Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρυφή αλήθεια για παιδικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους-ες

ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα παιδικό με όλα τα θέματα προσαρμογής και τις αγωνίες μου για το πως φέρονται και περνάει ο μικρός. Παρόλα αυτά ήμουν αισιόδοξη καθώς είχα ακόυσει τα καλύτερα λόγια. Λόγω όμως της αμφιβολίας μου αποφάσισα να καταγράψω σε ένα κασετοφωνάκι το τι γινόταν στον χώρο που βρισκόταν, καθώς δεν είχα καμία επαφή. Φυσικά πάντα η ιδιοκτήτρια διαβεβαίωνε για όλα και το πόσο τέλεια είναι. Το αποτέλεσμα ήταν να ακούσω να φωνάζει στο παιδί μου μία ανεγκέφαλη δασκάλα άλλου τμήματος ότι "μου αρέσεις καλός είσαι αλλά κοίτα μην γίνεις χοντρός σαν την μάνα σου". Δεν ήξερα ότι στους παιδικούς δέχονται μόνο παιδιά μοντέλων και γενικά έχω χάσει πάσα ιδέα γενικότερα και δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Πόσο μυαλό χρειάζεται να έχεις για να πέφτεις σε αυτό το επίπεδο και να μιλάς σε παιδάκι που ξέρεις ότι δεν μπορεί να πει τίποτα.

Δυστυχώς αναγκαζόμαστε να στέλνουμε τα παιδιά μας, μην γνωρίζοντας σε τι χέρια πέφτουν και πόσο δηληριάζουν τις παιδικές ψυχές τους, ενώ μας υποδέχονται με χαμόγελα και ευγένεια. Είμαι η ίδια παιδαγωγός και ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια συμπεριφορά μπροστά σε μικρό παιδί. Αυτό που με ενόχλησε ήταν ότι απευθύνεται στο παιδί μου. Δεν θα με ένοιαζε αν έκανε κάποιο σχολιασμό με κάποιον άλλο ενήλικα.

Έχω τόσα νεύρα και δεν ξέρω πως να το χειριστώ ,γιατί σε γενικές γραμμές δεν άκουσα κάτι άλλο μεμπτό όσον αφορά την συμπεριφορά της ίδιας του της δασκάλας αλλά και πάλι νωρίς είναι ακόμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πολυ πολυ ασχημο αυτο που ειπε κ ανεπιτρεπτο.δεν ξερω κατα ποσο φαινοταν μπλακ χιουμορ απο το υφος..ισως εσυ να ταο καταλαβες αν ηταν η οχι. παλι εξακολουθει να εινα ασχημο.

 

ομως...εβαλες κασετοφωνο;; δηλ τη δευτερα που αρχιζω σχολειο πρεπει να κοιταω κ τις τσαντες για βιντεο κ ηχο..;

Link to comment
Share on other sites

'Eπρεπε να βρω έναν τρ'οπο να μάθω τι γίνεται. Τόσα βλέπουμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι παιδαγωγοί είναι ίδιοι κι εγώ όπως είπα εκπαιδευτικός είμαι και δεν με ενδιαφέρει αν θα με κατέγραφε κάποια μαμά εφόσον κάνω σωστά την δουλειά μου. πάντως και μπλακ χιούμορ να ήταν, που δεν ήταν (έχω αίσθηση του χιούμορ) δεν θα έπρεπε να πει τίποτα μπροστά στο παιδί. Δεν είναι δουλειά του παιδαγωγού να κάνει οποιοδήποτε είδους σχολιασμό που να θίγει την προσωπικότητα είτε την δική του είτε των άλλων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'Eπρεπε να βρω έναν τρ'οπο να μάθω τι γίνεται. Τόσα βλέπουμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι παιδαγωγοί είναι ίδιοι κι εγώ όπως είπα εκπαιδευτικός είμαι και δεν με ενδιαφέρει αν θα με κατέγραφε κάποια μαμά εφόσον κάνω σωστά την δουλειά μου. πάντως και μπλακ χιούμορ να ήταν, που δεν ήταν (έχω αίσθηση του χιούμορ) δεν θα έπρεπε να πει τίποτα μπροστά στο παιδί. Δεν είναι δουλειά του παιδαγωγού να κάνει οποιοδήποτε είδους σχολιασμό που να θίγει την προσωπικότητα είτε την δική του είτε των άλλων.

 

συμφωνω ξανα οτι δεν επρεπε να το πει. δεν σε δικαιολογει ομως εσενα αυτο.τι ειδικοτητα εχεις; κ τι παει να πει κανεις σωστα τη δουλεια σου κ δεν σε πειραζει;ειναι ανηθικο κατι τετοιο ..ειχες καποια ενδειξη;τωρα ξεκινησανε,δεν προλαβε καν να παει το παιδι

Link to comment
Share on other sites

αναφερόταν σε εμένα σίγουρα γιατί φώναξε το παιδί με το επίθετο του και με ειρωνεία είπε αυτό που είπε. Ειλικρινά δεν έχω θέμα με τον χαρακτηρισμό αλλά όταν ένας άνθρωπος σχολιάζει την μητέρα ενός παιδιού μπροστά του δεν μπορεί να θεωρηθεί παιδαγωγός αλλά το λιγότερο κατίνα.

Δεν θα το έκανα θέμα αν δεν ήμουν σίγουρη, απλώς το αναφέρω γιατί βλέπω πως ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα και γιατί δε ξέρω πως να το χιεριστώ, μπορεί απ' τα νεύρα μου να αντιδράσω υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο που θα μου εχοταν στο μυαλο να κανω θα ηταν να παω και να την πλακωσω στο ξυλο.

 

Μετα ισως εμπαινα σε πειρασμο να συνεχισω να καταγραφω ωστε να της κανω την ζωη κολαση :twisted: με απανωτες καταγγελιες. Εννοειτε θα συμαχουσα και με τις υπολοιπες μαμαδες.

 

Ιδιωτικος ειναι ή Δημοτικος ο Σταθμος? Μπορεις να μου στειλεις με πμ ποιος γιατι ειμαι στην περιοχη και φρικαρα τελειως ... (βρε μπας και ειναι αυτος που με εκαψε εμενα?)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι φιλόλογος. ανήθικες είναι οι σκηνές που βλέπω να καταγράφονται με κάμερες με γυναίκες που προσέχουν και καλά τα παιδιά και μόνο κάτι τέτοιο δεν κάνουν. είχα ενδείξεις δεν ήμουν σίγουρη. είναι δικαίωμα μου να ξέρω τι γίνεται και όπως είπα η δασκάλα του ήταν άψογη.

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να σε κρινω γιατι μπορει να το κανω κ εγω που λεει ο λογος..ομως αυτη τη στιγμη που δεν εμπλεκομαι συναισθηματικα σε κατι τετοιο κ απο την απενταντι οχθη λεω παλι οτι ειναι υπερβολικο.αν ειχες ενδειξεις για κατι κακο θα το εβλεπες .δεν ειδες κατι για τη δασκαλα..αρα οι ενδειξεις δεν ηταν σοβαρες.μπες λιγο κ στη θεση μου..πως θα νιωσω την δευτερα κ ολες τις μερες;θα σκεφτομαι οτι καποιος με παρακολουθει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναφερόταν σε εμένα σίγουρα γιατί φώναξε το παιδί με το επίθετο του και με ειρωνεία είπε αυτό που είπε. Ειλικρινά δεν έχω θέμα με τον χαρακτηρισμό αλλά όταν ένας άνθρωπος σχολιάζει την μητέρα ενός παιδιού μπροστά του δεν μπορεί να θεωρηθεί παιδαγωγός αλλά το λιγότερο κατίνα.

Δεν θα το έκανα θέμα αν δεν ήμουν σίγουρη, απλώς το αναφέρω γιατί βλέπω πως ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα και γιατί δε ξέρω πως να το χιεριστώ, μπορεί απ' τα νεύρα μου να αντιδράσω υπερβολικά.

Τί λες μωρέ; Υποβάζει εσένα στα μάτια του παιδιού σου και δημιουργει και κομπλεξ στο παιδί σου. Μη το αφησεις ετσι...

Link to comment
Share on other sites

μη το βλέπεις έτσι. δεν έγινα κι ο big brother. εβαλα μια φορα για να δω τι γινεται επειδη το μωρο ειναι μικρο και δεν μπορει να μιλησει. δεν εχεις λογο να φοβασαι γιατι οταν τα παιδιά ειναι σε ηλικια να συννενοούνται μαζι σου δεν χρειαζεσαι τετοια μέσα, κι ουτε πρεπει να φοβασαι. ουτε εγω στην ταξη μου σκεφτηκα ποτε κατι τετοιο, αλλα ως μητερα δρω διαφορετικα. ελπιζω να με καταλαβαινεις. το θεμα μου δεν ειναι η καταγραφη θα μπορουσα να το ειχα ακουσει χωρις να με δει, αλλα τα ψευτικα χαμογελα και η ανικανοι παιδαγωγοί.κι οπως σου είπα στις μερες μας φοβάσαι τα παντα αν ομως κερδίσουν την εμπιστοσύνη και είσαι σωστός στην δουλειά σου δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Oποιος κανει σωστα την δουλεια του δεν εχει να φοβαται τιποτα. Και εγω στη θεση σου θα συνεχιζα να καταγραφω γιατι ως πρωτη εικονα δεν ειναι ενθαρυντικη. Ειναι απαραδεκτο να σχολιαζει ο ανθρωπος που εμπιστευεσαι το παιδι σου με τοσο υποτιμητικο τροπο την μανα η οποιοδηποτε αλλον ανθρωπο.

 

Μιλαμε για ψυχες παιδιων οχι για ασημαντα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

μη το βλέπεις έτσι. δεν έγινα κι ο big brother. εβαλα μια φορα για να δω τι γινεται επειδη το μωρο ειναι μικρο και δεν μπορει να μιλησει. δεν εχεις λογο να φοβασαι γιατι οταν τα παιδιά ειναι σε ηλικια να συνεννοούνται μαζι σου δεν χρειαζεσαι τετοια μέσα, κι ουτε πρεπει να φοβασαι. ουτε εγω στην ταξη μου σκεφτηκα ποτε κατι τετοιο, αλλα ως μητερα δρω διαφορετικα. ελπιζω να με καταλαβαινεις. το θεμα μου δεν ειναι η καταγραφη θα μπορουσα να το ειχα ακουσει χωρις να με δει, αλλα τα ψευτικα χαμογελα και οι ανικανοι παιδαγωγοί.κι οπως σου είπα στις μερες μας φοβάσαι τα παντα, αν ομως κερδίσουν την εμπιστοσύνη σου και είσαι σωστός στην δουλειά σου δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις. ο μόνος λόγος που έγραψα το θέμα ήταν για να αφυπνίσω εμάς τους γονείς να είμαστε σε επαγρύπνιση για να προσέχουμε και την παραμικρή λεπτομέρεια χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να καταγράφουμε κάτι, γιατί πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι όπως φάινονται. από τα νεύρα μου έστειλα και δύο φορές το ίδιο μην. (την πρώτη ανορθόγραφα). η δουλειά μου πάντως δεν είναι να κατασκοπεύω κρυφά τους άλλους αλλά οφείλω να γνωρίζω ως μητέρα τι γίνεται και οφείλουν να με σέβονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μη το βλέπεις έτσι. δεν έγινα κι ο big brother. εβαλα μια φορα για να δω τι γινεται επειδη το μωρο ειναι μικρο και δεν μπορει να μιλησει. δεν εχεις λογο να φοβασαι γιατι οταν τα παιδιά ειναι σε ηλικια να συνεννοούνται μαζι σου δεν χρειαζεσαι τετοια μέσα, κι ουτε πρεπει να φοβασαι. ουτε εγω στην ταξη μου σκεφτηκα ποτε κατι τετοιο, αλλα ως μητερα δρω διαφορετικα. ελπιζω να με καταλαβαινεις. το θεμα μου δεν ειναι η καταγραφη θα μπορουσα να το ειχα ακουσει χωρις να με δει, αλλα τα ψευτικα χαμογελα και οι ανικανοι παιδαγωγοί.κι οπως σου είπα στις μερες μας φοβάσαι τα παντα, αν ομως κερδίσουν την εμπιστοσύνη σου και είσαι σωστός στην δουλειά σου δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

 

δεν φοβαμαι.το θεμα ειναι ομως οτι ενω ξερω οτι ειμαι εγω κ τα παιδια,τωρα θα ξερω οτι ειμαι εγω ,τα παιδια η καμερα κ το κασετοφωνο!

δεν εχει να κανει με τη δουλεια.εχει να κανει με την παρακολουθηση!ειναι βαρυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες Αγλαϊα μου!!!!

Κι εγώ εκαπιδευτικός είμαι και μπορεί και να με έχουν καταγράψει, δεν με πειράζει καθόλου.

Βρίσκω απαράδεκτο αυτό που έγινε, πολύ μα πολύ θλιβερό.

Από κάτι τέτοια μικρά πραγματάκια, από τις λεπτομέρειες καταλαβαίνει κανείς το επίπεδο του άλλου.

Εμένα προσωπικά θα με πλήγωνε πολύ να κοίταγε το παιδάκι μου μες στα αθωά του ματάκια και να ξεστόμιζε κάτι τέτοιο τόσο χοντρό και ρατσιστικό.

Μα πόσο πολύ χάλασε αυτός ο κόσμος, μες στον οποίο ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

τι είναι πιο βαρύ να δηλητηριάζεις μια παιδική ψυχή και οι γονείς να ζουν στην άγνοια αφού τα μωρά δεν μπορούν να μιλήσουν; κι όλοι αυτοί που παρακολουθούν τα άτομα που προσέχουν τα παιδιά τους είναι αυτοί εγκληματίες ή αυτοί που δεν τα προσέχουν σωστά; και ποιος θα σου πει την αληθεια για το τι πραγματικά γίνεται; παντως οπως σου ειπα αυτό γινεται στα παιδακια που δεν μπορουν να μιλησουν ώστε να δεις αν κατι συμβαινει κι ουτε θα απολογηθω επειδη ηθελα να μαθω τι γινεται. δηλαδη αν το χτυπουσαν ή το εβριζαν ποιος θα ήταν ο εγκληματίας;

δεν θελω να το συνεχίσω, ο καθένας έχει την άποψη του θεωρώ πως για κανένα γονιό δεν είναι βαρύ να γνωρίζει για το παιδί του και σε τι συνθήκες περνά ένα μεγάλο μέρος της ημέρας του.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα μιλάμε ότι τα έχω πάρει πολύ χοντρά, εμένα κάτι τέτοια μπορούν να με χαλάσουν πάρα πολύ, εννοώ τέτοιες συμπεριφορές απέναντι σε μωρά παιδάκια.

Είχες πολύ καλή ιδέα, να το συνεχίσεις μέχρι να σιγουρευτείς, ότι όλα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να σε κρινω γιατι μπορει να το κανω κ εγω που λεει ο λογος..ομως αυτη τη στιγμη που δεν εμπλεκομαι συναισθηματικα σε κατι τετοιο κ απο την απενταντι οχθη λεω παλι οτι ειναι υπερβολικο.αν ειχες ενδειξεις για κατι κακο θα το εβλεπες .δεν ειδες κατι για τη δασκαλα..αρα οι ενδειξεις δεν ηταν σοβαρες.μπες λιγο κ στη θεση μου..πως θα νιωσω την δευτερα κ ολες τις μερες;θα σκεφτομαι οτι καποιος με παρακολουθει;

 

Θα φοβομουνα αν εκανα κατι κακο. Ειμαι σιγουρη οτι δεν θα ελεγες ποτε κατι τετοιο σε καποιο παιδι ;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους-ες

ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα παιδικό με όλα τα θέματα προσαρμογής και τις αγωνίες μου για το πως φέρονται και περνάει ο μικρός. Παρόλα αυτά ήμουν αισιόδοξη καθώς είχα ακόυσει τα καλύτερα λόγια. Λόγω όμως της αμφιβολίας μου αποφάσισα να καταγράψω σε ένα κασετοφωνάκι το τι γινόταν στον χώρο που βρισκόταν, καθώς δεν είχα καμία επαφή. Φυσικά πάντα η ιδιοκτήτρια διαβεβαίωνε για όλα και το πόσο τέλεια είναι. Το αποτέλεσμα ήταν να ακούσω να φωνάζει στο παιδί μου μία ανεγκέφαλη δασκάλα άλλου τμήματος ότι "μου αρέσεις καλός είσαι αλλά κοίτα μην γίνεις χοντρός σαν την μάνα σου". Δεν ήξερα ότι στους παιδικούς δέχονται μόνο παιδιά μοντέλων και γενικά έχω χάσει πάσα ιδέα γενικότερα και δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Πόσο μυαλό χρειάζεται να έχεις για να πέφτεις σε αυτό το επίπεδο και να μιλάς σε παιδάκι που ξέρεις ότι δεν μπορεί να πει τίποτα.

Δυστυχώς αναγκαζόμαστε να στέλνουμε τα παιδιά μας, μην γνωρίζοντας σε τι χέρια πέφτουν και πόσο δηληριάζουν τις παιδικές ψυχές τους, ενώ μας υποδέχονται με χαμόγελα και ευγένεια. Είμαι η ίδια παιδαγωγός και ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια συμπεριφορά μπροστά σε μικρό παιδί. Αυτό που με ενόχλησε ήταν ότι απευθύνεται στο παιδί μου. Δεν θα με ένοιαζε αν έκανε κάποιο σχολιασμό με κάποιον άλλο ενήλικα.

Έχω τόσα νεύρα και δεν ξέρω πως να το χειριστώ ,γιατί σε γενικές γραμμές δεν άκουσα κάτι άλλο μεμπτό όσον αφορά την συμπεριφορά της ίδιας του της δασκάλας αλλά και πάλι νωρίς είναι ακόμα!

 

Σε ικετεύω στειλε μου μήνυμα τι είδους κασετόφ χρησιμοποίησες

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά απαγορεύεται καθώς δε μπορείς να παρακολουθείς κάποιον χωρίς να το ξέρει. Εδω στο σπίτι σου αν βάλεις κάμερες πρέπει να ενημερώσεις τον άνθρωπο που σου κρατάει το παιδί. Επειδή όμως η θεωρία/νόμος από την πράξη απέχει πάρα πολύ όταν πρόκειται για το παιδί σου, νομίζω καλά έκανες.

 

Θα σου πρότεινα να μην κάνεις κάτι ακόμα αλλά να εξακολουθήσεις. Το θέμα είναι πως τέτοιο σχόλιο δεν μπορεί να αποδοθεί σε κακή στιγμή. ΚΑλή τύχη

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε μωρε που θα βαλουμε και τυψεις στην κοπελα που κατεγραψε τι γινεται εκει μεσα. ΚΑΛΑ εκανε και θα το κανω και εγω και σε οποιον εκπαιδευτικο δεν αρεσει και του κανει καπως να παει σπιτι του. Τα παιδια μας σας δινουμε οχι την τσαντα του σουπερ μαρκετ. Και αν δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα ΚΑΜΙΑ καταγραφη δεν θα σε πειραξει. Μην τρελλαθουμε κιολας. Αγλαια μην ξαναδικαιολογηθεις για αυτο που εκανες. Επραξες σωστα 1000% και το ιδιο θα κανω και εγω οταν ερθει η ωρα. Συνεχισε να καταγραφεις!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

να σου πω κατι? τι σημμασια εχει να ειναι ο "καλυτερος σταθμος" αν η δασκαλα του ειναι τετοια? το παιδι με εκεινη εχει επαφη, με εκεινη ειναι ολη μερα, οχι με το "σταθμο".

 

Ντροπη της, εγω δεν θα κατεγραφα άλλα, μαλλον θα τον επαιρνα και θα πηγαινα αλλου. Οχι που με ειπε χοντρη φυσικα, αλλά το γεγονος οτι μιλαει ετσι στο παιδι μου εν γνωσει της οτι δεν μπορει να ερθει να μου πει κατι.! Εννοειται πως θα πηγαινα με το κασετοφωνακι στη διευθυνση του σταθμου πρωτα.

 

αγαπαει ο Θεος τον κλεφτη, αγαπαει και το νοικοκυρη...:evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...