Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιμα στην πανα...


Recommended Posts

Πριν ένα 20 εικοσαήμερο, στην πάνα του, στο σημείο που είναι το πουλάκι του είδα λίγο ρόζ θορυβήθηκα , αλλά βλέποντας οτι το μωρό δεν είχε κάποια αλλαγή στην διάθεση του, φαγητό κτλ σκέφτηκα οτι δεν θα ναι κάτι.. Τώρα ξανασυνέβει.. μίλησα με την παιδίατρο , μου πως δεν θα είναι τίποτα αλλά καλύτερα να κάνουμε μια γενική ούρων..

Σας έχει συμβεί , έχω αγχωθεί λιγάκι..

Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με την πάνα, το πόσο σφιχτά είναι ή κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάποια φορά που είχαμε και εμείς το ίδιο σύμπτωμα, κάποιες πολύ ζεστές μέρες, ήταν τελικά κρύσταλλοι, που δεν ήταν κάτι ανησυχητικό, έφυγαν μόνοι τους. Απλά είχε τύχει το μωρό να μην έχει πιει πολύ στον προηγούμενο θηλασμό.

Η γενική ούρων και η καλλιέργεια ούρων ήταν καθαρές.

Πολύ πιθανό και η δική σας περίπτωση να είναι κάτι τέτοιο. :D

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ ,για την απάντηση σου , νόμιζα πως είμαι η μόνη που της έχει συμβεί αφού δεν απάντησε κανένας.. μετά από απο 5 ουροσυλέκτες μαζέψαμε λίγα ούρα οπότε και θα τα πάμε και να δούμε.. πιστεύω και εγω πως δεν θα ναι τίποτα ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας, την εμπειρία σας - έχω φοβηθεί πολύ:

 

Η πάνα της μπέμπας σήμερα το πρωί είχε σε ένα σημείο ροζ χρώμα - σαν αίμα διαλυμένο μέσα στα ούρα, και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

Δεν έφαγα κάτι διαφορετικό, θηλάζει αποκλειστικά και συνέχεια - τελευταία φορά έφαγε στις 11 το βράδυ μέχρι σήμερα στις 7. Διάβασα οτι η αφυδάτωση μπορεί να προκαλεί χρωματισμό στην πάνα, όμως δεν μου φαίνεται λογικό να έχει αφυδατωθεί αφού βρέχει κανονικά πάνες όλο το 24ωρο, είναι χαρούμενη, δεν κλαίει και παίζει ζωηρά.

 

Τι να υποθέσω; Ουρολοίμωξη; Είναι μόνο 4 μηνών...

 

Εννοείται οτι θα πάρω την παιδίατρο αλλά η συμμετοχή σας τούτη τη στιγμή θα μου είναι πολύτιμη.

 

Σας ευχαριστώ πολύ :(

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα τα συνδυάζω όλα: πριν λίγες μέρες είχε ξαναφανεί μια ίδια πάνα, αλλά ήταν σχεδόν αδιόρατο το ροζ. Δυο εβδομάδες πιο πριν είχε πάλι ξανασυμβεί το ίδιο - ένα ροζ σχεδόν αόρατο.

 

Επίσης: πάντα ήταν η πρώτη πάνα του πρωινού, το πρώτο άλλαγμα μετά από περίπου 8 ώρες ύπνου.

 

Λέει κάτι αυτό;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω αλλά.... μήπως η πάνα εσωτερικά έχει κανα ροζ φύλο (η δική μας έχει πράσινο της παμπερς) και όταν βρέχεται πολύ είναι πιο εμφανές το χρώμα?

 

ρωτάω γιατί η δική μας πάνα (η πρωινή) φαίνεται γαλαζοπράσινη...

 

(μακάρι να είναι κάτι τόσο απλό αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις... δεν το τσεκάρεις?)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι σαν ψευτοπερίοδος που εμφανίζουν τα κοριτσάκια - βρεφάκια, συνήθως τον πρώτο μήνα μετά την γέννηση και δεν είναι ανησυχητικό, είναι από τη διακοπή των ορμονών που δέχονταν μέσα στην κοιλιά, αλλά το δικό σου μωρό είναι πιο μεγάλο. Μπορείς να καταλάβεις αν είναι από τον κόλπο της? Νομίζω πως πρέπει να συννενοηθείς με τον παιδίατρο, και καλού κακού να της κάνεις μια γενική ούρων. Για να είσαι εσύ ήσυχη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις :)

 

Όλα καλά, πρόκειται για άλατα που χρωματίζουν την πάνα, η παιδίατρος ήταν καθησυχαστική. Προληπτικά, αν θέλω και ανησυχώ πολύ, μου σύστησε γενική ούρων και καλλιέργεια.

 

Νομίζω όμως οτι είμαστε οκ! Θα το παρακολουθώ και βλέπουμε!

 

Και πάλι ευχαριστώ!

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα και μενα η μικρη μια και μονη φορα το εμφανισε.

εκεινη την εποχη δεν επινε πολυ ομως και στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι οφειλετε σε αλατα νατριου και να μην ανησυχω

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οταν αλλαζα τον μπεμπη μου πριν δυο βδομαδες περιπου ειδα αιμα στην πανα του (δεν ειχε κανει κακα μπροστα στα τσισακια) φρικαρα και πηρα τον παιδιατρο εκεινος μου ειπε να μην ανυσυχω και μου ειπε οτι το μωρο θα ειχε στυση και θα τραβηχτηκε το πετσακι του στο πουλακι και θα ματωσε οντως οταν το κοιταξα πανω στο πετσακι ειχε μια πληγουλα και ετσι ηρεμησα. Πριν 2 μερες παλι ειδα αιματακι αλλα αυτη την φορα ειδα οτι εβγαζε αιματακι απο την σχισμη ειπα να το παρακολουθησω και τα βραδια συνηθως εχει μια σταγονιτσα εντωμεταξυ εχει παρουσιασει και μια ψιλοανορεξια εχθες και σημερα και ανησυχω..... Εχει τυχει σε καμια σας???

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει τυχει εμενα αλλα πιστευω οτι πρεπει να επικοινωνησεις με τον παιδιατρο πιο πολυ γιατι σου παρουσιαζει ανορεξια.

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

αντίστοιχο θέμα υπάρχει επίσης και εδω:

 

Αίμα στα κόπρανα

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7527

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

 

αντίστοιχο θέμα υπάρχει επίσης και εδω:

 

Αίμα στα κόπρανα

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7527

 

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση αλλά δε νομίζω ότι το θέμα που προτείνετε αφορά τη φίλη μας :)

Δεν πρόκειται για αίμα από τα κόπρανα :D

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν πινει τιποτα αλλο εκτος απο γαλα :( εγω βεβαια καλου κακου πηγα και του εκανα γενικη ουρων και καλλιεργεια και τελικα βγηκαν πολυ καλες ουτε αλατα ουτε τιποτα το συμπερασμα ειναι οτι υπαρχει μια πληγουλα τοπικα που καμια φορα ζοριζεται απο τις στυσεις και ξαναανοιγει τι να πω η καινουρια παιδιατυρος μας ειπε οτι ηταν λαθος που κατυεβαζαμε που και που το πουλακι του παιδιου μεχρι που ανοιγε για να μην παθει φιμωση και δεν επρεπε να το πειραζουμε καθολου ο παλιος ελεγα οταν το κανουμε μπανιο να το ανοιγουμε μεχρι εκει που παει αχ μπερδευτηκα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα και επειδή είναι παλιές οι απαντήσεις έχει τύχει σε καμιά σας? Θα τον πάμε στο γιατρό το απόγευμα αλλά επειδή έχω άγχος. Γενικά φαίνεται μια χαρά το μωρό.

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε γενική ούρων και δεν έδειξε τίποτα και στην καλλιέργεια βρέθηκε ένα μικρόβιο(ουρολοίμωξη δηλ) . Επειδή όμως δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα, θα επαναλάβουμε την εξέταση σε 10 μέρες (το Σάββατο) και αν βρεθεί πάλι μικρόβιο θα πάρει αντιβίωση.

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

πριν τεσσερις μερες ειδα σε μια αλλαγη πανας σημαδι παορτοκαλοκοκκινο.ηταν σαν απο τα ουρα του μικρου να εσταξαν δυο σταγονες αιμα...πηρα την παιδιατρο και μου ειπε οτι αν το ξανακανει να κανουμε καλλιεργεια ουρων.περασαν τρεις μερες και σημερα ξανα το ιδιο.αυριο το πρωϊ θα παρω τα ουρα του για εξεταση.να σημειωσω οτι χτες πηγαμε θαλασσα.επισης οτι του κατεβαζω το πουλακι του και ισως να του το ερεθησα αλλα αυτο πιστευω οτι δεν παιζει επειδη απο προχτες που ειδα πρωτη φορα αιμα δεν το ξανα εκανα.επισης οτι δεν ειναι τοσο ανοιχτο οσο θα επρεπε το πουλακι μας.ετσι λεει η παιδιατρος μας τουλαχιστον.δεν ξερω και αγχωθηκα.μου περνανε χιλια δυο απο το μυαλο.λετε να εχει σχεση η ευαισθησια που "ειχαμε;;;" στο γαλα και λεω ειχαμε;;; γιατι αρχισαμε κρεμες και δεν εκανε καμια αλεργια το μωρο ουτε με το ριζαλευρο που εχει γαλα ουτε με το φαριν λακτε.τι να πω ρε κοριτσια;ειχατε αναλογη εμπειρια;

για τα κοριτσια που δε με γνωριζουν ξεχασα να πω οτι ο μικρος ειναι πεντε μηνων 7,700 και 69εκ.ειχαμε ενα θεμα με το γαλα και το καταλαβαμε απο κατι βλενες με αιμα που ειχε στα κακα του.οι εξετασεις που ειχαμε κανει τοτε για αλεργια στο αγελαδινο ηταν αρνητικες.δεν πηραμε του φαρμακειου το υποαλεργικο που θελει συνταγη αλλα αυτα τα κλασικα υποαλεργικα του ΝΑΝ ΗΑ 1 για την ακριβεια και δεν ξανα ειδαμε αιμα...

αυτα.πες τε μου...

pGqKp3.pngXyeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

μια απ΄τα ίδια και μεις, πήγαμε και σε π/αλλεργιολόγο, για το πορτοκαλί χρώμα η παιδίατρος μου είπε ότι αν είναι σε κατουρημένη πάνα μάλλον σημαίνει ότι το μωρό δεν είχε φάει καλά και κάτι γίνεται με τα νεφρά, δεν θυμάμαι τι ακριβώς αλλά δεν είναι ανησυχιτικό.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ειχε ο γιος μου τετοιο σημαδι στην πανα 2 μερες μετα την γεννα. πηγα στον νεογνολογο αμεσως και μου ειπε πως δεν ειναι τιποτα που πρεπει να με φοβιζει.

ο μικρος μου ειναι τωρα 1 ετους εχω δει 4-5 φορες παλι πορτοκαλοκοκκινα σημαδια στην πανα. οταν ρωτησα την γιατρο μας μου ειπε πως ειναι αλατα και πως τα αποβαλει ο οργανισμος του.

Link to comment
Share on other sites

Πορτοκαλί και ίσως σαν κρύσταλλος μπορεί να είναι σημάδι αφυδάτωσης, κάνει αρκετά τσίσα το μωρό;

Αν όμως μοιάζει με αίμα, είναι άλλο θέμα. Για τις παρεμβάσεις στα "πουλάκια", τραβήγματα κτλ καλό είναι να το ψάξετε, γιατί οι περισσότερες είναι από άχρηστες ως επικίνδυνες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...