Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-09-10, 22:24   #1
klairitsa

klairitsa χωρίς αξιολόγηση
Post Πονάκια ,τσιμπηματα, σφιξιμο χαμηλα στην κοιλια

Καλησπέρα σας κι απο μένα! είμαι νέα στο club των εγκύων....και συγκεκριμένα ειμαι μολις 4 εβδομάδων....!! !! είναι το πρώτο μας μωράκι!!!
Πριν απο λίγο είχα επικοινωνία με τον γυναικολόγο μου....ο οποίος με διαβεβαίωσε οτι οι πόνοι και τα τσιμπήματα χαμηλά στην κοιλίτσα μου είναι απολύτως νορμάλ και δεν χρείαζεται να ανησυχώ καθόλου!

Βασικά το θέμα το άνοιξα να ακούσω και τις γνώμες σας....γιατί οπως και να το κάνουμε.....η φοβία ειναι φοβία...και ακόμη κι αν ακούσεις κατι ενθαρρυντικό....και πάλι κάπου μέσα σου φοβάσαι...!

Έχετε κι εσείς τέτοια πονάκια???μερικές φορές μεγάλης διάρκειας κι άλλωτε μικρής??? μια συμπαράσταση απο συμπάσχουσες ή έμπειρες???
Ο χρήστης klairitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-09-10, 22:29   #2
Babycakes

Το avatar του χρήστη Babycakes

Περιοχή: Αθήνα, κέντρο
Babycakes χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε λίγους μήνες κοπέλα μου, ούτε που θα τα θυμάσαι αυτά...εγώ να δεις τι τραβάω τώρα που είμαι στον 8ο μήνα....

There is no way to be a perfect mother...but a million ways to be a good one!
Ο χρήστης Babycakes δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-10, 22:42   #3
sissie

Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο klairitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας κι απο μένα! είμαι νέα στο club των εγκύων....και συγκεκριμένα ειμαι μολις 4 εβδομάδων....!! !! είναι το πρώτο μας μωράκι!!!
Πριν απο λίγο είχα επικοινωνία με τον γυναικολόγο μου....ο οποίος με διαβεβαίωσε οτι οι πόνοι και τα τσιμπήματα χαμηλά στην κοιλίτσα μου είναι απολύτως νορμάλ και δεν χρείαζεται να ανησυχώ καθόλου!

Βασικά το θέμα το άνοιξα να ακούσω και τις γνώμες σας....γιατί οπως και να το κάνουμε.....η φοβία ειναι φοβία...και ακόμη κι αν ακούσεις κατι ενθαρρυντικό....και πάλι κάπου μέσα σου φοβάσαι...!

Έχετε κι εσείς τέτοια πονάκια???μερικές φορές μεγάλης διάρκειας κι άλλωτε μικρής??? μια συμπαράσταση απο συμπάσχουσες ή έμπειρες???
Καλησπέρα klairitsa και καλώς ήρθες στο clubΤα πονάκια που περιγράφεις είναι απόλυτα φυσιολογικά, τα έχω κι εγώ, όπως και πολλές άλλες εγκυούλες Είναι γιατί μεγαλώνει η μήτρα μας, για να αγκαλιάσει τον μικρούλη ένοικο που μεγαλώνει εκεί μέσα Με το καλό, να έχεις μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να χαίρεσαι την κάθε στιγμή της
Παλιά 06-09-10, 22:49   #4
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Babycakes Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λίγους μήνες κοπέλα μου, ούτε που θα τα θυμάσαι αυτά...εγώ να δεις τι τραβάω τώρα που είμαι στον 8ο μήνα....
εγω σημερα να δεις!!!ενιωσα 4-5 φορες κατι σουβλιες ΠΟΛΥ δυνατες μεσα στο...πιπι μου!!!κ η κοιλια μου ειχε γινει πετρα κ το μωρο κουνιοταν σαν παλαβο!
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-10, 23:13   #5
klairitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sissie Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα klairitsa και καλώς ήρθες στο clubΤα πονάκια που περιγράφεις είναι απόλυτα φυσιολογικά, τα έχω κι εγώ, όπως και πολλές άλλες εγκυούλες Είναι γιατί μεγαλώνει η μήτρα μας, για να αγκαλιάσει τον μικρούλη ένοικο που μεγαλώνει εκεί μέσα .Με το καλό, να έχεις μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να χαίρεσαι την κάθε στιγμή της

Καλως σας βρηκα sissie μου ! να σαι καλα για την συμπαρασταση και την απαντηση σου.....ειναι κατι διαολακια που μπαινουνε στο μυαλο και δεν με αφηνουνε να ηρεμησω με τα πονακια που εχω, με βαζουνε σε σκεψεις.....αλλα οπως με διαβεβαιωσε κ ο γιατρος και απο τις εμπειρειες σας απλα τζαμπα αγχωνομαι....ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και θελω να προχωρησει καλα και για το μωρακι μου και για την μανουλα (....εμενα!)
Παλιά 08-09-10, 14:50   #6
sissie

sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Καλως σας βρηκα sissie μου ! να σαι καλα για την συμπαρασταση και την απαντηση σου.....ειναι κατι διαολακια που μπαινουνε στο μυαλο και δεν με αφηνουνε να ηρεμησω με τα πονακια που εχω, με βαζουνε σε σκεψεις.....αλλα οπως με διαβεβαιωσε κ ο γιατρος και απο τις εμπειρειες σας απλα τζαμπα αγχωνομαι....ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και θελω να προχωρησει καλα και για το μωρακι μου και για την μανουλα (....εμενα!)
Όλα καλά θα πάνε κοριτσάκι μου. Αυτά τα διαβολάκια που λες τα ξέρω καλά Κι εγώ, αν και είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και θεωρητικά τα έχω ξαναπεράσει, πολύ συχνά ανησυχώ για διάφορα "χαζά" πραγματάκια. Είναι φυσιολογικό νομίζω, γιατί θέλουμε τόσο πολύ όλα να εξελιχθούν καλά και για το μωράκι μας και για εμάς φυσικά. Να ΄ναι καλά ο γιατρός μου και ο αντρούλης μου που με ηρεμούν Και το φόρουμ φυσικά
Παλιά 08-09-10, 15:22   #7
anatolia

anatolia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ....

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ.ειμαι καινουρια στην παρεα αν και σασ διαβαζω καιρο.εχω ενα προβλημα και θα ηθελα τη γνωμη και την εμπειρια σας.ειμαι 27 χρονων και εδω και 7 μηνες προσπαθουμε για παιδακι.εως εδω καλα!!στις 1/9 ειχα ωορηξια και ηρθαμε σ επαφη.απο την επομενη μερα και μεχρι σημερα μ ενοχλει η κοιλια σαν πονακια και τσιμπηματα.τι μπορει να ειναι?ευχαριστω εκ των προταιρων
Ο χρήστης anatolia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-10, 15:32   #8
ninaki.f

ninaki.f χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα πονακια της εγκυμοσινης ειναι περιπου οπως της πρωτης μερας της περιοδου με την αισθηση ακομα λιγο του πρηξηματος. ακομα ενα πονακι που θυμιζει περιοδο ειναι αυτο στο στηθος το οποιο συνηθως πριζεται ποναει γινεται πολυ ευαισθητο στην αφη(εμενα με ενοχλουσαν ακομα και μερικα σουτιεν) και καμια φορα λιγο τσουζει! προετιμαζεται για σιγα σιγα για το γαλα(χιχι)! οι ζαλαδες οι αναγουλες κτλ ειναι αναλογα με την καθε εγκυο! εγω ζαλιζομουν παρα πολυ αλλα δεν ειχα ιδιαιτερη ναυτια ενω παλι μια γνωστη μου εκανε συνεχεια εμετο...
Ο χρήστης ninaki.f δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-10, 15:36   #9
ninaki.f

ninaki.f χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anatolia Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ.ειμαι καινουρια στην παρεα αν και σασ διαβαζω καιρο.εχω ενα προβλημα και θα ηθελα τη γνωμη και την εμπειρια σας.ειμαι 27 χρονων και εδω και 7 μηνες προσπαθουμε για παιδακι.εως εδω καλα!!στις 1/9 ειχα ωορηξια και ηρθαμε σ επαφη.απο την επομενη μερα και μεχρι σημερα μ ενοχλει η κοιλια σαν πονακια και τσιμπηματα.τι μπορει να ειναι?ευχαριστω εκ των προταιρων
μπορει τα πονακια να ειναι και λιγο ψυχολογικα... συνηθως τα νιωθεις αφου γινει η εμφυτεψη του στην μητρα δηλαδη περιπου μια βδομαδα μετα την επαφη!!! σου ευχομαι να εισαι εγκυος και να νιωθεις πραγματικα αυτα τα πονακια!!!
Ο χρήστης ninaki.f δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-10, 15:57   #10
anatolia

anatolia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μακαρι γιατι τα χω παιξει τοσους μηνες.αυτο απλα που μου εκανε εντιπωση ειναι οτι περιμενω 15/9.την κοιλια μου παντωσ τη νιωθω σαν πρισμενη(και ειναι βασικα),και εχω αρκετα υγρα
Ο χρήστης anatolia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-10, 16:28   #11
sissie

sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anatolia Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι γιατι τα χω παιξει τοσους μηνες.αυτο απλα που μου εκανε εντιπωση ειναι οτι περιμενω 15/9.την κοιλια μου παντωσ τη νιωθω σαν πρισμενη(και ειναι βασικα),και εχω αρκετα υγρα
Εγώ πάντως σου εύχομαι να είναι λόγω εγκυμοσύνης τα πονάκια που λες, και αντί για την περίοδο που περιμένεις, να σου έρθει σε 9 μήνες ένα μωρούλι
Παλιά 24-09-10, 01:24   #12
babystar

babystar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Συσπάσεις από τώρα?

Είναι δυνατόν?Στην πρώτη εγκυμοσύνη θυμάμαι έφτασα να γεννήσω για να νιώσω σύσπαση, τώρα έχω εδώ και μερικές μέρες συσπάσεις, πετρώνει η κοιλιά και γίνεται μια μάζα...Σίγουρα είναι διαφορετικά, ξέρω τι να περιμένω, ξέρω πώς είναι η σύσπαση, μιας και στην πρώτη εγκυμο0σύνη αναρωτιόμουν τι είναι, αλλά σίγουρα δεν περιμένω από τώρα συσπάσεις και ανησύχησα λίγο...Μήπως είναι κάτι που υποδηλώνει αποβολή?Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

Σήμερα εκτός από μια σύσπαση, όλη μέρα από το πρωί πονάει η κοιλά μου...Αν πάω έτσι, μέχρι να γεννήσω, θα μου στρίψει...
Παλιά 24-09-10, 09:37   #13
SKEK

Το avatar του χρήστη SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο babystar Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι δυνατόν?Στην πρώτη εγκυμοσύνη θυμάμαι έφτασα να γεννήσω για να νιώσω σύσπαση, τώρα έχω εδώ και μερικές μέρες συσπάσεις, πετρώνει η κοιλιά και γίνεται μια μάζα...Σίγουρα είναι διαφορετικά, ξέρω τι να περιμένω, ξέρω πώς είναι η σύσπαση, μιας και στην πρώτη εγκυμο0σύνη αναρωτιόμουν τι είναι, αλλά σίγουρα δεν περιμένω από τώρα συσπάσεις και ανησύχησα λίγο...Μήπως είναι κάτι που υποδηλώνει αποβολή?Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

Σήμερα εκτός από μια σύσπαση, όλη μέρα από το πρωί πονάει η κοιλά μου...Αν πάω έτσι, μέχρι να γεννήσω, θα μου στρίψει...
Καλημέρα Babystar, μήπως είναι braxton hicks που είναι φυσιολογικό να έχεις σε αυτή τη φάση? Αν είσαι σίγουρη ότι δεν είναι αυτό, μίλησε λίγο με το γιατρό σου, ίσως σου εισηγηθεί ξάπλα για λίγες μέρες ή μαγνήσιο που σταματάει τις συσπάσεις.
Παλιά 24-09-10, 15:37   #14
babystar

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SKEK Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Babystar, μήπως είναι braxton hicks που είναι φυσιολογικό να έχεις σε αυτή τη φάση? Αν είσαι σίγουρη ότι δεν είναι αυτό, μίλησε λίγο με το γιατρό σου, ίσως σου εισηγηθεί ξάπλα για λίγες μέρες ή μαγνήσιο που σταματάει τις συσπάσεις.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Οι braxton hicks δεν πονάνε έτσι δεν είναι?Είναι φυσιολογικό να τις έχω έστω και από τόσο νωρίς?(στην πρώτη ειλικρινά δεν καταλάβαινα τίποτα τέτοιο).Τι άλλα χαρακτηριστικά έχουν?

Δεν μπορώ να πω ότι πονάω πολύ όταν τις έχω, αλλά όλη η κοιλιά γίνεται μια μάζα για δευτερόλεπτα...Πονάω όμως λίγο και σφίγγεται όλη η κοιλιά και με ξαφνιάζει από το πονάκι...

Θα πάρω τον γιατρό όμως, πρέπει...
Παλιά 24-09-10, 17:18   #15
Nikolekaki

Το avatar του χρήστη Nikolekaki

Περιοχή: Εκεί που φύτρωνε φλισκούνι κ' άγρια μέντα...
Nikolekaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν νομίζω κι εγώ να είναι κάτι ανησυχητικό κοριτσάκι... Πάρε τον γιατρούλη σου... Μήπως κουράζεσαι υπερβολικά?

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.
Ο χρήστης Nikolekaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-10, 17:25   #16
babystar

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikolekaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως κουράζεσαι υπερβολικά?
Αυτή είναι η αλήθεια...Και χτες που το συζητούσα με τον αντρα μου, μου λέει "μα καλά, σήμερα πόσο έκατσες κάτω, να ξεκουραστείς λίγο?Τι περιμένεις?"

Και ο γιατρός μου που με ξέρει μου είπε "να βάλεις κώλο κάτω, ξέρω ότι δεν το κάνεις"....

Μπορεί να είναι από αυτό?Μήπως θέλει να μου πει κάτι το σώμα μου??
Παλιά 24-09-10, 17:28   #17
Nikolekaki

Προεπιλογή

Eμένα ο γιατρός μου όταν είχα παει για την πρώτη επίσκεψη και στις δύο εγκυμοσύνες μου, μου είχε πει την ίδια ατάκα: τώρα το νου σου, όλα θα τα κάνεις υπό μορφή βόλτας! Χαλαράαααα... κι όταν κουραζόμουν παραπάνω και είχα πονάκια, πάντα μου την έλεγε!

Παλιά 24-09-10, 17:31   #18
Nikolekaki

Προεπιλογή

Φυσικά και μπορεί να είναι αυτό. Προσπάθησε να μην κουράζεσαι. Αν κουράζεσαι στο σπίτι με δουλειές, κάνε και λίγο τα στραβά μάτια...!!!
Μην σκύβεις πολύ, μην τεντώνεσαι πολύ (τάδε έφη ο ντοτόρος Νικολέττα! χαχαχαχα)

Παλιά 24-09-10, 17:32   #19
babystar

Προεπιλογή

Παράθεση:
Eμένα ο γιατρός μου όταν είχα παει για την πρώτη επίσκεψη και στις δύο εγκυμοσύνες μου, μου είχε πει την ίδια ατάκα: τώρα το νου σου, όλα θα τα κάνεις υπό μορφή βόλτας! Χαλαράαααα... κι όταν κουραζόμουν παραπάνω και είχα πονάκια, πάντα μου την έλεγε!
Ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη, ούτε μέχρι στιγμής τώρα το πάω χαλαρά..Μάλλον πρέπει να αλλάξω λίγο....Γιατί έχω πολύ καιρό μπροστά μου...Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου!
Παλιά 24-09-10, 17:37   #20
Nikolekaki

Προεπιλογή

Να είσαι καλά κοριτσάκι μου... σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη κι ένα υγιέστατο ροζ μωρουδάκι...

Παλιά 24-09-10, 17:46   #21
babystar

Προεπιλογή

Παράθεση:
Να είσαι καλά κοριτσάκι μου... σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη κι ένα υγιέστατο ροζ μωρουδάκι...
Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου...Μακάρι, μακάρι να πάνε όλα καλά...Να χαίρεσαι τα παλικάρια σου!
Παλιά 28-09-10, 16:29   #22
SAXOYLA

SAXOYLA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΛΙΣ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΑΠΛΩΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΜΕΡΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?
Ο χρήστης SAXOYLA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-10, 18:43   #23
May'11

Το avatar του χρήστη May'11

Περιοχή: Εδώ
May'11 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια.
Είμαι στην 8η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης και έχω πονάκια.Ρώτησα τον γυναικολόγο μου και μου είπε ό,τι λέτε κι εσείς.Δεν νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχούμε ή να αγχωνόμαστε για αυτά τα πονάκια!Με το καλό να μας έρθουνε
Ο χρήστης May'11 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 16:26   #24
νταντα

νταντα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή πονακια και καφε υγρα στην εγκυμοσυνη

γεια σας αν κ ειμαι καινουρια στην παρεα σας σας διαβαζω καιρο τωρα.σημερα εχω αναγκη να ακουσω την αποψη σας κ στο δικο μου ''προβλημα??''...τι να πω.ειμαι στην 6η εβδομαδα κυησης κ το πρωτο μου ραντεβου στο γυναικολογο ειναι την επομενη τεταρτη.απο την πρωτη στιγμη αντιληφθηκα τη συλληψη κ απο την επομενη μερα μεχρι κ σημερα εχω πονακια χαμηλα.ειχα αρχισει να τα συνηθιζω μεχρι χθες που εμφανιστηκαν στη δουλεια μου καφεμπεζ υγρα.πανικοβληθικα πηρα το γιατρο κ μου ειπε οτι αυτη τη στιγμη δεν μπορει να γινει τιποτα ουτε κ σιγουρη απαντηση πηρα κ να περιμενω κανονικα μεχρι το ραντεβου.δε μου ειπε τιποτα για ξεκουραση.σημερα ειχα ρεπο αλλα τα υγρα εγιναν ροζ.εχω πανικοβληθει φοβαμαι για αποβολη.ειχε καποια τετοια συμπτωματα κ να κατεληξε σε καλα αποτελεσματα??????????????????????
Ο χρήστης νταντα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-10, 11:24   #25
SAXOYLA

SAXOYLA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ?ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΕ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΥΤΟ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Παλιά 06-10-10, 11:26   #26
SAXOYLA

SAXOYLA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΝΤΑΝΤΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΞΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΞΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ
Παλιά 06-10-10, 11:33   #27
rena_myst

Περιοχή: Θεσσαλονικη
rena_myst χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο νταντα Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας αν κ ειμαι καινουρια στην παρεα σας σας διαβαζω καιρο τωρα.σημερα εχω αναγκη να ακουσω την αποψη σας κ στο δικο μου ''προβλημα??''...τι να πω.ειμαι στην 6η εβδομαδα κυησης κ το πρωτο μου ραντεβου στο γυναικολογο ειναι την επομενη τεταρτη.απο την πρωτη στιγμη αντιληφθηκα τη συλληψη κ απο την επομενη μερα μεχρι κ σημερα εχω πονακια χαμηλα.ειχα αρχισει να τα συνηθιζω μεχρι χθες που εμφανιστηκαν στη δουλεια μου καφεμπεζ υγρα.πανικοβληθικα πηρα το γιατρο κ μου ειπε οτι αυτη τη στιγμη δεν μπορει να γινει τιποτα ουτε κ σιγουρη απαντηση πηρα κ να περιμενω κανονικα μεχρι το ραντεβου.δε μου ειπε τιποτα για ξεκουραση.σημερα ειχα ρεπο αλλα τα υγρα εγιναν ροζ.εχω πανικοβληθει φοβαμαι για αποβολη.ειχε καποια τετοια συμπτωματα κ να κατεληξε σε καλα αποτελεσματα??????????????????????
Να σκεφτεσαι θετικα και να μην αγχονεσε.Ετσι δεν βοηθας καθολου.Εμενα μου ειχε ερθει κανονικη αιμοραγια 4,5 μηνων.Εμεινα ξαπλα μια εβδομαδα και ολα πηγαν καλα.Η μπουμπου με παει αριστα, μεγαλωνει φυσιολογικα και φτασαμε στον 6ο!!!!Ηρεμησε και ξεκουραση....φυλλικο οξυ παιρνεις?Αν οχι......τωρα κιολας ξεκινατο

Ο χρήστης rena_myst δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-10, 12:16   #28
nikoleta_

nikoleta_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα και απο μένα! χθές βράδυ είχα έντονα τραβηγματάκια στην κοιλιά...ρε παιδιά ένιωθα ότι όντως μεγαλώνει η μήτρα...σαν να έσπρωχνε το μωράκι απο μέσα......και το περιεργο είναι οτι όλη την ημερα δεν είχα καθολου συμπτωματα εγκυμοσυνης και ανησυχουσα κιολας....... δεν ξέρω αυτό συνεχίζεται μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης? ας μας πεί κάποια κοπέλα που έχει ήδη γεννήσει....
Παλιά 06-10-10, 19:20   #29
arma

Το avatar του χρήστη arma

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα και στην πρώτη εγκυσμοσύνη και τώρα τα πονάκια αυτά οφείλοταν σε συσπάσεις καθλως και σε4 μικρή αποκόλληση που είχα από την αρχή και το είδε ο γιατρός στον υπέρηχο. Στην αρχή συνοδεύοταν κι από καφέ υγρά.Την πρώτη φορά έμεινα στο κρεβάτι τελείως στο 1ο τρίμηνο και μετά μέχρι τέλους ήμουν πάρα πολύ προσεχτική. Έπαιρνα και τα utrogestan και buskopan γι'αυτό τον λόγο..
Τώρα έχοντας ένα παιδί στο σπίτι είναι αδυνατο να είμαι όλη μέρα στο κρεβάτι, απλά προσπάθώ όσο μπορώ να ξεκουραζομαι και πάλι παίρνω τα ίδια χάπια. όσο μπορώ και με παίρνει είμαι ξάπλα.. Δεν σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλες το ίδιο φυσικά, εννοείτε ότι και μόνο που μεγαλώνει η μήτρα τα πονάκια θα υπάρχουν. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να ακολουθείτε τις συμβουλές του γιατρόυ σας. Εγώ ξεκίνησα με άλλον γιατρό ο οποίος ήταν πολύ χαλαρός και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάτσω στο κρεβάτι, όμως μετά από λίγες μέρες ξαναείδα καφέ υγρά(είχα και στην αρχή που το έμαθα για 2 μέρες). Για άλλους λόγους ξαναγύρισα στον παλιό μου γιατρό ο οποίος μου έδειξε στον υπέρηχο και την αποκόλληση που υπάρχει και τις συσπάσεις οπότε ακολουθώ τις οδηγίες του που στην πρώτη μου σγκυμοσύνη ήταν σωτήριες!
Καλή εγκυμοσυνη σε όλες!
Παλιά 06-10-10, 20:27   #30
ΙΩΑΝΝΑ_30

ΙΩΑΝΝΑ_30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SAXOYLA Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ?ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΕ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΥΤΟ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Οι πονοι στην κοιλια δεν σταματανε τουλαχιστον σε μενα ακομα και τωρα που ειμαι στον 8 νιωθω καθε μερα τσιμπιματακια σφιξιμο και αλλα. Το στομαχι με πονουσε εντονα κατα τον 5 μηνα αλλα περνουσε μονο του. Αλλα και παλι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος σε καποιες κοπελες μετα τον 3 μηνα σταματανε ολα.Μπορει να εισαι μια απο αυτες
Ο χρήστης ΙΩΑΝΝΑ_30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-10, 22:01   #31
klairitsa

Προεπιλογή

κοριτσια γεια σας και παλι!.........τα πονακια εχουν χαλαρωσει..αλλα τα εχω..και πλεον κοντευω να μπω στον τριτο μηνα κυησης......μονο που πριν απο μια εβδομαδα ειχα να επεισοδιο το οποιο με ταραξε για τα καλα ...........ειχα αιμοραγια....κατακοκκινο αιμα..το καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα.....ενιωσα μια αδυναμια στα ποδια και ενα ''τικ τακ'' χαμηλα στην κοιλια δηλ. σαν ενα απαλο χτυπηματακι...και μετα ''τα ειδα ολα''!!! η αισθηση οτι ολα μπορει να χαθουν με εκανε να νιωσω οτι χανομαι η ιδια..καταλαβα και ενιωσα ποσο πολυ το θελω το μωρακι μου.Εφυγα απτην δουλεια και πηγα κατευθειαν σπιτι..ο γιατρος μου βρισκεται μιση ωρα μακρυα σε αλλη περιοχη..και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν να μην πανικοβαλομαι να παω να ξαπλωσω και οτι κατα 99,9% το μωρακι μου χαιρει ακρας υγειας αλλα καλο θα ηταν να μην μετακινηθω μετα απο αυτο.το καλο ηταν οτι η δοση αιματος που ειχα δεν συνεχιστηκε οποτε και ησυχασα.πονους δεν ειχα.την επομενη που πηγαμε στο γιατρο ειχα μονο καφε κηλιδες και στον υπερηχο φανηκε πως ολα ειναι σε πληρη ελεγχο!Ηταν καμπανακι !! καμπανακι οπως ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να ξεκουραζομαι πιο πολυ και να χαλαρωνω.τωρα εδω και 2 μερες οι καφε κηλιδες εξαφανιστηκαν αλλα απεχω προς το παρον απο την δουλεια μου...δεν θελω να το ρισκαρω.Επισης μου εδωσε τα utrogestan τα οποια βοηθουν στο ''δεσιμο'' της εγκυμοσυνης σε τετοιες περιπτωσεις αλλα να τα παιρνω μεχρι που θα σταματουσα να βλεπω τις κηλιδες.Ευχομαι να μην ξαναδω το ανεπηθυμητο αυτο περιστατικο μελλοντικα και να πανε ολα καλα! Γι αυτο σας συνιστω ηρεμια ηρεμια.....και χαλαρωση!(ε μην γινουμε και αλοιφες χιχιχι!)
Παλιά 07-10-10, 11:06   #32
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

klairitsa, φτηνά τη γλίτωσες!!! Κι εγώ προληπτικά σταμάτησα τη δουλειά μόλις το έμαθα, γιατί εγώ είχα καθημερινή μετακίνηση με ΙΧ, γύρω στις 2μισυ-3 ώρες ημερησίως, χώρια η κούραση και το στρες. Στην αρχή είχα αμφιβολίες αν έπρεπε να σταματήσω τόσο νωρίς, αλλά τελικά δεν το μετάνιωσα καθόλου γιατί τώρα μπορώ να χαλαρώνω στο σπίτι όσο θέλω και όταν το θέλω. Κοίτα λοιπόν να παραμείνεις ξαπλωμένη όσο περισσότερο μπορείς και όλα καλά θα πάνε.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 18:57   #33
ΙΩΑΝΝΑ_30

ΙΩΑΝΝΑ_30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσια γεια σας και παλι!.........τα πονακια εχουν χαλαρωσει..αλλα τα εχω..και πλεον κοντευω να μπω στον τριτο μηνα κυησης......μονο που πριν απο μια εβδομαδα ειχα να επεισοδιο το οποιο με ταραξε για τα καλα ...........ειχα αιμοραγια....κατακοκκινο αιμα..το καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα.....ενιωσα μια αδυναμια στα ποδια και ενα ''τικ τακ'' χαμηλα στην κοιλια δηλ. σαν ενα απαλο χτυπηματακι...και μετα ''τα ειδα ολα''!!! η αισθηση οτι ολα μπορει να χαθουν με εκανε να νιωσω οτι χανομαι η ιδια..καταλαβα και ενιωσα ποσο πολυ το θελω το μωρακι μου.Εφυγα απτην δουλεια και πηγα κατευθειαν σπιτι..ο γιατρος μου βρισκεται μιση ωρα μακρυα σε αλλη περιοχη..και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν να μην πανικοβαλομαι να παω να ξαπλωσω και οτι κατα 99,9% το μωρακι μου χαιρει ακρας υγειας αλλα καλο θα ηταν να μην μετακινηθω μετα απο αυτο.το καλο ηταν οτι η δοση αιματος που ειχα δεν συνεχιστηκε οποτε και ησυχασα.πονους δεν ειχα.την επομενη που πηγαμε στο γιατρο ειχα μονο καφε κηλιδες και στον υπερηχο φανηκε πως ολα ειναι σε πληρη ελεγχο!Ηταν καμπανακι !! καμπανακι οπως ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να ξεκουραζομαι πιο πολυ και να χαλαρωνω.τωρα εδω και 2 μερες οι καφε κηλιδες εξαφανιστηκαν αλλα απεχω προς το παρον απο την δουλεια μου...δεν θελω να το ρισκαρω.Επισης μου εδωσε τα utrogestan τα οποια βοηθουν στο ''δεσιμο'' της εγκυμοσυνης σε τετοιες περιπτωσεις αλλα να τα παιρνω μεχρι που θα σταματουσα να βλεπω τις κηλιδες.Ευχομαι να μην ξαναδω το ανεπηθυμητο αυτο περιστατικο μελλοντικα και να πανε ολα καλα! Γι αυτο σας συνιστω ηρεμια ηρεμια.....και χαλαρωση!(ε μην γινουμε και αλοιφες χιχιχι!)
Ακριβως το ιδιο επαθα στον 2 μηνα και πραγματικα τοτε και γω καταλαβα οτι το θελω πολυ το νινι μου. Περασε γρηγορα με ξεκουραση και στη δουλεια αποφασισα μετα και απο την πιεση του γιατρου μου να μην ξαναπαω γιατι ειχε πολυ κουραση ευθυνες και στεναχωριες οποτε και γω προτιμησα να ειμαι σπιτι ηρεμη και να ασχολουμε μονο με τις δουλειες του σπιτιου.Μεχρι τωρα που εχω μπει στον 8ο μηνα την εβγαλα με αναρωτικες και να σου πω την αληθεια δεν το μετανιωσα γιατι τωρα εχω συσπασεις και ο γιατρος μου ειπε ξαπλα για να μην γεννησω προωρα. Φανταζομαι αν δουλευα μεχρι τωρα θα ηταν χειροτερα τα πραγματα. Οποτε εχω γινει αλοιφηβαρεθηκα ολη μερα στο σπιτι απο καναπε σε καναπε αλλα δεν πειραζει η μπεμπουλα μου προεχει. Να προσεχεις καλη μου οσο μπορεις.
Ο χρήστης ΙΩΑΝΝΑ_30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 19:07   #34
elmat1

Το avatar του χρήστη elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα κι απο εμενα...

εγω κλεινω αυριο τη 10η εβδομαδα και τα πονακια δινουν και παιρνουν, αλλες φορες πιο εντονα αλλες φορες δε νιωθω σχεδον τιποτα.

το περισσοτερο διαστημα νιωθω ενα μουδιασμα κατω χαμηλα. ο γιατρος ειπε τα ιδια και σε μενα, δηλ. οτι μεγαλωνει η μητρα και ειναι φυσιολογικο. το μονο που δε θελει ειναι να νιωσω εντονους πονους περιοδου με μεγαλη διαρκεια...

να περνουσαν και οι ανακατωσουρες και οι εμετοι τι καλα που θα ηταν...
Παλιά 09-10-10, 00:05   #35
babystar

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elmat1 Εμφάνιση μηνυμάτων
να περνουσαν και οι ανακατωσουρες και οι εμετοι τι καλα που θα ηταν...
Μπορεί και αύριο να σταματήσουν!Εμένα σταμάτησαν όλα ξαφνικά στις 11 εβδομάδες...
Παλιά 09-10-10, 00:11   #36
νταντα

νταντα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια εγω δυστυχως δεν ειμαι καλα.σημερα ειμαι στην 6η εβδομαδα κ εχω μεγαλη αιμοραγια.μαλλον παει το μωρακι μου,γιατι σημερα ενιωσα κ το στηθος μου οτι ξεφουσκωσε κ απο χθες δεν εχω αδιΑθεσιας συμτωματα....δεν ξερω τι να πω κ τι να κανω αλλα εχω γινει σκονη
Παλιά 09-10-10, 00:13   #37
babystar

Προεπιλογή

Στο γιατρό πήγες?
Παλιά 09-10-10, 00:23   #38
νταντα

νταντα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τον πηρα τηλ κ χθες που ξεκινησα να βλεπω καφεροζ παλι(ειχαν σταματησει για μια μερα εντελως)κ σημερα το πρωι να τον ρωτησω τι να κανω.μου ειπε αμα θελω να μην παω για δουλεια.με ρωτησε αν ξεφουσκωσε το στηθος,του ειπα ναι και μου ειπε να περιμενω μεχρι το ραντεβου μας την τεταρτη.μετα κοιμηθηκα οταν ξυπνησα νομιζα ποτι θα ειοχε σταματησει αλλα δυστυχως..τον πηρα τηλ του ειπα οτι μεγαλωνει η αιμοραγια κ μου ειπε να περιμενω μεχρι την τεταρτη,οτι μπορει να μην σημαινει κ τιποτα μνα ηρεμησω κ οτι δεν ειμαι κ 50 χρονων να κανω ετσι κ οτι σε 3 μηνες θα ειμαι παλι εγκυος αν εχει συμβει τιποτα κακο
Παλιά 09-10-10, 00:32   #39
ΑΤΖΕΛΑ

ΑΤΖΕΛΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή περιδεση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΛΟΓΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΡΗΞΗ ΑΜΝΙΑΚΟΥ ΥΓΡΟΥ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?
Ο χρήστης ΑΤΖΕΛΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-10, 01:07   #40
babystar

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο νταντα Εμφάνιση μηνυμάτων
τον πηρα τηλ κ χθες που ξεκινησα να βλεπω καφεροζ παλι(ειχαν σταματησει για μια μερα εντελως)κ σημερα το πρωι να τον ρωτησω τι να κανω.μου ειπε αμα θελω να μην παω για δουλεια.με ρωτησε αν ξεφουσκωσε το στηθος,του ειπα ναι και μου ειπε να περιμενω μεχρι το ραντεβου μας την τεταρτη.μετα κοιμηθηκα οταν ξυπνησα νομιζα ποτι θα ειοχε σταματησει αλλα δυστυχως..τον πηρα τηλ του ειπα οτι μεγαλωνει η αιμοραγια κ μου ειπε να περιμενω μεχρι την τεταρτη,οτι μπορει να μην σημαινει κ τιποτα μνα ηρεμησω κ οτι δεν ειμαι κ 50 χρονων να κανω ετσι κ οτι σε 3 μηνες θα ειμαι παλι εγκυος αν εχει συμβει τιποτα κακο
Αν και όπως τα περιγράφεις δεν ακούγονται καλά, μπορεί όντως να μη συμβαίνει τίποτα...Υπομονή μέχρι το Σάββατο, αλλιώς κάνε μια χοριακή αύριο και μια τη Δευτέρα και βλέπεις την εξέλιξη της...Είχες κάνει άλλη χοριακή ή υπέρηχο?

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές