Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-08-10, 00:18   #1
matenia

Περιοχή: ela nte?
matenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Αλλαγή χώρας - α΄ταξη δημοτικού

Η οικογένεια μου ,δεδομενη της δύσκολης οικονομικής κατάστασης εδω στην Ελλάδα ,αποφασισε να μετακομίσει στην Γερμανία .
Ο σύζηγος μου βρίσκετε ήδη εκει (πηγε πρώτος να τακτοποιη8εί(απο εργασία) ) κι εγω με τα δύο παιδιά(η μεγαλη εξι & ο μικρός είναι δύο ετών) πρόκειτε να πάμε σε λιγο διαστημα.
Το θέμα μου είναι το εξής η κορη μου 8α παει τωρα α΄ δημοτικού και σε ενα μήνα αρχίζουν τα σχολεία .Οπότε θα ήταν καλύτερα να φύγουμε κι εμείς τώρα και να παει κατευθείαν σε Γερμανικό και Ελληνικό σχολείο στην Γερμανια ή να πάει μια χρονιά στην Ελλάδα και πάμε την επομενη χρονιά εμείς;Θα κάνω ότι ειναι καλύτερο για το παιδί μου αλλά δεν ξέρω ποιο είναι αυτό.....
Ο χρήστης matenia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-10, 00:38   #2
ria

Το avatar του χρήστη ria

ria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα η γνώμη μου είναι να πάει εκεί το παιδί φέτος εφόσον αποφασίσατε να μετακομίσετε στη Γερμανία. Δε βρίσκω το λόγο να εισαστε μακρυα από το μπαμπα σας ενα χρόνο... αφού τελικά εκει θα πάτε αργα ή γρήγορα. Θα προσαρμοστείτε όλοι μαζί και το παιδί θα κάνει μια νέα αρχή και όχι δυο (μια φετος , μια του χρόνου).
Ζω με το παιδί μου 2 χρόνια μακρυα από τον αντρα μου λόγω δουλειάς και έχω να σου πώ πως είναι πολυ δυσκολο για ολους.. μη το κάνεις
Καλή τύχη σε οτι αποφασίσεις.
φιλια
Ο χρήστης ria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-10, 01:29   #3
matenia

matenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ετσι νομιζω κι εγω .Θα είναι δύσκολα στην αρχή ,αλλα θα προσαμοστούμε.Με τρομαζει η ιδέα να μεινω μόνη ένα χρόνο .Για να δουμε ...
Παλιά 11-08-10, 01:41   #4
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συμφωνω με τη ρια.αλλωστε τι θα γινει για μια χρονια ?αφου κ εδω στη γερμανια εχουμε ελληνικα σχολεια
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-10, 21:45   #5
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Oταν φυγαμε για δυο χρονια στην Αμερική, η μεγάλη μου ήταν 7 χρονων και μόλις είχε τελειωσει την πρώτη δημοτικού και ο μικρός μου 3 ετων.
Δεν νομιζω οτι θα επαιζε καποιο ρολο εαν δεν ειχε τελειωσει την πρωτη..
Αφου το παιδι θα παει και Ελληνικο σχολειο στην Γερμανια σε περιπτωση που τα βρειτε σκούρα εκεί και θελετε να γυρισετε, δεν θα εχει προβλημα.
Επισης ειμαι της αποψης οτι η οικογενεια δεν πρεπει να χωριζεται.
Οποτε η δικη μου γνωμη ειναι να φυγεις τωρα ετσι ωστε να εχουν τα παιδια και εναν μηνα να προσαρμοστουν.
Ευχομαι ολα να πανε οπως τα ονειρευεστε!!!
Ο χρήστης ZWH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-10, 00:10   #6
matenia

matenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ZWH Εμφάνιση μηνυμάτων
Oταν φυγαμε για δυο χρονια στην Αμερική, η μεγάλη μου ήταν 7 χρονων και μόλις είχε τελειωσει την πρώτη δημοτικού και ο μικρός μου 3 ετων.
Δεν νομιζω οτι θα επαιζε καποιο ρολο εαν δεν ειχε τελειωσει την πρωτη..
Αφου το παιδι θα παει και Ελληνικο σχολειο στην Γερμανια σε περιπτωση που τα βρειτε σκούρα εκεί και θελετε να γυρισετε, δεν θα εχει προβλημα.
Επισης ειμαι της αποψης οτι η οικογενεια δεν πρεπει να χωριζεται.
Οποτε η δικη μου γνωμη ειναι να φυγεις τωρα ετσι ωστε να εχουν τα παιδια και εναν μηνα να προσαρμοστουν.
Ευχομαι ολα να πανε οπως τα ονειρευεστε!!!
Σε ευχαριστω πολυ Ζωη για τις ευχες σου!
Αυτο ακριβως ειναι που φοβαμαι ,μηπως τα βρουμε σκουρα και αναγκαστουμε να γυρισουμε κι αυτο εχει αντικτυπο στα παιδια οπως πχ να γυρισουμε και να χασουν στην Ελλαδα μια-δυο χρονιες στο σχολειο.Εχω ακούσει οτι συμβαινει αυτο.Αλλα ακομη κι αυτο είναι τόσο κακό ....δεν ξερω.
Παλιά 12-08-10, 00:13   #7
matenia

matenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitra83 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω με τη ρια.αλλωστε τι θα γινει για μια χρονια ?αφου κ εδω στη γερμανια εχουμε ελληνικα σχολεια
Εσυ που εισαι εκει μηπως μπορεις να μου πεις αν φυγοθμε σε δυο μηνες και το σχολειο στην γερμανια εχει ηδη αρχισει υπαρχει προβλημα?
Παλιά 12-08-10, 00:24   #8
Dimitra83

Προεπιλογή

χμμμ για ελληνικο δεν ειμαι σιγουρη.την δικια μου εγω θα την στειλω γερμανικο γιατι εδω που μενω δεν εχει ελληνικο αλλα εχει σε διπλανη πολη κ δε θελω να στενλω το παιδι σε αλλη πολη καθε μερα.θα κανει 2 φορες την εβδομαδα ελληνικο φροντηστηριο οπως κανουμε στην ελλαδα αγγλικα.παντως στο γερμανικο που με καλεσαν για να κανει 2 τεστ γλωσσας για να δουν αν ειναι ετοιμη να παει του χρονου τα οποια κ τελικα τα περασε...μου ειπαν πως πρεπει απο φετος τον οκτωβριο να παω να την δηλωσω.σου δεινω ενα τηλ να παρεις να ρωτησεις.0049 511 28 19 11 0 και 0049 511 28 19 11 11ειναι το ελληνικο προξενιο στο ανοβερο.αυτοι θα σου πουν στανταρ.
Παλιά 12-08-10, 12:24   #9
Eviri

Το avatar του χρήστη Eviri

Περιοχή: Stuttgart-Deutschland
Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα matenia. Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα κορίτσια που προείπαν ότι είναι καλύτερα να στείλεις το παιδί από την πρώτη δημοτικού στο σχολείο της Γερμανίας, παρά να κάνει μια χρονιά στην Ελλάδα και τις υπόλοιπες στη Γερμανία.

Αν υποθέσουμε ότι βγάζει την πρώτη δημοτικού εδώ, σκέψου ότι θα αποκτήσει φίλους από τους οποίους αργότερα θα ξεκοπεί και φτου κι από την αρχή. Η δασκάλα θα έχει ένα συγκεκριμένο τρόπο διδασκαλίας και στη Γερμανία στη δευτέρα δημοτικού θα βρει άλλο. Κι επειδή αναφέρεις ότι θα πάει σε Γερμανικό και Ελληνικό σχολείο στη Γερμανία, εγώ κατάλαβα ότι εννοείς πως το καθημερινό σχολείο θα είναι στα γερμανικά και κάποιες φορές την εβδομάδα θα κάνει εκμάθηση μητρικής γλώσσας στο Ελληνικό για να μη χάνει την επαφή.

Αν είναι έτσι τότε καλύτερα είναι να πάει από την αρχή στο γερμανικό ώστε να ξεκινήσει με τη βάση της γερμανικής γλώσσας κι όχι με το δεύτερο επίπεδο της βάσης στη δευτέρα δημοτικού του χρόνου.

Άκρως σημαντικό επίσης είναι η ενότητα της οικογένειας. Αλλιώς αντιμετωπίζονται όλα τα προβλήματα όταν είστε μαζί κι αλλιώς όταν είσαι μόνη σου. Κι ας μην ξεχνάμε δεν είναι καλό το ζευγάρι να είναι μακριά για μεγάλα διαστήματα ακόμη κι αν βλέπονται ενδιάμεσα.

Σας εύχομαι καλή αρχή, καλή προσαρμογή και να μαθαίνουμε ευχάριστα νέα από σας πάντα. Μην δώσεις χαιρετίσματα στη Μέρκελ, κανά γιαούρτι αν θες μπορείς να της δώσεις όπου εσύ επιθυμείς.
Παλιά 12-08-10, 14:15   #10
Ρηνούλα

Ρηνούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Με το καλό

Κι εγώ νομίζω ότι το καλύτερο είναι να κάνετε μια και καλή την αρχή στη Γερμανία και όλοι μαζί,αν βέβαια έχει ταχτοποιηθεί το θέμα δουλειάς και σπιτιού από τον σύζυγο (πολύ σημαντικό).
Αν όλα είναι στον αέρα και ο σύζυγος ψάχνεται εκεί,η προσαρμογή σας θα είναι δύσκολη και αυτό θα εχει άμεσο αντίκτυπο στα παιδιά.
Αν πάλι ο ίδιος έχει βρει δουλειά και σπίτι κατάλληλο για την οικογένεια,θα σου έλεγα να αρχίζεις να φτιάχνεις βαλίτσες.
Σήμερα που μιλάμε, στη Γερμανία τα σχολεία,ανάλογα το κρατίδιο που θα πας,ή έχουν ήδη ξεκινήσει τα μαθήματα ή θα ξεκινήσουν μέσα στον Αύγουστο (και όχι τον Σεπτέμβριο,όπως εδώ).
Αν πας μετά από δύο μήνες,όπως γράφεις παραπάνω,φυσικά και θα είναι πιο δύσκολα για το παιδί σου,όπως ακριβώς θα ήταν και στην Ελλάδα,γιατί θα πρέπει να καλύψει ύλη δύο μηνών, με την επιπλέον επιβάρυνση της καινούριας γλώσσας και του νέου περιβάλλοντος.
Μην εφησυχάζεις ότι υπάρχουν "ελληνικά" σχολεία,πρώτον γιατί δεν υπάρχουν σε όλα τα μέρη (πάντως σίγουρα στις μεγάλες πόλεις) και δεύτερον το γερμανικό σχολείο δεν το αποφεύγεις.
Ο χρήστης Ρηνούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-10, 14:20   #11
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ποια πολη θα πας;
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-10, 15:49   #12
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matenia Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ Ζωη για τις ευχες σου!
Αυτο ακριβως ειναι που φοβαμαι ,μηπως τα βρουμε σκουρα και αναγκαστουμε να γυρισουμε κι αυτο εχει αντικτυπο στα παιδια οπως πχ να γυρισουμε και να χασουν στην Ελλαδα μια-δυο χρονιες στο σχολειο.Εχω ακούσει οτι συμβαινει αυτο.Αλλα ακομη κι αυτο είναι τόσο κακό ....δεν ξερω.
Πριν φυγω καποιοι καλοθελητες, μου ελεγαν και εμενα οτι το παιδι θα χασει 2 χρονιες. Μια στην Αμερικη (αφου κατα τους ιδιους θα αναγκαζοταν να παει παλι πρωτη δημοτικου) και μια οταν επιστρεφαμε. Τιποτα απο αυτα δεν εγινε.
Το παιδι πηγε δευτερα δημοτικου σε Αμερικανικο σχολειο (δεν πηγε ποτε Ελληνικο) και οταν επιστρεψαμε πηγε κανονικα Τεταρτη δημοτικου (Μαλιστα τα πηρε ολα Α).
Οποτε μην αγχωνεσαι καθολου. Τα παιδακια μας μπορουν να καταφερουν πολυ περισσοτερα απο αυτα που εμεις πιστευουμε.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-08-10, 17:30   #13
matenia

matenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πριν φυγω καποιοι καλοθελητες, μου ελεγαν και εμενα οτι το παιδι θα χασει 2 χρονιες. Μια στην Αμερικη (αφου κατα τους ιδιους θα αναγκαζοταν να παει παλι πρωτη δημοτικου) και μια οταν επιστρεφαμε. Τιποτα απο αυτα δεν εγινε.
Το παιδι πηγε δευτερα δημοτικου σε Αμερικανικο σχολειο (δεν πηγε ποτε Ελληνικο) και οταν επιστρεψαμε πηγε κανονικα Τεταρτη δημοτικου (Μαλιστα τα πηρε ολα Α).
Οποτε μην αγχωνεσαι καθολου. Τα παιδακια μας μπορουν να καταφερουν πολυ περισσοτερα απο αυτα που εμεις πιστευουμε.
Αυτο που έμαθα σήμερα και δεν μου αρεσε καθολου ειναι οτι η συγγεκριμενη περιοχη της Γερμανιας δεν εχει Ελληνικα σχολεια γιατι δεν εχει πολλους Ελληνες(απαντωντας σε σενα ΚατεριναΚ η πολη λεγετε Linken και βρισκετε ψηλα δεκα λεπτα απο Ολλανδια).Αυτο που μου λες Ζωη με παρηγορει παρα πολυ για το σχολειο διοτι και η δικια μου θα παει μονο Γερμανικο σχολειο.Ο συζηγος που ειναι ηδη εκει εχει ενθουσιαστει απο την ποιοτητα και το επιπεδο ζωης,απο την ταξη που επικρατει,την καθαριοτητα,και αλλα πολλα πολλα......
Αν επιτρεπετε εσεις γιατι γυρισατε??Ποιες δυσκολιες αντιμετωπίσατε?
Παλιά 12-08-10, 17:50   #14
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eμεις ειχαμε φυγει με μεταθεση για 2 χρονια.
Εκει δεν αντιμετωπισαμε καμια απολυτως δυσκολια. Το παιδι ειχε παει στην Ελλαδα πρωτη προκαταρκτικη στα αγγλικα και ηξερε τουλαχιστον τα γραμματα, καποιες λεξουλες κτλ
Ομως στο σχολειο την βοηθησαν παρα πολυ. Παραλληλα με την κανονικη της ταξη παρακολουθουσε και 2 ειδικες. Την επομενη χρονια παρακολουθησε μονο την κανονικη της ταξη και μαλιστα ηταν μια απο τις καλυτερες μαθητριες ολου του σχολειου (μου το ειπαν στο σχολειο της).
Τον μικρο τον πηγα παιδικο σταθμο την δευτερη χρονια. Και εκει τον βοηθησαν πολυ και για να μπορουν στην αρχη να συννενοηθουν μαζι του κατεβαζαν απο το ιντερνετ ελληνικες φρασεις.
Δυσκολια οσον αφορα τον μικρο αντιμετωπισαμε με την επιστροφη μας. Ευτυχως πηγε νηπιο, καναμε και την λογοθεραπεια μας (ως διγλωσσος) και τωρα ειναι ολα μια χαρα.
Ολα θα πανε καλα, μην ανησυχεις.
Αληθεια εσυ ξερεις τιποτα Γερμανικα? Υπαρχει καποιος να βοηθησει το παιδι στο σχολειο?
Στο λεω γιατι σιγουρα στην αρχη θα χρειαστει να του μεταφραζει καποιος το μαθημα για να καταλαβαινει τι μαθαινει. Παντως μεχρι τα Χριστουγεννα να ξερεις οτι το παιδι θα εχει προσαρμοστει στο σχολειο και θα τα πηγαινει καλα με την γλωσσα.
Πανω απ ολα να εισαι εσυ σιγουρη για τον εαυτο σου και να μην μεταφερεις στο παιδι το αγχος σου.
Θα δεις οτι ολα θα πανε τελεια.
Παλιά 12-08-10, 19:36   #15
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτο που έμαθα σήμερα και δεν μου αρεσε καθολου ειναι οτι η συγγεκριμενη περιοχη της Γερμανιας δεν εχει Ελληνικα σχολεια γιατι δεν εχει πολλους Ελληνες(απαντωντας σε σενα ΚατεριναΚ η πολη λεγετε Linken και βρισκετε ψηλα δεκα λεπτα απο Ολλανδια).Αυτο που μου λες Ζωη με παρηγορει παρα πολυ για το σχολειο διοτι και η δικια μου θα παει μονο Γερμανικο σχολειο.Ο συζηγος που ειναι ηδη εκει εχει ενθουσιαστει απο την ποιοτητα και το επιπεδο ζωης,απο την ταξη που επικρατει,την καθαριοτητα,και αλλα πολλα πολλα......
Αν επιτρεπετε εσεις γιατι γυρισατε??Ποιες δυσκολιες αντιμετωπίσατε?
κ η δικια κου γερμανικο θα παει του χρονου.αφου τα γερμανικα τα μιλαει μια χαρα κ περασε κ τα τεστ που τους κανουν.δεν εχουμε ουτε εμεις ελληνικο.αλλα μπορεις να βρεις ελληνικα σχολεια τυπου φροντηστηρια οπως κανουν στην ελλαδα αγγλικα γαλλικα κλπ κ να πηγαινει 2 φορες την εβδομαδα να μαθαινει γραμματικη ιστορια κ γεωγραφια.
Παλιά 12-08-10, 19:37   #16
Dimitra83

Προεπιλογή

ματενια σε ποια πολη θα πατε?
Παλιά 12-08-10, 19:38   #17
Dimitra83

Προεπιλογή

α σορρυ τωρα το ειδα!
Παλιά 12-08-10, 19:59   #18
angela

Το avatar του χρήστη angela

Περιοχή: ΝΑ Αττική
angela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η οικογένεια μου ,δεδομενη της δύσκολης οικονομικής κατάστασης εδω στην Ελλάδα ,αποφασισε να μετακομίσει στην Γερμανία .
Ο σύζηγος μου βρίσκετε ήδη εκει (πηγε πρώτος να τακτοποιη8εί(απο εργασία) ) κι εγω με τα δύο παιδιά(η μεγαλη εξι & ο μικρός είναι δύο ετών) πρόκειτε να πάμε σε λιγο διαστημα.
Το θέμα μου είναι το εξής η κορη μου 8α παει τωρα α΄ δημοτικού και σε ενα μήνα αρχίζουν τα σχολεία .Οπότε θα ήταν καλύτερα να φύγουμε κι εμείς τώρα και να παει κατευθείαν σε Γερμανικό και Ελληνικό σχολείο στην Γερμανια ή να πάει μια χρονιά στην Ελλάδα και πάμε την επομενη χρονιά εμείς;Θα κάνω ότι ειναι καλύτερο για το παιδί μου αλλά δεν ξέρω ποιο είναι αυτό.....
Το έζησα αυτό πριν χρόνια οταν με εφεραν οι γονεις μου στην Ελλάδα απο την Γερμανία και πηγα εδώ πρωτη φορά δημοτικο στην α΄!!! Καλύτερα να πατε φετος και να ξεκινήσει μια και καλή το σχολειο εκει και οχι του χρονου που ψυχολογικά θα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα και στο λεω απο την πλευρά του παιδιου που υπεστη μεγαλο σοκ με την αλλαγή αυτή και μεχρι σημερα το θυμαμε!!!
Ο χρήστης angela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-10, 20:02   #19
angela

Το avatar του χρήστη angela

Περιοχή: ΝΑ Αττική
angela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...και ξεχασα εδώ να αναφερω οτι μιλουσα ΜΟΝΟ Γερμανικά και με βαλανε σε Ελληνικο σχολειο με συνοδο για μερικους μήνες τον ελληνα μπαμπα μου ως μεταφραστή (η μητέρα μου ειναι Γερμανίδα) μεχρι να μαθω την γλωσσα!!! εντελως καμμια σχεση τα σχολεια εκει με εδώ , το δικο μου σοκ ήταν προς το κακο, της κορης σου θα ειναι προς το καλο γιατι τετοιο επιπεδο εκπαιδευσης ουτε στο καλυτερο ιδιωτικο δεν θα βρειτε εδώ!!!!
Σας ευχομαι τα καλυτερα
Αγγελική
Ο χρήστης angela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-10, 21:10   #20
Ρηνούλα

Ρηνούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
κ η δικια κου γερμανικο θα παει του χρονου.αφου τα γερμανικα τα μιλαει μια χαρα κ περασε κ τα τεστ που τους κανουν.δεν εχουμε ουτε εμεις ελληνικο.αλλα μπορεις να βρεις ελληνικα σχολεια τυπου φροντηστηρια οπως κανουν στην ελλαδα αγγλικα γαλλικα κλπ κ να πηγαινει 2 φορες την εβδομαδα να μαθαινει γραμματικη ιστορια κ γεωγραφια.
Υπάρχουν φροντιστήρια για ελληνικά στη Γερμανία όπως εδώ στην Ελλάδα για διάφορες γλώσσες;Δέχονται παιδιά;
Παλιά 12-08-10, 21:33   #21
Dimitra83

Προεπιλογή

ναι ναι υπαρχουν τουλαχιστον στην πολη που μενω εχει!κ δεν ειναι κ καμια μεγαλη πολη.120.000 κατοικοι!κανουν γραμματικη ιστορια κ γεωγραφια!
εγω θα την στειλω παντως για να μαθει να γραφει και ελληνικα κ να μαθει κ γραμματικη.μη μεινει μονο στα γερμανικα.μονο που δε ξερω αν τα παιρνουν απο 6 ετων η πιο μετα...παντως οτι παιρνουν παιδακια ειναι σιγουρο απλα ισως παιρνουν απο 7 ετων για να μη μπερδευτουν με τη μια κ σχολειο κ φροντηστηριο.δε ξερω!
Παλιά 13-08-10, 04:15   #22
matenia

matenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι βεβαια μου ειπαν κατι τετοιο αλλα μου φανηκε πολυ λιγο το δυο φορες την εβδομαδα αλλα απο το καθολου κι αυτο ειναι κατι.
Εμενα δεν μιλαει καθολου γερμανικα αλλα ευελπιστω οτι μεχρι να αρχισει το σχολειο ο θα μπορει να συνεννοειται,διοτι εμαθα επισης οτι ενω τωρα που ειναι πεντεμιση στην Ελλαδα θα πρεπει να παει πρωτη ταξη ,στην Γερμανια το παιδι μεχρι τον Ιουνιο θα επρεπε να ειχει κλεισει τα εξι για να την παρουν τον Αυγουστο που ξεκινανε τα σχολεια ,οποτε εχουμε χρονο προσαρμογης.Καλυτερα διοτι κατευθειαν στα βαθεια δεν λεει...ασε που κι εγω μεσανυχτα εχω απο Γερμανικα θελω να βοηθησω αλλα δεν μπορω.
Παλιά 13-08-10, 04:28   #23
matenia

matenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angela Εμφάνιση μηνυμάτων
...και ξεχασα εδώ να αναφερω οτι μιλουσα ΜΟΝΟ Γερμανικά και με βαλανε σε Ελληνικο σχολειο με συνοδο για μερικους μήνες τον ελληνα μπαμπα μου ως μεταφραστή (η μητέρα μου ειναι Γερμανίδα) μεχρι να μαθω την γλωσσα!!! εντελως καμμια σχεση τα σχολεια εκει με εδώ , το δικο μου σοκ ήταν προς το κακο, της κορης σου θα ειναι προς το καλο γιατι τετοιο επιπεδο εκπαιδευσης ουτε στο καλυτερο ιδιωτικο δεν θα βρειτε εδώ!!!!
Σας ευχομαι τα καλυτερα
Αγγελική
Ναι εχω ακουσει τα καλυτερα για το εκπαιδευτικο συστημα της Γερμανιας.Κανουν πολυ καλη δουλεια.Ουτε φροντιστηρια οπως εδω που τα καημενα τα παιδακια μας τελιωνουν το μαθημα και ολο το απογευμα τρεχουν σε φροντηστηρια .Χωρις υπερβολες πολλες φορες και απο το δημοτικο ακομη.Γονεις ξυλοθειται.Απελπιστηκη κατασταση.Ντροπη.Καθιστε εδω σου λεει ο αλλος να παλεψουμε την κριση.Πως να την παλεψεις?Διορθονονται τα πραγματα,δεν νομιζω,ολα απο το κακο στο χειροτερο πανε .Δεν αφησανε τιποτα ορθιο.Good bye Ελλαδα.....λυπαμαι πολυ αλλα δεν εχω ουτε τις αντοχες ,ουτε το ψυχικο σθενος να προσπαθω σε ολους τους τομεις χωρις αντικρυσμα.Παιδεια-οικονομια-εργασια-ασφαλιστικο-υγεια και δεν συμμαζευονται τα χαλια μας!
Συγνωμη για το παραλληρημα αλλα με πνηγουν ολα αυτα και αυτες τις μερες πολυ πιο εντονα......
Παλιά 13-08-10, 04:34   #24
matenia

matenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Eμεις ειχαμε φυγει με μεταθεση για 2 χρονια.
Εκει δεν αντιμετωπισαμε καμια απολυτως δυσκολια. Το παιδι ειχε παει στην Ελλαδα πρωτη προκαταρκτικη στα αγγλικα και ηξερε τουλαχιστον τα γραμματα, καποιες λεξουλες κτλ
Ομως στο σχολειο την βοηθησαν παρα πολυ. Παραλληλα με την κανονικη της ταξη παρακολουθουσε και 2 ειδικες. Την επομενη χρονια παρακολουθησε μονο την κανονικη της ταξη και μαλιστα ηταν μια απο τις καλυτερες μαθητριες ολου του σχολειου (μου το ειπαν στο σχολειο της).
Τον μικρο τον πηγα παιδικο σταθμο την δευτερη χρονια. Και εκει τον βοηθησαν πολυ και για να μπορουν στην αρχη να συννενοηθουν μαζι του κατεβαζαν απο το ιντερνετ ελληνικες φρασεις.
Δυσκολια οσον αφορα τον μικρο αντιμετωπισαμε με την επιστροφη μας. Ευτυχως πηγε νηπιο, καναμε και την λογοθεραπεια μας (ως διγλωσσος) και τωρα ειναι ολα μια χαρα.
Ολα θα πανε καλα, μην ανησυχεις.
Αληθεια εσυ ξερεις τιποτα Γερμανικα? Υπαρχει καποιος να βοηθησει το παιδι στο σχολειο?
Στο λεω γιατι σιγουρα στην αρχη θα χρειαστει να του μεταφραζει καποιος το μαθημα για να καταλαβαινει τι μαθαινει. Παντως μεχρι τα Χριστουγεννα να ξερεις οτι το παιδι θα εχει προσαρμοστει στο σχολειο και θα τα πηγαινει καλα με την γλωσσα.
Πανω απ ολα να εισαι εσυ σιγουρη για τον εαυτο σου και να μην μεταφερεις στο παιδι το αγχος σου.
Θα δεις οτι ολα θα πανε τελεια.
Δυστυχως εγω δεν ξερω καθολου Γερμανικα και ο συζηγος κατι λιγα.υπαρχουν εκει τα ξαδελφια μας και τα παιδια τους που ειναι ηδη στην εφηβεια και λιγο εως πολυ εχουν ολη την καλη διαθεση να βοηθησουν.
Πραγματικα ειναι πολυ παρηγορα ολα αυτα που μου γραψατε και στ' αληθεια δεν βλεπω την ωρα να φυγω........
Παλιά 13-08-10, 09:10   #25
Dimitra83

Προεπιλογή

η κορη σου ειναι 5.5?δηλαδη του χρονου θα παει δημοτικο αν ερθετε εδω.οκ μπορεις με το που ερθετε να την γραψεις σε εναν παιδικο σταθμο.50-55 ευρω το μηνα ειναι μονο κ αν σε βοηθησουν οι συγγενεις σου να κανεις ορισμενα χαρτια τοτε ειναι 20 το μηνα.εγω για 2 παιδια στον παιδικο πληρωνω 40 το μηνα κ εδω δεν εχει ιδιωτικους κλπ ολα κρατικα ειναι.λοιπον αν παει ως του χρονου παιδικο θα τα μαθει πολυ καλα τα γερμανικα για να μη δυσκολευτει στο σχολειο!η δικια μου αρχισε σχεδον 3 χρονων παιδικο κ τωρα ειναι 5 κ τα μιλαει σαν γερμανιδα.με προφορα κιολας μας εχει φαει λαχανο σου λεω!6 χρονια στη γερμανια ειμαστε κ αλλα 6 να κατσω τετοια γερμανικα δε θα μιλαω τα μικρα μαθαινουν αμεσως!
Παλιά 14-08-10, 00:25   #26
matenia

matenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
η κορη σου ειναι 5.5?δηλαδη του χρονου θα παει δημοτικο αν ερθετε εδω.οκ μπορεις με το που ερθετε να την γραψεις σε εναν παιδικο σταθμο.50-55 ευρω το μηνα ειναι μονο κ αν σε βοηθησουν οι συγγενεις σου να κανεις ορισμενα χαρτια τοτε ειναι 20 το μηνα.εγω για 2 παιδια στον παιδικο πληρωνω 40 το μηνα κ εδω δεν εχει ιδιωτικους κλπ ολα κρατικα ειναι.λοιπον αν παει ως του χρονου παιδικο θα τα μαθει πολυ καλα τα γερμανικα για να μη δυσκολευτει στο σχολειο!η δικια μου αρχισε σχεδον 3 χρονων παιδικο κ τωρα ειναι 5 κ τα μιλαει σαν γερμανιδα.με προφορα κιολας μας εχει φαει λαχανο σου λεω!6 χρονια στη γερμανια ειμαστε κ αλλα 6 να κατσω τετοια γερμανικα δε θα μιλαω τα μικρα μαθαινουν αμεσως!
Ναι 5,5 είναι.Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι.Φετος ειναι για παιδικο σταθμο στην Γερμανια.Για πες μου εσυ Δημητρα που ζεις εκει,πως ειναι τα πραγματα?Θα γυριζες πισω στην Ελλαδα?Εσεις αν επιτρεπετε γιατι πηγατε στην Γερμανια?
Παλιά 14-08-10, 01:14   #27
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι 5,5 είναι.Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι.Φετος ειναι για παιδικο σταθμο στην Γερμανια.Για πες μου εσυ Δημητρα που ζεις εκει,πως ειναι τα πραγματα?Θα γυριζες πισω στην Ελλαδα?Εσεις αν επιτρεπετε γιατι πηγατε στην Γερμανια?
εμεις ηρθαμε γερμανια οταν ημασταν 21 χρονων αρραβωνιασμενοι.ο λογος που ηρθαμε ηταν πολυ απλα επειδη ζουσαμε στην ελλαδα κ οχι δε θα γυριζα ποτε.μονο για διακοπες.γιαυτο ειναι για μενα πλεον η ελλαδα.ερχομαι 40 μερες το χρονο το καλοκαιρι τρωμε 4 χιλιαρικακια βγαζουμε τα γουστα μας κ επιστρεφουμε.δε λεει για τιποτα παραπανω.οχι μονο σε θεμα οικονομιας αλλα σε ολα!εκατομμυρια ετη φωτος πισω σου μιλαω.για μενα τουλαχιστον ετσι ειναι.ετσι τα βλεπω εγω!οχι με τιποτα δε θα γυριζα πισω!
Παλιά 14-08-10, 01:42   #28
pelagia

Το avatar του χρήστη pelagia

Περιοχή: rodos
pelagia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pelagia
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα!

Λοιπον ηθελα να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου προσ γερμανια!
Ποσο δυσκολο θα ειναι να φυγεις απο ελλαδα για γερμανια χωρις κανεναν εκει?
Δεν ξερουμε γλωσσα και εχουμε και ενα μωρακι 16 μηνων και επισης θελουμε αν γινετε φυσικα να φυγουμε ολοι μαζι μια και εξω!
Παλιά 14-08-10, 01:51   #29
Dimitra83

Προεπιλογή

αν εχεις βρει ηδη δουλεια κ μερος να μεινεις δεν ειναι κ τοσο δυσκολο.εμεις οταν ηρθαμε δε ξεραμε ουτε μια γερμανικη λεξη κ φυσικα κ κανεναν.μονο ενα ξαδερφο του μπαμπα μου που πρωτη φορα οτα ηρθα γερμανια τον γνωρισα οποτε δεν ειχα θαρρος ουτε κ πολλα παρε δωσε.τα παιδακια απο 2 ετων τα παιρνουν σε κρατικο σταθμο με ωραριο που εσυ κανονιζεις.ειναι μεχρι τις 5.30 το απογευμα αλλα το πας οτι ωρα θες κ το παιρνεις οτι ωρα θες.
δεν θα σου στρωσουν κ τα κοκκινα χαλια αλλα αν ειστε ενωμενοι μια χαρα θα τα καταφερετε

ματενια να στειλεις το παιδακι σου σε παιδικο να μαθει την γλωσσα να μη δυσκολευτει στο δημοτικο
Παλιά 14-08-10, 18:47   #30
matenia

matenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=Dimitra83;1663385]εμεις ηρθαμε γερμανια οταν ημασταν 21 χρονων αρραβωνιασμενοι.ο λογος που ηρθαμε ηταν πολυ απλα επειδη ζουσαμε στην ελλαδα κ οχι δε θα γυριζα ποτε.μονο για διακοπες.γιαυτο ειναι για μενα πλεον η ελλαδα.ερχομαι 40 μερες το χρονο το καλοκαιρι τρωμε 4 χιλιαρικακια βγαζουμε τα γουστα μας κ επιστρεφουμε.δε λεει για τιποτα παραπανω.οχι μονο σε θεμα οικονομιας αλλα σε ολα!εκατομμυρια ετη φωτος πισω σου μιλαω.για μενα τουλαχιστον ετσι ειναι.ετσι τα βλεπω εγω!οχι με τιποτα δε θα γυριζα πισω!

Δηλαδη οπως καταλαβαινω 21 χρονια ζουσες στην Ελλαδα κι εσυ και ο συζηγος ,ετσι?Καμια σχεση με Γερμανια μεχρι την στιγμη που φυγατε για εκει?
Το ιδιο και για εμας .Απλα πριν εξι χρονια που πηγατε εσεις νομιζω οτι τα πραγματα ηταν καπως καλυτερα απο θεμα δουλειας .Πως βιωνεται στην Γερμανια την κρίση?Υπαρχει εκει κριση?Εχει δουλειες?Εσυ δουλευεις εκει?
Ξερεις κατι , μου κανει πολυ καλο που εχω αυτην την επικοινωνια μαζι σου με ενημερωνεις και με καθυσηχαζεις για καποια πραγματα που με τρομαζουν...
Παλιά 14-08-10, 19:37   #31
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:

Δηλαδη οπως καταλαβαινω 21 χρονια ζουσες στην Ελλαδα κι εσυ και ο συζηγος ,ετσι?Καμια σχεση με Γερμανια μεχρι την στιγμη που φυγατε για εκει?
Το ιδιο και για εμας .Απλα πριν εξι χρονια που πηγατε εσεις νομιζω οτι τα πραγματα ηταν καπως καλυτερα απο θεμα δουλειας .Πως βιωνεται στην Γερμανια την κρίση?Υπαρχει εκει κριση?Εχει δουλειες?Εσυ δουλευεις εκει?
Ξερεις κατι , μου κανει πολυ καλο που εχω αυτην την επικοινωνια μαζι σου με ενημερωνεις και με καθυσηχαζεις για καποια πραγματα που με τρομαζουν...
δεν αλλαξε κατι οχι,ουτε ηταν αλλιως πριν 6 χρονια.εγω δε δουλευω οχι.αλλα παιρνω 500 το μηνα επιδομα για 2 παιδια.δουλειες εχει αρκει να θες να δουλεψεις φυσικα .αν καποιος ειναι κολλημενος σε ενα κ μονο πραγμα κ ψαχνει κατι συγκεκριμενο κ μονο αυτο κ τιποτε αλλο τοτε θα δυσκολευτει εννοειται.υπαρχουν κ τετοια ατομα.πχ ενας ξαδερφος του αντρα μου ηθελε να ερθει γερμανια κ να του βρουμε εμεις δουλεια σαν τεχνικος υπολογιστων.δυσκολο φυσικα!χωρις να ξερει γερμανικα χωρις καμια προυπηρεσια ενα χαρτι κατι τελος παντων!
Παλιά 15-08-10, 02:36   #32
matenia

matenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν αλλαξε κατι οχι,ουτε ηταν αλλιως πριν 6 χρονια.εγω δε δουλευω οχι.αλλα παιρνω 500 το μηνα επιδομα για 2 παιδια.δουλειες εχει αρκει να θες να δουλεψεις φυσικα .αν καποιος ειναι κολλημενος σε ενα κ μονο πραγμα κ ψαχνει κατι συγκεκριμενο κ μονο αυτο κ τιποτε αλλο τοτε θα δυσκολευτει εννοειται.υπαρχουν κ τετοια ατομα.πχ ενας ξαδερφος του αντρα μου ηθελε να ερθει γερμανια κ να του βρουμε εμεις δουλεια σαν τεχνικος υπολογιστων.δυσκολο φυσικα!χωρις να ξερει γερμανικα χωρις καμια προυπηρεσια ενα χαρτι κατι τελος παντων!
Αντε να δουμε τι εξελιξεις θα εχουμε ,παντως θα φροντισω να σε ενημερωσω ,μιας και γνωριστηκαμε.ηρθατε φετος Ελλαδα?Διακοπες πηγατε?Φετος οποιον ρωταω για διακοπες περνω αρνητικη απαντηση...κριση μου λενε....επεται χειμωνας δυσκολος .....
Ειχα ερθει στην Γερμανια κι εγω διακοπες μια εβδομαδα το 2003 οταν ειμασταν αρραβωνιασμενοι ακομη.Ειχα ενθουσιαστει,θυμαμαι οτι οταν φτασε το αεροπλανο πανω απο την Ελλαδα ,την Θεσσαλονικη συγκεκριμενα ,ελεγα απο μεσα μου -Ωχ που ηρθα τωρα εγω?τι ειναι αυτη η τσιμεντουπολη?
Παλιά 15-08-10, 02:57   #33
Dimitra83

Προεπιλογή

θα ερχομασταν αλλα το αναβαλλαμε λογω εγκυμοσυνης,
ναι περιμενω νεα σου κ οτι απορια εχεις πες μου!
Παλιά 15-08-10, 18:31   #34
Ρηνούλα

Ρηνούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια,
Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση και οι εμπειρίες της καθεμιάς μας.
Κι εγώ ζω τα τελευταία χρόνια στη Γερμανία.
Ήρθα γιατί μου δοθηκε η ευκαιρία από τη δουλειά μου,έτσι για αλλαγή και χωρίς να το πολυσκεφτώ.
Γλώσσα δεν ήξερα και δεν είχα γνωστούς,αν και με τη δουλειά γρήγορα βρέθηκα σε ελληνογερμανικό περιβάλλον.
Επειδή ήθελα να ρουφήξω όλα όσα αυτό το καινούριο περιβάλλον μου προσέφερε,αποφάσισα να πάρω στα σοβαρά την εκμάθηση της γλώσσας,κάτι που με έκανε αποδεκτή από τους Γερμανούς συναδέρφους μου,αλλα και μου έλυσε πολλά πρακτικά προβλήματα της καθημερινότητας. Και σίγουρα μου άναψε πράσινο φως για όλα όσα με ενδιαφέρουν,από μαγειρική μέχρι σινεμά,παρέες,ταξίδια,αλλά και γιατρούς,δημόσιες υπηρεσίες κλπ.κλπ.
Όσους γνωστούς και συγγενείς να έχει κανείς,που να έχουν τη διάθεση να βοηθήσουν,καλό είναι,αλλά την προσαρμογή του την βιώνει ο καθένας διαφορετικά.
Όσο πιο νέος είναι κανείς,τόσο πιο εύκολα προσαρμόζεται, ιδιαίτερα τα παιδιά,όπως έγραφε και η Δήμητρα γρήγορα μαθαίνουν τη γλώσσα και βρίσκουν φίλους.
Αφού εχετε παιδάκια μέσω του σχολείου γρήγορα θα γνωριστείτε με άλλους γονείς.Είναι συνηθισμένο π.χ. να φιλοξενούνται τα παιδιά σε σπίτια άλλων παιδιών για όλο το σαββατοκύριακο,φυσικά κάποια στιγμή ανταποδίδεις.
Οι σχέσεις και οι φιλίες είναι αλλιώς,πιο τυπικές,πιο συγκρατημένες.Μιλάω για σχέσεις με Γερμανούς-ίδες.Τις Ελληνίδες φίλες μου μέχρι σήμερα δεν τις έχω αντικαταστήσει και ούτε πρόκειται.Για μένα εκεί είναι το μεγάλο μείον της διαμονής μου...αλλά ευτυχώς έχω τον άντρα μου.
Το δεύτερο μείον είναι ο καιρός,το κρύο με προσεκτικό ντύσιμο αντέχεται,αλλά η έλλειψη του ήλιου,αυτό δεν αντέχεται με τίποτα λέμε!
Τα μείον όμως αντισταθμίζονται με τα χίλια καλά μιας σούπερ οργανωμένης κοινωνίας με τους κανόνες της,που όλοι σέβονται και τηρούν και που σε ξεαγχώνει τελικά.
Κανείς δεν πάει να στη φέρει,η ειλικρίνεια είναι αυτονόητη.
Το επίπεδο ζωής μέσα στα χρόνια που εντωμεταξύ ζω εκεί έχει αλλάξει,τα τελευταία δύο χρόνια οι τιμές ανέβηκαν στην πόλη μου(ενοίκια πχ.),όμως οι τιμές στο σούπερ μάρκετ είναι πολύ λογικές.Και πάντα και παντού υπάρχουν προσφορές.

Παρασύρθηκα και έγραψα κάτι παραπάνω,ελπίζω να έδωσα μια εικόνα.
Πιστεύω ότι όλα θα σας πάνε καλά,αν ξεκινήσετε με αισιοδοξία.
Παλιά 15-08-10, 18:45   #35
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ρηνούλα Εμφάνιση μηνυμάτων
Γ
Το δεύτερο μείον είναι ο καιρός,το κρύο με προσεκτικό ντύσιμο αντέχεται,αλλά η έλλειψη του ήλιου,αυτό δεν αντέχεται με τίποτα λέμε!
Τα μείον όμως αντισταθμίζονται με τα χίλια καλά μιας σούπερ οργανωμένης κοινωνίας με τους κανόνες της,που όλοι σέβονται και τηρούν και που σε ξεαγχώνει τελικά.
Κανείς δεν πάει να στη φέρει,η ειλικρίνεια είναι αυτονόητη.
Το επίπεδο ζωής μέσα στα χρόνια που εντωμεταξύ ζω εκεί έχει αλλάξει,τα τελευταία δύο χρόνια οι τιμές ανέβηκαν στην πόλη μου(ενοίκια πχ.),όμως οι τιμές στο σούπερ μάρκετ είναι πολύ λογικές.Και πάντα και παντού υπάρχουν προσφορές.

Παρασύρθηκα και έγραψα κάτι παραπάνω,ελπίζω να έδωσα μια εικόνα.
Πιστεύω ότι όλα θα σας πάνε καλά,αν ξεκινήσετε με αισιοδοξία.
ακριβως αυτο.κ εγω το μονο που δε μαρεσει σαυτη τη χωρα ειναι η ελειψη ηλιου .αν κ φετος δε μπορεις να πεις.μας εκανε μια χαρα καλοκαιρι!σαν ελληνικογια την οργανωση που ειπες κ της τιμες συμφωνω.εχουν ανεβει κ εδω κ σε ολη τη χωρα τιμες αλλα παρολα αυτα καμια σχεση με την ελλαδα.εγω πχ παω σουπερ μαρκετ κ με 200 ευρω θα κανω τα ψωνια του μηνα.αντε κ αλλα 50 σε χαζομαρουλες που δε τις εχουμε κ απολυτη αναγκη.προχτες μαλιστα αγορασαμε ενα επιπλο για σαλονι ,ενα τραπεζακι 1 κρεβατι διπλο για μας κ ενα μονο για τον μικρο(με τα στρωματα τους) ενα στρωμα καινουριο για της κορης μου το κρεβατι ενα διπλο παπλωμα 2 τεραστειες μαξιλαρες κ 2 κομοδινα.ολα αυτα 800 ευρω .κ η ποιοτητα σουπερ.ρηνουλα απο το neckermann.σιγουρα το ξερεις.
Παλιά 16-08-10, 09:38   #36
mamageor

Περιοχή: Θεσσαλονικη
mamageor ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

kalημερα κοριτσια....εχω 2 παιδακια ενα 3,5 ετων και το αλλο 8 μηνων..
η κατασταση μας ειναι η εξης...ο αντρας μου δουλευει σαν ιδιωτικος υπαλληλος σε μια εταιρια κι εγω απο τοτε που γεννησα δνε μπορω να βρω δουλεια με τιποτα...( ειμαι πτυχιουχος διαιτολογος) ουτε καν καπου σαν υπαλληλο δεν με παιρνουν...οπως καταλαβαινεται καθε μηνα με το ορι τα βγαουμε περα και με πολυ αγχος...εχω ενα θειο στο ντισελντορφ ο οποιος εχει ενα εστιατορειο εκει και μενει πολλα χρονια και μας εχει φαει να παμε εκει..μου λεει οτι κι εσεις και η αληθεια ειναι οτι εχω αρχισει να το σκεφτομαι...η ερωτηση μου ειναι ποσο περιπου ειναι οι μισθοι εκει στη γερμανια και αν νομιεται οτι εγω θα μπορεσω να βρω καποια δουλεια..γιατι εδω στην ελλαδα δε νομιω....δηλαδη με ενα μισθο του αντρα μπορει μια οικογενεια να ειναι καλα;;; εχουμε και ενα μικρο σπιτι εδω ελλαδα οπου το ενοικιο θα μου το δινουν οι δικοι μου...θα ηθελα πολυ τις γνωμες των κοριτσιων που ειναι εκει!!! ευχαριστωωωωωωωωωω
Ο χρήστης mamageor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-10, 10:36   #37
Dimitra83

Προεπιλογή

εξαρταται για ποσες ωρες σας θελει ο θειος σου στο εστιατοριο.ντισελντορφ?2 ωρες απο μενα ειναι συνηθως στα εστιατορια περνουν 12ωρες.επειδη ο αντρας μου 6 χρονια που ειμαστε εδω δουλευει σε εστιατοριο μαγειρας,να ξερεις οτι δουλειακ να κανεις σε εστιατοριο για αρχη ολοι δεινουν απο 1000 κ πανω.οποτε μη συμβηβαστεις με λιγοτερα.ο αντρας μου πριν 6 χρονια ξεκινησε με 1000 ως βοηθος.δηλαδη εκανε σαλατες καθαριοτητα στην κουζινα ετοιμαζε οτι χρειαζοταν ο μαγειρας κλπ. κ τωρα εχει γινει ο ιδιος μαγειρας κ περνει 1800.ο βασικος στη γερμανια ειναι 1300 βεβαια...αλλα να ξερεις οτι για αρχη θα πρεπει να παιρνετε απο 1000.επισης να ξερεις πως ολοι οσοι εχουν εστιατορια εχουν κ σπιτι για το προσωπικο τους.εμεις τον πρωτο εναμισι χρονο μεναμε στο σπιτι που μας ειχε δωσει το αφεντικο(δωρεαν τα παρεχουν εννοειται και με επιπλωση)οκ δεν ηταν κ μεγαλο μη φανταστεις.μπανιο σαλονοκουζινα κ 1 υπνοδωματιο ηταν αλλα οταν ηρθαμε ημασταν αρραβωνιασμενοι κ οταν φυγαμε κ ηρθαμε σαυτο που μενουμε τωρα η κορη μου ηταν 6 μηνων οποτε μια χαρα μας βολευε τοτε κ ας ηταν μικρο.ενα 6μηνο πρεπει να κανεις υπομονη .να ειστε δηλωμενοι δηλαδη οτι δουλευετε 6 μηνες κ μενετε καπου.μετα εχει παρα πολλες ακρες κ δικαιουσε παρα πολλα.
τωρα θα ψηφιστει ενας νομος οπου τα παιδια που πηγαινουν σχολειο θα δικαουνται δωρεαν μια εξωσχολικη δραστηριοτητα.πχ το παιδι σου ειναι 7 ετων κ θελει να παει χορο η μουσικη η καρατε κλπ δε θα πληρωσεις τιποτα.κ το επιδομα παιδιου ειναι 190 ευρω το μηνα για καθε παιδι συν κατι εξτρα που δικαιουσε αν την ψαξεις τη δουλεια.οποτε γυρω στα 500 θα περνεις με 2 παιδια.
Παλιά 16-08-10, 10:48   #38
mamageor

Περιοχή: Θεσσαλονικη
mamageor ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ax υπαρχει συστημα και δουλευει δηλαδη...οχι οπως εδω.!!!! δηλαδη αν παιρνεις 500 απο το κρατος για τα παιδια...γυρω στα 500 το ενοικιο που θα μου στελνουν..δε χρειαεται να αγχωθω για δουλεια...δημητρα μου pigasos λεγεται το ετιατορειο..αν σας βγαλει ποτε ο δρομος!! εσεις με τη γλωσσα πως τα πηγατε;;; αν το αποφασισουμε θα κανω καποια μαθηματα πρωτα στην ελλαδα μεχρι να φυγουμε να υπαρχει μια επαφη αλλα δυσκολα τα γερμανικα ρε παιδι μου!!! και τα ενοικια ...που κυμαινονται;;dηλαδη για ενα σπιτι νορμαλ οχι κανενα τεραστιο..με τον θειο μου εχουμε πολυ καλες σχεσεις οποτε δεν πιστευω να μη μας δωσει αυτα που ππρεπει...αχ εχω αγχωθει....με τα παιδια δημητρουλα πως τα καταφερνεις;;μονη ετσι δεν εχεις βοηθεια...σαμπως εδω που ειμαστε εχουμε;;τελοσπαντων... δηλαδη μια 4μελης οικογενεια με 2000 μπορει και περναει μια χαρα ετσι;; sorry που σ επρηξα αλλα εσυ ξερεις τα πραγματα απο πρωτο χερι!!
Ο χρήστης mamageor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-10, 16:16   #39
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamageor Εμφάνιση μηνυμάτων
ax υπαρχει συστημα και δουλευει δηλαδη...οχι οπως εδω.!!!! δηλαδη αν παιρνεις 500 απο το κρατος για τα παιδια...γυρω στα 500 το ενοικιο που θα μου στελνουν..δε χρειαεται να αγχωθω για δουλεια...δημητρα μου pigasos λεγεται το ετιατορειο..αν σας βγαλει ποτε ο δρομος!! εσεις με τη γλωσσα πως τα πηγατε;;; αν το αποφασισουμε θα κανω καποια μαθηματα πρωτα στην ελλαδα μεχρι να φυγουμε να υπαρχει μια επαφη αλλα δυσκολα τα γερμανικα ρε παιδι μου!!! και τα ενοικια ...που κυμαινονται;;dηλαδη για ενα σπιτι νορμαλ οχι κανενα τεραστιο..με τον θειο μου εχουμε πολυ καλες σχεσεις οποτε δεν πιστευω να μη μας δωσει αυτα που ππρεπει...αχ εχω αγχωθει....με τα παιδια δημητρουλα πως τα καταφερνεις;;μονη ετσι δεν εχεις βοηθεια...σαμπως εδω που ειμαστε εχουμε;;τελοσπαντων... δηλαδη μια 4μελης οικογενεια με 2000 μπορει και περναει μια χαρα ετσι;; sorry που σ επρηξα αλλα εσυ ξερεις τα πραγματα απο πρωτο χερι!!
δε με επριξες μη στεναχωριεσαι
οταν ηρθαμε δε ξεραμε γερμανικα βεβαια.εγω ηξερα αγγλικα κ γαλλικα.ο αντρας μου κατι κουτσοαγγλικα.η αληθεια ειναι οτι μοιαζουν με τα αγγλικα κατα το ημισι απλα αλλαζει ο προφορα.αν μπορεις να κανεις 3 μηνες ταχυρυθμα ετσι για να μαθεις τα βασικα καλο θα ηταν γυσικα.οσο για τα ενοικια ειναι καπως διαφορετικα για την ελλαδα.πχ στην ελλαδα εχεις το ενοικιο συν εξτρα κοινοχρηστα συν εξτρα νερο.εδω ειναι ολα μαζι ενσωματωμενα.εμεις ας πουμε νοικιαζουμε σχεδον 100 τμ .το ενοικιο κανονικα ειναι 600.αλλα απο αυτα τα 150 καθε μηνα ειναι για κοινοχρηστα κ νερο.αν στο τελος του χρονου καψεις περισσοτερα η λιγοτερα δινεις η παιρνεις πισω.ουσιαστικα το ιδιο πραγμα με την ελλαδα ειναι η τιμη πανω κατω απλα αντι να πληρωνεις 3 διαφορετικους λογαριασμους,πληρωνεις εναν.α κ να σε ενημερωσει ο θειος σου για τα σκουπιδια γιατι εδω ειναι αλλιως.μεχρι να τα μαθω κ να τα συνηθισω ειδα κ επαθα.λοιπον σε αλλη σακουλα πεταμε τα φαγωσημα.σε αλλη τα γυαλινα σε αλλη τα πλαστικα κ λοιπα ανακυκλωσιμα κ σε αλλη τα παμπερς κ χαρτια τουαλετας!ΟΛΑ ανακυκλωνονται.γιαυτο κ σε καθε οικοδομη εχει αλλο καδο για φαγωσιμα αλλον για γυαλια αλλον για πλαστικα αλλον για πανες κ χαρτια τουαλετας σερββιετεσ κλπ.ειναι υποχρεοτικο κ αν δε το κανεις πεφτουν οι γερμανοι να σε φανε κ πληρωνεις κ προστιμο!σαυτα δε σηκωνουν κουβεντα.οταν ηρθα πρωτη φορα σαν κλασσικη ελληνιδα τα πετουσα ολα μαζι
κ τελος πιστευω πως μια 4μελης οικογενεια με 2000 τα βγαζει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ περα κ φυσικα οταν καποια στιγμη δουλεψεις κ εσυ κ παιρνεις αλλα 1000 τοτε βαζει κ στην ακρη χαλαρα.κ μην ανυσηχεις.για αρχη θα ειναι 2000 .αργοτερα θα ειναι 2500.αρκει φυσικα να ειστε καλοι στη δουλεια σας κ να μην την αμελειτε.
Παλιά 16-08-10, 17:16   #40
Olympia99

Περιοχή: Germany
Olympia99 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamageor Εμφάνιση μηνυμάτων
δημητρα μου pigasos λεγεται το ετιατορειο..αν σας βγαλει ποτε ο δρομος!! εσεις με τη γλωσσα πως τα πηγατε;;; αν το αποφασισουμε θα κανω καποια μαθηματα πρωτα στην ελλαδα μεχρι να φυγουμε να υπαρχει μια επαφη αλλα δυσκολα τα γερμανικα ρε παιδι μου!!! και τα ενοικια ...που κυμαινονται;;dηλαδη για ενα σπιτι νορμαλ οχι κανενα τεραστιο..
Εγώ μένω στο Duesseldorf και το ξέρω το εστιατόριο του θειου σου.

Για τη γλώσσα θα σε συμβούλευα να την μάθεις όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί μόλις έρθετε εδώ θα πρέπει να πας σε δημόσιες υπηρεσίες για να δηλωθείς, για να ασφαλιστείς, για να πάρεις τα λεφτά που δικαιούσαι για τα παιδιά, για να πάνε τα παιδιά στο παιδικό σταθμό κτλ.

Εδώ τα ενοίκια είναι πιο ακριβά από εκεί που μένει η Δήμητρα.
Εγώ έχω ένα διαμέρισμα στο κέντρο 90 τμ και πληρώνω 900? , χώρια άλλα 90? για το ρεύμα.

Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε....μπορεί να τα πούμε και από κοντά όταν με το καλό έρθετε, μένω πολύ κοντά στο εστιατόριο.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές