Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεραπεία ικτέρου...μύθος ή αλήθεια????


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα.

ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή μια γνωστή του άντρα μου η οποία σήμερα τον πληροφόρησε για το εξής..:

στην Αριδαία, υπάρχει λέει κάποιος "πρακτικός", (μην με ρωτήσετε τί είναι αυτός, δεν ξέρω!), ο οποίος θεραπεύει τον ίκτερο στα νεογέννητα με τον εξής τρόπο: βάζει στην πλατούλα του μωρού μια σκόνη και αφού καλύψει όλη του την πλάτη...φυτρώνει λέει μια τρίχα στην πλάτη του μωρού και ο "πρακτικός" την κόβει...και εξαφανίζεται ο ίκτερος!!!!!!!!!!!!!!

η συγκεκριμένη που του το είπε, πήγε λέει και τα δύο της μωρά και τους έφυγε ο ίκτερος.

όλο αυτό γίνεται στην Αριδαία... ξέρει καμία κάτι?

εγώ γιατί το θεωρώ χαζό όλο αυτό? είναι δυνατόν να φυτρώνει μια τρίχα? αν ήταν έτσι...θα πήγαιναν όλοι οι φαλακροί.....!!!!!!!!!!

άσε που θα το ήξεραν αυτό το κόλπο και στις κλινικές και οι παιδίατροι.

στην Αριδαία όμως γίνετε χαμός λέει σε αυτόν.

περιμένω την άπόψή σας....

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ελεος!τα δικα μου εκαναν κ τα 2 ικτερο κ εφυγε μονος του στο σπιτι!χωρις κανεναν πρακτικο!τριχες που φυτρωνουν κ λαμακιες.μη βαζισεστε τα μωρα σε πρακτικους κ οτι ναναι αλοιφες! σε λιγο θα βγαλουν κ αλοιφες που γκαστρωνουν!:P

Link to comment
Share on other sites

Ωχ παλι καλα που ειναι και βραδυ......και δικαιολογειτε η ωρα για αυτα που λενε κοριτσι μου. Εμενα ΓΙΑΤΙ δεν μου τα λεει κανεις αυτα ρε παιδια να γελασουμε λιγο? ΓΙΑΤΙ? Καθε φορα τα λενε στους διπλα.......τυχαιο δεν νομιζω.......αντε και καλο μας βραδυ....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Χριστέ μου τι άλλο θα ακκούσω? Ενα βρέφος με ικτερο και το τρέχεις στον Τρεχαγυρευόπουλο? Και αν είναι σοβαρό το περιστατικό και χρειάζεται νοσηλεία, και πεθάνει όσο το τρέχεις? Τι θα λες μετά. Μίας φίλης μου που έκανε ικτερο 17 την δεύτερη μέρα, έμεινε στο νοσοκομείο 15 ημέρες. Ας είμαστε σοβαροί παρακαλώ και ας μην ακούμε αηδίες που κοστίζουν ζωές.

Οπως πολύ σωστα είπες, αν ίσχυε κάτι τέτοιο, ο κύριος θα ήταν πλούσιος.:confused::confused:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια!αν ειναι δυνατον!παιζουμε με τετοια?τα δικα μου ευτυχως ειχαν πολυ λιγο κ δε χρειαστικαν νοσηλια αλλα κ μενα της φιλης μου εμεινε 6 μερες νοσοκομειο!πρακτικα κ χαζομαρες σε νεογεννητο?μα οχι μονο σε νεογεννητο αλλα κ σε κανεναν!ουτε καν σε μας!ελεος ο καθε κομπογιαννιτης.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

o κύριος είναι πλούσιος!!!!!!!!!! αυτό είναι το θέμα!

όλη η Αριδαία λέει πηγαίνει σε αυτόν, καθώς και άλλοι γονείς απο άλλες πόλεις.

φυσικά και δεν θα πήγαινα το παιδί μου να του σπείρουν τρίχες στην πλάτη, αλλά απο την ώρα που το άκουσα έχω πεθάνει στο γέλιο και απορώ πώς κάποιοι πείθονται να κάνουν κάτι τέτοιο...

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να παρει στο λαιμο του κανενα μωρο!αχ θεε μου δε θελω καν να σκεφτω οτι μπορει καποιο μωρο να παθει κατι κακο!πρεπει να τον καταγγειλετε!αυτο που κανει ειναι εγκλημα!παιζει με τις ζωες νεογνων!:evil:

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να παρει στο λαιμο του κανενα μωρο!αχ θεε μου δε θελω καν να σκεφτω οτι μπορει καποιο μωρο να παθει κατι κακο!πρεπει να τον καταγγειλετε!αυτο που κανει ειναι εγκλημα!παιζει με τις ζωες νεογνων!:evil:

 

 

συμφωνώ μαζί σου, αλλά να ρωτήσω κάτι?

όντως θεραπεύεται ο ίκτερος? δηλ. πάει μια μάνα εκεί με το μωράκι έχοντας ίκτερο και φεύγει χωρίς ίκτερο?

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

δε τον ξερω τον κομπογιαννιτη!αλλα σκεψου κ την περιπτωση να εχει τυχη κ ως τωρα να μην ηταν βαριες μορφες ικτερου!πχ οπως ειπα τα δικα μου που δε χρειαστικαν ουτε νοσηλεια ουτε τιποτα κ μεσα σε λιγες μερες περασε!αν πχ τα πηγαινα σαυτον τον...απατεωνα θα ελεγαν οτι το εκανε αυτος?:shock:

Link to comment
Share on other sites

αύριο θα τον πάρω τηλ απο περιέργεια και μόνο να ρωτήσω τιμή και να μου πεί τί ακριβώς κάνει για να εξαφανιστεί ο ίκτερος!

μου φαίνεται αδιανόητο που υπάρχουν μανούλες που τον συστήνουν κιόλας! όχι τίποτα άλλο, αλλά ο δικός μου επειδή έχει αγχωθεί που το μωράκι μας έχει ακόμη 13,5 ίκτερο ενώ είναι 1 μηνών, κόντεψε να πειστεί...και μου το είπε με τέτοια χαρά οτι υπάρχει αυτή η λύση....!!!!!!!

εγώ του πρότεινα να το πεί στον κολλητό του που δεν ΄΄εχει μαλλιά...για να αποκτήσει! ΕΛΕΟΣ!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο ικτερος στα νεογνα ειναι μια παθηση που εχει να κανει με το συκωτι τους.που κολανε οι τριχες στην πλατη κ το κουρεμα τους με το οτι το συκωτι ενος νεογνου δεν μπορει να συλλαμβανει η να αποβαλει ποσοτητες χολερυθρινης?(το εγραψα σωστα?:rolleyes:)ειναι δυνατον?

ο γιατρος σου τι λεει που εχει τοσο καιρο ικτερο το μωρο?εκανε περεταιρω εξετασεις?ποσο καιρο εχει ικτερο?διαβασε εδω αν θες

http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=41&Itemid=46

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου, γυρίζοντας απο την δουλειά του σήμερα μου είπε γι'αυτόν που του το είπε μια συνεργάτης του η οποία έχει δύο παιδιά , τα οποία είχαν και τα δύο ίκτερο και τα έκανε καλά ο εν λόγω κύριος.

δεν χρειάστηκε να μου πεί να πάμε κι εμείς τον μικρούλη μας γιατί εγώ ξεκίνησα να γελάω.

αυτή την στιγμή είναι δίπλα μου για να δεί και τις δικές σας απόψεις, και τώρα γελάει και αυτός...!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

αν αντί για μια τρίχα, βγει ολόκληρη τούφα τι γίνεται???? σε παραπεμπει σε αισθητικό για αποτρίχωση ή την κάνει ο ίδιος????

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς είπα κι εγώ... και ναί σωστά το έγραψες.

κάναμε προχθές εξέταση και θα κάνουμε πάλι σε 10 ημέρες. η παιδίατρος μας είπε οτι δεν είναι πολύ υψηλή τη τιμή, απλά σε 10 ημέρες θα δούμε και την αιμοσφαιρίνη του μωρού για να πάρει αν είναι σίδηρο ή φιλικό οξύ.(δεν θυμάμαι τί απο τα δύο μου είπε)

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σκονες που βγαζουν τριχες κ χαζομαρες!σιγα μην παει κ ο γκελερ απο πανω απο την πλατη του μωρου κ φωναζει ΄΄φυτρωσε''!!! :-Pκ τσουπ να βγαινει η τριχα!:-P

το μωρο αν εχει πανω απο 15 μερες ικτερο πρεπει να κανει εξτρα εξετασεις αιματος!

Link to comment
Share on other sites

αν αντί για μια τρίχα, βγει ολόκληρη τούφα τι γίνεται???? σε παραπεμπει σε αισθητικό για αποτρίχωση ή την κάνει ο ίδιος????

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

χαχαχαχα....

στο διπλανό δωμάτιο είναι η γυναίκα του για τυχόν καλωπισμό που θα χρειαστεί...!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

οκ τωρα ειδα την απαντηση σου.να το βαζεις κοντα στο παραθυρο το μωρο!χρειαζεται φως.θηλαζεις?αν ναι συνεχιζε να θηλαζεις οσο μπορεις περισσοτερο.αν οχι τοτε να του δινεις τσαι χαμομηλι αναμεσα στα γευματα

Link to comment
Share on other sites

Dimitra, το site για τον ίκτερο που έβαλες για να διαβάσω...είναι της παιδιάτρου μου!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

.......αν οχι τοτε να του δινεις τσαι χαμομηλι αναμεσα στα γευματα

 

χωρίς να είμαι σίγουρη, το χαμομήλι δεν κάνει για το ίκτερο!!

 

Ας ρωτήσει καλύτερα τον παιδίατρο, αλλά από την στιγμή που το παιδί θηλάζει αποκλειστικά τα διαφόρων ειδών τσάγια είναι περιττά!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

θηλάζω και τρώει πάρα πολύ το μωρό και ζωηρό είναι.

πού θα πάει...θα περάσει!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι σίγουρη, το χαμομήλι δεν κάνει για το ίκτερο!!

 

 

δεν ξέρω συγκεκριμένα για το χαμομήλι.

λένε όμως οτι βοηθάνε πολυ τα υγρά γενικά!

φυσικά επειδή θηλάζω αποκλειστικά, δεν του δίνω τίποτα..

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

θηλάζω και τρώει πάρα πολύ το μωρό και ζωηρό είναι.

πού θα πάει...θα περάσει!

 

αφου θηλαζεις δε χρειαζεται τιποτε αλλο,γαλα κ φως κ θα περασει!αν υπηρχε κατι ανησυχητικο θα φαινοταν στις εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια...για το κράξιμο στον "πρακτικό", και για τις συμβουλές!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να ρωτησω και γω κατι; Αφου ο ικτερος στα νεογνα ειναι τοσο συνηθισμενος τα παλια τα χρονια τί κανανε; Η γιαγια μου μου ειπε οτι κοβανε το μωρο με ξυραφι ή κατι τετοιο τελοσπαντων. Γνωριζετε εσεις κατι; Το εχω απορια....

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...