Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Φεύγει" το ενα το ματακι


Recommended Posts

Οταν γεννηθηκε ο μικρός μου ειχαμε παρατηρήσει οτι το δεξι του μάτι έιχε μια τάση να "φευγει" προς τα μέσα. Δεν το βλέπαμε συχνά αλλα το προσέχαμε σε καποιες φωτογραφίες. Τοτε μου είχαν πει οτι ετσι ειναι καμια φορα τα πολυ μωρά.

 

Πρόσφατα η πεθερά μου μου είπε οτι πρόσεξε οτι το ματακι του ακομα φευγει προς τα μεσα καμια φορα. Για να ειμαι ειλικρινής, το ειχα προσεξει οταν κοιτουσε κατι πολυ κοντά και σε καποιες φωτογραφίες αλλα δεν εδωσα σημασια. Το θέμα ειναι οτι δεν το κάνει συχνα και φαινεται μόνο καμια φορα εαν κοιταει ενα αντικειμενο πολυ, πολυ κοντα. Μπορει να γινεται αυτο και σε αλλες περιπτωσεις αλλα δεν ειναι εντονο.

 

Η παιδιατρος μου ειπε οτι εφ'οσον εχω υποψιες να παμε σε παιδοφθαλμιατρο για να κανει σωστη εξεταση. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με τον οφθαλμιατρο μας ειπε οτι μπορει να μην ειναι και τιποτα αλλα καλο ειναι να το δουνε διοτι εαν ειναι αργησαμε! Εχω πανικοβληθει.

 

Αυριο θα παμε στο Ορθοοπτικο κεντρο του Παιδων. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια με αναλογη κατασταση? Γνωριζει εαν το παιδων εχει καλο κέντρο για τετοιες περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάπως έτσι είναι και η δική μας περίπτωση. Πότε φαίνεται σα να φεύγει το ματάκι της και πότε όχι. Η παιδίατρος μας πρότεινε μετά το καλοκαίρι να επισκεφτούμε έναν παιδοφθαλμίατρο. Πιθανόν να μην είναι τίποτα είπε καλό είναι όμως να το δει και κάποιος ειδικός.

Να σημειώσω εδώ ότι και ο άντρας μου μικρός είχε πολύ περισσότερο στραβισμό από τη μικρή μας και δε χρειάστηκε να κάνει τίποτα. Επανήλθε το ματάκι του περίπου όταν ήταν 2 ετών. Σήμερα δεν έχει απολύτως τίποτα. Εγώ πάντως σκοπέυω να την πάω στο ΑΧΕΠΑ όπως μου συνέστησε μια μανούλα από εδώ καθώς η οφθαλμολογική του είναι πανεπιστημιακή. Μην ανησυχείς κατά πάσα πιθανότητα τα παιδάκια μας δεν έχουν κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας "φεύγει" όταν είμαστε κουρασμένες και η παιδίατρος συνέστησε οφθαλμίατρο μετά τα 2.5 χρόνια.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η δικιά μου είχε παρόμοιο πρόβλημα, και επειδή έχω και'γω στραβισμό διαγνώστηκε το ίδιο και στην μικρή(τώρα είναι 6,5 χρονών)

Από τότε φοράει γυαλιά, αλλά διαγνώστηκε και υπερμετρωπία(που σχεδόν όλα τα παιδιά έχουν) και αστιγματισμός(που έχει και ο σύζηγος μου).

Ο στραβισμός που ήταν σε πολύ χαμηλό βαθμό, δεν τον καταλαβαίνεις πλέον,με αλλά και χωρίς γυαλάκια, αλλά θα τα φοράει για μερικά χρόνια ακόμα, για τις άλλες παθήσεις οι οποίες είναι επίσης σε χαμηλό βαθμό.

Για Θεσσαλονίκη ο καλύτερος παιδοφθαλμίατρος είναι ο Μπασιάκος.

Συμπερασματικά ο στραβισμός αν υπάρχει δεν είναι και τίποτα σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δεν ξερω για το Παιδων αλλα σου γραφω για να σε ηρεμησω λιγο απο το ... αν ειναι αργησαμε... του οφθαλμιατρου.

Η ανηψια μου εχει το ιδιο, φευγει το ματακι της, ιδιαιτερα οταν ειναι κουρασμενη, νυσταγμενη, εδω και 1 χρονο την παρακολουθει ανα 6μηνο ο παιδοοφθαλμιατρος ο οποιος μεχρι τωρα δεν μπορει να επιβεβαιωσει υπερμετρωπια και στραβισμο (οχι μονιμο, δεν θυμαμαι να σου πω πως τον ειπε). Μέχρι τα 3 δεν επεμβαινουν στο παιδι γιατι υπαρχει περιπτωση να "φτιαξει" αναλογα την περιπτωση βεβαια μεγαλώνοντας. Στην επομενη επισκεψη που θα ειναι οταν περιπου θα κλεινει τα 3 θα μας πει τα τελικα αποτελεσματα και λυση του προβληματος.. ελπίζω να μην χρειαστει χειρουργειο.

Σας ευχομαι καλα αποτελεσματα, να μην ειναι τίποτε το ιδιαιτερο και θα περιμενουμε τα νεα για το μικρουλι σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κ απο μενα...

Σαν βοηθος χειρουργου οφθ/τρου σε στραβισμο μπορω να σας πω οτι καποια

παιδια οταν γεννιουντε εμφανιζουν ψευδοστραβισμο,αυτο σιγα σιγα φτιαχνει απο

μονο του..μεχρι 2 χρονων διορθωνεται,απο εκει κ περα ο παιδοοφθ/τρος μπορει

να πει να κανει μια ασκηση με τα ματακια του,δηλαδη στην αρχη να κλεινετε το ενα

ματι για καποια ωρα κ μετα εναλλαξ το αλλο....

μην ανυχηχειτε

κ οσον αφορα το χειρουργειο στραβισμου πλεον ειναι ρουτινας....

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Υπερμετρωπια δεν νομιζω να εχει γιατι απο πριν κλεισει τον χρονο εβαζε μυτες στα μηχανικα μολυβια! Ουτε μυωμια γιατι διακρινει μια ελαχιστη κουκιδα στον ουρανο ( αεροπλανο ) οταν εμεις προσπαθουμε πολυ να το δουμε.

 

Το μονο που εχω δει να κανει καμια φορα ειναι να τριβει το δεξι του μάτι ( αυτο που φευγει) αλλα παλι μπορει να μην εχει καμια σχεση.

 

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον! Αντε να πανε ολα καλα και οτι ειναι να το αντιμετωπισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κ απο μενα...

Σαν βοηθος χειρουργου οφθ/τρου σε στραβισμο μπορω να σας πω οτι καποια

παιδια οταν γεννιουντε εμφανιζουν ψευδοστραβισμο,αυτο σιγα σιγα φτιαχνει απο

μονο του..μεχρι 2 χρονων διορθωνεται,απο εκει κ περα ο παιδοοφθ/τρος μπορει

να πει να κανει μια ασκηση με τα ματακια του,δηλαδη στην αρχη να κλεινετε το ενα

ματι για καποια ωρα κ μετα εναλλαξ το αλλο....

μην ανυχηχειτε

κ οσον αφορα το χειρουργειο στραβισμου πλεον ειναι ρουτινας....

φιλικα

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Ηταν πολυ καθησυχαστική!

 

Τι να περιμενουμε στη εξεταση αυριο? Ειναι δυσκολο να συνεργαστουν τα παιδια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για την απαντηση. Ηταν πολυ καθησυχαστική!

 

Τι να περιμενουμε στη εξεταση αυριο? Ειναι δυσκολο να συνεργαστουν τα παιδια?

 

Συνηθως σταζουνε καποιες σταγονιτσες κ απο κ περα παρακολουθει ο γιατρος

αν φαινεται ο βυθος του ματιου.κ μπορει να ξανασταξει μεχρι να ειναι ετοιμος για

την εξεταση.επειδη εγω ειμουνα κ γραμματεας του στο ιατρειο οταν ερχοντουσαν παιδακια

τα βαζαμε στα ποδια της μαμας αν δεν συνεργαζονταν τα εκλεινε η μαμα με τα χερια της

κ τα ποδια κ γω κραταγα σταθερα το κεφαλακι του μωρου για να μπορεσει ο γιατρος να

κανει την εξεταση..Υπηρχαν κ παιδακια που συνεργαζονταν ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως σταζουνε καποιες σταγονιτσες κ απο κ περα παρακολουθει ο γιατρος

αν φαινεται ο βυθος του ματιου.κ μπορει να ξανασταξει μεχρι να ειναι ετοιμος για

την εξεταση.επειδη εγω ειμουνα κ γραμματεας του στο ιατρειο οταν ερχοντουσαν παιδακια

τα βαζαμε στα ποδια της μαμας αν δεν συνεργαζονταν τα εκλεινε η μαμα με τα χερια της

κ τα ποδια κ γω κραταγα σταθερα το κεφαλακι του μωρου για να μπορεσει ο γιατρος να

κανει την εξεταση..Υπηρχαν κ παιδακια που συνεργαζονταν ευκολα!

 

 

Καταλαβα. Κατι μου λεει οτι θα δωσουμε μαχη αυριο :? Του την δινει να του πειραζουν αυτια, ματια, στομα....

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Κατι μου λεει οτι θα δωσουμε μαχη αυριο :? Του την δινει να του πειραζουν αυτια, ματια, στομα....

 

Oλα καλα θα πανε μην ανησυχεις!!!

καλα αποτελεσματα..

πες μας οταν θα πας το παιδακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Εμας το ειχε παρατηρησει η παιδιατρος οταν ητανε πολυ μικρουλης και απο μονη μου θεωρησα οτι υπερεβαλε μας το ξαναειπε οταν ητανε 8 μηνων αν θυμαμαι καλα και τον πηγαμε στον οφθαλμιατρο και τελικα ητανε ψευδοστραβισμος οποτε τσαμπα ειχαμε ανησυχησει,μας ειπε ομως να ξανακανουμε εναν ελεγχο οταν χρονισουμε το οποιο εχουμε αμελησει και θα κανουμε τον οκτωβριο που θα παμε Λαρισα θα τον παμε στον οφθαλμιατρο του αντρα μου,ευχομαι και το δικο σου παιδακι να μην εχει τπτ.

Εμενα συνεργαστηκε αν και δεν το περιμενα γιατι ητανε μικρος δεν του εβαλε σταγονες μονο του εκλεινε το ματακι και του εκανε κατι ασκησεις,με το φως με ενα στηλο,καθοτανε στα ποδια του μπαμπα του και γω ορθια να με βλεπει

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ότι είπαν και όλοι οι παραπάνω. Επίσης για τον δικό μου γιο, η παιδοοφθαλμίατρος είχε πει ότι δεν έχει στραβισμό, αλλά έτσι μας φαίνεται εμάς, γιατί είναι μικρός ακόμα και τα μάτια του είναι αραιά μεταξύ τους, απέχουν δηλαδή πολύ από την μύτη, όπως σε όλα τα μωρά. Όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα, θα εξαφανιστεί τελείως, όπως και έγινε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...