Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑΛΙΤΣΑ... ? (22 μηνών)


Recommended Posts

Ο μικρός μου είναι 22 μηνών... και ρε παιδιά ... είναι μια σταλίτσα...

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

Γεννήθηκε φυσιολογικά 2,650 και 50 πόντους μήκος.

 

Η ανάπτυξή του όλους αυτούς τους μήνες είναι φυσιολογική (με βάση τις καμπύλες), αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδάκια της ηλικίας του είναι ο πιο κοντούλης και μικροκαμωμένος.

 

Οι τελευταίες μετρήσεις του γιατρου έγιναν σε ηλικία 20 μηνών : το ύψος του το μέτρησε 85 πόντους και το βάρος 11 κιλά.

 

29 Ιουλίου γίνεται 22 μηνών. Τον μέτρησα σήμερα (16/7) και το βάρος του παραμένει το ίδιο ενώ το ύψος του είναι 87 πόντους.

 

Οκ, ούτε εγω - ούτε ο πατέρας του είμαστε και ντερέκια (εγώ είμαι 1,65 και ο πατέρας του 1,77) δεν περίμενα ποτέ να γίνει ο γιος μου 2 μέτρα... αλλά έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως ... παραείναι ρε παιδί μου...

 

Χθες μια μαμά στην παιδική χαρά σάστισε όταν της είπα την ηλικία του γιατί νόμιζε οτι είναι 12-14μηνών (!!!)

 

Ξέρω οτι όσο παραμένει στις καμπύλες, δεν χρειάζεται να ανησυχώ τουλάχιστον απο ιατρική άποψη.

 

...Αλλά ... είπα να πω τον πόνο μου σ' εσάς και να ακούσω τις γνώμες σας. Τα δικά σας μωράκια σε αυτή την ηλικία τί ύψος / βάρος είχαν/έχουν? Λέτε να πρέπει να να κάνω κουβέντα με τον παιδίατρο το Σεπτέμβριο που θα ξαναπάω, θέλω να πω είναι κάτι που θα πρέπει να με απασχολήσει σοβαρότερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοπελιά τι να σου πω... ο ανηψιός μου 21 μηνων είναι 86 με 87 πόντους και 13 κιλά. Αλλά είναι τσουπωτό παιδάκι. όσον αφορά το ύψος κ εμεις λέμε ότι ίσως είναι λίγο κοντός σε σχεση με συνομιλήκους του αλλά οκ, δεν ανησυχουμε.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται κοντούλης... μόνο αδυνατούλης..αλλά παλι μπορεί να μην είμαι αντικειμενική γιατί δεν με συμφέρει..και μένα η δικιά μου κοντεύει 20μηνών και είναι 10,4 κιλά και 85cm..δεν τρώει πολύ δεν πίνει γάλα...ειδικά τώρα με τις ζέστες άστα να πάνε!

αν θέλεις συμπαράσταση, εδώ είμαι!

Link to comment
Share on other sites

Τα άντερά του τρωει! Αλλά δεν κάθεται όλη μέρα καθόλου, και φαντάζομαι οτι αυτός είναι ο λόγος που δεν παίρνει βάρος. Τα κιλά του, δε του φαίνονται λίγα, έχει μπουτάκια - κοιλίτσα. Απλώς είναι κοντούλης και μικρόσωμος. Δηλαδή τα χεράκια του ας πούμε είναι λεπτά και μικρά σε σχέση με των άλλων αγοριών της ηλικίας του. Τα αγοράκια που είναι 21 -22 μηνών του ρίχνουν περίπου 1 κεφάλι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

εμενα η δικιά μου πάντως που δεν είναι αδύνατη (σαν τον δικό σου) , και είναι και ίδια ηλικιακά είναι 83 πόντους..περίπου στο 25% της καμπύλης...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι να σου πω το ποσοστό στην καμπύλη (είναι άλλη η καμπύλη για τα αγόρια). Το βάρος του δε με προβληματίζει, ίσως επειδή τρωει καλά και ξέρω οτι τρέχει πολύ, αλλα το ύψος, το βλέπω ψιλοπακέτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας ο μικρος ειναι 3 ετων και πριν απο ενα 3μηνο περιπου ηταν 86.5 ποντους με 14 κιλα.Και εγω και ο μπαμπας μας ειμαστε κοντοι γι αυτο δεν ανυσηχουμε ιδιαιτερα.Παρολαυτα εχουμε κλεισει ραντεβου σε παιδοενδοκρινολογο για να αποκλεισουμε στα σιγουρα τον παθολογικο παραγοντα.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες μετρήσεις του γιατρου έγιναν σε ηλικία 20 μηνών : το ύψος του το μέτρησε 85 πόντους και το βάρος 11 κιλά.

Ο μικρός μου 20 μηνών και 28/30, ήταν 11,800 βάρος και 84,5 ύψος.

Και τον έχω για ψηλό παιδί! :cool:

Μήπως μένουν μπασκετμπολίστες και μοντέλα στη γειτονιά σας;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το παιδακι σου! τωρα ειδα τις καμπυλες.στους 22 μηνες το κατωτερο φυσιολογικο ειναι στους 81 πόντους. εσενα με 87 ειναι πανω απο την μέση. και τα κιλα του ειναι νορμαλ. πανω απο το κατωτερο. αδυνατουλης βεβαια αν τον συγκρινω με τον δικο μου τον μπουλη που ειναι 12800 15 μηνων αλλα το μωρο σου ειναι φυσιολογικοτατο! μην καθεσαι κ ακους την καθε μια κουκουβαγιουλα. κ γω ετσι εκανα στην αρχη και αγχωνομουνα! μα να μου λενε πως απο τους 8 μήνες ελεγε μαμα συνειδητα? και επισης κατι τελευταιο που μου ειπαν προσφατα πως στους 9 μήνες τους είπε ''πετα μου την μπαλα''....ναι και μετα πηγε και ελυσε αλγοριθμους συμπληρωσα εγω. ουγκ!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω πως μια χαρα είναι το παιδάκι! Ο δικός μου είναι 22 μηνών γύρω στους 90 πόντους (ο πατέρας του είναι 1,88 και εγω 1,70 ) και 12 κιλά. Μια χαρά είναι το παιδακι μου, ουτε χοντρό ούτε αδύνατο. Για το δικό σου λοιπόν που είναι πιο κοντούλη μια χαρά μου φαίνονται τα κιλά του για το ύψος του. Εγω πάντως δεν κάθομαι να μετράω πια, το ξεπέρασα γύρω στους 11 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για να μην μπερδευτουμε εμεις ειμαστε κοριτσια αλλα στις καμπυλες ειμαστε στις πανω γραμμες (10%) και στο υψος και στο κεφαλι και κιλα στην μεση και ειμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ οσο εσεις. Βασικα 86 ποντους υψους 11 κιλα και 49 εκ. στο κεφαλι και ειμαστε ΑΚΙΡΒΩΣ 20 μηνων. Τοση μεγαλη διαφορα εχουν κοριτσια και αγορια στις καμπυλες? Δεν καταλαβαινω πως η δικη μας θεωρειτε ψηλη και πλεον κανονικη στο βαρος και εσας νανος......με μπερδεψες. Ή μπας και σε εχουν εσενα μπερδεψει αδικα και ανησυχεις. Αν ειναι δικα σου συμπερασματα αυτα ξεχνα το, κυνηγας για μενα φαντασματα. Στην παιδικη χαρα η δικια μας περναει σε υψος 3 παιδια, 2 αγορια και 1 κοριτσι που ειναι 2,5 χρονων. Εκεινα τι επρεπε να τα λεμε δηλαδη? Εξαφανισμενα για την ηλικια τους? ......:lol: Αν στα εχει πει γιατρος (που δυσκολο το κοβω) παρε και μια αλλη αποψη.....τωρα αν στα λενε στην παιδικη χαρα παλι ξεχνα το. Οι παιδικες χαρες ειναι εννοιοτε τροπος να επιδειξουν οι γονεις τα ομορφα/εξυπνα/ψηλολυγνα/ξανθα-μελαχροινα-καστανα/ομιλητικα/ενεργητικα παιδια τους.......και μερικες φροες και τα ρουχα τους. Οχου που καθεσαι και ασχολησε με δαυτους.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το παιδακι σου! τωρα ειδα τις καμπυλες.στους 22 μηνες το κατωτερο φυσιολογικο ειναι στους 81 πόντους. εσενα με 87 ειναι πανω απο την μέση. και τα κιλα του ειναι νορμαλ. πανω απο το κατωτερο. αδυνατουλης βεβαια αν τον συγκρινω με τον δικο μου τον μπουλη που ειναι 12800 15 μηνων αλλα το μωρο σου ειναι φυσιολογικοτατο! μην καθεσαι κ ακους την καθε μια κουκουβαγιουλα. κ γω ετσι εκανα στην αρχη και αγχωνομουνα! μα να μου λενε πως απο τους 8 μήνες ελεγε μαμα συνειδητα? και επισης κατι τελευταιο που μου ειπαν προσφατα πως στους 9 μήνες τους είπε ''πετα μου την μπαλα''....ναι και μετα πηγε και ελυσε αλγοριθμους συμπληρωσα εγω. ουγκ!

 

Αι γεια σου κοπελα μου και πηγα να σαλταρω. Εμας η γιατρος μας λεει οτι ειμαστε στις ανωτερες καμπυλες. Μου φανηκε κουφο τα αγορια να εχουν ΤΟΣΟ μεγαλη διαφορα απο τα κοριτσια. Μα λεω και γω..........:roll:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

και επισης κατι τελευταιο που μου ειπαν προσφατα πως στους 9 μήνες τους είπε ''πετα μου την μπαλα''....

 

Μου εχει τυχει και εμενα.....τυχαιο? Δεν νομιζω.......χαχαχα :mrgreen: (σορρυ για το οφφ τοπικ αλλα ως πορωμενοι γονεις εχουμε πλακα μερικες φορες νομιζω)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το παιδακι σου! τωρα ειδα τις καμπυλες.στους 22 μηνες το κατωτερο φυσιολογικο ειναι στους 81 πόντους. εσενα με 87 ειναι πανω απο την μέση. και τα κιλα του ειναι νορμαλ. πανω απο το κατωτερο. αδυνατουλης βεβαια αν τον συγκρινω με τον δικο μου τον μπουλη που ειναι 12800 15 μηνων αλλα το μωρο σου ειναι φυσιολογικοτατο! μην καθεσαι κ ακους την καθε μια κουκουβαγιουλα. κ γω ετσι εκανα στην αρχη και αγχωνομουνα! μα να μου λενε πως απο τους 8 μήνες ελεγε μαμα συνειδητα? και επισης κατι τελευταιο που μου ειπαν προσφατα πως στους 9 μήνες τους είπε ''πετα μου την μπαλα''....ναι και μετα πηγε και ελυσε αλγοριθμους συμπληρωσα εγω. ουγκ!

 

Salomi μου δεν καταλαβαίνω τί σου κάνει εντύπωση... 12 μηνών το Loukobaby εγραψε την 1η του έκθεση (Οupsssss!)

 

Ξέρεις δεν μου το λένε, εγω το βλέπω. Μα τί στο καλό όλα τα πανιψηλα μόνο βλέπω εγω?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για να μην μπερδευτουμε εμεις ειμαστε κοριτσια αλλα στις καμπυλες ειμαστε στις πανω γραμμες (10%) και στο υψος και στο κεφαλι και κιλα στην μεση και ειμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ οσο εσεις. Βασικα 86 ποντους υψους 11 κιλα και 49 εκ. στο κεφαλι και ειμαστε ΑΚΙΡΒΩΣ 20 μηνων. Τοση μεγαλη διαφορα εχουν κοριτσια και αγορια στις καμπυλες? Δεν καταλαβαινω πως η δικη μας θεωρειτε ψηλη και πλεον κανονικη στο βαρος και εσας νανος......με μπερδεψες. Ή μπας και σε εχουν εσενα μπερδεψει αδικα και ανησυχεις. Αν ειναι δικα σου συμπερασματα αυτα ξεχνα το, κυνηγας για μενα φαντασματα. Στην παιδικη χαρα η δικια μας περναει σε υψος 3 παιδια, 2 αγορια και 1 κοριτσι που ειναι 2,5 χρονων. Εκεινα τι επρεπε να τα λεμε δηλαδη? Εξαφανισμενα για την ηλικια τους? ......:lol: Αν στα εχει πει γιατρος (που δυσκολο το κοβω) παρε και μια αλλη αποψη.....τωρα αν στα λενε στην παιδικη χαρα παλι ξεχνα το. Οι παιδικες χαρες ειναι εννοιοτε τροπος να επιδειξουν οι γονεις τα ομορφα/εξυπνα/ψηλολυγνα/ξανθα-μελαχροινα-καστανα/ομιλητικα/ενεργητικα παιδια τους.......και μερικες φροες και τα ρουχα τους. Οχου που καθεσαι και ασχολησε με δαυτους.......

 

Γενικά έχω αρκετά μεγάλο κύκλο με παιδάκια κοντά στην ηλικία του γιου μου. Βλέπεις ήμουν απο τις τυχερές που είχα φίλες που μείναμε κοντά έγκυες. Επίσης η παιδική χαρά είναι 2ο σπίτι μας, οπότε καταλαβαίνεις οτι κάθε μέρα συναναστρέφομαι με αρκετά παιδάκια.

 

Οτι ο δικός μου είναι ο πιο κοντούλης είναι φως φανάρι! Τί να πω, προφανώς έχουμε ψηλά παιδάκια γι' αυτό φαίνεται έτσι ο μικρός μου.

 

Ο γιατρός φυσικά ποτέ δε μου έχει πει οτι το παιδί είναι κοντό. Μια χαρά μου λέει πάντα. Κυρίως όμως τον τελευταίο καιρό σαν να έχουν κάνει τα άλλα (κυρίως αγοράκια) ένα τεράστιο άλμα ρε παιδί μου σε σχέση με τον δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μην σκοτινιάζει το μυαλό σου με ψηλά και κοντά παιδάκια...Το εχω ξαναγράψει και στην ενοτητα που αναφερουν τα κορίτσια...

 

Εχω δει κοντά παιδάκια να ριχνουν ξαφνικά μποι που δεν τα προλαβαινεις...

Το ξαδελφάκι μου απο φυσιολογικους γονεις...(αν και δεν παιζει ρολο...) κοντουλικο μεχρι τα 10 και μετά ελα να το δεις να παθεις...

 

Εχω και εγω ενα 5 χρονο αγορι που ειναι 29 κιλά και 1.23 υψος...33 νουμερο παπουτσι, και 9 ετων ρουχα...Δεν υπάρχει...αλλά εχω και εναν "μπακαλιάρο" 2,5 ετων που βια ναναι 14 κιλά και 92 εκατοστά υψος...

Ο Γολιάθ με τον σπιρτουλι...χαχαχαχα:D

 

Να εχεις εμπιστοσύνη στον γιατρο σας και να ρωτήσεις αν θες και άλλον εναν...Μην ανησυχεις αν αυτοι σου που ολα ο.κ.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...