Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS ΕΡΩΤΗΣΗ για την 6μηνη άδεια- HELP (καθυστερημενη καταθεση αιτησης)


candy1234

Recommended Posts

Το ερώτημα αφορά την κολλητή μου. Γέννησε 28/4/2010 και ακόμη δεν έχει πάει να κάνει τα χαρτιά της για την 6μηνη άδεια..Προχθές μου το είπε και τρελάθηκα!!! Έχω την εντύπωση πως την χάνει....Τι μπορούμε να κάνουμε; Νομίζω έχεις δικαίωμα 60 ημέρες μετά την λήξη της άδειας λοχείας να πας να κάνεις τα χαρτιά σου...ειδάλλως την χάνεις...Αληθεύει; Αν ισχυριστει πως πήρε την ετήσια άδεια της μετά την λοχεία....? Αλλά και πάλι...δεν νομίζω πως προλαβαίνει...:(

Για πειτε βρε παιδια αν γνωρίζετε τίποτα παραπάνω,

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επρεπε να την ειχε κανει εγω γεννησα 27/4/2010 και εχω κανει τα χαρτια με το που εληξε η αδεια λοχειας εχεις 2 μηνες περιθωριο μετα τη χανεις και μαλλον εχασε τη προθεσμια

Link to comment
Share on other sites

δυστιχος καντι και εγω αυτο νομιζω οτι την εχασε διοτι και εγω θυμαμαι εντος 60 ημερων μετα την ληξη λοχειας πρεπει να καταθεσει τα χαρτια...:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Κατ' αρχήν μην πανικοβάλλεστε :)

Το καλύτερο και ασφαλέστερο είναι να ρωτήσει η ενδιαφερόμενη απ' ευθείας τον ΟΑΕΔ -και με τηλέφωνο γίνεται- να της πουν τί και πότε πρέπει να υποβάλλει. Εγώ πήρα την άδεια αυτή το 2009 (ο νόμος ψηφίστηκε το 2008, ενώ ήμουν έγκυος) και είχα κι εγώ μεγάλη αγωνία να προλάβω τις προσθεσμίες, αλλά τελικά αδίκως.

Η αίτηση, απ' ότι θυμάμαι, πρέπει να υποβληθεί σε 60 μέρες από τότε που θα τελειώσουν όλες οι άλλες άδειες της νέας μανούλας, δηλαδή 60 μέρες από τότε που θέλει να ξεκινήσει το εξάμηνο της, π.χ. μετά την άδεια της λοχείας μπορεί να πάρει την κανονική άδεια του έτους, μετά την άδεια του μειωμένου ωραρίου (3,5 μήνες συμπυκνωμένη -αν τη δίνει ο εργοδότης βέβαια) και μετά το εξάμηνο. Και όλα αυτά θα αποδεικνύονται από τη βεβαίωση του εργοδότη που καταθέτει στον ΟΑΕΔ και στη ζητάνε οι ίδιοι να τα γράψεις εκεί. Δες κι αυτό από το site του ΟΑΕΔ.

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οντως ειναι 60 μερες μετα την αδεια της λοχειας,μηπως πηρε μετα την λοχεια την κανονικη της αδεια κ εχει περιθωριω?Λεω μηπως,δεν ξερω ακριβως τα διαδικαστικά.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικά μετά "κόλλησε" την κανονική άδεια...Αλλά και πάλι...η κανονική ένας μήνας δεν είναι;

 

 

Μηπως ειχε χρωστουμενη κανονικη αδεια απο πέρυσι?Στο λεω γιατι εγω απο το '09 ειχα 16 μερες χρωστουμενη.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Η δικαιούχος υποβάλλει, ή ίδια ή διʼ αντιπροσώπου, στην αρμόδια Υπηρεσία του ΟΑΕΔ, αίτηση εντός αποκλειστικής προθεσμίας 60 ημερών από τη λήξη της άδειας μητρότητας (τοκετού και λοχείας), της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας ή και της ετήσιας κανονικής άδειας.

 

 

 

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=616&Itemid=772〈=el

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...