Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-08-10, 08:37   #1
arkoudakia

arkoudakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Πόσες μέρες μετα τη συλληψη δείχνει η χοριακη;

Γεια σας σε ολους...ήθελα να κανω μια ερωτηση....έχω 2 μέρες καθυστερηση ...εκανα τεστ εγκυμοσυνης την μερα που θα μου ερχοταν η περιοδος (πριν 2 μερες)και βγηκε αρνητικο και σκεφτηκα να κανω εξεταση για χοριακη...λετε να δειξει κατι? ή να περιμενω ακομη?

και κατι ακομη....αν κανω μια εξεταση θα ξερω αν ειμαι εγκυος ή όχι ή θα πρέπει να επαναλαβω την εξεταση μετα απο καποιες μερες?

πρεπει να παω πρωι να κανω την εξεταση ή οποιαδηποτε ωρα της ημέρας;
Ο χρήστης arkoudakia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-08-10, 08:50   #2
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να πας να κανεις. με 2 μερες καθυστερηση θα βγει σιγουρα αν εισαι.εγω εκανα 2 μερες πριν την μερα της περιοδου κ ειχε βγει θετικη.η συλληψη επισης ξερω ποτε εγινε γιατι μονο μια φορα ειχα επαφη χωρις προφυλαξη κ ειχε γινει 14 μερες πριν κανω χοριακη
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-10, 09:01   #3
anna+

Το avatar του χρήστη anna+

anna+ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aν κάνεις τώρα εξέταση β' χοριακής εφόσον έχεις δύο μέρες καθυστέρηση θα σου δώσει ένα ασφαλές αποτέλεσμα καθώς είναι πιο έγκυρη σε σχέση με τα απλά τεστ εγκυμοσύνης που ανιχνεύουν την ορμόνη hcg μέσω των ούρων και είναι λιγότερο ευαίσθητα (γι΄αυτό κι προτείνεται η χρήση του το πρωί οπότε και υπάρχει μεγαλύτερη συγκέντρωση της ορμόνης στα ούρα).
Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε ίσως να σου δώσει παραπλανητικά αποτελέσματα η αιματολογική εξέταση β'χοριακής είναι η χρήση κάποιων φαρμάκων που ενισχύουν τη γονιμότητα ή μια πολύ πολύ καθυστερημένη σύλληψη.
Η εξέταση αυτή μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ώρα κι όχι απαραίτητα μόνο πρωί.

Σου εύχομαι από καρδιάς να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς!!!
Παλιά 17-08-10, 09:21   #4
ritaf

Το avatar του χρήστη ritaf

ritaf χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

η β-χοριακη βγαινει θετικη για κυημα 10 ημερων τουλαχιστον και μετα
υπολογισε ποτε ειχες επαφη που πιθανον να εγινε η συληψη και μετρα
σου ευχομαι να ειναι θετικο
Ο χρήστης ritaf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-10, 11:17   #5
morchella

morchella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημέρα σε όλες. πριν απο 4 μήνες εκανα διακοπή κύησης για ιατρικούς λογους και το θέμα μου βρίσκεται στις δύσκολες στιγμες του φόρουμ. επειδή από τις εξετάσεις που είχα κάνει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης φανηκε ότι δεν είχα αντισώματα για την ερυθρα αποφάσισα να κανω το εμβόλιο για να εκμεταλευτω τον 'ανενεργο' χρόνο. απο τη στιγμή που έκανα το εμβόλιο επρεπε να περιμενω ακριβώς 3 μήνες μεχρι να ξεκινήσω τις ελευθερες επαφες. 3 μηνες ακριβως μετα ξεκινήσαμε στην 15 μερα χάνοντας την γόνιμη μερα του κύκλου μου (την 14η). χτες στις 16 περίμενα να αδιαθετήσω. δεν αδιαθετησα. τρεχω στο φαρμακειο παιρνω τεστ και το κανω (απογευμα όμως) και βγήκε αρνητικο. σημερα και πάλι και δεν αδιαθέτησα. έχω πάρει ένα ακομα τεστ για να το κάνω αυριο με τα πρωινά ούρα αλλα εχω πολύ αγωνία. εν τω μεταξύ δεν εχω και συμπτωματα εγκυμοσύνης. λετε να τα έχουμε καταφερει παρ ολο που χάσαμε την γόνιμη μέρα? τι προτείνετε να κανω για να βεβαιωθώ σε περιπτωση που είμαι εγκυος?
Ο χρήστης morchella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-10, 11:20   #6
female

Το avatar του χρήστη female

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
female ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έμεινα έγκυος με επαφή την 15η και 16η μέρα και το τεστ έδειξε την πρώτη μέρα της καθυστέρησης!

