Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ (το μωρο μενει μαζι μου υποχρεωτικα?)


spirgeor

Recommended Posts

Kοριτσια γεια!Γενναω σε 50 μερες με καισαρικη .Θελω να γεννησω στο Αρεταιειο αλλα δεν εχω καποιον να μενει μαζι μου το βραδυ.Ειναι υποχρεωτικο να μενει το μωρο μου μαζι μου και οχι στο θαλαμο με τα νεογνα?Η απαντηση σας θα με βοηθουσε παρα πολυ .sos

d97c460763.png

24d971ce45.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kοριτσια γεια!Γενναω σε 50 μερες με καισαρικη .Θελω να γεννησω στο Αρεταιειο αλλα δεν εχω καποιον να μενει μαζι μου το βραδυ.Ειναι υποχρεωτικο να μενει το μωρο μου μαζι μου και οχι στο θαλαμο με τα νεογνα?Η απαντηση σας θα με βοηθουσε παρα πολυ .sos

 

 

καλη μου το πρωτο βραδυ με καισαρικη δεν στο αφινουν το μωρακι σου μαζι και αμα τους πεις οτι δεν μπορεις δεν στο δινουν με τιποτα και ειδικα πρωτο βραδυ απο καισαρικη !! φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο Αρεταίειο γέννησα με καισαρική και τα μωρά ήταν στο θάλαμο των βρεθών και τα πέρναμε μόνο για τον θηλασμό. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια!!!

Είμαι νέα στο forum κ θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποια για τον γυναικολόγο κ Άγγελο Λιάπη, νομίζω είναι στο Αρεταίειο. Επίσης, είναι δημόσιο ή ιδιωτικό το Αρεταίειο κ αν έχετε υπόψιν σας για τιμές στο συγκεκριμένο νοσοκομείο κ γιατρό.

Σας ευχαριστώ πολύ!

eP77p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eleni το Αρεταίειο είναι δημόσιο-πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Τον γιατρό δεν τον έχω ακουστά. Geonutr ελπόζω τον Μάρτη που γεννάω να έχω το μωρό αυτή τη φορά μαζί μου :)

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

eleni το Αρεταίειο είναι δημόσιο-πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Τον γιατρό δεν τον έχω ακουστά. Geonutr ελπόζω τον Μάρτη που γεννάω να έχω το μωρό αυτή τη φορά μαζί μου :)

το μωρο θα το εχεις μαζι σουν αν παρεις δωματιο πανω...αν παρεις κατω δεν θα το εχεις...οποτε ζητα ενα δωματιο πανω στο 1ο οροφο, αλλα δεν καλυπτει παντα το ικα αν εχεις γ θεση νοσηλιας θα συμπληρωσεις κατι σιγουρα αναλογα τρο δωματιο που θα παρεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Είμαι νέα στο forum και θα ήθελα αν έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό γιατρό στο Αρεταίειο. Έχω έναν γιατρό που με παρακολουθεί τυπικά τα τελευταία χρόνια αλλά θέλω να βρω κάποιον να με αναλάβει και να αναπτύξουμε μια σχέση εμπιστοσύνης προτού μείνω έγκυος για να μην το έχω άγχος.

 

Περιμένω τα κατατοπιστικά σχόλια σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
το μωρο θα το εχεις μαζι σουν αν παρεις δωματιο πανω...αν παρεις κατω δεν θα το εχεις...οποτε ζητα ενα δωματιο πανω στο 1ο οροφο, αλλα δεν καλυπτει παντα το ικα αν εχεις γ θεση νοσηλιας θα συμπληρωσεις κατι σιγουρα αναλογα τρο δωματιο που θα παρεις....

 

Καλησπέρα.

Γεννησα πριν 2 μηνες στο Αρεταίειο κ ευτυχως αυτο δεν ισχυει. Το μωράκι σου μπορεις να το εχεις μαζί σου ειτε εισαι πανω ειτε κατω (εγω ημουν κατω). Σου το φερνουν αμεσως εκτος αν γεννησεις νυχτα που δεν ειναι ο παιδιατρος, οποτε σου το φερνουν το πρωι, όπως στη περιπτωση μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Στο Αρετέειο μπορώ να έχω μονόκλινο ή έστω να είμαι σε δίκλινο;

Είναι υποχρεωτικό να έχω το μωρό μαζί μου; Είναι κάτι που με φοβίζει και με αγχώνει απίστευτα....

Αλήθεια από τιμές τί παίζει;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

μπορεισ βεβαια να επιλεξεισ σε τι δωματιο θελεισ να εισαι..οσο απο τιμες δεν ειναι μεγαλη διαφορα για μονοκλεινο εγω το 2009 ειχα πληρωσει αν θυμαμαι καλα γυρω στα 125 ευρω την ημερα...οσο για το μωρο θα σου ελεγα να το εχεις απο την αρχη μαζι σου απο την πρωτη μερα να μπαινεισ στην ρουτινα για οτι απορια εχεις να ρωτας την μαια ετσι ωστε οταν επιστρεψεις σπιτι να μην τα βρεις ολα πολυ βουνο...δεν θελει πολυ φροντιδα ενα μωρακι ταισμα αλλαγη και υπνο...τοσο απλο με το καλο σου ευχομαι και οτι απορια εχεισ μετα με το μωρο ειμαστε εδω κ ευχαριστπς ολοι να σε βοηθισουμε:P

Link to comment
Share on other sites

Euχαριστώ. Νόμιζα πως το να έχεις μονόκλινο είναι ελαφρώς δύσκολο.

Σημερα μια γνωστή μου είπε οτι κάθε ταμείο καλύπτει κι άλλο δωμάτιο.

Οι δημόσιοι υπάλληλοι εχουν πχ τη δυνατότητα για Α κατηορίας δωμάτια.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Tamar χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω στο Αρεταίειο δεν μπορείς να επιλέξεις δωμάτιο. Μπαίνεις να γεννήσεις και σε βάζουν σε όποιο δωμάτιο είναι διαθέσιμο. Δηλαδή μην περιμένεις να βρεις εύκολα μονόκλινο. Στον πάνω όροφο έχει μόνο 2 μονόκλινα και ένα δίκλινο. Στον κάτω δεν γνωρίζω. Αν έχει θέση για παράδειγμα σε τετράκλινο μπορεί να μπεις εκεί και να ζητήσεις να σε μεταφέρουν αν υπάρξει κενό σε ένα άλλο δωμάτιο. Αυτό που σου είπε η γνωστή σου ισχύει για τα ταμεία αλλά το θέμα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις κράτηση δωματιου. Όπότε ακόμα και αν το ταμείο καλύπτει Α κατηγορία, θα πρεπει να υπάρχει κενό. Εγώ γέννησα πριν από τρεις μήνες στο Αρεταίειο. Η τιμή του μονόκλινου είναι 127 ευρώ. Σου έυχομαι με το καλό το μωράκι σου και να είσαι τυχερή και να πετύχεις το μονόκλινο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε φυσικά. Το Αρεταίειο έχει στην μαιευτική κλινική και 6κλινα? Γιατί σκέφτομαι να γεννήσω εκεί αλλά σε 6κλινο με όλα τα μωρά στην πίστα δεν θα ήθελα να είμαι. Προτιμώ μονόκλινο ή δίκλίνο. Στην τελική το μωρό θα το έχω στο σπίτι μου συνέχεια δεν χρειάζεται να το έχω συνέχεια δίπλα μου στο μαιευτήριο. Και οι μαμάδες έχουν ψυχή. Τέλος πάντων, ξέρει καμιά καλή κοπέλα μέχρι πόσα κρεβάτια φτάνει ένα δωμάτιο στο Αρεταίειο?

Link to comment
Share on other sites

Tamar χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω στο Αρεταίειο δεν μπορείς να επιλέξεις δωμάτιο. Μπαίνεις να γεννήσεις και σε βάζουν σε όποιο δωμάτιο είναι διαθέσιμο. Δηλαδή μην περιμένεις να βρεις εύκολα μονόκλινο. .

δεν ξερω κοριτσια πως ηταν σεσας εμενα οταν πηγε ο αντρας μου μεσα ακουγα την συζυτηση και πριν μπει του ειπα μονο μονοκλινο...κ πηγαν να μας βαλουν σε 4κλινο και ζητησε μονοκλινο και το πηραμε...συμφωνω στο οτι ειναι πολυ δισκολα να αδειασει και να το πετυχεις αλλα εχειι σιγουρα επιλογη στο τη κατηγορια νοσηληας θα εισαια και σε ποο δωματιο θα εισαι....με τα λεφτα αγοραζεις τα παντα...αν εχεις λεφτα θα παρεις και μονοκλινο αν δεν εχεις πας σε τετρακλινο θελω να πω οτι αν εσυ θελεις να παρεις μονοκλινο δεν σε εμποδιζει κανενας...αλλο αν δεν ειναι διαθεσιμο και αλλο δεν μπορεις να επιλεξεις δωματιο...

Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε φυσικά. Το Αρεταίειο έχει στην μαιευτική κλινική και 6κλινα? Γιατί σκέφτομαι να γεννήσω εκεί αλλά σε 6κλινο με όλα τα μωρά στην πίστα δεν θα ήθελα να είμαι. Προτιμώ μονόκλινο ή δίκλίνο. Στην τελική το μωρό θα το έχω στο σπίτι μου συνέχεια δεν χρειάζεται να το έχω συνέχεια δίπλα μου στο μαιευτήριο. Και οι μαμάδες έχουν ψυχή. Τέλος πάντων, ξέρει καμιά καλή κοπέλα μέχρι πόσα κρεβάτια φτάνει ένα δωμάτιο στο Αρεταίειο?

εγω απ οσο ξερω μονο 4κλινα ειχε...δεν ξερω αν εχει 6κλινο ειναι μικρη κλινικη σχετικα ισως και να μην εχει...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!!!

Είμαι νέα στο forum κ θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποια για τον γυναικολόγο κ Άγγελο Λιάπη, νομίζω είναι στο Αρεταίειο. Επίσης, είναι δημόσιο ή ιδιωτικό το Αρεταίειο κ αν έχετε υπόψιν σας για τιμές στο συγκεκριμένο νοσοκομείο κ γιατρό.

Σας ευχαριστώ πολύ!

γεννησα την κορη μου με τον λιαπη. πολυ καλος γιατρος αλλα φαρμακειο!!!!!2200 πηρε στην κουμπαρα μου πριν 1 χρονο κ 100 ευρω την επισκεψη στο ιατρειο του. το δευτερο το εκανα με το σαλακο, μου αρεσε πιο πολυ σα γιατρος και πολυ πιο οικονομικος. αν ενδιαφερεσε πες μου να σου στειλω τα στοιχεια του. το αρεταιειο ειναι δημοσιο νοσοκομειο, χωρις ομως να μπορεις να γεννησεις εκει εαν δεν εχεις το γιατρο σου!!!δεν ειναι δημοσιο του εσυ.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Tamar χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω στο Αρεταίειο δεν μπορείς να επιλέξεις δωμάτιο. Μπαίνεις να γεννήσεις και σε βάζουν σε όποιο δωμάτιο είναι διαθέσιμο. Δηλαδή μην περιμένεις να βρεις εύκολα μονόκλινο. Στον πάνω όροφο έχει μόνο 2 μονόκλινα και ένα δίκλινο. Στον κάτω δεν γνωρίζω. Αν έχει θέση για παράδειγμα σε τετράκλινο μπορεί να μπεις εκεί και να ζητήσεις να σε μεταφέρουν αν υπάρξει κενό σε ένα άλλο δωμάτιο. Αυτό που σου είπε η γνωστή σου ισχύει για τα ταμεία αλλά το θέμα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις κράτηση δωματιου. Όπότε ακόμα και αν το ταμείο καλύπτει Α κατηγορία, θα πρεπει να υπάρχει κενό. Εγώ γέννησα πριν από τρεις μήνες στο Αρεταίειο. Η τιμή του μονόκλινου είναι 127 ευρώ. Σου έυχομαι με το καλό το μωράκι σου και να είσαι τυχερή και να πετύχεις το μονόκλινο.

εγω επελεξα και τις 2 φορες δωματιο.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

.με τα λεφτα αγοραζεις τα παντα...αν εχεις λεφτα θα παρεις και μονοκλινο αν δεν εχεις πας σε τετρακλινο θελω να πω οτι αν εσυ θελεις να παρεις μονοκλινο δεν σε εμποδιζει κανενας...αλλο αν δεν ειναι διαθεσιμο και αλλο δεν μπορεις να επιλεξεις δωματιο...

 

Έλενα όταν έλεγα ότι δεν μπορείς να επιλέξεις δωμάτιο εννοούσα ότι μέχρι να μπεις να γεννήσεις δεν ξέρεις σε τι δωμάτιο θα είσαι. Δεν μπορείς δηλαδή από πριν να κάνεις κράτηση στο μονόκλινο. Και φυσικά αν θελεις και οικονομικά έχεις τη δυνατότητα μπορείς να πάρεις το μονόκλινο. Απλώς στατιστικά είναι δύσκολο να το πετύχεις. Βεβαια αν υπάρχει, με λίγο σπρώξιμο στο δίνουν. Πρεπει όμως να είναι άδειο.

 

 

. το αρεταιειο ειναι δημοσιο νοσοκομειο, χωρις ομως να μπορεις να γεννησεις εκει εαν δεν εχεις το γιατρο σου!!!δεν ειναι δημοσιο του εσυ.

 

Για να είμαστε πιο σωστοί το Αρεταίειο είναι Πανεπιστημιακό. Υπάγεται στο υπουργείο Παιδείας και όχι στο Υγείας. Γι' αυτό και οι γιατροι του μπορούν να έχουν και ιδιωτικά ιατρεία. Δεν είναι απαραίτητο βέβαια να πηγαίνεις στο ιδιωτικό του γιατρού. Μπορείς να ανοίξεις φάκελο στο νοσοκομείο, να σε παρακολουθούν και να γεννήσεις εκεί, απλώς γεννάς με τον γιατρό της εφημερίας.

Link to comment
Share on other sites

.με τα λεφτα αγοραζεις τα παντα...αν εχεις λεφτα θα παρεις και μονοκλινο αν δεν εχεις πας σε τετρακλινο θελω να πω οτι αν εσυ θελεις να παρεις μονοκλινο δεν σε εμποδιζει κανενας...αλλο αν δεν ειναι διαθεσιμο και αλλο δεν μπορεις να επιλεξεις δωματιο...

 

Έλενα όταν έλεγα ότι δεν μπορείς να επιλέξεις δωμάτιο εννοούσα ότι μέχρι να μπεις να γεννήσεις δεν ξέρεις σε τι δωμάτιο θα είσαι. Δεν μπορείς δηλαδή από πριν να κάνεις κράτηση στο μονόκλινο. Και φυσικά αν θελεις και οικονομικά έχεις τη δυνατότητα μπορείς να πάρεις το μονόκλινο. Απλώς στατιστικά είναι δύσκολο να το πετύχεις. Βεβαια αν υπάρχει, με λίγο σπρώξιμο στο δίνουν. Πρεπει όμως να είναι άδειο.

 

 

 

 

 

ναι σε αυτο συμφωνω μαζι σου..ειανι πολυ δυσκολα επειδη ειναι μονο δυο τα μονοκλινα....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά με βλέπω να πηγαίνω προς Ρέα μεριά. Μόλις άκουσε ο αντρούλης μου ότι πρέπει να έχεις το μωρό 24ωρες το 24ωρο φρίκαρε και εδώ που τα λέμε δεν έχει και άδικο. Διότι δεν είναι κατα την γνώμη μου ασφαλές να είναι το μωρό εκτεθειμένο σε μικρόβια κλπ. Και πές η διπλανή μου με το μωρό της είναι οκ, αν εγώ έχω κρυώσει και κολλήσω το ξένο μωρό τίποτα, τι γίνεται τότε? Επειδή έχω μιλήσει με πολλές γυναίκες που έχουν γεννήσει και σε ιδιωτικό αλλά και σε δημόσιο, δεν μπορούν να καταλάβουν και καλά την λογική του 24ωρου. Λές και θα τα μάθεις όλα στο μαιευτήριο. Τουλάχιστον στο Ρέα απο ότι έμαθα άμα θηλάζεις στο φέρνουν το μπεμπε άνα 3 ώρες και μετά στο παίρνουν. Πολύ απλά. Οπότε εκεί με βλέπω. Να είστε όλες καλά και με ένα πόνο!!!!!!!! Πολλά φιλιά!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λές και θα τα μάθεις όλα στο μαιευτήριο. Τουλάχιστον στο Ρέα απο ότι έμαθα άμα θηλάζεις στο φέρνουν το μπεμπε άνα 3 ώρες και μετά στο παίρνουν. Πολύ απλά. Οπότε εκεί με βλέπω.

 

Με τη διαφορά ότι τα νεογέννητα δεν πεινάνε ανά 3 ώρες......

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...