Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το ψυγειο βρωμισε ολο το σπιτι


angel86

Recommended Posts

καλησπέρα,

θα ήθελα τη βοηθεια σας αν γνωριζετε κάτι.

έφυγα για διακοπες 2 εβδομάδες απο τις πρώτες μέρες το ψυγείο έκανε βραχυκύκλωμα και έριξε το ρελέ, ότι κρεατικά και ψάρια είχα μέσα σάπησαν και βρώμισαν όλο το σπίτι με αυτη την απαισια μυρωδια των σκουπιδιών.

οταν γυρισα βρηκα το πατωμα της κουζίνας μεσα στα αιματα και γεματο σκουλίκια, ολα αυτα καθαρίστηκαν αλλα η βρώμα έχει ποτίσει τους αρμούς απο τα πλακακια και δεν φευγει με τιποτα.

Μετα απο μια εβδομάδα που είναι συνεχεια ανοιχτό συνεχίζει να βρωμάει, ολα εχουν καθαριστει με χλωρίνη και σημερα εβαψα τους τοίχους αλλα η μποχα παραμένει.

 

αν γνωρίζεται πως μπορεί να φύγει αυτη η μυρωδιά ή αν υπάρχει κάποιο ειδικο απορρυπαντικό ή φάρμακο ισχυρό όπως αυτό της απολύμανσης παρακαλώ πείτε μου. είναι επείγον.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα,

θα ήθελα τη βοηθεια σας αν γνωριζετε κάτι.

έφυγα για διακοπες 2 εβδομάδες απο τις πρώτες μέρες το ψυγείο έκανε βραχυκύκλωμα και έριξε το ρελέ, ότι κρεατικά και ψάρια είχα μέσα σάπησαν και βρώμισαν όλο το σπίτι με αυτη την απαισια μυρωδια των σκουπιδιών.

οταν γυρισα βρηκα το πατωμα της κουζίνας μεσα στα αιματα και γεματο σκουλίκια, ολα αυτα καθαρίστηκαν αλλα η βρώμα έχει ποτίσει τους αρμούς απο τα πλακακια και δεν φευγει με τιποτα.

Μετα απο μια εβδομάδα που είναι συνεχεια ανοιχτό συνεχίζει να βρωμάει, ολα εχουν καθαριστει με χλωρίνη και σημερα εβαψα τους τοίχους αλλα η μποχα παραμένει.

 

αν γνωρίζεται πως μπορεί να φύγει αυτη η μυρωδιά ή αν υπάρχει κάποιο ειδικο απορρυπαντικό ή φάρμακο ισχυρό όπως αυτό της απολύμανσης παρακαλώ πείτε μου. είναι επείγον.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

επαθα το ιδιο ακριβως στις διακοπες... ευτυχως ειχα 2ο ψυγειο -γιατι ειχε χαλασει, πηραμε αλλο κ μετα αφου ξεπαγωσε πηρε παλι μπροστα οποτε το κρατησαμε- κ η μποχα εφτανε μεχρι την εισοδο της πολυκατοικιας. Απορω πως δεν φωναξαν την αστυνομια οι διπλανοι! Εβγαλα το ψυγειο στο μπαλκονι, το καθαρισα κ παλι μυριζε. Ανακαλυψα λοιπον οτι απο πισω εχει ενα μικρο δοχειο που ειχε γεμισει αιματα κ σκουλικια (ΑΗΔΙΑ!!!!!). Πηρα ξυδι -αδειασα 1 μπουκαλι- κ το καθαρισα, παλι βρωμαγε, τηλεφωνησα σε εναν ψυκτικο, ηρθε το ανοιξε κ τελικα ειχε κρατησει κ μεσα υγρα, στα σωληνακια. το καθαρισε κ οκ, ξεμυρισε.

 

Προσεξε μηπως εχει κρατησει καπου υγρα κ γιαυτο μυριζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα. Κι εγώ το ίδιο ακριβώς έπαθα αλλά ευτυχώς δεν είχα αφήσει πολλά πράγματα μέσα στο ψυγείο, από κρέατα για να καταλάβεις μόνο λίγο μοσχάρι. Παρόλα αυτά έκανε αρκετές μέρες να ξεβρωμίσει. Χρησιμοποιήσαμε σόδα (μετά, βέβαια, διάβασα στο φυλλάδιο του ψυγείου ότι δεν επιτρεπόταν), ξύδι,κα. Τελικά πήραμε από το σούπερ μάρκετ ένα καθαριστικό για το εσωτερικό του ψυγείου, τα οποία για να είμαι ειλικρινής ούτε που ήξερα ότι υπήρχαν. Τώρα, ποιο από αυτά έκανε την καλύτερη δουλειά τι να σου πω...

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

πλησιμο παντου με ξυδι ριξε και στους αρμους αστο λιγο και μετα σφουγγαρισε με νεροξυδο και μια κουταλια σκονη κανελας στον κουβα ,στο ψυγειο βαλε ενα μπολακι με ξυδι αφου το πλυνεις ολο καλα με ξυδι.θα σου βρωμαει ξυδι βεβαια μια δυο μερες αλλα οσο εξατμιζεται το ξυδι τοσο θα φευγουν οι οσμες

Link to comment
Share on other sites

..........κι εμείς το είχαμε πάθει πριν χρόνια!!!!!!!

 

εκτός από όλα τα παραπάνω που σου είπαν τα κορίτσια, όταν το θέσεις σε λειτουργία, θα βάλεις μέσα (χωρίς καπάκι) ένα βαζάκι με ελληνικό καφέ, ένα βαζάκι με μαγειρική σόδα και φακελάκια με χρησιμοποιημένο τσάι

και φυσικά πλύσιμο με άφθονο ξύδι

 

τραβάνε τις μυρωδιές

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aκριβως το ιδιο επαθε και η αδερφη μου ....

η ερωτηση ειναι πως ξεμυριζει το σπιτι που εχει ''ποτισει'' απο τα υγρα που ετρεξαν στα πατωματα και στα ντουλαπια.......νομιζω και η angel86 αυτο το προβλημα εχει τώρα.

11 Αυγουστου καθαρησε το σπιτι της η αδερφη μου και ακομα δεν τολμας να μπεις μεσα απο την δυσοσμια.:?

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

το παθαμε ανημερα πρωτοχρονιας, οταν μπηκαμε στο σπιτι στο χωριο του αντρα μου...

 

δε μπορω να σας περιγραψω τη φρικη, οσοι το εχετε περασει τα ξερετε..

 

το χειροτερο ειναι ομως, πως απο τα μικροβια επαθα εγω μια γαστρεντεριτιδα πολυ σοβαρη, παρα λιγο να τιναξω τα πεταλα... καπως ετσι οπως καθαριζαμε, καπου τσιμπησα καποιο μικροβιο... ευτυχως το επαθα εγω και οχι το παιδι...

 

οποτε,προσοχη!!

 

α, ναι, το σπιτι το αφησαμε ανοιχτο 2 μηνες.... μεσα στο χειμωνα, ορθανοιχτο... τα χαλια πεταχτηκαν, και το ψυγειο ηθελε ο αντρας μου να το πεταξουμε, τελικα το εκανε λαμπικο ο πεθερος μου, αλλα το χλωρινιαζε ολοκληρο 10 μερες συνεχεια... και φωναξαν και ανθρωπο και αντικατεστησε ολα τα λαστιχα μεσα και εξω

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγείο έχει κατάψυξη επάνω ή κάτω με συρτάρια; Αν έχει πάνω (που φαντάζομαι γιατί τα συρτάρια θα κρατούσαν τα αίματα), θα πρέπει να ξεβιδώσετε την πλάτη (της κατάψυξης) να αφαιρέσετε ή να σηκώσετε τον πάτο της κατάψυξης και να καθαρίσετε από κάτω. Θα πάθεις πλάκα με το τι θα βρεις εκεί μέσα.

Στο τέλος σε εκείνο τον χώρο ρίξε νερό με χλωρίνη για να πάει σε όλη τη δίοδο αποχέτευσης του ψυγείου.

Το σπίτι που μένω τώρα (με ενοίκιο) διέθετε εντοιχισμένες ΗΣ. Οι δικές μου κατέβηκαν στην αποθήκη και χρησιμοποιούμε αυτές του σπιτιού. Το ψυγείο πάντα μύριζε λίγο περίεργα. Η κατάψυξη ήταν στο πάνω μέρος, και έτσι ένα Σάββατο βάλθηκα να τη ξεβιδώνω για να τη καθαρίσω. Και βέβαια βρήκα την πηγή του κακού, που ήταν λιωμένο παγωτό που είχε γίνει σαν μαστίχα πια.

Τώρα το ψυγείο δεν μυρίζει.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Το περάσαμε και εμείς και φυσικά πετάξαμε το ψυγείο! Τι ξύδι, τι ειδικά καθαριστικά... τίποτα! Έκανε μέρες να ξεμυρίσει το σπίτι. Βγάλαμε το ψυγείο στο μπαλκόνι και κάναμε υπομονή. Το πάθαμε μέσα στο καλοκαίρι και δεν είχαμε ούτε δροσερό νερό να πιούμε για αρκετές μέρες! Τελικά είχε απαλή μυρωδιά μόνο η κατάψυξη αλλά δεν την αντέχαμε και πήραμε άλλο.

 

Όσο για το σπίτι; Άναψα κάτι αρωματικά στικς για να αλλάξω λίγο την "μπόχα"!

Το ίδιο αναρωτηθηκαμε και εμείς. Κανένας γείτονας να μην ειδοποιήσει; Μα τόσο αδιάφοροι πια;;;; Μύριζε σαν να είχε πεθάνει κάποιος από την είσοδο.

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

απάισια μυρωδιά...

αυτό που σου είπαν τα κορίτσια,μάλλον θέλει ξεβίδωμα και καθάρισμα...

άνοιγμα καλό το σπίτι,και πλύσιμο συνέχεια...με τον καιρό θα φύγει...

τώρα θα σας έχει μείνει και η μυρωδιά στη μύτη...

σίγουρα θα έχει ποτίσει στα υφάσματα,στις κουρτίνες,πλύσιμο όλα...εμείς γυρνώντας από διακοπές πριν μερικά χρόνια κοντέψαμε να πεθάνουμε από την βρώμα...είχα ξεχάσει μερικές πατάτες στο καλάθι,έκανε όμως τρελή ζέστη στο σπίτι,με κλειστά παράθυρα και χάλασαν...απίστευτη μπόχα για μέρες!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααααα είχαμε αλλάξει και τα λάστιχα στις πόρτες!!!!!

 

Όσο για το σπίτι; Άναψα κάτι αρωματικά στικς για να αλλάξω λίγο την "μπόχα"!

Το ίδιο αναρωτηθηκαμε και εμείς. Κανένας γείτονας να μην ειδοποιήσει; Μα τόσο αδιάφοροι πια;;;; Μύριζε σαν να είχε πεθάνει κάποιος από την είσοδο.

 

.....εμάς γείτονας μας την έκανε την δουλειά!!!!!!! προκάλεσε βραχυκύκλωμα και έριξε τον δικό μας ρελιέ και στο δικό του σπίτι έκαψε την ασφάλεια του ρολογιού (ήρθε η ΔΕΗ και του την άλλαξε)

 

υγρά ευτυχώς δεν είχαν τρέξει στο πάτωμα, ήταν σε φάση που γινόντουσαν τα ψιλά ψιλά σκουλικάκια/ μυγάκια!!!!!!

 

.....ούτε το σπίτι μύριζε, πριν ανοιχτεί η πόρτα του ψυγείου!!!!!!!!!! μόλις όμως ανοίχτηκε, αυτό ήταν...........

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε πάθει όταν είμαστε φοιτητές.

Ήρθε η μητέρα μας και μας γέμισε το ψυγείο με κρεατικά(μεταξύ των οποίων και συκώτι).Εν τω μεταξύ εμείς ούτε αυγό δεν ξέραμε να βράσουμε,που λέει ο λόγος και αδιαφορήσαμε για τα κρέατα μέχρι που δεν ανοίγαμε το ψυγείο,από τη βρώμα.

Στο τέλος τα πετάξαμε όλα,δοκίμασα όλα τα καθαριστικά και σας πληροφορώ χρόνια μετα,μια μυρωδιά την είχε.

Από τότε,όταν είναι να πάω διακοπές,δέκα-δεκαπέντε ημέρες πριν φύγω αρχίζω να καταναλώνω ό,τι έχω και έτσι ή κλείνω τελείως το ψυγείο ή μένουν μέσα πράγματα που δεν βρωμίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, άδικα στενοχωριόμουν... είμαστε πολλοί που την πάθαμε...

Πριν χρόνια μετά τις διακοπές, λόγω διακοπής του ρεύματος, χάλασαν όλα... βρώμα απίστευτη!

Φέτος, ακόμη χειρότερα, και πάλι μετά τις διακοπές, κάηκε το ψυγείο και η βρώμα ήταν τρισχειρότερη! Και δεν ερχόταν κανείς να το βγάλει (εντοιχιζόμενο), επειδή είχε αγώνα μουντιάλ... Ούτε στον εχθρό μου... "Να σου καεί το ψυγείο" κατάρα μεγάλη! Το βγάλαμε, το πετάξαμε και γλιτώσαμε, ενώ το καινούριο μας το έφεραν μετά από μία εβδομάδα μέσα στον καύσωνα!!!! :-(

Αχ, τι μου θυμίσατε! Και προσοχή! Να αποφύγετε τα εντοιχιζόμενα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η καλύτερη λύση είναι πριν φύγουμε για διακοπές μεγάλου χρονικού διαστήματος να αδειάζουμε το ψυγείο και να κλείνουμε και τον γενικό του ρεύματος, αφήνοντας την πόρτα του ψυγείου ανοιχτή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...