Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-12-08, 14:47   #1
tkanavou

tkanavou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΚΑΚΑΚΙΑ ΜΩΡΟΥ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΕΝΟΣ ΜΩΡΟΥ 2 ΜΗΝΩΝ; ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΡΡΟΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ; ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΤΑΡΔΙ ΜΕ ΒΛΕΝΝΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ
Ο χρήστης tkanavou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 14:57   #2
sofia_nefeli
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
sofia_nefeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τα κακακια οταν τα μωρα ειναι τοσο μικρα συνηθως ειναι πιο νερουλα!
μη σε ανησυχει το χρωμα! μεχρι να μεγαλωσει θα δεις πολλααααα χρωματα και θα μυρισεις πφφφφφ ποοοοολλες μυρωδιες!!!
μονο αν ειναι κοκκινα υπαρχει προβλημα (η σκουρο κοκκινο). αν παλι ειναι νερο επικοινωνησε με τη παιδιατρο. να σου ζησει το μωρουλι σου!!
Ο χρήστης sofia_nefeli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 14:59   #3
tkanavou

tkanavou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΟΙΦΗ. ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ. ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΡΔΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΣΑ
Ο χρήστης tkanavou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-09, 19:23   #4
twinky
Απενεργοποιημένος member request

twinky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια! Να ρωτήσω και γω κάτι...
Η μικρή μου είναι 2 μηνών, και είναι δυσκοίλια γενικά (μετα από 2-3 αλλαγες στο γάλα ευτυχως εχουμε φτιαξει και κάνουμε μια φορα τη μερα). Όλα καλά μεχρι εδω. Τα κακάκια της μια χαρά μουσταρδι χρωμα και σαν αλοιφη. Το προβλημα μου ειναι οτι τις τελευταιες 2 μερες τα κακακια της ειναι λιγο πιο νερουλα και το χρωμα πιο σκουρο. Δεν εχει αλλαξει ομως τιποτα αλλο στη συμπεριφορα της. Και τρωει κανονικα και δεν εχει πυρετο. Και ουτε εχει κανει παραπανο φορες κακακια να πω οτι ειναι διαρροια. Καμια βοηθεια;;;
Ο χρήστης twinky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-09, 19:39   #5
fouskitsa

Το avatar του χρήστη fouskitsa

Περιοχή: κως
fouskitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα οταν ηταν 2 μηνων περασε ακριβως το ιδιο με την κορουλα σου και η παιδιατρος που τον πηγα μου ειπε οτι περασε μια μικρη ιωση και το μονο που ειχε επιρρεασει ηταν τα κακα του.παντως να ξερεις αν σου κανει λιγο πρασινωπα κακακια θα ειναι επειδη δεν εχει φαει καλα την προηγουμενη και φευγει η χλωριδα του εντερου.ετσι μου ειπε για να ξερω μην τον τρεχω παλι.οπως ειδες ξερω ολους τους χρωματισμους
Ο χρήστης fouskitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-09, 20:54   #6
chiqui

Το avatar του χρήστη chiqui

Περιοχή: Σεπόλια - Αθήνα
chiqui ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chiqui
Προεπιλογή

Και εμένα ο μπεμπούλης μου είναι 2 μηνών ( σήμερα κιόλας...χιχιχιχιχι) και τα κακά του μια είναι σαν μουστάρδα και στο χρώμα και στην υφή και μια πιο νερουλά αλλά με κομματάκια μέσα αλλά όχι τελείως νερό.ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι τα μωρά που θηλάζουν έχουν πάντα πιο νερουλά κακάκια. η αλήθεια είναι ότι είχα ανησυχήσει λόγω μιας βλακείας που είχα κάνει με το συμπλήρωμα ( το οποίο το έκοψα τελικά) και είχε θερίσει στην κυριολεξία το στομαχάκι του μπέμπη αλλά με καθησύχασε ο γιατρός και το γεγονός ότι κάνει κακά του 3 φορές την μέρα και όχι παραπάνω. στο Παίδων που είχαμε κολλήσει rotavirus σε κάθε γεύμα είχε διάρροια και του έκοψαν την σίτηση για 24 ώρες και τον είχαν με ορό ,οπότε σκέφτηκα οτι ένδειξη διάρροιας είναι διαρροικες κενώσεις μετά από κάθε γεύμα.

Ο χρήστης chiqui δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-09, 14:34   #7
Λιζα Ν.
Απενεργοποιημένος member request

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Angry

Εδω και μερες ταλαιπωρουμαστε με αυτο... Εμας μας ειπαν οτι μουσταρδι με βλεννη και ιδιως αν ειναι πρασινοπα σε κανοια σημεια, ειναι διαρροια...τι να πω...τελικα εχει το μωρακι μου διαρροια ή αδικα ανησυχω??
Ο χρήστης Λιζα Ν. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-09, 06:15   #8
stavento

stavento ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας!

κι εμας ο μικρος μας τελευταια κανει κακακια σαν νερακι...και εχει βλεννες και λιγο πορτοκαλο προς κοκκινο. αλλη μια φορα που είχε λιγακι κοκκινο μασ ειπε ο γιατρος πως είτε ειναι απο καποια ιωσουλα, ειτε αν συνεχιστει ειναι καποια αλλεργια....αλλα σταματησε οποτε δεν δωσαμε σημασια. τωρα παλι νερακι....τι να πω...
Παλιά 23-11-09, 07:31   #9
marilina

Περιοχή: αττικη
marilina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ρε κοριτσια καπου ειχα διαβασει να αναφερει καπποια κοπελα για ενα κλυσμα(γιατροσοφι) που εκανε στο παιδι της με χαμομηλι και λαδι..εχω διδυμακια κ σημερα ειναι η 4 μερα χωρις κακα..πινουν γαλα κ τα 2 γαλα για δυσκοιλιοτητα αλλα χωρις αποτελεσμα..,μπατονετα με βαζελινη χρησιμοποιησα αλλα δεν γινεται τιποτα..βοηθηστε μεεεεεεεεεε!!η παιδιατρος δεν θελει λεει να χρησιμοποιησουμε υποθετα.
Ο χρήστης marilina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-09, 19:04   #10
fridoula

fridoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια
ειμαι και εγω καινουρια μαμα και η μπεμπα μου ειναι εξιμιση μηνων!τα κακακια τους πρωτους μηνες ειναι ειτε μουσταρδι ειτε πρασινωπα σαν αλοιφη και συχνα στην διαρκεια της ημερας οταν το μωρο δεν ειναι δυσκοιλιο...εγω εχω δει και μαυρα κακακια απο την μπεμπα σαν της κατσικας...μετα με τις τροφες παλι αλλαζουν χρωμα και υφη!διαροια θεωρειται οταν ειναι πχ ανα τεταρτο οι κενωσεις και ειναι νερ0..ελπιζω να βοηθησα..επισης εγω καποιες στιγμες που ειχαμε δυσκοιλιοτητηα το παλεψα με το τσαι και μας βοηθησε αρκετα στις κενωσεις...
Ο χρήστης fridoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-11-09, 17:19   #11
T_BA

T_BA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εδώ και μια εβδομάδα που ο μικρό μας (4,5 μηνών) έχει μυξούλες κάνει πράσινα κακάκια με πολλές βλέννες.Η γυναίκα μου τον θηλάζει αποκλειστικά ενώ πριν τα κακάκια του ήταν κιτρινωπά (σαν μουστάρδα).Είναι κάτι ανησυχητικό?
Ο χρήστης T_BA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-11-09, 21:08   #12
fridoula

fridoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο T_BA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και μια εβδομάδα που ο μικρό μας (4,5 μηνών) έχει μυξούλες κάνει πράσινα κακάκια με πολλές βλέννες.Η γυναίκα μου τον θηλάζει αποκλειστικά ενώ πριν τα κακάκια του ήταν κιτρινωπά (σαν μουστάρδα).Είναι κάτι ανησυχητικό?
δεν ξερω ακριβως αν ειναι ανυσηχητικο αλλα καλο ειναι να το πειτε στον παιδιατρο για τις βλεννες,το μουσταρδι ειναι φυσιολογικο σιγουρα οπως και τα υπολοιπα χρωματα πρασινο κτλ.
Ο χρήστης fridoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-11-09, 21:11   #13
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οι βλεννες στα κακα ειναι γιατι τις αποβαλλει κ απο κει
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-09, 16:49   #14
Tjetje

Tjetje χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμεις ειχαμε για 2 μερες μουσταρδι με λιγο πρασινο και λιγες βλενες (βλενες εννοω μια κολλωδη ουσια σαν γλιτσα)... και σας ρωταω ,,,, ηταν 1) ιωση 2) αλεργια σε κατι που εφαγα εγω? η 3)δεν εφαγε αρκετα την προηγουμενη μερα στο θηλασμο?

Ο χρήστης Tjetje δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-09, 20:05   #15
areti32

Περιοχή: Αττική
areti32 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ραγαδα?

η μπεμπουλα μου ειναι 5,5μηνων κια θηλαζουμε αποκλειστικα.Πριν 20μερες μετα απο 3φορες που εκανε κακα της ειδα στην πανα της λιγο ροζ,δεν ηταν καθαρο αιμα..η παιδιατρος μου συστησε να περιορισω τα γαλακτοκομικα(δεν τρωω, μονο κιτρινο τυρι και κρεμα γαλακτος).Οι επομενες κενωσεις ηταν φυσιολογικες μεχρι το σαββατο προχθες που παλι μετα απο 2κενωσεις ειδα ελαχιστο ροζ παλι.να σημειωσω οτι στην επισκεψη μας η παιδιατρος ειπε οτι εχει μια ραγαδα στον πρωκτο της.Σημερα η παιδιατρος ειπε να κανω στηνν μικρη μου γενικη και καλλιεργεια ουρων και εξεταση κοπρανων.εχω ανησυχησει παρα πολυ..στην αρχη θεωρησα οτι ειναι απο την ραγαδα της,τι αλλο μπορει να ειναι?ευχαριστω εκ των προτερων
Ο χρήστης areti32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-09, 01:58   #16
tarshou

Το avatar του χρήστη tarshou

Περιοχή: Αγία Παρασκευή
tarshou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η παιδίατρος καλά κάνει και σου ζητάει εξετάσεις, γιατί απ'τη στιγμή που αυτό έγινε και ξανάγινε, εκείνη σαν γιατρός είναι υποχρεωμένη να το ψάξει και να αποκλείσει κάποιες πιθανότητες. Χωρίς να είμαι γιατρός, και σύμφωνα με αυτά που κατά καιρούς συζητάω με άλλες μανούλες,κατά πάσα πιθανότητα απ'τη ραγάδα είναι, ερεθίστηκε και έβγαλε λίγο αιματάκι. Μην ανησυχείς. Σκέψου ότι αν ήταν κάτι σοβαρό, δε θα μένατε στο ροζ αλλά στο έντονο και πολύ κόκκινο. Όλα μια χαρά θα είναι.
Παλιά 22-12-09, 06:40   #17
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilina Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε κοριτσια καπου ειχα διαβασει να αναφερει καπποια κοπελα για ενα κλυσμα(γιατροσοφι) που εκανε στο παιδι της με χαμομηλι και λαδι..εχω διδυμακια κ σημερα ειναι η 4 μερα χωρις κακα..πινουν γαλα κ τα 2 γαλα για δυσκοιλιοτητα αλλα χωρις αποτελεσμα..,μπατονετα με βαζελινη χρησιμοποιησα αλλα δεν γινεται τιποτα..βοηθηστε μεεεεεεεεεε!!η παιδιατρος δεν θελει λεει να χρησιμοποιησουμε υποθετα.
Εμας μας ειχε πει ξεκαθαρα. Οταν κλεινει 3η μερα χωρις κακα κανουμε κλισμα οπωσδηποτε

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-09, 08:19   #18
nekt

Το avatar του χρήστη nekt

nekt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο areti32 Εμφάνιση μηνυμάτων
η μπεμπουλα μου ειναι 5,5μηνων κια θηλαζουμε αποκλειστικα.Πριν 20μερες μετα απο 3φορες που εκανε κακα της ειδα στην πανα της λιγο ροζ,δεν ηταν καθαρο αιμα..η παιδιατρος μου συστησε να περιορισω τα γαλακτοκομικα(δεν τρωω, μονο κιτρινο τυρι και κρεμα γαλακτος).Οι επομενες κενωσεις ηταν φυσιολογικες μεχρι το σαββατο προχθες που παλι μετα απο 2κενωσεις ειδα ελαχιστο ροζ παλι.να σημειωσω οτι στην επισκεψη μας η παιδιατρος ειπε οτι εχει μια ραγαδα στον πρωκτο της.Σημερα η παιδιατρος ειπε να κανω στηνν μικρη μου γενικη και καλλιεργεια ουρων και εξεταση κοπρανων.εχω ανησυχησει παρα πολυ..στην αρχη θεωρησα οτι ειναι απο την ραγαδα της,τι αλλο μπορει να ειναι?ευχαριστω εκ των προτερων

Εμείς είχαμε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και τελικά είχαμε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.Δηλαδή μόνο μία μέρα είχε ανεπαίσθητο αίμα και μετά από δύο τρεις ημέρες ροζ βλέννη.Αν και η δικιά σου είναι μεγάλη εμείς το παρουσιάσαμε από το 2ο μήνα.Βέβαια εγώ δεν θήλαζα, προφανώς έχει σχέση.Πάντως μην ανησυχείς , κάνε όμως άμεσα την mayer κοπράνων, από αυτή θα ξέρεις αν είναι ραγάδα ή κάτι άλλο.
Περαστικά
Ο χρήστης nekt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-09, 10:28   #19
marron

Το avatar του χρήστη marron

Περιοχή: Νότια προάστια
marron χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

mayer κοπράνων; Που μπορεί να το κάνει αυτό κάποιος με
ικα ή δημόσιο;
Παλιά 22-12-09, 15:39   #20
areti32

areti32 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ κοριτσια,σημερα καναμε τις εξετασεις και περιμενουμε τα αποτελεσματα.ελπιζω να μην ειναι κατι.....η παιδιατρος μας ειπε οτι αν το ξαναδω θα κανουμε και μια εξεταση αιματος για αλλεργια στην πρωτεινη του γαλατος.τι να πω.
Παλιά 22-12-09, 15:45   #21
areti32

areti32 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

marron απο οσο ξερω με το δημοσιο την mayer τη γραφει ο γιατρος στο βιβλιαριο και την κανεις σε μικροβιολογικο εργαστηριο.παιρνουν δειγμα απο τα κακακια του μωρου
Παλιά 22-12-09, 20:29   #22
marron

marron χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο areti32 Εμφάνιση μηνυμάτων
marron απο οσο ξερω με το δημοσιο την mayer τη γραφει ο γιατρος στο βιβλιαριο και την κανεις σε μικροβιολογικο εργαστηριο.παιρνουν δειγμα απο τα κακακια του μωρου
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Εγώ έχω ΙΚΑ. Και οταν είχε παρουσιαστεί κάτι παρόμοιο (κόκκινες γραμμούλες σαν κλωστίτσες στα κακά του μωρού) ρώτησα για καλλιέργεια κοπράνων και μου είπε η παιδίατρος του ΙΚΑ, "αυτά δεν γίνονται εδώ".
Πήγαμε στο Παίδων (Δημόσιο) και ρώτησα και εκεί, αν είναι απαραίτητο να γίνει καλλιέργεια και μου απάντησε η παιδίατρος και πάλι : "αυτά δεν γίνονται εδώ".

Ήμουν πολύ αγχωμένη και δεν πίεσα για να μάθω πώς και που γίνονται.
Και πάλι ευχαριστώ.
Παλιά 23-12-09, 08:57   #23
nekt

Το avatar του χρήστη nekt

nekt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marron Εμφάνιση μηνυμάτων
ικα ή δημόσιο;

Η mayer είναι διαφορετική εξέταση από την καλλιέργεια κοπράνων, ανιχνεύει τις μικρές ποσότητες αίματος, που κανονικά δεν είναι ορατές με γυμνό μάτι, στις κενώσεις.
Για το ΙΚΑ δεν ξέρω σίγουρα να σου πω, φαντάζομαι ότι ακολουθείς τη διαδικασία για όσες εξετάσεις δεν κάνει το ΙΚΑ και πας σε μικροβιολογικά εργαστήρια εκτός, δηλ. παραπεμπτικό κλπ.
Πάντως την δεύτερη φορά που την κάναμε και δεν την είχα γράψει στο βιβλιάριο της μικρής, πλήρωσα στο μικροβιολογικό εργαστήριο είκοσι ευρώ.
Ο χρήστης nekt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-12-09, 14:00   #24
marron

marron χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marron Εμφάνιση μηνυμάτων
ικα ή δημόσιο;
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nekt Εμφάνιση μηνυμάτων
Η mayer είναι διαφορετική εξέταση από την καλλιέργεια κοπράνων, ανιχνεύει τις μικρές ποσότητες αίματος, που κανονικά δεν είναι ορατές με γυμνό μάτι, στις κενώσεις.
Για το ΙΚΑ δεν ξέρω σίγουρα να σου πω, φαντάζομαι ότι ακολουθείς τη διαδικασία για όσες εξετάσεις δεν κάνει το ΙΚΑ και πας σε μικροβιολογικά εργαστήρια εκτός, δηλ. παραπεμπτικό κλπ.
Πάντως την δεύτερη φορά που την κάναμε και δεν την είχα γράψει στο βιβλιάριο της μικρής, πλήρωσα στο μικροβιολογικό εργαστήριο είκοσι ευρώ.
Και πάλι ευχαριστώ. Καλά Χριστούγεννα σε όλους και πάνω απ'ολα υγεία ...
Παλιά 04-01-10, 16:09   #25
nanashi

Το avatar του χρήστη nanashi

nanashi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το μωρό μου είναι 55 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη μέρα. Περίπου 20 μέρες τώρα κάνει πορτοκαλί/μουσταρδί κακά με σποράκια και βλέννες και έχω δει και 3 φορές 2-3 κλωστούλες με αίμα. Βάρος παίρνει κανονικά περιπου 200-280γρ την εβδομάδα.

Πριν περιπου 30 μέρες πήρα αντιβίωση Augmentin για μία φλεγμονή σε δόντι. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό.

Επίσης έχω κόψει τα αγελάδινα για περίπου 15-20 μέρες, αλλά δεν έχω δει κάτι. Βέβαια δεν είμαι πολύ επιμελής.. δεν διαβάζω όλες τις ετικέτες πχ. δεν είχα δει ότι το ψωμί του τοστ έχει γάλα.

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

Ο χρήστης nanashi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-01-10, 11:19   #26
marron

marron χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μια εξήγηση από "επιστημονικά χείλη" δίνεται εδώ

http://www.child-health.gr/content/%...B1%CE%BD%CE%B1

Να σας ζήσει και σιδερένιο!
Μη σταματήσετε το θηλασμό. Διαβάστε και στην ενότητα του θηλασμού σχετικά με αλλεργίες σε μωρά που θηλάζουν...
Παλιά 15-01-10, 20:03   #27
sevas

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
sevas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Το μωράκι μου είναι ενός μήνα και κάνει πάρα πολλά κακάκια (μιλάμε για τουλάχιστον 20 φορές τη μέρα). Βάζει κανονικά βάρος και με το παραπάνω και θηλάζει συχνά. Το κακό είναι ότι δεν προλαβαίνει να κοιμηθεί αρκετά αφού ξυπνάει για να θηλάσει ή για να την αλλάξουμε. Συγκαίγεται από τα πολλά κακάκια και κλαίει...
Μήπως εχεί αντιμετωπίσει καμμιά το ίδιο πρόβλημα;
Ο χρήστης sevas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-01-10, 20:10   #28
marron

marron χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για το σύγκαμα, τα "γιατροσόφια" που δώσαμε οι μαμάδες του φόρουμ

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19661

Περαστικά στο μωρουδέλι!
Παλιά 15-01-10, 20:21   #29
peper

Το avatar του χρήστη peper

peper χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όλα τα μωρά σε αυτή την ηλικία κάνουν πολλα κακάκια. Εγώ βάζω κρέμα συγκάματος (SUDOCREAM) σε κάθε αλλαγή πάνας. Ένα τόσο μικρό μωρό μπορεί να θηλάζει κάθε 1, 2, 3 ώρες, ανάλογα το μωρό. Μετά από τους τρεις μήνες μπαίνει σε κάποια τάξη.
Ο χρήστης peper δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-10, 09:06   #30
Anastasia1

Anastasia1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμενα ο μικρος ειχε κακακια με βλεννη και αποδειχτηκε οτι ειναι αλλεργικος.
Αν συνεχιζει η βλεννη για καιρο σημαινει μαλλον αλλεργια.
Μαγιερ κοπρανων επιβαλλεται σε υποψια αιματος.
Ο χρήστης Anastasia1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-10, 15:51   #31
nanashi

Το avatar του χρήστη nanashi

nanashi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τελικά ο μικρός είχε βλέννες στα κακά του, γιατί τον είχε πειράξει το Augmentin που πήρα για το δόντι μου (το οποίο δόντι και αφαίρεσα τελικά).
Πήρα κάποιους γαλακτοβάκιλους και όλα έστρωσαν. Το λίγο αιματάκι οφειλόταν στο ότι είχε ερεθιστεί το πωπουδάκι του. Επίσης άρχισα τα γαλακτομικά και δεν άλλαξε τίποτα.

Ο χρήστης nanashi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-01-10, 20:31   #32
sofia k

sofia k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και σε μενα το μωρο 2 μηνων εδω και 5 ημερες περιπου βλεπουμε καποια μικρα ιχνη αιματος μερικες φορες και αυτη η περιεργη βλεννη στα κακα του.Σε πρωτη φαση εκοψα ολα τα γαλακτοκομικα και τα παραγωγα του καθως και μια καλλιεργεια κοπρανων που δεν μας εδειξε τιποτα.Εχουμε και ατοπικη δερματιτιδα .Τωρα το επομενο βημα ειναι καποιες ακομα εξετασεις μικροσκοπικη και ουρων καλλιεργεια κ.λ.π..Αποκλειστικος θηλασμος μεχρι τωρα να προσθεσω
Ο χρήστης sofia k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-10, 09:17   #33
sofia k

sofia k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συνεχιζεται το αιμα στα κακακια του .Καναμε εξετασεις ουρων,κοπρανων αλλα δεν εδειξαν τιποτα ,τα γαλακτοκομικα τα εχω κοψει εδω και 1,5 μηνα.Καμμια ιδεα
Ο χρήστης sofia k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-10, 17:37   #34
sofie

Περιοχή: Athina
sofie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Sofia k εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι το αίμα υποδηλώνει κάποιες φορές ερεθισμό στο εντεράκι του μωρού
Παλιά 13-08-10, 16:38   #35
panoula

Το avatar του χρήστη panoula

panoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή περιεργα κακα (μουσταρδι,εχουν μια στρωση απο καφε ινες)

μολις εκανε κακακια το μωρο μου και ειδα οτι ενω ειναι μουσταρδι,εχουν μια στρωση απο καφε ινες,ειναι φυσιολογικο????
Παλιά 13-08-10, 17:41   #36
boy'smam

boy'smam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ποσο μηνων ειναι το μωρο σου?Πινει μονο γαλα?τι γαλα?τρωει?Τετοιες καφε ινες εχουν με την μπανανα!
Ο χρήστης boy'smam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-08-10, 13:05   #37
panoula

Το avatar του χρήστη panoula

panoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

20 ημερων ειναι και πινει γαλα του εμποριου!
Παλιά 14-08-10, 21:13   #38
fofi kal

Περιοχή: καλαματα-λαρισα
fofi kal χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κανε μια καλλιεργια κοπρανων...ετσι εκανε κι εμενα,ειχε λιγο κλεπσιελα και απο τοτε ειπιε υποαλλεργικο γαλα.
Ο χρήστης fofi kal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές