Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-08-10, 19:01   #1
arkoudakia

arkoudakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Πως θα καταλαβω αν είμαι έγκυος;

Γεια σας κοριτσια!Είμαι 27 ετών και έχω αγχωθεί πάρα πολύ για το αν είμαι έγκυος ή όχι... ο κύκλος μου είναι σταθερός, 28 ημέρες. Η τελευταια περιοδος μου ήταν στις 18 Ιουλιου και ήρθαμε σε επαφή με τον συζυγο μου στις 29 Ιουλιου. Κανονικά χθες ή σήμερα (14 ή 15 Αυγούστου) έπρεπε να μου έρθει η περιοδος αλλα τιποτα... μου έχει πρηστεί πάρα πολύ το στήθος και τίποτα αλλο.... έχω κάνει το τεστ εγκυμοσυνης το clearblue σήμερα (15/ και βγήκε αρνητικό... υπάρχει ενδεχόμενο να είμαι έγκυος?
Ο χρήστης arkoudakia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-08-10, 19:12   #2
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κανε λιγο υπομονη....καλα καλα ουτε καθυστερηση δεν εχεις ακομα.Το ξερω πως ανυπομωνεις να μαθεις...αλλα κανε λιγες μερουλες υπομονη...και αν εξακολουθες να μην εχεις περιοδο κανε μια χοριακη να εισαι σιγουρη.

Εγω...τι να σου πω...δεν το ειχαμε προγραμματισει κιολας το νινι...και δεν πηγε καν το μυαλο μου οτι ειμαι εγκυος.Εννοω δεν ειχα περιεργα συμπτωματα.Ενιωθα οπως καθε φορα που περιμενα περιοδο.Η καθυστερηση μονο με εκανε να ψιλιαστω οτι κατι συμβαινει.

Ευχομαι παντως να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα!!!
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-10, 19:14   #3
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω παντως με το σελφ κλιαρ εμαθα οτι ειμαι εγκυος 7 μερες πριν τη μερα της περιοδου.δοκιμασε αυτο
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-10, 19:17   #4
Dimitra83

Προεπιλογή

καποια αλλα δειγματα εγκυμοσυνης ειναι αρκετα πρισμενο στηθος.συνηθως πιο πολυ απο οταν περιμενεις περιοδο.εντονοι πονοι περιοδου κ καποιες φορες κ στη μεση,αλλα αυτα δε συμβαινουν σε ολες.σε μενα υπηρχαν κ τις 3 φορες αλλα σε καποιες αλλες δεν υπηρχαν καν.ειναι απλως τα πιο συνηθισμενα
Παλιά 15-08-10, 20:39   #5
popi1987

Περιοχή: θεσσαλονικη
popi1987 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αμα εισαι εγκυος ασε το αγχος και μην το σκεφτεσαι καθολου οσο πιο πολυ καθηστερηση εχεις και πρηξημο στηθος μετα θα αρχηζει ν σε ποναει η κοιλια σου απλα προσοχη
Ο χρήστης popi1987 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-10, 20:46   #6
chrisa1980

Το avatar του χρήστη chrisa1980

Περιοχή: THESSALONIKI
chrisa1980 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγω δεν είχα κανένα περίεργο συμπτωμα,ισα ίσα είχα έντονους πόνους περιόδου και να φανταστείς μέχρι και μεζουλιτ πήρα επειδή με πονούσε πολύ η κοιλιά μου και νόμιζα πως θα μου ερθει περίοδος.Σε κάθε γυναίκα όμως είναι διαφορετικά τα συμπτώματα.....Εύχομαι το καλύτερο
Ο χρήστης chrisa1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-10, 21:46   #7
arkoudakia

Προεπιλογή arketes pithanotites gia egkimosini???????

iparxoun diladi akretes pithanotites namai egkios simfona me autes tis imerominies? diladi, 18 iouliou itan i teleutaia mou periodos kai 29 ioulioy irtha se epafi me to sizigo mou....kai o kiklos mou ine statheros, 28 imeres.
Παλιά 15-08-10, 21:49   #8
Dimitra83

Προεπιλογή

η πιθανοτητες ειναι 20% για να συλλαβεις σε καθε επαφη σε γονιμες μερες
Παλιά 15-08-10, 21:54   #9
arkoudakia

Προεπιλογή

Den iparxoun pio polles pithanonites px tin 14h imera? idies pithanotites ine apo tin 11h eos tin 16h?
Παλιά 15-08-10, 21:58   #10
Dimitra83

Προεπιλογή

20% ειναι στις γονιμες απο 11η μεχρι 16η περιμενε μη βιαζεσαι η κανε χοριακη αυριο
Παλιά 15-08-10, 21:59   #11
arkoudakia

Προεπιλογή

xoriaki diladi exetasi aimatos prepi prota na pao se giatro i kateuthian mporo na pao se ximio?
Παλιά 15-08-10, 22:00   #12
arkoudakia

Προεπιλογή

parolo pou simera to test edixe arnitiko iparxi periptosi na dixi i xoriaki exetasi?
Παλιά 15-08-10, 22:00   #13
Dimitra83

Προεπιλογή

στο χημειο πας
Παλιά 15-08-10, 22:01   #14
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arkoudakia Εμφάνιση μηνυμάτων
parolo pou simera to test edixe arnitiko iparxi periptosi na dixi i xoriaki exetasi?
η χοριακη ειναι πιο στανταρ παντα
Παλιά 15-08-10, 22:15   #15
arkoudakia

Προεπιλογή

prin apo tin periodo sinithos oi ginekes ehoun igra-vlenna? i simeni kati allo auto?
Παλιά 15-08-10, 22:23   #16
Dimitra83

Προεπιλογή

αυτο διαφερει σε καθε γυναικα.εσυ το ξερεις πως εισαι πριν την περιοδο.
απο οτι καταλαβα σε εχει φαει το αγχος.γιαυτο πηγαινε για χοριακη αυριο να ηρεμισεις.εγω εκανα το τεστ σελφ κλιαρ 7 μερες πριν την περιοδο κ ειχε βγει θετικο με αχνη γραμμη ομως.κ 2 μερες πριν την περιοδο ειχα κανει χοριακη κ ειχε βγει 24.θα σου δειξει σιγουρα η χοριακη αν εισαι γιατι κ τα τεστ κανουν λαθη.ειδικα το πρεντικτορ τωρα τελευταια ολο θετικα βγαζει εισαι δεν εισαι εγκυος.εγω πηγα 2 μερες πριν την περιοδο κ βγηκε θετικη η χοριακη.εσυ με 2 μερες καθυστερηση θα εχεις στανταρ αποτελεσμα
Παλιά 15-08-10, 22:29   #17
chris83

Το avatar του χρήστη chris83

Περιοχή: Χανιά
chris83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι καν!!! Άσε τα τεστ και χαλάρωσε!!! Αν μεχρι το τελος της εβδομάδας δεν αδιαθετησεις (που στο ευχομαι ολοψυχα) κανε μια χοριακή. Και στην διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα και αργοτερα θα σου χρειαστει πολλη υπομονη, οποτε κανε εξασκηση απο τώρα!!! Όλα καλα να πανε ευχομαι!!!
Ο χρήστης chris83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-10, 09:37   #18
maria- elpida

Το avatar του χρήστη maria- elpida

Περιοχή: Καλαματα
maria- elpida χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγω θα σου ελεγα να μην κανεις test αφου δεν εισαι σιγουρη.
καλυτερα αν πας σε ενα μικροβιολογικο.
αλλα γιατι τοσο αγχος?

Ο χρήστης maria- elpida δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-10, 15:23   #19
arkoudakia

Προεπιλογή

simera iha kapoia roz igra alla den mourthe i periodos akomi...lete na simenei kati auto?
Παλιά 16-08-10, 15:25   #20
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αφου αγχωνεσαι και ψαχνεσαι τοσο πολυ γιατι δεν πας να κανεις μια χοριακη να τελειωνεις?
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-10, 15:29   #21
katerinakriti

Το avatar του χρήστη katerinakriti

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerinakriti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ναι συμφωνώ κι εγώ με τις άλλες!κάνε τη χοριακή και θα σου δείξει σίγουρα!σου εύχομαι το αποτέλεσμα να είναι αυτό που θέλεις
Ο χρήστης katerinakriti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-10, 15:30   #22
arkoudakia

Προεπιλογή

sas eyxaristo koritsia gia tis simboules....
alla leo perimene ligo akomi kai isos mou erthi periodos kai olo to anavallo...
Παλιά 25-03-13, 14:16   #23
santoulini

Το avatar του χρήστη santoulini

Περιοχή: Κερκυρα
santoulini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πως μπορω να καταλαβω οτι ειμαι εγκυος πριν την καθυστεριση.

γεια σας κοριτσια!Ειμαι καινουρια.....!Η Τελευταια μου περιοδος ηταν στης 3 Μαρτιου ,ηρθα σε επαφη με τον αντρα μου στης 13.15.18 κ 22.3.Της γονιμες μου μερες,ετσι μου πε κ ο γυναικολογος μου,ο κυκλος μου δεν ειναι σταθερος.Εκανα το τεστ 2 μερες μετα την πιθανη συλληψη κ εδειξε αρνητηκο,δεν εχω κανενα απο τα συπτωματα που αναγραφονται πριν την καθηστερηση.ΥΠΑΡΧΗ πιθανοτητα να χω μεινει?(χωρης να χω κανενα απο τα συπτωματα)
Ο χρήστης santoulini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-13, 14:22   #24
santoulini

Προεπιλογή Πως μπορω να καταλαβω οτι ειμαι εγκυος πριν την καθυστεριση.

γεια σας κοριτσια!Ειμαι καινουρια.....!Η Τελευταια μου περιοδος ηταν στης 3 Μαρτιου ,ηρθα σε επαφη με τον αντρα μου στης 13.15.18 κ 22.3.Της γονιμες μου μερες,ετσι μου πε κ ο γυναικολογος μου,ο κυκλος μου δεν ειναι σταθερος.Εκανα το τεστ 2 μερες μετα την πιθανη συλληψη κ εδειξε αρνητηκο,δεν εχω κανενα απο τα συπτωματα που αναγραφονται πριν την καθηστερηση.ΥΠΑΡΧΗ πιθανοτητα να χω μεινει?(χωρης να χω κανενα απο τα συπτωματα)
Παλιά 25-03-13, 14:33   #25
lelaki1980

Περιοχή: πεντελη
lelaki1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο santoulini Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες λοιπον! το τεστ ποτε το εκανες ακριβως?αν το εκανες πριν απο κανα δυο μερες παιζει και να μην σου βγαλει τιποτα...ξανακαντο σε καμια βδομαδα να δεις γιατι οσο αφορα τα συμπτωματα εγω μεχρι 4 βδομαδων που το συνηδητοποιησα οτι ειμουν εγκυος δεν ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα...και να σου πω επισης οτι εγω το παιδι το επιασα αμεσως μετα την περιοδο οπου ηρθα σε επαφη με τον αντρα μου.δηλαδη τελειωσε η περιοδος και αμεσως το εκανα χωρις να περιμενω γονιμες....γιατι και εγω ηξερα οτι πιανεις παιδι τις γονιμες μερες δηλαδη μετα απο 8-10 μερες μετα τη περιοδο! να ομως που δεν εγινε ετσι.περιμενε λιγο ακομα εγω λεω να το κανεις οπως σου ειπα παραπανω σε καμια βδομαδα δηλαδη!ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις συτομα ευχαριστα νεα!
Ο χρήστης lelaki1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-13, 14:47   #26
santoulini

Προεπιλογή

γεια σου,lelaki!Το τεστ το εκανα 2 μερες μετα την επαφη,δηλ.στης 20.3..ΥΠΑΡΧΗ δηλ.πιθανοτητα να συλλαβω κ της μη γονιμες μου μερες?.
Παλιά 25-03-13, 15:15   #27
lelaki1980

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο santoulini Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου,lelaki!Το τεστ το εκανα 2 μερες μετα την επαφη,δηλ.στης 20.3..ΥΠΑΡΧΗ δηλ.πιθανοτητα να συλλαβω κ της μη γονιμες μου μερες?.
δεν ξερω αληθεια!!εγω συνελαβα ακριβως σου ειπα μετα τη περιοδο! μπανακι δηλαδη και μετα βρουμ στο κρεβατι!και εγω ημουν σιγουρη οτι δεν πιανω παιδι αυτες τις μερες και το εκανα ετελως ελευθερα ομως!και μου λεει ο αντρας μου μετα αντε με το καλο να το δεχτουμε!και του λεω πιο?καλα μου λεει ενταξει!! και του εξηγω πως εχουν τα πραγματα οτι δεν πιανεις παιδι ετσι,πρεπει να πεσει το ωαριο πρωτα (ωορρηξια κτλ στην 8 με 10 μερα) και αλλα πολλα τετοια!(δεν ειναι οτι δεν ηθελα παιδι αλλα δεν το εκανα και επι τουτου)και μου λεει τι λες βρε γιατρε? καλα καλα λεω οκ.....και τελικα το αλλον μηνα που περιμενα δε μου ηρθε η περιοδος και εκανα τεστ μετα απο 15 μερες καθυστερησης και βγηκε θετικο.δηλ ηταν να μου ερθει η περιοδος 10 νοεμβρη(το θυμαμαι μεχρι τωρα φαντασου) και εκανα το τεστ στο τελος του μηνα μετα απο 15 μερες καθυστερησης!γιαυτο σου λεω περιμενε καμια βδομαδα ακομα οπωσδηποτε!! και λεω αυτο οτι το επιασα μετα τη περιοδο γιατι μετα οι σεξουαλικες μας επαφες δεν ηταν ελευθερες ηταν με προσοχη οπως αλλωστε κανουμε τα τελευταια 10 χρονια!!οποτε ναι το παιδι το επιασα αμεσως μετα τη περιοδο(και φανηκε και στο υπερηχο) και ο γιατρος μου οταν με ρωτησε ποτε ειχα τη τελευταια περιοδο του ειπα και το μετρησε και βγηκε σωστος ο αντρας μου! και ευτυχως μπορω να πω γιατι τωρα εχω ενα τελειο παιδακι 2,5 χρονων και ειναι ολη μου η ζωη στη κυριολεξια ομως...
Παλιά 25-03-13, 16:02   #28
lelaki1980

Προεπιλογή

διαβασε και αυτο το αρθρο να δεις τι λεει πιο πολυ στην τελευταια παραγραφ

www.woman-on-top.gr/2010/02/εμμηνος-ρυση

απλα δεν μπορω να το κανω επικολληση και αναγκαστικα θα πας να το γραψεις εσυ
Παλιά 25-03-13, 16:21   #29
lelaki1980

Προεπιλογή

μαλλον δεν μπορεις να το διαβασεις οποτε θα στο γραψω.

υπαρχουν πολλες γυναικες που βασιζονται στον κυκλο τους για να αποφυγουν μια εγκυμοσυνη.μετρουν τις μερες του κυκλου τους,υπολογιζουν την ωορηξια και αποφευγουν την επαφη εκεινες τις μερες.η ημερα της ωορηξιας υπολογιζετε οτι ειναι 12-16 μερα πριν τη εμφανιση της επομενης περιοδου.
παρολο που το ωαριο ειναι ζωντανο για 24 ωρες περιπου τειουμε να μιλαμε για γονιμες μερες και αυτο γιατι το σπερματοζωαριο ζει πολυ περισσοτερο -εχει αναφερθει και εως 7 ημερες!!αυτο δηλαδη σημαινει πως αν εχει προηγηθει της ωορηξιας μια ελευθερη σεξουαλικη επαφη το σπερματοζωαριο που θα ζει στο κολπο για αυτο το χρονικο διαστημα μπορει τελικα να συναντησει το ωαριο και να το γονιμοποιησει!
ελπιζω να αντιλαμβανεστε απο αυτο οτι το μετρημα των ημερων δεν ειναι πολυ ασφαλης μεθοδος αντισυλληψης και τα νουμερα συμφωνουν με αυτο-εμφανιζει ποσοστα επιτυχιας 70-85 %

δηλαδη με λιγα λογια λεει οτι ναι μεν οι γονιμες μερες ισχυουν εννοειτε αλλα αν εκανες εσυ ελευθερο σεξ με τον αντρα σου πριν τις γονιμες μερες θα μπορουσες να μενεις και εκει εγκυος εφοσον το σπερμα ζει στο κολπο για 7 μερες και με το που θα κανεις ωορηξια να βρει το ωαριο σου το ¨΄παλιο σπερματοζωαριο"' που ζει ακομα και να το γονιμοποιησει!!

μαλλον καπως ετσι εγινε και στη δικια μου περιπτωση!!οπως και να εχει ομως και παλι ευχομαι καλη επιτυχια και περιμενουμε να μας πεις τα ευχαριστα!!
Παλιά 26-03-13, 12:02   #30
santoulini

Thumbs up

lelaki....se eyxaristw....!elpizw na mou pan ola kala!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 27-03-13, 22:41   #31
gwgw pan

gwgw pan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θα μπορουσα να αναφερω εδω τον δικο μου προβληματισμο???ειμαι νεα στην ιστοσελιδα και δν ξερω πως ακριβως λειτουργει..
Ο χρήστης gwgw pan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-13, 12:47   #32
santoulini

Προεπιλογή

Καλως ορισες.......υπαρχουν ,κατηγοριες....για καθε προβληματισμο.
Παλιά 29-03-13, 16:31   #33
gwgw pan

gwgw pan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας..εγω πως αραγε θα καταλαβω αν ειμαι εγκυος??πριν 4 μερες ειχαμε ελευθερη επαφη με το αγορι μου..ημουν και σε περιοδο οωρρηξιας...εδω και 2 μερες ομως εχω χαμηλους πονους στην κοιλια μου..αραγε μπορει να ειμαι εγκυος??και να ποναω τοσο νωρις??
Ο χρήστης gwgw pan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-13, 12:29   #34
maria

Περιοχή: Α.ΠΑΤΗΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ
maria ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gwgw pan Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας..εγω πως αραγε θα καταλαβω αν ειμαι εγκυος??πριν 4 μερες ειχαμε ελευθερη επαφη με το αγορι μου..ημουν και σε περιοδο οωρρηξιας...εδω και 2 μερες ομως εχω χαμηλους πονους στην κοιλια μου..αραγε μπορει να ειμαι εγκυος??και να ποναω τοσο νωρις??
ναι φυσικά θα μπορούσες να είσαι έγκυος και οι πόνοι χαμηλά συνήθως το υποδηλώνουν
Ο χρήστης maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-13, 12:34   #35
maria

Περιοχή: Α.ΠΑΤΗΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ
maria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θα ήθελα σας παρακαλώ να σας πώ και την δική μου ιστορία είχα τελευταία περίοδο στις 7 (κυκλος 30 ημερών)Μαίου έκανα ελεύθερα σεξ με τον ανδρα μου στις 15, 16,17,19 και 21 του μήνα προσπαθούμε για ένα τρίτο παιδάκι απο την τελευταία ημέρα σεξ έχω κάτι πόνους χαμηλά και μία αίσθηση κόπωσης θα μπορούσα να είμαι έγκυος;; πότε ακριβώς μπορώ να κάνω τεστ η χοριακή ώστε να το σιγουρέψω;; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ο χρήστης maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-13, 14:26   #36
ntinti

Περιοχή: Πάτρα
ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα ήθελα κιεγώ την βοήθειά σας για το θέμα....

είπαμε με τον άντραμου να κάνουμε και ένα τρίτο παιδάκι.
Ο κύκλος μου είναι άστατος (από 25 μέχρι και 32 μέρες μπορεί να πάει)

Τελευταία περίοδος στις 2 Μαίου και κάναμε ελεύθερα σεξ στις 12,14,15 20 Μαίου.
(δηλαδή την 11η, 13η,14η και 19η μερα)

Έχω αρκετές μέρες δυσκοιλιότητα, κάτι πόνους ειχα για μερικές μέρες χαμηλά στην κοιλιά σαν πόνοι περιόδου, που τώρα πέρασαν, και χτες-προχτες και μετά από δουλειές σήμερα , μία κόπωση και νύστα.να μην μπορώ να συκώσω τα χέρια μου ένα πράμα...

είναι αρκετά δείγματα για να υπάρχει εγκυμοσύνη?? να περιμένω καθυστέρηση δεν ξέρω πότε θα είχα περίοδο...αφού δεν έχω σταθερό κύκλο....και πάω ψάχνοντας...!

εσυ maria όταν λες κόπωση...τι ενοείς? και πόνους τι ενοείς?? και από πότε τα έχεις όλα αυτα??
Ο χρήστης ntinti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-13, 14:40   #37
αγοροmummy!

αγοροmummy! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πολύ απλά κάντε μια χοριακούλα γιατί είναι πολλές οι περιπτώσεις που δεν υπάρχει κανένα σύμπτωμα!! Για να μη ψάχνουμε για συμπτώματα δηλαδή και είτε απογοητευόμαστε τσάμπα είτε παίρνουμε τσάμπα χαρά νομίζοντας ότι έχουμε συμπρώματα. Για παράδειγμα εγώ ήμουν βέβαιη ότι δεν είμαι έγκυος γιατί είχα ακριβώς αυτά τα συμπτώματα που έχω πριν την περίοδο (πονάκια και πρήξιμο στήθους), καμία διαφορά με τον υπόλοιπο καιρό. Κατάαααθλιψη εγώ που νόμιζα ότι δεν είμαι έγκυος γιατί περίμενα κανένα σύμπτωμα, είχα και 2 αρνητικά τεστ και τελικά στις 6 μέρες καθυστέρηση είχα μια πελώωωωωρια χοριακή!!! (5 εβδομάδων ήμουν περίπου) Με το καλό όλες κορίτσια!!!!!!
Παλιά 23-05-13, 14:45   #38
SOPHAKI

Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
SOPHAKI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ntinti Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα κιεγώ την βοήθειά σας για το θέμα....

είπαμε με τον άντραμου να κάνουμε και ένα τρίτο παιδάκι.
Ο κύκλος μου είναι άστατος (από 25 μέχρι και 32 μέρες μπορεί να πάει)

Τελευταία περίοδος στις 2 Μαίου και κάναμε ελεύθερα σεξ στις 12,14,15 20 Μαίου.
(δηλαδή την 11η, 13η,14η και 19η μερα)

Έχω αρκετές μέρες δυσκοιλιότητα, κάτι πόνους ειχα για μερικές μέρες χαμηλά στην κοιλιά σαν πόνοι περιόδου, που τώρα πέρασαν, και χτες-προχτες και μετά από δουλειές σήμερα , μία κόπωση και νύστα.να μην μπορώ να συκώσω τα χέρια μου ένα πράμα...

είναι αρκετά δείγματα για να υπάρχει εγκυμοσύνη?? να περιμένω καθυστέρηση δεν ξέρω πότε θα είχα περίοδο...αφού δεν έχω σταθερό κύκλο....και πάω ψάχνοντας...!

εσυ maria όταν λες κόπωση...τι ενοείς? και πόνους τι ενοείς?? και από πότε τα έχεις όλα αυτα??
ntinti,
αυτά που περιγράφεις θα μπορούσαν να είναι δείγματα εγκυμοσύνης,αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς για να τα έχεις.Λογικα αυτές τις μέρες θα γίνεται η εμφύτευση(αν τελικά τα καταφέρατε).Η εμφύτευση γίνεται περίπου μια εβδομάδα μετά την σύλληψη.Μπορεί να έχεις περάσει και 2-3 μέρες την εμφύτευση.Άρα τα συμπτώματα δεν θα προλάβαιναν να εμφανιστούν,μιας και λες ότι τα έχεις εδώ και κάποιες μέρες.Βέβαια,κάθε σώμα αντιδρά διαφορετικά,οπόταν αυτά που λέμε δεν ισχύουν για όλες μας.
Σε μια εβδομάδα μια χοριακή θα δείξει σίγουρα.Περίμενε μέχρι τότε και καλή επιτυχία...

Ο χρήστης SOPHAKI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-13, 22:24   #39
ntekapaz

Περιοχή: komotini
ntekapaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή μηπως ειμαι εγκυος???

Καλησπερα κοριτσια ειμαι καινουργια στην παρεα σας και θα ηθελα και εγω την γνωμη σας.ειχα τελευταια περιοδο 05/05/2013 ηρθαμε σε επαφη10,13,17,20.εχω κανονικα σταθερο κυκλο 25-28.τωρα ειμαι στην 19η μερα του κυκλου μου και απο χτες εχω πονακια χαμηλα στην δεξια πλευρα τις κοιλιας και νιοιθω και πονο οπως οταν ειναι να ερθει η ακατανομαστη,εχει πριστη και το στηθος μου λιγακι.λετε να ειμαι εγκυος??το θελωωω πολυυυ η ειναι νωρις ακομη?
Ο χρήστης ntekapaz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-13, 22:42   #40
ntinti

Περιοχή: Πάτρα
ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

χαλαρά....! γιατί ήρθατε σε επαφή και κοντά στις μέρες τις ωορρηξίας .αφού έχεις σταθερό κύκλον 25-28 ημερών , η ωορρηξία σου έγινε 12-14η μέρα.

αυτά ειναι συμπτώματα, αλλά για να είσαι σίγουρη περίμενε λίγο ακόμα...
και εγω υπομονή κάνω...που τα δικά μου συμπτώματα είναι πιό πολύπλοκα και δυσδιάκριτα από τα δικά σου.
Ο χρήστης ntinti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές