Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Διατροφή > Στερεές τροφές

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-09-10, 18:37   #1
roza-f

Το avatar του χρήστη roza-f

roza-f χωρίς αξιολόγηση
Question πλαστικα πιατα

σε λιγες μερες ξεκιναμε τις κρεμουλες κ με προβληματιζει το θεμα του πλαστικου. με τα μπιμπερο δεν αγχωθηκε γιατι τα πηρα ολα γυαλινα, αλλα με τα πιατακια τι θα κανω? θελω να βρω ασφαλη πιατακια που δεν σπανε. εχετε να μου συστησετε ποιοτητα και καταστημα? π.χ. στα jumbo μπορει να ειναι πανεμορφα, πολυχρωμα αλλα ειναι ολα μελαμινη κ δεν το ρισκαρω. για μας τετοια χρησιμοποιω αλλα για τα μωρα θελω κατι εγγυημενο
Ο χρήστης roza-f δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-10, 20:52   #2
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο roza-f Εμφάνιση μηνυμάτων
σε λιγες μερες ξεκιναμε τις κρεμουλες κ με προβληματιζει το θεμα του πλαστικου. με τα μπιμπερο δεν αγχωθηκε γιατι τα πηρα ολα γυαλινα, αλλα με τα πιατακια τι θα κανω? θελω να βρω ασφαλη πιατακια που δεν σπανε. εχετε να μου συστησετε ποιοτητα και καταστημα? π.χ. στα jumbo μπορει να ειναι πανεμορφα, πολυχρωμα αλλα ειναι ολα μελαμινη κ δεν το ρισκαρω. για μας τετοια χρησιμοποιω αλλα για τα μωρα θελω κατι εγγυημενο
Οσο το ταιζεις εσυ γιατι δεν χρησιμοποιησεις γυαλινο? Εγω ακομη σε γυαλινο μπωλ τον ταιζω τον μικρο. Βεβαια μπουκαλια πλεον πλαστικα
Παλιά 26-09-10, 21:33   #3
sweet_february

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
sweet_february ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Την ιδια απορια ειχα κι εγω οταν ξεκινησαμε κρεμες και μεσημεριανο της Μαριας.. Πηγα στα jumbo, αγορασα ενα σκασμο πιατακια κι οταν διαβασα πως ειναι ανθιυγεινα τα πεταξα ολα στον καδο.. Αποφασισα να στραφω στα γυαλινα αλλα δεν ηθελα να την ταϊσω στα δικα μας, τα χρησιμοποιημενα, οχι γιατι φοβομουν ισα - ισα που ηταν πλυμμενα, στραγγισμενα και στη θεση τους αλλα να..... πως να το πω..... ηθελα τα πρωτα της φαγακια να τα φαει στα δικα της πιατακια...
Ετσι πηγα στο σουπερμαρκετ που δουλευει η μαμα μου και αγορασα γυαλινα μπολακια με ωραια σχεδιακια.. Μπορει να μην ειναι ακριβως παιδικα αλλα ειχα το κεφαλι μου ησυχο. Κι ακομα εκει τρωμε!
Απλα στις εξοδους μας επειδη δεν βολευει το γυαλινο -απο φοβο μη σπασει στη μεταφορα- αναγκαστικα και μη χρησιμοποιω πλαστικα μπολακια της taperware.. Ισως να μην ειναι ο,τι πιο υγιεινο μπορω να δωσω στο μωρο μου αλλα ειναι βολικα και πιστευω πως μια φορα στο τοσο δεν θα μας βλεψει τοοοοοοοοοσο πολυ πια!
Καλο ξεκινημα σας ευχομαι!
Παλιά 26-09-10, 22:57   #4
alex1979

alex1979 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμείς ξεκινάμε κρεμούλες σε λίγες μέρες. Πήρα ένα σωρό πιατάκια, κουταλάκια, ένα μπολάκι θερμός και μετά σκέφτηκα ότι τα πλαστικά δεν είναι και τα πιο ασφαλή... Τα συγκεκριμένα που πήρα από mothercare γράφουν pp και τον αριθμό 5, έψαξα για bpa free αλλά δε βρήκα πουθενά... Τελικά τα έχωσα σε ένα ντουλάπι και πήγα και πήρα από το σούπερ μάρκετ απλά γυάλινα μπολάκια και ανοξείδωτα κουταλάκια. Ελπίζω να μας βολέψουν!
Ο χρήστης alex1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 14:59   #5
fridoula

fridoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εμεις 16μηνων σημερα σε γυαλινο τρωμε..μου φερανε δωρο σετ απο πιατακι κουπα και μαχαιροπηρουνο κ κουταλι οταν γεννηθηκε η μικρη και αυτα χρησιμοποιω ακομα και τωρα.Το ενα βεβαια το εχω σπασει ηδη αλλα εχω ξεκινησει να της δινω το φαγητο σε γυαλινα μπολακια για να ειμαι ησυχη,οχι βεβαια οτι δεν αγορασα τα πλαστικα και εγω..εκεινα τα χρησιμοποιω για κανενα μπισκοτακι η τοστακι αφου κρυωσει αλλα και αυτο αραια και που.
Ο χρήστης fridoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 19:01   #6
roza-f

roza-f χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή κουταλακια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμείς ξεκινάμε κρεμούλες σε λίγες μέρες. Πήρα ένα σωρό πιατάκια, κουταλάκια, ένα μπολάκι θερμός και μετά σκέφτηκα ότι τα πλαστικά δεν είναι και τα πιο ασφαλή... Τα συγκεκριμένα που πήρα από mothercare γράφουν pp και τον αριθμό 5, έψαξα για bpa free αλλά δε βρήκα πουθενά... Τελικά τα έχωσα σε ένα ντουλάπι και πήγα και πήρα από το σούπερ μάρκετ απλά γυάλινα μπολάκια και ανοξείδωτα κουταλάκια. Ελπίζω να μας βολέψουν!
κουταλακια δεν θα χρησιμοποιησω ανοξειδωτα γιατι ειναι σκληρα για το στοματακι τους, φοβαμαι μην τραυματιστουν. Αγορασα σιλικονης και καποια της nuby που ειναι μαλακο πλαστικο και αλλαζει χρωμα οταν το φαγητο καιει, τα οποια αναφερουν οτι ειναι 0% bisphenol A. ελπιζω να ειναι υγιεινα και να τα βολεψουν, θα δουμε σε 2 εβδομαδες
Παλιά 28-09-10, 13:04   #7
alex1979

Προεπιλογή

Τα κουταλάκια σιλικόνης είναι πολύ καλή ιδέα! Για αρχή τουλάχιστον, που τα ούλα τους είναι πιο ευαίσθητα. Θα τα προτιμήσω κι εγώ!
Παλιά 28-09-10, 13:53   #8
marsolan

marsolan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια,τα πλαστικα πιατα εχουν προβλημα κατεξοχην οταν μεσα μπαινει ζεστο φαγητο και λιπαρο.Δηλαδη για την φρουτοκρεμα ας πουμε δεν υπαρχει και ιδιαιτερο ζητημα.
Οσα γραφουν pp ειναι πολυπροπυλενιο δηλ.πολυ καλυτερο απο το pc που ειναι το πολυκαρβονικο...αυτο πρεπει να αποφευγεται τελειως.
ΒΡΑ free ας πουμε λενε οτι ειναι τα πιατακια της Moma.
Επισης τα μπωλακια της Αvent τα via.
Παλιά 30-09-10, 10:27   #9
roza-f

roza-f χωρίς αξιολόγηση
Exclamation πλαστικα σκευη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marsolan Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια,τα πλαστικα πιατα εχουν προβλημα κατεξοχην οταν μεσα μπαινει ζεστο φαγητο και λιπαρο.Δηλαδη για την φρουτοκρεμα ας πουμε δεν υπαρχει και ιδιαιτερο ζητημα.
Οσα γραφουν pp ειναι πολυπροπυλενιο δηλ.πολυ καλυτερο απο το pc που ειναι το πολυκαρβονικο...αυτο πρεπει να αποφευγεται τελειως.
ΒΡΑ free ας πουμε λενε οτι ειναι τα πιατακια της Moma.
Επισης τα μπωλακια της Αvent τα via.
οντως το προβλημα υπαρχει στην επαφη ζεστου φαγητου σε πλαστικο σκευος, γιατι στις υψηλες θερμοκρασιες απελευθερωνονται επικινδυνες ουσιες. δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα στο μπιμπερο που πινει το μωρο νερο αλλα εκει που πινει το γαλα που ειναι ζεστο. πρεπει να κοιταμε στον πατο των σκευων μεσα στο τριγωνακι να μην αναγραφεται το 3 (pvc), το 6 (ps: polystyrene),και το 7 (polycarbonate) παρολο που το 7 αναγραφεται στα περισσοτερα μπιμπερο, γι'αυτο κ η mothercare απεσυρε τα μπιμπερο της.
πού θα βρω ασφαλη μπωλακια ?
Παλιά 30-09-10, 10:33   #10
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

BPA free είναι και τα πιατάκια από τα mothercare (τα έχω και τα τσέκαρα!)

http://www.mothercare.gr/catalog/MOTHERCARE.pdf σελίδα 181 το νούμερο 5

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-10, 11:51   #11
alex1979

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
BPA free είναι και τα πιατάκια από τα mothercare (τα έχω και τα τσέκαρα!)

http://www.mothercare.gr/catalog/MOTHERCARE.pdf σελίδα 181 το νούμερο 5

Επειδή έχω τα ίδια πιατάκια, είσαι σίγουρη πως είναι bpa free; Δε θυμάμαι να το έγραφε στη συσκευασία. Από κάτω πάντως γράφουν τον αριθμό 5 και το σύμβολο pp...
Παλιά 06-10-10, 19:07   #12
roza-f

roza-f χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή BPA FREE

Παράθεση:
Επειδή έχω τα ίδια πιατάκια, είσαι σίγουρη πως είναι bpa free; Δε θυμάμαι να το έγραφε στη συσκευασία. Από κάτω πάντως γράφουν τον αριθμό 5 και το σύμβολο pp...
ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ , ΑΛΛΑ ΤΟ #5 ΕΙΝΑΙ ΡΡ (POLYPROPYLENE) KAΙ EINAI AΣΦΑΛΕΣ, TO BPA ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ #7. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ SITE : SMART PLASTICS GUIDE HEALTHIER FOOD USES OF PLASTICS ΟΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΛΑ Κ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Κ ΤΑ ΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΜΩΡΑ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΛΕΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ #3,#6,#7, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΗΣ AVENT ANAMEΣΑ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΜΑΡΚΕΣ, ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ AVENT MAGIC CUP K.A.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-10-10, 19:52   #13
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ακριβώς...

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 06-10-10, 20:26   #14
stafroditi2353

stafroditi2353 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πειτε καμια μαρκα για πιατα, ποτηρια, κουταλια πλαστικα που να ειναι ασφαλη..
Ο χρήστης stafroditi2353 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-10, 20:42   #15
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Της nuk... κουτάλια όχι τα σιλικόνης αλλά η συσκευασία των δύο (πορτοκαλί-μπλε) τα σκληρά.

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 08-10-10, 14:21   #16
roza-f

roza-f χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή πλαστικα για μωρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stafroditi2353 Εμφάνιση μηνυμάτων
πειτε καμια μαρκα για πιατα, ποτηρια, κουταλια πλαστικα που να ειναι ασφαλη..
τα κουταλακια της nuby ειναι bpa free: συσκευσια των 3 που αλλαζει χρωμα οταν το φαγητο ειναι καυτο
τα πιατακια της mothercare που ειναι #5
τα ποτηρακια της avent magic cup
Παλιά 13-10-10, 14:32   #17
leman

leman χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

χθες αγορασα ποτηρακι και πιατακι της εταιρειας hoppop τα οποια ειναι bpa free και πολυ ωραια σχεδιαστικα. και το ποτηρακι εχει μονο 4,95ε λιγοτερο και απο του τζαμπο.
Ο χρήστης leman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-10, 15:06   #18
Stellinula

Το avatar του χρήστη Stellinula

Περιοχή: UK
Stellinula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι???? Τα μεταλικά μπολάκια δεν είναι καλά??? Δηλαδή αντι του πλαστικού που μαζεύει μύκητες και του πορσελάνινου που σπάει δεν μπορώ να χρησιμοποιησω μεταλλικά ανοξειδωτα???

Ο χρήστης Stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-10, 19:13   #19
roza-f

roza-f χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή πλαστικα σκευη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι???? Τα μεταλικά μπολάκια δεν είναι καλά??? Δηλαδή αντι του πλαστικού που μαζεύει μύκητες και του πορσελάνινου που σπάει δεν μπορώ να χρησιμοποιησω μεταλλικά ανοξειδωτα???
δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τα ανοξειδωτα. απλως αν χρησιμοποιεις μεταλλικο μπωλακι για την κρεμα, π.χ., θα κρυωνει πιο γρηγορα στην επαφη της με το μεταλλο, ενω στο πλαστικο θα διατηρειται περισσοτερη ωρα ζεστο. επισης ειναι πολυ πιο ακριβα τα inox σε σχεση με τα πλαστικα. αν ομως εχεις τετοια ειναι μια χαρα. το καλυτερο θα ηταν να υπηρχαν γυαλινα αθραυστα
Παλιά 20-10-10, 12:08   #20
stafroditi2353

stafroditi2353 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο leman Εμφάνιση μηνυμάτων
χθες αγορασα ποτηρακι και πιατακι της εταιρειας hoppop τα οποια ειναι bpa free και πολυ ωραια σχεδιαστικα. και το ποτηρακι εχει μονο 4,95ε λιγοτερο και απο του τζαμπο.
απο που τα αγορασες???
Ο χρήστης stafroditi2353 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-10-10, 13:17   #21
leman

leman χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stafroditi2353 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο που τα αγορασες???
απο τα lapin αλλα μπορει να υπαρχουν κι αλλου.
Ο χρήστης leman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές