Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΓΟΝΕΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΝΟΜΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ


sweet_february

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα..

Σημερα το απογευμα πηγαμε σε εναν παιδοτοπο για να παιξει η μικρη και να ξεδωσει. Ενω υπαρχουν κοπελες που επιτηρουν τα παιδια, δικη μου επιλογη ηταν να ειμαι κοντα στην κορη μου (οχι να παρεμβαινω στο παιχνιδι της με τα υπολοιπα παιδια, απλα να εχω το νου μου μη χτυπησει ή συμβει κατι απροοπτο).

Ετσι οπως ηταν μεσα σε ενα χωρο με μπαλακια μαζι με αλλα παιδακια,παρατηρησα πως αναμεσα στα παιδακια υπηρχε ενα αγορακι το οποιο τραβουσε τα υπολοιπα απο τα μαλλια. Το ενα κοριτσακι εβαλε τα κλαμματα, η κοπελα που ηταν υπευθυνη σε εκεινο το παιχνιδι χαμογελασε (:confused:), ηρθε η μαμα του και το πηρε.. Μετα απο λιγο, αρπαζει ενα αλλο κοριτσακι απο τα μαλλια, το οποιο του τραβηξε το χερι και εληξε εκει το συμβαν. Η κοπελα παλι δεν μιλησε. Και ερχεται η τριτη και φαρμακερη... Πλησιαζει τη δικια μου, η Μαρια του χαμογελαει και εκεινο την αρπαζει απο τα μαλλια με τετοια δυναμη που την εριξε κατω. Η δικια μου να κλαιει, εγω να προσπαθω να απεγκλωβισω τα μαλλια της απο το χερι του κι εκεινο εκει, αταραχο, να συνεχιζει να βαζει ολο και περισσοτερη δυναμη..:mad: Σε καποια φαση, τα καταφερνω, την αφηνει, η δικια μου εχει μαυρισει στο κλαμμα και οπως παω να αφησω το χερι του, συνηδητοποιω πως κραταει μια τουφα της....:shock::shock::shock::shock:

Γυριζω λοιπον,παιρνω το παιδι αγκαλια που κλαιει με μαυρο δακρυ και λεω στην κοπελα "ειναι η 3η φορα που γινεται αυτο, δεν πρεπει να γινει κατι?" Εκεινη χαμογελαει κι εγω της ξαναλεω ηρεμα "το παιδακι δεν εχει γονεις?"..

Φευγει λοιπον η κοπελα, παει στο τραπεζι που καθονταν οι γονεις του, δεν ξερω τι τους ειπε και μετα απο λιγο, αφου εχω ηρεμησει καπως τη δικια μου, ερχεται ο πατερας του μικρου φωναζοντας να μου πει πως ειναι παιδια, το δικο του τις προαλλες το ειχαν σπασει στο ξυλο κατι μεγαλυτερα αλλα εκεινος δεν αντεδρασε γιατι μην ξεχναμε οτι ειναι παιδια :shock::shock:, οτι ειναι συχνος θαμωνας εκει και ειναι το μοναδικο παιδι που εχει κοσμιοτατη διαγωγη (αναφερομενος φυσικα στο δικο του) και πως εν τελει "πως κανω ετσι?μου το σκοτωσε?":shock::shock::shock::evil::evil::evil::evil:

Εγω του απαντησα πως ειναι δικαιωμα του να αφηνει αλλα παιδια να χτυπανε το δικο του αλλα η δικη μου επιλογη ειναι να μην αφηνω κανεναν να ακουμπαει το δικο μου παιδι. Οσο για το οτι ειναι παιδια και δεν μου το σκοτωσε, του ειπα ειρωνικα πως δεν ηξερα να τον αφησω να τη ματωσει για να το κανω θεμα υστερα. Εκει μου ειπε να προσεχω πως μιλαω για το παιδι του κι εγω του απαντησα πως την επομενη φορα που θα ακουμπησει τη δικια μου, δεν θα ειμαι τοσο ψυχραιμη οσο αυτη τη φορα. Μετα επενεβησε ο αντρας μου και δεν ξερω τι ειπανε αλλα εκεινος μετα απο 5 λεπτα πηρε τη γυναικα του και το παιδι τους και φυγανε.

Δεν ξερω ρε κοριτσια.. Κατανοω πως ειναι παιδια, πως δεν εγινε κατι γιατι το αγορακι ειχε κατι προσωπικο με τη δικια μου (προς Θεου δηλαδη) αλλα θεωρω πως μια συγγνωμη απο τον αλλο γονεα την περιμενα.. Κι αν οχι μια συγγνωμη (μιας και θεωρειται δυσκολη λεξη), εναν πιο ηπιο τονο κι οχι να ζηταει και τα ρεστα απο πανω.....

Ειμαι λαθος? Ειμαι υπερβολικη? Δεν ξερω!

Απλα ηθελα καπου να τα πω για να ξεσκασω γιατι στεναχωρηθηκα πολυ... Οσο τη θυμαμαι να κλαιει απο τον πονο, μου ερχεται να σκασω!:-(:-(:-(

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχεις δικιο, οχι μονο συγνωμη αλλα ... εφοσον το ειδαν το παιδι τους να το κανει κ προτυτερα επρεπε να το ειχαν μαλωσει.... αλλα κ η κοπελα εκει ετσι τα προσεχει τα παιδακια....ακου γελασε!!!!!

 

εγω θα του εριχνα μια στα χερια του.....να πανε να γ#$%%ν οι γονεις του....

 

 

τωρα θα ξερεις πως να αντιδρασεις αμα ξανατυχει.....ε?

 

 

ειναι πολυ γαιδουρια μερικοι γονεις...σε κατι τετοιους επεσες προφανως....καταδικαστεα η σταση τους..... να τραβαει με μενος ξανα κ ξανα το παιδι τους απο τα μαλλια αλλα παιδια κ να μην αντιδρουν ...περιεργο....

μαλλον ετσι κανουν κ σπιτι τους ...ο μπαμπας του φαινεται ετσι θα κανει την μανα του,αληθεια δεν την αναφερες πουθενα....αυτη τι ειπε-εκανε???

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα..

Σημερα το απογευμα πηγαμε σε εναν παιδοτοπο για να παιξει η μικρη και να ξεδωσει. Ενω υπαρχουν κοπελες που επιτηρουν τα παιδια, δικη μου επιλογη ηταν να ειμαι κοντα στην κορη μου (οχι να παρεμβαινω στο παιχνιδι της με τα υπολοιπα παιδια, απλα να εχω το νου μου μη χτυπησει ή συμβει κατι απροοπτο).

Ετσι οπως ηταν μεσα σε ενα χωρο με μπαλακια μαζι με αλλα παιδακια,παρατηρησα πως αναμεσα στα παιδακια υπηρχε ενα αγορακι το οποιο τραβουσε τα υπολοιπα απο τα μαλλια. Το ενα κοριτσακι εβαλε τα κλαμματα, η κοπελα που ηταν υπευθυνη σε εκεινο το παιχνιδι χαμογελασε (:confused:), ηρθε η μαμα του και το πηρε.. Μετα απο λιγο, αρπαζει ενα αλλο κοριτσακι απο τα μαλλια, το οποιο του τραβηξε το χερι και εληξε εκει το συμβαν. Η κοπελα παλι δεν μιλησε. Και ερχεται η τριτη και φαρμακερη... Πλησιαζει τη δικια μου, η Μαρια του χαμογελαει και εκεινο την αρπαζει απο τα μαλλια με τετοια δυναμη που την εριξε κατω. Η δικια μου να κλαιει, εγω να προσπαθω να απεγκλωβισω τα μαλλια της απο το χερι του κι εκεινο εκει, αταραχο, να συνεχιζει να βαζει ολο και περισσοτερη δυναμη..:mad: Σε καποια φαση, τα καταφερνω, την αφηνει, η δικια μου εχει μαυρισει στο κλαμμα και οπως παω να αφησω το χερι του, συνηδητοποιω πως κραταει μια τουφα της....:shock::shock::shock::shock:

Γυριζω λοιπον,παιρνω το παιδι αγκαλια που κλαιει με μαυρο δακρυ και λεω στην κοπελα "ειναι η 3η φορα που γινεται αυτο, δεν πρεπει να γινει κατι?" Εκεινη χαμογελαει κι εγω της ξαναλεω ηρεμα "το παιδακι δεν εχει γονεις?"..

Φευγει λοιπον η κοπελα, παει στο τραπεζι που καθονταν οι γονεις του, δεν ξερω τι τους ειπε και μετα απο λιγο, αφου εχω ηρεμησει καπως τη δικια μου, ερχεται ο πατερας του μικρου φωναζοντας να μου πει πως ειναι παιδια, το δικο του τις προαλλες το ειχαν σπασει στο ξυλο κατι μεγαλυτερα αλλα εκεινος δεν αντεδρασε γιατι μην ξεχναμε οτι ειναι παιδια :shock::shock:, οτι ειναι συχνος θαμωνας εκει και ειναι το μοναδικο παιδι που εχει κοσμιοτατη διαγωγη (αναφερομενος φυσικα στο δικο του) και πως εν τελει "πως κανω ετσι?μου το σκοτωσε?":shock::shock::shock::evil::evil::evil::evil:

Εγω του απαντησα πως ειναι δικαιωμα του να αφηνει αλλα παιδια να χτυπανε το δικο του αλλα η δικη μου επιλογη ειναι να μην αφηνω κανεναν να ακουμπαει το δικο μου παιδι. Οσο για το οτι ειναι παιδια και δεν μου το σκοτωσε, του ειπα ειρωνικα πως δεν ηξερα να τον αφησω να τη ματωσει για να το κανω θεμα υστερα. Εκει μου ειπε να προσεχω πως μιλαω για το παιδι του κι εγω του απαντησα πως την επομενη φορα που θα ακουμπησει τη δικια μου, δεν θα ειμαι τοσο ψυχραιμη οσο αυτη τη φορα. Μετα επενεβησε ο αντρας μου και δεν ξερω τι ειπανε αλλα εκεινος μετα απο 5 λεπτα πηρε τη γυναικα του και το παιδι τους και φυγανε.

Δεν ξερω ρε κοριτσια.. Κατανοω πως ειναι παιδια, πως δεν εγινε κατι γιατι το αγορακι ειχε κατι προσωπικο με τη δικια μου (προς Θεου δηλαδη) αλλα θεωρω πως μια συγγνωμη απο τον αλλο γονεα την περιμενα.. Κι αν οχι μια συγγνωμη (μιας και θεωρειται δυσκολη λεξη), εναν πιο ηπιο τονο κι οχι να ζηταει και τα ρεστα απο πανω.....

Ειμαι λαθος? Ειμαι υπερβολικη? Δεν ξερω!

Απλα ηθελα καπου να τα πω για να ξεσκασω γιατι στεναχωρηθηκα πολυ... Οσο τη θυμαμαι να κλαιει απο τον πονο, μου ερχεται να σκασω!:-(:-(:-(

Καλη μου προφανως το μηλο επεσε κατω απο τη μηλια.Πως θα εβγαινε το αγορακι με τετοιο πατερα???Εσυ να προσεχεις το δικο σου παιδι κι αυτος τις φιλοσοφιες του να παει να τις πουλησει αλλου!

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα του δεν μιλουσε καθολου. Καθοταν στο τραπεζι και απλα κοιτουσε..

Δεν ξερω.. μου φανηκε πως "κουμαντο" εκανε ο μπαμπας!

Παντως εκεινη δεν ασχοληθηκε καθολου, ουτε με το να μαλωσει το παιδι της, ουτε με εμας που παραπονεθηκαμε...

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πει κανείς με το θράσος του!απαράδεκτος!αυτό όμως εμένα που μου με εχει εξοργίσει περισότερο είναι η συμπεριφορά της κοπέλας του παιδότοπου.συγνώμη , είναι εκεί για να προσέχει τα παιδάκια κι όχι να χαμογελά σε τέτοια περιστατικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω, πολύ ψύχραιμη σε βρίσκω... Έφερα τον εαυτό μου στη θέση σου...

Σε πρώτη φάση, είχα βουτήξει το αγόρι από τα μαλλιά (άμυνα προς το παιδί μου) και αν τολμούσε να πει κανείς τίποτα, θα έλεγα "μα για να καταλάβει τι ακριβώς κάνει" και τότε θα δεις αν άφηνε το παιδί μου ή όχι!!! Τι θα τολμούσε να μου πει ο μπαμπάς;;; Θα του έλεγα να μαζέψει το κ$%^#$%του , και απευθείας στην διευθύντρια του παιδότοπου για αναφορά στην "υπεύθυνη" ανεύθυνη κοπελιά... Το βρήκε παιχνίδι ζόρικο ο μαγκάκος κατάλαβες;;; Κάπως έτσι μεγαλώνουν τα παιδιά τους, ότι δε βαριέσαι και όλα επιτρέπονται και μετά αναρωτιούνται γιατί άραγε καταλήγουν στον πάτο και στον βούρκο...:?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια!

Απο εκεινη τη στιγμη που την ειδα να κλαει, δεν μπορει να ξεκολλησει το μυαλο μου απο εκει!

Εχω παει χιλιες φορες στο δωματιο της να τη φιλησω τωρα που κοιμαται..

Αισθανθηκα εντελως ηλιθια που δεν μπορεσα να αποτρεψω το αλλο παιδακι απο το να την πονεσει...

Κι εγω εχω θυμωσει με την κοπελα εκει, αλλα πανω στην αναμπουμπουλα δεν ειπα τιποτα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί γονείς γαιδούρια.Σήμερα την ώρα που περίμενα στο Λητώ για την εξέταση ήταν και ένα κοριτσάκι γύρω στα 11.Η υπάλληλος λέει στη μαμά της πολύ ευγενικά ότι απαγορεύονται στον χώρο τα παιδιά κάτω των 12 ετών.Η μαμά της τότε τσαντίζεται και αρχίζει να φωνάζει "Κι εγώ σας είπα πως δεν έχω που να το αφήσω". Χ...τήκαμε κυρά μου.Κι επειδή δεν έχεις που να το αφήσεις, πρέπει να μεταφέρει παιδική αρρώστια σε καμια έγκυο να τρέχουμε;Ορισμένοι δεν καταλαβαίνουν είναι τελείως ζώα δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω μωρε...

Καταλαβαινω πως στη θεση του πατερα θα μπορουσα να ημουν εγω (ποιος παιρνει ορκο πως το δικο μου δεν θα χτυπησει καποιο αλλο παιδακι καποια στιγμη? ποτε δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη.. :() αλλα αυτο που με πειραξε (περα απο το γεγονος πως πονεσε το Μαρακι μου) ηταν η αντιδραση του μπαμπα του παιδιου..

Πιστευω πως στη θεση του δεν θα ζητουσα και τα ρεστα...

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο πατέρας θα έπρεπε να παρέμβει άμεσα να "νουθετήσει" το γιό του...όπως φαντάζομαι ότι θα έκανες και εσύ σε αντίστοιχη περίπτωση. Δηλαδή συγγνώμη θα δω την κόρη μου να τραβολογάει τα άλλα παιδάκια και δεν θα της κάνω παρατήρηση πρώτη εγώ;;;Εννοείται πώς μετά θα την βάλω να ζητήσει και συγγνώμη από αυτόν που τυχόν πείραξε και θα εξηγήσω και στο άλλο παιδί ότι κάποιες φορές μπορεί να παραφερόμαστε αλλά δεν είναι σωστό...για να περάσω στο παιδί μου το μήνυμα ότι αυτού του είδους οι συμπεριφορες δεν είναι αποδεκτές. Και όχι δεν το θεωρώ παρέμβαση...αλλά μάθηση κοινωνικής συμπεριφοράς...ότι η βία δεν είναι αποδεκτή από κανέναν.

Πιστεύω ότι αν είχε ακολουθήσει αυτή την "τακτική"...δεν θα είχες χρειαστεί καν να επέμβεις...και το ζήτημα θα είχε τοποθετήθεί πολύ σωστά σε ένα παιγνίδι μεταξή παιδιών ...που πρέπει να οριοθετηθεί από κανόνες...και υπεύθυνος γι΄αυτό το ρόλο είναι ο γονιός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ηθελα να γινει, αλλα πραγματικα οταν αρχισε να φωναζει ο πατερας του εμεινα αναυδη...

Απο τη μια ηθελα να σταματησει εκει ολο αυτο γιατι το παιδι ηδη ειχε ταραχτει πολυ, αλλα απο την αλλη σκεφτομουν το "και κερατας και δαρμενος?".. Ε, οχι, πηγαινε πολυ...

Μολις πηρε τη γυναικα του και φυγανε, γυρισε μια γιαγια και που καθοταν διπλα μας και ειδε ολο το σκηνικο και μου ειπε να μην στεναχωριεμαι, πως καταλαβε κι ο ιδιος οτι εχει αδικο και γι' αυτο εφυγε...

Δεν εψαχνα για βεβαιωση για το αν εφταιγε εκεινος ή εγω, απλα ηθελα μια διαφορετικη αντιμετωπιση απο εκεινον.

Μονο αυτο.

(Θα μου πεις δεν σκεφτονται ολοι με τον ιδιο τροπο και θα συμφωνησω... Σοκαριστηκα τοσο πολυ οταν ειδα την τουφα της Μαριας στα χερια του αγοριου που πραγματικα το λιγοτερο που περιμενα να ακουσω ηταν ενα "συγγνωμη", τιποτα παραπανω.)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θέμα πρώτο...

Αφού η κοπέλα του παιδότοπου ΔΕΝ επενέβη ως όφειλε... μήπως να γίνει θέμα στους ιδιοκτήτες του παιδότοπου; Γιατί δύο πράγματα συμβαίνουν:

- ή η κοπέλα είναι ανεπαρκής για αυτή τη δουλειά,

- ή έχει πάρει οδηγίες να είναι "ελαστική" με τέτοιες συμπεριφορές.

 

Θέλει λίγο διερεύνηση για να ξέρεις αν θα μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σ' αυτό τον παιδότοπο...

 

Θέμα δεύτερο...

Η δική σου αντίδραση είναι λογική... και πολύ καλά τα είπες!!

 

Και κάτι "άσχετο"...

Μου είχε τύχει σε παιδότοπο ενός καταστήματος στον οποίο όμως δεν είχε κοπέλα για φύλαξη, να παίζουν τα δικά μου (τα μεγάλα ήταν 2+ και το άλλο μωράκι -στο καλαθάκι του). Παίζανε μια χαρά και έρχεται τότε ένα πιτσιρίκι μεγαλύτερο (κάπου στα 4) και επίτηδες πήγαινε και άνοιγε μια πόρτα από το "σπιτάκι" με σκοπό να ρίξει κάτω τα παιδιά και να τα χτυπήσει... κάτι που ... το πετύχαινε...

 

Ο μπαμπάς του ήταν εκεί δίπλα, το κοίταγε, δεν έλεγε τίποτα. Κάποια στιγμή έπιασε κουβέντα στο κινητό του.

 

Γίνεται μια φορά.... το αφήνω... λέω οκ... "τυχαίο". Ο μπαμπάς του το βλέπει, και δεν κάνει απολύτως τίποτα.

Γίνεται δεύτερη φορά.... αρχίσω να δυσφορώ... ο μπαμπάς του ... τίποτα. Το είδε μεν, αλλά "δεν τρέχει τίποτα" δε.

Γίνεται τρίτη...

τέταρτη...

ώσπου κάποια στιγμή την ώρα που ρίχνει ο πιτσιρίκος τα παιδιά κάτω και κλαίνε... του λέω "δεν είναι σωστό αυτό!"

Εκείνο γελάει!!! :shock: Ο μπαμπάς του.... στον κόσμο του!

Του λέω με αυστηρό τόνο.. "δεν είναι καθόλου σωστό!!"

Εκείνο γελάει !!!! :shock::shock:

Του λέω.... του μικρού: "Εγώ δε γελάω καθόλου!!"

Επεμβαίνει ο μπαμπάς του παιδιού....... "ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!!"

Εγώ: :shock: :shock: :shock: ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ??? ΑΦΟΥ ΔΕ ΜΙΛΑΣ ΕΣΥ !!!!!

 

Και αρχισε τα "παιδί είναι" και με ποιο δικαίωμα μίλησα στο γιό του και όχι σε εκείνον και μου απαγορεύει να μιλάω στο γιό του....

Του είπα πως ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΖΕΥΕΙ... και ΑΝ δε μιλάει ΑΥΤΟΣ στο παιδί του αναγκαστικά ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΕΜΕΙΣ! Και πως όσο κινδυνεύουν τα παιδιά μου από το δικό του έχω κάθε δικαίωμα να μιλώ στο παιδί του (αφού εκείνος δεν αναλαμβάνει την προσοχή του).

 

Γενικώς... γίναμε μια χαρά ρόμπα.... Αλλά το ευχαριστήθηκα! (Από τις λίγες φορές που τα λέω εν θερμώ και μαζεμένα.....)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαρακι μου ευχομαι να μην συμβει στον μικρο μου κατι τετοιο γιατι δεν ξερω πως θα αντιδρασω.δεν ξερω καθολου.δεν μπορω να φανταστω οτι το μικρακι μου να δεχτει επιθεση απο οποιονδηποτε.

εννοειται οτι αν ξερεις οτι το παιδι σου φερεται τοιουτοτροπως δεν το αφηνεις ετσι......

οταν με το που κανει κατι τετοιο το περνεις και το πας σπιτι στο δευτερολεπτο μια δυο τρεις πιστευω οτι δεν θα το ξανακανει.εκτος αν εχει καποιο αλλο προβλημα οποτε εκει επεμβαινει καποιος ειδικος.

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι "άσχετο"...

Μου είχε τύχει σε παιδότοπο ενός καταστήματος στον οποίο όμως δεν είχε κοπέλα για φύλαξη, να παίζουν τα δικά μου (τα μεγάλα ήταν 2+ και το άλλο μωράκι -στο καλαθάκι του). Παίζανε μια χαρά και έρχεται τότε ένα πιτσιρίκι μεγαλύτερο (κάπου στα 4) και επίτηδες πήγαινε και άνοιγε μια πόρτα από το "σπιτάκι" με σκοπό να ρίξει κάτω τα παιδιά και να τα χτυπήσει... κάτι που ... το πετύχαινε...

 

Ο μπαμπάς του ήταν εκεί δίπλα, το κοίταγε, δεν έλεγε τίποτα. Κάποια στιγμή έπιασε κουβέντα στο κινητό του.

 

Γίνεται μια φορά.... το αφήνω... λέω οκ... "τυχαίο". Ο μπαμπάς του το βλέπει, και δεν κάνει απολύτως τίποτα.

Γίνεται δεύτερη φορά.... αρχίσω να δυσφορώ... ο μπαμπάς του ... τίποτα. Το είδε μεν, αλλά "δεν τρέχει τίποτα" δε.

Γίνεται τρίτη...

τέταρτη...

ώσπου κάποια στιγμή την ώρα που ρίχνει ο πιτσιρίκος τα παιδιά κάτω και κλαίνε... του λέω "δεν είναι σωστό αυτό!"

Εκείνο γελάει!!! :shock: Ο μπαμπάς του.... στον κόσμο του!

Του λέω με αυστηρό τόνο.. "δεν είναι καθόλου σωστό!!"

Εκείνο γελάει !!!! :shock::shock:

Του λέω.... του μικρού: "Εγώ δε γελάω καθόλου!!"

Επεμβαίνει ο μπαμπάς του παιδιού....... "ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!!"

Εγώ: :shock: :shock: :shock: ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ??? ΑΦΟΥ ΔΕ ΜΙΛΑΣ ΕΣΥ !!!!!

 

Και αρχισε τα "παιδί είναι" και με ποιο δικαίωμα μίλησα στο γιό του και όχι σε εκείνον και μου απαγορεύει να μιλάω στο γιό του....

Του είπα πως ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΖΕΥΕΙ... και ΑΝ δε μιλάει ΑΥΤΟΣ στο παιδί του αναγκαστικά ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΕΜΕΙΣ! Και πως όσο κινδυνεύουν τα παιδιά μου από το δικό του έχω κάθε δικαίωμα να μιλώ στο παιδί του (αφού εκείνος δεν αναλαμβάνει την προσοχή του).

 

Γενικώς... γίναμε μια χαρά ρόμπα.... Αλλά το ευχαριστήθηκα! (Από τις λίγες φορές που τα λέω εν θερμώ και μαζεμένα.....)

ρε παιδια ειναι απιστευτο!!!

πως μπορουν και τα αφηνουν να κανουν οτι θελουν χωρις καμια επεμβαση?για να μην τα πληγωσουν?μηπως τους αρεσει να βλεπουν τα πιαδια τους να επιβαλλονται με αυτον τον τροπο?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανει αυριο ο αντρας μου.. Θα παει απο τον παιδοτοπο να τους τα ψαλλει.. Επρεπε να εχει γινει -ηδη- το ξερω, αλλα πανω στον πανικο και τη στεναχωρια μου δεν το σκεφτηκα, ηταν το τελευταιο πραγμα που μου περασε απο το μυαλο.

Αρχισα να το γυροφερνω στο μυαλο μου οταν γυρισαμε σπιτι και εβαλα το παιδι για υπνο. Το ειπα στον αντρα μου (ειναι βραδυνος στη δουλεια, λειπει) και μου ειπε πως θα παει απο εκει αυριο..

Αν θα βγει ακρη δεν ξερω, αλλα τουλαχιστον αν υπαρχει μια περιπτωση να διορθωθει κατι με αυτο γιατι να μην το επιχειρησουμε?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να διορθωθεί κάτι.... δε νομίζω (η τούφα δεν ξαναγυρίζει)...

Αλλά.... το σημαντικό κατά τη γνώμη μου είναι να εκμαιεύσετε από την αντίδραση του ιδιοκτήτη, το αν η κοπέλα το έκανε από ανεπάρκεια ή αν αυτός έδωσε σχετικές οδηγίες για το "μην ανησυχείτε.... παιδιά είναι.... αυτά γίνονται".

 

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...

Δεν πρόκειται να σου το πει ευθέως... απλά να έχεις το νου σου να ψυχολογήσεις τον τύπο... και να δεις πόσο υπεύθυνος (ή μη) είναι.

 

Αυτά βέβαια θέλουν πολύ ήπιο τόνο, για να είναι ο άλλος χαλαρός και να λέει με μεγαλύτερη άνεση όσα πιστεύει πραγματικά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι απιστευτο!!!

πως μπορουν και τα αφηνουν να κανουν οτι θελουν χωρις καμια επεμβαση?για να μην τα πληγωσουν?μηπως τους αρεσει να βλεπουν τα πιαδια τους να επιβαλλονται με αυτον τον τροπο?

 

Θεωρούν πως τα παιδιά έχουν το ακαταλόγιστο. Και πως όταν μεγαλώσουν θα "μάθουν" και τότε ξαφνικά θα μπουν (?) και όρια.

 

Καμαρώνουν επίσης για το ότι τα παιδιά τους είναι "σκληρά αντράκια" και "αντέχουν". (Ενώ οι διαφορές ηλικίας δε φαίνεται να τους ενοχλούν).

 

Φαίνεται πως δεν έχουν ασχοληθεί με το μεγάλωμα των παιδιών συστηματικά γιατί θεωρούν πως τα 2χρονα μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους έναντι των 4χρονων(!!)

 

Κυρίως όμως... πιστεύω πως απλά τους αρέσει έτσι!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Να διορθωθεί κάτι.... δε νομίζω (η τούφα δεν ξαναγυρίζει)...

Αλλά.... το σημαντικό κατά τη γνώμη μου είναι να εκμαιεύσετε από την αντίδραση του ιδιοκτήτη, το αν η κοπέλα το έκανε από ανεπάρκεια ή αν αυτός έδωσε σχετικές οδηγίες για το "μην ανησυχείτε.... παιδιά είναι.... αυτά γίνονται".

 

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...

Δεν πρόκειται να σου το πει ευθέως... απλά να έχεις το νου σου να ψυχολογήσεις τον τύπο... και να δεις πόσο υπεύθυνος (ή μη) είναι.

 

Αυτά βέβαια θέλουν πολύ ήπιο τόνο, για να είναι ο άλλος χαλαρός και να λέει με μεγαλύτερη άνεση όσα πιστεύει πραγματικά.

Σε καταλαβαινω..

Ξερω πως η τουφα δεν γυριζει πισω, αλλα αν γινουν καποια παραπονα ισως αλλαξει η ακτικη του παιδοτοπου (αυτο θελω να πιστευω).

Οσο για τον ιδιοκτητη, τον ξερουμε -οχι προσωπικα-. Ειναι γυναικα και καθε φορα που πηγαιναμε εκει με τη μικρη ερχοταν να μας χαιρετησει και να καλωσορισει τη μικρη.

Θα δειξει.. Μια μερα μακρια ειναι το αυριο...

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι αίσιο τέλος... και εφόσον λες πως μιλάγατε με την ιδιοκτήτρια.. νομίζω πως θα βγει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα!

Καλό βράδυ.... και αύριο με καθαρό μυαλό! καλή ξεκούραση! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα πρώτο...

Αφού η κοπέλα του παιδότοπου ΔΕΝ επενέβη ως όφειλε... μήπως να γίνει θέμα στους ιδιοκτήτες του παιδότοπου; Γιατί δύο πράγματα συμβαίνουν:

- ή η κοπέλα είναι ανεπαρκής για αυτή τη δουλειά,

- ή έχει πάρει οδηγίες να είναι "ελαστική" με τέτοιες συμπεριφορές.

 

Θέλει λίγο διερεύνηση για να ξέρεις αν θα μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σ' αυτό τον παιδότοπο...

 

Θέμα δεύτερο...

Η δική σου αντίδραση είναι λογική... και πολύ καλά τα είπες!!

 

Και κάτι "άσχετο"...

Μου είχε τύχει σε παιδότοπο ενός καταστήματος στον οποίο όμως δεν είχε κοπέλα για φύλαξη, να παίζουν τα δικά μου (τα μεγάλα ήταν 2+ και το άλλο μωράκι -στο καλαθάκι του). Παίζανε μια χαρά και έρχεται τότε ένα πιτσιρίκι μεγαλύτερο (κάπου στα 4) και επίτηδες πήγαινε και άνοιγε μια πόρτα από το "σπιτάκι" με σκοπό να ρίξει κάτω τα παιδιά και να τα χτυπήσει... κάτι που ... το πετύχαινε...

 

Ο μπαμπάς του ήταν εκεί δίπλα, το κοίταγε, δεν έλεγε τίποτα. Κάποια στιγμή έπιασε κουβέντα στο κινητό του.

 

Γίνεται μια φορά.... το αφήνω... λέω οκ... "τυχαίο". Ο μπαμπάς του το βλέπει, και δεν κάνει απολύτως τίποτα.

Γίνεται δεύτερη φορά.... αρχίσω να δυσφορώ... ο μπαμπάς του ... τίποτα. Το είδε μεν, αλλά "δεν τρέχει τίποτα" δε.

Γίνεται τρίτη...

τέταρτη...

ώσπου κάποια στιγμή την ώρα που ρίχνει ο πιτσιρίκος τα παιδιά κάτω και κλαίνε... του λέω "δεν είναι σωστό αυτό!"

Εκείνο γελάει!!! :shock: Ο μπαμπάς του.... στον κόσμο του!

Του λέω με αυστηρό τόνο.. "δεν είναι καθόλου σωστό!!"

Εκείνο γελάει !!!! :shock::shock:

Του λέω.... του μικρού: "Εγώ δε γελάω καθόλου!!"

Επεμβαίνει ο μπαμπάς του παιδιού....... "ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!!"

Εγώ: :shock: :shock: :shock: ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ??? ΑΦΟΥ ΔΕ ΜΙΛΑΣ ΕΣΥ !!!!!

 

Και αρχισε τα "παιδί είναι" και με ποιο δικαίωμα μίλησα στο γιό του και όχι σε εκείνον και μου απαγορεύει να μιλάω στο γιό του....

Του είπα πως ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΖΕΥΕΙ... και ΑΝ δε μιλάει ΑΥΤΟΣ στο παιδί του αναγκαστικά ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΕΜΕΙΣ! Και πως όσο κινδυνεύουν τα παιδιά μου από το δικό του έχω κάθε δικαίωμα να μιλώ στο παιδί του (αφού εκείνος δεν αναλαμβάνει την προσοχή του).

 

Γενικώς... γίναμε μια χαρά ρόμπα.... Αλλά το ευχαριστήθηκα! (Από τις λίγες φορές που τα λέω εν θερμώ και μαζεμένα.....)

 

Τους βλέπω και έξω, ορισμενοι είναι παντελώς αδιάφοροι.Αντί να προσέχουν το παιδί τους μιλάνε στο κινητό, χαζολογάνε με τη φίλη/το φίλο δίπλα τους κλπ. και δεν μιλάω για μια στιγμή που άνθρωπος είσαι θα σου ξεφύγει κατά λάθος μιλάω για αδιαφορία από άποψη.Αν δηλαδή το συγκεκριμένο παιδάκι με τον τρόπο που έπαιζε κινδύνευε π.χ να χτυπήσει το ίδιο, ο πατέρας θα συνέχιζε να μιλάει στο κινητό;Και αυτή η καραμέλα "παιδιά είναι" φτάνει πια.Εντάξει δεν είπαμε ότι ειναι ενήλικες αλλά ακριβώς επειδή είναι παιδιά δεν ξέρουν ούτε τί είναι επικίνδυνο ούτε μπορούν να ορίσουν ακόμη τη δύναμή τους.Και το παιδί της Ρόζμαρυ παιδί ήταν:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

καθολου υπερβολικη δεν εισαι. Εγω δεν ειμαι τοσο ψυχραιμη πραγματικα. Εχω μπει χοντρα στην μεση με παιδακι που ειναι μεγαλυτερο της δικης μας και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αναγωγο. Αυτο αρπαζει παιχνιδια και τα πεταει με δυναμη πανω σε αλλα παιδια. Πολυ σκατο....Ειχε κατσει στην τσουληθρα και δεν ελεγα να κουνηθει. Της λεω 'Καλλιοπη να περασουμε να κανουμε τσουληθρα?' 'ΟΧΙ ειναι δικια μου να φυγεις'.....ξανα παλι, και αλλη μια φορα και αντε παλι. Η δικια μου να εχει αρχισει να κλαιει. Παω να την βαλω μαζι με την καλλιοπη και λογω οτι ειναι μεγαλυτερη (το εκμεταλευτικε και εσπρωξε την δικια μου).....πεφτει κατω κλαμα .......δακρυ κορομηλο. Την ηρεμω και ξαναπαω και χωρις να πω κουβεντα βαζω την μικρη να κανει και περνω σβαρνα και την Καλλιοπη μαζι η οποια προσγειωνεται με τον κολο στο χωμα. 'ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΦΥΓΕ!" να φωναζει. Και της απανταω 'Την αγορασες?' και τι λεει 3 χρονων σκατο 'ΝΑΙ ΦΥΓΕ!' και εγω σταματαω να ασχολουμε και κανω την μικρη τσουληθρα παει να ανεβει επανω παλι επανω της και την εσπρωξα κατω με τα ποδια της μικρης. Και μετα την κοιταξα 'Ειδες της λεω ποσο ασχημο ειναι να σε σπρωχνουν οι πιο μεγαλοι? Τραβα τωρα στην μανα σου που δεν ξερω που ειναι. Πρεπει να σε μαθει κανα δυο πραγματακια' και εφυγε και δεν ξαναηρθε. Περιτο να σου πω οτι η μανα εχει 3 παιδια απο τα οποια το πιο μικρο η Ρεναττα 20 μηνων και τα αφηνει να βγαινουν ΜΟΝΑ ΕΞΩ απο την παιδικη και να ειναι 5 μετρα απο τον δρομο χωρις ΚΑΜΙΑ επιτηρηση και να καθετε στο παγκακι να μιλαει. Ο αντρας της δε την εχει κανει ΗΔΗ ρεζιλι σε ολη την παιδικη πανω απο μια φορες γιατι παραταει τα παιδια ετσι. Πως να μην γινει η Καλλιοπη και η καθε Καλλιοπη ετσι αν το σπιτι απο πισω δεν ειναι ετσι? .........επισης πολλοι γονεις ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ οταν το παιδι τους επιβαλεται με τετοιους τροπους στα αλλα παιδια. Οι γονεις του ισως εβλεπε και κρυφοκαμμαρωναν. Εχει τυχει παρομοια περιπτωση και να χασκογελανε 'κοιτα κοιτα πως τους μανουβραρει, μπραβο'.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τον πατέρα δεν τον σχολιάζω :evil::evil: Όχι μάλλον θα σχολιάσω. Πρέπει ο ίδιος να ήταν καρπαζοεισπράκτορας μικρός και γι αυτό θέλει να κάνει το γιο του νταή. Η αντίδρασή του μου κάνει κλασσική συμπεριφορά θρασύδειλου. Επιτέθηκε ενώ ήξερε ότι έχει άδικο. Για την κοπέλα στον παιδότοπο, σωστά θα κάνετε να διαμαρτυρηθείτε στην υπεύθυνη.

 

Όσο για ανάλογα περιστατικά (επιθετικά παιδάκια - αδιάφοροι γονείς), έχω πολλά. Τα χειρότερα τα έχω δει στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής στην Ηλιούπολη. Εμείς πηγαίνουμε τον Ευριπίδη για να μάθει να αναγνωρίζει τα σήματα και να σέβεται τον Κ.Ο.Κ., ενώ οι περισσοτεροι γονείς το έχουν δει σαν ευκαιρία να ξαμολήσουν τα παιδιά τους, να κάνουν ποδήλατο σε περιφραγμένο χώρο. Μια απογοήτευση :( Οι μικροί ποδηλάτες, εκτός που οδηγούν όπου να 'ναι - ό,τι να 'ναι, αντιγράφουν και την επιθετική συμπεριφορών των οδηγών αυτοκινήτων.

 

Όταν τα περισσότερα παιδιά σε ένα χώρο είναι μεγαλύτερα από το δικό μου, συνήθως ακολουθώ τα παρακάτω:

"Συμμετέχω" στο παιχνίδι για να διασφαλίσω την ομαλότητα.

Κάνω αισθητή την παρουσία μου στο πλευρό του παιδιού μου.

Αν εντοπίσω επιθετικό παιδί, φροντίζω το σώμα μου να βρίσκεται πάντα ανάμεσα σε αυτό και το παιδί μου.

Αν το επιθετικό παιδί επιμένει να πλησιάσει, λέω "δεν ταιριάζεται να παίξετε μαζί, είναι πολύ μικρός/η για σένα".

Διεκδικώ τη σειρά του παιδιού μου στο παιχνίδι..."η τσουλήθρα είναι για όλους. Κατέβα γιατί περιμένουν κι άλλα παιδάκια". (χωρίς ρητορικές ερωτήσεις Ellemphriem ;) )

Χρησιμοποιώ τη μυική μου υπεροχή (όπως η Ellemphriem), για να περάσω το μήνυμα "ούτε εσένα σε συμφέρει να ισχύει το δίκιο του ισχυροτέρου".

Μέχρι πριν ένα χρόνο αυτό ήταν κανόνας, σε παιδικές χαρές, πάρτυ, παιδότοπους. Τον τελευταίο χρόνο τον αφήνω μόνο του και επιτηρώ από μακριά.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...