Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και τατουάζ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες. :rolleyes: Ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποια, αν μπορούμε να κάνουμε τατουάζ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Το είχα προγραμματίσει για Οκτώβριο, αλλά έμεινα έγκυος στο μεταξύ. Ξέρετε αν επηρρεάζει το έμβρυο; Είμαι μολις 5 εμβδομάδων. Θα ρωτήσω και τη γυναικολόγο μου βέβαια, αλλά έλεγα μήπως ξέρατε να μου πείτε κι εσείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες. :rolleyes: Ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποια, αν μπορούμε να κάνουμε τατουάζ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Το είχα προγραμματίσει για Οκτώβριο, αλλά έμεινα έγκυος στο μεταξύ. Ξέρετε αν επηρρεάζει το έμβρυο; Είμαι μολις 5 εμβδομάδων. Θα ρωτήσω και τη γυναικολόγο μου βέβαια, αλλά έλεγα μήπως ξέρατε να μου πείτε κι εσείς.

 

 

εγω απο οτι εχω διαβασει στα βιβλια για εγκυμοσυνη απαγορευεται!αλλα σιγουρα ρωτα τον γιατρο!

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε πριν καρο μια παρομοια συζητηση αλλα για μανουλα που θηλαζει δες αν θες,παντος γνωμη μου μην το κανεις τωρα δηλ. και τι εγινε καντο μετα εδω αν δεν εχεις συνηθισει την αποτριχωση σου την απαγορευουν την περιοδο της εγκυμοσυνης.δεν ξερω εγω παντος δεν θα το κανα τωραhttp://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=60233&highlight=tatoo

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη , αλλά και εγώ θα περίμενα για μετά την εγκυμοσύνη.Δεν ξέρω σε πιο σημείο θέλεις να το κάνεις , αλλά πρόσεξέ το γιατί μην ξεχνάς ότι θα πάρεις κάποια κιλά, θα τεντώσει το δέρμα κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάκι μου απαγορεύεται ρητά το τατουάζ στην περίοδο της εγκυμοσυνης κτλ.εδω φαντασου αν είσαι δότης αίματος πριν την λήψη σου λένε του τελευταίουσ 6 μήνες έχει κάνει τατου γιατι κάποιες ουσίες περνάνε στο αίμα και απαγορεύεται ρητά πόσο μαλλον αν είσαι έγκυος.πάντος γνώμη μου αν και κατοχος και λάτρης των τατουάζ δεν αξίζει να το κάνεις ακόμη και να στο επιτρέψει ο γιατρός

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα χρώματα μπαίνουν επιδερμικά. Αλλά με την χρήση της βελόνας μπορείς να είσαι σίγουρος; Πόσοι έχουν μολυνθεί με διάφορους ιούς στις μεταγγίσεις. Ακόμα και πρόσφατα με το κουνούπι του Νείλου δεν είχαν απαγορεύσεις τις μεταγγίσεις στην Β. Ελλάδα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ΡΙΣΚΟ ειναι..για μολυνσεις φοβουνται...και σκεψου και το εξης...

ο Θεος να φυλαει..αν συμβει κατι εστω και αν δεν οφειλετε στο τατου εσυ παντα θα κατηγορεις τον εαυτο σου..

αστο για μετα..ισως μετα το μετανιωσεις κιολας....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω απαγορεύεται...Δεν ξέρω βέβαια τι θες να κάνεις και πού, προσωπικά δεν πόνεσα όταν το έκανα, αλλά ποιος ο λόγος να μπαίνεις σε μια τέτοια διαδικασία τωρα, στην αρχή της εγκυμοσύνης...?Όπως και να το κάνεις, είναι μια διαδικασία...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

εδω φαντασου αν είσαι δότης αίματος πριν την λήψη σου λένε του τελευταίουσ 6 μήνες έχει κάνει τατου γιατι κάποιες ουσίες περνάνε στο αίμα και απαγορεύεται ρητά πόσο μαλλον αν είσαι έγκυος.

 

Στην αιμοδοσία δε σε ρωτάνε για αυτό το λόγο...Επειδή είμαι δότρια αίματος και το ρώτησα σε ρωτάνε για φόβο μόλυνσης από τη βελόνα του τατουάζ και βάζουν 6 μήνες σαν περίοδο ασφαλείας...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :-)

 

Στο πόδι ήθελα να το κάνω, αλλά τελικά μάλλον θα το αναβάλω πάλι. Αυτό το τατουάζ μάλλον δεν είναι να γίνει, από αναβολή σ' αναβολή το πάω. :-D

Link to comment
Share on other sites

Και στα βλαστοκυτταρα όταν εδωσα μέσα σε ερωτησεις συμπεριλάμβανε κι αυτή των τατουαζ!!!

 

Δηλαδή; Ποια ήταν η ερώτηση και ποια η απάντηση; Μπερδεύτηκα.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :-)

 

Στο πόδι ήθελα να το κάνω, αλλά τελικά μάλλον θα το αναβάλω πάλι. Αυτό το τατουάζ μάλλον δεν είναι να γίνει, από αναβολή σ' αναβολή το πάω. :-D

θα το κανεις καλε μην στεναχωριεσε αφου το θες απλα μην το κανεις οταν με το καλο το παιδι σου πλησιαζει στην εφηβια γτ τοτε θα εχεις αλλα;)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :-)

 

Στο πόδι ήθελα να το κάνω, αλλά τελικά μάλλον θα το αναβάλω πάλι. Αυτό το τατουάζ μάλλον δεν είναι να γίνει, από αναβολή σ' αναβολή το πάω. :-D

 

Έτσι ακριβώς κι εγώ! Από αναβολή σε αναβολή το πάω :lol: Μάλλον όμως έρχεται ο καιρός του ;D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια!!!!

