Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν κάναμε μπανια, θα βγάλουμε χειμώνα???


Recommended Posts

όπως το λέει κ ο τίτλος....

κάναμε το μωρό μόνο 2 μπάνια, κ δε ξέρω κατά πόσο ισχύει για το χειμώνα

πως θα τα πάμε με τις ιώσεις,

κ με τρωει συνέχεια κ με τρώνε κ οι τύψεις, αλλα δεν ειχα αλλή επίλογη...

 

το πρωτο που καναμε ειχε λιγο μυτούλα, αλλα καθάρισε τελειως το τι εβγαλε η μυτη του δε λέγεται!!!!μιλάμε για πολυ χαρά, ο μικρός πεντακάθαρος καπάκι το ιδιο βράδυ από μυτη!!!

τρελάθηκε κιολας με το μπανιο του αρεσει παρα πολυ το νερο!!!!

 

το δευτερο με χαρα πάλι μπαινουμε θάλασσα,

ε το ιδιο βράδυ μπουκωμα καταρροη κ τρελο βηχα το οποιο κρατησε 20 μέρες κ φυσικά τωρα ξεμπερδεψαμε από μάσκα, αερολιν, fixotide Κλπ....

εννοειται τηρησα τα παντα στη παραλια, βγαλσιμο μετά το μαγιο, σκοουπισμα με 2 πετσετες η μια μετα την αλλη στεγνα ρουχαλακι κλπ!!!

 

ακόμα προλαβαινω να του κάνω κανενα, αλλα τρεμει το φυλοκάρδι μου μη ξαναμπουκωσει, δεν θα αντεξω αλλο να τον ακουω να βηχει.....

αλλα αν αρρωσταινει το χειμωνα θα χω ενοχες......:?

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω παλι τοσα δεν κανω στην μικρη. Λιγο με την πετσετα την σκουπιζω και της βαζω πανα αλλα δεν χρειαζεται υπερβολες. Κατω απο τον ηλιο ειναι. Ισως να μην ηταν απο την θαλασσα κρυωμα και να ηταν τυχαιο. Καμια ιωση. Οπως και να εχει μια χαρα θα τον βγαλετε τον χειμωνα και χωρις μπανια. Μην τρελλενεσαι!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

όπως το λέει κ ο τίτλος....

κάναμε το μωρό μόνο 2 μπάνια, κ δε ξέρω κατά πόσο ισχύει για το χειμώνα

πως θα τα πάμε με τις ιώσεις,

κ με τρωει συνέχεια κ με τρώνε κ οι τύψεις, αλλα δεν ειχα αλλή επίλογη...

 

το πρωτο που καναμε ειχε λιγο μυτούλα, αλλα καθάρισε τελειως το τι εβγαλε η μυτη του δε λέγεται!!!!μιλάμε για πολυ χαρά, ο μικρός πεντακάθαρος καπάκι το ιδιο βράδυ από μυτη!!!

τρελάθηκε κιολας με το μπανιο του αρεσει παρα πολυ το νερο!!!!

 

το δευτερο με χαρα πάλι μπαινουμε θάλασσα,

ε το ιδιο βράδυ μπουκωμα καταρροη κ τρελο βηχα το οποιο κρατησε 20 μέρες κ φυσικά τωρα ξεμπερδεψαμε από μάσκα, αερολιν, fixotide Κλπ....

εννοειται τηρησα τα παντα στη παραλια, βγαλσιμο μετά το μαγιο, σκοουπισμα με 2 πετσετες η μια μετα την αλλη στεγνα ρουχαλακι κλπ!!!

 

ακόμα προλαβαινω να του κάνω κανενα, αλλα τρεμει το φυλοκάρδι μου μη ξαναμπουκωσει, δεν θα αντεξω αλλο να τον ακουω να βηχει.....

αλλα αν αρρωσταινει το χειμωνα θα χω ενοχες......:?

 

δηλ τα μωρα που μεγαλωνουν μονο σε βουνο τι κανουν;;

Link to comment
Share on other sites

μωρέ εσεις καλά τα λέτε......

το γιατρο κ ολους τους αλλους που με εχουν τρελάνει κ με εχουν αγχωσει

ποιος ακουει......

"Κανε μπανια το παιδι, κανε μπανια το παιδι...."

λες κ γω δε θέλω:?

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε μην ασχολεισε λεμε.....και δεν χρειαζεται ουτε τοσα πολλα σκουπισματα (για μενα) ουτε τραγικες υπερβολες. Ενα σκουπισματακι να φυγει το πολυ νερο, μια πανα και αστο ελευθερο (απο του χρονου δηλαδη). Ετσι να ψηθει λιγακι το παιδι. Εδω εγω μετα τις 5 δεν της βαζω καν αντιλιακο. Εχουμε βαλει στην παραλια μονο 2 φορες. Οι ωρες δε που πηγαινουμε ηλιος δεν καιει. Δεν εχει καν παρει χρωμα το παιδι. Αντιλιακο δε οταν βγαινουμε εξω βολτα δεν της εχω βαλει ποτε. Και παλι τπτ δεν εχει παθει. Και καπελο πολλες φορες το ξεχναμε ή το πεταει και αστα. Ειπαμε καλα τα λενε οι γιατροι αλλα δεν χρειαζεται να μας τρελλενουν κιολας νταξ???? :) Και οπως λεει και το κοριτσι παραπανω τα παιδια στα μερη χωρις νερο πως μεγαλωνουν μια χαρουλα...?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα, γενικοτερα κανω οτι νομιζω εγω καλυτερο καλυτερο για το παιδι,

κ δεν ειμαι καθολου υπερβολικη, ουτε πασπατευω με πολλα το παιδι,

ουτε σε καραντινα το χω, ισα ισα τον προορίζω για πολυ survivor:mrgreen:

ντάξει αντε πες λιγο με το σκουπισα μετα απο τη θαλασσα.......

τι να κάνω ψαρωμένη μαμα ειμαι ακομα:P

κ το πουλακι μου τρελαινεται για το νερο, με τσιριδες βγαινει απο τη μπανιερα,

αλλα δε μπορω, δε το ρισκαρω, μονο κ μονο για κανουμε μπανιο στη θαλασσα

να μαστε με τις μάσκες πάλι...

μας βλέπω του χρονου παλι...

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

καλα, γενικοτερα κανω οτι νομιζω εγω καλυτερο καλυτερο για το παιδι,

κ δεν ειμαι καθολου υπερβολικη, ουτε πασπατευω με πολλα το παιδι,

ουτε σε καραντινα το χω, ισα ισα τον προορίζω για πολυ survivor:mrgreen:

ντάξει αντε πες λιγο με το σκουπισα μετα απο τη θαλασσα.......

τι να κάνω ψαρωμένη μαμα ειμαι ακομα:P

κ το πουλακι μου τρελαινεται για το νερο, με τσιριδες βγαινει απο τη μπανιερα,

αλλα δε μπορω, δε το ρισκαρω, μονο κ μονο για κανουμε μπανιο στη θαλασσα

να μαστε με τις μάσκες πάλι...

μας βλέπω του χρονου παλι...

 

Ναι μωρε απο του χρονου με το καλο να μην εχει βγαλσιμο απο μεσα σου ευχομαι κοπελα μου. Θα σου περπαταει κιολας και θα το διασκεδαζει και η ιδια περισσοτερο. Μην αγχωνεσαι.....:wink:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι εγώ φέτος τα πήγα πρώτη φορά στη θάλασσα και είναι 27 μηνων πέρσι δεν πήγαμε καθόλου και δεν αρρωστήσαμε όλα το χειμώνα ούτε συνάχι και να φανταστείς οτι ζούμε σε κρύα και υγρή περιοχή(γιαννενα).

eNortjK1UjKzMLM0V7IGXDAS-gKw47.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε απο του χρονου με το καλο να μην εχει βγαλσιμο απο μεσα σου ευχομαι κοπελα μου. Θα σου περπαταει κιολας και θα το διασκεδαζει και η ιδια περισσοτερο. Μην αγχωνεσαι.....:wink:

 

αγοράκι εχω φιλενάδα, ναααααα ένα παλικαράκι μεχρι κει πάνω!!!!!:mrgreen:

 

 

 

Μην τρελαίνεσαι εγώ φέτος τα πήγα πρώτη φορά στη θάλασσα και είναι 27 μηνων πέρσι δεν πήγαμε καθόλου και δεν αρρωστήσαμε όλα το χειμώνα ούτε συνάχι και να φανταστείς οτι ζούμε σε κρύα και υγρή περιοχή(γιαννενα).

 

 

α καλά βλέπω κ σεις σε υπεροχο κλίμα σαν κ μας!!!

ΥΓΡΑΣΙΑ κάργα:?

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το μπούκωμα ήταν από την θάλασσα, μάλλον καμιά ίωση θα ήταν. Ασε το παίδι να χαρεί την θάλασσα αφου του αρέσει, δεν νομίζω ότι κανενας μας έχει αρρωστήσει από αυτήν.Από κει και πέρα κάνε εσύ ότι νομίζεις καλύτερο για τον παιδαρό σου,εγώ απλώς σου είπα την γνώμη μου και τι κάνω εγώ στην πριγκηπέσσα μου που όταν μπει μέσα μας ακούει όλη η παραλία όταν είναι να βγει μετά από κανα 20λεπτο και αφού έχει αρχίσει να μελανιάζει το χειλάκι μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.

Η δική μου κορούλα είναι 8 μηνών και έχει κάνει γύρω στα 20 μπάνια!!!!!!!!!! Βέβαια εμείς μένουμε και σε παραθαλάσσια περιοχή και έχουμε την παραλία στα πόδια μας. Και από υγρασία άλλο τίποτα :D!!!!!!!!!! Ασαράντιστη ήταν ακόμα όταν μέσα στον χειμώνα την πήγαινα βόλτες με το καρότσι, τίποτα δεν έπαθε ούτε καν συνάχι....... Και τώρα στη θάλασσα δεν τρελαίνομαι πολύ, της βγάζω το μαγιό, την σκουπίζω με την πετσετούλα της, την ντύνω και παίζω με τα παιχνιδάκια της.

Ωστόσο μην τρελαίνεσαι, να είσαστε καλά και θα κάνετε του χρόνου αρκετά μπανάκια. Και εγώ πιστεύω πώς το συνάχι είναι τυχαίο και δεν προέρχεται από την θάλασσα. Πιθανότατα κάποια ίωση......

Φιλικά :D!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς 10 μέρες διακοπές φέτος, κάναμε αρχικά 5 μπάνια. Την 5η μέρα αρρώστησε το μωρό με 39,5 πυρετό συνέχισε μέχρι το τέλος των διακοπών με απίστευτες μύξες.

Μετά το μωρό αρρώστησε η κόρη μου με δέκατα, συνάχι και πονοκέφαλο.

Μετά την κόρη μου εγώ με συνάχι και πονοκέφαλο.

Και λίγο πριν φύγουμε και ο άντρας μου με πονόλαιμο και πονοκέφαλο.

Και εσύ αναρωτιέσαι αν θα βγάλετε το χειμώνα, εμείς παραλίγο να μην βγάλουμε τις διακοπές.:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

όπως το λέει κ ο τίτλος....

κάναμε το μωρό μόνο 2 μπάνια, κ δε ξέρω κατά πόσο ισχύει για το χειμώνα

πως θα τα πάμε με τις ιώσεις,

κ με τρωει συνέχεια κ με τρώνε κ οι τύψεις, αλλα δεν ειχα αλλή επίλογη...

 

το πρωτο που καναμε ειχε λιγο μυτούλα, αλλα καθάρισε τελειως το τι εβγαλε η μυτη του δε λέγεται!!!!μιλάμε για πολυ χαρά, ο μικρός πεντακάθαρος καπάκι το ιδιο βράδυ από μυτη!!!

τρελάθηκε κιολας με το μπανιο του αρεσει παρα πολυ το νερο!!!!

 

το δευτερο με χαρα πάλι μπαινουμε θάλασσα,

ε το ιδιο βράδυ μπουκωμα καταρροη κ τρελο βηχα το οποιο κρατησε 20 μέρες κ φυσικά τωρα ξεμπερδεψαμε από μάσκα, αερολιν, fixotide Κλπ....

εννοειται τηρησα τα παντα στη παραλια, βγαλσιμο μετά το μαγιο, σκοουπισμα με 2 πετσετες η μια μετα την αλλη στεγνα ρουχαλακι κλπ!!!

 

ακόμα προλαβαινω να του κάνω κανενα, αλλα τρεμει το φυλοκάρδι μου μη ξαναμπουκωσει, δεν θα αντεξω αλλο να τον ακουω να βηχει.....

αλλα αν αρρωσταινει το χειμωνα θα χω ενοχες......:?

 

Καλή μου ποιος σου είπε αυτέ τις βλακείες? Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι στο είπε ο παιδίατρος....... αν στο είπαν οι γνωστοί άγνωστοι (βλεπε περίγυρος :D) τότε δεν έχω να σχολιάσω τίποτα πέραν του ότι ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΚΟΥΦΟ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω συμφορουμιτισσες με για τις απαντησεις σας!

 

ξερω λιγο χαζό ακουγεται να εχω τετοια αγχη, αλλα με

τοσες φοβερες πολυτιμες κ με το ζορι συμβουλες

από ολους τους ξερολες και επίμονους φιλους , συγγενεις κ παει

λέγοντας..... όπως κ να χει μπερδευομαι καμια φορα:?

 

μαραντικ κοπέλα μου τι να πω????καταρχην περαστικα σας κ αγυριστα

και κατα δεύτερον αυτες δεν ηταν διακόπες , αυτο ηταν......

πως να περάσετε τα πάντα σε ενα μηνα:!:

 

σωτηρια....ω ναι!!!!!!!!!μου το πε κ ο παιδιατρος να τον κανω οσο πιο πολλα μπανια μπορω:rolleyes:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω συμφορουμιτισσες με για τις απαντησεις σας!

 

ξερω λιγο χαζό ακουγεται να εχω τετοια αγχη, αλλα με

τοσες φοβερες πολυτιμες κ με το ζορι συμβουλες

από ολους τους ξερολες και επίμονους φιλους , συγγενεις κ παει

λέγοντας..... όπως κ να χει μπερδευομαι καμια φορα:?

 

μαραντικ κοπέλα μου τι να πω????καταρχην περαστικα σας κ αγυριστα

και κατα δεύτερον αυτες δεν ηταν διακόπες , αυτο ηταν......

πως να περάσετε τα πάντα σε ενα μηνα:!:

 

σωτηρια....ω ναι!!!!!!!!!μου το πε κ ο παιδιατρος να τον κανω οσο πιο πολλα μπανια μπορω:rolleyes:

 

ΕΛΕΟΣ! Μην ακούμε πάντα του παιδιάτρους

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως είναι μύθος αυτή η άποψη...

Εγώ σαν παιδάκι σχεδόν μέσα στη θάλασσα μεγάλωσα αλλά...κάθε μήνα ήμουν άρρωστη.

 

Ίωση περάσαμε κι εμείς πριν ένα μήνα με μυξούλες και πολύ βήχα που τον αντιμετωπίζαμε με μάσκες,αλλά ο παιδίατρος κατόπιν ερώτησής μου δεν μου απαγόρευσε τα μπάνια,μόνο να μην τις ταλαιπωρήσω πολύ ώρα μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...