Ο χρήστης female δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-10, 11:25   #7
morchella

Προεπιλογή

μακαρι να τα είμαι και εγω σε αυτη την κατηγορία και να εχω μείνει εγκυος μετα την 14η μερα! ευχαριστω για την αμεση απαντηση μου δινει αισιοδοξια!
Παλιά 17-08-10, 11:48   #8
elena 79

Το avatar του χρήστη elena 79

elena 79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

2-3 ημέρα καθυστέρησης η β χοριακή το δείχνει, μπορείς να την κάνεις όποια ώρα θες απλά συνήθως πάμε το πρωί και μέχρι το μεσημέρι έχουν βγεί τα αποτελέσματα. Κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ. Καλά αποτελέσματα.
Παλιά 17-08-10, 11:55   #9
female

Το avatar του χρήστη female

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
female ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο morchella Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι να τα είμαι και εγω σε αυτη την κατηγορία και να εχω μείνει εγκυος μετα την 14η μερα! ευχαριστω για την αμεση απαντηση μου δινει αισιοδοξια!
Πριν μείνω έγκυος, τον προηγούμενο μήνα είχα κάνει υπέρηχο και το αυγό ήταν εκεί την 15η μέρα! Τότε φεύγαμε διακοπές και δεν θέλαμε να το εκμεταλλευτούμε αλλά μόλις γυρίσαμε έγινε το θαύμα
Σου εύχομαι ολόψυχα ένα θετικό τεστ!

Ο χρήστης female δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-10, 13:52   #10
morchella

Προεπιλογή

δυστυχώς με επισκεφθηκε η περίοδος μου οποτε... μαλλον το τεστ ήταν σωστο... θα τα πουμε σε ενα μηνα
Παλιά 17-08-10, 13:58   #11
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο morchella Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα σε όλες. πριν απο 4 μήνες εκανα διακοπή κύησης για ιατρικούς λογους και το θέμα μου βρίσκεται στις δύσκολες στιγμες του φόρουμ. επειδή από τις εξετάσεις που είχα κάνει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης φανηκε ότι δεν είχα αντισώματα για την ερυθρα αποφάσισα να κανω το εμβόλιο για να εκμεταλευτω τον 'ανενεργο' χρόνο. απο τη στιγμή που έκανα το εμβόλιο επρεπε να περιμενω ακριβώς 3 μήνες μεχρι να ξεκινήσω τις ελευθερες επαφες. 3 μηνες ακριβως μετα ξεκινήσαμε στην 15 μερα χάνοντας την γόνιμη μερα του κύκλου μου (την 14η). χτες στις 16 περίμενα να αδιαθετήσω. δεν αδιαθετησα. τρεχω στο φαρμακειο παιρνω τεστ και το κανω (απογευμα όμως) και βγήκε αρνητικο. σημερα και πάλι και δεν αδιαθέτησα. έχω πάρει ένα ακομα τεστ για να το κάνω αυριο με τα πρωινά ούρα αλλα εχω πολύ αγωνία. εν τω μεταξύ δεν εχω και συμπτωματα εγκυμοσύνης. λετε να τα έχουμε καταφερει παρ ολο που χάσαμε την γόνιμη μέρα? τι προτείνετε να κανω για να βεβαιωθώ σε περιπτωση που είμαι εγκυος?
αφου εχεις το τεστ καντο με τα πρωτα πρωινα ουρα.μη βιαστεις κ το κανεις βραδυ η απογευμα.κανε υπομονη ως αυριο.αλλα αν δε σου ερθει κ αυριο ακομα κ αν βγει αρνητικο πηγαινε για μια χοριακη
Παλιά 28-08-10, 01:51   #12
Γιώτα Αμαλιάδα

Το avatar του χρήστη Γιώτα Αμαλιάδα

Περιοχή: Στις αγκαλιες των κοριτσιων μου!!!!
Γιώτα Αμαλιάδα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα!εγω εκανα 2 τεστ στις πρωτες 4 ημερες καθυστερησης και βγηκαν αρνητικα.πριν 5 ημερες(41 ημερα απο κυκλο 33 ημερων) εκανα χοριακη και βγηκε και αυτη αρνητικη.η γυναικολογος μου ομως μου εδωσε ελπιδες λεγοντας μου να επαναλαβω την χοριακη σε 6-7 ημερες αν δεν εχει ερθει η καταραμενη γιατι υπαρχει περιπτωση καθυστερημενης συλληψης.εχουν μεινει 2 ημερες για την εξεταση και ακομα τιποτα!λετε να εχει δικιο?εχει συμβει σε καμια απο εσας?
Ο χρήστης Γιώτα Αμαλιάδα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-08-10, 08:22   #13
Dimitra83

Προεπιλογή

ισως εχει δικιο ο γιατρος σου...ο κυκλος σου ειναι σταθερος η εχεις γενικα καθυστερησεις?
Παλιά 28-08-10, 15:59   #14
Γιώτα Αμαλιάδα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitra83 Εμφάνιση μηνυμάτων
ισως εχει δικιο ο γιατρος σου...ο κυκλος σου ειναι σταθερος η εχεις γενικα καθυστερησεις?
πριν την γεννηση της κορης μου ειχα πολυκυστικες ωοθηκες.ειχα ρυθμισει τον κυκλο μου με αντισυλληπτικα τα οποια ομως διεκοψα 1 χρονο πριν την εγκυμοσυνη.σε γενικες γραμμες ηταν σταθερος.απλα μεγαλος σε διαρκεια(33-35 ημερες).μετα την γεννα,εδω και 1 χρονο,ακομα πιο σταθερος στις 31-33 ημερες στανταρ.τωρα προσπαθουμε για το δευτερο παιδακι.περασα την πικρα στα 2 τεστ και στην πρωτη χοριακη...θελω πολυ να την πιστεψω αλλα φοβαμαι πολυ το αρνητικο αποτελεσμαποναει πολυ να εχεις ελπιδες και στο τελος να διαψευδονται. 1 ημερα εμεινε!την δευτερα πρωι πρωι στο μικροβιολογικο!!!αχ ας εχει δικιο και να βγει θετικη....
Παλιά 28-08-10, 19:11   #15
mariaefi

Το avatar του χρήστη mariaefi

Περιοχή: ηράκλειο
mariaefi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ποσο ηταν η χωριακη βρε Γιωτα μου?!
Παλιά 29-08-10, 06:12   #16
Agkalia

Το avatar του χρήστη Agkalia

Περιοχή: Ζωγράφου, Αθήνα
Agkalia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώτα Αμαλιάδα Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια καλησπερα!εγω εκανα 2 τεστ στις πρωτες 4 ημερες καθυστερησης και βγηκαν αρνητικα.πριν 5 ημερες(41 ημερα απο κυκλο 33 ημερων) εκανα χοριακη και βγηκε και αυτη αρνητικη.η γυναικολογος μου ομως μου εδωσε ελπιδες λεγοντας μου να επαναλαβω την χοριακη σε 6-7 ημερες αν δεν εχει ερθει η καταραμενη γιατι υπαρχει περιπτωση καθυστερημενης συλληψης.εχουν μεινει 2 ημερες για την εξεταση και ακομα τιποτα!λετε να εχει δικιο?εχει συμβει σε καμια απο εσας?
νομιζω 1 εβδομαδα μετα δειχνει
Παλιά 29-08-10, 21:01   #17
Γιώτα Αμαλιάδα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariaefi Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσο ηταν η χωριακη βρε Γιωτα μου?!
εγραφε οτι ηταν <1 με οριο για θετικο >5.δεν ξερω τι να πω.αυριο θα λυθουν ολες οι αποριες μου...
Παλιά 29-08-10, 21:22   #18
mariaefi

Το avatar του χρήστη mariaefi

Περιοχή: ηράκλειο
mariaefi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώτα Αμαλιάδα Εμφάνιση μηνυμάτων
εγραφε οτι ηταν <1 με οριο για θετικο >5.δεν ξερω τι να πω.αυριο θα λυθουν ολες οι αποριες μου...
υπομονη μεχρι αυριο!
να σου δωσω μια ελπιδα παντως στην δευτερη εγκυμοσυνη μου ειχα κανει 1 μερα πριν την καθυστερηση και ηταν 1,7 και την δευτερη μερα καθυστερησης 52!
ασχετα αν δεν προχωρησε....
σε αυτην δεν εκανα καθολου
Παλιά 10-09-10, 15:55   #19
Χριστινα_Π

Περιοχή: Καβαλα
Χριστινα_Π χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σε ολους.....Χρειαζομαι τη βοηθειας σας!Εχω κα8υστερηση 18 ημερες και την 14μερα εκανα τεστ βγηκε ομως αρνητικο!Οι γονιμες μερες μου ειναι 5-12 Σεπτεμβρη!Ειχαμε επαφη 6-7-8 απο τοτε δεν ξαναεκανα τεστ!Δεν εχω κανενα σημαδι περιουδου.Θελω πολυ να ειμαι εγκυος.Το τεστ ομως που εκανα την 14 μερα κα8υστερησης βγηκε αρνητικο!τι να κανω?
Ο χρήστης Χριστινα_Π δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-10, 15:58   #20
Maria110610

Περιοχή: Αθηνα
Maria110610 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χριστινα_Π Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε ολους.....Χρειαζομαι τη βοηθειας σας!Εχω κα8υστερηση 18 ημερες και την 14μερα εκανα τεστ βγηκε ομως αρνητικο!Οι γονιμες μερες μου ειναι 5-12 Σεπτεμβρη!Ειχαμε επαφη 6-7-8 απο τοτε δεν ξαναεκανα τεστ!Δεν εχω κανενα σημαδι περιουδου.Θελω πολυ να ειμαι εγκυος.Το τεστ ομως που εκανα την 14 μερα κα8υστερησης βγηκε αρνητικο!τι να κανω?
Κανε και αλλο τεστ αλλωστε το λεει και το κουτι στην περιπτωση που βγει αρνητικο και δεν ερθει η ανναμενομενη περιοδος επαναλαβετε το τεσ και για καλυτερα κανε μια β χοριακη και παρε τηλ τον/την γιατρο σου!
Ο χρήστης Maria110610 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-10, 16:01   #21
Maria110610

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χριστινα_Π Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου ευχομαι καλη επιτυχια αλλα απο το να αγχωνεσαι και να περιμενεις πανε σε γιατρο ή παρε τηλ να σου πει τι θα κανεις παντως η γνωμη μου ειναι να κανεις μια β χοριακη ειναι οτι πιο εγκυρο!
Παλιά 10-09-10, 16:07   #22
Χριστινα_Π

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maria110610 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου ευχομαι καλη επιτυχια αλλα απο το να αγχωνεσαι και να περιμενεις πανε σε γιατρο ή παρε τηλ να σου πει τι θα κανεις παντως η γνωμη μου ειναι να κανεις μια β χοριακη ειναι οτι πιο εγκυρο!

Αν κανω τωρα τη χοριακη θα μου δειξει αν ειμαι?
Παλιά 10-09-10, 16:21   #23
Maria110610

Προεπιλογή

[QUOTE=Χριστινα_Π;1696057]Αν κανω τωρα τη χοριακη θα μου δειξει αν ειμαι?

Ναι θα σου δειξει η ορμονη αυτη φαινεται απο την πρωτη ημερα καθυστερησης!
Καλη επιτυχια
Α και δεν χρειαζεσια ραντεβου κανει 20 ευρω απο οσο ξερω και θελει μια μερα να βγει οποτε καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα σου!
παρε και κανενα τηλ τον γιατρο σου εμενα η γυμαικολογος μου με βοηθησε πολυ!
Παλιά 10-09-10, 16:46   #24
Χριστινα_Π

Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ γοα την πληροφορια.Τη χοριακη μπορω να την κανω και στο γυναικολογο και στο νοσοκομειο?
Παλιά 25-10-10, 13:08   #25
Στολιδι

Στολιδι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια γεια σας,εχω 10 μέρες καθηστερηση,στις 2 μέρες που ειχα καθ.εκανα ενα τεστ και βγήκε αρνητικο.Εχω κύκλο 30-31 ημερών.Τελεθταια περίοδος 16-09-2010.Βέβαια έχω ένα αγοράκι 2,5 ετων,και θυμάμαι οτι και στην 1η μου εγκυμοσίνη είχα κανει τεστ απ το φαρμακείο με 5-6 μέρες καθ. και ειχε βγει αρνητικο.Πόσο να περιμένω να για να κανω β χοριακη;;; Μου εχουν σπασει τα νεύρα..γιατι εχω συμπτώματα αλλα δεν μπορω να τα ξεχωρίσω απο της εγκυμοσίνης..help...
Ο χρήστης Στολιδι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-10, 13:30   #26
katerina_s

Το avatar του χρήστη katerina_s

katerina_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μια χοριακή. Αρκετες μέρες έχεις καθυστέρηση. Μην το αφήνεις. Καλά αποτελέσματα!!!!!

Ο χρήστης katerina_s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-10, 13:46   #27
Στολιδι

Στολιδι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συμφωνώ,λεω να περιμένω αλλες 2 μέρες και αν δεν ερθουν θα παω...αλλα αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω αυτα τα τεστ εγκυμοσύνης ποτε δειχνουν τελικα αφου γεννησουμε;;δεν εχω παει ακομα για β χοριακη γιατι ειπα μηπως ειναι απο αγχος αλλα τοσες μερες;;βεβαια ειμαστε εδω και δυο μήνες στη διαδικασια για δευτερο τι να πω;;εαν εχει καμια κατι αναλογο ζήσει ας το πει και σε εμένα!!ευχαριστω
Ο χρήστης Στολιδι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-11, 12:40   #28
ΚΙΚΗ1987

ΚΙΚΗ1987 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ...ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΓΧΩΜΕΝΗ Κ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ....ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΧΘΕΣ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ Κ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΠΡΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ,ΝΙΩΘΩ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ Κ ΤΡΩΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΠΗΓΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΚΑΝΑ Β ΧΟΡΙΑΚΗ Κ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ...ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ...ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗΚΕ?????????????/
Ο χρήστης ΚΙΚΗ1987 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-11, 12:59   #29
PONY

Περιοχή: Αθήνα
PONY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η χοριακή βγαίνει από την πρωτη μέρα καθυστέρησεις πολλές φορές και πιό νωρίς ακόμα.
Ο χρήστης PONY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-11, 13:26   #30
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

7-8 αλλά καλύτερα 10 μέρες μετά την επαφή μου είχε πεί ο δικός μου μικροβιολόγος.
Παλιά 15-10-11, 16:19   #31
ιωάννα25

Το avatar του χρήστη ιωάννα25

Περιοχή: Πάφος
ιωάννα25 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

10 μέρες μετά την επαφή δείχνει σίγουρα. Υπολόγισε το έτσι αν δεν έχεις σταθερό κύκλο.

Ο χρήστης ιωάννα25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-11, 13:05   #32
yvonne1

yvonne1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια, καλημέρα!Είμαι καινούρια εγκυούλα και χρειάζομαι τα φώτα σας!! Είχα 101 χοριακή πέντε ημέρες πριν από την αναμενόμενη περίοδο (20 Οκτώβρη). Ο γιατρός μου είπε να την επαναλάβω όταν θα έχω καθυστέρηση 3 μέρες, δηλαδή στις 27 οκτώβρη. Πόσο θα πρέπει να είναι η τιμή της για να είναι καλά τα πράγματα; Σας ευχαριστώ
Ο χρήστης yvonne1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-11, 13:23   #33
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yvonne1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια, καλημέρα!Είμαι καινούρια εγκυούλα και χρειάζομαι τα φώτα σας!! Είχα 101 χοριακή πέντε ημέρες πριν από την αναμενόμενη περίοδο (20 Οκτώβρη). Ο γιατρός μου είπε να την επαναλάβω όταν θα έχω καθυστέρηση 3 μέρες, δηλαδή στις 27 οκτώβρη. Πόσο θα πρέπει να είναι η τιμή της για να είναι καλά τα πράγματα; Σας ευχαριστώ
Θα υπολογίσεις μόνη σου ότι κάθε 2 μέρες θα πρέπει να διπλασιάζεται. Ποια ημερομηνία έκανες τη χοριακή;
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-11, 13:25   #34
yvonne1

yvonne1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα υπολογίσεις μόνη σου ότι κάθε 2 μέρες θα πρέπει να διπλασιάζεται. Ποια ημερομηνία έκανες τη χοριακή;
20 οκτώβρη και θα την ξανακάνω στις 27
Παλιά 24-10-11, 13:31   #35
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yvonne1 Εμφάνιση μηνυμάτων
20 οκτώβρη και θα την ξανακάνω στις 27
Γύρω στα 1200 θα πρέπει να'ναι, πάνω κάτω. Μην αγχωθείς αν είναι λίγο μικρότερη, δεν είναι ανάγκη να διπλασιάζεται ακριβώς, φτάνει να αυξάνεται κατά τουλάχιστον 60%.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-11, 16:54   #36
αερικο79

αερικο79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοντευω να γινω γραφικη,αλλα κι εγω εχω μπερδευτει με τη χοριακη.Μετα απο εμβρυομεταφορα, εκανα χοριακη τη 14η ημερα, ηταν κατω απο 2 και σταματησα την προγεστερονη...Εχω 7 μερες καθυστερηση και ο γιατρος μου ειπε να την ξανακανω...Ποναει η κοιλια μου, σαν αν μου ερθει,αλλα ακομη τιποτα...Εχω ξεσηκωσει ολο το σπιτι μπας και κατεβει,αλλα πάλι τιποτα..Εσεις τι λέτε;
Ο χρήστης αερικο79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-11, 18:17   #37
yvonne1

yvonne1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αερικο79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοντευω να γινω γραφικη,αλλα κι εγω εχω μπερδευτει με τη χοριακη.Μετα απο εμβρυομεταφορα, εκανα χοριακη τη 14η ημερα, ηταν κατω απο 2 και σταματησα την προγεστερονη...Εχω 7 μερες καθυστερηση και ο γιατρος μου ειπε να την ξανακανω...Ποναει η κοιλια μου, σαν αν μου ερθει,αλλα ακομη τιποτα...Εχω ξεσηκωσει ολο το σπιτι μπας και κατεβει,αλλα πάλι τιποτα..Εσεις τι λέτε;
Εγώ στη θέση σου θα είχα ξανακάνει σίγουρα χοριακή. ¨Αλλωστε, οι πονοί της εγκυμοσύνης μοιάζουν με αυτούς της περιόδου. Μπορεί επίσης από το άγχος σου να έχει καθυστερήσει η περίοδος. Την πρώτη χοριακή πότε ακριβώς την έκανες;
Παλιά 24-10-11, 18:17   #38
madrina

madrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ:ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 16 ΟΚΤΩΒΡΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΡΘΕ-!!!-Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ Κ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ,ΚΑΝΩ ΕΝΑ PREDICTOR ΣΤΙΣ 17 ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ Κ ΣΤΙΣ 19 ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Κ ΒΓΗΚΕ 1,ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.ΑΚΟΜΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΤΙ?ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Η ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ Κ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
Ο χρήστης madrina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-11, 18:20   #39
yvonne1

yvonne1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο madrina Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ:ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 16 ΟΚΤΩΒΡΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΡΘΕ-!!!-Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ Κ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ,ΚΑΝΩ ΕΝΑ PREDICTOR ΣΤΙΣ 17 ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ Κ ΣΤΙΣ 19 ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Κ ΒΓΗΚΕ 1,ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.ΑΚΟΜΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΤΙ?ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Η ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ Κ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
Καλωσήρθες!!Απ ό,τι ξέρω η χοριακή δείχνει περίπου 10 μέρες μετά τη σύλληψη. Γιατί δε μιλάς καλύτερα με το γιατρό σου; Έχεις τίποτα άλλα συμπτώματα;
Παλιά 24-10-11, 18:37   #40
madrina

madrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ...ΑΝΑΚΑΤΟΣΟΥΡΕΣ,ΦΟΥΣΚΩΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ Κ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΑΙΜΑ ΣΤΙΣ 23 ΑΥΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ,ΑΝ ΔΕΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ!
Ο χρήστης madrina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές