Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόση δύναμη έχει η θρησκεία;


no doubt

Recommended Posts

Στην πολυκατοικία μας ζούσε μια οικογένεια. Η μάνα ήταν περίπου 45 ετών και τα 2 παιδιά της είναι γύρω στα 15.

Για λίγο καιρό την είχαμε χάσει.

Μια μέρα την είδαμε χλωμή. Μόλις γυρνούσε από το νοσοκομείο.

Είχε πρόβλημα στο έντερο. Πολύποδας.

Έχανε καθημερινά αίμα και οι γιατροί της είπαν να την εγχειρίσουν και θα ήταν μια χαρά. Όμως έπρεπε να της κάνουν και μετάγγιση.

Δεν δέχτηκε με τίποτα αφού ήταν μαρτυρας του Ιαχωβά.

Αυτό έγινε τον Ιούλιο. Γυρίζοντας από τις διακοπές είδαμε το κηδειόχαρτο στην είσοδο. Έχασε τόσο αίμα που πέθανε.

Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις. Οι περισσότεροι το σχολίασαν αρνητικά το όλο γεγονός.

Εγώ δεν εκφέρω την γνώμη μου.

Απλά ρωτάω τη δική σας. Είναι φανατισμός, είναι βλακεία, είναι η δύναμη της θρησκείας και του πιστεύω. Τί ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • alcyon

    alcyon 21 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 16 δημοσιεύσεις

  • no doubt

    no doubt 15 δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 12 δημοσιεύσεις

μα γιατί δεν λές τι πιστεύεις εσυ ?

υπάρχουν δύο τηνά

η να πείς δημόσια την άποψησ ου σεβαστη κλπ κλπ

και αν πρόσκεινται στην μία ή την άλλη πλευρα να δεχθείς τα ανάλογα πυρα ....

σε τετοια θέματα το ξέρεις (ή τουλάχιστον ελπίζω να το ξέρεις ) υπάρχει ή η μία ή αλλη πλευρα ... που γι αμένα και οι δύο είναι απόλυτα σεβαστες !(γενικά μιλώντας )

σε προσωπικό εππιπεδο ο καθένας .... κάνει τις επιλογές του !

Link to comment
Share on other sites

Για μενα προσωπικα ειναι βλακεια...γιατι πολυ απλα πιστευω σε κατι(οτι κι αν ειναι αυτο) για να μπορω να παιρνω δυναμη απο αυτο και αν γινομαι καλυτερη εγω για μενα και για τους γυρω μου.Αυτο ειναι πιστη.Το κανω κακο στον εαυτο μου...χωρις λογο και αιτια... ειναι απλα χαζομαρα.

 

Βεβαια δεν γνωριζω με ποια λογικη αρνουνται οι συγκεκριμενοι ανθρωποι να υποβληθουν σε επεμβασεις.

Link to comment
Share on other sites

αν ρωτάς εμένα θα σου πω .... ναι ....

αλλα αν ρωτήσεις τον αλλον θα σου πει οχι ....

ο καθένας τις επιλογές του κάνει ....

και στην αυτοκτονία ακόμα για ΟΠΟΙΟΝ λόγο υπάρχει κατεμε η επιλογή ...του να την κάνεις ή οχι ! (για όποιον λόγο έμεσα ή άμεσα )

αν τώρα τίθεται θέμα ανηλίκου ...εκέι είναι αλού παπα ευαγγέλιο ... εκέι είναι έγκλυμα και διώκεται ποινικά !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ φταίει η νομοθεσία. Δεν καταλαβαίνω, το λόγο να χαθεί η ανθρώπινη ζωή από ΒΛΑΚΕΙΑ! Ας βγεί νόμος, που όταν κρίνεται απαραίτητο να γίνεται μετάγγιση αίματος σε ανθρώπους που λόγω θρησκείας δε τους επιτρέπεται. Ήμαρτον....να τα αποτελέσματα, άφησε 2 μικρά παιδιά πίσω της. Αυτοκτονία για εμένα!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς frosobal έτσι είναι τα πιστεύω των Ιεχωβάδων δεν δέχονται μετάγγιση αίματος. Έχω ξανακούσει τέτοιες περιπτώσεις σε θέματα υγείας, αλλά και στρατού. Αν δεν κάνω λάθος δεν δέχονται να πιάσουν όπλο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία μας ζούσε μια οικογένεια. Η μάνα ήταν περίπου 45 ετών και τα 2 παιδιά της είναι γύρω στα 15.

Για λίγο καιρό την είχαμε χάσει.

Μια μέρα την είδαμε χλωμή. Μόλις γυρνούσε από το νοσοκομείο.

Είχε πρόβλημα στο έντερο. Πολύποδας.

Έχανε καθημερινά αίμα και οι γιατροί της είπαν να την εγχειρίσουν και θα ήταν μια χαρά. Όμως έπρεπε να της κάνουν και μετάγγιση.

Δεν δέχτηκε με τίποτα αφού ήταν μαρτυρας του Ιαχωβά.

Αυτό έγινε τον Ιούλιο. Γυρίζοντας από τις διακοπές είδαμε το κηδειόχαρτο στην είσοδο. Έχασε τόσο αίμα που πέθανε.

Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις. Οι περισσότεροι το σχολίασαν αρνητικά το όλο γεγονός.

Εγώ δεν εκφέρω την γνώμη μου.

Απλά ρωτάω τη δική σας. Είναι φανατισμός, είναι βλακεία, είναι η δύναμη της θρησκείας και του πιστεύω. Τί ακριβώς είναι;

 

 

Γνωρίζω πολλούς μάρτυρες του Ιαχωβά που πέθαναν κατά τον ίδιο τρόπο. Όχι μόνο στους ενήλικες αλλά και στα παιδιά τους απαγορεύεται η μετάγγιση. Πάρα πολλά παιδιά καταλήγουν. Είναι η θρησκεία τους. Για εμάς που δεν ανήκουμε και δεν πιστεύουμε σε αυτήν την αίρεση μας φαίνεται αδιανόητο, αλλά για αυτούς είναι απολύτως φυσιολογικό. Όσο φυσιολογικό είναι για κάποιες άλλες θρησκείες να ζώνονται με εκρηκτικά και να ανατινάζονται πέρνοντας μαζί και αθώο κόσμο. Η κάθε θρησκεία έχει νόμους που θεωρούνται για αυτούς που την ασπάζονται ιεροί. Έτσι νουθετούνται από μικροί και φυσικά η θρησκεία οδηγεί στον φανατισμό. Τώρα εγώ θα προσπαθούσα να σωθώ και να σώσω με κάθε τρόπο το παιδί μου, αλλά εγώ ασπάζομαι τον ορθολογισμό. Ευτυχώς.....

Link to comment
Share on other sites

 

Βεβαια δεν γνωριζω με ποια λογικη αρνουνται οι συγκεκριμενοι ανθρωποι να υποβληθουν σε επεμβασεις.

υπάρχουν μάρτυρες εδώ και μπορούν ΑΝ θελήσουν να απαντήσουν ...

υπάρχει θέμα (αν θυμάμαι καλα) με την θεική ουσία η οποία υποκρύπτεται στις ζωτικές ανθρώπινες υλικές ουσίες *τύπου αίμα σπέρμα ωάριο κλπ

αλλα δνε τον θυμάμαι καλα ...

αν χρειαστεί θα κοιτάξω τα βιβλία μου και θα σας ενημερώσω ...

Link to comment
Share on other sites

σε μερικες θρησκειες τα κρατανε πολυ αυτα.. οπως ας πουμε οι μουσουλμανοι κανουν περιτομη οι ανδρες και δεν τρωνε καθολου χοιρινο.. βεβαια εδω μιλαμε για θεμα ζωης και θανατου και αλλαζει το πραγμα.. ενηλικη ηταν δικια της επιλογη.. προσωπικα το βρησκω υπερβολικο κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε δίκαιο. Έχω ακούσει ανάλογες ιστορίες και με παιδιά που οι γονείς δεν δίνουν την συγκατάθεσή τους για μετάγγιση.

Φοβερό δεν είναι; Εμείς έχουμε συγκλωνιστεί γιατί την ξέραμε πολλά χρόνια. Άφησε έτσι τον εαυτό της να πεθάνει.... Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να προσπαθούμε να βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά και αποστασιοποιημένα.

Οι περισσότεροι άγιοι της ορθοδοξίας μας έχουν μαρτυρήσει και έχουν χάσει τη ζωή τους δηλώνοντας την πίστη τους και αρνούμενοι να κάνουν ή να πουν κάτι αντίθετο στη θρησκεία μας. Αυτούς τους τιμούμε ως μάρτυρες και δεν λέμε ότι "αυτοκτόνησαν" ή ότι έκαναν κάτι κουτό.

 

Έτσι μας φαίνεται αυτό που κάνει ο οπαδός κάποιας άλλης θρησκείας από τη δική μας, γιατί απλά δεν συμμεριζόμαστε τα πιστεύω του.

 

Για μένα υπάρχουν δύο δρόμοι: ο δρόμος του σκεπτικισμού και της άρνησης των οργανωμένων θρησκειών συλλήβδην. Ή ο δρόμος της οργανωμένης θρησκείας, αλλά τότε οφείλουμε να σεβόμαστε όλες τις θρησκείες και αυτές που δεν συμφωνούν με τη δική μας.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

σε μερικες θρησκειες τα κρατανε πολυ αυτα.. οπως ας πουμε οι μουσουλμανοι κανουν περιτομη οι ανδρες και δεν τρωνε καθολου χοιρινο.. βεβαια εδω μιλαμε για θεμα ζωης και θανατου και αλλαζει το πραγμα.. ενηλικη ηταν δικια της επιλογη.. προσωπικα το βρησκω υπερβολικο κατι τετοιο...

Τα παιδάκια της τί θα απογίνουν δεν σκέφτηκε;

Ο πατέρας είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Ας πούμε ότι δουλέυει κι όλη μέρα χαρτοπαίζει και πίνει. Αυτή όμως ήταν κυρία και τα παιδιά της εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχναμε και τις ομαδικες αυτοκτονιες που γινονται κατα καιρους επειδη ο καποιος ψευτοπροφητης επεισε αθωο κοσμακι να δωσει τελος στην ζωη του καθως ερχεται η μερα της κρισης..:evil:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να προσπαθούμε να βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά και αποστασιοποιημένα.

Οι περισσότεροι άγιοι της ορθοδοξίας μας έχουν μαρτυρήσει και έχουν χάσει τη ζωή τους δηλώνοντας την πίστη τους και αρνούμενοι να κάνουν ή να πουν κάτι αντίθετο στη θρησκεία μας. Αυτούς τους τιμούμε ως μάρτυρες και δεν λέμε ότι "αυτοκτόνησαν" ή ότι έκαναν κάτι κουτό.

 

Έτσι μας φαίνεται αυτό που κάνει ο οπαδός κάποιας άλλης θρησκείας από τη δική μας, γιατί απλά δεν συμμεριζόμαστε τα πιστεύω του.

 

Για μένα υπάρχουν δύο δρόμοι: ο δρόμος του σκεπτικισμού και της άρνησης των οργανωμένων θρησκειών συλλήβδην. Ή ο δρόμος της οργανωμένης θρησκείας, αλλά τότε οφείλουμε να σεβόμαστε όλες τις θρησκείες και αυτές που δεν συμφωνούν με τη δική μας.

Έχεις πολύ δίκαιο! Άλλη μια διάσταση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην ξεχναμε και τις ομαδικες αυτοκτονιες που γινονται κατα καιρους επειδη ο καποιος ψευτοπροφητης επεισε αθωο κοσμακι να δωσει τελος στην ζωη του καθως ερχεται η μερα της κρισης..:evil:

Είχα δει μια εκπομπή και απλά συγκλονίστηκα.

Τη σκεφτόμουν για πολύ καιρό.

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς σκεφτόμενοι άνθρωποι μπλέκουν σε τέτοιες ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια της τί θα απογίνουν δεν σκέφτηκε;

Ο πατέρας είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Ας πούμε ότι δουλέυει κι όλη μέρα χαρτοπαίζει και πίνει. Αυτή όμως ήταν κυρία και τα παιδιά της εξαιρετικά.

δεν μπορω να μπω στην ψυχολογια της με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να προσπαθούμε να βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά και αποστασιοποιημένα.

Οι περισσότεροι άγιοι της ορθοδοξίας μας έχουν μαρτυρήσει και έχουν χάσει τη ζωή τους δηλώνοντας την πίστη τους και αρνούμενοι να κάνουν ή να πουν κάτι αντίθετο στη θρησκεία μας. Αυτούς τους τιμούμε ως μάρτυρες και δεν λέμε ότι "αυτοκτόνησαν" ή ότι έκαναν κάτι κουτό

Δεν είναι το ίδιο....Με αυτή τη λογική κάθε μάρτυρας του Ιεχωβά που πεθαίνει επειδή δε δέχεται μετάγγιση, ας γίνεται άγιος ή όσιος.....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην ερωτηση καθεαυτη 'Ποση δυναμη εχει η θρησκεια' θα απαντησω και πουθενα αλλου.

 

Εχει οση της δινουμε ΕΜΕΙΣ. Είτε θετικα είτε αρνητικα........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Στην ερωτηση καθεαυτη 'Ποση δυναμη εχει η θρησκεια' θα απαντησω και πουθενα αλλου.

 

Εχει οση της δινουμε ΕΜΕΙΣ. Είτε θετικα είτε αρνητικα........

Πρέπει δηλαδή να πιστεύουμε αλλά να έχουμε και κριτική σκέψη; Να κρατάμε ότι μας κάνει;

Link to comment
Share on other sites

αλλο να μην θελεις να αλλαξεις πιστη και να μαρτυρας για αυτην την επιθυμια σου και αλλο να κινδυνευει η ζωη σου και να μην δεχεσαι θεραπεια.. ειναι κατι σαν να κανεις απεργια πεινας...γνωμη μου φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκαιο. Έχω ακούσει ανάλογες ιστορίες και με παιδιά που οι γονείς δεν δίνουν την συγκατάθεσή τους για μετάγγιση.

Φοβερό δεν είναι; Εμείς έχουμε συγκλωνιστεί γιατί την ξέραμε πολλά χρόνια. Άφησε έτσι τον εαυτό της να πεθάνει.... Κρίμα.

 

 

Φαντάζομαι ότι θα είχε σκεφτεί τα αποτελέσματα της επιλογής αυτής. Κάθε επιλογή έχει και το ανάλογο κόστος. Προφανώς θεώρησε πιο σημαντική την αίρεση και τα πιστεύω της παρά τις ανάγκες των παιδιών. Ο φανατισμός όπου κι αν παρουσιάζεται σε θρησκεία, σε κόμμα, ακόμη και σε ομάδα, σε τυφλώνει τις περισσότερες φορές και εξαφανίζει την λογική......

Link to comment
Share on other sites

Για μένα υπάρχουν δύο δρόμοι: ο δρόμος του σκεπτικισμού και της άρνησης των οργανωμένων θρησκειών συλλήβδην. Ή ο δρόμος της οργανωμένης θρησκείας, αλλά τότε οφείλουμε να σεβόμαστε όλες τις θρησκείες και αυτές που δεν συμφωνούν με τη δική μας.

 

Μωρε να τη σεβαστω δεν εχω κανενα θεμα..στην τελικη ο καθενας κανει τις επιλογες του σ'αυτη τη ζωη.Η πιστη ειναι κατι προσωπικο για τον καθενα...το τι πιστευουν οι υπολοιποι δεν εχει καμια σημασια.Απλα εγω για μενα το θεωρω χαζομαρα.

Link to comment
Share on other sites

Στην ερωτηση καθεαυτη 'Ποση δυναμη εχει η θρησκεια' θα απαντησω και πουθενα αλλου.

 

Εχει οση της δινουμε ΕΜΕΙΣ. Είτε θετικα είτε αρνητικα........

Κάπως έτσι...Ας πούμε η ορθοδοξία κατά τη γνώμη μου, συμπεριλαμβάνει πολλές υπερβολές! Π.χ. νηστείες, εξομολογήσεις, οχι προγαμιαίες σχέσεις κλπ.. Κατ' εμέ αυτά είναι υπερβολικά, τα έχουν εφευρέσει οι παπάδες, για να σας το πω όπως ακριβώς το σκέφτομαι. Πιστεύω στο Θεό μας, όπως το δίδαξε αυτός το έργο του κι όχι όπως το έπλασαν αργότερα. Είμαι Χριστιανή, αλλά δεν είμαι θρήσκα. Δε θα πάω στην εκκλησία παρα μόνο όταν το νιώσω ,αλλιώς είναι ουτοπία, δε νηστεύω πάντα και ΠΟΤΕ δεν εξομολογούμαι.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα σκέφτομαι ότι αν έκανε μετάγγιση ίσως θα ένιωθε από τις τύψεις το αίμα αυτό να την καίει μέσα της. Ξέρω κι εγώ μπορεί να λέω βλακείες.

Τελικά γιατί δεν κάνουν μετάγγιση; Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...