Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρρωστησαμε!!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια και καλο μηνα!!

η μπεμπουλα μου απο χθες εχει βηχαλακι,ποτε τρεχει η μυτουλα της ποτε μπουκωνει και δε μπορει να παρει ανασα και σημερα τα ξημερωματα μου ανεβασε και πυρετο..38,5!

μετα απο 2 ωρες βολτας πανω κατω στο σπιτι επιτελους κοιμηθηκε λιγο γιατι το βραδυ ανα μιση ωρα ξυπνουσε και γκρινιαζε για λιγα δευτερολεπτα..μιλησα με τον γιατρο και μου ειπε να την εχω με panadol μεχρι το βραδακι και να την παρακολουθω μηπως ανεβασει κι αλλο πυρετο κι αν ανεβασει να την παω στο νοσοκομειο..

τι κανατε εσεις οταν αρρωστησε το μωρακι σας περα απο να τους δωσετε καποιο φαρμακο?να την τριψω με κατι?να την κανω ενα ζεστο μπανακι?τι να κανω?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα! ποπο θυμάμαι την 1η φορά που αρρωστησε ο Χριστάκης. ειχα φρικάρει. θελει μόνο αντιπυρετικο, αγκαλίτσες, συχνά ορούς στη μύτη αν ειναι μπουκωμένο μην σου κάνει καμιά ωτίτιδα και...υπομονή. στα μωράκια το συνάχι αργεί καμια βδομάδα να φύγει. περαστικά σας!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΕραστικα σας μωρε,....ενταξει τωρα ξεπερασε το τριμηνο που ειναι επικινδυνο. Εγω δεν θα το πηγαινα στο νοσοκομειο παντως....βηχαλακι εχει , μυξουλες εχει, αρα ιωση ειναι.....Θα κρατησει κανα τριημερο, οι μυξουλες ισως λιγο πραπανω, και θα περασει....Αντιπυρετικα, ορους πολλους και αγκαλιες...τιποτα αλλο. Μην αγχωνεσαι , ολα θα πανε καλα...αυτα δεν ειναι τιποτα, ειναι περαστικα....

Link to comment
Share on other sites

Ενα κρυοματακι της εποχης ειναι μην αγχωνεσε ,απλα επειδη στα μωρακια εξελισοντε γρηγορα αν σου κανει συχνα πυρετο και δειχνει οτι ποναει καπου καλο ειναι να το δει καποιος γιατρος.

Καμια φορα αυτα τα μπουκωματακια εξελισονται σε ωτιτιδες.

Να καθαριζεις πολυ συχνα με φυσιολογικο ορο την μυτουλα να μην μενουν μυξουλες και κατεβουν και εξελιχθουν σε ακροαστικα.

Περαστικα σας και μην αγχωνεσε ,αν και τωρα που θυμαμαι πως εκανα εγω στα δικα μου καθε φορα που αρρωσταιναν μωρα ,αστο καλυτερα...........οχι οτι τωρα ηρεμησα ,παλι η ιδια τρελλα με πιανει......

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου ευχαριστω για τις απαντησεις..απο χθες το βραδυ ειμαι με τον ορο στο χερι..αγκαλια και να μην ηθελα δεν θα μπορουσα γιατι ετσι μονο ησυχαζει..αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι οτι εκει που καθεται ηρεμη και παιζει-κι ας εχει πυρετο το παιχνιδι δεν το παραταει- ξαφνικα τσιριζει λες και καπου ποναει..πως μπορω να καταλαβω αν ποναει και που?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικα σας!!!

 

Λογικα δεν ειναι τπτ παρα ενα κρυωματακι.

Αν θες, πιεσε το πτεριγιο του αυτιου σε καποια στιγμη ββεβαια που δεν θα κλαιει, να δεις αντιδραση, αν τσιριξει , μαλλον εχετε ωτιτιδα.

 

Κατι αλλο δεν ξερω, ελπιζω να βοηθησα!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το πτεριγιο το εκανα..οχι απλα δεν τσιριξε,αλλα γελουσε κιολας..πρωτη φορα σημερα..

δοκιμασα να της δωσω το παναντολ,δεν ηπιε ουτε σταγονα..μεχρι να μιλησω με τον γιατρο της εδωσα 2 φορες ποσταν κι επεσε ο πυρετος..παλι ομως μου ανεβασε..το ποσταν μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι πολυ δυνατο για την μικρη..τι να κανω τωρα να συνεχισω να προσπαθω για το παναντολ που δεν το πινει και κλαιει συνεχεια ή να συνεχισω με 2-3 μλ ποσταν που και το πινει αλλα και ηρεμει και κοιμαται και λιγο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

τις δοσολογιες των φαρμακων μονο ο γιατρος που παρακολουθει το μωρο σου μπορει να σου πει.

 

Δινουμε Ντεπον -πονσταντ εναλαξ ανα 3ωρο αλλα επειδη το πονσταντ ειναι πολυ δυνατο καλο ειναι να το αποφευγεις.

Link to comment
Share on other sites

Danielaki περαστικά σας!!!

Με Depon και Fisiomer (αντί για φυσιολογικό όρο) θα σου έλεγα να το αντιμετωπίσεις και πολλές αγκαλιές (τις έχουν ανάγκη όταν έχουν πυρετούλη).

Και ο δικός μου ο σασούκος επειδή δεν το πίνει το Depon του το βάζω σε πχ 60ml γάλα και μια χαρά το καταπίνει.

;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα περαστικα κοριτσια..ελπιζω να περασει γρηγορα γιατι πρωτη φορα κατι της χαλαει τον υπνο..συνηθως ουτε πονακια (κολικους για ενα διαστημα που περασαμε και δοντακια) της χαλανε τον υπνο και τωρα τη βλεπω πιο πολυ γκρινιαζει που δεν κοιμαται παρα που εχει πυρετουλη..προς το παρον με αγκαλιτσα κοιμηθηκε,της επεσε παλι ο πυρετος,ιδρωσε και λιγο,κι ελπιζω μεχρι το βραδυ να συνεχισει χωρις πυρετο..ανοιξε και η μυτουλα της αναπνεει σχεδον κανονικα..θα συνεχισω το παναντολ οπως μου ειπε ο γιατρος..για ντεπον μου ειπε μονο για υποθετο κι αυτο αν ανεβασει πανω απο 39..προς το παρον εχουμε μονο καλα σημαδια..σας ευχαριστω πολυ ολες..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικός μου ο σασούκος επειδή δεν το πίνει το Deponτου το βάζω σε πχ 60mlγάλα και μια χαρά το καταπίνει.

;)

ξερεις τι φοβαμαι?μηπως επειδη δεν της αρεσε καθολου το πανταντολ μετα δεν θα της αρεσει και το γαλα αν της το ριξω μεσα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι φοβαμαι?μηπως επειδη δεν της αρεσε καθολου το πανταντολ μετα δεν θα της αρεσει και το γαλα αν της το ριξω μεσα..

 

Έτσι την είχα πάθει και εγώ όταν αρρώστησε μια φορά....το είχα βάλει στο νεράκι και μετά έβλεπε το μπιμπερό και έτρεχε.

Με σύριγγα της δίνω τα σιροπάκια και ας κλαίει...

Τώρα βλέπει σύριγγα και τρέχει...

Περαστικά, και αφού περνάει και το συνάχι θα κοιμάται και πολύ καλύτερα το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Eμεις ημαστε στην φαση της αναρωσης. Μετα απο πολλα ξενυχτια και συνεχιζουμε ακαθεκτες αυτο που εχω να σου προτεινω αφου παρεις και το οκ του γιατρουσου φυσικα ειναι τα εξεις.

1. καλο πλυσιμο της μυτης πολυ συχνα και ανα δυο ωρες μην σου πω με φυσιολογικο ορο και ενεση (οχι τις αμπουλιτσες γιατι με την ενεση το καταπινει με αποτελεσμα οι μυξες να μην καθοντε στο λαιμο.

 

2. καλο θα ειναι οταν ο πυρετος πεφτει να κανεις μπανακια το μωρο και στο καπακι ορο γιατι υγροποιει τις μυξες και φευγουν καλυτερα.

 

3. να βαλεις υγραντυρα για τις ωρες που κοιματε προκοιμενου να μην γινονται οι μυξες παχυρευστες και δεν φευγουν ευκολα. Αν δεν εχεις υγραντηρα βραζε νερο σε κατσαρολα και βαζε προσεκτικα το παιδι κοντα.

 

4. μην αναβεις κλιματισικο γιατι ξερενει την ατμοσφαιρα

 

5. Αν δεις και σου κανει βηχα συχνα και λογο ηλικιας απευθεις νοσοκομειο μην κανει βροχικα.

 

Περαστικα να ειναι ο πυρετος μην σε ανυσηχει προσεχε πολυ τις μυξες γιατι εμεις νοσηλευτικαμε με βροχειολιτα 6 μηνων.

βεβαια απο τοτε δεν την εχουμε ξαναπαθει αλλα ο ορος πεφτει με το τουλουμι οταν εχουμε μυξες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..

delin εκτος απο αυτο με το νερο και το νοσοκομειο ολα τα υπολοιπα τα εφαρμοζω ηδη..ευχαριστω για τις συμβουλες

 

της το εδωσα τελικα με το γαλα αφφου επι μιση ωρα προσπαθουσα με τη συριγγα και δεν καταφερνα τιποτα..κοντεψε να μελανιασει απ το κλαμα..ευτυχως το δεχτηκε και το ηπιε ολο της το γαλα..ηθελε κι αλλο αλλα δεν της εδωσα..ηταν ετοιμη για υπνο και αν της εδινα κι αλλο θα δυσκολευτοταν να ρευτει οποτε παει ο υπνος..ασε λεω αν πεινασει θα ξυπνησει και θα ξαναφαει..ηπιε γαλα ρευτηκε και κοιμηθηκε σε 5 λεπτα ακριβως..ειναι καλο που κοιμαται τοσες ωρες?ολη μερα σχεδον κοιμαται..

μεχρι στιγμης δεν ξανα ανεβασαμε πυρετο..λετε να παει ετσι κι ολο το βραδυ?το ελπιζω..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα η δική μου όταν είχε πυρετό κοιμόταν όλη μέρα!!!!!!!!!!!!

Μη στενοχωριέσαι, όλα θα πάνε καλά. Απλά έχε το νου σου στον πυρετό να μην ανέβει. Περαστικά σας :P!!!!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο χθες και μενα ο μικρος μου (12 μηνων) εχει πολυ καταρροή στη μύτη.Δεν μπορουσε ολο το βραδυ να κοιμηθεί ο καημενος.Επισης μου χει κανει απο χτες 3 φορες διαρροια.Βηχα και πυρετο δεν εχει προς το παρον.Πηρα την παιδιατρο τηλ και μου ειπε οτι αυτα μπορει να οφειλονται στο οτι βγαζει τα πανω δοντακια.Βεβαια αυριο θα παω μαλλον να τον δει και απο κοντα.Γνωριζετε εσεισ κοριτσια αν τα δοντια μπορει να χουν αυτα τα συμπτωματα με καταρροή μύτης και διαρροιες?εγω πρωτη φορα το ακουσα.

Danielaki περαστικά και στο δικο σου μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

ταζουλα περαστικα και σε σας..για διαρροια εχω ακουσει οτι σχετιζεται με τα δοντακια αλλα για καταρροη οχι..δεν ξερω αν τα κοριτσια ξερουν κατι παραπανω..εμας με τα κακακια δεν μας εμφανισε κανενα προβλημα μονο μυριζουν παραπανω απ οτι πριν κι αυτο νομιζω σημαινει πως εχει κρυωσει (?) δεν ειμαι και σιγουρη..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπουκωμα ,κατρροη ,δοιαρια ,πυρετο ειναι μερικα απο τα συπτωματα που μπορει να εμφανισει καποιο παιδακι οταν προκυται να εμφανιστει καποιο δοντακι.

 

Προσωπικα ο γιος μου καθε φορα που βγαζαμε καποιο δοντι ειχε τρελλο μπουκωμα,καταρροη και απιστευτα σαλια που παντα κατεληγε σε ωτιτιδα (ειχα δυνοπαθηση ενα χρονο)ενω η κορη μου μου εκανε μια δυο μερες διαροιες σε σημειο που ανοιγε και μετα μολις εσκαγε το δοντι ηρεμουσε κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...