εγω εχθες εκλεισα για τατουαζ και σημερα εμαθα οτι περιμενω δευτερο μωρακι!!κοριτσια δεν το ηξερα και αρχες σεμπτεβρη εκανα ντεκαπαζ και μετα βαφη!!λετε να του εκανα κακο??φοβαμε παρα πολυ δεν ξερω ποσων εβδομαδων ειμαι αυριο θα κλεισω ραντεβου με γιατρο!!!το τατουαζ εννοειτε δεν θα το κανω,γιατι εαν παθω καμια μολυνση θα πρεπει να παρω αντιβιωση και νομιζω οτι τα φαρμακα ισως βλαψουν το εμβρυο!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!!!

εγω εχθες εκλεισα για τατουαζ και σημερα εμαθα οτι περιμενω δευτερο μωρακι!!κοριτσια δεν το ηξερα και αρχες σεμπτεβρη εκανα ντεκαπαζ και μετα βαφη!!λετε να του εκανα κακο??φοβαμε παρα πολυ δεν ξερω ποσων εβδομαδων ειμαι αυριο θα κλεισω ραντεβου με γιατρο!!!το τατουαζ εννοειτε δεν θα το κανω,γιατι εαν παθω καμια μολυνση θα πρεπει να παρω αντιβιωση και νομιζω οτι τα φαρμακα ισως βλαψουν το εμβρυο!!

χαλαρωσε το ποιο πιθανο ειναι να εμεινες οχι στις αρχες του σεπτεμβρη.αλλα και να ειχες μεινει δεν θα ειχε γινει η εμφυτευση ακομη.αφου τροφοβλαστης γινετε την 21η μερα μετα την γονιμοποιηση!αντε με το καλο και καλη εγκυμοσυνη

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!!!

εγω εχθες εκλεισα για τατουαζ και σημερα εμαθα οτι περιμενω δευτερο μωρακι!!κοριτσια δεν το ηξερα και αρχες σεμπτεβρη εκανα ντεκαπαζ και μετα βαφη!!λετε να του εκανα κακο??φοβαμε παρα πολυ δεν ξερω ποσων εβδομαδων ειμαι αυριο θα κλεισω ραντεβου με γιατρο!!!το τατουαζ εννοειτε δεν θα το κανω,γιατι εαν παθω καμια μολυνση θα πρεπει να παρω αντιβιωση και νομιζω οτι τα φαρμακα ισως βλαψουν το εμβρυο!!

 

εγώ όταν έμεινα έγκυος στον Θεοφιλάκο το έμαθα γύρω στους 2 μήνες ( λάθος υπολογισμοί, καθυστερούσε περίοδος έτσι και αλλιώς κ.τ.λ )

και μαλί έβαψα, και κάπνιζα πολύ και είχα σηκώσει μια μέρα πριν το μάθω ένα κιβώτιο 20κg:(

και εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις το τατουάζ..δεν βρίσκω λόγο να το κάνεις τώρα...

υ.γ. εγώ θέλω να κάνω τατουάζ εδώ και 10 χρόνια και δεν μπορώ να βρω το σχέδιο που να μου κάνει κλικ...:?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν έμεινα έγκυος στον Θεοφιλάκο το έμαθα γύρω στους 2 μήνες ( λάθος υπολογισμοί, καθυστερούσε περίοδος έτσι και αλλιώς κ.τ.λ )

και μαλί έβαψα, και κάπνιζα πολύ και είχα σηκώσει μια μέρα πριν το μάθω ένα κιβώτιο 20κg:(

 

και εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις το τατουάζ..δεν βρίσκω λόγο να το κάνεις τώρα...

 

υ.γ. εγώ θέλω να κάνω τατουάζ εδώ και 10 χρόνια και δεν μπορώ να βρω το σχέδιο που να μου κάνει κλικ...:?[/QUOT

τον γιοκα σου,το ονομα του,ημερομηνια γεννησης.......κι εγω αυτο θα κανω μολις παρω την αποφαση

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα περίμενε να γεννήσεις να θηλασεις κ μετά θα πάμε μαζί να κτυπήσουμε ένα 3 χρόνια προσπαθώ να παω να φτιάξω την φάτσα από το πατούνάκι μου

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ονομα της κορης μου ηθελα να κανω!!απο 15 χρονων ηθελα α κανω τατουαζ εκλεινα ραντεβου και τα ακυρωνα ηθελα να κανω κατι για το οποιο δεν θα μετανοιωνα ποτε!!τεσπα τωρα οταν αποθυλασω γενικα γιατι ακομη θυλαζει η μπεμπα μου οπωτε θα με παει σερη με το δευτερο μωρακι τοτε τα χτυπησω 2 ονοματα....των παιδιων μου!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Ποια ήταν η ερώτηση και ποια η απάντηση; Μπερδεύτηκα.:mrgreen:

 

Η ερωτηση ηταν (στο ερωτηματολόγιο το ανεφερε) αν το τελευταιο ετος εχω κανει τατουαζ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι τελικα σου ειπε η θα σου πει ο γιατρος, αλλα τα χρωματα του τατουαζ ειναι χημικα και σιγουρα καλο ειναι να τα αποφυγεις τουλαχιστον στην εγκυμοσυνη:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

' date=' αλλα τα χρωματα του τατουαζ ειναι χημικα [/quote']

 

Yπάρχουν και φυτικά χρώματα αλλά δεν έχουν την ιδια απόδοση στο τατού όσο τα χημικά. Είναι πιο άτονα... με φυτικά έχει κάνει ο σύζηγος πριν κάποια χρόννια

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...