Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες

Notices

Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες Τι δραστηριότητες να κάνω με το παιδί μου? Παιχνίδια, προτάσεις για δραστηριότητες στο σπίτι, επικαιρότητα παιδικών εκδηλώσεων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-09-10, 11:58   #1
espoir

espoir χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Δραστηριοτητες 2,5 ετων

Εχετε συστασεις για δραστηριοτητες στην Αθηνα (ανατολικη αττικη η κεντρο) για αυτη την ηλικια (πχ. μουσικη, σπορ, κλπ)??
ευχαριστω πολυ
Ο χρήστης espoir δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-10, 12:17   #2
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

δημιουργικο χορο σε σχολή μπαλέτου
ή
μουσική στο ωδειο του νακα

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 09:37   #3
espoir

espoir χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τηλ στο Νακα αλλα ειναι πανακριβα για αυτη την ηλικια (ερχεται στα περιπου 70 ευρω το μηνα!)
σχολη χωρου δεν βρηκα προς το παρον για τοσο μικρα παιδακια. Εχεις καμια να μου συστησεις?
Ο χρήστης espoir δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 10:08   #4
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο espoir Εμφάνιση μηνυμάτων
Τηλ στο Νακα αλλα ειναι πανακριβα για αυτη την ηλικια (ερχεται στα περιπου 70 ευρω το μηνα!)
σχολη χωρου δεν βρηκα προς το παρον για τοσο μικρα παιδακια. Εχεις καμια να μου συστησεις?
πες μου ποιες περιοχές σε βολεύουν...;
σε ποιες σχολές εχεις ρωτήσει, αν εχει ρωτήσει;

ναι, ειναι ακριβός ο Νάκας. είχα ρωτήσει κι εγω πέρυσι γαι την κόρη μου. Δεν πήγα, οχι για τα χρηματα, δεν είχα χρόνο γιατι δουλεύω απόγευμα.

Παλιά 21-09-10, 12:46   #5
desptsouk

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
desptsouk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή κάτι διαφορετικό

Είναι ένας πολύ όμορφος χώρος στο Νέο Ψυχικό τον οποίο επισκέφτηκα την προηγούμενη εβδομάδα με τον μικρό μου (3 ετών).
Δεν είναι ακριβώς μαθήματα, πιο πολύ δημιουργική απασχόληση που όμως εμπλέκει θεατρικό παιχνίδι, μουσικοκινητικές δραστηριότητες και άλλα ενδιαφέροντα για παιδάκια από 2 ετών και πάνω. Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.paixnidagogeio.gr/
Παλιά 21-09-10, 12:49   #6
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγόρασα από το golden deals τη προηγούμενη βδομάδα ένα κουπόνι από ένα μερος που μου φαίνεται ενδιαφέρον...το σάιτ είναι αυτό http://www.minisportsclub.gr/
Φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον αλλά εμάς μας πέφτει μακριά για να πηγαίνουμε κάθε βδομάδα (είναι στον Πειραιά) Δες το και αν θες τιμές επειδή πήρα τηλέφωνο μπορώ να σου πω...ακόμα δε πήγαμε βέβαια για να δω το χώρο αλλά φαίνεται καλό!
Παλιά 21-09-10, 12:50   #7
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο desptsouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ένας πολύ όμορφος χώρος στο Νέο Ψυχικό τον οποίο επισκέφτηκα την προηγούμενη εβδομάδα με τον μικρό μου (3 ετών).
Δεν είναι ακριβώς μαθήματα, πιο πολύ δημιουργική απασχόληση που όμως εμπλέκει θεατρικό παιχνίδι, μουσικοκινητικές δραστηριότητες και άλλα ενδιαφέροντα για παιδάκια από 2 ετών και πάνω. Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.paixnidagogeio.gr/
πολύ ενδιαφέρον!!!!
και από τιμές;

Παλιά 21-09-10, 13:08   #8
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΤΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασα από το golden deals τη προηγούμενη βδομάδα ένα κουπόνι από ένα μερος που μου φαίνεται ενδιαφέρον...το σάιτ είναι αυτό http://www.minisportsclub.gr/
Φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον αλλά εμάς μας πέφτει μακριά για να πηγαίνουμε κάθε βδομάδα (είναι στον Πειραιά) Δες το και αν θες τιμές επειδή πήρα τηλέφωνο μπορώ να σου πω...ακόμα δε πήγαμε βέβαια για να δω το χώρο αλλά φαίνεται καλό!
αυτο ειανι πιο ωραίο
μακαρι να εμενα κοντά

για πες τιμούλες...

Παλιά 21-09-10, 14:06   #9
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο τηλέφωνο μου είπαν για 1 φορά την εβδομάδα 50' μάθημα ανάλογα την ηλικία του παιδιού (δηλαδή για τη μικρή μου έχει baby gym και μουσικοκινητική) και απεριόριστο παιχνίδι στο παιδότοπο 35ευρώ το μήνα. Για μία φορά δηλαδή αν θες να πας σε κάποια δραστηριότητα είναι 15 ευρώ...εμείς πήραμε το κουπονάκι με 5 ευρώ και θα δοκιμάσουμε το baby gym λέμε+παιδότοπος+τοστ+χυμός+καφέ για συνοδό...καλή η προσφορά ε;;
Παλιά 21-09-10, 14:12   #10
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πληρωνεις 35? το μήνα
για μια δραστηριότητα της ηλικίας του παιδιού και απεριόριστο παιχνίδι στον παιδότοπο; τοστ κλπ που αναφέρεις επιπλέον;

εαν θες, έτσι, να κανεις μια επίσκεψη-δοκιμαστική σε χρεώνει 15ευρώ; μονο τη δραστηριότητα ή και τον παιδότοπο;

Παλιά 21-09-10, 14:24   #11
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

15 ευρώ όχι για να κάνεις απλή επίσκεψη αλλά για να κάνεις 50'' λεπτά κάποια δραστηριότητα και μετά παιχνίδι στον παιδότοπο...να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι ακριβώς περιλαμβάνει μέσα στα 15 ευρώ (τοστ ή χυμό) αλλά ξέρω σίγουρα για την δραστηριότητα και τον παιδότοπο.

Τα 35 ευρώ είναι για 4 φορές το μήνα δραστηριότητα+παιδότοπο...έτσι κατάλαβα τουλάχιστον από το τηλέφωνο...
Παλιά 21-09-10, 15:16   #12
MARIAEVA

Το avatar του χρήστη MARIAEVA

Περιοχή: Νεα Μακρη
MARIAEVA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Espoir, σε βολεύει η Νέα Μάκρη?
Αν ναι, πες μου να περάσω από την Ονειρόσκαλα, είναι ένα "μέρος" με δραστηριότητες για παιδάκια από 2-2,5 ετών. Ακριβώς τι, δεν ξέρω, αλλά αν σε ενδιφέρει, μπορώ να μάθω!
Παλιά 22-09-10, 12:22   #13
leostais

Περιοχή: Αθήνα
leostais χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Στον Νάκα δοκιμάσαμε πριν 2-3 εβδομάδες. Πολύ ωραία ήταν αλλά όντως μου φάνηκε και εμένα ακριβούτσικος.
Στο παιχνιδαγωγείο πήγαμε χθές. Ωραίος χώρος. Τώρα για το πρόγραμμα και την ποιότητα δεν πολύ σκαμπάζω, αλλά ο Στέφανος πέρασε καλά.
Η πρώτη φορά ήταν δοκιμαστική και δεν πληρώσαμε. Απο 'κει και πέρα οι τιμές μου φάνηκαν ok: με ενα πακέτο 20 ωρών μου βγαίνει περίπου 13ευρώ την ώρα.
Ο χρήστης leostais δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-11, 12:44   #14
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καμια άλλη μανούλα εχει εμπειρία από το mini sports club?
θα παω να ρίξω μια ματιά... προσπαθώ να βρω δραστηριότητες για τον γιο μου (ειναι 26 μηνών) αλλά όλα όσα εχω βρει ειναι για παιδάκια από 3 και πάνω.
Παλιά 06-09-12, 16:31   #15
vaitsa

vaitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τϊποτα σχετικό στην Δυτική Αθήνα (Πετρούπολη, Ίλιον, Περιστέρι) γνωρίζει κάποιος? Η κορούλα μου θα κλείσει τα 3 τον Νοέμβριο και θέλω κάπως να την απασχολώ δημιιουργικά.
Ο χρήστης vaitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-12, 00:22   #16
stellaTD

Το avatar του χρήστη stellaTD

Περιοχή: Ευβοια-Βασιλικο-Χαλκιδας
stellaTD χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κατι σχετικο για την περιοχη της Χαλκιδας....?

Ο χρήστης stellaTD δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-12, 08:00   #17
argyroxag

Περιοχή: Νεος Κοσμος
argyroxag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα

Στο κουκάκι οι μικρές ιστορίες κάνουν σχετικά προγράμματα και είναι πολύ καλά. Πηγαίναμε πέρυσι και φυσικά θα πάμε και φέτος . www.mikresistories.gr

Ο χρήστης argyroxag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-12, 23:10   #18
kourkoumpini

Το avatar του χρήστη kourkoumpini

Περιοχή: θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
kourkoumpini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή πως περναμε το απογευμα 2,5 χρονων και 7 μηνων το χειμωνα;

βρηκα αυτο το θεμα αν και δεν ανταποκρινεται ακριβως στη δικη μου ερωτηση και στο δικο μου προβληματισμο.

οσο ηταν ενα το παιδι και ημασταν αθηνα δεν χρειαζοταν να κανουμε κατι ιδιαιτερο τα απογευματα. πηγαιναμε βολτες με το καροτσι, καθομασταν για καφε η βρισκομασταν και με ενα φιλικο ζευγαρι επισης με ενα ιδιας ηλικιας παιδακι. περυσι το χειμωνα εγω ημουν εγκυος οποτε και παλι καθομασταν σπιτι και αντε να καναμε και καμια βολτα με το καροτσι.

το καλοκαιρι αρχισαε να πηγαινουμε και για μπανιο συχνα πυκνα και ειδαμε γενικα οτι αρεσε και στα 2 παιδια και ηταν ωραια δραστηριοτητα για το καλοκαιρι για ολη την οικογενεια.

σεκφτομαστε λοιπον τι μπορουμε να κανουμε σαν οικογενεια καποια απογευματα την εβδομαδα εκτος απο το να παμε σε παιδοτοπο (το οποιο ακομα δεν το εχουμε κανει ποτε).
δεν θελω μια δραστηριοτητα για το παιδι, μουσικη, χορο,ζωγραφικη κτλ. θελω κατι να μπορουμε να κανουμε ολοι μαζι. στην παιδικη χαρα θα εινια δυσκολο τωρα το χειμωνα να πηγαινουμε λογω του καιρου. εκτος απο βολτα με το καροτσι και αντε και μια βολτα στην παιδικη χαρα οταν ο καιρος το επιτρεπει τι αλλο μπορουμε να κανουμε;
Παλιά 21-09-12, 23:36   #19
kourkoumpini

Προεπιλογή

κοριτσια καμια σας δεν εχει καμια ιδεα πως να περναμε χρονο τωρα το χειμωνα εκτος απο βολτα με το καροτσι, παιδοτοπο και παιδικη χαρα; εστω κατι να μπορω να κανω εγω με τα 2, να μπορω να τα πηγαινω καπου.
Παλιά 23-09-12, 01:11   #20
kourkoumpini

Προεπιλογή

καλε κοριτσαι καμια σας δεν εχει καμια ιδεα για "δραστηριοτητα" και για τα 2 παιδια; εσεις πως περνατε δηλαδη καποια απογευματα την εβδομαδα το χειμωνα με τα κρυα; μονο στον παιδοτοπο;
Παλιά 24-09-12, 14:25   #21
swanocean

Περιοχή: Περισσός
swanocean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ψάχνω κ εγώ διάφορα πραγματάκια για να κάνω με τον μικρό,αν κ είναι 20 μηνών, και σ'αυτά που έχω καταλήξει είναι κάποιες δραστηριότητες στο σπίτι για να περνάει δημιουργικά ο χρόνος π.χ. δαχτυλομπογιές σε μία κουρτίνα μπάνιου στο πάτωμα (μην τα κάνουμε όλα χάλια).Επίσης μία ιστοσελίδα που έχω βρει κ έχει πάαααααρα πολλές δραστηριότητες για το παιδί ανάλογα την ηλικία του είναι αυτό www.productiveparenting.com
Έχει για όλα τα γούστα, για όλες τις ηλικίες και αναλύει κάθε παιχνίδι τι ακριβώς κερδίζει από αυτό π.χ. εξάσκηση ματιού-χεριού.
Παλιά 24-09-12, 14:54   #22
kourkoumpini

Προεπιλογή

σ' ευχαριστω πολυ. θα μπω τωρα να δω τη σελιδα που γραφεις.

εσεις βεβαια το απογευμα μπορειτε πιο ευκολα να κανετε βολτες. κατω δεν εχει τοσο κρυο ουτε βρεχει τοσο συχνα.

μπορεις να τον πας και στο mall. βεβαια και εμεις απ' ο,τι καταλαβα μονο σε εμπορικα και σε παιδοτοπους μπορουμε να πηγαινουμε.
Παλιά 25-09-12, 13:40   #23
swanocean

swanocean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπα μη νομίζεις δε του πολυαρέσει το mall.Για κάποιο λόγο με το που το βλέπει αφηνιάζει.Έχει τύχει να τον πάρω μαζί μου για να πάρω κάτι στα γρήγορα όχι για ψώνια διαρκείας κ μετά από λίγο έχω αναγκαστεί κ έχω φύγει γιατί γκρινιάζει απίστευτα.
Εγώ το πήρα απόφαση τον χειμώνα μόνο αν ρίχνει καρέκλες ή κάνει απίστευτο κρύο θα καθόμαστε μέσα.Δυστυχώς στην Θεσσαλονίκη έχετε πολύ υγρασία κ κάνει πιο έντονο το κρύο.Όταν ανεβαίνω στο χωριό μου (Σέρρες) μέχρι να το συνηθίσω παθαίνω λιγάκι χαχαχαχα.
Παλιά 26-09-12, 12:51   #24
kourkoumpini

Προεπιλογή

ναι στην αθηνα εινια πιοηπιο το κλιμα με την εννοια οτι δεν εχει υγρασια και δεν βρεχει τοσο πολυ. εχει και πολλα παρκα κατω. εγω γυρω απο το σπιτι ειχα 6 παρκα και 4 παιδικες χαρες. αλλα βοηθουσε ο καιρος πολυ. εγω ποτε μεχρι τωρα δεν πηγα σε παιδοτοπο. δεν χρειαστηκε.

τωρα πρπει να βρω κατι οπωσδηποτε. χθες πχ φρικαρε μεσα στο σπιτι και αρχισε να πεταει παιχνιδια στον μικρο. τα πηγα στο μαρκετ μια βολτα. μια χαρα περασε αλλα γινεται συνεχεια να τα πηγαινω μαρκετ; ασε που εμαθε και να ψωνιζει τρομαρα του. παιρνει το καλαθι και βαζει μεσα ο,τι θελει, κιντερ αυγο, γαλακτοφετες, ενα κεκακι, γιαουρτια κτλ. καταλαβες. οιποτε αμα πηγαινω και συνεχεια στο μαρκετ θα ξεπαραδιαζομαι χειροτερα. χθες για 2 γαλατα δικα του πηγαμε και καναμε 20 ευρω λογαριασμο.
Παλιά 26-09-12, 13:03   #25
malecon

Το avatar του χρήστη malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kourkoumpini Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να τον πας και στο mall. βεβαια και εμεις απ' ο,τι καταλαβα μονο σε εμπορικα και σε παιδοτοπους μπορουμε να πηγαινουμε.
Εμείς τον περασμένο χειμώνα που η μικρή ήταν 2 χρονών και εγώ έγκυος στο 2ο συνδυαζαμε αυτα τα 2. Πηγαιναμε σε ένα εμπορικό κέντρο με δωρεαν parking το οποίο είχε και έναν επίσης ελεύθερο παιδότοπο. Μην φανταστείς τπτ το ιδιαίτερο, είχε 2-3 τραπέζια με τουβλάκια (χτες που ξαναπήγαμε τα είχαν βγαλει ), κανα 2 σπιτάκια που εμπαιναν και εβγαιναν τα μικρά και μερικά πλαστικά αλογάκια. Δεν είχε φύλαξη αλλά ήταν μια συμπαθητική λύση.
Επίσης, σε άλλο εμπορικό, κάθε τόσο διοργανώνουν διάφορα για παιδάκια, άλλες φορές με Lego, άλλες με playmobile κλπ
Δυστυχώς δεν ξέρω τι υπάρχει στην Θεσσαλονίκη...
Ο χρήστης malecon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-12, 13:09   #26
swanocean

swanocean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι στην αθηνα εινια πιοηπιο το κλιμα με την εννοια οτι δεν εχει υγρασια και δεν βρεχει τοσο πολυ. εχει και πολλα παρκα κατω. εγω γυρω απο το σπιτι ειχα 6 παρκα και 4 παιδικες χαρες. αλλα βοηθουσε ο καιρος πολυ. εγω ποτε μεχρι τωρα δεν πηγα σε παιδοτοπο. δεν χρειαστηκε.

τωρα πρπει να βρω κατι οπωσδηποτε. χθες πχ φρικαρε μεσα στο σπιτι και αρχισε να πεταει παιχνιδια στον μικρο. τα πηγα στο μαρκετ μια βολτα. μια χαρα περασε αλλα γινεται συνεχεια να τα πηγαινω μαρκετ; ασε που εμαθε και να ψωνιζει τρομαρα του. παιρνει το καλαθι και βαζει μεσα ο,τι θελει, κιντερ αυγο, γαλακτοφετες, ενα κεκακι, γιαουρτια κτλ. καταλαβες. οιποτε αμα πηγαινω και συνεχεια στο μαρκετ θα ξεπαραδιαζομαι χειροτερα. χθες για 2 γαλατα δικα του πηγαμε και καναμε 20 ευρω λογαριασμο.
Χαχαχαχαχα φαντάζομαι τον μικρό με το καλάθι στο χέρι να ψωνίζει χαχαχαχαχααχα
Παλιά 26-09-12, 13:12   #27
kourkoumpini

Προεπιλογή

ναι και να μην αφηνει το καλαθι. "εγω εγω, εγω ψωνισω". μα εινια βαρυ το καλαθι, να το παρει η μανουλα; οσι, εγω καλασι, εγω ψωνισω.

μεχρι και προσαναμα για τζακι πηρε που δεν εχουμε τζακι. ευτυχως τα αφησε μονος του.

και στο τελος αφου καβατζωσε ο,τι ηθελε λεει "παμε πληωσουμε τωα μαμα; αντε πληωσουμε τωα".
Παλιά 26-09-12, 13:13   #28
kourkoumpini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο malecon Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς τον περασμένο χειμώνα που η μικρή ήταν 2 χρονών και εγώ έγκυος στο 2ο συνδυαζαμε αυτα τα 2. Πηγαιναμε σε ένα εμπορικό κέντρο με δωρεαν parking το οποίο είχε και έναν επίσης ελεύθερο παιδότοπο. Μην φανταστείς τπτ το ιδιαίτερο, είχε 2-3 τραπέζια με τουβλάκια (χτες που ξαναπήγαμε τα είχαν βγαλει ), κανα 2 σπιτάκια που εμπαιναν και εβγαιναν τα μικρά και μερικά πλαστικά αλογάκια. Δεν είχε φύλαξη αλλά ήταν μια συμπαθητική λύση.
Επίσης, σε άλλο εμπορικό, κάθε τόσο διοργανώνουν διάφορα για παιδάκια, άλλες φορές με Lego, άλλες με playmobile κλπ
Δυστυχώς δεν ξέρω τι υπάρχει στην Θεσσαλονίκη...
ναι και εδω για τα εμπορικα μας βλεπω. εχει και το κοσμος και το απολλωνια πολιτεια. ουφ.

αλλα ηθελα και καμια αλλη ιδεα αν υπαρχει αλλα μαλλον δεν υπαρχει.
Παλιά 26-09-12, 13:20   #29
malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν βρίσκω τίποτα άλλο.
Super market πάμε και εμείς γιατί είναι ένα μεγάλο δίπλα στο σπίτι μας, που εκτός από παιδότοπο έχει και έναν χώρο με μια μεγάλη τσουλήθρα που μαζεύει πολλά πιτσιρίκια. Είμαστε και ξεχασιάρηδες οποτε πάμε συχνά.
Ελπίζω να μας δώσουν και καμια άλλη ιδέα τα κορίτσια
Παλιά 26-09-12, 13:36   #30
pax

pax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
τα πηγα στο μαρκετ μια βολτα. μια χαρα περασε αλλα γινεται συνεχεια να τα πηγαινω μαρκετ; ασε που εμαθε και να ψωνιζει τρομαρα του. παιρνει το καλαθι και βαζει μεσα ο,τι θελει, κιντερ αυγο, γαλακτοφετες, ενα κεκακι, γιαουρτια κτλ. καταλαβες. οιποτε αμα πηγαινω και συνεχεια στο μαρκετ θα ξεπαραδιαζομαι χειροτερα. χθες για 2 γαλατα δικα του πηγαμε και καναμε 20 ευρω λογαριασμο.

Για δραστηριότητες στη Θεσ/νίκη δεν έχω να προτείνω κάτι. Το μόνο που προτείνω είναι να μην σταματήσεις να τον παίρνεις στο σμ, αλλά να το δεις ως ευκαιρία να μάθει να ψωνίζει συνειδητοποιημένα. Στην αρχή μπορεί να έχετε μερικές διαφωνίες, αλλά αν δείξεις σταθερότητα, θα δεις ότι είναι επένδυση για το μέλλον.
Το κρύο μην το φοβάσαι, αρκεί να τα ντύνεις καλά. Εμείς εδώ που είμαστε έχουμε μονίμως το χειμώνα υγρασία και βαθμούς υπό το μηδέν για εβδομάδες. Ε, το παίρνεις απόφαση τελικά ότι θα πας στην παιδική χαρά με -5...
Παλιά 26-09-12, 13:48   #31
malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπάρχει και η λύση να καλείς κάποιους φίλους σπίτι αν έχουν παιδάκια ή να πηγαινετε εσείς στο δικο τους, αλλά και πάλι δεν ξέρω πόσο εύκολο μπορεί να είναι λόγω δουλειάς, απόστασης ή άλλων υποχρεώσεων.
Παλιά 26-09-12, 17:56   #32
kourkoumpini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pax Εμφάνιση μηνυμάτων

Για δραστηριότητες στη Θεσ/νίκη δεν έχω να προτείνω κάτι. Το μόνο που προτείνω είναι να μην σταματήσεις να τον παίρνεις στο σμ, αλλά να το δεις ως ευκαιρία να μάθει να ψωνίζει συνειδητοποιημένα. Στην αρχή μπορεί να έχετε μερικές διαφωνίες, αλλά αν δείξεις σταθερότητα, θα δεις ότι είναι επένδυση για το μέλλον.

τον παω λαικη, σουπερ μαρκετ και γενικως παντου σε ολες τις δουλειες απο 12 ημερων. δεν θα το κοψω το μαρκετ, αλλα να εχω καπου να τα παω η να τα παμε.

Το κρύο μην το φοβάσαι, αρκεί να τα ντύνεις καλά. Εμείς εδώ που είμαστε έχουμε μονίμως το χειμώνα υγρασία και βαθμούς υπό το μηδέν για εβδομάδες. Ε, το παίρνεις απόφαση τελικά ότι θα πας στην παιδική χαρά με -5...

με -5 στην παιδικη;
επομενως και παλι καταληγουμε οτι μενουν μαρκετ, εμπορικα, παιδοτοπος.

δεν φοβασαι στην παιδικη χαρα με τοσο κρυο και λασπες; οχι μονο μην κρυωσουν αλλα μην γλιστρισουν απο τη γλιτσα. η το πηρες αποφαση οτι θα τα γυρνας σπιτι γουρουνακια λασπωμενα;
Παλιά 28-09-12, 12:52   #33
swanocean

swanocean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι και να μην αφηνει το καλαθι. "εγω εγω, εγω ψωνισω". μα εινια βαρυ το καλαθι, να το παρει η μανουλα; οσι, εγω καλασι, εγω ψωνισω.

μεχρι και προσαναμα για τζακι πηρε που δεν εχουμε τζακι. ευτυχως τα αφησε μονος του.

και στο τελος αφου καβατζωσε ο,τι ηθελε λεει "παμε πληωσουμε τωα μαμα; αντε πληωσουμε τωα".
Χαχαχα όλα τα λεφτά ο μικρός!
Τώρα που το θυμήθηκα δεν έχει να τον πας κάπου babyswimming?Εμείς πάμε 1 φορά την εβδομάδα οπότε μας μένουν 6 μέρες για να πονοκεφαλιάσω να δω τι θα τον κάνω.Αν βάλεις κ το σμ μένουν 5!
Παλιά 28-09-12, 13:02   #34
malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο swanocean Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχα όλα τα λεφτά ο μικρός!
Τώρα που το θυμήθηκα δεν έχει να τον πας κάπου babyswimming?Εμείς πάμε 1 φορά την εβδομάδα οπότε μας μένουν 6 μέρες για να πονοκεφαλιάσω να δω τι θα τον κάνω.Αν βάλεις κ το σμ μένουν 5!
Εσείς πού πάτε για babyswimming? Και τι δινετε?
Παλιά 28-09-12, 15:28   #35
swanocean

swanocean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάμε στο ΟΑΚΑ στις Νηρηίδες 1 φορά την εβδομάδα κ δίνουμε 38 ευρώ.
Παλιά 28-09-12, 15:35   #36
malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πάμε στο ΟΑΚΑ στις Νηρηίδες 1 φορά την εβδομάδα κ δίνουμε 38 ευρώ.
ευχαριστώ, θα το έχω υπόψιν μου!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-09-12, 23:37   #37
Stap

Stap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

kourkoumpini, σαν να βλέπω εμένα με τη μικρή μου! Κι εμείς τα ίδια - μα ΑΚΡΙΒΩΣ - δηλαδή, κίντερ αυβγό, γαλακτοφέτες (που δεν τις τρώει), και άλλα όπως σοκολάτα μπαρίτσες κίντερ, κρουασάν μόλτο, αλλά ενδιαφέρεται και για τα άλλα του σπιτιού....με ρωτάει: έχουμε μακαρόνια, τελείωσαν; έχουμε λέω εγώ, τελείωσαν λέει, να αγοράσουμε...κι έχουμε να συζητάμε για κάθετί στο σούπερ.....
Εγώ την τρέχω σε παιδικές χαρές, παίρνω και λεωφορεία και πάμε και σε άλλες περιοχές της πόλης, παρόλο που σε απόσταση βολής (περπάτημα από 5 εώς 10 λεπτά) έχουμε 3 στην περιοχή μας. Έχει πολλή ενέργεια και νομίζω ότι η εναλλαγή παιδικων χαρών της αρέσει και δεν τα βαριέται (γιατί δεν έχουν όλες τα ίδια παιχνίδια κλπ), goodys κάποιες φορές που έχουν παιδότοπο, ο παιδότοπος playcorner κοντά στο πεδίον του Άρεος που έχει παιχνίδια lego, playmobil κλπ.΄

Για άλλες δραστηριότητες στο σπίτι έχουμε αρκετά παιχνίδια αλλά αυτά που στη φάση αυτή (ίδια ηλικία με το δικό σου) της αρέσουν ξύλινα πάζλ, βιβλία με μικρές ιστορίες, διάφορες καρτούλες-παιχνίδια που τα ταξινομεί, τα βάζει σε ένα κουτί μετά σε ένα άλλο κλπ. lego και playmobil αλλά περισσότερο εκείνα που είναι για μεγαλύτερα 4-10, τώρα πήρα δακτυλομπογιές για να δοκιμάσουμε μια μέρα στο μπαλκόνι σε ένα ταψί που είδα κάπου.
Ψάχνω κι εγώ και για άλλες ιδέες... Ευχαριστώ για το link productiveparenting δείχνει πολύ καλό!

Ο χρήστης Stap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-12, 08:05   #38
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπορείτε να βρειτε σχολες μπαλέτου που δέχονται παιδιά απο 2,5χρονων, για δημιουργικό χορό. Λίγες ειναι, αλλα υπάρχουν!

Παλιά 05-10-12, 14:15   #39
swanocean

swanocean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στα αγοράκια τίποτα όμως.
Παλιά 05-10-12, 14:26   #40
malecon

malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στα αγοράκια τίποτα όμως.
Ένας γνωστός μου πηγαινει τους γιους του κ κάνουν μια ιαπωνική (νομιζω) πολεμική τεχνη. Μου το είπε αλλά ούτε αυτος το θυμόταν καλά, ούτε και εγώ το συγκρατησα φυσικά! Μάλιστα δεν πρεπει να εισαστε και πολύ μακρια. Ο μικρός του γιος ειναι 3 το πολύ 3,5
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές