Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά > 'Υπνος

Notices

'Υπνος Πότε να κοιμηθεί μόνο του? Πόσες ώρες κοιμάται? Πως κοιμάται? Διακοπτόμενος ύπνος, Θέση ύπνου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-08-10, 23:52   #1
Danielaki

Το avatar του χρήστη Danielaki

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Danielaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή κουνια μετατρεπομενη σε προεφηβικο κρεβατι

Καλησπερα κοριτσια
Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια που μπορω να βρω κουνιες που να μετατρεπονται σε προεφηβικα κρεβατακια?
Βρηκα μερικα στο kidplanet που εχουν πλατος 80 εκ και μηκος 180 αλλα μου φανηκαν ακριβα..
http://www.kidplanet.gr/24511734.el.aspx

Nefeli doesn't share anything at all!
Ο χρήστης Danielaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-10, 00:07   #2
ANGEL51

Το avatar του χρήστη ANGEL51

Περιοχή: ΚΟΡΩΠΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
ANGEL51 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αυτη που εχω παρει στη μικρη μετατρεπεται σε κρεβατι αλλα μεχρι 6-7 χρονων ομως και ειναι σκετη χωρις συρταρια-ντουλαπια και την πειραμε αν θυμαμαι καλα 230 ευρω απο πρατηριο.
Παλιά 20-08-10, 00:21   #3
Danielaki

Προεπιλογή

αυτο που εχω τωρα παει μεχρι 4 χρονων αλλα εγω το θελω για παραπανω κι αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το φαρδος..το δικο μας ειναι 60 εκ κι η μικρη 68..μεχρι να βολευτει γυρναει απο δω κι απο κει με αποτελεσμα καποια στιγμη να χτυπαει στις καγκελα κι ενω ειναι ετοιμη να κοιμηθει κλαιει και τσιριζει..μπορεις να μου πεις απο ποιο πρατηριο το πηρες κι αν μπορει να το στειλει θεσσαλονικη?

Παλιά 20-08-10, 00:26   #4
ANGEL51

Το avatar του χρήστη ANGEL51

Περιοχή: ΚΟΡΩΠΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
ANGEL51 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ειναι Παναχαικου 1 νομιζω στο Γερακα, τηλ. δεν ξερω αλλα αν το ψαξεις στο ιντερνετ με τη διευθυνση θα το βρεις!
Παλιά 20-08-10, 00:26   #5
marron

Το avatar του χρήστη marron

Περιοχή: Νότια προάστια
marron χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και βέβαια είναι πανάκριβο αυτό που δείχνεις...

Μπορείς αν θέλεις να κοιτάξεις και στη σελίδα του Κωνσταντινίδη-μπεμπε. Έχει ένα απλό κρεββατάκι σε δυο ή τρεις αποχρώσεις (2 ξύλου και λευκό νομίζω). Είναι μέχρι 4 ετών και έχει γύρω στα 180 ευρώ. Το μοντέλο λέγεται Jacob.
http://www.konstadinidis.gr/pegasus/...002_I003000847

Εϊναι πολύ απλό. Το λευκό είναι πιο αξιοπρεπές.
Δεν ξέρω τι ψάχνεις, όμως, ακριβώς....
Παλιά 20-08-10, 00:41   #6
Danielaki

Προεπιλογή

angel σ ευχαριστω,θα το ψαξω κι αν βρω τηλ θα παρω αυριο το πρωι
marron αυτο που ψαχνω ειναι κατι που μπορει να χρησιμοποιηθει μεχρι 8-10 χρονων γιατι αυτα ειναι πιο φαρδια απ οτι μου ειπανε..αν δεν βρω κστι πσρομοιο με αυτο που εδειξα σε καλυτερη τιμη,το πιο πιθανο ειναι να παρουμε αυτο γιατι ο αντρας μου τρομαζει απιστευτα καθε φορα που την ακουει να τσιριζει..απλα θελησα να ρωτησω γιατι μου φαινεται σκετη κοροιδια αυτη η τιμη..το δικο μας το κρεβατι ειναι υπερδιπλο και το πηραμε 500 ? και το μονο της μικρης κοντα 700?ελεος..καλυτερα να της παρω ενα σαν το δικο μας και να της βαλω καγκελα τριγυρω..

Παλιά 20-08-10, 09:20   #7
ΚατερίναΒ

Περιοχή: Νίκαια
ΚατερίναΒ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα!
Ωραία η πρώτη κούνια αλλά πανάκριβη.
Και εμείς είχαμε πάρει για την κόρη μας κούνια-κρεββάτι απο το motherbaby (http://www.motherbaby.gr/products1.p...n1=16&open2=36), αρκετά οικονομική, υπάρχει και πιο φαρδιά.
Ομως η κόρη μας είχε άλλη άποψη και αφού χρόνισε δεν ήθελε την κούνια ΚΑΘΟΛΟΥ, την κάναμε κρεββατάκι και για λίγο καιρό κοιμόταν ήσυχα, αλλά μετά είχαμε πάλι τα ίδια, δεν βολευόταν καθόλου.
Αποτέλεσμα: έχουμε πάρει κανονικό μονό κρεββάτι με καγκελάκι, όπου εκεί απλώνεται και κοιμάται ήρεμα (και εμείς επίσης!)
Αποψή μου : βρείτε μια σχετικά οικονομική και άνετη κούνια και μετά επενδύστε σε ένα κρεββατάκι, το οποίο θα σας μείνει για πολλά χρόνια!
Παλιά 20-08-10, 09:23   #8
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο daniela20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κοριτσια
Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια που μπορω να βρω κουνιες που να μετατρεπονται σε προεφηβικα κρεβατακια?
Βρηκα μερικα στο kidplanet που εχουν πλατος 80 εκ και μηκος 180 αλλα μου φανηκαν ακριβα..
Εχουμε κουνια κρεββατι 1.60 νομιζω ή 1.40? κατι τετοιο. Απο ΛΗΤΩ την πηραμε.
Παλιά 20-08-10, 10:36   #9
dimi_Gio

Περιοχή: Βύρωνας
dimi_Gio χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚατερίναΒ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!
Ομως η κόρη μας είχε άλλη άποψη και αφού χρόνισε δεν ήθελε την κούνια ΚΑΘΟΛΟΥ, την κάναμε κρεββατάκι και για λίγο καιρό κοιμόταν ήσυχα, αλλά μετά είχαμε πάλι τα ίδια, δεν βολευόταν καθόλου.
Αποτέλεσμα: έχουμε πάρει κανονικό μονό κρεββάτι με καγκελάκι, όπου εκεί απλώνεται και κοιμάται ήρεμα (και εμείς επίσης!)
Αποψή μου : βρείτε μια σχετικά οικονομική και άνετη κούνια και μετά επενδύστε σε ένα κρεββατάκι, το οποίο θα σας μείνει για πολλά χρόνια!
Συμφωνώ!! Εμείς την πήραμε από το Ηρα, την ακριβοπληρώσαμε και τώρα που είναι 20 μηνων, σκέφτομαι για κρεββάτι κανονικό. Το πρόβλημά μου εμένα είναι ότι από όταν έβγαλα τα κάγκελα και έβαλα τα ξύλα, πήρα φυσικά προστατευτικό. Είναι όμως λεπτό το στρώμα (10cm) και "προεξέχουν" τα πόδια του προστατευτικού που ακουμπάνε στον πάτο-ταβλες από το στρώμα (ελπίζω να καταλάβατε)... Έχω βάλει 2 κουβέρτες κάτω απο το στρώμα μην πάθει κάτι η πλατούλα του παιδιού

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!
Ο χρήστης dimi_Gio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-10, 11:21   #10
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πρότεινα να μην το κάνεις γιατί και εμείς κούνια μετατρεπόμενη σε κρεββάτι μέχρι και καλλά τα 4-5μας είχαν πει είχαμε πάρει αλλά όταν βγάλεις τα κάγκελα τα πράγματα δεν είναι ιδανικά.καταρχήν νομίζω ότι είναι πιο μικρό στο φάρδος και ουσιαστικά τα κάγκελα ειναι αυτά που κάνουν το κρεββάτι για πιο στέρεο.Κατά σύμπτωση και εμείς εχτές για κρεββάτι κοιτάγαμε είδαμε στο ΙΚΕΑ κάτι επεκτεινόμενα τα οποιά στην αρχή με πάντα νομίζω μπορείς να τα έχεις σαν κούνια και στην συνέχεια τα κάνεις κρεββατάκι αλλά το στρώμα που πάει με τα επεκτεινόμενα δεν αξίζει.
Παλιά 20-08-10, 11:44   #11
danel

