Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

39,5 πυρετος; Στο νοσοκομειο...


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας. Θα ηθελα την γνωμη σας. Τον Ιουλιο η μικρη μου ανεβασε πυρετο 38,5 στην αρχη. Ολα καλα παιρνω τηλ. τον γιατρο μας μου λεει να δωσω ντεπον.Το βραδυ ο πυρετος ανεβηκε 39,5 ξαναπαιρνω τηλ. τον γιατρο μας και μου λεει να την παω σε εφημερευων νοσοκομειο γιατι σε τοσο μικρη ηλικια(9,5 μηνων) το πιο σωστο ειναι να παρακολουθειται. Στο νοσοκομειο την εξετασαν (αιμα, ουρα κτλ) δεν ειχε τιποτα. Ελα ομως που δεν σε αφηνουνε να φυγεις αν δεν πεσει ο πυρετος. Και ετσι απο εκει που πηγαμε για μια απλη εξεταση κατσαμε 4 ημερες. Ταλαπαιρωθηκαμε πολυ και νομιζω αδικα. Και εδω θελω τη γνωμη σας :το εχετε ξανακουσει με το πρωτο 39,5 ο γιατρος να σας στελνει στο νοσοκομειο; Απο τη μια βεβαια λεω καλυτερα σχολαστικος παρα επιπολαιος. Στο νοσοκομειο μας ειπαν πως ισως ο γιατρος μας βιαστηκε να μας στειλει.Εσεις τί λετε;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω ξερω οτι νοσοκομειο πανε τα μωρα που εχουν πυρετο και ειναι κατω των 6 μηνων.

Νομιζω οτι βιαστηκε ο γιατρος σου να σας στειλει νοσοκομειο απο το πρωτο 24ωρο κιολας.

Περαστικα στο παιδακι σου παντως και μην το σκεφτεσαι οτι εγινε εγινε,αν δεν εισαι σιγουρη για τον γιατρο,αλλαξε τον.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και περαστικά σας :)!!!!!!!!

Και εμένα η μικρούλα μου είχε πριν από 3 μέρες 39.5 πυρετό λόγω ίωσης και ο γιατρός σύστησε μόνο ντεπόν. Για νοσοκομείο δεν ανέφερε τίποτα......

Πάντως να ξέρεις πώς ο πυρετός ανεβαίνει αρκετά τη νύχτα. Σε εμάς με δροσερά μπάνια, ντεπονάκι και κομπρεσούλες κατέβαινε σχετικά γρήγορα.

Όσο για τον γιατρό..... δεν μπορώ να ξέρω πώς λειτουργεί ο καθένας και με τί κριτήρια.....

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έτυχε να μην πέφτει με Depon ο πυρετός κάτω από 38,5 και παρόλα αυτά μου είπε να μην πάω στο νοσοκομείο αλλά να δίνω υπόθετο Depon εναλλάξ με σιρόπι Ponstan και αν δεν υποχωρήσει στις 2-2.5 μέρες το ξανασυζητάμε... Και όντως έτσι έριξα καλύτερα τον πυρετό και όλα καλά αφού η ίωση έκανε τον κύκλο της και υποχώρησε... Βέβαι ήταν 2 χρονών αλλά δεν νομίζω να έχει τόση σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο 3 μηνων μας ειχε πει η δικια μας για νοσοκομειο. Μετα απο αυτο ειμασταν ολες τις φορες στο σπιτι. Βεβαια μονο 2 φορες εχουμε αρρωστησει ολες και ολες. Αλλα στην μια ανεβασε 39.8 και ηταν 12 μηνων. Η γιατρος μου ειπε μπανιο σε θερμοκρασια σωματος να της κανω και να την ντυσω ελαφρια και να παρει πονσταν. Μετα απο 3 μερες παρακολουθησης που δεν επεφτε ο πυρετος ηρθε την ειδε, βρηκε ωτιτιδα και πηραμε αντιβιωση. Δεν μας εστειλε νοσοκομειο. Ουτε την μια ουτε την αλλη φορα. Τι να σου πω. Μηπως εχει κανενα αλλο συμπτωμα το μικρο και γιαυτο σας στελνει? Δεν ξερω. Την ειδε την μικρη ο παιδιατρος καθολου? ή απο το τηλεφωνο ειπε αμεσως νοσοκομειο?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και απο μενα.

ηθελα απλα να αναφερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να κανουμε τα μωρακια μπανακι για να πεσει ο πυρετος.το μπανακι απο μονο του δεν προκειται να βοηθησει να πεσει ο πυρετος και επιπλεον μπορει να προκαλεσει τρεμουλο στο μωρο καθως η θερμοκρασια του σωματος του θα προσπαθησει να ανταπεξελθειστα νεα (κρυα)δεδομενα του νερου. αυτα ηταν τα λογια του γιατρου μου οταν του ειπα οτι εκανα το μωρο μου μπανιο οταν καταλαβα οτι ειχε 37.8.

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα.

ηθελα απλα να αναφερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να κανουμε τα μωρακια μπανακι για να πεσει ο πυρετος.το μπανακι απο μονο του δεν προκειται να βοηθησει να πεσει ο πυρετος και επιπλεον μπορει να προκαλεσει τρεμουλο στο μωρο καθως η θερμοκρασια του σωματος του θα προσπαθησει να ανταπεξελθειστα νεα (κρυα)δεδομενα του νερου. αυτα ηταν τα λογια του γιατρου μου οταν του ειπα οτι εκανα το μωρο μου μπανιο οταν καταλαβα οτι ειχε 37.8.

 

37.8 δεν ειναι πυρετος καταρχας βρε συ. Επισης ΠΟΤΕ δεν κανεις με κρυο. Λογια της δικιας μου. Κανεις με χλιαρο νερο και βαζεις ελαφρια ρουχα να αναπνεουν για να μπορεσει το σωμα να ανταπεξελθει. Και αυτο το κανεις οταν το παιδι ψηνεται στον πυρετο μπας και σωσεις νοσοκομειο. Δεν το κανεις με δεκατακια. Εγω το εκανα μια φορα οταν ειχε 39.8 (2 δεκατα κατω απο 40). Και της τον εριξε τον πυρετο ΑΜΕΣΩΣ στο 38.6. Σωσαμε το νοσοκομειο ετσι. Το μπανιο ειναι τελευταια λυση πριν πας νοσοκομειο........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

37.8 δεν ειναι πυρετος καταρχας βρε συ. Επισης ΠΟΤΕ δεν κανεις με κρυο. Λογια της δικιας μου. Κανεις με χλιαρο νερο και βαζεις ελαφρια ρουχα να αναπνεουν για να μπορεσει το σωμα να ανταπεξελθει. Και αυτο το κανεις οταν το παιδι ψηνεται στον πυρετο μπας και σωσεις νοσοκομειο. Δεν το κανεις με δεκατακια. Εγω το εκανα μια φορα οταν ειχε 39.8 (2 δεκατα κατω απο 40). Και της τον εριξε τον πυρετο ΑΜΕΣΩΣ στο 38.6. Σωσαμε το νοσοκομειο ετσι. Το μπανιο ειναι τελευταια λυση πριν πας νοσοκομειο........

 

Κι εμένα ο δικός μου γιατρός το ίδιο συστήνει. Στον πυρετό ελαφρύ ντύσιμο και μπανάκι. Αν μαζί με τον πυρετο έχει κακή διάθεση, το εξετάζει κατευθείαν. Αλλιώς περιμένουμε 3 μέρες πρώτα. Στο μωρό μας έλεγε να προσέχουμε μην ανεβάσει πυρετό πριν κλείσει τους δυο μήνες, γιατί μετά θα πρέπει να νοσηλευτεί.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ο δικος μας παιδιατρος μας λεει απο 6 μηνων και πανω: πρωτα ντεπον/πονσταν εναλλαξ για 1 24ωρο. Αν μεγαλωνουν σταδιακα τα διαστηματα που μενει απυρετο το μωρο φευγει η λοιμωξη ή η ιωσουλα και συνεχιζουμε μονο με αντιπυρετικα. Διαφορετικα ερχεται σπιτι να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου πριν 20 μέρες έκανε πυρετο πολύ φτάσαμε 40.8 ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ!!!!!!!!!!

Η παιδιατρος μου συνεστησε πονσταν/ντεπον εναλλάξ. Με το ντεπόν δεν έπεφτε καθόλου!!

Για νοσοκομείο που την ρώτησα μου είπε όχι! Αδικα θα μπλέξεις και θα ταλαιπωρηθεί πολύ ο μικρός!! καλό κακό αυτό δεν ξέρω με τόσο πυρετό.

Ευτυχώς κράτησε μόνο μια μέρα!!

Να σου πω την αλήθεια κρατήθηκα με νυχια και δόντια να μην πάμε την νυχτα γιατί φοβήθηκα πάρα πολυ. Ηθελα μια σιγουρια!! Ξενυχτησα όλο το βράδυ για να τον παρακολουθώ αν μου ανεβαζε πάνω απο 39.5 πάντως θα τον πήγαινα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατω απο 3 μηνων μας ειχε πει η δικια μας για νοσοκομειο. Μετα απο αυτο ειμασταν ολες τις φορες στο σπιτι. Βεβαια μονο 2 φορες εχουμε αρρωστησει ολες και ολες. Αλλα στην μια ανεβασε 39.8 και ηταν 12 μηνων. Η γιατρος μου ειπε μπανιο σε θερμοκρασια σωματος να της κανω και να την ντυσω ελαφρια και να παρει πονσταν. Μετα απο 3 μερες παρακολουθησης που δεν επεφτε ο πυρετος ηρθε την ειδε, βρηκε ωτιτιδα και πηραμε αντιβιωση. Δεν μας εστειλε νοσοκομειο. Ουτε την μια ουτε την αλλη φορα. Τι να σου πω. Μηπως εχει κανενα αλλο συμπτωμα το μικρο και γιαυτο σας στελνει? Δεν ξερω. Την ειδε την μικρη ο παιδιατρος καθολου? ή απο το τηλεφωνο ειπε αμεσως νοσοκομειο?

 

 

Οχι κανενα αλλο συμπτωμα δεν ειχε. Ο παιδιατρος δεν την ειδε καθολου και απο το τηλ μου ειπε για νοσοκομειο. Πολυ υπερβολικο αυτο δεν νομιζετε;Εχω προβληματιστει γιατι κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενη μαζι του. Παντως ενα σοκ το χω ψιλοπαθει και φοβαμαι να τον παρω τηλ για το οτιδηποτε μπας και μας στειλει νοσοκομειο!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Με συγχωρείς κιόλας αλλά από το τηλέφωνο τί σόι διάγνωση έκανε; Μου φαίνεται λίγο επιπόλαιο όλο αυτό αλλά και πάλι εσύ θα κρίνεις καθότι δεν είχες κανένα πρόβλημα όπως λες.

Στη θέση σου θα είχα και εναλλακτική λύση, έναν άλλον παιδίατρο........ Μην το πάρεις ωστόσω σαν δεδομένο. Κάνε αυτό που νομίζεις καλύτερο για το παιδάκι σου.

Φιλικά :)!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...