειτουργει προληπτικα!
(σιγα τις πολλες ερωτησεις)
Kαλό μου ακούγεται..... θα το δοκιμάσω γιατί τελείωνει και το προληπτικό σαμπουάν της propoline, δεν μας άρεσε καθόλου η μυρωδιά του.!! Ευχαριστώ.!
Παλιά 28-09-10, 17:50   #40
lucky-sylvester

Περιοχή: wherever I may roam...
lucky-sylvester χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καθαρό οινόπνευμα και ξερό ψωμί! Όταν ήμουν 10 χρόνων και είχα ψείρες ένα καλοκαίρι, ήταν το μόνο που έκανε πραγματική δουλειά!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές