Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ ( κατοικιδιο ) ?


DALIA

Recommended Posts

Εδώ και 3 μήνες αποκτήσαμε ένα αξιολάτρευτο κουνελάκι μικρού μεγέθους..

Έχω κάποιες απορίες όπου δεν με κάλυψαν αυτά που έχω διαβάσει στο νετ..

Επίσης γράφτηκα σε φόρουμ για κατοικίδια αλλά κάνουν να απαντήσουν πάρα πολύ καιρό...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα,ειχαμε παλια κουνελακι,αν θες πες τις αποριες σου μηπως ξερω να σου απαντησω.πληροφοριακα ξερω και κτηνιατρο που ξερει αρκετα για κουνελακια αν στο μελλον ενδιαφερθεις.

ααα,καλα τωρα ειδα οτι εισαι θεσσαλονικη,αλλα σιγουρα καποιος θα υπαρχει και εκει γιατι πολυ λενε οτι ξερουν ,αλλα ελαχιστοι ξερουν πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 μήνες αποκτήσαμε ένα αξιολάτρευτο κουνελάκι μικρού μεγέθους..

Έχω κάποιες απορίες όπου δεν με κάλυψαν αυτά που έχω διαβάσει στο νετ..

Επίσης γράφτηκα σε φόρουμ για κατοικίδια αλλά κάνουν να απαντήσουν πάρα πολύ καιρό...

 

 

Έχω κι εγώ έναν πανέμορφο κούνελο εδώ και 6 χρόνια. Επίσης όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό το έχουμε σαν μέλος της οικογένειας. Τον πηγαίνω και στον κτηνίατρο και θεωρώ ότι μετά απ' όσα έχουμε περάσει με αυτόν έχω αρκετή γνώση σε αρκετά θέματα. Μπορώ να σου απαντήσω σε ότι θες, αρκεί να το γνωρίζω.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εύχομαι να μη χρειαστούμε κτηνίατρο...

1) γιατί όταν του αλλάζω τροφή ουρεί μέσα στο μπωλ της τροφής ?

2) έχω ένα αρσενικό και θα ήθελα να αποκτήσω ακόμη ένα να έχουν παρέα...κάνει να βάλω 2 αρσενικά μαζί? ή περίπτωση του να βάλω θυληκό δεν παίζει διότι θα γεννάνε συνέχεια..

3) τι γίνεται όταν έρθει ( λογικά θα είναι ήδη ) σε σεξουαλικώ ωρίμανση και δεν έχει ταίρι...? ειναι 10 μηνών περίπου...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό το έχουμε σαν μέλος της οικογένειας. ....

 

καθόλου περίεργο...είναι υπέροχα πλασματάκια...

τον δικό μας ο μικρός τον φωνάζει Νικολάκι ΠΑΟΚ χα χα χα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά εύχομαι να μη χρειαστούμε κτηνίατρο...

1) γιατί όταν του αλλάζω τροφή ουρεί μέσα στο μπωλ της τροφής ?

2) έχω ένα αρσενικό και θα ήθελα να αποκτήσω ακόμη ένα να έχουν παρέα...κάνει να βάλω 2 αρσενικά μαζί? ή περίπτωση του να βάλω θυληκό δεν παίζει διότι θα γεννάνε συνέχεια..

3) τι γίνεται όταν έρθει ( λογικά θα είναι ήδη ) σε σεξουαλικώ ωρίμανση και δεν έχει ταίρι...? ειναι 10 μηνών περίπου...

 

 

1. Αν το μπολ είναι χαμηλά θα ουρεί πάντα μέσα στην τροφή. Το κάνουν σχεδόν όλα τα κουνέλια. Εμείς λοιπόν το έχουμε ψηλά.

2. Ποτέ δυο κουνέλια αρσενικά δεν κάνουν παρέα, το ένα συνήθως κόβει τα γεννητικά όργανα του άλλου. Τα αρσενικά κουνέλια έχουν πάντα ορμές, αν θα του βάλεις θηλυκιά θα θέλει να την πειράζει συνέχεια και ενώ θα μένει έγκυος στην συνέχεια από τις πολλές επαφές θα της δημιουργεί αιμοραγία (το γνωρίζω γιατί πρίν από αυτό που έχουμε, είχαμε πάρει ένα ζευγάρι που τελικά το δώσαμε στα πεθερικά μου). Μόνο 2 θηλυκά μπορούν να κάνουν παρέα. Επίσης αν μείνει έγκυος το θηλυκό το βγάζουμε και το αφήνουμε μόνο του σε άλλο κλουβί και όταν γεννηθούν τα κουνελάκια δεν αφήνουμε τον αρσενικό να τα πλησιάσει γιατί τα πνίγει. 3. Τα κουνέλια θέλουν καθημερινά επαφή, δεν έχουν συγκρεκριμένη περίοδο, οπότε δεν μπορείς να του έχεις μόνιμη σύντροφο, άσε που θα γεμίσετε κουνέλια. Εγώ είχα συμφωνήσει με ένα pet να τον πηγαίνω εκεί να πηγαίνει με θηλυκιά κι αν έμενε έγκυος δεν τους ζητούσα τίποτα, χάρισμά τους τα κουνελάκια. Βέβαια αυτός ο χαζός πήγαινε τις περισσότερες φορές από το κεφάλι. Αφού και ένα αρκουδάκι να του δώσεις νομίζει ότι είναι κουνέλι. Όταν γενικά τα αρσενικά κουνέλια επιθυμούν δεν κάνουν διακρίσεις. :mrgreen:

 

 

Όσο για την ταίστρα έχουμε πάρει μακρόστενη με χονδρό πλαστικό και την στερέωσε ο άνδρας μου στο ύψος του κεφαλιού του κούνελου αφού τις άνοιξε δυο τρύπες και την κρέμασε με πλαστικά κλιπς. Ο άνδρας σου θα τα γνωρίζει.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα........ ρώτα κι ότι άλλο θες.

Link to comment
Share on other sites

όχι έλενα δεν το κάνει πάντα...( δηλ. να ουρεί στο δοχείο )

το κάνει μόνο όταν του αλλάζω τροφή...π.χ αυτή που έπερνα συνήθως είναι σε έλλειψη και του πήρα κάποια άλλη, την άλλη φορά πήρα να δοκιμάσω συσκευασμένη

πιστεύεις ότι δεν θα πάθει κάτι κακό που δεν έχει συντροφο ( είτε για παρέα είτε για σεξουαλική επαφή ? )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

όχι έλενα δεν το κάνει πάντα...( δηλ. να ουρεί στο δοχείο )

το κάνει μόνο όταν του αλλάζω τροφή...π.χ αυτή που έπερνα συνήθως είναι σε έλλειψη και του πήρα κάποια άλλη, την άλλη φορά πήρα να δοκιμάσω συσκευασμένη

 

πιστεύεις ότι δεν θα πάθει κάτι κακό που δεν έχει συντροφο ( είτε για παρέα είτε για σεξουαλική επαφή ? )

 

 

Κοίταξε dalia είναι καλό να μην τρώει τροφή που την έχει ουρήσει ή που έχει κάνει κακάκια μέσα. Γιατί έχουν πολύ ευαίσθητο εντεράκι. Τώρα να ξέρεις ότι τα κουνελάκια είναι καθημερινή παρατήρηση. Δηλαδή θα κρίνεις κι εσύ από την συμπεριφορά του τι το πειράζει και τι όχι. Αν δεν βρίσκεις τροφή που του αρέσει ή έχει συνηθίσει μια συγκεκριμένη δύσκολα την αλλάζει. Εμένα επειδή όλες οι τροφές (τα βασικά μενού) έχουν μέσα κουνελίνη (αυτό το σκούρο πράσινο μακρουλό σκληρό πραγματάκι) δεν την πλησιάζει, τρώει τα πάντα μέσα από την τροφή και μετά μένει νηστικός και αυτήν την πετάμε. Αν έχετε pet city στην Θεσσαλονίκη, θα σου πω τι μπορείς να δοκιμάσεις γιατί αυτοί έχουν τα πάντα. Εγώ του ψωνίζω από pet city της Αθήνας γιατί εδώ στην Χαλκίδα δεν έχουμε.

 

Τώρα τα κουνέλια είναι πολύ κοινωνικά ζώα. Θέλουν να τους μιλάς συνέχεια, τρελαίνονται για χάδια στο κεφάλι, και θέλουν να έχουν δίπλα τους άλλους ανθρώπους. Εγώ το έχω στο σαλόνι. Συχνά αν το κλουβί είναι μεταλλικό το χτυπούν με τα δόντια για να δείξουν ότι χρειάζονται κάτι (χάδια, νερό, φαγητό). Όταν το αρσενικό θέλει επαφή και βγεί έξω από το κλουβί χτυπάει τα πίσω πόδια με δύναμη και βγάζει έναν ήχο. Δεν μελαγχολούν τόσο αν έχουν ανθρώπους, όσο όταν δεν βγαίνουν από το κλουβί να κάνουν βόλτες, τουλάχιστον μια ώρα την ημέρα. ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΡΩΝΕ ΚΑΛΩΔΙΑ. Αυτό τα καταπιέζει υπερβολικά. Μια γνωστή μου που το έχει 7 χρόνια δεν το έχει πάει πουθενά και νιώθει καλά..... Λένε πως αν δεν έχουν επαφή ζουν και περισσότερο (έτσι λένε στο pet) δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Υπάρχει μια περίπτωση όταν θα θέλει πολύ επαφή να βάλεις μέσα το χέρι σου για να του βάλεις τροφή και εκείνο να ανέβει στο χέρι σου και καταλαβαίνεις να νομίζει...... :roll:

 

Ρώτα ότι άλλο θες.......

 

Αλλά το πιο σημαντικό για να μην στεναχωρηθεί ο γιός σου......μια και θα δεθεί απίστευτα μαζί του είναι να παρακολουθείς αν κάνει κακά του, αν μια ολόκληρη μέρα δεν τρώει και δεν αποβάλει αυτό είναι το πιο σημαντικό. Πρέπει να ταϊστεί με το ζορί και να του δωθεί νερό με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

αχ να'σαι καλά βρε έλενα,

εγώ πλέον κάθε απόγευμα βλέπω την τροφή και αν την έχει ουρήσει την πετάω και βάζω καινούρια.

Κάθε βράδυ του δίνω και χόρτο ξερό ή τριφύλλι και του αρέσει πολύ...

Από τις 16 και που επιστρέφουμε στο σπίτι μέχρι την ώρα που θα κοιμηθούμε ο κούνελος είναι εκτός κλουβιού μπαλκόνι, σαλόνι...

Αλλά ξέρεις τι κάνει αντί να χαρεί τις ελευθερες ώρες κάνει κανα δυο βόλτες και μετά πηγαίνει και την αράζει με τις ώρες πίσω από ένα ξύλο ( καπάκι απο το σπιτάκι του ).

Εγώ του έχω ένα ξύλινο σπιτάκι στο μπαλκόνι...

Το καλό είναι ότι δεν ουρεί πουθενά εκτός από μία γωνία στο σπιτάκι του την οποία καθαρίζω καθημερινά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ να'σαι καλά βρε έλενα,

εγώ πλέον κάθε απόγευμα βλέπω την τροφή και αν την έχει ουρήσει την πετάω και βάζω καινούρια.

Κάθε βράδυ του δίνω και χόρτο ξερό ή τριφύλλι και του αρέσει πολύ...

Από τις 16 και που επιστρέφουμε στο σπίτι μέχρι την ώρα που θα κοιμηθούμε ο κούνελος είναι εκτός κλουβιού μπαλκόνι, σαλόνι...

Αλλά ξέρεις τι κάνει αντί να χαρεί τις ελευθερες ώρες κάνει κανα δυο βόλτες και μετά πηγαίνει και την αράζει με τις ώρες πίσω από ένα ξύλο ( καπάκι απο το σπιτάκι του ).

Εγώ του έχω ένα ξύλινο σπιτάκι στο μπαλκόνι...

Το καλό είναι ότι δεν ουρεί πουθενά εκτός από μία γωνία στο σπιτάκι του την οποία καθαρίζω καθημερινά...

 

 

Τίποτα.... βρες μια πατέντα και βάλε την θήκη της τροφής στο ύψος του και θα ηρεμήσεις..... Τώρα τα κουνέλια κουράζονται πολύ περισσότερο λόγω της ζέστης (με τόσο μαλλί) , ξαπλώνουν κάτω... (εμένα μέσα στο σπίτι) στο μάρμαρο ή στο πλακάκι γιατί εκεί μπορεί να είναι πιο δροσερά. Ψάξε τις τροφές vitakraft και θα με θυμηθείς καθώς και τις λιχουδιές της ίδιας εταιρείας, όπως rings τα πράσινα σκούρα, bonbinos με καροτο, musli, α και το σημαντικό για τα δόντια του stick και πέτρα με άλατα. Απέφευγε τα φρούτα και τα λαχανικά ότι και να σου λένε και αν του αρέσουν ακόμη, γιατί αυτά τα συγκεκριμένα κουνέλια δεν είναι όπως τα άλλα των κονικλοτροφείων γι' αυτά είναι ιδανικές μόνο οι ξηρές τροφές. Αν του συμβεί κάτι και ανησυχήσεις μην διστάσεις να μου στείλεις και π.μ. αν μπω και το δω θα σου γράψω. Σε ολόκληρη Εύβοια έψαξα και βρήκα μόνο στον Ωρωπό κτηνίατρο που να γνωρίζει από κουνέλια. Μια κοπέλα, χάρη σε αυτήν τον έχουμε σώσει τόσες φορές. Δυστυχώς δεν ξέρουν οι περισσότεροι. Τα λέμε.....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν απαντηθηκε αλλα υπαρχουν και κτηνιατροι που γνωριζουν και στειρωνουν κουνελακια για να μην εχουν ορμες και υποφερουν,βεβαια πρεπει να εισαι πολυ σιγουρη οτι ξερει απο αυτη την μεθοδο γιατι λιγη ξερουν τετοια επεμβαση για κουνελακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

επαναφέρω το θέμα...πως τα πάτε dalia με τον κούνελο?

το σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα,η μικρή ούτως ή άλλως έχει τρέλα με τα ζωάκια,μην δει κουνέλι στην τηλεόραση...χαρά μεγάλη!!

διάβασα και χρήσιμα πράγματα από τα κορίτσια που ξέρουν.

επίσης να ρωτήσω και κάτι η άσχετη...μαδάνε? δεν είχα και ποτέ κατοικίδιο και δεν ξέρω τίποτα από ζώα.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

επαναφέρω το θέμα...πως τα πάτε dalia με τον κούνελο?

το σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα,η μικρή ούτως ή άλλως έχει τρέλα με τα ζωάκια,μην δει κουνέλι στην τηλεόραση...χαρά μεγάλη!!

διάβασα και χρήσιμα πράγματα από τα κορίτσια που ξέρουν.

επίσης να ρωτήσω και κάτι η άσχετη...μαδάνε? δεν είχα και ποτέ κατοικίδιο και δεν ξέρω τίποτα από ζώα.

 

Tα πάμε τέλεια..τον έχουμε λατρέψει και οι 3 και όποιο παιδάκι έρχεται σπίτι ιδιαίτερα τα μικρότερα είναι τρισευτυχισμένα...

Μαδάει αλλά είναι σα σκόνη....δεν αντιμετοπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα...

Εμείς πλέον τον έχουμε ελεύθερο μέσα στο σπίτι,στο μπαλκόνι έχω το φαγητό του και τον βγάζω 2 φορές τη μέρα...δεν έχει κάνει κακά και τσίσα μέσα ποτέ...μόνο στη γωνιά του πίσω από το φαγητό όπου έχω και πριονίδι....με το που ανοίγω την μπαλκονόπορτα και χτυπάω έρχεται τρέχοντας μέσα...

Μη σε πάρω όμως στο λαιμό μου μπορεί να έτυχε και δεν κάνει μέσα τις ανάγκες του...επίσης πρέπει όλα τα καλώδια να είναι ψηλά...

Είναι υπέροχος και γλύκας !!!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω όσο αναφορά την εκπαίδευση δεν έκανα κάτι εγώ...δεν είχα και τη γνώση εξάλλου..ίσως έτυχε...

Μέσα στο σπίτι κινήται μόνο στο σαλόνι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εϊναι απο τα πιο αξιολάτρευτα ζωάκια κ μάλιστα όταν σε συνηθίσουν έρχονται και σε χαίρετάνε όταν μπαίνεις στο σπίτι.Δε θα ξεχάσω μια μερα που γυρισα απο τη δουλειά κ ξάπλωσα στον καναπε , έτρεξε σαν παλαβό όρμησε στο κρεβάτι και με έγλυψε στο πρόσωπο..βέβαια μολις πήγα να αλλάξω πλευρό τρόμαξε και χάθηκε από την τρόμάρα του κάτω απο τον άλλο καναπε..χαχαχαχα!!

Επίσης ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για την υγεία του!! Παθαίνουν συχνά διάρροιες και μπορεί να πεθάνουν απο αυτό. Θα πας λοιπον κ θα προμηθευτεις ένα φαρμακάκι και θα το δίνεις προληπτικά νομιζω..ρώτα θα σου πουν, γιατί είναι κρίμα να το χάσεις απο διάρροια. Εχω χάσει 3 κουνελάκια απο αυτό. Ευτυχώς στο 4ο κουνελάκι ήξερα και έζησε αρκετά μέχρι που ο σπιτονοικοκύρης της πολυκατοικίας που μέναμε άφησε την πορτα του κήπου ανοιχτή και το χασαμε :( ..Και επειδή το κουνέλι το είχαμε απο τότε που μέναμε με τον άντρα μου στην Αθηνα σαν φοιτητές, το φάρμακο το πέρναμε απο μια μεγάλη αλυσιδα πετ σοπ..νομιζω λεγεται pet city??? Ενα πράσινο είναι..εχουν τα πάντα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πηραμε και μεις ενα κουνελακι νανο. Το προβλημα μας ειναι οτι λερωνεται πισω του συνεχεια .Το πλυναμε δυο φορες αλλα ξανα λερωθηκε χθες .

Θα το πλενουμε συνεχεια ?

Μηπως δεν κανουμε κατι σωστα?

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό δεν είναι φυσιολογικό οπωσδήποτε κτηνίατρος.Μάλλον κάτι το πείραξε μήπως του δοσατε κάτι πράσινο;Επισης τα κουνελια απαγορεύεται να τα πλενουμε.Ότι άλλο θες ρωτά

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα κακακια του ειναι στεγνα αλλα κανει και κατι αλλα που ειναι πιο μαλακα και μαλλον αυτα κολλανε πανω του.Διαβασα καπου οτι και καλα αυτα πρεπει να τα τρωει????????:shock:

Εμεις μονο ξηρα τροφη και σανο του δινουμε.

Πρεπει να ψαξω για κτηνιατρο λες?

Δεν ξερω και κανεναν .Εγω ειμαι στην Αθηνα .

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν, άκου εκεί να τα τρώει.Καλά κανείς με την τροφή και του δίνεις μόνο αυτά.Μήπως δεν του έκατσε καλά η τροφή ; Ρωτά καταρχήν σε κανένα μεγάλο pet shop και αν δε σε καλύψουν τότε ναι κτηνίατρος.Το έχετε και εσείς μέσα στο σπίτι; Δες παραπάνω τη γράφει η militsa για τις διαροιες.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το εχω σε ενα κλουβακι και το αφηνουμε λιγο καθε μερα και κανει βολτες η στο σπιτι η στην βεραντα. Αλλα οταν λερωνεται ετσι δεν θελω να το βαζει πανω της η κορη μου, το χαιδευει μοναχα.Καταλαβαινεις?

Για αυτο λεω να βρω κανα κτηνιατρο για κουνελια να το παω .

Βρηκα κατι απο το internet αλλα δεν ξερω αμα ειναι καλοι .

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου!

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πριν από λίγες μέρες αποκτήσαμε κι εμείς ένα μικρό κουνελάκι νανάκι. Τα παιδιά το ζητούσαν πολύ καιρό τώρα και ο μπαμπάς μας δεν τους χάλασε χατίρι τελικά.

 

Να σας πω τώρα να γελάσετε τι ιδέα είχε η μικρή νωρίτερα. Έβγαλε το κουνελάκι στο μπαλκόνι και πριν το αφήσει από το κλουβί, είχε στήσει πολλά παραμύθια και βιβλία που έχει, ακουμπώντας το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο στο πάτωμα. Δηλαδή έφτιαξε στέγες με τα βιβλία. Αυτό που ήθελε όμως να κάνει, ήταν ένα τούνελ σε διάφορα σχήματα με τα βιβλία στη σειρά, ώστε να περνάει από μέσα το κουνέλι. Λοιπόν, είχε πολύ πλάκα. Η μικρή μου του άλλαζε μάλιστα και εισόδους - εξόδους κόβοντας τη διέλευση με άλλο παραμύθι - φράγμα και αλλάζοντας τη φορά του τούνελ, να έχει άλλη έξοδο. Το κουνελάκι έβγαζε τη μουρίτσα του από τα μικρά κενά που είχαν τα βιβλία ανάμεσα, αλλά αντί να φύγει από 'κει αυτό ήθελε να περνάει μόνο μέσα από το τούνελ.

 

Πιστεύω ότι του άρεσε πολύ να παίζει έτσι, όπως άρεσε και στις κόρες μου. Κρίμα να μην έχουν μυς στο κεφάλι τους τα ζώα να τα βλέπουμε κι εμείς να γελάνε!!!!!!!!!!

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...