Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δυσκοιλιοτητα στο 1ο τριμηνο


Recommended Posts

Αντιμετωπίζω δυσκοιλιότητα και ο γιατρός ενημερωτικά κατά την πρώτη επίσκεψη της εγκυμοσύνης μου συνέστησε χαμομήλι με μέλι.

Διαβάζοντας όμως στο ιντερνετ, είδα αναφορές ότι το χαμομήλι δε συστήνεται στις εγκύους καθώς προκαλεί διόγκωση της μήτρας....

 

Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο;

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω υποφερω απο δυσκοιλιοτητα κ πινω δυοσμο με μελι καμια φορα...ο δυοσμος ειναι ιδανικος για τα στομαχικα

 

επισης τρωω δαμασκηνα ακτινιδια, χουρμαδες επισης κανουν αλλα εμενα δε μου αρεσουν

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με το καλό!

Αντιμετώπισα και εγώ πολύ σοβαρό πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα αλλά τώρα τελευταία, μόλις μπήκα στον 7ο.Ο γιατρός μου έδωσε το Nujol, είναι υγρή παραφίνη και ειλικρινά σώθηκα.Ρωτήστε τον γιατρό σας αν μπορείτε να το πάρετε σε αυτή την εβδομάδα...εγώ είδα μεγάλη διαφορά πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν ειμαι ακομα εγκυουλα κι εχω φοβερο προβλημα με δυσκοιλιότητα τι κανω?Παιρνω σιδηρο λογω χαμηλης φερριτινης και το προβλημα εγινε φοβερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αδελφη μου καιστις δυο εγκυμοσινες ειχε τσακισει τα ξερα συκα και δαμασκινα και εκεινα τα ξερα βερυκοκα δεν ξερω πως τα λενε αλλα εκανας δουλεια μετα απο 2-3 ωρες/εγω ρε κοριτσια ειμαι 6 εβδομαδψν και εχω ακριβως το αντιθετο.εκει που πηγαινα τουαλετα 1 φορα την ημερα τωρα 2 και μερικες φορες 3.δεν μου ερεσει και πηγαινω σε αλλη τουαλετα εκτος απο τη δικη μου και τα εχω δει ολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γειά σας!

 

Είμαι κι εγώ έγκυος στην 7η εβδομάδα. παρατήρησα ήδη απο την αρχή το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας αλλά συνοδεύτηκε απο την αρχή με έξαρση των αιμορροίδων.:-(

είχα μικρά συμπτώματα στο παρελθόν αλλά το αίμα (και ο πόνος) αυτή τη φορά είναι πολύ. Η τουαλέτα έχει μεταρταπεί σε μαρτύριο. έχετε κάποια συμβουλή? αντιμετώπισε κάποια απο εσας το ίδιο? δεν σας κρύβω οτι ανυσηχώ μήπως δεν είναι αιμορροίδες και είναι πολύποδας αλλά αυτό θα διαγνωστεί μόνο με κωλονοσκόπηση και η αλήθεια είναι πως δεν θα ήθελα να την κάνω αν δεν συντρέχει λόγος!:cry:

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η δυσκοιλιωτητα προερχεται απο το σιδηρο που παιρνουμε οι εγκυουλες...αν το προβλημα γινει τραγικο θα πρεπει να το συζητησετε με το γιατρο σας...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή έχω γενικά πρόβλημα δυσκοιλιότητας το είπα από την αρχή στο γιατρό και παίρνω κάθε μέρα σκονάκια tanilas. Έτσι πηγαίνω στην τουαλέτα ακόμα και τώρα που παίρνω σίδηρο. 2 φακελάκια κάθε πρωί. Μου είπε ότι επιτρέπονται.

xO4Kp2.png

 

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας!

 

Είμαι κι εγώ έγκυος στην 7η εβδομάδα. παρατήρησα ήδη απο την αρχή το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας αλλά συνοδεύτηκε απο την αρχή με έξαρση των αιμορροίδων.:-(

είχα μικρά συμπτώματα στο παρελθόν αλλά το αίμα (και ο πόνος) αυτή τη φορά είναι πολύ. Η τουαλέτα έχει μεταρταπεί σε μαρτύριο. έχετε κάποια συμβουλή? αντιμετώπισε κάποια απο εσας το ίδιο? δεν σας κρύβω οτι ανυσηχώ μήπως δεν είναι αιμορροίδες και είναι πολύποδας αλλά αυτό θα διαγνωστεί μόνο με κωλονοσκόπηση και η αλήθεια είναι πως δεν θα ήθελα να την κάνω αν δεν συντρέχει λόγος!:cry:

 

ευχαριστώ

 

καταρχήν να ζητήσεις να σου αλλάξει το σίδηρο ο γιατρός σου καθώς και να σου δώσει κάποια κρέμα για τις αιμορροϊδες. είναι μια φυτική η οποία σε μένα τουλάχιστον δούλεψε πολύ καλά σε αντίθεση με άλλη κορτιζονουχα που έπαιρνα. Φρόντισε να κάνεις κάτι για αυτό ακολουθώντας τις συμβουλές του γιατρού σου (η καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας βοηθάει) γιατί οι αιμορροιδες πιθανόν να εντείνονται με την πρόοδο της εγκυμοσύνης και όσο η πίεση στην κοιλιά θα μεγαλώνει... με το καλό το μωράκι σου!

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω ειχα τρομερο προβλημα με την δυσκοιλιοτητα και με τις αιμορροιδες.

Πηρα duphalac μετα απο συζητηση με την γιατρο μου και μια αλοιφη της frezyderm φυτικη για να ανακουφιστω απο τα συμπτωματα που μου προκαλουσαν οι αιμορροιδες. Ολα αυτα ομως με συννενοηση με την γιατρο μου.

Καλο ειναι ο,τι φαρμακακι και αν παρεις....να ρωτησεις πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η μοναδική λύση για την δυσκοιλιότητα, επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα μα ολα, είναι το herbalen!!! Είναι φυτικό (χόρτο), αποτελείται από σέννα και κάποια άλλα βότανα και είναι άφοβο γιατί έχω ρωτήσει τον γιατρό μου! Έγώ παίρνω μια κουταλίτσα του γλυκού κάθε βράδυ με λίγο νερό και βρήκα την υγειά μου!! Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον.

Σήμερα έχω ραντεβού και θα τα συζητήσω όλα αυτά με το γιατρό. Δεν έχω ακόμα ξεκινήσει σίδηρο, μάλλον σήμερα θα τα συζητήσουμε αυτά. Προσπαθώ να το ελέγξω με τη διατροφή και όχι με κάποιο φάρμακο αλλά κάτι μου λέει οτι όταν θα ξεκινήσω το σίδηρο δεν θα τα αποφύγω! με το καλό και τα δικά σας μωράκια:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγκυούλες .

Για την δυσκοιλιότητα κάθε πρωί πίνω το νερό απο τα δαμάσκηνα που εχω μουλιάσει απο το βράδυ , μια κουταλιά λάδι , ζεστό νερό με μελι (πολύ νερό) και τέλος τα δαμάσκηνα και τα ξερά σύκα .

Σημαντικό είναι επίσης να έχεις χρόνο το πρωί και να μην βιάζεσαι .

Χθές έπιασε η συνταγή και τώρα το πρωί το νιώθω οτι θα πιάσει . :P

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου έδωσε ο γιατρός υπόθετα γλυκερίνης για ενήλικες, υπάρχουν ίδια πιο μικρά που τα βάζουμε στα μωρά αν έχουν το ίδιο πρόβλημα οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι τελείως ανώδυνα και ασφαλή.

Link to comment
Share on other sites

βρε Κλειω, πινεται αυτο που περιγραφεις??? ολα μαζι τα ανακατευεις???

εγω παλι εχω σωθει με τα all bran flakes...(οχι αυτα στο κιτρινο κουτι αλλα στο μπλε)...τρωω καθε πρωι με γαλα και μεχρι στιγμης δεν εχω προβληματα...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προβληματα δεν ειχα στην ζωη μου ποτε.. Ημουν ρολοι καθε πρωι με την πρωτη γουλια του καφε... Πλεον βρηκα μονη λυση για μενα τα βραστα χορτα καθε μεσημερι, και τα φρουτα.

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Τα γιαούρτια activia τα δοκιμάσατε; Να πω την αλήθεια δεν εχω κάποιο πρόβλημα δυσκοιλιότητας λόγω του σιδήρου, αλλά είχα ρωτήσει το γιατρό σε περιπτωση που είχα τι να έκανα και μου συστησε τα activia και μου είπε μάλιστα ότι κάνουν και καλό στον κόλπο, σε γλιτώνουν και από κολπίτιδες.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επειση το εχω ψάξει παρα πολυ το θέμα, οτιδηποτε σκευασμα, χορτο, μαρμελαδα, χαπι κλπ περιεχει σεννα, αν και φυτικο δεν κανει στην εγκυμοσυνη διοτι λειτουργει προκαλωντας συσπασεις του εντερου και κατα συνεπεια πιθανες συσπασεις της μητρας.

 

Το νουμερο ενα για τη δυσκοιλιοτητα ειναι το νερο. Ξεκινηστε απο εκει. Πινετε αφθονο. Φυτικες ινες πολλες, ολικη αλεση δηλαδη δαμασκηνα, ακτινιδια κλπ ντακος, μελι ελαιολαδο. Πορτοκαλαδα για οσες δεν εχουν καουρες...Πολυ καλο ειναι αυτο που αναφερθηκε με το ζουμι απο δαμασκηνα και συκα...

 

επισης οχι ρυζι και πολλα μακαρονια και γενικα στουμπωτικά πχ καροτο μηλο

 

Εγω μια φορα που εκανα 3 μερες να παω και δεν αντεχα, εβαλα ενα υποθετο γλυκερινης δουλεψε αμεσως και απο τοτε δεν ειχα ξαναπροβλημα...αν τα βρω σκουρα το ιδιο θα κανω ξανα!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια σας ευχομαι ολα καλα με τις εγκυμοσυνες σας.Λοιπον ειχα και εγω ενα θεματακι με την δυσκοιλιοτητα στην εγκυμοσυνη μου αλλα το αντιμετωπισα με τα Φυλλα Αλεξανδρεiας ετσι λεγονται, τα βρισκεις η στην λαικη η σε μαγαζι με βοτανα... βαζεις 10 φιλαρακια το βραδυ σε μισο ποτηρι νερο και το πρωι στραγγιζεις και πινεις, με βοηθησαν παρα πολυ και εμενα και γνωστους μου... Γνωμη μου ειναι να ρωτησετε και το γιατρο σας εαν το επιτρεπει και μετα να τα παρετε.. εγω οταν την ρωτησα μου ειχε πει ναι.... ευχομαι να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα...κ εγω αν κ 7η εβδομαδα ειχα σοβαρο προβλημα με αιμοραιδεσ....ξεκινησα ακινιδια-συκα-δαμασκηνα κ δημητριακα....μεσα σε λιγεσ μερες οι αιμοραιδεσ μου ηρεμισαν...ολα καλα τωρα...καθε μερα ομως τρωω κ κατι απο αυτα...δοκιμασε το!

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσακια μου εχω θεμα και μια μεγαλη απορια...με την δυσκοιλιοτητα εχω ενα θεμα μεγαλο..παροτι πινω χυμους, νερα και φρουτα το θεμα συνεχιζεται....σημερα στην τουαλετα πιεστηκα αρκετα θα ελεγα (υπαρχει και η αιμοροιδα...καταλαβενετε). δεν πιστευω να εκανα κακο στα μπεμπακια μου....ε;;;;

:);)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...