Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αγοράκι με κοριτσίστικα παιχνίδια


Recommended Posts

Με το γιο μου,2 ετών, βρεθήκαμε σε έναν παιδότοπο, πήρε το καρότσι παιχνίδι για κοριτσάκια και πήγε βόλτα μια κούκλα. Έπρεπε να τον μαλώσω? Εγώ τον άφησα να παίξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο κακο,ειναι μικρουλης ακομα για να γνωριζει για "κοριτσιστικα" και "αγοριστικα" παιχνιδια.Στην ηλικια που ειναι τα βλεπει ολα απλα σαν παιχνιδια:),αυτο βρηκε προχειρο και αυτο πηρε για να ασχοληθει.

Εξαλου πλεον και οι μπαμπαδες σπρωχνουν καροτσακια :wink:

Diamantis 03.10.2007

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχουν "αγορίστικα" και "κοριτσίστικα" παιχνίδια;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ ο γιος μου παιζει με τη κουζινα πλυντηριο σιδερο σκουπα μπλεντερ κατσαρολικα της κολητης του!!!!!!!!!!!!!!!!σιγα αυτα ειναι φυσιολογικα!!!δεν ε ιπαμε να του βαλεις κοκκαλακια κ ροζ ρουχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το γιο μου,2 ετών, βρεθήκαμε σε έναν παιδότοπο, πήρε το καρότσι παιχνίδι για κοριτσάκια και πήγε βόλτα μια κούκλα. Έπρεπε να τον μαλώσω? Εγώ τον άφησα να παίξει.

γιατι οταν μεγαλωσει δε θα κανει βολτα το δικο του μωρο????????δε θα βοηθαει στις δουλειες τη συζηγο το???δε θα πρεπει να μαζευει το δωματιο του το πιατο του κτλ εσυ θα του τα κανεις ολα?:D

Link to comment
Share on other sites

εγω τον δικο μου παντως του εχω μαθει κ να βαζει τα ρουχα κ παπουτσια του στη θεση τους κ να μαζευει τα παιχνιδια του!το καροτσι δεν ειναι γυναικειο θεμα μονο!κ ο δικος μου σημερα εβλεπε τη μεγαλη που εκανε πως ταιζε με μπιμπερο κατι κουκλες μωρα κ πηρε να κανει κ αυτος!απο τωρα χτιζονται οι βασεις!φυσικα κ δε θα του εβαζα κ ροζακια κ μπαρμπι αλλα ας μην ειμαστε πουριτανοι του τυπου''ο γιος μου αγγιξε μια κουκλα!μηπως γινει γκευ?'':P

Link to comment
Share on other sites

Με το γιο μου,2 ετών, βρεθήκαμε σε έναν παιδότοπο, πήρε το καρότσι παιχνίδι για κοριτσάκια και πήγε βόλτα μια κούκλα. Έπρεπε να τον μαλώσω? Εγώ τον άφησα να παίξει.

 

Μαλλον πλακα κανεις. Δεν νομιζω να το ρωτας σοβαρα αυτο.....ε? αστον μπας και μαθει να σπρωχνει το καροτσι του δικου του παιδιου οταν θα μεγαλωσει......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια από τα ίδια και εμείς, αλλά βρε κορίτσια μην ξεχνάτε πως όλη μέρα τα παιδιά βλέπουν ακριβώς τα ίδια πράγματα να κάνουμε και εμείς οι μαμάδες να πλύνουμε τα πιάτα, να μαγειρέψουμε, να βάλουμε πλυντήριο (βλέπε κουζινικά), να ταίσουμε το μωρό, να το πάμε βόλτα (βλέπε καρότσια και κούκλες). Τα παιδιά αντιγράφουν τους μεγάλους σε όλα τα επίπεδα ακόμα και τον τρόπο που μιλάμε, κινούμαστε, συμπεριφερόμαστε. Άρα νομίζω είναι απόλυτα φυσιολογικό. Και επίσης όλα αυτά τα μπιχλιμπίδια είναι αξιοζήλευτα ακόμα και για εμάς, πόσο μάλλον για τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι τα αφήνουμε τα παιδια μας να παιζουν με οποιο παιχνίδι θελουν , ασχετα αν αυτο θεωρρειται αγοριστικο ή κοριτσίστικο....Πρωτον γιατι μετα τα 4 αρχιζουν και καταλαβαινουν την διαφορα στα δυο φυλα. Μεχρι τοτε απλα μιμουνται τις πραξεις του καθε γονιου κτλπ

Και δευτερον οταν ενα αγορακι κανει κατι τετοιο δειχνει οτι διευρύνει τους οριζοντες του.... Οπως και ενα κοριτσάκι (σαν το δικο μου) που δεν χανει ευκαιρια να παιζει με τα εργαλεια του πατέρα της...και να μαστορευει μαζι του! Τι...να κανω δηλαδη..θα την κανω Μητσάρας ο μαστορας χε χε χε!

Καλο ειναι να τα αφηνουμε να παιξουν οπως θελουν!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...