Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καυστηρας pellet γνωρίζει κανείς ?


gentriana

Recommended Posts

Όποιος/όποια έχει σχετική γνώση ή πείρα ας με βοηθήσει παρακαλώ! Είμαι πολύ μπερδεμένη και αγχωμένη με το θέμα της επιλογής της καταλληλότερης λύσης για κεντρική θέρμανση στο σπίτι που ανακαινίζουμε. Πρέπει να πάρω πολύ σύντομα μια απόφαση. Έχει κανείς ιδέα από σόμπες-καλοριφέρ πέλετ; Χρησιμοποιεί κανείς σπίτι του σχετικό σύστημα; Ξέρετε κόστος εγκατάστασης, κόστος λειτουργίας, πώς προμηθεύεται κανείς το καύσιμο; Επίσης, θα ήθελα και τις εμπειρίες όσων έχουν ενεργειακό τζάκι. Προσπαθώ να αποφύγω αν είναι δυνατόν το πετρέλαιο... και φυσικά να εξαρτώμαι όσο λιγότερο από τη ΔΕΗ.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρήκα αυτό...δεν ξέρω κάτι παραπάνω...

το ενεργειακό τζάκι είναι καλό,αλλά για ενιαίους χώρους.επίσης η ενδοδαπέδια θέρμανση είναι πολύ καλή. μια καλή λύση αν βάλεις καλοριφέρ με πετρέλαιο να έχεις ξεχωριστούς θερμοστάτες,πχ ένα σαλόνι-κουζίνα κι ένα για τα δωμάτια,να μην καίνε τσάμπα όλα τα σώματα.

 

Τι είναι το Pellet?

 

To Pellet (πελλέτα) είναι ένα φυσικό βιολογικό καύσιμο το οποίο παράγεται αποκλειστικά και μόνο από ξύλο. Έχει την μορφή μικρών κυλίνδρων οι οποίοι δημιουργούνται με μηχανική κατεργασία χωρίς την χρήση χημικών ή άλλων ουσιών.

 

Γιατί να χρησιμοποιήσω Pellet? Το Pellet ως καύσιμο έχει κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα σε σχέση με το ξύλο:

 

Είναι οικονομικότερο στην χρήση από το πετρέλαιο. Έχει σταθερή ποιότητα και υγρασία (8 – 10%).

 

Είναι καθαρό και εύκολο στην χρήση και στην αποθήκευση καθώς συσκευάζεται σε τσουβαλάκια των 15 κιλών .

 

Οι σόμπες που λειτουργούν με Pellet είναι η ιδανικότερη λύση για διαμερίσματα που δεν έχουν δυνατότητα για εξαγωγή καμινάδας.

 

Η καύση που εμφανίζει είναι μεγαλύτερη του 93%

 

Δεν απαιτείται συνεχής τροφοδότηση διότι έχουν δεξαμενή για την καύσιμη ύλη. Χρειάζεται γέμισμα μια με δυο φορές την εβδομάδα (αναλόγως την χρήση και την ένταση λειτουργίας).

 

Η θαλπωρή και η αίσθηση της φωτιάς είναι ίδια με αυτή του ξύλου.

 

Οι σόμπες Pellet που διαθέτουμε αποτελούν ένα κορυφαίο συνδυασμό αισθητικής, απόδοσης και τεχνολογίας. Έχουν πιστοποίηση κατά CE και EN 14785. Επίσης διαθέτουν ωριαίο και εβδομαδιαίο προγραμματισμό.Περιλαμβάνουν ενσωματωμένο θερμοστάτη.

 

Προαιρετικά δέχονται ειδικό μόντεμ για τον έλεγχο της εκάστοτε μονάδας μέσω κινητού τηλεφώνου.

 

Μπορούν να καλύψουν πλήρως τις ανάγκες σε θέρμανση –οικολογικά- ενός μέσου σπιτιού χωρίς την χρήση άλλης θερμαντικής πηγής.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Gentriana!

 

Αν θες την επαγγελματικη μου γνωμη, ειναι η εξης:

 

Οσων αφορα τα pellet

Μη το χρησιμοποιησεις γιατι θεωρειται νεα -σχετικα- τεχνολογια και δεν ειναι δοκιμασμενο, κυριως ως προς τη διαρκεια ζωης του.

 

Οσων αφορα τα ενεργιακα τζακια

Ειναι μονο για μικρα σπιτια (2αρια) ας πουμε. Μεταφερεται (μεσω αεραγωγων) ζεστος αερας απο το τζακι στα υπολοιπα δωματια. Αν δε κανω λαθος μπορεις να το κανεις ειτε με καυσοξυλα, ειτε με υγραεριο. Επισης, δε μπορεις να εχεις το boiler για να εχεις ζεστο νερο οσο δουλευει το καλοριφερ. Θα πρεπει να πληρωνεις ρευμα για το θερμοσιφωνα και επισης, το ενεργειακο τζακι ειναι πανακριβο σε σχεση με την αποδοση του.

 

Εγω πιεστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι η ενδοδαπεδια θερμανση, που ναι μεν στοιχιζει καπως ακριβα στην εγκατασταση της (περιπου +50% απο το συμβατικο καλοριφερ), αλλα εχεις σταθερη και ομοιομορφη θερμοκρασια (πολυ βασικο αυτο, αν και ακουγεται καπως δευτερευον) μεσα στο σπιτι και οικονομια στα καυσιμα κατα 30% περιπου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Gentriana!

 

Αν θες την επαγγελματικη μου γνωμη, ειναι η εξης:

 

Οσων αφορα τα pellet

Μη το χρησιμοποιησεις γιατι θεωρειται νεα -σχετικα- τεχνολογια και δεν ειναι δοκιμασμενο, κυριως ως προς τη διαρκεια ζωης του.

 

Οσων αφορα τα ενεργιακα τζακια

Ειναι μονο για μικρα σπιτια (2αρια) ας πουμε. Μεταφερεται (μεσω αεραγωγων) ζεστος αερας απο το τζακι στα υπολοιπα δωματια. Αν δε κανω λαθος μπορεις να το κανεις ειτε με καυσοξυλα, ειτε με υγραεριο. Επισης, δε μπορεις να εχεις το boiler για να εχεις ζεστο νερο οσο δουλευει το καλοριφερ. Θα πρεπει να πληρωνεις ρευμα για το θερμοσιφωνα και επισης, το ενεργειακο τζακι ειναι πανακριβο σε σχεση με την αποδοση του.

 

Εγω πιεστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι η ενδοδαπεδια θερμανση, που ναι μεν στοιχιζει καπως ακριβα στην εγκατασταση της (περιπου +50% απο το συμβατικο καλοριφερ), αλλα εχεις σταθερη και ομοιομορφη θερμοκρασια (πολυ βασικο αυτο, αν και ακουγεται καπως δευτερευον) μεσα στο σπιτι και οικονομια στα καυσιμα κατα 30% περιπου.

 

Συμφωνω κι εγω με την αποψη αυτη μιας και εχω κανει προσφατα το σπιτι μου και εχω κανει κι εγω την ερευνα αγορας μου...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος/όποια έχει σχετική γνώση ή πείρα ας με βοηθήσει παρακαλώ! Είμαι πολύ μπερδεμένη και αγχωμένη με το θέμα της επιλογής της καταλληλότερης λύσης για κεντρική θέρμανση στο σπίτι που ανακαινίζουμε. Πρέπει να πάρω πολύ σύντομα μια απόφαση. Έχει κανείς ιδέα από σόμπες-καλοριφέρ πέλετ; Χρησιμοποιεί κανείς σπίτι του σχετικό σύστημα; Ξέρετε κόστος εγκατάστασης, κόστος λειτουργίας, πώς προμηθεύεται κανείς το καύσιμο; Επίσης, θα ήθελα και τις εμπειρίες όσων έχουν ενεργειακό τζάκι. Προσπαθώ να αποφύγω αν είναι δυνατόν το πετρέλαιο... και φυσικά να εξαρτώμαι όσο λιγότερο από τη ΔΕΗ.

Λοιπόν φίλη μου να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου.Μένουμε σε διαμέρισμα 130 τμ,Υπάρχει αυτόνομη θέρμανση φυσικά,και έχουμε τοποθετήσει ενεργειακό τζάκι.΄Εχουμε βέβαια και ηλιακό θερμοσίφωνα.Το τζάκι μας ξεκινάει να ανάβει περίπου μέσα με τέλη Οκτωβρίου(αναλόγως τα κρύα) και σβήνει αρχές Απριλίου.Καταναλώνουμε 5 τόνους ξύλα περίπου.Το καλοριφέρ το καίμε τόσο ώστε να κάνουμε αποσβεση τη συμμετοχή μας στο πετρέλαιο κάθε μήνα,δηλαδή γύρω στις 20 ώρες.Ζεστό νερό υπάρχει από το ηλιακό.Αν είσαι σε μονοκατοικία θα σύμφερε να βάλεις ενεργειακό τζάκι και να το συνδέσεις με τα καλοριφέρ,το έκανε μια γνωστή μας.Σε μονοκατοικία θα κάνεις τρελή οικονομία με τα ξύλα,όσο για τα πέλετ γιατί δεν παίρνεις τη γνώμη κάποιου ειδικού?Από προσωπική πείρα σου λέω ότι το ενεργειακό τζάκι είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ!!!!!!!!:roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά τελικά δεν έχω καταλάβει καλά: μπορώ να ζεστάνω όλο το σπίτι μόνο με τζάκι, χωρίς άλλη πηγή θερμότητας; Κι αυτό με αεραγωγούς ή με σώματα; Και δεν πρέπει να είσαι διαρκώς από πάνω να τροφοδοτείς με ξύλα; Το σπίτι είναι παλιά μονοκατοικία 120τμ., παραθαλάσσια, χωρίς πρόβλεψη μόνωσης... Ενδοδαπέδια δεν παίζει για οικονομικούς λόγους (το όνειρό μου ήταν η γεωθερμία, εφόσον υπάρχει μεγάλο οικόπεδο, αλλά θα παραμείνει όνειρο).

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

ωραίο θέμα.

κι εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα στο σπίτι. είναι τεράστιο, αλλά η θέρμανση κεντρική με αέριο. συνεννόηση στην πολυκατοικία δεν υπάρχει.

ηλιακός δεν υπάρχει και δεν πρόκειται, γιατί υπάρχει σκεπή, όχι ταράτσα.

έχω 3 κλιματιστικά, δύο στις κρεβατοκάμαρες, κι ένα στο σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.

η ΔΕΗ όταν χτυπάει, χτυπάει με 600+ το χειμώνα και το καλοκαίρι με 350+, στους εκκαθαριστικούς, χώρια στους έναντι, 250 χειμώνα, 130 καλοκαίρι.

και από ζέστη σε όλο το σπίτι το χειμώνα ούτε λόγος.

σκεφτόμασταν για να αυτονομηθούμε, αλλά θέλουμε 51% έγκριση από τους υπόλοιπους ενοίκους. πού θα πάει θα τους ψήσω.

άλλες λύσεις από αυτά που διαβάζω είναι το ενεργειακό τζάκι. δεν υπάρχει πρόβλεψη για σωληνώσεις. είμαστε στον 1ο όροφο. δεν θα μας το επιτρέψουν. το είχε συζητήσει ο πατέρας μου, πριν χρόνια.

υπάρχει άλλο είδος τζακιού, χωρίς σωληνώσεις;

ενδοδαπέδια δεν πρόκειται. τεράστιο κόστος κι έχω πανάκριβα μάρμαρα κάτω και καινούργια παρκέ στις κρεβατοκάμαρες.

τί πρόβλημα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραίο θέμα.

κι εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα στο σπίτι. είναι τεράστιο, αλλά η θέρμανση κεντρική με αέριο. συνεννόηση στην πολυκατοικία δεν υπάρχει.

ηλιακός δεν υπάρχει και δεν πρόκειται, γιατί υπάρχει σκεπή, όχι ταράτσα.

έχω 3 κλιματιστικά, δύο στις κρεβατοκάμαρες, κι ένα στο σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.

η ΔΕΗ όταν χτυπάει, χτυπάει με 600+ το χειμώνα και το καλοκαίρι με 350+, στους εκκαθαριστικούς, χώρια στους έναντι, 250 χειμώνα, 130 καλοκαίρι.

και από ζέστη σε όλο το σπίτι το χειμώνα ούτε λόγος.

σκεφτόμασταν για να αυτονομηθούμε, αλλά θέλουμε 51% έγκριση από τους υπόλοιπους ενοίκους. πού θα πάει θα τους ψήσω.

άλλες λύσεις από αυτά που διαβάζω είναι το ενεργειακό τζάκι. δεν υπάρχει πρόβλεψη για σωληνώσεις. είμαστε στον 1ο όροφο. δεν θα μας το επιτρέψουν. το είχε συζητήσει ο πατέρας μου, πριν χρόνια.

υπάρχει άλλο είδος τζακιού, χωρίς σωληνώσεις;

ενδοδαπέδια δεν πρόκειται. τεράστιο κόστος κι έχω πανάκριβα μάρμαρα κάτω και καινούργια παρκέ στις κρεβατοκάμαρες.

τί πρόβλημα!!!!!!!!!!!!

Εμείς παρόλο που έχουμε αυτόνομη θέρμανση τοχειμώνα ζεσταίνουμε όλο μα όλο το σπίτι 130τμ με το ενεργειακό τζάκι.Εννοείται όμως πως πρέπει να το τροφοδοτείς με ξύλα.΄Εχω όμως και την εντύπωση ότι υπαρχουν και ενεργειακά τζάκια με αέριο που δεν χρειάζονται καμινάδα.Ψάξτε τοοοοο!!!:-P:-P:-P
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Gentriana!

 

Αν θες την επαγγελματικη μου γνωμη, ειναι η εξης:

 

Οσων αφορα τα pellet

Μη το χρησιμοποιησεις γιατι θεωρειται νεα -σχετικα- τεχνολογια και δεν ειναι δοκιμασμενο, κυριως ως προς τη διαρκεια ζωης του..

 

Αυτό οδηγεί στο ασφαλές συμπέασμα ότι οι Ευρωπαίοι που έπιλέγουν τα τελευταία χρόνια τα pellets για θέρμανση, ζουν ακόμα σε βελανιδιές και τρώνε ρίζες......

Η Ιταλία έχει σε λειτουργία 1.250.000 σόμπες και 15.000 λέβητες.

Η Γερμανία 102.000 λέβητες και αγνωστο αριθμό σομπών.

Στην Αυστρία οι 8 στους 10 νέους λέβητες που τοποθετούνται, είναι λέβητες pellets.

Εμείς έχουμε κυβερνήσεις δέσμιες των πετρελαϊκών και Φ.Α. συμφερόντων και τα καταπολεμούν με απίστευτα για τους Ευρωπαίους αντικίνητρα. (στην Ευρώπη επιδοτούνται)

Δείτε αυτό αν θέλετε και αναλογιστείτε αν έχουμε τους καλύτερους πολιτικούς στον κόσμο.

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=1637117&pg=1

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

άλλες λύσεις από αυτά που διαβάζω είναι το ενεργειακό τζάκι. δεν υπάρχει πρόβλεψη για σωληνώσεις. είμαστε στον 1ο όροφο. δεν θα μας το επιτρέψουν. το είχε συζητήσει ο πατέρας μου, πριν χρόνια.

υπάρχει άλλο είδος τζακιού, χωρίς σωληνώσεις;

ενδοδαπέδια δεν πρόκειται. τεράστιο κόστος κι έχω πανάκριβα μάρμαρα κάτω και καινούργια παρκέ στις κρεβατοκάμαρες.

τί πρόβλημα!!!!!!!!!!!!

 

Σεβούλα, θα επανέλθω πάλι στο πέλετ κι ας θεωρείται επιστημονική φαντασία, διότι αν εννοείς ως σωληνώσεις την καπνοδόχο, οι σόμπες/εστίες με πέλετ χρειάζονται μόνο μια πολύ μικρή δίοδο (μιλάμε για σωληνάκι κάποιων εκατοστών) και είναι πολύ κατάλληλες για διαμέρισμα. Και συνδέονται με σώματα καλοριφέρ.

Κάνε μια διαδικτυακή έρευνα. Εγώ ρώτησα στην εταιρεία ΒΙΕΤ.

Φυσικά, για κάθε περίπτωση αρμόδιοι είναι οι μηχανολόγοι...

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό οδηγεί στο ασφαλές συμπέασμα ότι οι Ευρωπαίοι που έπιλέγουν τα τελευταία χρόνια τα pellets για θέρμανση, ζουν ακόμα σε βελανιδιές και τρώνε ρίζες......

Η Ιταλία έχει σε λειτουργία 1.250.000 σόμπες και 15.000 λέβητες.

Η Γερμανία 102.000 λέβητες και αγνωστο αριθμό σομπών.

Στην Αυστρία οι 8 στους 10 νέους λέβητες που τοποθετούνται, είναι λέβητες pellets.

Εμείς έχουμε κυβερνήσεις δέσμιες των πετρελαϊκών και Φ.Α. συμφερόντων και τα καταπολεμούν με απίστευτα για τους Ευρωπαίους αντικίνητρα. (στην Ευρώπη επιδοτούνται)

Δείτε αυτό αν θέλετε και αναλογιστείτε αν έχουμε τους καλύτερους πολιτικούς στον κόσμο.

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=1637117&pg=1

 

 

.

Να δω τώρα αυτούς που είναι πολέμιοι της βιομάζας και της κάθε μορφής εναλλακτικής ενέργειας-θέρμανσης τι έχουν να μας πούνε που το πετρελαιάκι θα διπλασιαστεί σε τιμή.Θα πάρουν τα τζάκια μας φωτιά!!!!:roll::roll::roll:Και αφήστε τους αυτούς να παγώνουν με τα σβηστά καλοριφέρ τους!!!!χι χι χι....:mrgreen::mrgreen::mrgreen:΄Οπως είπα σε άλλο post εμείς βρισκόμαστε 30 χρόνια πίσω από τους υπόλοιπους ευρωπαίους.΄Οταν πια εμείς θα ξεκινήσουμε να χρησιμοποιούμε τα pellet αυτοί ήδη θα έχουν βρει κάτι άλλο.!!!
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα σε διεθνή ημερίδα-φόρουμ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

Κάποια στιγμή Γερμανός ομιλητής είπε:

"να μην γίνουμε σαν την Ελλάδα που θεωρεί το Φυσικό αέριο ως ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΗ ΠΗΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ"

Καταλαβαίνεις πως αισθάνθηκα.....

 

Δίνουμε φορολογικά κίνητρα στο Φ.Α. καθώς και ΦΠΑ 11%.

Στην ΕΓΧΩΡΙΑ -παρακαλώ- ΑΠΕ pellets που συμμετέχει σε στόχους Κιότο, 2010 & 2020 βάζουμε ΦΠΑ 23% και ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ. (μοναδικό στην υφήλιο- Απαγόρευση σε Αττική , Ν. Θεσ/νίκης και Σαλαμίνα)

 

Για να μην πληγούν τα πετρελαια..... Η Ελλάδα έχει δυνατότητα παραγωγής 600.000 τόνων πέλλετς απο υπολείμματα (πριονίδια-ξακρίδια) και ακόμα 1.000.000 τόνους με χρήση μη υδροβόρου αγριαγκινάρας ( http://www.cynara.gr )

Δηλαδή απεξάρτηση απο 800.000 τόνους πετρέλαιο θέρμανσης. Απο υπολείμματα- από Ελληνικά χέρια. Θα το επέτρεπαν αυτό οι Βαρδ-Μελισαν-Μαμιδ κλπ?????

Βάζουν λοιπόν τους :twisted:άθλιους βρωμιάρηδες, ρυπαρούς :evil:πολιτικούς να τα πολεμούν.

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα σε διεθνή ημερίδα-φόρουμ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

Κάποια στιγμή Γερμανός ομιλητής είπε:

"να μην γίνουμε σαν την Ελλάδα που θεωρεί το Φυσικό αέριο ως ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΗ ΠΗΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ"

Καταλαβαίνεις πως αισθάνθηκα.....

 

Δίνουμε φορολογικά κίνητρα στο Φ.Α. καθώς και ΦΠΑ 11%.

Στην ΕΓΧΩΡΙΑ -παρακαλώ- ΑΠΕ pellets που συμμετέχει σε στόχους Κιότο, 2010 & 2020 βάζουμε ΦΠΑ 23% και ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ. (μοναδικό στην υφήλιο- Απαγόρευση σε Αττική , Ν. Θεσ/νίκης και Σαλαμίνα)

 

Για να μην πληγούν τα πετρελαια..... Η Ελλάδα έχει δυνατότητα παραγωγής 600.000 τόνων πέλλετς απο υπολείμματα (πριονίδια-ξακρίδια) και ακόμα 1.000.000 τόνους με χρήση μη υδροβόρου αγριαγκινάρας ( http://www.cynara.gr )

Δηλαδή απεξάρτηση απο 800.000 τόνους πετρέλαιο θέρμανσης. Απο υπολείμματα- από Ελληνικά χέρια. Θα το επέτρεπαν αυτό οι Βαρδ-Μελισαν-Μαμιδ κλπ?????

Βάζουν λοιπόν τους :twisted:άθλιους βρωμιάρηδες, ρυπαρούς :evil:πολιτικούς να τα πολεμούν.

 

Αυτό οδηγεί στο ασφαλές συμπέασμα ότι οι Ευρωπαίοι που έπιλέγουν τα τελευταία χρόνια τα pellets για θέρμανση, ζουν ακόμα σε βελανιδιές και τρώνε ρίζες......

Η Ιταλία έχει σε λειτουργία 1.250.000 σόμπες και 15.000 λέβητες.

Η Γερμανία 102.000 λέβητες και αγνωστο αριθμό σομπών.

Στην Αυστρία οι 8 στους 10 νέους λέβητες που τοποθετούνται, είναι λέβητες pellets.

Εμείς έχουμε κυβερνήσεις δέσμιες των πετρελαϊκών και Φ.Α. συμφερόντων και τα καταπολεμούν με απίστευτα για τους Ευρωπαίους αντικίνητρα. (στην Ευρώπη επιδοτούνται)

Δείτε αυτό αν θέλετε και αναλογιστείτε αν έχουμε τους καλύτερους πολιτικούς στον κόσμο.

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=1637117&pg=1

 

 

.

 

ειναι εκτος θεματος εδω, ολη παρουσιαση, ισως πρεπει να ανοιξεις θεμα! αλλα πιστευω πως το εθεσες σωστα πραγματι στην Ελλαδα δεν προχωρουν οι εξελιξεις!

Link to comment
Share on other sites

εκτός θέματος δεν είναι τελείως και εντελώς....

αλλά

1. δεν ξέρω πως ανοίγουν θέμα ο ....νεοκλής

2. δεν θα έχει ενδιαφέρον γιατί η Πολιτεία και τα έρμαια συμφερόντων ΜΜΕ φρόντισαν να μην γνωρίζει ο Έλλην τι είναι τα wood pellets. Στην Ευρώπη έχει δημιουργηθεί τεράστια αγορά και εμείς οι πλούσιοι πετάμε τα πριονίδια και κάθε μορφή βιομάζα σε χωματερές και στην πυρά σε αγρούς.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα, πολύ θυμώνω με την άγνοιά μας και την εκμετάλλευση που δεχόμαστε ως πολίτες και άνθρωποι... (κι ας είμαι εκτός θέματος!).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα, πολύ θυμώνω με την άγνοιά μας και την εκμετάλλευση που δεχόμαστε ως πολίτες και άνθρωποι... (κι ας είμαι εκτός θέματος!).

 

Ο θυμός αφυπνίζει....

Διάβασε και αυτό για να θυμώσεις περισσότερο μάμα Λία :mrgreen:

http://taxalia.blogspot.com/2010/07/23-11.html

Link to comment
Share on other sites

Χθες στην ΔΕΘ είδα την νέα γενιά σομπών και λεβήτων πέλλετ (υπάρχουν τουλάχιστον 4 περίπτερα με τέτοια υλικά)

Στενοχωρέθηκα που βιάστηκα να εγκαταστήσω απο πρόπερσι. Φοβερές αποδόσεις. Αξίζει να πάει κανείς να τα δει ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια ζητώ τη βοήθειά σας. Μας είπαν αντί για καυστήρα πετρελαίου στο σπίτι που φτιάχνουμε να βάλουμε καυστήρα που να καίει pellets.

Έχει καμμιά στο σπίτι της τέτοιο καυστήρα? Τι μειονεκτήματα και τι πλεονεκτήματα έχει ?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για εναλλακτικές μορφές ενέργειας ή αναβάθμιση του ήδη υπάρχοντος συστήματος....

 

Υπάρχουν άλλοι που δοκίμασαν πέλλετ, να μας πουν τις εμπειρίες τους; Κόστος....; Απόδοση...;

 

 

Το ενεργειακό τζάκι πόσο κοστίζει περίπου;

 

Μπορώ να συνδέσω με κάποιο τρόπο τα σώματα του καλοριφέρ με ενεργειακό τζάκι; Υπάρχουν περιορισμοί σε αυτό;

 

 

Σκεφτόμουν ακόμα και την περίπτωση να συνδεθεί φωτοβολταϊκό με τα σώματα. Αλλά... εδώ που μένουμε δεν έχει ηλιοφάνεια το χειμώνα.... άρα δε θα βολέψει.

 

Όποια εμπειρία... δεκτή!!! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα μου τοποθετήσουν λέβητα πέλετ, οπότε σε λίγο καιρό θα σας γράψω εντυπώσεις. Κόστος 3000-6000 ευρώ, το κόστος βέβαια έχει σχέση με τα τ.μ. του σπιτιού και τη χώρα κατασκευής (υπάρχουν Τουρκίας, Τσεχίας, Βουλγαρίας, Σουηδίας, Ιταλίας). Το κόστος 1 τόνου pellet είναι 150-250 ευρώ. Ένας τόνος πελετ έχει θερμιδική απόδοση στη χειρότερη περίπτωση μισό τόνο πετρέλαιο, κάποιοι υποστηρίζουν ότι σε καλούς καυστήρες με καλό πέλετ η σχέση μπορεί να φτάσει 1-1,3 . Περισσότερα θα γράψω αφού χρησιμοποιήσω λίγο καιρό τα καλοριφέρ

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε ενοχλεί... μπορείς να μου πεις πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι... και γενικά τι περιμένετε από τη δική σας εμπειρία.

 

Δηλαδή... πόσο σας κόστισε... και πόσο περιμένετε να σας κοστίσει;

Πόσο χώρο χρειάζεται για αποθήκευση του πελλετ;

Κάθε πότε χρειάζεται να γίνεται προμήθεια καυσίμου;

 

Με λίγα λόγια... αν δεν έχεις αντίρρηση (ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ το θέλεις)... κάνε μας παράδειγμα το ... σπίτι σου... :)

 

(Για να αποκτήσω μια αίσθηση).

 

 

Υ.Γ. Η εγκατάσταση είναι καινούρια ή έχει γίνει τροποποίηση σε προϋπάρχον σύστημα θέρμανσης;

 

 

Υ.Γ.2 .... Καμένοι από πετρέλαιο είμαστε...! :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα είναι 100 τ.μ. και έχω πολύ μεγάλη αποθήκη. Αύριο θα είμαι σε θέση να ενημερώσω πόσο χώρο καταλαμβάνουν τα πέλετ. Υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετήσεις καυστήρα το οποίο θα προσαρμόσεις στο λέβητα που ήδη έχεις αλλά όλοι οι λέβητες δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα. Ο λέβητας+ καυστήρας που διάλεξε ο σύζυγος σε συνεννόηση με τον υδραυλικό στοιχίζει 4500 ευρώ. Υπάρχουν δύο ειδών λέβητες οι αυτόματοι (που ανάβουν μόνοι τους και αυτοί που πρέπει να τους ανάβεις κάθε φορά εσύ). Με ενημέρωσαν ότι περίπου μία φορά την εβδομάδα πρέπει να κατεβαίνεις στην αποθήκη και να τοποθετείς τα πέλετ στο σιλό.

Αυτό που περιμένω εγώ είναι να μπορώ να χρησιμοποιώ τα καλοριφέρ ακριβώς όπως και το πετρέλαιο και να πληρώνω τα μισά ή και λιγότερα χρήματα για θέρμανση. Αυτή τη στιγμή το πετρέλαιο θέρμανσης στοιχίζει 0,86 λεπτά, ακόμα και αν δεν εξισωθεί το επόμενο έτος με την τιμή του πετρελαίου κίνησης είναι σίγουρο ότι το επόμενο έτος θα ανεβεί και άλλο η τιμή του, οπότε πιστεύω ότι η απόσβεση της επένδυσης θα γίνει σε 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ενεργειακό τζάκι δεν είναι - πιστεύω - λύση για θέρμανση όλου του σπιτιού από μόνο του. Το πέλετ μπορεί, δεν έχω γνώμη, δεν το γνωρίζω αλλά το ενεργειακό τζάκι δεν φτάνει από μόνο του για όλο το σπίτι και έχει την ίδια κούραση (κουβάλημα ξύλων, καθάρισμα, ενασχόληση) με το απλό τζάκι, απλώς αποδίδει περισσότερο από το απλό τζάκι, μόνο όμως στον ίδιο χώρο. Αν είναι να βάλεις αεραγωγούς για να πάει η ζέστη του ενεργειακού τζακιού και στα υπόλοιπα δωμάτια, τότε βάλε και κανονικό καλοριφέρ (από πλευράς μερεμετιών και γκρεμισμάτων και τρυπημάτων εννοώ). Επίσης, αυτοί με τα ξύλα είναι αρκετά "ασύδοτοι", ποτέ δεν ξέρεις αν σου φέρνουν όσα παρήγγειλες και δεν υπάρχει τρόπος και να το ελέγξεις. Μιλάω λίγο απόλυτα αλλά η πείρα μας αυτό μας δίδαξε, ελπίζω να μην θίγω κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ενεργειακο τζακι αυτονομη θερμανση καλοριφερ σε καθε οροφο και φυσικα ηλιακο θερμοσιφωνο. το τζακι αναβει καθε μερα και ετσι το καλοριφερ ενω ειναι αναμμενο λειτουργει πολυ λιγο καθως τουλαχιστον ολο τον κατω οροφο τον ζεσταινει το τζακι. οσο για ζεστο νερο ειναι ζητημα να εχω αναψει το ηλεκτρικο θερμοσιφωνα πανω απο 5 φορες στα 7 χρονια που μενουμε στο σπιτι. εχουμε ζεστο νερο ολη μερα με κλειστο κυκλωμα (θερμανση απο ηλιο ή καλοριφερ ή και τα δυο)

για ενδοδαπεδια θερμανση δεν εχω γνωμη αλλα εχω μια φιλη που εχουν επιχειρηση που βαζουν ενδοδαπεδιες και προσφατα εφτιαξε σπιτι και φυσικα δεν εβαλε ενδοδαπεδια!!!! τα συμπερασματα δικα σας...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ενεργειακο τζακι αυτονομη θερμανση καλοριφερ σε καθε οροφο και φυσικα ηλιακο θερμοσιφωνο. το τζακι αναβει καθε μερα και ετσι το καλοριφερ ενω ειναι αναμμενο λειτουργει πολυ λιγο καθως τουλαχιστον ολο τον κατω οροφο τον ζεσταινει το τζακι. οσο για ζεστο νερο ειναι ζητημα να εχω αναψει το ηλεκτρικο θερμοσιφωνα πανω απο 5 φορες στα 7 χρονια που μενουμε στο σπιτι. εχουμε ζεστο νερο ολη μερα με κλειστο κυκλωμα (θερμανση απο ηλιο ή καλοριφερ ή και τα δυο)

για ενδοδαπεδια θερμανση δεν εχω γνωμη αλλα εχω μια φιλη που εχουν επιχειρηση που βαζουν ενδοδαπεδιες και προσφατα εφτιαξε σπιτι και φυσικα δεν εβαλε ενδοδαπεδια!!!! τα συμπερασματα δικα σας...

 

ακριβως τα ιδια εχω κ εγω!!! με τη διαφορα οτι δεν αναβω τζακι καθε μερα.φετος αναψε 5 φορες ολες κ ολες λογω χαζομαρας για την ακριβεια.Πετρελαιο? 500αρες καθε τοσο .Εχω ενα τρομερο συν ομως! εχω πολυ πολυ καλη μονοση στο σπιτι .νομιζω αυτο ειναι το παν! να φανταστειτε αφηνω ανοιχτα το πρωι να αεριζετε και γυριζω με 7 βαθμους .αναβω στους 16 και σε μιση ωρα εχω ζεστο σπιτι (150τμ μεζονετα)σχεδον ολη την υπολοιπη μερα το καλοριφερ δουλευει στους 15βαθμου και εχω 19-20 μεσα.δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν καλητερο το πελετ ή το να κανω ενεργειακο το τζακι μου αλλα σκεφτομαι πολυ τα μερεμετια! δεν τα αντεχω ρε γμτ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...