Το avatar του χρήστη danel

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
danel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως και το mothercare έχει κουνια-κρεβάτι.
Ο χρήστης danel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-10, 12:40   #12
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπερα κοριτσια
Κι εμείς από το kid planet αγοράσαμε. Συγκεκριμένα το μοντέλο evante. Είναι ακριβούτσικο, κοντά στα 2,500 , αλλά έχει πολλαπλές επιλογές, καθώς μπορεί να το χρησιμοποιήσει μέχρι να πάει γυμνάσιο. Η κούνια τώρα στο πλάι ( στο ίδιο ύψος δηλαδή με την κούνια - είναι και δύσκολο να το περιγράψω εάν δε το βλέπεις - ), έχει ένα κομοδινάκι που το χρησιμοποιώ και σαν αλλαξιέρα. Αυτό αργότερα αφαιρείται και γίνεται κανονικό κομοδίνο, όπως κι η κούνια κρεβάτι. Το χρώμα εμένα μ'αρέσει, γιατί είναι λευκό. Διαθέτει και ντουλάπα, η οποία θα χρησιμοποιείται κι αυτή αργότερα και συρταριέρα η οποία και πάλι χρήσιμη θα είναι. Άντε να χρειαστεί να του αγοράσουμε γραφείο μόλις πάει σχολείο....
Παλιά 20-08-10, 12:43   #13
eleni2008

Το avatar του χρήστη eleni2008

Περιοχή: θεσσαλονίκη
eleni2008 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

daniela καλημερα!
Έχουμε κι εμείς κούνια που μετατρέπεται σε προεφηβικό κρεβάτι. Την πήραμε από τα Γιαννιτσά γιατί εδώ δεν έβρισκα, απο το κατάστημα στοργή. Δες εδώ www.storgi.gr στα προϊόντα ύπνου. Είναι οι φωτό 10,11,12, και 16. Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και παραγγελία στις διαστάσεις που θέλεις, το ξύλο και το χρώμα που θέλεις και οι ζωγραφιες που έχει είναι χειροποίητες και πολύ όμορφες. Τουλάχιστον η κόρη μου ξετρελένεται!!! Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες εδώ είμαστε!
Ο χρήστης eleni2008 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-10, 13:09   #14
amande

Το avatar του χρήστη amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμείς πήραμε απο το premaman ,σχεδόν όλες οι κούνιες γίνονται κρεβάτια μονά...αν δεις στον ηλεκτρονικό καταλογο http://www.emultimedia.info/mmview/perm/PREMAMAN/ πήραμε το σχέδιο στη σελ.112....κοστίζουν απο 250-300.
Ο χρήστης amande δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-10, 13:24   #15
elena 79

Το avatar του χρήστη elena 79

elena 79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπερα κοριτσια
daniela εγώ κοιτούσα (βέβαια είναι Αθήνα) αυτά τα πολυμορφικά κρεβατάκια διαστ. 73 * 1,70 έχει και βίντεο για να δεις τις αλλαγές. Είναι πρατήριο νομίζω γι' αυτό και έχει τόσο καλές τιμές. Επίσης λέει πως κάνει δωρεάν μεταφορές σε όλη την Ελλάδα άνω των 65 ευρώ. Ρίξε μια ματιά. http://www.motherbaby.gr/products1.p...n1=16&open2=36
Παλιά 20-08-10, 13:50   #16
kisha

Το avatar του χρήστη kisha

kisha χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kisha
Προεπιλογή

ντανιελα εχει στοκουκου γεωργικης σχολης κουνια που γινεται προεφηβικο μεχρι 5-6 ερτων ,ειναι σταθερη-χωρις ροδακια και στοιχιζει 199 ευρω!εγω τη μπανισα και λεωνα τη χτυπησω ιεναι οτιπιο οικονομικο βρηκα!

Ο χρήστης kisha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-10, 15:24   #17
Danielaki

Προεπιλογή

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..η αληθεια ειναι πως με εχει αγχωσει λιγο το θεμα γιατι παρολο που της εχουμε προστατευτικα,χτυπαει το κεφαλακι της κυριως κι οσο και να την προσεχω καποια στιγμη θα πρεπει και να κοιμηθω..η κουνια που σας εδειξα ειναι ναι μεν ακριβη αλλα μετατρεπεται σε μονο κρεβατακι με μηκος 1.80 που σημαινει οτι μπορει να την χρησιμοποιει μεχρι 12 χρονων..και η αλλαξιερα γινεται 2 κομοδινα..ειχε κι ενα αλλο σχεδιο πιο οικονομικο που η κουνια γινεται γραφειο(thaumataki για σενα το λεω) αλλα δεν μου πολυαρεσε η αληθεια ειναι..εχω ανοιξει ηδη τις σελιδες για να δω αυτα που μου δειξατε και σας ευχαριστω παρα πολυ που μπηκατε στον κοπο..
elena79 τα ειδα χθες αυτα που μου δειχνεις και η αληθεια ειναι πως ψιλοψηθηκα..

θα δω και τα υπολοιπα που μου ειπατε και θα σας πω σε λιγο

Παλιά 20-08-10, 15:41   #18
Danielaki

Προεπιλογή

εχω ξετρελαθει μ αυτο http://www.emultimedia.info/mmview/perm/PREMAMAN/ αλλα δεν λεει τιμη οποτε μεχρι στιγμης ειμαι σ αυτο http://www.motherbaby.gr/details2.ph...epid=84&page=2
ειναι το μονο χρωμα που μου αρεσε αλλα δεν τρελαθηκα κιολας..παιζει να μου το κανουν στο χρωμα που θελω δλδ λευκο με λεπτομεριες απο λευκο και λιγο λευκο για να σπασει η μονοτονια? :P

Παλιά 20-08-10, 15:48   #19
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..η αληθεια ειναι πως με εχει αγχωσει λιγο το θεμα γιατι παρολο που της εχουμε προστατευτικα,χτυπαει το κεφαλακι της κυριως κι οσο και να την προσεχω καποια στιγμη θα πρεπει και να κοιμηθω..η κουνια που σας εδειξα ειναι ναι μεν ακριβη αλλα μετατρεπεται σε μονο κρεβατακι με μηκος 1.80 που σημαινει οτι μπορει να την χρησιμοποιει μεχρι 12 χρονων..και η αλλαξιερα γινεται 2 κομοδινα..ειχε κι ενα αλλο σχεδιο πιο οικονομικο που η κουνια γινεται γραφειο(thaumataki για σενα το λεω) αλλα δεν μου πολυαρεσε η αληθεια ειναι
Ναι, 2 κομοδινα απλά εγώ δε το διευκρίνησα. Τώρα....εμάς γραφειάκι πάντως δε γίνεται κάτι απ' όλα αυτα!
Παλιά 20-08-10, 19:08   #20
elena 79

Το avatar του χρήστη elena 79

elena 79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
εχω ξετρελαθει μ αυτο http://www.emultimedia.info/mmview/perm/PREMAMAN/ αλλα δεν λεει τιμη οποτε μεχρι στιγμης ειμαι σ αυτο http://www.motherbaby.gr/details2.ph...epid=84&page=2
ειναι το μονο χρωμα που μου αρεσε αλλα δεν τρελαθηκα κιολας..παιζει να μου το κανουν στο χρωμα που θελω δλδ λευκο με λεπτομεριες απο λευκο και λιγο λευκο για να σπασει η μονοτονια? :P

Αυτό της motherbaby δεν νομίζω να στο κάνουν σε άλλο χρώμα. Νομίζω αυτά βγαίνουν σε στάνταρ χρώματα. Αλλά δεν χάνεις και τίποτα να ρωτήσεις, μπορεί να μην έχουν όλα τα χρώματα στην ιστοσελίδα τους.
Παλιά 21-08-10, 15:26   #21
amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

daniela πες μου ποιο σχέδιο απο το premaman και αύριο θα σου πω τιμή γιατι τις περισσότερες τις είχα σημειώσει στον κατάλογο όταν πήγα στο κατάστημα.
Παλιά 21-08-10, 15:50   #22
Danielaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maraki76 Εμφάνιση μηνυμάτων
daniela πες μου ποιο σχέδιο απο το premaman και αύριο θα σου πω τιμή γιατι τις περισσότερες τις είχα σημειώσει στον κατάλογο όταν πήγα στο κατάστημα.
σελ 114-115 σχεδιο frog
θελω να μου πεις αν ειναι ευκολο τις τιμες για
-το κρεβατι
-ντουλαπα
-συρταριερα
-πολυθρονιτσα
ευχαριστω εκ των προτερων

Παλιά 21-08-10, 16:07   #23
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια γιατί στις διευθύνσεις του premaman λέει "λητώ" δεν κατάλαβα...στο περιστέρι πού είναι???
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-10, 16:12   #24
Danielaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kounelitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια γιατί στις διευθύνσεις του premaman λέει "λητώ" δεν κατάλαβα...στο περιστέρι πού είναι???
κι εγω το προσεξα αυτο για το λητω..και η αληθεια ειναι πως πηγα στα λητω για πολυμορφικο κραβατακι και οι τιμες ηταν ιδιες αν οχι πιο υψηλες απ οτι στο kidplanet

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-08-10, 16:25   #25
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
κι εγω το προσεξα αυτο για το λητω..και η αληθεια ειναι πως πηγα στα λητω για πολυμορφικο κραβατακι και οι τιμες ηταν ιδιες αν οχι πιο υψηλες απ οτι στο kidplanet
Εμείς πήραμε απότο bebekarras δες το site !! www.bebekarras.gr
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-10, 17:24   #26
Danielaki

Προεπιλογή

πολυ ωραια αυτα που μου ειπες να δω κουνελιτσα αλλα εχουν μηκος 1.5 μ ενω αυτο που ψαχνω εγω εχει 1.80 και 90εκ πλατος

Παλιά 21-08-10, 21:00   #27
amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

στα καταστήματα "λητώ" δεν έχει τα έπιπλα του premaman, μόνο κάποια αλλα είδη....τα έπιπλα τα έχει μόνο στα premaman...daniela θα σου απαντήσω αύριο, για το συγκεκριμένο έχω κρατήσει τις τιμές για το κρεβάτι και τη συρταριέρα - αλλαξιέρα γιατί αυτά με ενδιέφεραν ήταν όμως το πιο ακριβό σχέδιο του καταλόγου και γι'αυτο κατέληξα στο σχέδιο της σελ.112 που σου είπα.
Παλιά 21-08-10, 21:30   #28
christy28

Το avatar του χρήστη christy28

Περιοχή: Πειραιάς
christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τα κλασσικα σεντονια για κουνια κανουν για αυτα τα κρεβατια-κουνιες???
με ενδιαφερει να παρω απο το motherbaby αυτες τις κουνιες που γινονται προεφηβικο κρεβατι γιατι ανεβαινει το στρωμα πολυ και δεν χρειαζεται να σκιβω μιας εχω προβλημα στην μεση μου.
Παλιά 22-08-10, 11:19   #29
Danielaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
στα καταστήματα "λητώ" δεν έχει τα έπιπλα του premaman, μόνο κάποια αλλα είδη....τα έπιπλα τα έχει μόνο στα premaman...daniela θα σου απαντήσω αύριο, για το συγκεκριμένο έχω κρατήσει τις τιμές για το κρεβάτι και τη συρταριέρα - αλλαξιέρα γιατί αυτά με ενδιέφεραν ήταν όμως το πιο ακριβό σχέδιο του καταλόγου και γι'αυτο κατέληξα στο σχέδιο της σελ.112 που σου είπα.
ειδες βρε μαρακι αυτο το παραπονο εχουν ολοι οι δικοι μου..παει και πεφτει το ματι μου πανω στο πιο ακριβο!!απο μικρη το προβλημα..
οποιεσδηποτε τιμες εχεις θα με βοηθησουν παρα πολυ..

Παλιά 22-08-10, 21:01   #30
amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

daniela τις βρήκα....484 ευρώ για τη συρταριέρα-αλλαξιέρα και 351 για το κρεβάτι
Παλιά 22-08-10, 23:56   #31
Danielaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
daniela τις βρήκα....484 ευρώ για τη συρταριέρα-αλλαξιέρα και 351 για το κρεβάτι
αααα μια χαρα!!τωρα το μονο που λειπει ειναι να βρω που εχει καταστημα premaman στη Θεσσαλονικη..σ ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να ψαξεις..

Παλιά 23-08-10, 00:16   #32
amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σιγά τον κόπο...καλές αγορές
Παλιά 23-08-10, 02:26   #33
ayla

Το avatar του χρήστη ayla

ayla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christy28 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα κλασσικα σεντονια για κουνια κανουν για αυτα τα κρεβατια-κουνιες???
με ενδιαφερει να παρω απο το motherbaby αυτες τις κουνιες που γινονται προεφηβικο κρεβατι γιατι ανεβαινει το στρωμα πολυ και δεν χρειαζεται να σκιβω μιας εχω προβλημα στην μεση μου.
Λοιπον εμείς πήραμε από το motherbaby το πολυμορφικό το μεγάλο όχι αυτό της κατηγορίας teddy αλλά το maxi σε φυσικό. Προς το παρόν είμαστε ευχαριστημένοι το έχουμε ως κουνια ακομα αλλά σύντομα θα βιδώσουμε το κινουμενο τμήμα για να σταθεροποιηθεί μια και δεν κουνάμε πια το μωράκι μας...
Ωστοσο να προσέξετε με τις διαστάσεις καθώς εμείς την ψιλοπατήσαμε με την υπόλοιπη προίκα..δηλ. δεν πήραμε από το ίδιο μαγαζί πάντα, κουνουπιέρα και πάπλωμα γιατί αυτά μας τα έκανε δώρο η κολλητή μου. Ε, η πάντα δεν εφαρμόζει σε τέτοιο κρεβατάκι καθώς η πλειοψηφία των βρεφικών κρεβατιών είναι φυσικά πιο μικρά...Με το πάπλωμα κ την κουνουπιέρα δεν είχαμε πρόβλημα. Τα σεντονάκια christy να τα προσέξεις γιατί μερικά πέφτουν μικρά για αυτά τα κρεβατάκια. Να κοιτάς τις διαστάσεις τους πάντα.
Σε γενικές γραμμές με έχει βολέψει πολύ αυτό το κρεβάτι καθώς και αλλαξιέρα έχει και από κάτω της είναι μια συρταριέρα που έχω όλα τα βασικά του μωρού και επίσης έχει κ τρία μεγάλα συρτάρια από κάτω από το κρεβάτι που χωράνε επίσης πολλά πράγματα.
Το μόνο ισως αρνητικό που βρίσκω είναι ότι οι τάβλες που μπαίνουν κάτω από το στρώμα είναι κάπως "ψεύτικες" δηλ. σκέτο κόντρα πλακέ. Σκέφτομαι άμα μεγαλώσει λίγο η μικρή να τις αλλάξω με κάτι πιο γερό. Α, και επίσης..ένα άλλο αρνητικό: μας βγήκε λίγο η πίστη στη συναρμολόγηση του!!!!
Τέλος με τα χρώματα επειδή αυτά τα μοντέλα είναι εισαγωγή από Ιταλία δε βγαίνουν σε άλλα ούτε γίνονται επί παραγγελία. Είναι ότι βλέπετε μόνο. Πάντως αν κάποια από σας σκέφτεται να πάρει πολυμορφικό δεν αξίζει να πάρει το μικρό...ή να πάρει το μεγάλο ή να μην πάρει καθόλου καθώς αυτά τα μικρά πολυμορφικά δε διαφέρουν πολύ από τα άλλα κρεβατάκια και δε θα μπορέσετε να τα χρησιμοποιήσετε για πάνω από 2-3 χρόνια το πολύ.

Ο χρήστης ayla δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-10, 02:30   #34
ayla

Το avatar του χρήστη ayla

ayla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τέλος καλό θα ήταν αν κάποια από εσάς το παρει να το στήσει αρκετές μέρες πριν βάλει το μωράκι μέσα. Το λέω αυτό διότι τα ξύλα και τα λοιπά υλικά βγάζουν μια ενοχλητική μυρωδιά στην αρχή που ώσπου να ξεθυμάνει μπορεί να προκαλέσει ανησυχία στο αγγελούδι σας. Είχα ρωτήσει κ μου είχαν πει ότι δεν είναι τοξικά χρώματα (εγώ είχα πάρει το φυσικό άλλωστε)..αλλά η μυρωδιά την πρώτη βδομάδα που το είχα στο παιδικό δωμάτιο (πριν μεταφέρω τη μικρή) ήταν ιδιαίτερα έντονη ακομα και για έναν ενήλικα.

Ο χρήστης ayla δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-10, 09:40   #35
v & a

Το avatar του χρήστη v & a

Περιοχή: ...στο υπέροχο μυαλουδάκι των 2 κοριτσιών μου!!!
v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμεις πηραμε απο Mothercare λευκο τετοιο κρεββατι με 3 υψη + καγκελα... αλλα το συγκεκριμενο μοντελο το κοψε.μαλλον το εχει αντικαταστησει με καινουριο απο οτι ειδα στο φυλλαδιο. εκει εκανε γυρω στα 250. πρεπει να χει κι αλλα απλα ηταν το μονο λευκο που χε τοτε...1μισι χρονο μετα που πηραμε το πρωτο, χρειαστηκαμε και δευτερο ( για το 2ο μωρο) και τελικα το μονο που βρηκαμε ιδιο ηταν της βιτρινας!!!!μας το κατεβασαν στη τιμη κ το πηραμε
Παλιά 23-08-10, 10:28   #36
christy28

Το avatar του χρήστη christy28

Περιοχή: Πειραιάς
christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ayla Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον εμείς πήραμε από το motherbaby το πολυμορφικό το μεγάλο όχι αυτό της κατηγορίας teddy αλλά το maxi σε φυσικό. Προς το παρόν είμαστε ευχαριστημένοι το έχουμε ως κουνια ακομα αλλά σύντομα θα βιδώσουμε το κινουμενο τμήμα για να σταθεροποιηθεί μια και δεν κουνάμε πια το μωράκι μας...
Ωστοσο να προσέξετε με τις διαστάσεις καθώς εμείς την ψιλοπατήσαμε με την υπόλοιπη προίκα..δηλ. δεν πήραμε από το ίδιο μαγαζί πάντα, κουνουπιέρα και πάπλωμα γιατί αυτά μας τα έκανε δώρο η κολλητή μου. Ε, η πάντα δεν εφαρμόζει σε τέτοιο κρεβατάκι καθώς η πλειοψηφία των βρεφικών κρεβατιών είναι φυσικά πιο μικρά...Με το πάπλωμα κ την κουνουπιέρα δεν είχαμε πρόβλημα. Τα σεντονάκια christy να τα προσέξεις γιατί μερικά πέφτουν μικρά για αυτά τα κρεβατάκια. Να κοιτάς τις διαστάσεις τους πάντα.
Σε γενικές γραμμές με έχει βολέψει πολύ αυτό το κρεβάτι καθώς και αλλαξιέρα έχει και από κάτω της είναι μια συρταριέρα που έχω όλα τα βασικά του μωρού και επίσης έχει κ τρία μεγάλα συρτάρια από κάτω από το κρεβάτι που χωράνε επίσης πολλά πράγματα.
Το μόνο ισως αρνητικό που βρίσκω είναι ότι οι τάβλες που μπαίνουν κάτω από το στρώμα είναι κάπως "ψεύτικες" δηλ. σκέτο κόντρα πλακέ. Σκέφτομαι άμα μεγαλώσει λίγο η μικρή να τις αλλάξω με κάτι πιο γερό. Α, και επίσης..ένα άλλο αρνητικό: μας βγήκε λίγο η πίστη στη συναρμολόγηση του!!!!
Τέλος με τα χρώματα επειδή αυτά τα μοντέλα είναι εισαγωγή από Ιταλία δε βγαίνουν σε άλλα ούτε γίνονται επί παραγγελία. Είναι ότι βλέπετε μόνο. Πάντως αν κάποια από σας σκέφτεται να πάρει πολυμορφικό δεν αξίζει να πάρει το μικρό...ή να πάρει το μεγάλο ή να μην πάρει καθόλου καθώς αυτά τα μικρά πολυμορφικά δε διαφέρουν πολύ από τα άλλα κρεβατάκια και δε θα μπορέσετε να τα χρησιμοποιήσετε για πάνω από 2-3 χρόνια το πολύ.
Εγω σκεφτομαι να παρω το προεφηβικο κρεβατι απο το εν λογω καταστημα και την προικα της pierre cardin απο το Λητω. Πηρα τηλ στο Λητω και η παντα κανει, με τα σεντονια πρεπει να εχω προβλημα μιας και το στρωμα ειναι 140 και ακριβως ιδιο μηκος εχουν και τα σεντονια της εν λογω εταιρειας. Δεν θα μπαινει απο κατω απο το στρωμα και θα εχω προβλημα! Τι να κανω να παρω κουνια για να μην εχω αυτα τα προβληματα?
Οταν λες οτι ειχατε προβλημα στην συναρμολογηση εννοεις οτι το συναρμολογησατε μονοι σας? Δεν το αναλαμβανουν εκεινοι?
Μολις πηρα τηλ και μου ειπαν οτι σε ολα τους τα κρεβατια βαζουν ταβλες αντι για το πλαισιο αλουμινιου, θα το παραγγειλω εξ αρχης απο καπου μου φαινεται γιατι στο δικο μας στο κρεβατι ειδαμε μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα υπνου σε σχεση με τις ταβλες!

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!!
Παλιά 23-08-10, 11:25   #37
daisy

Το avatar του χρήστη daisy

Περιοχή: Limnoupoli
daisy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς πήραμε αυτήν την κούνια-κρεβάτι http://ira-bebe.gr/products10.php?wh...n1=11&open2=40. Μεγάλη βλακεία... Είναι μόνο 70εκ. Ήδη ο μικρός κουτουλάει στα κάγκελα, κι ενώ φοβάμαι μήπως κάνει σκαλοπάτι την πάντα και πηδήξει πάνω από τα κάγκελα, την έχω ακόμα γιατί και το κεφάλι κοπανάει και το πόδι μπλέκει στα κάγκελα.
Σκέφτομαι να τα βγάλω και να βάλω τα ξύλα + προστατευτικό, αλλά φοβάμαι ότι είναι μικρός κι είναι και στενό γμτ.

Μια λύση για μένα είναι να πας κατευθείαν σε μονό κρεβάτι.
Πχ. http://178.79.130.126/node/454 με διαστάσεις 1,00*2,07

Και η συμβουλή μου στις κοπέλες που δεν έχουν πάρει τπτ ακόμα. Μια απλή κούνια, κορίτσια, και κατευθείαν στο μονό... Όλα τ' άλλα είναι τσάμπα λεφτά!
Παλιά 23-08-10, 11:43   #38
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο daisy Εμφάνιση μηνυμάτων

Και η συμβουλή μου στις κοπέλες που δεν έχουν πάρει τπτ ακόμα. Μια απλή κούνια, κορίτσια, και κατευθείαν στο μονό... Όλα τ' άλλα είναι τσάμπα λεφτά!
συμφωνω αλλα υπο προυποθεσεις. αν πχ εχετε 2 μικρα σε κοντινες ηλικιες πχ οπως εγω καλυτερα μεγαλες κουνιες με καγκελα ωστε να μη μπορει το ενα να σηκωθει μονο του και να πειραξει το αλλο...το ιδιο θεμα ειχε μια ξαδερφη μου που χε βαλει τη κορη της (3μισι) σε μονο και το μωρο στη κουνια. καθε φορα που τα κοιμιζε ειχε το αγχος μηπως η μεγαλη πειραξει το μικρο. δε ξερει κανεις πως σκεφτονται σε αυτη την ηλικια. επισης αν ειναι σε αλλο οροφο το υπνοδωματιο, οπως εμενα που δεν θελω να σηκωνεται και να σουλατσαρει στο σπιτι.(παει μπαινει στις τουαλετες, ανοιγει τις μπαλκονοπορτες και λοιπα. μεχρι να την καταλαβαινα πως ειναι εκτος κρεβατιου δε ξερω τι θα μπορουσε να χει κανει!) ως τωρα δεν εχει προσπαθησει ποτε η μεγαλη να πηδηξει κατω απο το κρεβατι. ευτυχως.
Παλιά 23-08-10, 11:48   #39
daisy

Το avatar του χρήστη daisy

Περιοχή: Limnoupoli
daisy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό για το μικρότερο αδερφάκι δεν το έχω σκεφτεί (να πω την αλήθεια) για το να τριγυρνάει όμως σκέφτηκα να προσαρμόσω πορτάκι ασφαλείας στην πόρτα του δωματίου του ...ή θα το πηδάμε κι αυτό;
Νομίζω όμως ότι είναι καιρός να του βγαλω τα κάγκελα γιατί ήδη σηκώνει το πόδι. Τον έχω προλάβει κανα δυο φορές, κι αυτό γιατί δεν τον αφήνω ξύνιο στην κούνια...
Παλιά 23-08-10, 11:51   #40
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω με τετοια ηλικια που βλεπω πως εχει το μικρο σου δε θα βαζα πορτα και δε θα σκεφτομουν να βγαλω τα καγκελα. μπορει να κανει απο το πιο απλο δηλ. το να σου ανοιξει ολα τα συρταρια και τη ντουλαπα η να προσπαθησει να ανεβει καπου που δε πρεπει χωρις να τον ακουσεις....τα χω σκεφτει κ δεν ειναι ασημαντα...

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές