Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία > Εμβόλια

Notices

Εμβόλια Σε αυτή την ενότητα θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία που έχουν συζητηθεί απο τα μέλη για το θέμα των εμβολίων. Αυτή η ενότητα βρίσκεται υπο κατασκευή

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-09-10, 10:24   #1
ntinti

Περιοχή: Πάτρα
ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΕΡΥΘΡΑ-ΙΛΑΡΑ-ΠΑΡΩΤΙΤΙΔΑ

Καλημέρα κορίτσια!Έχω μία πιτσιρίκα 15 μηνών και την δευτέρα που μας πέρασε έκανε το εμβόλιο της ερυθράς-ιλαράς-παρωτίτιδας.Της το έκαναν και στα δύο μπρατσάκια.
Μου είπαν ότι μέσα σε μία εβδομάδα θα παρουσιάσει ψιλό πυρετό,μπορεί και εξάνθημα.

Σήμερα είναι Κυριακή,έχουν περάσει 6 μέρες και το μωρό δεν έχει παρουσιάσει τίποτε. υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καθόλου πυρετό??
μπορεί να παίζει ρόλο το γεγονός ότι θήλασε 13 μήνες και να την βοήθησαν πολύ τα αντισώματα που πήρε απτο γάλα μου?? μπορεί να ρωτάω χαζομάρες αλλά καλύτερα να τις λέω παρά να μένω με την απορία και να τρώγομαι...!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ο χρήστης ntinti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-10, 10:36   #2
kikileuteris

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
kikileuteris χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ntinti Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα κορίτσια!Έχω μία πιτσιρίκα 15 μηνών και την δευτέρα που μας πέρασε έκανε το εμβόλιο της ερυθράς-ιλαράς-παρωτίτιδας.Της το έκαναν και στα δύο μπρατσάκια.
Μου είπαν ότι μέσα σε μία εβδομάδα θα παρουσιάσει ψιλό πυρετό,μπορεί και εξάνθημα.

Σήμερα είναι Κυριακή,έχουν περάσει 6 μέρες και το μωρό δεν έχει παρουσιάσει τίποτε. υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καθόλου πυρετό??
μπορεί να παίζει ρόλο το γεγονός ότι θήλασε 13 μήνες και να την βοήθησαν πολύ τα αντισώματα που πήρε απτο γάλα μου?? μπορεί να ρωτάω χαζομάρες αλλά καλύτερα να τις λέω παρά να μένω με την απορία και να τρώγομαι...!

AΑν θέλεις πήγαινε στο θέμα:εμβόλιο mmr, θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες πιστεύω

Φονιάδες των λαών, νοικοκυραίοι!
ioanna.gr
Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-10, 10:44   #3
ntinti

ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ πολύ!
Παλιά 19-09-10, 11:12   #4
eleana82

eleana82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ntinti Εμφάνιση μηνυμάτων

Καλημερα η δικια μου δεν εκανε καθολου πυρετο, μονο εβγαλε κατι σπυρακια τα οποια και εφυγαν, εξαρταται παντα απο το παιδι!!!
Παλιά 19-09-10, 13:56   #5
ntinti

ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleana82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα η δικια μου δεν εκανε καθολου πυρετο, μονο εβγαλε κατι σπυρακια τα οποια και εφυγαν, εξαρταται παντα απο το παιδι!!!

Αλ'ηθεια μου λες??και η δικιά μου έχει πετάξει από χτες κάτι σπυράκια σαν κουνούπια και πυρετός τίποτε!! έτσι ήταν τα σπυρακια της δικής σου??? η πιό ψιλά??
Παλιά 19-09-10, 14:25   #6
eleana82

eleana82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ακριβως ετσι ηταν σαν τσιμπηματα κουνουπιων!!!
Παλιά 19-09-10, 22:04   #7
ntinti

ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ααααα ευχαριστώ πολύ!! και εγώ έτσι πιστεύω ότι είναι από το εμβόλιο.Γιατί οι δικοί μου πιστεύουν ότι είναι κουνούπι.Ξαφνικά από την μια μέρα στην άλλη την κοσκίνισε κουνούπι που δεν έχει μέσα στο σπίτι με σίτες που δεν άνοιξα καθόλου??τι να πω.....θα ήταν πολύ έξυπνο το κουνούπι αυτό!
Παλιά 23-03-13, 00:28   #8
ster

Περιοχή: Αθήνα
ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Διάβασα παραπάνω ότι το εμβόλιο έγινε και στα δύο μπρατσάκια. Τι σημαίνει αυτό?? Δύο διαφορετικές ενέσεις??? Αρχίζω και πανικοβάλλομαι..
Ο χρήστης ster δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-13, 01:21   #9
lelaki1980

Περιοχή: πεντελη
lelaki1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ster Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα παραπάνω ότι το εμβόλιο έγινε και στα δύο μπρατσάκια. Τι σημαίνει αυτό?? Δύο διαφορετικές ενέσεις??? Αρχίζω και πανικοβάλλομαι..
και εγω τωρα που διαβασα την απορια σου πηγα και ανοιξα το βιβλιαριο της μικρης να δω αν το εχει κανει (γιατι δεν τα εχουμε κανει ολα)και τελικα το εχει κανει(μια δοση βεβαια)αλλα ποτε και σε κανενα εμβολιο δεν την τσιμπησε ο γιατρος στα δυο μπρατσακια...τι να πω!ρωτα και την παιδιατρο σου ετσι για να σου φυγει η απορια οταν θα πας!
Ο χρήστης lelaki1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-13, 15:32   #10
Lisbet

Lisbet ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To ΜΜR είναι ένα εμβόλιο και γίνεται σε ένα μπράτσο (ή μπούτι). Το παιδάκι της θεματοθέτριας, προφανώς έκανε ένα ακόμα σε συνδυασμό.
Ο χρήστης Lisbet δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-13, 17:03   #11
ster

Περιοχή: Αθήνα
ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το θέμα είναι ότι το επόμενο εμβόλιο είναι το priorix (ιλαρά παρωτίτιδα ερυθρά), το έχω ήδη στο ψυγείο μου. Μόλις είδα την συσκευασία και λέει περιέχει ένα φιαλίδιο με την σκόνη, μια σύριγγα και 2 βελόνες??? Πανικοβάλλομαι στα αλήθεια. Ας μας πεί κάποια μανούλα με πρόσφατη εμπειρία από priorix!
Eπίσης το τελευταίο εμβόλιο που κάναμε της το έκανε στο μπράτσο επειδή λέει πάνω από έτος δεν το κάνουνε πλέον στο μπούτι (η δική μου είναι τώρα 13 μηνών). Εσάς που σας τα κάνουν τα εμβόλια, μπούτι ή χέρι?
Ο χρήστης ster δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-04-13, 12:47   #12
nanelen

nanelen χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ster η μια βελονα που αναφερεις ειναι για τη ληψη του υγρου που προστιθεται στο φιαλιδιο της σκονης για να γινει η αναμειξη. Η αλλη ειναι για το εμβολιο. Μετα το χρονο τα εμβολια τα κανουν στο μπρατσακι. Ειμαι επισκεπτρια υγειας γι'αυτο και σου τα λεω.
Ο χρήστης nanelen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές